IERIII NG NIEUWSBLAD VOOR ZU1D-H0LLAND EN UTRECHT. EERSTE BLAD. STERDAM. FEUILLETON. De roode handen. ERTJE” i vucuwna sftdeau. Dit nummer bestaat uit DRIE BLADEN. Sureaij ht Jr.,Culemb« No. 4847. Vrijdag 1 Augustus 1924. M^Jaargang 300 Verschillen; de Model Plaatselijk Nieuws. Critiek en werkelijkheid. belang in ehtyehalts, grootw om vurancier bMtalden: nat suiker, mui makitel wm g.’levert I aan lederen zak n.i; (IER MET SUIKER. IkS MET SUIKER. ■FERS. 8. W. N. VAN NOOTEN, SCHOONHOVEN. Ultgsvsrs. Telefoon 20. Postch. en Girodienst 13768. 2’3 wordt familieleden in een een be - een en mag hij ook weer in den kring der vetlikkera komen te zitten. tuk te Mordreek :r leden, waarvoor et id, zonder bijrelceniq «•aten la rekent SCHOONHOVEN8CM COURANT. het eenmaal elegante costuuto afgedra gen. Bij het eindpunt bleef hij staan en keek droomend naar het water. Hij sloeg geen acht op de stoompont, die op het oogen- blik s aan het hoofd aanlegde en haar pasagiers, reizigers van een grooten West-Indiëvaarder die twee uur te vo ren binnengeloopen was en aan de Ame- rika-kade had aangelegd, afzette. Druk en beweeglijk namen de reisgenooten van elkander afscheid en snelden in deze of gene richting naar de breeds steenen trappen, die van het hoofd naar de kade voerden. Zonder een blik op het gewoel te wer pen, staarde de op de ijzeren stangen leu nende in het water iets geheel anders dan nieuwsgierigheid hield hem bezig. hij had honger. Een stem achter hem wekte hem uit zijn somber peinzen hij wendde zich om. Het was een pakjesdra ger die met een grooten koffer op den schouder achter hem stond en hém vroeg, waarheen hij het reisgoed bren gen moest. De jonge man keek den vrager verrast aan. „Welken koffer vroeg hij. „Dezen hier I” antwoordde de man te rug. „Het is de mijne nietik weet niet wat gij verlangt.” De kofferdrager wilde juist een ant woord geven, toen plotseling een heer op hem toetrad en op scherpen toon vroeg „Nu, waarheen Ik zei u toch, dat ik in Eet Hamburger Hof afstap I” De vreemdeling wierp daarbij een snel len blik op den jongen man en deinsde bijna verschrikt achteruit. „Alle menschen zei hij vervolgens, „de man heeft ons verwisseld en het wil mij toeschijnen dat daarvoor niet veel noodig is. Of Het ia makkelijk om rustig te blijven. Het is eenvoudig om maar niets te zeggen en te doen alsof al. lee rozengeur en maneschijn ie. Maar daarmee zijn'we er niét. Nie mand heeft het recht om als hij misstanden ziet, die te verbergen Deze Courant wordt des Maandag»-, des Woentdag»- en des Vrijdagtmiddag» uit gegeven. Prijs voor Schoonhoven per 8 maanden f 125, franco per poet in Nederland J 1,50. Over het abonnement wordt in de eerste maand beschikt. Men kan zich abonneeren bij alle Boekhandelaren, Kantoorhouders en bestaande tussch enpersonen zonnig weer gevolgd door een strand- en duin bezoek. Wat een vermaak. De kleine reizigers brachten daar de schitte rendste oogenblikken door. Een foto door het hoofd der school gemaakt van de baders en de jolige leerlingen zal het waterspel vereeuwigen. Op de terugreis maakten de leerlingen nog per extra bootje een tochtje naar het vliegveld, waar de hangars bezichtigd werden en tot groote vreugde juist enkele vliegtuigen landden,'waaronder de post uit Engeland en een passagiers vliegtuig met zeven luchi- reizlgerft (sters) eveneens uit Engeland. Opgewekt en voldaan werd toen de verdere terugreis ondernomen. Is het wonder, dat de kinderen al weer over het volgend jaar spreken; of te dan weer mochten. De heer P. M. Befjen, onderwater alhier is te ’s-Gravenhage geslaagd voor het examen hoofdacte. Otteland, 1 Augustus. De keuring van geiten uitgeschreven door de Geltenfok- vereeniging „de Hoop” alhier had Zater dag 26 Juli j.l. plaats. De uitslag was als volgt: De geit -Dirkje” toebehoorende aan den heer 0. Hakkesteegt Jr. alhier behaalde de me daille welke beschikbaar gesteld was voor de een jarige geiten,- en de geit .Willy*’ toebehoorende aan den heer Adr. Muilwijk alhier, behaalde de medaille welke uitge loofd waa voor de oude geiten. Naar we vernemen zal ook de vereenigingsbok wel licht bekroond worden. Tijdens het onweer dat alhier gr woed heeft sloeg de bliksem in twee* tal boomen respectievelijk bij dsïxeehou* ders T. Boer en J. Aantjes Jzn. Gelukkig kwamen geen persoonlijke ongelukken ▼oor. Voor de zware varkens besteedt men thans In deze gemeente van f 81—f 83 per 100 pond en voor lichtere varkens van f 80—f 82 per 100 pond, terwijl de handel iets vlugger was dan de vorige week. De handel van de kaas is thans vlug, de prezen der eerste soort zijn 56- 68 oent per pond en die der tweede soort 54—56 cent per pond. Hieruit blijkt dus wel dat de kaas voortdurend In prijs verhoogd wordt. Van de veehouders Adr. Bos en Adr. Muilwijk geraakten bij het onweer dat alhier gewoed heeft koeien te water welke, zonder dat ze letsel bekomen waren, weer op het droge gehaald konden worden. Ook kwamen gelukkig geen persoonlijke ongelukken voor. Qoudriaas, 1 Aug. Zaterdag a.s. is do heer A. 0. Klootwijk, hoofd der openbare school, van plan een reisje met de kinderen te maken naar Breda en omstreken, en heeft daartoe afgehuurd van „de Haas” te Noordeloos 2 autobussen en 1 luxe auto, wij hopen dat de reis door goed weer begunstigd mag'worden. De vlekziekte onder de varkens is alhier uitgebroken en maakt vele slacht offers, wat voor de varkenshouders son groote schade beteekend. De prijs der varkens was deze week hier en In de omgeving 1ste soort 80 tot 85 et, 2de soort 26 tot 29 c'., varkens voor exporthandel 84 ct. De prijs der kaas was 1ste kw. f55 tot f58, 2de kw. f 50 tot f 54. Zware f 60. Handel matig* Geen onzer mag iets onder zich houden, als hij, door het openbaar te maken, het gemeenschappelijk be lang kan dienen. Het gemeenstoha/jmeiijk belang dienen, dat wil de critiek. Dat en niets anders. En het feit, dat men dan personen, die feilen aam wijzen, negeert, bewijst reeds, dat de cri tiek gegrond en de werkelijkheid dus verkeerd was. W«,i hebben niet het recht om wit zwari, en zwart wit te noe men. Wij hebben ook geen lust om voor regeeringsgehouwen te gaan kwispelstaarten. Wanneer er ge gronde critiek 1st, mag die open baar gemaakt worden en het zijn slechte regeerders, die zich aan fee- zonde critiek ndets gelegen laten liggen en die niet kunnen verdra gen. vindt gij niet, dat wij wel wat op elkaar gelijken „Een gelijkenis schijnt mij' wel eenigs- zins voorhanden I" antwoordde de aan gesprokene, „zij kan echter alleen te uwer gunste uitgevallen, want gij ziet er, openhartig’ gesproken, veel beter uit I’ Hij lachte eenigszins gelaten bij deze woorden. De laatst aangekomene begon luide te lachen. „Dat is misschien alleen maar uiterlijk! xeide hij. „Overigens is mijn familie uit Duitschland geboortig mis schien zijn wij aan elkander verwant ik heet Wismar I” „Mijn naam is Hiller 1” antwoordde de andere, terwijl hij zijn hoed oplichtte „tot mijn leedwezen moet ik bekennen, dat ik geen bloedverwanten heb, die uw naam draagt I” „Kijk, dat spijt mij I” zeide Wismar „ik zou het heel aangenaam gevonden hebben, als ik onmiddellijk bij mijn aan komst een bloedverwant had aangetrof- fert. Die hoop steunde weliswaar op zwakken grondslag want voor zoover ik weet, leeft geen enkel lid mijner famile meer in Duitschland, het zou echter mo gelijk geweest zijn. Neem me niet kwalijk Hij greep volgens de gewoonte der Amerikanen naar zijn hoed en verwijder de zich in de richting welke hij den pak jesdrager had zien inslaan. Hiller keek hem somber na. De gelijkenis der beide jongelieden was bepaald in het oog loopend. Beiden kon den denzelfden leeftijd bereikt hebben de kleur, de snit der haren, zoowel als van den baard was gelijk, eveneens gang en houding. Zelfs de costuums geleken elkander wie van hen niet zeer nauw keurig kende, moest hen bepaald met el kander verwarren. Slechts een onder- o En bijna niemand is er, die met den criticus durft instemmen. Het gaat er dan mee als met de beroemde kandelaar,1 welke door de kat gedikt wordt om de wille van den smeer. Wie »het meeste likt, krijgt het meeste smeer naar bin- »nen, dus likken allen als om strijd het vermogende familielid want jé kunt nooit weten, als hij eens uit den tijd gaat, dan schiet er wel wat van over. scheid was er tusschen beiden terwijl Wismar den indruk maakte van den voor namen rijken man, verwekte Hiller dien van een armen slokker, wien het vroeger beter was gegaan. In denzefden tijd, dat Wismar met snel len, veerkrachtigen tred, den pakjesdra ger volgde, stond Hiller nog altijd met den rug tegen* den ijzeren leuning en staarde den vertrekkende na. Nu en dan kwamen er rimpels in zijn voorhoofd trok het om zijn mondhij scheen tot geen besluit te kunnen komen. Plotse ling richtte hij zich uit zijn leunende hou ding op, schreed snel over den havendam en ijlde Wismar na, die bijna in het ge woel verdween. Het duurde eenige oogenblikken, voor dat hij hem had ingehaald, maar toen hij zich in zijn onn^iddellijke nabijheid bevond, matigde hij zijn schreden weder, liep eenigen tijd achter hem aan, deed vervolgens opnieuw eenige snelle Bere den en aarzelde weer. Eindelijk vatte hij moed, trad hem op de zijde en noemde zijn naam. De aangesprokene kromp ineen, doch lachte, toen hij Hiller zag en knikte hem vriendelijk toe. Dat gaf dezen moed. „Mijnheer Wis mar I” zeide hij, „neem mij niet kwalijk, als ik terugkom op de door u ontdekte gelijkenis tusschen ons beiden, ik geloof dat wij in één opzicht niet op elkander gelijken.” „Zoo, en in welk dan niet F* vroeg Wismar. Hiller werd rood. „Ja.... ik.... ik heb namelijk honger,” stotterde hij, „en dien heeft u niet.” Wismar lachte. „Dan vergist ge u echter verschrikkelijk,” riep hij, „Ik ben zoo dom geweest de lunch over te slaan Er heerscht soms een verkeerd begrip ten opzichte van de critiek, dat aanleiding is, dat men de cri tiek minacht en de personen, die het wagen durven critiek te oefe nen, daarop zwart aanzuet en hén poogt te treffen door maatregelen van allerlei aard, welke in de mees te gevallen geen steek houden. Dat wordt reeds gevonden den kleinen familiekring. Wanneer er iemand is, die ontzien moet wor den, dan gebeurt het vaak, dat de ^itikejoom gestroopt wordt op reus achtige wijze, want je moet zoo iemand te vrilid hónden. En komt er dan iemand, die het werke lijk goed meent met den sui - keroom en dezen eens op karakter- of andere fouten wijst, da» er door de overige familieleden hoo^ van den toren geblazen en strooien ze nog meer. 1 De Dubbelganger. In en om de haven van Hamburg heerschte het gewone dagelijksch gewoel. Een wirwar van sleeperswagens, last dragers, handkarren, matrozen en ambte naren op de kade een wirwar van snel varende stoomschepen, booten, schuiten, jollen, motorvaartuigen op het water; ge- druisch, geschreeuw, het somber gehuil van misthorens, het fluiten der kleine vaartuigen, het voortdurend geratel der in aanhoudende beweging zich bevinden de kraankettingen en dat onophoudelijk bruiachen van den opkomenden vloed, vormde het oorverdoovend concert bij het beweeglijk tooneel, waarover een geur van kolendamp, rook, geur van traan van ▼isch lag uitgespreid. Van de Sint Paulus-landingq^rug naar de Zandpoortkade liep een jonge man met langzame schreden. De handen ver borgen in de zakken van zijn jas, het hootó gebogen, slenterde hij langzaam naarAde ijzeren leuningen van de haven voort, somtijds zijn blik richtend op de stoomschepen, die elkaar op het water kruistensomtijds een zeilschip mon sterend, dat in de haven voor anker lag. Zijn lichaamsbouw was hoog en slank zijn gelaat, dat een energieke uitdrukking bezat, niet bepaald leelijk, maar een wei nig verwilderd haren en baard waren onverzorgd gelaten, zoodat de geheelever schijning den stempel droeg van iemand, die aan lager wal geraakt is. De laarzen waren slecht gepoetst en We zeggen dit nu zoo openhar - tig, omdat we eerstens niet gewend zijn een blad vqot den mond te ne men en het ons tweedons gebleken is, dat er veel menschen zijn, dit geen critiek verdragen kunnen. Dit is zeer verkeerd, want goe de opbouwende critiek kan niet an ders dan bevorderlijk zijn aan den opbloei van een stad, een gewest of zelfs een land en zij, die de dra den van het bewind in handen hebben, kunnen er hun voordeel mee doen, als ze ook eens een keer iets van een ander willen aanne men. Critiek bedoèlt niet om personen te treffen, critiek bedoelt slechs om misstanden, waar die gevonden worden, recht te zetten en een weg aan te wijzen waardoor die mlsstan den. kunnen worden weggenomen. Over de wijze van critiek valt te oordeelen, niet over de critiek zelf, als- die juist is. Critiek, van wie ook, moet altijd worden aan vaard, omdat men er zijn voordeel mee kan doen. En wil men niet naar critiek luisteren, dan doet men er absoluut den criticus geen scha, de mee, want deze heeft zijn plicht gedaan het is van hem af. Men heeft er slechts zichzelf mee, om - dat na verloop van tijd ral blij ken, dat de critiek het juist heeft ge zien en het dan te laat is om ver beteringen aan te brengen» Critiek moet gegrond zijn op wer kelijken toestand, omdat zij anders zich zelf veroordeelt en reeds in zichzelf de kiemen bevat, die «ui len leiden tot haar miskenning. Regeeren is vooruitzien en het is juist in regeerders te prijzen als ze in dat vooruitzien en voorzien, an deren willen erkennen, die van asm mige zaken vee| vorstand hebben. Er moet b.v. een groote zaak on der oogen worden gezien van tech- nischen aard. Dat is slechte moge lijk door een technicus. Nu is het toch i^iet meer dan bfilijk, dat ge- eischt wordt, dat een regeering ook een technicus raadpleegt. Maar dit is het wonderlijhe, dat als de een of ander daarop de aandacht vee - tigt, overheidspersonen vaak den. ken „aHemaal onzin* en kalm hun gang gaan. En dan de voor beelden uit de practijk liggen voor het grijpen is het natuurlijk mis, en Leiden in last. Gisterenmiddag om 3 uur werden tal van menschen in onze gemeente op geschrikt door het luiden der klok. Velen snelden naar buiten om te vernemen of er brand wis. Gelukkig was dit niet het geval en door menschen die beter op de hoogte waren, werd medegedeeld, dat het was ter herdenking, dat 10 Jaar geleden de wereldoorlog uitbrak, waar wij zoo gelukkig buiten gebleven zjjn. - De Naaivereeniglng Dorcas maakte gisteren een reisje naar het eiland Marken, ’s Morgens om 5 uur per auto vertrokken naar Amsterdam, ging men daar met de stoomboot op de Zuiderzee aan en werd eerst Volendam met zijn doolhof bezocht. Vervolgens werd een bezoek gebracht aan het eiland Marken, waar de woning van het bekende Sljgje Boes bezocht werd. Hierna werd nog een bezoek gebracht aan Monnikendam en keerde men vervolgens weer naar Amsterdam terug. Nog even de Bijenkorf bezocht en na gekiekt te zijn toog men wel voldaan weer huiswaarts. Ongeveer 12 uur werd de heimat weer bereikt 'Woerd es, 1 Aug. De voorbereidende werkzaamheden voor de Woerdensche landbouwhandel en industrie tentoonstel ling zjjn in vollen gang. Het tentoonstellingsgebouw een houten gebouw van 50 by 50 M. zal verrijzen op het Bxcercitieterrein. Dat gebouw biedt aan de exposanten een uitmuntende gelegenheid hun stands zoo doeltreffend mogelijk in te richten. Hoewel de gelegenheid tot inschrijving nog gedurende ongeveer drie weken blijft bestaan is reeds circa tweederde van de beschikbare ruimte besproken. Onder degenen die zich voor deelname hebben opgegeven zijn er eenige die met groote stands voor den dag komen. Zeer waarschijnlijk sullen op de ten toonstelling meerdere bedrijven in wer king te ilen gjjn. De burgemeester van Woerden, de KA. heer H. G. van Kempen heeft zich be reid verklaard het Eere voorzltterschap der tentoonstelling te aanvaarden. Het gunstig bekende symphonic orkest onder leiding van den heer Jacob Knaul is door de tentoonstellingcommissie ge ëngageerd. Voorts zullen ook zanguitvoe ringen, een voetbal wedstrijd en wellicht een ringrijderij worden gehouden. Er zal mede in samenwerking met deze tentoonstelling een Landdag worden ge houden van den bjjzonderen Vrij willigen Landstorm in het gebied van de Nieuwe Holland sche Waterlinie schietwedstrijden zullen plaats hebben, terwijl ook waar schijnlijk ook demonstraties met vlieg tuigen woeden gehouden. Eindelijk zal op den laatsten dag der tentoonstelling, door den afdeeling Woer den en omstreken van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw een vee tentoonstelling worden gehouden. Gouderak, 1 Aug. De leerlingen der twee hoogste klasse der Openbare School maakten 80 Juli, onder geleide van het onderwijzend personeel een reisje naar Hoek van Holland. *s Morgens ging het met den trein naar Rotterdam, waar een paar drukke winkelstraten en groote gebouwen wer den bezocht om een indruk te krijgen van een groote stad, en toen werd de reis per Fop Smit voort gezet naar den Hoek. Een mooie boottocht bij heerlijk Bergambacht, 1 Aug. In de hedenmor gen ten Gemeentehuize gehouden open bare raadsvergadering, werd op de reclame hondenbelasting van den heer F. van Damsteegt, alhier, afwijzend beschikt. Goedgekeurd werd een bijdrage, groot f 26,- te schenken aan de Gewestelijke Landstormcommissie te Gouda. Aan Mej. A. M. C. de Koning werd tegen 1 September ax. op haar verzoek eervol ontslag gegeven als onderwijzeres aan de openbare lagere school H, alhier. Tevens werd nog besloten aan de open bare lagere school (hoofd de heer J. M. Smit), alhier, een assistente) aan te stel len. Uitgebreid raadsverslag in een vol gend nummer. Op Dinsdag den 5 Augustus des namiddags 2 uur zal er ten Raadhuize alhier gelegenheid bestaan tot kostelooss vaccinatie en revacci natie. In gevolge artikel 86 der Middelbaar Onderwijswet zal deze gemeente over het Jaar 1928 aan de B KB. 8, te Gouda, moeten bedragen dv oom van f 980,79. De postduivenverenniging „De ge vleugelde Bode” alhier, hield een wed vlucht van Scheerbeek. De uitslag was B. Xieuwpoort 1, 6 en 7 prijs, W. Bode 2 en 6 prijs, G. Verkerk 8 prijs, 0. de Vos 4 prijs, G. de Mik 8 en 10 prifa, Gebr. van den Berg 9 prijs en P. Verschoor 11 prijs- In den ouderdom van bijna 67 jaar is plotseling overleden de heej J. Hoogen- boezem alhier. Tot voor 2 jaar was de overledene Hoogheemraad van de Krim- penerwaard. - Ten huize van B. Veer, Lekdijk N 98 doet zich een géval voor van diph- theritis bij een elf jarig kind. Amelde, 1 Aug. De Ohr. Muziekvereeni* ging Crescendo, dir. de heer G. van der Ham alhier, behaalde op het concours te Zwljndrecht, door den Hollandschen Bond van Chr. Harmonie en Fanfarecorpsen, in de eerste afdeeling Fanfare met verplicht nummer Diana Ouverture vast* Alb. Vaule) den eersten prijs met 809 punten. Tevens in den eere-wedstrijd tusschen de eerste prizewinners den eerste eereprijs, zijnde een zilveren Lauwerkrans, met vrij num mer Tolosa, Overture van Reijnaud. en heb op dit oogenblik aardigen eet lust.” „Ja,” ging Hiller, moediger geworden door Wismars vroolijkheid, voort„U heeft echter de middelen om dien hon ger te stillen, maar ik niet.” „0,” zeide Wismar, half met leedwezen half verrast. Hij wierp een snellen blik'op zijn dub belganger en monsterde hem van het hoofd tot de voeten. Er lag iets loerende iets vorschend in dezen blik. Hiller had het gevoel alsof de rijke zich met dien blik op de hoogte wilde stellen, in hoe verre hij zich van den arme voor het be reiken van zijn doel bedienen kon. Om zich daaromtrent zekerheid te ver schaffen en te weten te komen, of die blik alleen door wantrouwen was te voorschijn geroepen, of dat deze een on derzoek van zijn binnenste beteekenen moest, zeide hij op nederigen toon „Het gaat mij zeer slecht, u is gewis niet arm, ik wil u niet lastig vallen, doch het zal bij u wel niet op een kleinigheid aanko men, anders zegt u neen en in dit geval verzoek ik u nog slechts te vergeten, dat de nood mij tot bedelaar verlaagde I” „Maar ik verzoek u 1” weerde mijn heer Wismar af, „ik zal mijnsgelijke niet zoo onbarmhartig behandelen. Gij hebt honger, ik ook goed, laat ons eten en wees gij mijn gast.” „Zeer vriendelijk 1” zeide Hiller. Beiden traden een restauratie binnen. Nadat het ontbijt afgeloopen was, wisch- te Hiller zich den mond af. „Men is toch een geheel ander mensch als men goed gegeten heeft I Vindt u niet T” Wismar antwoordde niethij blikte In den hoogen spiegel, waarvoor beiden toe vallig hadden plaats genomen, en seide: Echter gaat dit niet alleen zoo in den familiekring, maar ook in breederen omtrek. Als allee in stad of een provincie of ook landje, rustig gaat, dan is het zoo gemoedelijk en heerscht er vrede. En alle inwoners bukken zich de kruimpjes te rapen, die van de tafel des overvloede of des ge breke vallen en inwendig 1 nijdt de een den ander, die kruimpje meer te grazen kreeg. Dan wordt de rust verstoord door een criticus, die het wagen durft den vinger te leggen op wat z.i. een wondeplek is. Verstoord kijken de gemoedelijkheidsmenï schen op, Hè, hoe vervelend, - nu juist opgeschrikt te worden, terwijl het zoo heerlijk rustig was. Dat moet gewroken worden. En zoo gaat men niet na, of er wat vam de critiek waar is, maar men blaast edhte kattenmanier vwur en sulfer over het hoofd des rustverstoorders uit, en zoodra die •zich nu maar genegen toont om te zeggen, dat hij het niet zoo erg bedoeld heeft, dan gaat het beter, Prija der AdvertentiënMaandag» en Womadag» van 1 tot 6 tegels l,li op Maandag en Woentdag en tegen f O.lgi/, per regel op Vrijdag. Voor meer plaatsingen, groot aantel regels en condities vrage men tarief.

Schoonhovensche Courant | 1924 | | pagina 1