150 Gulden Dienstbode Assistent(e) Dienstbode, Dienstmeisje, Compagnon GEXEEITIKAABS- YERQADERIKQBN. r STADSNIEUWS. Sportnieuws. Gemengd Nieuws. Iügezondea. Advertentiën. Teunis Johannes Zijderlaan, Burgerlijke Stand Grietje Cornelia oerherK, Dankbetuiging. Damesfiets, W. de Jong, Ier leen gevraagd, Teoifi nooöfl renin en goede üoro. gevraagd, Gevraagd: Tbü ouuiip^ wuusuud mimeidw, t:alt Psuraum tegen de bnif.' op sou ryden geraakte hij zijn «tuur kwijt, wegens te snelle vaart. Ongelukkiger wij» kwam juist het 12-jarig logeetje Tan de familie Mulders Tan de brug afgeloopen en kwam in botsing met de motor, met het nood lottig gevolg dat de voetplank haar been geraakte, en een Treeeelijke wond ver- oorzaakte. Binnen godragen bij den beer Bobben, werd onmiddellijk Dr. Hermans gewaarsohuwd, welke niet dadelijk kon komen, wegens patiënten bezoek aldaar. Eindelijk kwam meTrouw H. en legde het eerste verband, daarna constateerde de dokter dat het been wel niet gebroken, doch seer ernstig benadeeld was. Te ruim 10 uur werd zij per auto huiswaarts ge bracht. Be motoiTijder stelde van een en ander de politie in kennis en nam alle schuld en kosten op zich. De rekening deser gemeente van de ontvangsten en uitgaven ovsr bet dienstjaar 1828, is gedurende veertien dagen ter gemeente-secretarie voor een ieder ter inzage neergelegd, terwijl afschrif ten tegen betaling der kosten worden verkrijgbaar gesteld. Lekkerkerk, 6 Aug. De heer T. de Waard heeft bedankt als President-Kerk voogd der Ned. Herv. Gemeente. Lekkerkerks Mannenkoor „Zanglust" directeur de heer de Beun uit Gouda, heeft op het concours te Nieuwenhoorn in de derde afdeeling een 2den prijs behaald. Zevenhuizen, 0 Aug. Gistermiddag is hier onder groote belangstelling de reeds meermalen door ons aangekondigde bazaar voor de Vereeniging voor Ziek^nhuisver- pleging geopend. Mevrouw Gallas heeft de volgende openingsrede uitgesproken Mijnheer de Burg., Heeren Weth. en Gemeenteraadsleden. Heeren, leden van het beBtuur van de Ver. voor Ziekenhuis verpleging. Dames en Heeren 1 Alle begin is moeilijk. Dit ondervond ook de Vereeniging voor Zieken huis ver pleging in onse gemeente. In het eind van het vorig jaar opgericht, zag zij sich reeds spoedig voor groote terpliah- tingen gesteld. Toen tengevolge van eene mlnisteriöele beschikking van de gemeente geen hulp meerkon worden verwacht, heeft men het nut, ja de noodzakelijkheid van eene vereeniging voor siekenhuiavwpleging vrijwel algemeen gesien en aan sympathie heeft het de vereeniging van hare op richting af dan ook niet ontbroken. De bedoeling waarmeo de vereeniging werd opgericht bracht mede de bijdragen der leden too laag mogelijk te stellen. Er kan tot heden gelukkig gesegd worden, dat de vereeniging voor een be paald tekort is gespaard g&bleven, doch het bestuur der vereeniging heeft teiecht ingezien, dat men met maatregelen niet tot het uiterste moest* wachten en dat besturen is, vooruitzien. En waar nu in min gunstige tijden groote offers0van de kas kunnen worden gevraagd, is het zaak zich intijds te wapenen. Het zou seer te betreuren zijn indien wij' deze vereeniging, die al reeds zulk nuttig werk heeft verricht, soudeu moeten missen. De belangstelling allerwege getoond, was seer groot, hetgeen al dadelijk treffend bleek, toen bij de oprichting een aantal mannen zich vrijwillig en belangeloos be schikbaar stelde om voor de inning der gelden te zorgen. Het zal G allen bekend zijn, dat zij "Zich met lofwaardigen ijver van hun taak krijten. Mogen allen, die zich voor het welzijn der vereeniging beijveren, op dezen weg voortgaan. En nu de bazaar, die lk het voorrecht heb te mogen openen. Het denkbeeld om de» bazaar te houden, vond grooten bijval bij de Ingezetenenen ook bij velen buiten onze gemeente. Deze groote belangstelling heeft er niet weinig toe bijgedragen om de voorbe reiding gemakkelijk te maken. Menige, moeielykheid heeft sieh by die voorbereiding voorgedaan, doch moeieiyk- heden, zegt mey wel eens, zUn er om ze te overwinn^i. En thaps is die voorbe reiding afgeloopen en zullen wezoodade- ïyk staan voor het werk, gemeenschappe lijk tot stand gebracht. Ik zou hier de vergeiyking willen maken, met het grootbrengen van een kind. Verzorgd en zooveel mogeiyk toe gerust om den levensstryd te aanvaarden, gaat het de wereld in, met de bode, dat het den zegen moge deelachtig worden. En waar zoovele moeders de zorg voor dit kind op zioh hebben genomen, zou ik byna niet durven twijfelen aan zijne toe komst. Moge dan ook deze bazaar opleveren wat er van verwacht wordt, en op deze wyze bydragen tot den bloei der ver eeniging. Waar de publieke belangstelling zoo groot was, heeft het bestuur der gemeente terecht ingezien, cftse nuttige zaak te moeten steunen. Voor de welwillendheid om het school gebouw af te stian en daarin de noodige voorzieningen aan te brengen dit laatste zelfs voor een deel belangeloos zij hier dank gebracht, Dank aan allen, die door werkzaamheid, geschenken of op andere wyze tot het welslagen hebben bygedragen. Dank ook aan de meiqjes en dames, die hulp hebben yerleend, vooral dan haar, die buiten de kom van het dorp wonende, daarvoor vaak met ongunstige weersgesteldheid de tocht naar hst dorp hebben moeten maken. Te betreuren is dat eene zeer gewaar deerde kracht door een droevig sterfgeval in hare familie op hare "toezegging ls moeten terugkomen. Mogen dan de bezoekers van de bazaar doen biyken, dat er niet te vergeefa ge werkt is, en mogen zy bedenken, dat elke uitgaaf hier gedaan vrucht draagt, en ingezeten van Zevenhuizen, dat elk geldstuk hier uitgegeven, teft goede komt aan familie, aan vrienden, aan buren, aan dorpsgenooten 1 Dat de christenplicht van naastenliefde en opoffering luide in U spreke en de baten ruimschoots mogen toevloeien tot bloei der Vereeniging, tot heil onzer ge meente I Met dese wenschen verklaar lk de bazaar voor geopend. Krimpen a.d. Lek, 6 Aug. W. N. kwam te vallen, hierbij bezeerde hij een zijner polsen zoo ernstig, dat geneeskundige hulp moest inroepen. De Gymnastiekvereniging .Sparta", directeur de heer A. Boon Lz. zal aan de Nationale Tuinwedstryd te Utrecht deelnemen. De hoogste klassen der School met den Bijbel maakten gisteren een school reisje naar Hoek van Holland. Voor dit reisje was de stoomboot Reedery op de Lek 8 gehuurd. Des mor gens om 8 uur vertrokken de kinderen in zeer opgewekte stemming en 's avonds om 8 uur keerden de kinderen allen weer hoogst voldaan in ons dorp terug. Tal van ouders en broertjes en zusjes waren present op den aanlegsteiger om de kin deren weer te verwelkomen. De kinderen hebben een aangenamen dag aan het strand gehad. De Gemengde Zangvereeniglng Krimpen a.d. Lek zal 18 Augnstus a.s. aan de Zangwedstryd te Gorinchem deelnemen. De vorige week is op een nacht het baarhuisje op de begraafplaats openge broken. De dief of dieven hebben niets mee genomen. Veraoedelyk is het te doen geweest om de offerbus, doch die wordt daar nooit gelaten. Giessen-Oudekerk, 8 Au g. Toea de heer S. uit Molenaarsgraaf, Zondagmiddag zish een oogenblik in het Café, van den heer Pesselse, alhier, bevond, ea zyn rijwiel buiten had neergezet kwam hy, zyn reia weer willende vervolgen, tot jle onaaige- name ontdekking, dat zyn regenjas ont vreemd was. Met behulp ren ryksveld- washter, van der Brand, werd de dief spoedig achtervolgd, met het gelukkig re sultaat dat ze hem in Papenürecht ge snapt hebben. De dader bleek afkomstig te zyn uit Rotterdam, en werd teüiessen- dam vuorloopig in verzekerde bewaring gesteld. •lessendam, 0 Aug. Toen Maandagavond een reiziger by het station, alhier, uit den trein zou stappen, had hy het ongeluk, van den treeplank te glyden. Gelukkig had hy zieh nog al niet ernstig bezeerd, zoodat het ongeval nog al goed afliep. Maandagavond was ons geheele dorp in het donker gehuld, ook de omliggende dorpen, waren van het zoo gerlefeiyke electrische licht verstoken. Langzamerhand zag men z<>o hier en daar een petroleum lamp of kaars verschynen, om met behulp hiervan, hoewel gebrekkig toch het aller- noodigste te kunnen zien. Gelukkig komt deze stoornis heel weinig voor. DeChr. Zangvereeniging „De Lofstem" behaalde by het te Dordrecht gehouden zaalconcours in gebouw Kunstmin een 8e priRlin 4e afdeeling. De fruithandelaar H. die Zaterdag met zyn kar op de Dam stond werd aan gereden door een auto van den heer Ravesteyn. De kar met inhoud rolde over den weg, en de heer H. bekwam nog een kwetsuur aan zyn pink. H. heeft hiervan aangifte gedaan b(j de politie. By he* onweer dat zich dezer dagen boven onze gemeente ontlastte, sloeg de bliksem in de woning van den heer Boom. Door tegenwoordigheid van geest van den hoer B. werd brand voorkomen. Maandagmiddag bad het zoontje van den heer De K. alhier het ongeluk in de sloot achter de woning te geraken. 'Op het hulpgeroep kwamen spoedig eenl- ge personen aanloopen, welke den dren keling weldra op het droge brachten, die er dus met de schrik en een nat pak afkwam. De kinderen der 8 hoogste klassen der Ohr. School (hoofd de heer Pluister) maakte dezer dagen/een reisje naar Den Haag en Schevenin^en. Voel werd door de kinderen genoten, al wasj het weer ook ongunstig. Na een en ander bezich tigd te hebben en in Scheveningen wat „pootje gebaald", werd de terugtocht weer ondernomen en keerden allen in opge- wekten stemming huiswaarts. Onze dorpsgenoot de heer K. G. v. d. Wiel ls met ingang van 19 dezer benoemd tot onderwyzer aan d# Ohr. School ln wyk A te Hardinxveld. Krimpen A d. IJssci, 6 Aug. De leerling de U.L. O. School L. van der Bnt alhier, slaagde J.l. Zaterdag voor diploma A. Peursum, 6 Aug. By de uitspraak van Ged. Staten dezer provincie, ls aan de dienstplichtige H. Bikkers vrijstelling verleend van de dienstplicht Inzake broe- derdienst. - Door den Raad dezer gemeente is aan Mevrouw van Ginkel-Oosthoek eervol ontslag verleend, als onderwijzeres in de nuttige handwerken, wegens ver trek naar 's Graven hage. Meerkerk. 6 Aug. Als biyk van' waar deering voor het nieuwe vaandel, door de burgerij dezer gemeente aan de muziek- vereeniging „Euphonia" alhier aangebo den by haar 26-jarig jubileum, heeft deze vereeniging een omgang door de geheele gemeente gemaakt Voor vele outijes, die het dorp niet meer meer kunnen bereiken was het een aangename verrassiag. Allen onzen dank voor de vrooiyke muziek. •tolwljk, 0 Aug. By de wedvlucht vaa Oude en Jonge duiven uitgeschreven door de „Blauwe Doffer" alhier, van uit Lage- Zwaluwe, afstand 80 K.M., zyn de vdlgende prijxen behaald: J. EL Verburg le, 8e en 4e prijs, P- Bongers 2e, 6e en 7e prijs, P. v. d. Yelden 0e prijs, 0. J. de Yriea 8e en 9e prijs. EersU duif aankomst 11.80.22. uur. Laatste 12.2.44. Tyd van lossen 11-uur. Op het Zondag li. te Nieuwerboorn gehouden concours, heeft de Muziekver- eeniglng „De Harmonie" alhier, de eerste prÖa gewonnen, terwyi de Zangvereeai- ging „De Eensgezindheid", de tweede prijs behaalde, een succes, dat wel seer bevredigd^ genoemd kan worden. HIEUWPOOHT. Voorzitter de Burgemeester, de heer B. Fortuijn, secretaris de heer K. H. Kleijheeg. Aanwezig alle leden, behalve de heer Ouwerkerk, die bericht van verhindering had gezonden. De voorzitter opent de vergade ring met gebed. Daarna worden de geloofsbrieven van het nieuwbe noemde raadslid, dïn heer T. C. Boozendaal onderzocht en in orde bevonden.4 De heer Roozendaai wordt bin nengeroepen en legt de veredschte eeden af. De voorzitter spreekt het nieuw benoemde raadslid alsdan als volgt toe Ik wensch u' van harte ge luk met uw benoeming en spreek den wensch uit, dat u er aan zult willen medewerken om de goede verstandhouding, die hier altijd in den raad geheerscht heeft, te be houden. Gij zult den zetel inne - men, die uw voorganger, de heer Monteban, negen jaar bezette. Hij heeft de belangen der gemeente naar zijn beste weten gezocht. Zoo hoop ik, dat ook gij het belang der gemeente Nienwpoort naar uw beste weten zult willen bevorderen. De' heer Roozendaai dankte den voorzitter voor zijn woorden en nam zijn plaat» in De notulen der vorige vergade ring werden voorgelezen en goed gekeurd. Ingekomen was een adres der vereeniging ,,Een School met dén Bijbel, Nienwpoort", waarin deze vereeniging aan den Raad gelden aanvraagt voor den bouw van een schoolgebouw, of anders beschik - baaretelling van een gebouw daar toe. Bij het adres is gevoegd een ver klaring, dat het bestuur der te srtldh. len sdhool bij den iSehoolraad was aangesloten en bij de Commissie van Beroep, inzake de L. O.-wet. Tevens was er een verklaring biigevoegd, dat de vereeniging zich verbindt voordat met de stichting was aangevangen, een bedrag in de gemeentekas te storten van vijf tien ten honderdste van de bouw kosten. Een andere verklaring betreft de soort der school, die zal zijn voor gewoon lager onderwijs en de gTOot te ervan De school zal zoo groot moeten zijn, dat zij ruimte biedt voor 96 leerlingen. Ten slotte is bij het adres gevoegd een lijst met handteekenimgen van ouders, die verklaren met "het plan in te stem men. De voorzitter zegt, dat deze zaak besproken werd door het dage- lijkscb bestuur der gemeente Niéuw- poort met bet bestuur der vereeni ging. Daarin heelt spr. reeds zijn meening medegedeeld, die hij: ook nu wil uitspreken. De situkken door de wet gevorderd, zijn alle overge - legd, maar een stuk dat van de onderteekeningen der ouders is naar spr.'s inzicht niet in orde. Er ko men wel verscheidene namen op voor en het aantal kinderen erop vermeld, is wel in orde, maar de wijïe waarop die handteekeningem verkregen zijn is niet in orde te noemen. Naar de inlichtingen die spr. daaromtrent verkregen heeft, zal het voor den raad moeilijk zijn om in dezen de gevraagde mede - werking te ver leen en. Er ie nog een ander stuk ingekomen bij den raad, namelijk om niet over te gaan tot de gevraagde medewer king, dat spr. hier ook wil voor lezen. Spr. leest daarop het stuk voor, dat de handteekeuingen draagt van de inwoners K. H. Kleijheeg en F. H. Kwik, en waar in de onderteekenaars mededeel en, diilt zij naar Ihet bestaansrecht eener Chr. School in Nienwpoort een" onderzoek instelden, met het re sultaat, dat zij aan den Raad over leggen een lijst, onderteekend door 87 ouders van 66 kinderen, die thans de openbare school bezoe - ken en van 28 kinderen, di^^ÉMter naar school zullen moeten en'pKar- bij deze ouders meedeelen open - baar onderwijs voor hun kinderen te blijven verlangen. Verder een lijd,, onderteekend door 16 ouders van 29 kinderen, die binnenkort naar schóól moeten en ^aarvan de ouders verklaren, dat zij naar de openbare, school zullen worden gestuurd. Tenslotte een lijst" bevattende de h andteekeningen van 17 ouders van 35 kinderen, waarbij deze hun hand teek ening, die zij op de lijst voor een bijzondere school ge plaatst hadden, intrekken, gedeel telijk omdat zij de lijst onder be drieglijke voorwendsels hadden ge- tefekend en gedeeltelijk om andere redenen. Deze voorwendsels waren o m., dat er gemakkelijker crediie- ten van de Boerenleenbank zouden woiden verkregen als men toeken de, dat de onderteekenaars aan een j/oning en aan work «ouden wor den geholpen. Tenslotte worden in het adres omtrent de overgebleven tien ouders van totaal vijftien kinderen mede deel in g gedaan, waaruit blijkt, dat volgens adressanten voor de te stichten bijzondere school over blij ven vier ouders met acht kinderen en deelen adreeeanten mede eejp klacht te hebben ingediend bij ded officier van justitie te Dordrecht, om zoo mogelijk een gerechtelijke uitspraak te verkrijgen. De voorzitter vraagt, na voorle zing van het adres Verlangt een der heeren nog het woord De heer Heijkoop zegt graag de namen te vernemen van dt men schen, die bedrogenzijn. De voorzitter leest4de namen voor. De heer Heijkoop Daarmee zijn de leugens niet uitgesproken.. 1 de genen, die bedrogen zi;n, daar moe ten we ook van weten, welke voor wendsels werden gedaan en door wie. Spr zou pooit zooiets durven doent Waar hij is beeedigd om het belang der gemeente Nieuwpoort te zoeken, daar acht hij het noodige Gods woord op de school en zou hdj niet den moed hebben om zoo als hier geschreven werd, op deze zaak af te gaan. De voorzittrr Dat vernemen we later wel eens. Spr. geloolt ech ter, dat deze zaak niet in het le ven zou zijn geroepen als men niet was te weten gekomen hoe er te werk gegaan was met het verza melen van handteek eningen. Het gaat eroip, dat de handteek eningen verkregen zouden zijn op mdhder nette, minder eerlijke en goede wij ze. De heer Heijkoop Als u maar aangeeft welke men schen de onder- teekenaare bedrogen hebben. De voorzitter Dat zal de jus- itle moeten uitmaken. De heer Heijkoop Dat zat ze ker het beste zijn. De voorzitter Het gaat nu er alleen maar om, dat er na de in trekking der handteekening maar tien oudere met vijftien kinderen overblijven. De heer Heijkoop Ja, dat zul len we nu „maar zeggen, maar het zal nog moeten worden uitgezocht. De heer Vermeulen Er is ge zegd: indien wij veertig kinderen hadden, zou geprobeerd worden de openbare school om te zetten. De voorzitter Neen, u hebt ge legd Wij willen de openbare school omzetten en daarop zijn ver schillende wenschen afgegaan. De heer Vermeulen Er is ge zegd als wij er veertig konden krijgen, dan was de omzetting ver zekerd. Het zijn allemaal van die smerige leugens, die verteld zijn, dat ik niet begrijp dat de heer Kleijheeg ze op papier durft zet ten. De heer Heijkoop Kajm maar, we zullen het wel uitzoeken. De heeifc Vermeulen tot den voor zitter Ais u er nu weer op af gaat, zeggen ze misschien weer an ders. De voorzatter U zegt zoo ais u er weer op afgaat, maar ik ben er niet op af geweest. De heer Vermeulen Neen, ik bedoel als u er eens op afging. De voorzitter Het is eigenaar dig, dat er nu iemand om een wo ning kwam, een van die menschen, die op de lijst teekenden, en hij deed net of de woning hemi beloofd was. De heer Vermeulen Dat is zoo vaak gebeurd, dat de menschen bij mij kwamen om een woning en dat ik 2e daaraan hielp. Zooveel men schen wonen in een woning van mij De- voorzitter Neen, dat zijn geen woningen van u, waar dde man om kwam.. De heer Baron Die menschen, die bijzonder onderwijs voor hun kinderen, willen, kunnen ze toch naar Langerak naar de bijzonde - re school school sturen. Het zijn veel kosten voor nog gson veer - tig kinderen, kosten, die de gemeen te moet dragen. De heer Heijkoop Ik denk aan mijn eigen kinderen, die ik er soms doorheen moest sturen, ter wijl ik er zelf niet op uit dorst te gaan met den wagen. En dan denk ik aan het belang mijner medebur- ners. Gods Woord is toch hei hoogste g«oed en De heer Baron Ja, denk maan aan de onkosten. De heer Heijkoop Ontyostan Als daarover gepraat werdl zou ik nog eens wat anders kunnen ver tellen. Als het daarom ging, dan kwam er hier misschien een bios coop, al kostte het ook misechden tienduizend gulden. De voorzitter brengt het ver - zoek der Vereenigtag in stemming, dat wordt verworpen met vier stem men tegen en twee stemmen vpor. (Voor stemden de heeren Heijkoop en Vermeulen.) Bij de rondvraag vraagt de heer Heajkoop de namen van alle men schen. die zouden bedrogen zjljn. De voorzitter De namen kunt u krijgen. De namen krijgt u na de verga dering, dat heb ik u beloofd, maar dat heeft niets met deze vergade ring te mak'en. Ik vraag u. of u niet iets had voor deze vergadering De heer Heijkoop Dan zou ik u nog willen vragen hoe het, komt, dat deze vergadering juist vandaag werd belegd, inplaats van op Don derdag, terwijl toch vastgesteld was De voorzitter Er is niets vast gesteld Tk beleg de vergaderingen Wel heb ik toegezegd er zooveel mogelijk rekening mede te zullen houden dat het op Donderdag ge schiedt Als het moereliik 's za' ik dan ook aan dien wensch voldoen maar we /noesten dit voor Ponder- da" beslissen. Nieits meer aan de orde zijnde wor^t de vergadering neeloten Schoonhoven, 4 Aug. 1924 t Gemeenteraad.' De gemeente raad van Schoonhoven is in open. bare vergadering bijeengeroepen op Vrijdag 8 Augustus a.s., des namid dags te twee ure. Punten van behandeling zijn le. Ingekomen stukken, 2e. Aanbieding gemeenterekening 1923, 3e. Rekening Gerei. Weeshuis, dienst 1923, 4e College van Zetters, 5e. Voorstel van B. en W. tof uit voering der Verenwet, 'Je. Adres van hef Bestuur der Chr. U L.O.-School, waarbij wordt verzocht om f 1520 uit de gemeente kas voor leermiddelen, 7e. Verzoek van,de Continental Petroleum Company te Rotterdam om gebruik van gemeentegrond 8e. Reclames vergunningsrecht, 9e. Reclames schoolgeld, t Gebruik gemeentegrond. De Continental Fetroleuni Company te Rotterdam richtte het verzoek tot den Raad om gebruik van Gemeen tegrond Zij wil een benzinetank met een inhoud van 2000 L. leg gen met pomp voor het perceel Lo- piker8traat 33. B en W. stellen voor de ge vraagde vergunning te verleen en l ot wed erop zeggens toe en de re cognitie te 'bepalen op f 15 voor de pomp en f 10 voor de tank per jaar. Voor 1924 zal voor beide tezamen f 12,50 worden berekéhd. Van gemeentewege en op kosten der maatschappij zal hei noodige straatwerk worden verricht. t Verlaging tarieven Veren. B. en W. hebben den Raad doen toe komen een voorstel in verband met de uitvoering der Verenwet. Naar wij vernemen doen zij daar in het voorstel om voor Verschil lende groepen de tarieven belang rijk te verminderen. Wij kouden thans nog niet te weten, komen, of daarin ook begre pen is een verlaging van de tarie ven voor personen en rijwielen, doch hopen van harte, dat dit hef geval zal zijn. Reeds meermalen werd er in ons blad op gewezen welk groot be lang er voor onze gemeente in zou schuilen, indien de overtocht over de Lek minder kostbaar werd ge- maakt, waardoor het bezoek van vreemdelingen van den overkant zou worden bevorderd. Het is te hopen, dat de Raad bij de vaststelling der nieuwe tarieven hiermede rekening zal kunnen hou den, ten voordeele van de gemeen te. t Paardenmonsicring. Heden morgen vond alhier bij café Den Hoed plaats de aangekondigde paar- denmonstering, door den heer M. C. de Kórver van Gorinchem. Er waren vijf paarden aangevoerd Geen der paarden werd verkocht. t Botermarkt. Op de boter - markt werden hedenmorgen aange voerd 50 K.G. weiboter. De prijs was f 1,10 per pond. WATERSTAND Keulen v.m. 8.81 m. —0.18. m. Telegrafisch Weerbericht. Medegedeeld door het Kon. MemorotoeUwh Instituut te De Bilt. Naar waarneming in den morgen van 0 Augustus. Zwakke tot matige wind, uit Westeiyke richtingen, meest zwaar bewolkt, weinig of geen regen, aanvankehjk iets koeler. Krimpen a. d. Lek, 6 Aug. De uitslagen van de gehouden /jubileum wedstrijden was als volgt v D. H. Z. 2Neptune» 5 26. D.E.M.O.S.—Neptunes 4 1—0. D.H.Z. 1—D.C.V. 1-M. Zomdag zullen hier de vol - gende voetbalwedstrijden op bet terrein de Zaag plaats hebben 12 uur, Groep B D.E.M O.S. A. F'. O. I 1# uur Krimpen 2 D. C. V. 2 2# uur, Groep A: Krimpen 1—Olivio'I. De nieuwste belas- j j n g Dezer dagen verzond iemand als bage ge 5 fietsen van Rotterdam Beurs naar Middelburg, ftlle voorzien van het nieuwe be lastingplaatje. Bij de ia omtvangetr neming bleken reed» van 3 Geteem de plaatjeB gestolen te zijn. Ernstig auto-onge- I u k. Een auto met vijf men schen er in, rijdend in snelle vaart van Brugge naar Blankenberg», in Belgie.' is bij de spoorwegbrug om- geslagen. De twee mannen, die in den wagen zaten, werden op slag gedood, de drie vrouwen zwaar ge kwetst r De bende der monn iks- kappen. De kamer van in teschuldiglng8telling van bet Be - roeptshol te Brussel, heeft 23 leden der bandietenbende, de z.g. bende der monnikskappen, naar bet As#i zenhof van Antwerpen verzonden- Tweehonderd en één strafbare fei ten zijn ten laste dezer 23 bandieten egd, o. a. 4 moorden, 12 moord pogingen, 10 diefstallen met doods - bedreigingen en geweldplegingen, meer dan 100 inbraken, 80 aanran dingen op den openbaren weg en 2 zedemisdrijven. Al dezfi misdrijven werden in Bel gië gepleegd na den wapenstilstand. Slechts in 1921 konden de meeste leden dpr bende worden aangehou- |den. - Wolven in Rusland lllet Ruasische gouvernement St. IPetersburg heeft den laatstetn tijd te lijden onder een inval vam wul ven Zelfs in streken, waar vroe ger nooit wolven werden gezien, komen ze thans voor en brengen ernstige schade toe aan den vee - stapel. j - Onwedersin Duitsch- I a n d. Een buitengewoon he vig onweer, dat met storm gepaard ging, heeft Krefeld en Urdingen ge teisterd Te Oppum is de spoorweg werkplaats beschadigd, te Lann een baanwachterswoning opgenomen [èn vernield. De bewoners zajn ge kwetst Een ander baanwachters huis werd door een hoos opgetild en weer neergeworpen, zonder dat de bewoners letsel kregen. Een kee waarin zich bouwvakarbei - ders bevonden, werd door een wer- Ivelwind vernield drie arbeiders zijn gewond, een hunner zwaar. De stroomop varende Nederland - fiche stoomboot Wilhelmina is door Jen storm gegrepen en zoolang rondgedraaid, lot ze aan den grond liep De kapitein en de stuurman z\jn licht gekwetst. Later heeft de boot de reis kunnen voortzetten. Te Urbimgen was het tramver keer urenlang onderbroken, daas de stroomdraden door den storm op vele plaatsen vernield waren. Leeuwen ontsnap t.i— Bij Cbarolles (Frankrijk) wisten vier leeuwen te ontsnappen uit een Ikooi, die vervoerd werd op een .wagen, waarvoor een paard en een muildier waren gespannen. De leeu wen wierpen zich op het paard en het miüidier, welke in hun doods angst jn het kanaal sprongen en verdronken. Het gelukte de gendarmerie, na een lange klopjacht, de leeuwen neer te schieten'. Doodgevallen. Te Schagen is een watermolenaar bij de afbraak van zijn molen door een pisetap gevallen. Met verpletterden schedel werd hij op gnomen. Het tragische van dit ongeval wordt verhoogd, doordat de ongelukkige jujsft op dezen dag zijn öOfften ver jaardag vierde. Een heldin doodge schoten. Mevr. Evans, die haar hoeve in Mexico verdedigde te gen de roofzuchtige boeren, ls najbij haar hoeve doodgeschoten. De moor denaars zijn onbekend, doch men gelooft dat dit landbouwers zijn, op gehitst door de agitatie tegen vreem delingen. Straus», de Dultsche be- drijfschef van de Evans-hoeve, werd ernstig gewond. De aanvallers ont kwamen met medeneming van 2000 dollar. Jongen verbrand. Te iJhoret (gemeente De Wijk) is de kapitale boerenhofstede van den heer A. Prins door den bliksem ge troffen en geheel afgebrand. De achttienjarige knecht H. Hulst kwam in dja vlammen om Ook zijn drie koeien en een paard verbrand. Tengevolge van het inslaan van den bliksem is in de buurtschap Ehze, nabij Steenwijk, de boeren- behuizinge van den heer P. Oos terwijk afgebrand. Een groote hoe veelheid hooi en een zeug met acht biggen, benevens de geheele inboe del gangen verloren. Verzekering dekt de schade. Een leuk voorval. He gemeente Nieuwenhagen (L.) be xit geen raadhuis. Dat wil zeggen, ze bezat er wel een, doch reeds voor langen tijd vef-kocht zij het «au de zusters van de bijz. school, die daar haar woning vestigden en sindi-üen behielp de gemeente zich met een winkelhuis, dat zij van een der raadsleden huurde. Heel knus jes werd in den winkel vergaderd en al zat men ongeveer op elkan ders schoot, en al wae de ruimte bestemd voor de publieke tribune, juist groot genoeg voor anderhal - ven man en een paardenkop, do ge meentelijke zaken gingen er niet slechter om en de vroede vaderen namen vele wijze besluiten. Een dezer dagen werd er weer versaderd en juist toen een groote rede werd afgestoken over het wel en wee vain Nieuwenhagen, ging de winkeldeur open. Een der raadsle den. die vanwege de geringe ruim te tegen den deur zat, viel bijna om En zie een scharesliep vertoon - de zich te midden der wijzen en vroeg of er wat te slijpen vieh De man'had het tijdelijke raad huis voor een gewonen" winkel aan gezien en hij schrok niet gering, toen hij in plaats van een winkel- u'fro uw dit hooge geze1 schap ont waarde. Een der aanwezigen nam ongevraagd het woord en doelde den scharesliep mede, dat het ooi lege geslepen genoeg was. Ongelukken. Op den rijksweg 'RoermondHorn is een Dub8che dame door een paseeeren- den vrachtwagen van de Grma Van Duynem aangereden. 1 Zwaar gewond is zij naar het ziekenhuis vervoerd. Ernstige spoorweg ongelukken. In 'n Bitotion, gelegen tusschen Valence en Mort Pelinard (Frankrijk) is een goede rentrein op een personentrein ge- loopen Tien reizigers zijn ernstig gewond. Doordat een signaal, dat op onveilig stond voorbij werd ge reden, is een extra-trein te Mallrich- Madt (Duitseihland) op een loco motief ingereden. Daarbfji werden 17 personen zwaar gewond. De directie van de DuitBohe rijks spoorwegen deelt mede, dat te Mell- riohstadt een spoorwegongeluk heeft plaats gehad als gevolg van het feit. dat een trein is -gereden door een onveilig staand signaal. Dientegevolge is die trein geloo - pen op een locomotief, die gereed s-orid om als tweede toconliotief aan een anderen trein te worden toe gevoegd. Zeventien personen, on der wie de machinist en stoker van de stilstaande locomotief, werden gewond Hun wonden zijn echter niet van ernstigpn aard. De beide locomotieven zijn ontspoord en be- schadigd. De bagage-waK«n werd vernield, een personen wagen zwaar en een licht beschadigd. Waar - schijnlijk za'l het bergingswerk n'et langer dan twaalf uur duren. Het verkeer Meiningen^Schwefnfurt is niet gestoord. Tramongeluk. Te Vareee in Italië heeft een ernstig traraongeluk plaats gehad. Door het breken van de remmen reed een trein van drie tramwagens met groote vaart een helling af en bot ste beneden gekomen tegen een muur. De wagens kantelden om. Er werden vijf personen gedood en ongeveer veertig gewond van wief sommigen ernstig. Poging tot doods lag. Te Oostburg heeft iin een vlaag Van waanzin de 77-jarige I. T. al daar zijn zoo goed 'als blinde vrouw met een hamer op het hoofd geslagen. Doordat de hamer van de steel vloog, werd de vrouw g&- lukhig slechts licht glwond. De da der is in verzekerde bewaring ge steld. Inbrekers gearres teerd. Te Nieuwer-Amstel is het den agent van politie Kloot wijk gelukt de daders aan te hou den van de in den nacht van .18 op 19' Februari gepleegde inbraak bij den veehonder G. v. d. Bosch al daar. De daders, J. d. G., en Fr. y. d. B., 'zijn, nadat zij bekend hebben, ter beschikking gjesteld van den officier van Justitie te Amster - dam. Buiten veran Woordelijkheid der Redactie). tohoonhoven en haar stedelijk karakter. Menige vreemdeling, van het sta- tion of de rivierzijde' de stad bin nenkomend, wordt getroffen door het vriendelijke, bekoorlijke en in tieme, maar ook door het welver zorgde van vele stadsgedeelten. Heeft hij eenige kennis van de historische ontwikkeling van een stadsplan, dan ls het hem duidelijk, dat Schoonhoven dit geheel heeft kunnen en moeten bewaren, besloten als het ligt, binnen je wallen en grachten, waaraan de omliggende ge meenten direct grenzen, terwijl de rivier, langs de geheele zuidgrens stroojnend, alle vjeirandiering naar deze zijde tegenhield en de wallen links en rechts van de oude Veer- poort daartegen sluiten. Geen machtige of rijke bouwwer ken vragen zijn overwegende aan dacht, ai mag de toren der oude St. Barthelomeuskerk hem door het mas sale karakter imponeeren. Veeleer word! de vreemdeling ge troffen door de rust en eenheid in de verhoudingen van vele stadsge deelten. 't Is het beeld van de rus tige oude rivierstad, waaraatn de be drijfsdrukte der groote steden is vreemd gebleven, al trachtten som mige nieuwigheden, groote ruiten en advertenties daarvan iets te imitee- ren. De voordeelen der eleotriciteit komen de stad ten goede, terwijl ge lukkig de ontsierende elementen van "de moderne stad, als lichtreclames enz., hier overtollig zijn. Zij heeft dit grootsteedsche gedoe ook niet noodig niet in, maar naar buiten moet reclame worden gemaakt Het zou schadelijk kunnen worden voor de vele goede eigenschappen ln den aanhef van dit schrijven opge. Bomd. Vanaf de rivier gedeeltelijk ver borgen achter de hooge wallen, waar boven de hooge roode daken en to renspitsen uitsteken, vertoont Schoon hoven een pittoresken aanbdk. Komt men de stad binnen, dan treffen ons de knusse haventjes, he'aas te wei nig bezocht door ranke zeiljachten en snelle motorbootjes. Deze indruk van Intimiteit wordt nog versterkt, wanneer men de binnenhavens opwandelt, omringd door de typische gesnoeide hoornen, waarachter de kleinere en grootere deftige huizen van meer ol mindere welstand uit het heden ei^ verleden, schuil gaan. f Ze spreken van een tijdelijke op bloei in de 18e eeuw, toen vele der oude topgevels verdwenen, om plaats te maken voor de vlakke gevel, af gedekt door een kroonlijst. 't Was meer uiterlijk veu-toon van met zijn tijd mee te gaan. Van uit de hooge torens ziet men, hoe achter deze vlakke gevels de hooge daken verborgen zijn. Aan het eeuwen-oude stadhuis heeft de tijd veel geknabbeld. De dikke muren verweerden, en al mocht cement en verf de schijn van soliditeit trachtten te redden, de kern, is onsolide en een restauratie daar om hoogst noodzakelijk. Uit archi tectonisch oogpunt ie er veel aan be dorven en het middeneeuwsch ka- ra tter gedeeltelijk verdwenen, maar maakt toch met het hooge dak, waar uit de fijne klokkentoren zoo sierlijk oprijst, dit stadhuisje tot een ,,pièce de milieu van de deftige haven, waarin het snelvlietende water stroom en waarover bij herhaling de heldere klokketonen tinkelen*. Een niet, minder mooi stadsge deelte vormt de Dam, afgefloten door het I7e eeuwsch Waaggebouw en begrensd door de hooge Kerk muren. waarin het „memento mo- riu beneden, aan aardsche tijde - Jijldheid herinnert en daarvan ook in alle opzichten een beeld ver toont. Hoe knus en bescheiden 'f houdt zich daartusechen het Botarhuis, waarover reeds in verband met een mogelijke verbouwing tot muziek tent, felle woorden werden gezegd en de pennen in beweging kwamen men verkeert dan ook nog steeds in afwachting. Juist dit bescheidene in voorkomen en ver houding komt de geheele omgeving ten goede. Hier heeft zich een stadsbeeld, ont wikkeld, waarin het intieme stads leven beteekenis heeft gekregen Men zie op een Woensdagmorgen maar eens het drukke gezellige ge krioel der kooplieden gn kqopers in de omgeving der oude kerkmu ren. Komt in de plaats van het oude Boterhuis een zich opdringen de moderne muziektent, dan zal diil mooie stadsgedeelte veel schade worden berokkend. Men zij daar mede dus zeer voorzichtig. 1 Zoo vatte, naar men mij mede deelde, ook de heer Van der Kloot Merijburg dit vraagstuk op. Deze zeer bekendearchitect, die tevens als bouwmeester op het gebied van stedenaanleg en restaurateur van oude bouwwerken een eroote repu tatie bezit (hij restaureerde o a. de Nieuwe Kerk te Delft ter gelegen heid van het jubileum van H.M. de Koningin) had de vriendelijk - heid een schetsplan voor de ver bouwing van het Boterhuis te on|t- werpen. Als grensbewoner waardeer ik 'en zeerste de zorgen door B. en W. van Schoonhoven aan het uiter lijke der stad besteed en mag men daarom zonder twijfel verwachten, dat zij in dit netelige vraagstuk den raad ziullen inwinnen van een be kend Genootschap, dat meer spe ciaal werd opgericht, om van voor lichting en advies in gevallen als deze te dienen. „Heemschut" zal zeker gaarne en om niet, een advies verstrekken. H. ELLENS. Willig e-Langerak, Aug '24 weduwe van L. Copier. T. J. Zijderlaan, oud 67 J TIENHOVEN. Van 1-91 Juli. Geboren Johannis, z. van Mo. van Middelkoop en P. Stuurman. Markt]) trichtea. OUDEWATER, 4 Aug. (Kaas). Aangenoerd 110 partijen, 4950 stuks, wegende ongeveer 24.750 K.G. Gestempelde le srt. f 54f 55 dito 2e l 52f 54, dito zwaardere f 56f 61. Handel vlug. BODEGRAVEN, 5 Aug. Kaas markt. Aanvoer 331 wagens, waaronder 285 met rijkamerk, te zamen 14.515 stuks, wegende 101.605 K.G. Prima Goudsche f63 f 65, mindere qual. f 57—f 61, zwaardere f 68, zonder rijksmerk f 55f 64. Handel vlug. ROTTERDAM, 5 Aug. Ter vee markt waren heden aangevoerd 196 paarden, 3(j veulens, 786 ma gere runderen, 706 vette runderen, 258 vette kalveren, 228 nuchtere kalveren, 462 g-raak al veren, 35J2 .schapen of lammeren, 183 biggen, 24 overloopers, 8 bokken of geiten. Prezen per K G. koeien 42£-.52#-55—60—62#t ot., oe sen ")2.jb—60 ctsnieren 42# 47# 53 c., kalveren 7072# —75 —80—87# —90 c. Prijzen per stuk van mager vee: melkkoeien f 340f 425f 475, kalfLoe'en f 350f 470, stieren f 160 f 470, pinken f 140t—f 190, gras kalveren r 60f 100, vaarzdnf220 f 300. paarden f 200 f 350, slacht paarden f 100—f 200, hitten f 150f 300 veulens f 60—f 90, biggen" f 7,50—f 15 (f 1,50—f 1,75 per week) overlooers f 18—f 32, nuchtere fokkalveren f 25f 35, id. slachtksiveren f 20f 26. ROTTERDAM, 5 Aug Rotter- damsche C^jns.-veiling Weenaplein Aanvoer 1 <5.000 stuks Kippeneie ren f 5.50f 7,75, eendeneieren, f 6,50f 7,25, ganzeneieren f 11 f 14 ka'kioeneieren f 9f 10. ROTTERDAM, 5 Aug RoMenl. boter- en kaas veiling. Aanvoer bo ter 1800 K G. Kaas aanvoer 2000 K.G. Goudsche 50—110 c., Leid- ^ROTTERDAM, 5 Aug. Veülmg Delftsoheetraat, Kipeieren I 5J)5 f 8,70, eondeieren 6,80—f 7,26 de 100 stuks. Aanvoer 189.000 stuks. ROTTERDAM. 5 Aug. Eieren Veiling Raampoortstraat. Gegar versehe hoenderei eren f 5,50-f 7,75 eendeneieren f 6,60-f 7,25, ganzen eieren f 11-f 14, kalkoeneieren f 9- f 10:- Aanvoer 175.000 stuks. LEIDEN, 5 Aug Vette varkens markt. Aanvoer 414 stuks, prijs per kilo (levend gewicht) f 0,73— f 0,76, licht soort f 0,68— f 0,70. Handel matig. GOUDA, 5 Aug Coöp. Tuiniers vereeniging „Gouda en Omstreken* Veiling van 4 Aug Komkommers le soort f 6,20-f 8,10. id. 2e soort f 3.90-f 5,90, id. 3e soort f 2.60- f 3.90. id. gele f 1-f 9,40, bloem - kon] f 2-f 28. spitskool f) 3,50. f 4.90, savóye kool f 5,10-f\f 11, roode kool f 7-f 12, andijvie jle art. f 1-f 2,50, id 2e soort f 0.70-< 0,90, kropsla f 0.60-f 1.60, per 100Jttuks; snijboonen le soort f 19-f 29, M. 2e soort f 7—f 16, stokboonein f 19 -f 27 stomboonen f 15-f 18, Wpek- boonen f 14-f 17, wagenaars f 13, pronkboonen f 3,90-f 7.40, tuihboo: nen f 2.10-f 4, doperwten f 5-f 23, wortelen f 1-f 1,60. postelein f 4,30 f 8.10 per 100 K G.; tomaten A f 9-f 10 70, id B. f 7.H0-f 8,60, tó. C f 7-f 8,90, id. bonken 6-f 8,60. id kriel f 2,40-f 3.90, per lOOfpood wortelen f 2 f 3 60, kroten f 1 - f 3.20, uien f 2,40-f 3,70, peterselie f 1,10-f 3,20, selderie f 1,20, per 100 bos augurken, ftjn f 1,70 f 1,71, ld fijn basterd f 'l,23-f 1 29. id. grof f 0,40-f 0,41 per mandje.; perziken per stuk f 1,03-f 0.11, me loenen per stuk f 0,34 f 0,86. fram bozen per pond f 0,33; kipeieren per 100 stuks f 6,80-f 7. Heden overleed zacht en kalm, na een langdurig doch ge'duldig lijden, onze innig geliefde Echtgenoot, Vader, broeder, Behuwd en Groot vader, de Heer in den ouderdom van ruim 67 jaar. Wed. M. Z1JDFRLAAN- Duijm. A. ZIJDERLAAN. A. ZIJDERLAAN— VAN KLEEr en Kinderen. M. ZIJDERLAAN. E. E. ZIJDERLAAN D. C. ZIJDERLAAN. Schoonhoven, 4 Aug. 1924. Algemeene Kennisgeving SCHOONHOVEN. Van 4—6 Ang. Geboren Louis Johan Hugo, z. van H. Scheer en M. W. van der Bijl. Overleden M. Walter, oud 89 J., Voor de vele blijken van belang stelling, ondervonden bij het over lijden van onze geliefde Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, Mejuffrouw 4 Wed van L. Boer, betuigen wij onzen hartelijken dank. Uit aller naam, A. BOER Li. Stolwijk (Beijerache), 6 Aug. 1924. Ondergeteekende brengt langs dezen weg zijn hartijken en wel- gemeenden dank aan den Winkelier P. BORSJE te Stolwijk, voor de prachtige welke he*m mocht ten deel vallen, bij het gebruik zijner prima Koffie. Bergambacht. voor korten tijd. Brieven onder ffo. 5780, aan het bureau van dit blad. Een nette niet beneden de 15 jaar. Adres: K. VAN VLIET, (Dorp), Bergambacht. o Ouderdom en Gezondheid. De oude dag verklaart niet nood zakelijk meriwakte, rugpijn, stijfheid der Spieren, rheumatische pijnen en last met de urine bij menschen op leeftijdwant terwijl sommigen jong zijn op 80-jarigen leeftijd, zijn anderen oud als zij 60 zijn Maar de oude dag brengt gezond heidswijsheid. Oude menschen zijn verstandig door de harde onder vinding, en zij zeggen „Wees opgewekt, maar ga niet laat naar bed. Vermijd zware maal tijden en buitensporigheden. Neem lichaamsóefenqig en dé noodige rust". Zoovelén verwaarloozen deze eenvoudige regels en worden bijge volg te spoedig oud. Foater's Rugpijn Nieren Pillen passen oude menschen. Zij regelen de urinewegen zonder de maag, lever of ingewanden te verstoren. Zij bevrijden bejaarde personen vin rugpijn, verminderen de aan leg voor rheumatiek en helpen om de kwade gevolgen van urinezuur op het ge/icht, het geheugen en het gehoor tegen tê gaan. Duizen den danken hun goede gezondheid aan Foster's Pillen. Verkrijgbaar In apotheken en drogistzaken A f 1.75 per flacon (geel etiket met zwarten opdruk). 39 Aan de 2e O. L. SCHOOL te Bergambacht (Lekdijk) wordt op I September a.s. gevraagdi Een tegen een belooning, berekesd naar f 600,per jaar voor be zitters van de onderwijzersakte en naar f 400,— voor niet-bezitters dier akte. Stukken vóór 15 Augustus a.s. aan den burgemeester. Net persoon, ln 't bezit van Vrachtauto, zag zich gaarne in reeds bestaande of een op te richten zaak opgenomen «Is COMPAGNON. Br. fr., no. 5690, Bureau v. d. Blad. Gevraagd tegen 1 Sept. in klein gezin, nette degelijke niet beneden 25 jaar, goed en zelfstandig kunnende werken en koken. Loon f 30,— per maand en Waschgeld. Adres: Mevr. OERRITSEN, Haagweg 63, Rijswijk (Z.-H Oevraagd te Rotterdam, tegen 1 September, ln klein gezin, nette Dltnttbods. Brieven: PULDAUER, Nieuwe Haven 41 c, Rotterdam. Een net v.g.g.v. Adres: Café Restaurant „Harmonie" (Markt 39, Oouda.

Schoonhovensche Courant | 1924 | | pagina 2