De Dochter van den Banneling. No. 4757 EERSTE BLAD. Plaatselijk Nieuws. BINNENLAND. FEUILLETON. Dit nummer bestaat uit TWEE BLADEN. BOAZ-BANK SCHOONHOVEN - VOORHAVENS. Een nieuw jaar en een nieuwe gedachte Maandag 31 December 1923. - 55e Jaargang Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht. Ingezonden M'e d e d e e I i n g. veroor- te Zanen S een de mede Judas „Naar het slot natuurlijk”, (Wordt vervolgd.) el- voor 1 zouden alleen reeds in 1.000 arbeiders werkloos ontweek tot twee niet ko- het con ger geer. kan mij het dorp schelen”. Eeltige oogenblikken na deze vraag rolde de wagen door de breeds poort van het hek en daarop naar het portaal van het slot. of ook a treffen, driekantige firma do het glad- Ik on bekwam, worden dolk veroorzaakte, toch in de meeste ge vallen onherstelbaar, De ’politieagent was grooter dan de Spanjaard, maar deze VEERTIENDE HOOFDSTUK. Marinus Bloemist. Wij zullen even de bezitter van het prach tige kastepl Montpellier bezoeken, en zien bracht vroeg de koetsier. ze zoo sieraad we met Deze Courant wore gegeven. Prijs voor i Nederland J 1,50. Ove$ het abonnement wordt in dd eetste man Men kan zich abonneeren btj alle Boekhandeli tusschen personen dig voor zich heen dreef, terwijl hij met het buit gemaakte wapen om zich heen sloeg. De Parijzenaar die zijn leven niet gaar ne in gevaar bracht, gaf er de voorkeur aan om een ander middel tot het uit den weg ruimen van den landbouwer te beproeven. Hij fluisterde Judas toe, dat zij Louis naar de „Welkomst” lokken en dAar on gestoord en zonder gevaar uit de wereld moesten helpen, daar het rumoer geinak- kelijk andere politieagenten kon lokken- Hij liep naar den Spanjaard en hielp hem op, maar de Spanjaard kon niet voort De Parijzenaar sleepte hem naar den hoek van den muur1, waar hij hem liet liggen, toen trok hij en Judas zich voor den ver volgenden wouis terug en deze vermoedde niet, dat zij het voornemen hadden, hem op deze wijze in hun spelonk te lokken waar hij dan spoorloos verdwijnen zou. De Spanjaard en dé politieagent bleven onbeweeglijk liggen, terwijl Juda% en zijn medeplichtigen, zich schijnbaar verdédigend de landbouwer Louis met hen lokten. De BOAZ-SPAARBANK verstrekt kasteloos Spaarboekjes Minste inlage fli— x0e BOAZ BANK neemt gelden a deposito voor korten en langen termijn. Dn'BOAZ^BA'NK verstrekt credieten aan Landbouw en Industrie De BOAZ-BANK heeft girowerkeer door geheal Nederland. De-BOAZ-BANK incasseert tegen soherp concurreerend tarief. Groot-Ammers, 81 Dec. Op de van 22 tot en mot 26 December te Gouda ge- hoqden tentoonstelling, behaalde de alhier gevestigde Pluimveefokvereeniging met 12 inzendingen 2 eereprijzen, 3 eerste prij zen. 4 tweede prijzen en 4 eervolle ver meldingen. Daar deze fokvereeniging nog zeer kort bestaat, is dit voor haar groot succes. Alhier zou de wagen van de Borsje, bespannen met twee paarden stoep in de Kerkstraat afrij den, toen tuig van één der paarden in het ongereede geraakte, waardoor het paard kwam te vallen, met bet gevolg, dat het paard aan één der pootën bloedend verwond werd. ook uit verscheiden» wonden welke de kanten van den slagring Iden veroorzaakt. De politieagent der van Het nieuwe ‘jaar komt met een nieuwe gedachte. Den eersten Januari ligt het jaar voor ons als een brood op Drieko ningenavond en we zijn benieuwd, wie den boon zal hebben wie de koning van het feest zal zijn. Allen willen we koning zijn. Koning is de mensoh geboren. En hij kan het ook zijn. Koning van zijn leven. En koning van andorer leven. Wanneer ons leven maar in opwaafrtsche streving gaat en we pogen de volmaakt heid te bereiken. Enkele van die figuren kent men, die in alle menschelijke deugd hooger staan dan hun soortgenooten. Het zijn de koningen van hun kring. Zij hebben hier de volkomenheid be reikt de menschelijke volkomenheid. Zullen wij pogen ook zoo te Zijn ons leven zal er rijker en voller en schooner door worden. En allen dag zullen de klok ken In ons hart zingen het hooggestem de lied van den mensch, die de volkomen heid zoekt te benaderen. Dat is het beginsel der volkomenheid. En reeds door dat beginsel en in dat beginsel worden we beter. En onze omge ving wordt beter. Wie dat eenmaal bereikt heeft hij komt immer hooger boven zijn medemenschen uit te staan en steeds meer wordt zijn le ven geleid in de richtlijn der onbegrensd heid. Tót hij ten leste de menschelijke vol komenheid geheel zal hebben, bereikt. komenheid geheel zal hebben, bereikt. En hij dan anderen kan helpen in bun op - waartèche streving. Wie zullen de koningen van het jaar wor den Het jaar. dat nu nog is als een onbe gonnen feestkoek. benoodigde stukken onder leiding van haar bekwamen directeur, de heer H. Ze,»»*» Az., alhier. De huisvrouw van den heer H. de M., aan den Lekdijk, alhier, is door de heid van den weg gevallen, bij well geluk zij inwendige, kneuzingen zoodat geiles kundige hulp moest Ingeroepen. Aan de Gebrs. de Jong, Aannemers alhier, is ,de bouw opgedragen van een hulppostkantoor aan den Pastoriedijk te Pernis. •Lopik, 81 Deo. Tot gemeente-ontvan- "dezer gemeente is gekozen Johs. Ver- Op de voordracht waren geplaatst I S. W. N. VAN NOOTEN te SC^NHOVEN. Uitgevers. Interciwnm/Telefopn-No. 20. Postcheque- en ^irodiens^t Jfo. 13763. Te bereiken wat zij zich voorstellen wat zij zich wenschen in 1924, wij hopen, dat het al onzer, vrienden gegeven moge worden. Dan zal het nieuwe jaar, dat ook voor hen nieuwe zorgen en nieuwe begeer ten brengt, een rijkgezegend jaar zijn. gelukkig is daar een nieuw jaar versche nen om ons te bemoedigen. Wij zullen nu gelegenheid krijgen om te vervullen, wat niet door ons verricht werd en waarover we zoo bezorgd waren in het voorbije jaar. 0 Het jaar 1928 ligt nu voor ons als een tuin, waarin wij mogen gaan planten van allerlei gewas. En het zal aan ons staan, om te kiezen de planten en om te gaan plaatsen, dat de tuin een wordt, mot andere woorden, dat trots zullen kunnen terugzien op het jaar als ook dat weer eenmaal zal zijn volge teld. uur na uur. Een nieuw jaar komt met een nieuwe ge dachte. Een gedachte aan wat komen gaat en wat zal moeten worden verricht in het versch aangesneden aantal dagen. Daarom wenschen we elkander alle goeds In het jaar, dat voor ons ligt. Er is veel schoons in die gewoonte gelegen. Men ge voelt daarin, dat do menschen nog met kander meeleven en zij voejen iets het belang van den ander. Ook wij wenschen onze lezers en onze vrienden veel goeds in 1924. Er bestaat een band tusschen uitgevers en lezers en adverteerders, die niet immer zoo uitkomt als op Nieuwjaarsdag. Maar de band is er. We hebben elkander noodig en we zijn dankbaar voor den steun, die ons gebo- Twee reeds wat stijve paarden, trokken den wat ouden, maar nieuw gelakten wa gen. op welker portieren zich een goed verzonnen en uitgevoerde versiering be vond. De koetsier, die de witlederen leid sels trotsch in de hand hield, droeg een hoed en rij-jag. In dit rijtuig zat een heer, wiens leef tijd moeilijk te bepalen was. daar hij een zeer afgeleefd gezicht, een bijna kaal hoofd en toch iets jeugdigs in zijne trekken had. Hij stak in kleeren. naar de laatste mo de. die echter verrieden, dat ze hun glans hadden verloren, dat men ze met Cham pagne had begoten, en 's nachts in de wijnhuizen hlït had gespaard dat zij zel den geborsteld werden, en daardoor spoe dig hun netheid verloren hadden. De geheele verschijning van den in het rijtuig ziftenden man gat duidelijk te ken nen, dat zijn inkomen verteerd was in wijnhuizen. Na een nacht van zwelgerij, had hij zich in het huurrijtuig op“ weg naar „het slot Montpellier begeven, dat oogenschijnlijk het doej züner reis was. Hij had in het begin, in net rijtuig ge slapen, was echter spoedig geheel wakker geworden, en nam, zoodra het oude slot zichtbaar werd, uit den zak van zijn rok eenige papieren en visitekaarten. „Wenscht mijnheer naar het dorp naar bet slot Montpellier te worden bloed nu vloeide, i hem hadc echter scheen eerst nu dé gevolgen wond te ondervinden, die de dolk den Spanjaard hem had toegebracht. Gelijktijdig hadden Judas en de Parij zenaar zich op den pachter geworpen, om hem onsehadeljjk te maken. Judas had geen mensch erger te vreezen, dan dezen getuige fan den moord en die liep hem nu juist in de handen. De Parijzenaar verzekerde Judas, dat de Spanjaard de politieagent wel meester zou worden, toen greep Judas met verdubbel de kracht Louis den pachter, die naar al len schijn, niet tegen dea breedgeschou- derden boschwachter was opgewassen, en eenigen twijfel verloren scheen, te meer omdat de Parijzenaar den boscbwach- ter bijstond. Zoodra Judas zich op hem wilde wer pen, liep hij op zijde en toen weer ta nig. Op deze wijze werd hij geheel van den politieagent en van den met dezen strij - denden Spanjaard gescheiden. Judas stond het dichtst bij Louis. Geheel onverwacht sprong de landbouwer vooruit en gaf den voormallen boschwachter een bevigen vuistslag in het gezicht. Deze kwam zoo goed aan, dat voor een oogenblik niets kon zien. De Parijzenaar zwaaide zijn stok tegen Louis, maar deze was vlug en den slag. Reeds kwam Judas weder bezinning en Louis had zich tegen vijanden te verdedigen. Hij kweet zich handig van zijn taak en het gelukte hem om het wapen vap d/?n Parijzenaar te ontrukken. Hierdoor had hij een groot voordeel behaald en hij ge bruikte dat met zooveel moed en zooveel overleg, dat hij zijn beide vijanden spoe- Verdere ongelukken werden niet zaakt. Een gestorven kalf van den landbou wer A. Maat alhier, is Zaterdagmiddag on der politietoezicht begraven. De alhier gehouden collecte ten be hoeve der algemeene armen heeft f 727,45 opgebracht. Bergambacht, 81 Dec. Bij den bouw man M. Verwaal alhier is een koe een nati^irlijiken dood gestorven. Daar vleesch niet geschikt was voor de sumptie, is het cadaver onder politietoe zicht onbruikbaar gemaakt en begraven. De alhier gehouden Niouwjaarsool- lecte heeft opgebracht f 457.21. Het mond- en klauwzeer onder het rundvee is in deze gemeente weder gewe ken.’ Bij 71 veehouders alhier heeft het vee aan die ziekte geleden. De ziekte had echter geen kwaadaardig karakter, wat wel hieruit blijkt, dat' geen enkel rund aan die ziekte is gestorven. Het 6-jarig zoontje van de wed. J. Kf alhier had het ongeluk om, tengevolge van de gladheid der straat, te vallen en kwam zoo ongelukkig terecht, dat hij een arm brak. Door den bouwman D. B. alhier werd gisteren aan den koopman A. Renes 42 vette varkens afgeleverd, bestemd voor Duitechland, welke tezamen het kaieeaaU' gedicht hadden van 9622 kilogram. In de vorige week werd alhier voor le soort kaas besteed van f 62 tot f 66|, en voor 2e soort f 57 tot f 61 de 50 was of zij gelukkig en tevreden zijn, terwijl „Naar het slot natuurlijk”, antwoordde zij beschikken over de onrechtvaardig ver- de gevraagde op hoogmoedigen toon, wat kregen goederen, waarop zoo menig hoog geplaatst ambtenaar een jaloerschen blik; sloeg. De rechtmatige erfgenaam was reeds lang als veroordeelde galeislaaf in de gevange nis van Toulon opgesloten, toen op zeke ren namiddag, een elegante huurkoets op den vaui Parijs naar het slot Montpellier voerenden straatweg rolde. Een nieuw jaar staat weer gereed om te komen- Wanneer straks de klok’ twaalf slagen zal hebben afgeteld, dan is het jaar 1928 voor bijgegaan. Het is van ons weggeglipt, zoo- als een draad fan een kluwen wol af - glipt. We poogden het nog vast ta,. hou den vergeefs, het ging van ons zooala het gekomen waS, schier ongemerkt in den overgang. Waarom poogden we het nog vast houden. Wellicht omdat we er aan dachten, dat we het oude jaar nog wat schuldig wa ren. Dat we nog niet ten volle onze taak hadden vervuld en onze gaven niet zoo volkomen hadden gebruikt als we hadden moeten en kunnen doen. In het jaar 1923 is daartoe geen gele genheid meer. Het zal worden afgesloten en is dan opgenomen in den schoot der eeuwigheid, waaruit het ook oprees. den werd. Ons blad heeft veel steun on dervonden in het voorbije jaar uit allerlei kring. En daardoor zijn we in staat ge - steld het steeds te 'verbeteren. We zullen op dien weg voortgaan, maar roepen nu Ye<r bij vernieuwing den steun van onze ♦tienden in. Van abonné’s en adverteer- z Mersl, van agenten en correspondenten. Dan zullen we kunnen voortgaan steeds meer te geven en immer meer te kunnen zijn Nieuwsblad voor Zuid-Holland en Utrecht. voor 2e soort f 57 tot f 61 K.G. De handel in vette varkens traag en werd besteed van f 37 tot f 42 de 50 K.Q. Voor een zware f 43. Ammerstol, 81 Dec. Alhier werd met de kinderen der Zondagsschool in de Ned. Herv. Kerk Kerstfeest gevierd. Ds. J. N. van der Heijden, van Ber- kenwoude, trad als leider op en deed voor de kinderen een prachtig en indrukwek - kend Kerstverhaal. Eén boom van pl-m. 7 Meter, rijk ver sierd en verlicht, prijkte in de Kerk. De kinderen werden rijk onthaald en zongen op waardige wijze hun Kerstliede ren. De Kerk was totaal bezet met belangstel lenden. Ten slotte kreeg elk kind, dat de Zon dagsschool verliet, een prachtig Bijbel tje dat zij meteen toepasselijk, woord uit de hand van Ds. J. N. van der Heij den ontvingen. vejgaderingen gehouden’ in verband met de opdracht van H M. aan de Rechferzij- de der Kamer tot kabinetsformatie. Er worden thans verschillende berichten gelanceerd, dat het de rechterzijde zal gelukken tot kabineisformatio te 1 men. Dan moet het vomeren der Koningin zijn om het oude Kablnet-Ruys te ver zoeken op zijn ontslagneming terug te komen. Wij deelen een en ander-onder voorbe- hduji j^nee. Tweede Kamerlid. De beer C. de‘Groot, te Rotterdam, ia door het Hoofdstembureau t Den Haag benoemd tot lid der Tweede'Kamer, in de vacature- Visser van IJzendoorn. .De 35 0-jarige herdenking van Leiden’s Ontafc zal aldaar worden ge vierd op 2. 3 en 4 October. Er worden grootsche plannen gemaakt. Een standbeeld zal onthuld worden. Petroleum bijWfnterswijk. In verband met vermoedens, dat zich te Carl bij Winterswijk petroleum’In den bodem moet bevinden, worden aldaar bo ringen verrtcht, totnogtoe zonder resul taat. Ontslag Hoilandsohe ar beider sin Duitschland. Vol gens Rijksverbrdep’ng worden in Dussel dorf de fabriekseigenaren verplicht uit sluitend Duitsche arbeiders te werk te stellen en de buitanlandsche werklieden uit te sluiten. Hierdoor West-Duitschland 5*J- wórden. R e c h t e r 1 it k e m a o h t. Her benoemd tot kantonrechter in het kantoor Dordrecht, Mr. P. Blussé van Oud-Alblas. Het ontslag aan de gehuw de ambtenares. Door Mr. Kan, secretaris in algejneenen dienst, is een de putatie ontvangen van vrouwen uit den Vri^eidabond. den Vrijz.-Dem. Bond, em deur D. A. P.» welke deputatie de bezwa ren uiteenzette tegen de Regeeringsvoor - stellen inzake hel ontslag van gehuwde ambtenaressen. Mr. Kan deelde mede, dat hij bereid was, de bezwaren tegen dit plan der Re- geering en tegen de voorgestelde regeling aangaande het ontslaan van gehuwde amb tenaressen, aan de Regeering over te bren gen. e Kabinetscrisis. De ver schillende Rechtsche Kamerfracties hebben Ammerstol. 81 Dec. Het bestuurder alhier gevestigde gemengde zangvereni ging „Aurora”, heeft besloten om met Paschen van het volgend jaar een zang- uitvoering te geven in de Ned. Hervorm de Kerk alhier. De vereenïging is reeds- begonnen met het fnstudeeren der daarvoor rdi des Maandag»-, des Woensdag»- en des Vrijdagsmiddags uit- jfechoonhoven per 8 maanden f 125, franco per post in tand beschikt. laren, Kantoorhouders en bestaande en sterker mwas- ."door zijn vlugheid, en door den bloeddorst, die hem dadelijk ‘bij zulk een gevecht over meesterde, veel vooruit. In hetzelfde oogenblik, Hat de Spanjaard zijn dolk tjegen den politieagent trok, gaf deze met zijn slagring zulk een vertwijfel- deh slag naar den linkerarm van deb Span jaard, dat die als verlamd of gebroken neerhing Voor een oogenblik had de politieagent daardoor een voordeel behaald, want hij had zijn hals vrij, hij kon weder vrij ademen maar reeds stiet (Je bloeddor stige Spanjaard» zijn dolk zoo woedend en snel naar hem, dat hij den Stoot niet kon zonder ontwijken. De dolk boqrde zich diep in den schouder van den politieagent en drong tot in de long. De Spanjaard had I den tijd niet zijn vastzittend 'wapen er uit j te trekken en dit tweegevecht nam nu een vertwijfelde verhouding aan. Een tweede slag met' den slagring trof den Spanjaard en wel zoo hevig voor de borst, dat hij tuimelde. Maar reeds in het volgende oogenblik sprong hij nog eenmaal op zljta tegen stander toe. Hij bevond zl^X^nu in on- tembaren bloeddorst. Met de tanden knar sende en zijn eigen lippen doorbijtende, pakte hij met de nog bruikbare rechter hand naar de hals van zijn tegenstander en het gelukte hem den gorgel van dezen l te pakken. Hij hoordé zijne vingertoppen en nagels zoo woedend en geweldig in de huid en 40D hals van den politieagent, dat deze «ijn bezinning verloor. Hij tuimélds en de Spanjaard, die, voor hij zijn tegen stander tot vallen bracht, van dezen nog een slag tegen het voorhoofd kreeg, scheen ook zwaar gewond te zijn, daar hem het de hoeren A. Veer te Jaarsveld en Jobs. Vergeer te Lopiit. Bij stemming kreeg de heer Vergeer 3 stemmen, de heer -D. de Wit, tevens gemeenteraadslid, 2 stemmen, en 1 stem was blanco. De autobus Schoonhoven-Utrecht moept dezer dagen bij den landbouwer C. Z- alhier terugkeer en, aangezien de auto vaar met de gladheid dwars over den weg stónd, en de chauffeur het niet verder- aandurfde, en zijn reis voortzette langs den Hoogendijk. Berkenwoude, 31 Deo. Alhier had de aangekondigde uitvoering plaats ,van de zangvereniging „Vriendschap”. De zang stukjes zoowel als de tooneelstukjes liepen goed van stapel en vielen zeer ia den smaak van het talrijk opgekomen publiek. Meerkerk, 81 Deo. De collecte voor de extra bedeling op Nieuwjaarsdag aan behoeftige inwoners heeft 314 gulden op gebracht. Voor dit doei Is o.a. een vet- varken aangekocht Weg nde 486 pond. Zaterdag-middag liep in Meer1 kerksbroek een wiel van den wagen, bestuurd door den zoon van landbouwer M. d. B. Het paard sloeg van schrik op hol en volgde den weg naar de losplaats aan het Merwedekanaal. waar stroo gela den moest worden. Ds bestuurder was van den wagen geslingerd, terwijl het paard zich vast, liep tegen het ijzeren hek bij café Hóf van Holland en een bloedende wond aan een achterpoot verkreeg. Da wagen was erg beschadigd. 39 Hij wjs gedwongen om zich te ver dedigen en moest daarom den pach ter Louis, die hem geroepen had om den moordenaar van den ouden tuinman in hechtenis te nemen, aan zich zelf overla ten. Hij merkte dadelijk, dat hij hier met een even gevaarlijke als onverschrokken aan valler te doen had, en dat hij het niet zou overleven, als het hem niet gelukte de overwinning te behalen.- Het was hier in de nauwe, door den nacht in duisternis gehulde straat een strijd op leven en dood, want op hulp kon' hij niet meer rekenen, nadat de aanvaller hem eerst zijn signaalfluit had óntrukt. De strijd begon, zonder dat Louis politieagent kon bij staan, omdat hij nog steviger werd aangevallen dan deze en niet minder in gevaar verkeerde. De Spanjaard had een scherpen dolk ge trokken en zwaaide dien in zijn rechter hand, nadat hij met de linkerhand de hals van den politieagent had gepakt. Hij wist den halskraag van den politie agent van voren te pakken. Nu draaide hij zijn hand met den vastomklemden kraag om, en tengevolge daarvan verwurg de hij zijn tegenstander, hem de grootste smart veroorzakende, daar hij zijn hals met geweld indrukte. Bijna tegelijkertijd zwaaide hij zijn rech terhand met den 0 korten, driekanten dolk, om den scherpen kling in den borst van den politieagent te stooten. Hoewel het hem bij de hevige bewegingen van deze niet gelukte, het hart bepaald te zoo was de wond, die deze C~ SCHOONHOVEKSCBE COURANT 1 I -- Prijs der AdvertentiënMaandag» en Woensdags van 1 tot 6 regels f 1,15 iedere regel ineer 0,1 i/2: Vtijd 'ga van 1 .tot 6 regels 1,30, iedere regel meer 0,20. Bi/1 advwtentiën, opgegeven. vo>>r 8 maal plaatai >g. wordt de 8«‘ plaatsing berekend tegen 0,10 per regel op Maandag en Woensdag en tegen 0,«*/jper I regel op Vrijdag. Voor méér plaatsingen, groot aantal regels en condities vrage men tarief.

Schoonhovensche Courant | 1923 | | pagina 1