oederlialk foiooraien OfflcieBle Kennisasw Gemeente Bergambacht. Ons nieuw Feuilleton. NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT. maarde elde IDQD D D D IDDD tterdam. pelmoes Pulp - Bodegraven, nten gevraagd. Woensdag 30 Juli 1924. 56' Jaargang No. 4846 S”. kwaliteit EERSTE BLAD. RDAM. FEUILLETON Hel geheim uan haar Vader. >graaf. Dit nummer bestaat uit TWEE BLADEN. Tien jaren leeds. Inenting en Herinenting voor hen, die zich daartoe ten Raadhuize aanmelden. „DE ROODE HANDEN” Plaatselijk Nieuws. [el. 1,11 Ingezonden Mededeelingen. het tegen- uren t op aan- .llH. HldOlH r Einde. jr bestelden iker, ma.tr was geleverd leren zak n.l: •T SUIKER. T SUIKER. er ofaan men bij De diplomaten komen samen. De gieren de stormen der revolutie waaien. Vor sten vluchten, oproerige zangen weer- klinken. De wereld staat in brand den hond heen, en id onder, hij erboven regel c en con< uigt conditiën. paar A M, I. 338 Hoort het kanon dreunt. De machine geweren ratelen, de bommen versplinte ren de huizen. Nu is het stil en dood waart rond en grijpt zijn offers her en der. S. W. N. VAN NOOTEN, SCHOONHOVEN. Uitgevers. Telefoon 20. Postch. en Girodienst 13763. Is het dan op dezen dag een reden om vreugde te bedrijven Kan iemand met reden beweren, dat we er zijn, dat we ge leerd hebben en nu een betere toekomst tegenschrijden We weten, dat het niet zoo is Wê we ten, dat alles verloren is, en de wereld niets meer over heeft van vroegeren vrede en vroeger geluk. Daarom gebruiken we dezen dag niet SCHOOlïHOVENStHE COURANT. 1 Augustus 1914 L Augustus 1924. Bij het uitspreken van deze data sla ken we een kreet van ontzetting. Het tijdperk, daarin vervat, is een-tijd- perk zwaar van leed donker van ont zetting machteloos van verwording. Reeds tien jaar strompelt de mensch- heid door do duisternis tastend rfhar het licht. Het is vallen en geen opstaan, het is schreeuwen om ontferming en geen uitkomst vinden. Het is worstelen oïn ge luk en geen vreugde vinden. Tien jaren leeds. Het is leed geweekt, tien lange lange jaren, want al is de schijnvredo gekomen, de rust der wereld is er niet mede gediend. Al heet nu de oorlog geëindigd allerwegen smeult het vuur, staat de nieuwe oorlogsdrank te gisten en arme wereld, als het vuur weer tot uitbarsting en de nieuwe oorlogs drank tot opbruising komt. Dan zullen nieuwe stroomen bloeds vloeien, dan zal er nieuw en grooter leed geleden wor den. Conferenties volgen elkander op. Het lot der wereld wordt gedragen door de teere handen van drie of vier diploma ten. Besprekingen en beraadslagingen. Honger en gebrek Puinhoopen van wel vaart en geluk ■au Bl.EÜZÉ’S 1, Tel. 6579, het 2-jarig zoontj® van P. de Langen al hier te water. Een koopman in kleeren- hangers, die daar in de nabijheid was, sprong gekleed te water en had het ge noegen het kind van een anders wiesen dood te redden. - Door B. en W. dezer gemeente zal ten Raadhuize alhier op Zaterdag 9 Augus tus a.s. de uitloting worden gehouden van 56 obligatiön, ieder van 500 gulden, van de gemeenteleening, oorspronkelijk groot 246000 gulden. Lekkerkerk, 80 Juli. De Leerlingen der M.U.L.O. alhier W. Verhoog en B. Borsje zijn respectievelijk geslaagd voor diploma A. en B. Het 5-jarig zoontje van den heer P. 'Mudde zat op een leuning’van een brug toen hij plotseling zijn evenwicht verloor en in het water plompte. De heer Kamhool hoorde in z'n sigarenfabriek een plons maai- zag toch niets. Het zaakje .echter giet vertrouwende ging hij naar buiten en zag een paar klompjes drijven en spoedig had hij het geluk de kleine, die op z’n hoofd in het water stond op den vasten wal te brengen. Terstond werd de kunstmatige ademhaling toegepast en de levensgeesten, welke reeds geweken sche nen, keerden terug. Heel genoeglijk kwam de fruithan delaar v. d. H. per flets uit de richting Krimpen aangepeddeld. Plotseling stond hy voor twee vechtende honden. De eene hond kon gelukkig ruim baan maken, de andere echter niet. V. d. H. viel over daar lag hij, de hon< op. De hond maakte zich echter vrij en droop met den staart tusschen debeenen af en v. d. H. scharrelde overeind, bekeek z’n flets, maar was niets kapot. Genoeg lijk lachend besteeg hij zijn stalen ros weer, nog dankbaar, dat dit avontuur zoo was afgeloopen. De leerlingen der M.U.L.O. hebben per autobus een reisje naar Zeist, Soester- berg gemaakt. Met een kalm gangetje werd gereden, zoodat in Utrecht veel van het uitzicht genoten werd. Te Soesterberg werd het vliegkamp bezocht en daar trof fen de leerlingen bet ui- rakend. Erwe.d druk geoefend en de werking en inrich ting van een vliegmachine werd hun uit gelegd. Hoogst voldaan en in de beste orde kwam men des avonds weer in Lekker kerk aan. —Bij het rijden van hooi van de losplaats alhier had de bouwman A. v. Wijnen het ongeluk, dat juist boven aan den dijk ge komen een rong brak, waardoor het voer kantelde en van den wagen viel, juist tegen het ijzeren hek van den heer v. d. Graaf. Een groot gedeelte werd vernield en ztalfs de steenen voet werd voor een gedeèlte geheel ontzet. Alles bijeen een leelijlkö schadepost. De leerlingen der beide hoogste klassen van de 1ste Openb. Lagere School hebben onder geleide van het onderwij zend personeel een reitye naar Rhenen ge maakt. Door dit doel was de No. 2 van.de R.o,d. L. afgehuurd. Hoewel de weersge steldheid niet schitterend was, werd vol moed de reis ’s morgens om 6 uur be gonnen. De muziekvereeniging „Juliana” hadl geheel belangeloos, haar medewerking aangeboden en deze werd in dank Ean’ vaajrd. Onder de vroolljke tonen werd genoten van de voor vele onbekende oevers} Om half twaalf was Rhenen bereikt en werd onder geleide van een gids, verstrekt door V. V. V. de tocht door den omtrek begonnen. En of de kinderen veel gezien hebben Nu, niets is in deze schoone streek overgeslagen, en de gids zorgde oolc, dat we langs de tabaksvelden kwa men, en bracht ze op de hei. xxvm. Slot Met zijn gewone tegenwoordigheid van geest sloot Foster derleur van Greshams kantoor en stak den sleutel er van in zijn zak, zondor dat de anderen dit in de opgewondenheid van het oogenblik be merkten. „Ja, ik ben Frank Jordan,’’antwoord de de man, die zich Hale had genoemd. Tervoirs oogen glinsterden van toorn. „Moet je nu juist op dit oogenblik op duiken. Ik hoopte, dat je werkelijk dood waart, zooals iedereen dacht.” „Ge ziet mij in voortreffelijke conditie; nooit in mijn leven ben ik gezonder ge weest. Doch dat is maar bijzaak. Terwijl hij zoo sprak wendde Jordan zich tot Foster en vroeg „Wilt u zoo goed zijn onmiddellijk een agent van politie te roepen „Dat is onnoodig. Ik ben een door den Staat aangestelde detective en bezit al de BURGEMEESTER en WETHOUDERS vaji Bergambacht maken bekend, dat op Dinsdag 5 Augustus, des namiddags 2 uur, de gelegenheid zal zijn opengesteld tot kostelooze Bergambacht, 20 Juli 1924. De Burgemeester, J. A. A. UILKENS. De Secretaris, W. SCHIPPERS. len pry's toegekend met een troostprijs voor de mede opvarende dame. Door Gedeputeerde Staten zijn als nog voorloopig vrijgesteld wegens broe- derdienst M. van Houselt en G. J. Middel koop, van de lichting 25 alhier. Voor de betrekking van onderwijzeres aan de O. L. School H alhier (vacature MejM. H. van der Heiden) hebben zich 58 Sollicitanten aangemeld. Tengevolge hót niet voldoen aan de voorschriften van Burgemeester en Wet houders alhier, om met de auto bussen op Zondag standplaats in te nemen op de do.or B. en W. bepaalde uren, zijn j.l. Zondag door de Gemeente-polite alhier twee auto-bussen in beslag genomen en ia tegen de overtreders proces-verbaal opgemaakt. Het betrof de diensten van de ondernemers Q. R. uit Lekkerkerk en F. O. uit Capelle op d’ IJssel. De eerste werd in beslag genomen ’s morgens om plm. 9 uur en kwam ongeveer een uur later de ondernemer Oosterom zelf met eene andere bus en deelde mede niet van plan te zq», op de door B. en W. bepaalde uren standplaats in te nemen, doch te zullen rijden op de uren door hem zelf te bepalen. Om die reden werd nogmaals proces-verbaal aangezegd en öok die bus werd in beslag genomen, waarbij de on dernemer noch verzet pleegde tegen de politie en ook daarvoor een proces-verbaal kreeg. Op verzoek van belanghebbende heeft de Burgemeester, na machtiging aan den Ambtenaar O. M. de bussen weder vrij gegeven. Krimpen a.d. IJssel, 28 Juli. De leer ling der U.L.O. school alhier H. Boers, slaagde j.l. Donderdag voor het Mulo- dlploma B, en W. Speksnijder voor het Mulo-diploma A. Ammerstol, 80 Juli. Gisterenavond is de jongste dochter van den heer G. v. d.W., aan den Lekdijk, alhier, in een onbewaakt oogenblik in een sloot gevallen. Gelukkig word het ongeval defer haar vader opge merkt, die dan ook het genoegen mocht smaken haar weer op het droge te brengen, zoodat zjj er met den schrik en een nat pak afkwam. Krimpen a.d. Lek, 30 Juli. De Post- duivenvereeniging „De Reisduif’, hield een wedvlucht van Breda, afstand pl.m. 43 K.M. Prijzen werden als volgt be haald le en ito prijs A. Rietveld 2e, 3e en 4o prijs P. Nobel; 5e en 12e prijs J. Roelofs 6e prijs J. Sala7e prijs M. de Jong ;’8e en 9e pfrijs G. J. Boogaerdt; 10e prijs A. den Buitelaar 13e prijs J. Brand 14e prijs F. van Brandwijk. De eefste duif kwam aan om 8.88.26 uur, en de laatste duif 8.53.12 uur. De melkprijs ia met 1 cent per liter verhoogd en kost thans 13 cent. Ajie van den Heuvel kwam met zijn rijwiel in botsing met een autobus. De fiets werd geheel vernield. Zelf be kwam hij weinig of geen kwetsuren. Tot opzichter der te bouwen Open bare Lagere School is benoemd de heer L. van Duijvendijk alhier. Alhier wordt actie gevoerd tegen plaatselijks keuze. Met lijsten wordt hier druk gewerkt. Voordat de herfst komt met de langere avonden, doorgebracht bij ge zellig schijnsel der lamp, hebben wij •erst nog voor onze lezers de beschik king verkregen over een schitterend feuilleton Dit feuilleton, dat dus zal dienpn als overgang van het vorig feuilleton, tot het’ groote, waarmede wij onze lezers in den winter zullen bezighouden, is 6en schitterende voijdst van schry- verskunst. In Deze Courant wordt des Maandags-, dea Woensdags- en des Vrijdagsmiddags uit gegeven. Prijs voor Schoonhoven per 3 maanden f 1.25, franco per post in Nederland J 1,50. Over het 'abonnement wordt in de eerste maand beschikt. Men kan zich abonneeren bij alle Boekhandelaren, Kantoorhouders en bestaande tuBschenpërsonen. i ix door liet Xassktte te vonden. Van Hkltkn, ide het eerste tul verpleegden leegdagen 756. IT BESTUUR, tot luidruchtig feestbstoon Daarom zul- len we niet in roezemoezige bijeenkom sten onze blijdschap uitroepen. Maar we doen anders. We zullen heel stil zijn dien dag en overdenken den nood der wereld. We zullen ons denken bepalen bij de smarten, welke de arme j bloedende wereld lijdt. En we willen po gen te helpen, die smarten te verlich ten. Dat kunnen we door te prediken, dat oorlogen onmenschelijk en tegenwoordig altijd onrechtmatig zijn. Dat kunnen we door mede te werken aan de vredesbewe ging, die ontluikt in eiken kring Dat kun nen we door niet doelloos aan ons te la ten voorbijgaan de stuwing, welke in de wereld is, naar vrede en tot het tegen gaat! van bloedigen krijg. Dat kunnen we ook door onze armen te helpen, dat zij deze maand gedenken mógen in dankbaarheid omdat er velen waren, die hen hielpen. Van de wereld stijgt de angstige kreet O, God, houd de volkeren in Uw hand gevat, zooals een robijn gevat werd in een gouden ring Maar dan mogen we niet stilzitten, doch gaan we uit, gewapend met een hart vol liefde, een hand bereid om nood te le nigen, en een hoofd, waarin plaats is voor de meening van anderen. Zoo tot hulp en medevoelen en liefde bereid, dan kan het niet anders of deze herinneringsdag moet vruchten dragen.^ daar door, toen hij zijn bewakers wist te ontsnappen en poogde te ontvluchten. Dit zou hem gelukt zijn, als niet een schot van een schildwacht her? doodelijk had gewond. Zoo werd Clarisse Howard van haren trouweloozen man ontclagen door een höogere rechtbank dan die der men- schen. Er stond nu niets meer in den weg tus- schen een huwelijk van Howard met Amelia Recourt, dat dan ook eenige we ken daarna plaats had. Clarisse nam b<tar intrek bij har zus ter Helena Manchester en ia van hare meisjesachtigheid geheel genezen. Foster ia een gaarne geziene huisvriend zoowel bij Howard en Recourt in Boston als bij mijnheer en mevrouw Manches ter in New-York. Ongeveer een jaar na de gevangenne ming van Tervoir sprak Foster tot Cla risse „Gij moet mijn vrouw worden, Claris se, wilt gij?” En »wat het antwoord betreft verwij zen wij den lè^er naar een allerliefste vil la in Boston, waar mijnheer en mevrouw Foster—Howard een allergelukkigst le ven leiden. autoriteit van een politie-beambte.,, ant woordde Foster. j,J)an neemt gij dezen man Philip Ter voir in hechtenis wegens vervalsching. Hij is dezelfde Rogers uit New-York, op wiens gevangenneming een belooning van 2000 dollars werd gesteld. Er zijn ver scheidene beambten in de stad, die jacht op hem maken.” I Jordan sprak gejaagd. Eer hij had uit gesproken, legde Foster zijn hand op Tjervoir schouder .;en zeide I „Ik heb genoegzame redenen, u wegens viervalsching in hechtenis te nemen, Phi lip Tervoir.” De schurk deed een sprong achter- warts en trachtte de deur te openen, doch tJot zijn teleurstelling vond hij dezen uit- weg afgesneden. Hij plaatste zich tegen óver den detective en riep I „Ge zijt mij te slim geweest en hebt j „uö zijl mij ie Biiui gawöeai eu utwi pet spel gewonnen. Ik zal zonder verzet met u gaan, maar die daar,” voegde hij er bij en wees op Jordan, „zal voor zijn verraad boeten I” u Tervoir werd gevangen genomen en inaar het commissariaat van politie ge bracht. Na een kort voor-arrest en o.n- nerzoêk leverde men hem over aan de irechtbank te New-York. Hij werd als falsaris veroordeeld tot ettelijke jaren gevangenistraf met dwang arbeid in de gevangenis te Sin-Sin bij i New-York. Hij bracht nog niet een vollen dag Prijs der AdvertentiënMaandags en Woensdags van 1 tot 6 regels iedere regel meer O.lH/aJ Vrijdags van 1 tot 6 regels 1,80, iedere regel meel f 0,20. Bij 8 maal plaatsing, wordt de 8e plaatsing berekend tegen 0,10 per regel op Maandag en Woensdag en tegen 0,121/a per regel op Vrijdag- Voor meer plaatsingen, groot aantal regels en condities vrage men tarief. Alles op te noemen, de schoone punten bij de Koningstafel, de Zwitsersche vallei, de Grebbe, het zou ons te ver voeren. Zeer voldaan werd om half vyf weer naar de. boot gemarcheerd en hier, zooals ’s morgens, de inwendige mensch versterkt. E?n aardige verrassing bezorgde de heer J. D. ons. Deze was met de auto ook in Rhenen, en schonk aan elk kind een stuk kwatta. Dat dit op de wandeling welkom was, is te begrijpen. Op de boot werden de kinderen nogmaals verrast. Twee Lek- kerkerksche dames hadden gezorgd dat elk kind twee Amsterdamèche houtjes konden worden uitgereikt. Dat deze atten tie welkom was, bleek wel uit de ver heugde gezichten. De muziek had er ondertusschen weer lustig op los geblazen en omstreeks half kwam het dorp in ’t gezicht. Die aanblik was van de boot af gewoon overweldigend. Een dichte haag van belangstellenden wuivend en zwaaiend aan de terugkeerende kinderen. De kapitein had de attentie om langzaam langs de steenen muur te varen en daarna op te draaien terwijl „Juliana” haar vroolljke tonen deed schallen. Hoogst voldaan over de schitterende reis verlieten de kinderen de boo om- thuis te vertellen van alles wat ze geno ten hadden. Het Is voor het onderwijzend personeel een zware dag geweest, maar de tocht is in alle opzichten uistekend geslaagd en een goed deel daarvan komt toe aan de muziekvereeniging „Juliana” wie daarvoor een woord van hulde niet mag onthouden' worden. Krimpen a.d. IJssel, 80 Juli. Vanwege de Zeil- en Roeivereeniging „Hollandsche IJssel” alhier, had een zeilwedstrijd plaats op de rivieren Nieuwe LJaas en Lek, welke goed geslaagd mag heeten. De wedstrijd ving aan om half 12 van Kralingsche Veer en strekte zich uit tot Lekkerkerk, doch voor de scherpe vaar tuigen en Yawls tot Bergstoep. Voor de „Kleine Booten” waren 8 deelnemers en werd de le prijs behaald door „Lida” van Gebr. van Schelven alhier. Voor de „Kleine Hollandsche booten” waren 6 deelnemers. De le prijs werd bemachtigd door Bettye” van R. Blonk te Krimpen a.d. Lek; de 2e prijs door S. Noorlander alhier met Gerda”. (Uit deze klasse sloeg de „Lekstroom” van G. Goudriaan te Krimpen a.d. Lek om en brak de mast van „Snip” van L. Bakker te Usselmonde). Voor de „Sloepen” waren 2 deelnemers en were de prijs gewonnen door „Oato” van J. Hagendük te Cappelle op d’ Ussel. Voor de „Hollandsche booten” waren 8 deelnemers en werd de pry? gewonnen door C. de Jong aldaar. Voor andere „Hollandsche booten” waren 4 deelnemers en werd de le prijs behaald door „Geertje” van G. Voglezang de Jong alhier, en de 2e prijs door „Annie” van O. E. Müller -te Krimpen a.d. Lek. Voor „groote Hollandsche booten” waren 2 deelnemers en werd de prys behaald door „Rival” van H. Molenaar te Cappelle op d’Ussel, welke daardoor tevens tijde lijk in het bezit komt van den wissel- beker, beschikbaar gesteld door den heer F. van Herwaarden te Rotterdam, eere- lid der vereeniging. Deze was eerst ge wonnen door W. van Schelven Sr. alhier. Voor de „scherpe vaartuigen” was maar 1 deelnemer „Robbedoes” van J. 0. Smit te Krimpen a.d. Lek, welke op tijd- vergoeding heeft moeten varen. Voor de „Yawls” waren 6 deelnemers en behaalde den len prijs „Dit” van P. 0. Bogaardt te Krimpen a.d. Lek en de 2e prijs „Windekind” van C. van der Giessen alhier. Ten slotte werd nog aan „Wildzang” van Smit te Kinderdijk een „DE ROODE HANDEN” ia samengeweven een mengeling van valsch bedrog en edelaardige goedheid, van zelfopoffering en wangunst, van maar genoeg, de lezer zal zelf kunnen beöordeelen, dat wij met dit feuilleton weer iets bereikt hebben, waardoor ze gedurende het verdere gedeelte van den zo,mer zich kunnen verdiepen in dit schoone verhaal. DE ROÓDE HANDEN zal de aan aandacht gespannen houden en ieder- maal verlangend doen uitzien naar een volgend nummer. Bergambacht, 80 Juli. Als een groote zeldzaamheid kan worden vermeld, dat door H- Stubbe alhier in een aalkorf een paling hetft gevangen, die het. gewicht had van ruim vier en een half pond. De gemeente-politie alhier heeft proces-verbaal opgemaakt tegen A. R. alhier, wegens het niet verhindèren dat een aan hem toebehoorende koe, op ver schillende dagen op eens anders bouwland kwam, waardoor nadeel aan de op dien akker staande vruchten werd teweeg gebracht. De bouwman P. B.-alhier, reed met een voer hooi op den Zuidbroeksche Huis- weg alhier. Door het breken van de wagen viel het geheele voer om. Daar het paard gelukkig onmiddellijk bleef staan, vielen er geen verdere onheilen voor. De vorige week werd alhier voor le soort kaas besteed van f 58—f 68 en voor 2e soort van f 52—f 57 de 50 K.G. Er werden in die week verbazend veel varkens verzonden naar het buitenland. Naar men ons mededeelde, werden er Zaterdag 17 waggons geladen. Prijzen beliepen tot f 82 per 50 K.G. De zandschipper Joh. Ligthart alhier werd bij een boer op het erf door een hond aangevallen, waarbij het woedende dier hem zoodanig in zijn been en arm beet, dat hij zich onmiddellijk naar een dokter moest begeven. In de bestuursvergadering van de Oranje-Nassauvereeniging is besloten om dit jaar we'der een Oranjefeest toehouden. A.s. Zaterdagavond zal een algemeens vergadering worden gehouden ten huize van T. van Zoest alhier, tot nadere be spreking van de feestelijkheden. De 9-jarige D. Oskam alhier, dieper rijwiel door Benedenberg reed, geraakte bij het oprijden tegen een brug zijn steun kwijt en ging te water. Gelukkig werd het ongeval opgemerkt door R. Stubbe alhier, die het ventje op het droge bracht. Onze dorpsgenoot, de jongeheer H. van Zoest, is geslaagd voor het examen einddiploma M.U.L.O. In oen onbewaakt oogenblik geraakte noodigde den vreemdeling uit hem te volgen.” Hale, want dat was de onbekende volgde zonder aarzelen Op ’t oogenblik dat zij het kantoortje binnentraden, zon der eerst aan te bellen, sprongen. Gres ham en Tervoir op, keken den vreemde ling een poos aan en riepen toen onwille keurig uit „Wat, drommel, dat is Frank Jor dan I” Foster hoorde deze ontbullïkg aan zon der Tervoir één enkele maal in de rede te vallen. Toen deze geëindigd had, keer de Foster zich tot Gresham en vroeg:- ,Wilt gij dit getuigenis bevestigen, mijnheer Gresham.’ „Met genoegen.”» Foster verliet hem plotseling en ging de trap af. Daar liep het bijna een klein ineengedrongen manneke aan. Deze bleef onmiddellijk staan en wierp een vluchti- gen blik op het gelaat van den detective. „Is u mijnheer Gresham vroeg de onbekende. „Neen, Goddank I” antwoordde Foster glimlachend. Ook de andere glimlachte, toen hij ontwaarde, dat de aangesprokene zich door die vraag niet bijzonder gesteld ge voelde. „Maar u kent den heer Gresham toch zeker vervolgde hij. ,Ik heb hem nog geen vijf minuten ge leden gesproken.” Js zijn bureau hier in dit gebouw T« „Heeft u wellicht een zekeren Philip Ross gezien Fosters belangsteling werd wakker. Hij

Schoonhovensche Courant | 1924 | | pagina 1