vriluiiiilBe uerkoopioQ Santé Spoorbim en nomen FruliuerhiODli lueiiniuoenhols Hl IHONIG'S W Puddingen Het Fruitgewas Afslag- WEILAND, Boomvruchten Een WoonhuFs, Vier Huizen 4. De Boomgaard GRAGE ETER"! Plaatselijk Nieuws. Wonden i Klooster balsem Gemengd Nieuws. YAN ALLES WAT. Advertentién. Te koop: te Gorinchem. Notaris P. A. v d. Loeff BOUUI-, Wel, HOOI- OH Lexmond, Griend- on Bouwland Notaris B. Ets Notaris J. Koeman veilen: Waddinxveen, Notaris Anema in nel openbaar vb rkoopiu: Openbare Vrijwillige Verkooping. J van der Leeden Wei- en Hooiland, Reeuwijk, l Hectaren 28 Aren 60 Centlaren. te Schelloinen. Notaris A. J. Reumer veilen en verkoopen: a. IflgHoadta Mrededeeltngea. et .ra. Met HONIG'S dan trage eters. PUDDINGEN, gefabriceerd met Honig's Maisena, beeft meo altijd grage eters om neb been. Probeert aan waagt m» winkelier» LET OP HET MERK Jj.ï* het weder geven van vervolgonderwijs en daarvoor een post op de begrooting te plaatsen. Wordt goedgekeurd. De heer L. van Duijvendijk geeft in over weging dit weer te doen geven door mid del van de vereeniging Volksonderwijs evenals dit het vorig jaar is geschied. De voorzitter zegt, dat zulks niet mag, doch dat dit ingerioht moet worden door de gemeente. De heer L. van Duijvendijk zegt, dat hij meent, dat zooals Ouderkerk a. d. IJssel het geeft, dat dit is goedgekeurd en dan zou dit door Volksonderwijs ge geven kunnen worden, hetwelk naar zijn - meenmg p»ao iscüer en voordeeliger voor de gemeente zal uitkomen. Wethouder Boogaerdt wil, dat men eerst eens informeert hoe dit te Ouder kerk ad. IJssel is geregeld, dan kan men dit zoo laten inrichten, zooals dit het beste lijkt. Daarna heeft niemand 'meer iets op te merken, waarna do voorzitter de verga dering sluit. OUD-ALBLAS. Voorzitter de EdelAchtb. heer W. Bou- det van Dam, burgemeester. Secretaris de heer LucardjL Na opening der vergadering worden de gelezen notulen ongewijzigd goedge keurd en geteekend. Daarna komen aan de orde de mede- deelingen. Ingekomen is een schrijven van de commissie tot verbetering der wegen in de Waard, waarin allereerst gewezen wordt dat de oplossing gezocht moet wor den in de verbetering der bestaande we gen. Voorts, dat er een plan moet wor den ontworpen, waarvoor een bedrag noodig is van tuschen de ïBOO en 2000, wat pondsgewijze verdeeld voor onze gemeente komt op een dubbeltje per inwoner. B. en W. adviseeren deze 10 cent per inwoner voor dit doel beschikbaar te stel len. Wethouder Nugteren licht dit nader toe en zegt dat Ged. Staten in geen ge val subsidie willen geven, wel willen zij eventueel de verbetering der weg Oost West in overweging nemen. De heer v. d. Made, oud-ingenieur meent, dat dit traject wel tot stand is te brengen en is bereid daartoe opmetingen te doen. Alleen te Noordeloos aohtte hij het een wahhopen4 iets en meende, dat daar een breede weg onmogelijk was Om nu met een plan te komen, is on geveer genoemd bedrag gemoeid. Verder wijst spr. er op, dat tot heden weinig medewerking wordt gevonden, doch men moet eerst met een plan ko men, om te zien, hoe diet isv Die mijn heer v. d„ Made is een oud-ingenieur van de Waterstaat. Wethouder Kortleve meent, dat deze man wel in staat is onpartijdig de zaak te beoordeelen het is iemand, die met de oude en met de nieuwe toestanden op de hoogte is, doch als er nu geen medewer king is, dan vindt spr. het toch maar geld weggooien en dat komt niet te pas en vooral niet als er toch niets van komt. De voorzitter zegt dat men eerst met een plan moet komen, daar dringen Ged. Staten op aan, voor en aleer zij bij gaan dragen in de kosten. Wethouder NugterenHet gaat er om de bestaande wegen te verbroeden of behoorlijke wisselplaatsen aan te brengen Waar de wegen thans zooals deze nu zijn, niet meer voldoen aan het verkeer. Wethouder Kortleve merkt op dat de wegen nog nooit zoo goed geweest zijn als tegenwoordig. De heer VlotJa maar, het gaat niet over den, slechten weg, maar is die brééd genoeg. De heer BoersDe wegen zijn veel harder als vroeger. De voorzitterHet gaat niet over de kwaliteit van den weg, maar over den smallen weg, Wethouder Kortlevp vestigt de aan dacht op de Tolsteeg, daar zijn nu mooie wisselplaatsen, dat is ook een smalle weg maar daar is een ongeluk uitgesloten, om dat er nu goede wisselplaatsen zijn. In de verte kan men een auto aan zien ko men, dan kan men bij een wissel stil blijven staan. De zou altijd zoo doen mid den op den weg met paard en wagen blij ven staaft, dan Aan de auto op de wissel plaats gaan staan en ik ga er voorbij met paard en wagen. Het is nu eigen onvoor zichtigheid als er een ongeluk gebeurt, Juist op de grootste verkeerswegen ge beuren de meeste ongelukken, door het woeste rijden, maar hier zijn ze voorzich tig, doch op een breeden weg, als ze de ruimte hebben, nou, dan kunnen ze maar toerijden ze sjorren maar door en het kan niets missen of ze raken elkaar. Wethouder Nugteren zegt, dat de ge meerde aan Eel watewöEapBesfcn» be= talen moet, doch voor verbetering der wegen heeft men geen geld en in Den Haag ook niet, daar behoeft men ook niet te komen om eeaige steun. Verder wijst spr. er op,dat men hier met den chauffeur der autobus veel te veel zit te praten, daar wil spr. eens op wijzen, men schijnt er behagen in te hebben om het te doen. Verder zegt spr., dat noch het Rijk, noch de Provincie iets geven tot steun om de wegen te verbeteren en het auto rijden is meer dan vervierdubbeld waar door de bestaande besturen, sommen moe ten ien koste leggen an de wegen. De voorzitter zegt, dat de wegen-oom- missie met een plan moet komen, met hoop op Bteun en nu kan het plan niet worden uitgevoerd of deze 10 cent moet worden gegeven. Maor ze wordt alleen ge geven onder voorwaarde, dat anderen het ook doen. De heer Heikoop vraagt of de Neder- waard nu ook niet een deel kan bijdragen Wanneer het nu over verschillende ra deren verdelt wordt, is het zooveel te eer deren verdeeld worden, is het zooveel te eer bij elkaar. De secretaris zegt, die kunnen eerst dan iets bepalen, wanneer er een plan is. Met algemeene stemmen wordt beslo ten overeenkomstig het voorstel van B. en W. Voorts komt aan de orde om bij poli- tie-verordening vast te stellen dat nieuw te bouwen huizen 5 Meter uit de as van den weg gebouwd moet worden. De heer Boers zegt, dat de Nederwaard besloten heeft 4 Meter uit de as van den weg. t Na een korte discussie wordt besloten, eensluidend te handelen met den Neder waard en ook 4 Meter te stellen. Voorts bericht, dat de begrooting van 1924 is goedgekeurd door God Staten. Verder komt aan de orde een schrij ven van de vereeniging van Ned. Ge meenten, dat zij de drie-maandelijksche controle op zich wil nemen, met bericht, dat deze vereeniging geen bedoeling heeft winst te maken, het geschied tegen den kostonden prijs. Geschat wordt, dat de kosten per jaar zullen bedragen 125 doch moet men toetreden als lid der ver eeniging. De voorzitterDus wil men ons eerst aan don haak slaan als'lid. Dehe er Heikoop vraagt wat het'oor deel van B. en W. is over deze zaak. De voorzitter zegt, dat B. en W. het over willen laten aan den raad. De heer Heikoop vraagt, wat het oor- blijvend zijn, we kunnen toch altijd iemand uitnoodigen. Wethouder Nugteren is er niet voor omdat de toestand niet van dien aard is dat we dat noodig hebben. De heer Heikoop Willen we voor een keer eens controle hebben, dan is het al tijd nog tijd genoeg. De heeren Vlot en Jongeneel zijn er ook niet voor. De voorzitter meent begrepen te hob- ben, dat niemand der heeren er iets voor voelt. Besloten wordt met algemeene stem men er niet toe over te gaan. Besloten wordt om de kosten voor borgtocht de gemeente te laten dragen, omdat namelijk de secretaris met zijn sa laris niets vooruit gaat er mee en het daarom nietmee r dan billijk is, dat de gemeente het draagt. Aldus besloten Verder wordt voor een evöntueele gold leening ter bestrijding der kosten voor het electrisoh licht de rente bepaald op 5 pCt. Van Ged. Staten is afgekomen de goed keuring omtrent het legaat van mevr. de wed. Boxman. Verder zijn Ingekomen verslagen van de Gezondheids-Commissie en van de keuring van waren. Voorts deelt de secretaris mede, dat voor de gemeente aan belasting "zal bin nenkomen 1400 per maand. Voorts wordt voorlezing gedaan van het verslag der vleesch keuring. Wethouder Kortleve meent, dat een woord van lof moet worden gebracht aan den veearts, den heer Colder, die ge toond heeft goede adviezen te willen ge ven. Wanneer hij zag, dat van een beest toch niets meer terecht kwam, dan hield hij dit niet ten eigen bate onder behan deling, maar adviseerde om het bewuste dier riaar spoedig op te ruimen. Nog heeft plaats de aanbieding der ge meente-rekening. Hiervoor wordt een commissie be noemd om deze te controleeren, bestaande uit de heeren Boors, Heikoop en De Haan. De benoeming wordt aiangenomen. Ten slotte komt het punt straatverlich ting aan de orde. De voorzitter zegt met den secretaris op transport te zijn geweest tot de grens Albla8serdam en de hoeren Nugteren en Kortleve naar den anderen kant de krom over. Alles bij elkaar zouden noodig zijn 42 lantaarns doch zegt de voorzitter, we huiveren voor de kosten. De heer Jongeneel vraagt, of er al ge ïnformeerd is wat het kosten moet. DDe voorzitter zegt van tusschen de 750 en 1000 per jaar. De secretaris zegt een berekening te hebben gemaakt met Samsons kalender, en dan kwam spreker tot een kostprijs van 22 per lantaarn per jaar. Deze rekening is opgezonden naar den directeur van het electrisch bedrijf te Dordrecht, die de bedragen door hém ge noteerd-juist achtte. Wethouder Kortleve is nog deze week te Alblasserdam geweest en daar staat op de 70 Meter een lantaarn en daar heeft men prachtig licht Dan kan dat hi^r gerust wat minder wezen. De heer Heikoop meent, dat er vier maanden uitgeschakeld kunnon worden, feitelijk zijn er maar vijf maanden, dat men don weg niet kan vinden De secretaris zegt, dat het licht de minste kosten is. De' heer Vlot zegt te begrijpen, dat het licht niet veel kost, doch hetgeen er bij komt. Dat maakt het duur. De heer De Haan vraagtAls de kom alleen verlicht wordt, zooals nu, wat kost het dan Is dit 850. Wethouder Nugteren Als de kom al leen verlicht wordt,* dan zijn er geen 10 lantaarns noodig. De heer Boers vraagt, wat de verlich ting nu kostwaarop geantwoord wordt van 115 per jaar. De heer De HaanAls dan de helft lantaars noodig zijn, dan kost dit 175. De secretaris Het is ongeveer 60 meer, maar wat moeten we dan met Kortland doen P Dehee r De HaanOntslag geven. De voorzitter acht dit nu niet zoo'n groot bezwaar, maar $e secretaris vraagt dit uit het oogpunt van menschlievend- heid. De heer Heikoop Maar we zitten hier voorset eerst voor de belangen der ge meente. De secretaris zegt. dat wellicht de nachtwaker het licht als het er komt, ook wel kan uitdraaien. Wethouder Kortleve zegtDe steun is ook menschlievend en toch moeten die keeren, omdat het niet is uit te hou den. Maar zegt spreker, de nachtwaker kunnen we ook wel ontslag geven. De voorzitter Daar kom ik tegen op. Dit punt is niet aan de orde, daar mag nu niet over gepraat worden, heeren. De heer Boers zegt, als het licht er komt, dan moet het ook bij mij komen. Ik heb al lang genoeg in het donker ge- ztaten. De voorzitter is het daarmee eens De heer Heikoop wil dit onderwerp verdagen. Ook hij voelt vefel voor wat den heer Boers zegt. Wethouder Nugteren wijst er op, dat bij de berekening het gedeelte Kooiwijk er niet bij is. De voorzitter is er voor het aan te houden tot een volgende vergadering en zegt veel te voelen voor hetgeen de heer Boers heeft gezegd. De heer Heikoop We kunnen toch nog eenige manden uitschakelen. De secretaris Maar dat beteekent niets voor de kosten. De heer VlotDe materialen maken het duur. - t Besloten wordt, dit punt te verdagen. Hierbij heeft nog noodzakelijk af- e overschrijving plaats, wat met algemee ne stemmen geschied. De heer De Haan vraagt, door wie de aanleg van hetlicht wordt geschied in de gebouwen der gemeente en of dit besteed wordt. De vier inwoners, die hier voor in aan merking komen, zullen in de gelegenheid worden gesteld, terwijl het materiaal zal worden gekeurd. Niets meer aan de orde, volgt slui ting Ingezonden Mededeeliugei. Pudding Cyeeffmef f\JV\ BliSCHSAlB Hardlnxveld, 1 Aug. Tot' tljd.^üder- wijzer aan de B(jz. School in Wijk A (Hoofd de Heer A. Schaafsma) is met in gang van 19 Augustus benoemd de Heer K. G. van der Wiel te Giessendam. Ter benoeming van een lid der Ge zondheidscommissie gezeteld te Sliedrecht is door Burg. en Wethouders dezer ge meente aan den Commissaris der Koningin te 's-Gravenhage aanbevolen: 1. J. G. Schneyder, bouwkundige, alhier; 2. W.J. de Geus, gemeente-opzichter, alhier. Ook de bouw van woningen door particulieren schijnt thans weder stopgezet te z\jn. Dit voorspelt weder woningnood, vooral als de industrie ter plaatse gaat opnemen en de arbeiders van elders komen. Alle panden der bouwvereeniging zijn verhuurd; er is thans meer vraag dan aanbod. Het schilderen der woningen van de Vereeniging Volkshuisvesting is opgedra gen aan den laagsten Inschrijver, de Heer Blom te Alblasserdam. Gedeputeerde Staten van Zuid-Hol land hebben aan 12 ingeschrevenen van de lichting 1926, voor goed vrijstelling van den dienstplicht verleend wegens broederdienst, terwijl een zestal dier lich ting door hen, om dezelfde reden, voor- loopig werd'vrijgesteld. Van 18 tot en met 24 Juli J.L zijn alhier door de Schutsluis naar binnen gelaten 40 vaartuigen, waarvan 35 boven en 5 beneden de 10 ton, te «amen 1107 ton. Alblasierwaard en Vljfheerenlanden, 1 Augustus. De handel id kaas is deze week willig prijs beduidend hooger. Men besteedt thans in deze streken voor: kaas lte kwaliteit f00,— h f63, mindere soorten f 54,f 57,—, zware partijen tot f 68,— per 50 Kilo, een en ander naar gewicht en kwaliteit. Goeboter f 1.10 en' f 1.20, Weiboter f ft,70 en f0,75 per halve kilo. De weersgesteldheid was deze week zeer afwisselend, dan stortregen en terstond daarna heerlijk zonnig zomersweer, dat 't zeer groeizaam was zal wel geen be toog behoeven evenlnin dat met hooi, noch korenbouW kan opgeschoten worden. Zeldzaam was 't dat de stortbuien on danks het nu en dan broeiig weer, niet van onweder vergezeld gingen, een paar maanden geleden was 't niet van de lucht, zelfs bij koud weer. Zevenhuizen, 1 Aug. Het B-jarig zoontje van W. v. Rooijen zou bij buurvrouw op bezoek gaan. Om in de woning van buur vrouw te komen, moest hij een hakje, dat in de deur stond, over. Achter het hekje, stond een emmer kokend water. Toen het ventje over het hekje klom, rolde per ongeluk .de emmer met liokend water omver, waardoor de kleine een zijner boenen zoo verbrandde, dat de hulp van dr. de Witt werd ingeroepen. Men begrijpt dat het ventje ontzettende pijn bad. Het zal gedurende een heelen rijd niet kunnen Iqopen. De Zangvereeniging Apollo" be haalde gisteren op het Concours te Velp in de superieure afd. een 1ste prijs met 315 punten. Dit is de derde 1ste prijs die zij in die afd. behaalden. De kinderen van de Openbare School a. d. Rotte, hoofd de heer van Donk, maakten een uitstapje naar Rotterdam. Nadat men ïich een geruimen tijd in de diergaarde had vermaakt, toog men stad waarts, waar veel werd bezichtigd. Ook de groote zeebooten. Het laat zich voor stellen, dat de kleinen dit ook mooi von den. Aan ververschingen ontbrak het natuurlijk niet. Laat in den avond kwamen de kinderen vergenoegd met de autobus van van Gig weer thuis. Zeer gaarne vestigen wij de aan dacht op een advertentie voorkomend^ in dit nnmmer,»van de te houden bazaar. Wij hebben eens een kijkje in de Bazaar die men nu aan het klaar maken is, wezen nemen. Het is de moeite waard, en wij kunnen een ieder aanraden, er eens te gaan kijken. Vijf groote schoollokalen staan vol met prachtige stukken, de meeste van hier en elders gekregen. In een lokaal staat een radio toestel, dit is voor Zeven huizen nieuw. Wanneer het weer mede werkt, dan zijn wij er «van verzekerd, dat de belangstelling enorm zal zijn. Lekkerkerk, 1 Augustus. Bij adver tentie in dit nummer, vinden wij, door de besturen der afdeelingen, daar genoemd, aangekondigd dat fclhler in de volgende week een zeker soort tentoonstelling van ÉMZ&l worden gehouden. Door 54 kaas makers van hier (enkel uit omliggende plaatsen) n.l. zal door ieder van dezen een kaqa worden ingezonden, welke in de maand Mei, speciaal voor dit doel werd gemaakt, een nummer hebben en waar- Ingezonden Mededeel Ingea. veroorzaakt door branden, snijder of stooten, builen eninsectenbeter dadelijk behandelen met AKKER'» —Moordaanslag opeen Nederlander. Te Nice bi Italië werd een Pool gearresteerd, als verdacht een aanslag te hebben gepleegd op den kanselier van hel Nelderlandflche consulaat, baron von Spengler. Dee avonds tegen middernacht, knalden drie schoten ih de Rue de Chateauneuf te Nice, een bij uitstek vreedzame buurt. Ze waren afkom stig uit de benedenverdieping van een huis, bewoond door baron von Spengler, zijn echtgenoote en dienst bode. De toegang tot het terraa werd vergemakkelijkt door een hoop oud roest, die daar op sira^t ligt. Op dat terras komt de slaapkamer van de familie uit. Toen hij thuis kwam, hoorde de heer von Spengler een ongewoon ge luid in de slaapkamer, waarop hij de dienstbode gelastte het venster te sluiten. Toen deze het vertrek bin nenkwam, rees een man voor» haai op, een revolver in de hand, haar bij de keel grijpend, voegde hij er aan toe „Laat m© door of ik schiet. De heer von Spengler snelde de voor door leder een lijst la samengesteld, 1 dienstbode oogenblikkeljijik te hulp bevattende alle bijzonderheden, omtrent de wgze waarop zij werden behandeld. Deze nieuwe methode van kaaskeuring heeft de bedoeling op wetenschappelijk gebied-aan te toonen en zoo mogelijk in practijk te brengen een nog vollediger inzicht in de belangrijke aangelegenheden der kaasbereiding, want, w„rd bij de tot heden gewoonlijk gehouden kaaskeurin gen gelet op en gezocht naar de fijnste ■oorten, waar de inzenders eenigszins willekeurig hun gekozen product ter plaatse konden brengen, bij deze is hiervan geen sprake, en ia het in hoofdzaak te doen, te weten te komen onder welke omstan digheden in verband met temperatuur, stremming roeren, nawarmen als anders zins een zekere kwaliteit werd verkregen. Vervolgens zullen de bezoekers worden geanimeerd door bij afwisseling eenige redevoeringen te hooren o. a. van de heeren Bo<>rama uit Rotterdam, Huisman en Van Wijnen, beiAp uit Gouda, welke alle natuurlijk met nle kaasbereiding in betrekking zullen staan. Ouderkerk a. d. IJssel, 1 Augustus. In de Woensdag morgen gehouden raadsver gadering werd medegedeeld, dat de ge- meentebegrooting voor het dienstjaar 1924 door Ged. Btaten is goedgekeurd. De reke ning van het burg.-armbestuur, dienst 1923 en de begrooting voor 1925 werden vastgesteld, met verstrekking van f 2000 buitengewone subsidie voor 1924. De ge meeaterekening, dienst 1928 werd inge zien met een batig saldo van f 20481,97. Door Burg. en Weth. is benoemd tot niet bezoldigd ambtenaar ter secretarie de heer G. D. Rehorst te Berkenwoude. Blsssen-Nleuwkerk, 1 Aug. De heer van der Haven alhier, was onder meer in het bezit van een prachtige eend met 6 kuikens. Een Jager uit Rotterdam, dewelke belust was op een boutje, maar geen kans zag wilde eenden onder schot te krijgen, maakte van de gelegenheid gebruik om naar hij vermoedde, onbespied, de makke eenden van van der H. neer te schieten. Echter had iemand hem afgekeken, dewelke spoedig een ijlbode zond naar den eigenaar. Intusschen had de jager de eendjes in zijn weitasch gestoken en was wel voldaan over den goeden vangst, naar het station gestapt, alwaar hij gelukkig door den eigenaar nog net gesnapt werd. Aan vankelijk dacht hij den heer van der H. nog te kunnen misleiden, door hem wijs te willen maken, dat het toch stellig en zeker wilde eenden waren. De heer v. d. vroeg hem echter of hij niet bemerkt had, dat het een bijzonder mak soort was. De jager, bemerkende dat de zaak ernltig werd, stelde voor het geval In der minne te schikken, hetwelk door den heer v. d. H. goedgevonden werd. Naar we vernamen, heeft de eigenaar f 10 geöischt en gekregen. De kinderen der drie hoogste klassen van de Chr. School, hoofd de heer Loo, hebben een schoolreisje gemaakt naar Arnhem. Bestond eerst het plan om ver leden week Vrijdag te gaan, door het ongunstige weer was het uitgesteld tot heden. Al dreigden den geheelen dag donkere wolken,* dés avonds kwam het eerst tot een uitbarsting. Dat de k'inderen genoten hadden kon men wel aan de opgewekte gezichtjes zien. 't Is dan ook geen wonder, wie ééns in Rozendaal ge weest is vergeet de bedriegertjes en ket tingbrug nooit meer. Des avonds werden de kiederen van uit Gorsum met auto's van de» heer Robben afgehaald. Een woord van dank aan het onderwijzend personeel voor den genotvollen dag den kinderen bereid en aan den heer Robben voor het gratis afhalen der kleinen Is hier zeker niet misplaatst. Tot groote ontevredenheid der huis moeders is de melkprijs, alhier met 2 centen verhoogd, en bedraagt thans 14 oent per liter. Weerklonk onlangs de mare, dat onze Burgemeester wegens woninggebrek de gemeente zou gaan verlaten en zich met zijn gezin elders gaan vestigen, thans verneemt men uit betrouwbare bron, en dit wellicht tot groot genoegen der inge zetenen, dat van gemeentewege is aange kocht, -van de heer Van Wijk uit Muizen- broek, een stuk Jgrond bestemd tot het aldaar bouwen eener woning voor zijn EdelAchtbare. Zoodoende is er nu een einde gekomez, en een oplossing gevon den, voor dit zoo moeilijke vraagstuk. en pakt© den kerel beet. Een woe dend handgemeen ontstond en terwijl de heer von Spengler den inbreker een arm omwrong, beet deze hem in den rechterarm, terwijl hij driemaal zijn wapen afschoot. Hij mikte ech ter slecht en de kogels kwamen in den wand terecht. De heer von Spengler liet daarop den booswicht los, die de vlucht nam. De politie heeft hij niettemin een uiterst vol ledig signalement kunnen overleggen Het betreft een zeer gedistingeerd jonkman in elegante kleeren. Demoord te'Chicagaf Omtrent de rechtszaak betreffen de «den moord bij wijze van sport", gepleegd door de Joodsch million- nairszonen Nathan Leopold en Ri chard Loeb, op den eveneens Jood- schen knaap Franks, een mot hen bevriend kereltje, wordt nog het Vol geïnde medegedeeld Men weet ook, dat de verdedigers van de beide beklaagden er van hadden afgezien om ontoerekenbaar heid te pleiten. De jonge schavuiten zijn thans voor den rechter geweest. Er was groote belangstelling van de zijde van het publiek de publieke tribune was stampvol. Leopold, die de brami is van dit triesto stuk, spreidde een brutaal, spottend en onbekommerd uiterlijk ten torn, maar Loeb, hoewel zichzelf volko men meester, kon toch nie^ verhin deren, dat zijn zenuwachtigheid zich af en toe verried. Ook de verwanten van de beide moordenaars, die in de zaal aan wezig waren, gaven geen blijk van de spanning, die hen verteerde. Ja cob Franks, de vader van het ver moorde jongetje, zat kalm voor zich uit te staren, terwijl hij al maar een prop kauwgom met zijn kaa^- neren bewerkte. De beide studenten stonden t,% recht te Chicago. Crowe, de ambtenaar van het 0 M., spaarde de beide schulnigen niet Hij wees er op, dat de moord reeds maanden van te voren was voorbe reid en tot in de kleinste bijzonder heden waa ultgedachti Zelfs hadden Leopold en Loeb proeven genomen met h©t werpen van een pak couran. ten uit een trein in volle vaart, om te zien, of dat de goede manier zou kunnen zijn om de familieleden van den te ontvoeren knaap het losgeld te latetn betalen. De jeugdige moordenaars hadden het knaapje Franks, dat hen goed kende, uitgenoodigd om in hun auto te komen. Zij zouden hem dan van school naar huis brengen. Maar een maal in den wagen, kreeg de knaap een slag opt het hoofd en werd toen door (naar het schijnt) Leopold ge worgd. Do moordenaars hadden het lijk verborgen in een duiker onder een spoorweg. Zij hadden nog ge tracht de gelaatstrekken van het doode kind onherkenbaar te maken met vitriool maar dat was niet ge lukt, omdat er te voel water in den duiker stond r Naar verder ter terechtzitting uit kwam, blijken de beide daders ieder de ergste schuld die van het moordplan te hebben voltrokken op'den ander te werpen. De ambtenaar van het 0. M. heeft „uit naam yan de bevolking van Illi nois, en uit naam van alle ouders en kinderen in dien staat" de doiod- straf geeischt „tegendeze koelbloe dige gemeen© moordenaars." -—Een kostbaar stuk. In het Indische paviljoen op de En- getedhe tentoonstelling te Wembley is thans een safier te zien van on gewone grootte en schoonheid. Deze steen heeft wel 'oen zonderlinge ge schiedenis. Jarenlang deed hij dienst ato pepier-drukker op hel bureau van een Britsch-Indisch ambtenaar, die van den werkelijken aard en de waarde van dit gebruiksvoorwerp geen Hauw vermoeden had. Zijn kinderen gebruikten den steen vaak hij hun spel, als ware het Blechta een stuk glas geweest. Men heeft de herkomst van den safier tot in de 12e eeuw kunnen nagaan. Deskundigen meenen, dat hij deel heeft uitgemaakt Van den haartooi van een oud afgodsbeeld. Door een heiblok ge troffen. Te Zaandam is bij de in aanbouw zijnde fabriek van de N.V. Bruynzeel's fabrieken eefa ongeluk gebeurd. Door tot nu toe onbeKende oorzaak is het zwaro hei- .biok, inplaats van op den paal ge- vaden op het ijzer, waarmee de dd-jarige koolman d^n paal in den grond leidde. Het ijzer sloeg K. tegen het hoofd en deze werd ern stig gewond. Hij ie per brancard naar Amsterdam vervoerd, Arbeidsong e't a 1/ •Terwijl hi» bezig was met het bik ken van het stoomschip St. An - drews, liggende op de werf van Wil ton te Rotterdam, heeft de bikker li. van R. een plank, die van een hoogte van vijf meter viel, op het hoofd -gekregen. In bewusteloozen toestand met een hersenschudding en inwen dige kwetsuren is hij naar het zie kenhuis gebracht. Huisingestort. Te Noord wijk is het huis Bronkhorst straat 39. bewoond door de familie II S, gedeeltelijk ingestort- Enke le kinderen, die in de nabijheid Bpeelden, bobben lichte verwondin #en gekregen. In den modder ge- at i k t Bij Geervliet vond een ontzettend auto-ongeluk plaats. In een auto, op weg naar Rotterdam, zaten de 39-jarige A. de Gruijter, amid te Rockanje, en zijn 15-jarig dochtertje. In een scherpe booht ont mootten zij een anderen auto. Naar men zegt. heeft De Gruijter te veel uitgeweken, met het gevolg, dat de auto omkantelde en vader en doch ter onder den auto in een diepe' stoot terecht kwamen. De naastbi j wonende boeren bo den zoo spoedtg mogelijk hulp £n krinden mei groote moede het meis- to redden, dóch De Gruijter waa reeds gea'ikt in den modder en het water. Het lijk is per wagen naar Rockanje vervoerd. Verdronken. De stoomtreilor Schiedijk IJM 482 Is te IJmuiden binnengekomen met verlies van een der opvarenden. De 17-jarige stoker J. G., uSt IJmuiden, moet Maandagmiddag overboord geraakt en verdronken zijn. NiemaiKl op het schip heeft echter het ongeval zien gebeuren. Gisternacht is de 43-jarige schippersknecht A. M., uit Leiden, op de schroefstoomboot van de fir ma Omtaigt van Leidén naar Am sterdam bii de Kaag in do Ring? vaart overboord geslagen en ver dronken. Fabriek Ingestort.— Door de hevige regens is een o5ie- fabriek te Ahmedabad (Brftsdh-In - die) ingestort. Men heeft reeds 26 personen in het ziekenhuis opgeno men, terwijl nog 60 onder de p«in- hoopen begraven liggen. Zware branden. Door den bliksem is brand veroorzaakt aan de Gentsche haven. Daar de te lefonische verbinding door den storm verbroken was, werd de centrale brandweer eerst later verwtttigd. De schepen, in de voorhaven gemeerd, werden verwijherd. Verscheidene hangars brandden uit De schade be draagt 20 mlllioen frank, waarvan 3 millioen op rekening der stad. De brandweer zal verscheidene dagen ter plaatse moeten blijven. Dinsdagavood is te Neurenberg een hal, waarin landbouwartikelen, alsook benzol en olie waren, in brand gevlogen. Drie ploegen van da brandweer en een troep rijksweer - baarheid hebben vier uur noodig gehad om de brand te blusschen. De schade is geweldig groot. De oor zaak van den brand kon nog niet worden vastgesteld.' Moeilijke overbren ging. De beruchte inbreker p. W. Franke, is van Almelo naar Arn hem overgebracht om daar in hooger beroep terecht te staan wegens de inbraken, en diefstallen in Twente ge pleégd, waarvoor hij door de recht bank te Alm'elo werd veroordeeld tot een gezamenlijke gevangenisstraf van 13 jaar, Nadat Franke, naar wij vernemen, op een plank was gebonden, werd hij in een brancard naar het stafion ovorvebracht. De overbrenging ge schiedde onder sterk politiegeleide. Motorongeluk. Door verkeerd uitwijken geraakte de heer J. J. de Jonge, fruitnandelaar te Goes, met zijn motorfiets tonder den auto van den heer S. te Wemeldin- ge. Mef vier beenfracturen ia de heer De J. in het gasthuis te Ber gen op Zoom opgenomen en daar overledeó. - De gevlnoEte kaas let- De te Breitien aangehouden k ai- sier Brinkman is naar Deventer te ruggebracht. Omtrent de door hem afgelegde verklaringen inzake zijn faillissement heeft de heer B. medegedeeld, op reis te zijn gegaan om te trachten eejn zoo goed mogelijke schikking voor zijn crediteuren te treffen, In de eerste plaats wilde hij be proeven zifn-zaken over te doen aan een buiten Deventer gevestigde bank instelling, zooals ook in de reeds vermelde circulaire aan aandeelhou ders was medegedeeld, maar deze poging had gefaald. Voorts moest hij nog een paar zaken in Amsterdam aidoen en verder wilde hij zich naar Bremen begeven, om te onderhande len over een hem daar wachtende positie, die hem, volgens zijn zeg gen, in staat zou stellen zijn schuld- eischers des te eerder aan het hun toekomende te helpen. Het bij on derzoek door den curator te Deven ter niet meer aanwezige kasgeld, f 23.000, had -B. op een bank gedeponeerd. Voorts zou hij .van plan zijn geweest om onmiddellijk nadat de zaak te Bremen haar be slag had gekregen, naar, Deventer terug te keeren ter verdere afwikke ling van de zaken, nu vaststond, dat hij al zijn kapitaal, ook nog een kort geleden in de zaak gestoken f 15.000 had verloren, als gevolg van minder gelukkige tijdsomstandigheden, te genslag e. d. Het plan tot liquidatie had reeds een tijdlang bij hem be staan. De heer B. noemt het een onge- lukkigen samenloop van omstandig - heden, dat, terwijl zijn adres te Brdmen bekend was, verzuimd zou zijn djt aan de informeerende politie mede te doelen, dat juist den dag na zijn vertrek de verhuiswagen voorkwam om de aan zijn zwager aldaar overgedane menbelen mee Ie nemen en bovendien een klacht bij de politie was ingediend door een tweetal personen, voor wie hij ef fecten ter waarde van pirn. I 1-430 moest koopen, een feit, dat de po litie tot optreden aanleiding gaf hij was voornemens geweest, dit be drag aan de betrokkenen terug te betalen. Bij zijn aanhouding te Bremen, juist toen hij daar met suöoes had onderhandeld, had hij dadelijk ver zocht aan de Hollandsche justitie te wofrien uitgeleverd om het volgens hem bestaande misverstand op te helderen. Toen hij gearresteerd werd, heeft men slechts een klein bedrag in geld op hem gevonden. Naar men verzekerde, bestaat el reden om te verwachten, dat het door crediteuren te vorderen bedrag van betrekkelijk beperkten om vang nog een groot deel terecht komt en zouden d© meeste schuld- eischers reeds hebben verklaard tot een schikking bereid te zijn. Een hunner zou voorlooplg de twee klager^, die 's heeren B.'s arresta tie hebben bewerkt, schadeloos wil len Stollen. Intusschen ia de heer B., die den Zondag op het politiebureau te De venter heeft doorgebracht, naar Zut- fen en voor den officier van justitie aldaar geleid. Nader verneemt het „Hbl." van een zijde, die geacht kan worden goed op de hoogte t© zijn, dat nog in het geheel niet vaststaat, ol cre diteuren inderdaad een groot deel van het hun toekomende zullen ont vangen, terwijl ook nog geen zeker heid ls verkregen omtrent de scha deloosstelling van de beide personen die een klacht bij (to polkl© hebben ingediend. Een oud sshllderij o n t d e k it. Te Leeuwarden is een oud schilderij gevonden, - dat wordt toegeschreven aan Admaan Ja- cobsz. Bakker, een tijdgenoot van Rembrandt. Het is afkomstig van de afbraak van een oud, bouwvallig huisje op den hoek van de Breedstraat te Leeuwarden, waar,n jarenlang een kaashandel is gedreven en dat ver leden jaar gesloopt werd. Het houtwerk en de binnenjbettm- moring werden tn het openbaar ge- Onder de wrakke deuren en lijs ten bevond zich een zeer gehavend, berookt en beemoezeld schoorsteen stuk, doch zoo onooglijk en ondui delijk, dat niemand het zijh aan dacht waardig keurde. Toevallig kwam het terecht bij den heer J. Huizinga, antiquair, die ver wachtte dat er wel iets goeds onder de vette laag zou zitten. Met zeep en spons bewerkte hij het doek en nu «bleek al spoedig,' dat men hier te doen had met een schilderstuk uit de 17e eeuw. Daar hij zelf niet In staat was, het doek in een toonbaren staat te brengen, zond hij het op naar eten kunstschilder Ernest Grips te Vught. Onder, diens handen kreeg het een geheel ander aanzien, en het zou misschien de moeite loonen te onderzoeken wat het moest voor stellen en wie de maker is geweest. Volgens sommigen is bet een Bij- belsch tafereel, voorstellende de ont moeting van Koning David en Abi- gael, Nabsl's huisvrouw. In een hoekje vend men een Oo- rtog^am A. (drSaen) J.(jacobsz.) B.(akker). Wellicht is dus Acfriaen Jacobsz Bakker de maker, een schil der uit 't begin der 17e eeuw. Hij werd geboren te Harlingen ia 1608 en stierf den 27en Augustus 1651. In het Mauritshuis en het Rijks museum zijn jiog enkele stukken van Bakker bewaard. Een vreemd geval.0 Het dorpje Nieuwe Tonge, op het eiland Flakkee, werd dezer dagen in groote beroering gebracht, een be roering, die de rustige 'wateren van het geestelijk leven tot zelfs in groo- ten omtrek in rimpeling bracht. Thans vijftien jaar geleden was er in deze gemeente een vrouw, die bekend stond een „diep geestelijk leven" te leiden. Ze kon praten als de „zwaarste dominé" en doorspek, te haar vermaningen, leeringen en opwekkingen met bijbelteksten. Haar woord had dan ook gezag. In dien tijd vertelde ze aan leder, die maar naar haar luisteren wilde, dat ze een soortgelijke aanzegging had ontvangen van den Heere, als eenmaal Hiskia gewerd, betreffende zijn verlenging van levensduur. Ook zij zou nog 15 jaar leven en precies op den 27en Juli 1924 weggenomen worden. Al de jaren die volgden, heeft ze haar bewering volgehouden en nu de stervensdag naderde, maak te Zo ftidefdaad toebereidselen voor haar heengaan. Den laatsten tijd voerden zij en haar man niets meer uit en gingen zij op in bespiegelin gen over den grooten dag. Haar aanzegging wist het vrouwtje voor een groot deel der inwoners aannemelijk te makeu en ze werd overladen met weldaden. Alle levens middelen werden haar in overvloed verstrekt en ieder was begeerig, een woordje van deze „diep-ingelelde vrouw" op te vangen. Zoo werd Zon dag 27 Juli verbeid Maar deze dag ging voorbij, zander dat het „groote feit" gebeuren ging I Men begrijpt wat het gevolg was. Het vrouwtje is van haar geestelijk over wicht beroofd en naar verluidt heeft ze het voornemen, te vertrekken naar Oud-Beijerland. Vermissing. Een ge- pen9ionneerd ambtenaar te Amster- dam hoeft aangifte gedaan dat hjj uit de binnenzak van zijn vest een papier, inhoudende f 3650, "vermist. De aangever weet niet, of hij dit bedrag heeft verloren of dat het hem ontrold is. Kotlievlekken worden gewoon - lijk verwijderd door zeep en water, maar wil de vlek floniö niet verdwij nen, dan waeobt men het goed met een sterke oplossing van keuken - zout uit. Was ei* melk in de kof fie, dan kam verdunde geest van salmoniak goede diensten bewijzen. Door in wrijving met eierdooier zijn teervlekken weg te maken, doordat de teer er door wordt opgelost en daarna kan verwijderd worden door rijkelijk met warm water to spoelen. Schoenen, die na lang staan op een vochtige plaats met een laag schimmel bedekt zijn, moet men af wrijven met verdunde glycerine. Gips, met eiwit vermengd, gjeeft een zeer bruikbare kitl'jm voor ge broken aArdewerk en porcelein. Levertraan-vlekken in wasehgoed worden weggemaakt door aanhou dend bleek en in de zon. Vqoral moeten de vlekken echter goed mei zeep worden ingewreven. Een ander middel ie de plaatsen, waar de vlekken zitten, te weeken in zeepwater met een sterke oplos sing van terpentijn en geest van sal miak. „O mevrouw Bruin', zei een dame, die theebezoek had, „mijn dochtertje zag u den vorigen keei, flat u hier was, voor het eerst en net was u weg of ze zei „Mam - mie, wat een aardige dame is dat.' Mevrouw Brutn kreeg een kleur. Toen riep kleine Mimi opeens ,,Ja mammie, maar toen had ik haar nog niet van dichtbij ge zien l" „Ik heb gehoord, dal je gisteren zoo'n gTOote partij gegeven hebl. Waarvoor was dat „Nou, ra'n vrouw vierde voor de tiende maal haar dertigste verjaar, dag Meester repeteerde Franeche woordjes. Jaapie ihad meer oor voor het draaiorgel buiten, dan voor de stem des meesters. „Jaapie", zei meester, luister jij wel goed „Ja, meester zei Jaapie. „Zoo, wat was dan het laatste?" „Hi'ttepetit, tneeeter Toen een slagersjongen tegen een politie-agent aanreed, zei deze „Zeg, kan jij niet bellen „Bellen wel", zei de jongen, ..maar Be kan niet fietsen Nieuwe Hondenkar, 2 nieuwe Stortkarren, nieuwe Melkkar voor hit of paard. W. BIKKER LEX WOUD. steeds verkrijgbaar, bij JOH. VERMEER, hekendorp- te Oorinchsm, zal op Woensdag den 6 Augustui 1924 des nam. 2 uur (Zomertijd) in „DE DOELEN" te GORINCHEM, in het openbaar verkoopem uit Boomgaarden liggende onder de gemeenten Hoog-Blokland, Arkel, Rietveld (gem. Arkel), Kedichem. Ooe- terwljk (gem. Kedichem), Go- rinchem, Schelluiden, Spijk (gem Heukeium), Vogelewerf (gem. Heukeium), Heukeium, Spijk (gem. Vuren), en Dalem (gem. Vuren). Betaling van de kooppenningen uiterlijk den 15 November 1024. Onbekende personen worden niet als koopers of borgen aan genomen tenzij voorzien van een bewijs van gegoedhefd, afgegeven door een Notaris of Burgemeester. Breeder omschreven bij veiling- boekje^ welke, vanaf den 28 Juli 1924, gratis verkrijgbaar zijn ten kantore van voorn Notaris VAN DER LOPPF, Oude Vlschmarkt A 222, Oorlnchem. De bewoond door A Hartman, met SCHUUR, BOOMOAARD, ERF en diverse perceelen onder de gemeente en diverse perceelen onder de gemeenten Vlanen, Cverdlngiu, Beeld, Bietien en tmmikhoven, welke op Maandag 28 Juli 1924 zijn geveild zullen ten overstaan van te Qiessendam, op Mnandag 4 Augnitus 1924, dea middags 12 uur, ln „DE DOELEN" te «ORINOHEM worden AFGESLAGEN. Da perceelen staan thans in bod en wel: No. 1 t 1.690.— No. 3 I 4.900. 3 2,810.4 - 1.000.— J 2.950.— 6 - J.- 7 - 7.200— 8 3.000.— 9 - 1.800.- 10 - 3.000.— 11 - 3,150 - 12 - 2.300.- 13 - 3.200.— 14 - 1.050.— 15 - 3.800— 16 - 2.800.— 17 2.250.— 1 V te Haastrecht, is voornemens te op Donderdag 7 Aogoiioi 1924 bij Inzet,'en Donderdag 14 Angnilno 1924 bij Afslag, belde dagen des morgeus 11 uur (Zomertijd), In het Café „DE HARMONIE" aan de Markt te GOUDA: Eenige perceelen best gelegen aan het Jaagpad en Winterdijk, onder de gemeente eigendom van de Pam. VERWEIJ. Onmiddellijk nabij den Spoorweg. Qroot 4.34.31 Bedaren. Vrij van huur te aanvaarden, No vember 1924. Nadere inlichtingen ten kantore van den Notaris. te'Streefkerk, zal op Vrijdag den B Aignntne 1924, des voorra. 10 uur precies, bij J. OOSTERHOUT te LAN8ERAK, Do uit da Boongaarden onder Langerak, Nieuwpoort, Groot- Ammera, Goudriaan en Streefkerk, behoorende aan de Heeren: H. van Middelkoop, M. Boer, T. Demper, jac. Sterrenburg, H de Oroot, A. van Middelkoop, Corns. Schep, H. Verhoef, Mej. Wed. C. de Vrie», C. van Ooeterom, Mej. Wed. L. Stofbergen, J. van Blokland, C. de Zeeuw, A. Goedhart, R. Bikker, J. E. Roozendaal, Mej. Wed. P. Maat, Mej. Wed. J Verhoeven, Mej. Wed. v. d. Horst Bz., B. Baan Hofman, W. Slob Dz., Jac. van Vliet, Joh. den Besten C.Dz., Mej. Wed. P. de Oroot, lac. de Hoop, H van Vliet, D. van Harten, J. en H. van Ommen, Gebr. Schep, T. A. en M. Spek, J W. Spek J.Cz., J. Hakkesteeg, Mej. Wed. J Rljne- veld,7 Mej. Wed T. Schep, F. van Zessen, J. P. de Vos, Ant. Terlouw, F1 Terlouw, C. Booij, Or. Roelink, Diac. Armen van Langerak en de Oemeente Nieuwpoort. De perceelen zijn omschreven in verkoopboekjee, 'welke op aanvraag gratie verkrijgbaar zijn ten kantore van genoemden Notaris ANEMA Rotaria te Ouderkerk a.d. IJssel, ie voor nemens op Donderdageh 14 en 21 Aug. '24 telkens des voormiddag» ten 11 ure (Zomertijd), in het Hotel „DE ZALM", aan de Markt te Oouda, bij inzet en afslag in het openbaar te verkoopen plaatselijk get. No. 557, met Schuren voor veestalling en berging van hooi, Erf en Tuin en eenige perceelen onder de gemeente in den polder Sluipwijk, aan den Blinden Weg en den Oukoopschen Weg, ter gezamenlijke grootte van Betaling der koopsom ©p 9 Oct. a.s. Aanvaarding 1 November a.s. Inlichtingen ten kantore van den Notaris. te Oorlnchem, zal te Sohelluinen, In het Koffiehuis van L. DE BRUIJN, ep Dlnedagen S en 12 Angnelnn 1924. 'e morgeus J1 uur (Z.-T.) Voor den Heer A. HAMERPAQT I. Het door den verkooper be woonde, ruime SCHUUR, TUIN en BOOM OAARD, gelegen te Sehellulnen a.d. Vliet, gem. Oorlnchem, groei 14 Aren. onder één dak, met TUIN en BOOMOAARD te Sohelluinen, aan de Doorneteeg, groot 13 Aren, 79 Centlaren. In huur bij J. d. Stelt, W. Verichoor, A. Verhoef en A. v. Houwelingen. B. onder één dak met SCHUUR TJE, ERF en BOOMOAARD te Sohelluinen, groot 9 Aren, 17 Centlarsi, In huur bij A. Krats en D. de Kulptr. gtlcgtn null perceel 3, groot 13 Aren, 10 Keïllaren. li huur bij D. de Kuiper. Bij biljet omschreven, verkrijg baar ten kantore van gen. Notaris, alwaar inlichtingen zijn te bekomen.

Schoonhovensche Courant | 1924 | | pagina 4