Dim jan van der Grill Kerknieuws. STADSNIEUWS. Sportnieuws Correspondentie. 1 elegrammen. Burgerlijke Stand. Gemengd Nieuws. Advertentiën. 25-jarige Echtvereeniging maria van der uiai, oen. Evegroen. Willem Gelderblom, Te huur gevraagd Gemeubileerde Zit-en Slaapkamer toch ia September? Bö ik heb u daarop gezegd u iit a.s. Zaterdag te zullen ver- te'len. Met het oog op de betrekking, waarin ik tot u sta, waa het m.i, moeilijk om aan dezen dag een meer feestelijk ka rakter te geven. Maar al ziet ge nu van dit alles niets, niet minder verheug ik mij erin, en naar ik hoop, ook de heer Doer en de niet tegenwoordig zijnde le den van den Raad, dat we n als jubila ris thans kunnen begyoeten. Nog bete* dan ik, weet ge, mijnheer Tom, wat in bet 26-jarig tijdperk zich binnen de muren van de raadzaal heeft afgespeeld. Daar zijn goede, ook minder goede besluiten in dien tijd genomen. Daar zijn dagen geweest, waarop de zon hare lieflijke stralen wierp, er waren ook oogenblikken, waarop de storm opstak; gij kunt spreken 'van de .tijden, waarin alles in goede harmonie ging, ge kuijt ook getuigen van de oogenblikken, dat het meer gespannen toeging. Zoo gaat het in het gemeentelijk leven, roaar is het niet evenzoo in het particuliere? Ook in uw huiselijk leven kent ge de tijden van voorspoed en vreugde, maar ook die van tegenspoed en droefheid. Wat ik u dan ook verder toewensch is, dat de Heere, onze God, u ichenke Zij nen Zegen op uw verder levenspad, op dat gij in tegenspoed geduldig, in voor spoed dankbaar, moogt zien op Hem, Die t ook de tijden in èijne Hand heeft, Die'u ook op dozen dag geeft n;*e stof tot dankbahrlmid. De heer Tom dankte den Burgemeester voor diens woorden en zeide, dat het hem leed deed, dat de vergaderirfg niet voltallig was. In de 25 jaren van zijn lidmaatschap is het, voor zoover spr. bekend, nimmer voorgekomen, dat een raadszitting wegens onvoltalligheid niet kon doorgaan. Veel is in die 25 jaren ge beurd. Drie Burgemeesters heeft hij in (lien tijd gehad. Ook zegt spr.dankbaar te zijn voor het in hem geschonken ver trouwen door de kiezers Naar spr. ver nomen heeft zijn dcor Item 241 van de 250 vergaderingen bezocht, een enkele maal heeft hij door omstandigheden moeten verzuimen. Sn ten slotte brengt spr. dank aan Hem, die hem de kracht en werklust hiertoe heeft verleend. We kunnen hier nog aan toevoegen, dat de hebr Tom reeds meer dan 20 ja ren het Wethouderschap dezer gemeente mede bekleedt. Stolwijk, 13 'Aug. Behalve de eerste prijs, die de muziekvereeniging „de Harmonie" alhier op het laatstgehou den concours te Nieuw-Oostvoom heeft mogen behalen, is heden door deze vereeïiiging het verbiedend be richt ontvangen, dat haar bovendien nog is toegekend de Eereprijs we gens het grootst aantal punten dat behaald is, n.l. dat van 332. Hier kan dus zonder eenjge overdrijving van een belangrijk succes worden gesproken en een aanmoediging om op den ingeslagen weg voort te gaan. Ouderkerk a. d. IJssel, 13 Aug. Onze Oranje-N assau-Vereeniging is voorne mens den verjaardag van H. M. de Ko ningin dit jaar op 3 Sept. a.s. op de vul- gendo wijze te vieren; Van 1 tot 6 Sept. wordt een étalage-wedstrijd gehouden voor alle winkeliers alhier, oih kunst voorwerpen. De jury zu.1 bestaan uft elders wonende personen. Op den Sden Sept. te 8.30 v.m. zullen herauten te paard den feestdag aankondigen en te 9 uur zal Excelsior de volksliederen doen hooren. Van 10 tot 12 u. in 't dorp: ring- rijderij op versierde rijwielen en tegelij kertijd op den Kerkweg: ringrijderij op tilbury's Op het feestterrein van 25 u. Concert van Excelsior en tegelijkertijd Voorstellingen van de Oud-Holandsche Poppenkast en Goocheltoeren. De volks spelen vangen aan te 2 uur en bestaan uit „Haast jc den trein te halen", Ton- nètje kruien en Varkens grijpen. Van 7 tot 8 geeft „Zang en Vriendschap" een Concert, van 8 tot half 9 de Turn.-ver- eeniging standen met Bengaalsche en electrise!*) verlichting en van 8 tot half 10 u. Excelsior concert, terwijl te 9 uur een Groote Bioscoop-Voorstelling den feestdag ziri besluiten. Den volgenden dag giooi Nationaal Concours voor Muziek en Zangvereeni- gingen, ter herdenking van het 80-jarig bestaan onzer Harmonie-Vereeniging Excelsior. Mogen beide feostdagen door fraai weder worden begunstigd. Ameide, 13 Aug De arbeider D. S. kw*m Zaterdag ran ziwerk (grienden- wieën) met zijn gereedschap bij zich. Hij viel daarbij over een steen, en" kwam met zijn linkerhand op de wieoord te recht, waardoor hij een diepe wond op liep, die door dr. de Jong gehecht werd. Een paar jongens van ongeveer 17 jaar kregen twist welke zoo hoog liep dat S T. een klap op het hoofd gaf met een stuk hout dat geneeskundige hulp noodig bleek en de politie er mee in ken nis werd gesteld. Vermoedelijk zal dit muisje voor 8. nog wel een staartje hebben aangezien hi} nog onder politietoezicht staat. De Uniecollecte Zondag in de Herv. Kerk gehouden bracht f 58.55 op. Lekkerkerk, 13 Aug. Door B. en W. is bij den Gemeente-Ontvaager kasopname gedaan. Alles is in orde bevonden. In het verslag van de lezing op den Kaasdag te Lekkerkerk zijn een paar fouten ingeslopen. In de eerste kolom regel" 41 staat „natrium peroxyde" dit moet zijn: „waterstof peroxyde". In de 5de'regel van onier 1ste kolom staat: ,JDe indicator' kooin-cresol-pur- per". Dit moet zijn: „broom-cresol- purper" Lekkerkerk, 13 Aug. De bijdrage voor deze gemeente in zake de onkosten van de Gezondheids-commjÉsio bedraagt f 94,50. -J- De gymnastiekvereeniging „K. D. O." alhier heeft op de te Nieuw-Lekker- Jand gehouden gymnastiekwedstrij l«n in de afd. Meisjes een 1ste prijs; in de afd. Jongens een 2den prijs; in de afd. Turn sters een 2den en in de afd. Turners ook oen 2den prijs behaald. Bij de persoonlijke wedstrijden behaal de de heer B. v. d. Wouden den lsten en de heer P. Broere Jac.zn. den Sden prijs. Bij gelegenheid van haar 5-jarig bestaan zal de Arbeiders-zangvereeni- ging „Morgenrood", directeur de heer K. J. de Beun in den tuin van het Bonte Paard op Zaterdag 10 Aug een concert geven, - waarbij het kinderkoor „De Da geraad" haai medewerking zal veriee- nen. Onze 6ierlijke toren is weder opge verfd en we moeten zeggen: ze maakt nu een nog prettiger indruk dan voorheen. De kleuren zijn. zeer goed gekozen en den uitvoerder, don heer J. M. de Jager van Krimpen a. d. Lek kan een woord van lof niet onthouden worden Zijn durf heeft den omwonenden verbaasd en soms in den angst gejaagd en wat meer voorzorgsmaatregelen waren zeker met overbodig geweest. Zevenhuizen. 13 Aug. De 84 jarige Abr. Vat liep in de dorpstraat te wandelen. Op eens kwam een hondenkar bespannen met twee honden, en zonder r geleider achter hem aan. Dit had teng'evolge, dat honden en kar over den ouden heer heen gingen. Gelukkig liep dit ongeval betrekkelijk goed af. Alleen klaagde hy over pijn in zijn dijbeen. Tengevolge van het mooie weer, heerscht er nu in onze gemeente groote bedrijvigheid, bij den landbouw. Handen te kort zegt men, want alles komt te gelijk. Vrijdag is men ook met dorschen begonnen. De kwaliteit is zeer bevredigend, 5 pond per route zeide men ons. De kwaliteit is zeer goed, doch niet hoog in pnjs. De gerst laat niets te wenschen over. Met de tarwe is men begonnen te maaien. De rogge staat aan den hok. Als men langs de hoofdwegen loopt, is het een interessant gezicht, de duizenden korenhokken te zien staan. Ook duizenden hoopen erwten, die op ruiters staan, levert een prachtig gezicht op. Tot laat in den avond staan drie groote dorschmachines, met bekwamen spoed,te dorschen. Onze vroegere durpsgenóot de heer P. Langendam, hoopt a.s. Zaterdag den dag te herdenken, dat hy benoemd werd als gemeenteveldwachter te Bleiswijk. Het zal zeer zeker den jubilaris, die aityd, en zonder aanziens des persoons, met de moeste nauwgezetheid zijn plicht vervuld heeft, op dien dag aan belangstelling niet ont breken. De heer Langendam staat by zyn gemeentenaren, zoowel by rijk als arm, en by alle Godsdienstige gezindten hoog aan geschreven. Reeuwijk. 18 Aug. De Gymnastiek-ver- eeniging D.O.K. alhier heeft met wel wil lende medewerking van de gymnastiek- vereeniging T.O.Q.S. te Waddiugsveen op een stuk land gelegen aan den Htraatweg na"bij de Reeuwijksche brug een welge slaagde propaganda-uitvoering gegeven. Voorafgegaan door het fanfare corps Juliana van hier, werd van het vroegere vereenigingslokaal afgemarcheerd naar het Raadhuis, om vandaar naar het terrein te gaan, waar onmiddellijk met de verschil lende oefeningen een aanvang werd ge- mtiakt. Beide vereonigingen gaven bij de toüsteloefühingen blyk goede krachten te bezitten. Interessant waren de knodsoefeningen der meisyeaafdeeling van de Waddings- veensche vereeniging, maar ook de oefe ningen met de bogen, uitgevoerd door de nog pas voor kort opgerichte meisjos- afdeeling dor Reeuwyksche vereeniging violen zeer in den smaak van het publiek, dat van den straatweg af met belangstelling de oefeningen volgde. Ter afwisseling liet zich Jjet fanfare corps hooren en loen het bekende turn lied werd gespeeld, word het door de jeugdige gymnasten uit volle borst medegezongen. Deze propagauda-uitvoering, die in hoofd zaak werd gegeven om het publiek meer vertrouwd te maken met de gymnastiek en in het bijzonder met de meisjesgym nastiek, mag er toe geleid hebben dat vele jonge dames bereids zich zullen opgeven als lid der damesafdeeling van de Reeu wijksche gymnastiek-vereeniging D.O.K. Bedenk, dat do beoefening der gymna stiek niet alleen voor jongens, maar nog in hoogere mate ook voor meisjes nüttig en noodig is. Capelle a. d. IJssel, 13 Aug. De post- duivenvereeniging „de Snelvlieger" een wedvlucht van Gourselles Motte (België) afstand 163 K.M. De d-uven werden om 11 uur 40 min. in vrijheid gesteld en bereikten haar hokken als volgt: le pr. van Uriel r 2e prijs van Wijk; 3e, 4e, 9e en 12e pry's W. Offerman, 5e prijs J. Maat; 0e prijs H Broere, 7e en 8e pr. P. Looije; 10e prijs A. Heuvelman; lis prijs A. de Griaf Eerste overduif J. Kok, 2e overduif Worst. De eerste duif werd ten 2 uur 88 min. 28 sec. en de laatste ten 8 uur 8 min. 14 sec. geconH teerd. De Muzi ik vereeniging „Eendracht maakt Macht" alhier ie voornemens op Donderdagen 14, 21 en 28 Augustus con certen te geven. Op 14 Augustus zal be gonnen worden met een concert, in Kee- ten op het schoolplein van de openbare lagere school, waarna op 21 Augustus op het schoolplein van de gpenbare^ lagere school aan den Kanaalweg een concert zal worden gegeven. Ten slotte krijgt het dorp zelf een beurt op 28 Augustus, eveneens op het schoolplein van de open bare lagere school. Tevens zullen er ge durende de concerten eteur.bonnen ten verkoop worden aangeboden, welke ten doel hebben, om van het geld nieuwe in strumenten to koopen, wat deze vereeni ging zeer ten goede zal komen, als men bedenkt dat de instrumenten evenzoo oud zijn als de vereeniging bestaat n.L ruim 25 jaar. Het is daarom zeer te wen schen dat iedere luisteraar één of meer van deze bonnen koopt. Vele kleintjes maken een groote. De collecte, gehouden in de Ned. Herv. Kerk op Zondag 3 Augustus, voor noodlijdende kerkenen personen, heeft opgebracht de somma van f 85. Gedepiiteordo Staten van Zuid- Holland hebben in openbare ver - gadermg behandeld het ongevraagd eervol ontslag aan L. M. van Hoe veLeijs, onderwijzeres aan de l'b openbare lagere school te Ca pelle adn den IJ'ssel, wegens huwe lijk. De heer Van Zadeihoff, voor de belangen der betrokken onderwijze res opkamend, zeide te vreezen, dat hij hiermede eigenlijk volkomen nut teloos werk zou doen, aangezien hij den indruk had, dat het college van Gedeputeerden niet overeen-* koinstig het Koninklnk besduit van 4 Juni WJ2, elk geval op zichzelf beoordeelt, doch naar de vaste for mule handelt, dat het huwelijk van een onderwijzeres in den regel schade oplevert voor het onderwijs Indien ook thans weer deze formu le wordt toegepast, is de zaak reeds bij voorbaat beslist. Spreker hoopte echter, dat Gedeputeerden in het onderhavige geval anders zou den handelen un in deze verwaeh- ling heeft hij do verdediging van deze zaak'op zich genomen. Hij vo«nd hiertoe temeer aanleiding, om dat B. en W. van Capelle een smet op het karakter der onderwijzeres hebben geworpen door de voorstel ling, dat deze haar benoeming door middel van verdichtselen zou heb ben verkregen. Wat nu hel geval zelf betreft, dat achtte spr. in strijd met het K. B. van 6 Juni 11*22, volgens het welk het onkele feit van het huwe lijk van een onderwijzeres nog geen reden is om haar ontslag te ver- ieonen. Nog valt te wijzen op de indiening van het wetsvoorstel no. 373 tot wijziging van de L.Q.-wet 1924. om voortaan ten aanzien van de huwende onderwijzeres te ban delen als met de rijksamihtenaree, die in het huwelijk treedi. geschiedt. Ook uit de indiening van dit wets voorstel valt af te leiden, dat het Iniet geoorloofd is, een onderwijze res, die in het huwelijk treedt, zen der meer ontslag te verleenen. Spr. kwam vervolgens op tegen de heschutdiging, dat de onderwijzeres haar benaming dool* verdichtselen verkregen heeft. Daarvoor is geen enkel bewijs aanwezig. Men wist, dat zij verloofd was, doch bij haar be noeming heeft niemand haar ge vraagd hoe het met haar tronwplan- nonlitond. Zijzelf heeft geen aanlei ding gevtmden daarover te spreken. lntusschen was het geenszins het plan van de onderwijzeres, na haar huwelijk in (le school te blijven. Dit bewijst haar ontslag-aanvrage met ingang van 1 September. Doch B. en W. wilden haar dien tijd niet laten en gaven haar onmiddellijk ontslag. Men heeft haar eenvoudig uit de school getrapt. Spr. deed dan oek een beroep op hot ooilege van Ge deputeerden om dit ontslag niet te handhaven. De burgemeester van Capelle a.d I IJssel, de heer J. Verloop, zeide, dat de betrokken onderwijzeres op den dag van haar indiensttreding als vaste leerkracht voordien was zij tijdeliijk onderwijzeres geweest msödedeeling deed van haar trouw plannen. Had zij die voornemens me degedeeld voor haar benoeming, dan zou zij stellig niet zijn benoemd. Zij vqrzweeg echter haar huwelijksplan nen opzettelijk en dit feit wettigt aldus spr., de ontslag-verleening voi- koyicn. B. en W. van Capelle zijn trouwens principieel tegen de hand having van de gehuwde onderwee- res in de school. Tienhoven, 13 Aug. Een zeüjadbt kwam de rivier at, hetwelk ter hjoogte van onze gemeelde, zfich aan een sleepboot, waar een sehip achterhing, vaet wilde ma ken. Het werd vastgemaakt bezij den de boot, maar aangezien ihot nog ul hard ging, liep vermoedelijk door te kort moeren het jachtje van achteren vol. Een drietal inzitten den- konden zich met groote haaet nog bergen, door op de boot té klimmen. Een oogenblikje en men zag niets moer dan de mast, en hfct losse materiaal dreef op de 'rivier. Het schip dat er achter ging, ramde het jacht nog even. Een opkomen de vraqhtboot werd ter assistentie geroepen, welke zooveel mogelijk heft drijviende goed -oppikte. Met takels heeft men toen het jacht weer boven gehaald. Maar het was niet bevaarbaar, aangezien bet roer ook weg was, t welk later, aan de visscjierij aandreef. Krimpen a. d. Lek, 18 Aug. De schipper G. G. had het ongeluk een stuk ijzer op een zijner voeten te krijgen. Zeer ernstig wérd hierdoor het lichaamsdeel getroffen, zoodat djrect geneeskundige hulp moest worden ingeroepen Bij P. den Oudsten Mz. alhier is een kippenkuiken uitgebroed met drie pooton. Het beestje is even vlug als de anderen, zoodat er hoop Is dat het beestje blijft leven. Aan den heer J. Bonter is het Ioodgioterswerk opgedragen voor de nieuw te bouwen openbare lagere school. De postduivenvereniging „De Reisduif'' hield een wedvlucht van Sittard. Afstand 125 K.M, Prijzen worden als-volgt behaald le, 2e, 3e, 5e en 9e, P. Nobel4e C. J. Boogaerth6e A. den Buitelaar 7e Gebr. Brand 8e A. Rietveld; 10e C. van Halewijn 11e en 13e J. Roeïofs 12e A. Nobel. De duiven werden om 7 uur los gelaten. l)e eerste duif kwam aan om 8-58-58 uur en de laatste duif om 9-19-2 uur. GEKEF. KEHKEN. Beroepen te Giesseo-Oude - kerk en Giessen-Nieuwkerk, R van Reenen, te Putten. Lekkerkerk, 18 Aug. Door hat college van Notabelen der Ned Herv. Gem. is lot Kerkvoogdbenoemd de beer A. E. de Vos, die deze benoeming beeft aange nomen. Schoonhoven, 13 Aug. 1924. TOONKAMER VOOR KUNSTNIJVERHEID. Zooals wij reeds gemeld hebben, .vond Maandagavond plaats de offlcifeèle opening van de Toon kam er voor Kunstnijverheid en Volkskunst, die gevestigd is in de ruimte boven de Veerpoort, Te halfacht had zich een klein gezel schap in de Toonkarper vereenigd, waar onder wy opmerkten de raadsleden, (je hoert-n Deerenbwi^, Van Hai malen, Hoogeu boezem, Kortland, Peer bol te en Van WilleiiBwaarl. Verder waren aanwezig de heer H. Ellen#, directeur - der Rykavak •school voor Kunstnijverheid, de heer L. Bosch, leeraar aan die Vakschool, en tal van Schoonhovensche ïudustneeleu. jfae voorwerpen in hun fabrieken vervaarden, tentoongesteld hadden. De heer F. H. van Kempen, hield een toespraak, waarin hy eraan herinner de hoe voor eeiiige jaren de Veerpoort werd gerestaureerd, en vanaf dien tyd werd uitgezien naar een geschikte ge tegenheid om dit historische gebouw een waardige bestemming te geven. Die is thans gevonden door de Toonkainbr voor kunstny verheid, welke hier werd ingericht, en dat zy, die hier verzameld zyn. wel aan de uitnoodlging hfebben willen gevolg geven, oinjde'opening bij te wonen, wordtdooronszeerop prijs gesteld aldus spr. De oude Veerpoort heeft nu een nieuwe bestemming gekregen. Door deze Toou- kamer, waarin oude en nieuwe dingen zullen worden tentoongesteld, zal de repu atie van de SehoonhoveiiBche nijver heid worden verhoogd. 8pr. dankte den heer Ellens voor het belangrijk aandeel, dat deze heeft gehad in de inrichting van deze toonzaal. Namens de gemeente droeg spr. tenslotte de zaal over aan de Commissie gevormd uit de afd Schoon hoven der Z. H. Vereen, voor kunstnyver heid en'.volkskunst, die de Toonkamer zal e^hloiteeren. Moge zij beantwoorden aldus besloot spr. aan het doel om den groei en den bloei van Schoon hoven te bevorderen, (applaus). De heer C. L. van W i 11 e ns w aard voerde het woord als voorzitter der afd. Schoonhoven der Z. H. Vereen, en be antwoordde alleieerst de vraag wat bet doel dier vereeniging is, namelijk volks kunst en kunstnyverheid in de pumncie Zuid-Holland te bevorderen, volkskunste naars aan te kweeken en de volkskunst steeds meer te leeren waardeeren. Er werden plaatselijke afdeelingen gevormd, die op zich nameu dit streven ook plaatselijk tot uiting te doen komen. Zoo werd reeds bij de oprichting der Z. H. Vereeniging, ook in Schoonhoven een afdeeling gevormd, die al die jaren vanaf lyiQ -- in stand'is mogen blijven, ook al was zij klein. Wat heeft die af deeling gedaan totnogtoe? In de eerste plaats zendt zij afvaardiging naar de algermene vergaderingen der hoofd ver eenigingen en mocht ze zelf tot tweemaal toe de Vereeniging hier ontvangen. Op die vergadering leert men véél volkskunst kennen en zien, waarvan men vroeger het bestaan biet vermoedde. Ten tweede deed de afdeeling mede aan het houden van exposities, o.m. exposeerde zij op de Dordtache tentoonstelling in 1912. Het derde door de afdeeling tot stagd gebracht is de Toonkamer, welke zooeven door 'den heer Van Kempen werd ge opend. Dit is de schepping van de afd. Schoonhoven der Z. H. Vereen. De plaats, waarop we staan is historische grond. In 1001 werd de poort gebouwd en ik stel mij voor, dat de burgemeester Blockhuysen er toen zal hebben gestaan omringd door zijn hellebaardiers. Dit is dus een historisch moment omdat nu, meer,dan drie eeuwen latér de burge meester van Schoonhoven onB samen brengt en oproept om tie Schoonhovensche industrie omhoog te houden. Dit doet spr. denken aan het woord: de zwaardep tot sikkelen slaan. Als voorzitter der afd. wil spr. hier dank brengen aAn het gemeentebestuur voor de bereidwilligheid om dit historische gebouw voor dit doel af te staan. Moge het tot bloei en tot zegen der gemeente strekken. Groote dank zijn wij verder verschul digd aan den heep' Ellens. Er werd een commissie benoemd van vijf leden, welke de Toonkamer zou inrichten en verder exploiteeren, maar het leeuwen aandeel in de inrichting ervan heeft toch zeker wel de heer Ellens gehad. Het werk, dat h(J verrichtte is feitelyk boven myn lof verheven, maar ik mag het toch wel zeggen hoe we hem zeer dank baar zyn wat hy ook weer in dezen voor de gemeente gedaan heeft. Hoe langer hoe meer komt er een band tusschen den heer Ellens en de Schoonhovensche industrie, en dit kan tot zegen strekken voor de Schoonhovensche industrie. Spr. wilde verder dank brengen aan de inzenders. Het is hier een klein stadje en dus is het een heele stap om als inzender op te treden. De commissie waardeert ten zeerste, dat de inzenders exposeeren wilden, zeker in hun eigen belang- maar d^ar het voor het eerst is, kan gezegd worden, dat hier door hen ge toond werd te willen'medewerken. Mogen de inzenders met wat hier tot stand ge bracht werd succes hebben, (handgeklap). Do heer G. J. N i e k e r k zeide nog eene leege kast te hebben gezien, en dit bracht hem op het denkbeeld, dat wij in gedachten daar eens een kaart moesten hangen waarop het volgende geschreven was'; In deze stad heerscht eendracht. Hier wordt geen haat of nijd gevonden. Allen dus aan den arbeid om bande! en industrie tot bloei te brengen, (applaus). De heer Ellens het woord yoerend, zeide, dat dezp stonde is een historisch moment Spr. had met den heer Van Wil- lenswaard willen zeggenwe smeden de lansspitsen om tot ploegscharen. Er is hier veel strijd gestreden, en veel ellende geleden.-Het is een teeken des tyds, dat een dergelijke toestand begint op te houden. Deze vroegere wachtzaal voor soldaten is nu herschapen in een kamer voor kunst en wetenschap. Er is in Schoonhoven Yeei werk om in die richting verdtr te gaan. By de inrichting van deze Toonkamer was spr. ook eeniger- rnate egoistist h. AU Directeur der Nijverheidsschool heeft spi. in deze gemeente een tahk. Hy moet stryden tegen veel wat conventie wilde, tegen verkeerd begrypen en niet willen begrijpen. Spr. deukt echter altyd aan de oud-vaderlafidsche spreuk „eoue desespe- reert niet". Wanneei men strydt voor een goede zaak, dan overwint men. Ook al wordt men teruggoaiagóu, Uau blyft er toch hier of daar wel iets hangen ten goede van het algemeen belaug. Door deze Toonzaal willen wy ten eerste trouw blijv u a<m h#i beginsel om de volkskunst te bevorderen. Het is voorby, dat men dacht dat alles by het odde moest blyven. Wy weten rtu, dat wy steunend op het oude, en gebruik ma-' kend van bet oude, moeien voortbouwen aan iets nieuws. Ten tweeile is net doel m -gelyk te maken, dat er ook inzendingen van bui ten kunnen komen, opdat, de industrie hiei er weer van kan leeren. En ten derde hebben de iedeu der ver eeniging vreugde aan doze tentoonstelling omdat het aanschouwen van wat hier wordt tentoongesteld een genot is voor den geest en een genot voor hët oog. Met bescheiden middelen hebben we gepoogd hier te bereiken wat in het bui tenland, ook voor de edel metaal bedry ven, op groote schaal voorkomt. De inzendin gen der Ryksnyverheidsschool zyn erom de leege plekken aan te vullen. Wy nloe ten trachten om elkaar de hand te reiken. Meer en meer zullen we gaan begrypen, dat het hier een ^eestelyk centrum is voor de nijverheid. Spr. is dankbaaf, dat liet gemeente bestuur de goede üetloeliugeu begreep en dankt ïnzondeiheid den Bti genitaeter, die direct enthousiast waa voor het plan. Spr. „wees er verder op, dal de Pers zeer (en goede kan werken voor deze /.aak en dankte voor de keurige attentie, die de Schoonhovensche Courant gehad had door «en bloemen mand te zenden. Tenslotte bracht spr. dank aan den httoi Bosch, die hem bij d« inrichting ha^Pfeeholpeu. eti zeide, d.it juist de kleine dingen zooveel tijd vereischeu en de heer Bosch hem daarmee uitstekend h.ul ter- zyde gestaan, (applaus). Hiermede ogas«de plechtigheid teneinde en maakten de aanwezigen een rondgang langs de verschillende stands. Wy kou en op de verschillende inzen ders in ons volgend nummer terug. Bevorderd. Unze vroegere stadgenoot, de heer T. Oostrom, thans jvoonaclmg te Bergerswolde, is bevorderd van kommies tweede tot k< mmies eerste klasse. Voor .leeszalen en bibliotheken. De in specteur voor het lager onderwys in de inspectie Gouda veraoelR ons te willen mededeeieu, dat de vroegere arrondisse- mentsbibliotheken voor hei lager onderwys të Gouda, Woerden en Schoonhoven, door het ryk gratis zullen worden afgestaan aan vereenigingen, die aa&rvoor in aan merking willen komen. Ook de kaaien, waarin deze bibliotheken zich bevinden, zuilen kosteloos aan die vereenigingen worden afgestaan. De iuspeeteur verzoekt besturen van vereenigingen alle openbare leeszalen bibliotheken enzoovoorts zich zoo spoedig mogelyk met hem in verbinding te stejlen opdat de boekwerken voor deze streken zullen kunnen worden behouden. D« vroegere pastorie. Naar wij vernemen Is de aandacht der Provinciale Archeolo gische Commissie gevestigd op het pand Koestraat 180, de vroegere Pastorie der Ned. Herv. Gemeente. Dit huis is gesticht in de tweede helft der 18e eeuw en vertoont een gevel in styl Lode- wyk XIV. De gevel is afgedekt met een kroonlijst met consoles en de deur, even eens stijl Lodewyk XIV heeft een eigen aardig bovenlicht. De gevel en de deur zijn zeer goed bewaard gebleven. Waar door aankoop van dit pand door een# firma hier ter stede, te vreezen zou' zijn) dat de ramen uitgebroken en ver anderd zullen worden en geschikt, gemaakt tot etalage, waardoor het aanzicht van den gevel beduidend zou verminderen, heeft de correspondent aan de Archeologische commissie gevraagd" om met de firma, die het perceel kocht, in overleg te treden, of het niet mogelyk zal zijn, den gevel in ongeschonden staat te behouden. Een goed succes. De heer B. A. Hoon, die als directeur van n^uziekgezelechappen, een zeer goeden naam heeft verworven, heeft dit opnieuw bevestigd, met de ver eeniging „De Unie" te Ameide. Üp het «oncours te Gorinchem behaalde de heer Hoon met dit gezelschap des eersten prys in de superieure afdeeling. Voor dezen eersten prijs waren 300 punten noodig. „De Unie" verkreeg echter 355 punten. De heer Hoon verwierf een directeursprijs. Voorwaar een mooi succes. De aanhangmotor. - Men verzoekt ons mede te dealen, dat de aanhangmotor van de fabriek, waarheen ze was gezon den, om te worden hersteld, Maandag teruggekomen is. De motor werd ge probeerd, met het gevolgdat ze weer niet ging. Nadat de mecanichien er by geweest was, is ze weer naar de fabriek eruggezonden. „Daar heit de gemeente en koopie an", zooals ze op de markt iegg«n- Concert „T.O.A.B.E.N.O." - A.s. Vrijdag- wond 8 uur zal de R.K. Muziekver eniging „t.O.A.G.E.N.O.", onder directie ran den heer A. C. Lenzen, een concert in bet Bot§rhuis geven, flet programma luidt als volgt: 1. Vollewind, Marsche, Pr. Francois. 2 Révez Mignormel Grande Valse de Consert, Jos. Bauwens. 8. OphetBal,PasRedoublé,P. Janssens. 4. Les Hilas Bleus, Ouverture, G. Gadenne. 6. Le Tactieiön, Marsche,. G. Gadenne. Pauze, Joyeuze Retour, Marsche, H. Fayat. 7. La Rin d'un Róve, Valse de Consert, A. L. Day en. 8. La Petite Duchesse, Ouverture, F. Ricdus. 9. Lesfichosde la Hanille, Fantasie, L. Dorvause. 10. Souvenir de Braechem, Pas Redoublé, P. Janssens. Tevens zy vermeid, dat de pryzen welke zijn behaald op Concours te Nieuwerkerk a.d. Ussel en vau den Marsch wedstrijd Patronatendag te Gou;da, te bezichtigen zyn m het Sigaren magazyn van -den heer C. Deerenberg, Kerkstr.*3 Gtcn feeitweek. ln een openbare vergadering, die slechts matig bezocht waa, heeft het Comité, dat zich gevormd had om te trachten nier een jaarlijks weerkeerende feestwe%k te orgai^isee- ren de stembussengeopend, waarin de tl 15 mannelijke kiezers, die op de kie zerslijst voorkomen', gelegenheid hadden, gehad om hun stem voor of tegen een feea»*eek uit te brengen Er bleken 385 stemmen tezyn uitgebracht, waarvan 291 voor een feestweek. 48 tegen in feestweek en een blanco. B0p grond van dit resultaat heeft het Comité besloten de actie niet verder voort te zetten. Kind era rbsid. De koopman N. uit Bos koop Btónd met bloemen hier op de markt vanmorgen, en kwam op het denkbeeld, om zyn verkoop uit te breiden, door schooljongens, die toch vacantia hadden, to vragen, of zy wat wilden verdienen, door bloemen voor hem te verkoopen. De jongets hadden er, zdoals begrypo- luk is, wel ooren naar en zoo trokken zy er op uit, en poogden de schoone kfn- deren van Flora aan den man of aan de vrouw te brengen. De p. litie. kon zich hiermede evenwt l niet vereenigen en heeft de jeugdige ver- kooper», medegenomen naar de wacht, waar ook de koopman moest versohynea, die zich zal hebben te verantwoorden wegens het doen verrichten van' arbet i doof kinderen beneden den wettigen leeftyd. Procesverbaal werd opgeiyaakt. Botermarkt. Op de heden feehou 'en bo termarkt was aangevoerd ongeveer 100 K.ü. wei boter. De prys was f 1 1U pir pond. Fruitveiling Op de fruitveiling warden gisteren aangeroerd 3000 K.G. peren en 1000 K.G. appelen. De handel was zeer middelmatig. WATERSTAND Keulen v.m. 8.09 m. 0.06 m. Telegrafisch Weerbericht Metteg«deHd door hH Kon. Ni«**orolo«l»cb Instituut De Bih. Naar waarneming ln den morgen van 13 Augustus. Zwakke tot matige Zuidelyke tot Westelyke wind, half tot zwaarbewolkt 1 betrokken, aanvankelyk nog regen buien, iets koeler gevaar, waarin de bader» Bich be vonden. Zij spoedden zich dan ook dadelijk naar het Btrand, brachten met vereende krachten, het paard was nog niet ingespannen, de boot te water en zoo wist de bekende, kalme en onversaagde badman Wil lem Paap, de beide personen aam het strand te brengen. Was het per son eel voornoemd 5 nhnuten 1 alter aan het strand gekomen, dan zou den wij weder tengevolge van ver regaande roekeloosheid, twee men- schen levens te betreuren gehad heb ben. Dat de geredden niet inzagen im welk groot gevaar zij verkeerd had den moge wel blijken uit het feit, dat aij de redders geen enkel be - wij» van dankbaarheid gegeven hebben. Brutale diefstal. Te Val kenftwaard heeft des a/vonds laat een brutale diefstal plaats ge had. Omstreeks halftwaalf stoiyi de luxe auto van den heer Nijpels, ree taurateur aldaar, een Essex-wagen voor de deur van het hotel Du Com merce. Op verzoek van dengene. die zich van Eindhoven raar Val- kenswaard Jiad laten rijden, ging de chauffeur even naar binnen. llij was slechts enkele mimuteu 'in het café, toen hij de motor van z n wagon hoorde snorren. Hij spoedde zich naar buften en tracht te aan de reserve-banden, die ach ter den wagen bevestigd waren, te gaan hangen, doch de bestuurders van den auto hadden zooveel gae geiuaakl, dat ,de wagen aanstonds in een flinke vaart wegreed, zoodat de chauffeur er achter af vied. Men trachtte den wagen te ach terhaien, doch tevergeefs. Heden nacht ongeveer twee uur werd de politie van den diefstal in kennis gesteld. Zij begaf zich onder lei ding van den commissaris van po- (it v en een hoofdagent van de re cherche per auto van Eindhoven naar do Belgische grens bij Keusel, via Malk-ensw^ard em Riethoven. Daar had men echter geen spoor ontdekt. Toen reed men in de rich ting der Duitsohe grens bij Kad - denkirchen, doch ook djar werd geen resultaat bereikt- I >en volgenden morgen kwaiü eoh er van den burgemeester van Zum- dert bericht binnen, dat de wagen daar bij de Belgische grens onder Wernhout door den gwmeente-veld - wachter onbeheerd lange den weg was geVonden De dieven hebben vermoedelijk de grens niet kunnen passeeren en daarom den wagen in don Hteók gelaten. Men heeft te Valkenswaard twee heerei) zien instappen, doch men kende we niet. Van verschillende kanten en door personen uit vooraanstaande krtn - gen hebben we toezeggingen ont vangen tot hulp en medewerking in zake de kwestie, welke g.ereaen Is tuBBchen het dagelijksch bestuur der gemeente Schoonhoven en ons blad. Die toezeggingen werden reeds voor een belangrijk deel omgezet in da den, waarvoor we dankbaar zijn. Men heeft ons gevraagd om inlich tingen te mogen ontvangen inzake deze kwestie, doch wij hebben ge meend, daarover slechts inlichtingen te moeten geven, voorloopig, aan den bchoonhovonschen gemfenteraad. Wanneer blijkt, dat de zaak niet tot volkomen klaarheid en tot onze vol doening wordt afgewerkt, dan zullen We er toe overgaan aan al onze lezers te doen toekomen een zeer uit voerig stuk over deze kwestie, dat reeds persklaar is, en dus dadelijk kan worden afgedrukt. Ia het belang van Schoonhoven meenec wij daar toe niet te moeten overgaan dan in de uiterste noodzakelijkheid. Zevenhuizen, 13 Aug. De voetbal- vereeniging „T.O.Gia ontbonden De gelden die in kas waren zijn onderling verdeeld. Er heerscht oyer de geldverdeeling bij de jongelui groote ontevredenheid. Gouderak, IS Aug^ In de Uasel- schlld-wed^rijden speelde Zondag j.l. op het Oudewater-terrein Goude rak I eefl wedstrijd tegen Oudewa ter I. Gouderak won met 32. Krimpen a. d. Lek, 13 Aug. De uitslagen van de alhier gehouden voetbalwedstrijden waren als volgt D.E.M.O.S.A.F.C. I 1—2 Krim pen II—D.C.V. II 1—0 Krimpen I Olivio 1—2. (bit>en Radio-dunit) wien ten laste werd gelegd nala tigheid, waardoor de dood van den vergeten zwerver Richters werd veroorzaakt en die deswegen door de Rechtbank te Utrecht is ver oordeeld, komt in hooger beroep. Op 30, September zal de zaak wor den behandeld voor het Gerechts - hof te Ameterdaan. SCHOONHOVEN. Vau 11—13 Augi. Geboren Johanna, d. van A. Karreman en B. vam Geelen. Maria, d. van A. Ooeterboach en G. van den Bergh. Marktfi«ricite« Gevaarlijk alleen zwemmen. Te Zamdvoort waren drie badgasten, een heer en twee damee, een bad gaan nemen voor het Grandhotel te Zandvoort. Niet bekend met de getijen, zh- gen zij zich op* een gegeven-oogen- blik door het opkomen van het wa fer van het strand afgesneden, een der dames, die zwemmen kon, wist hat strand te bereiken, doch de an deren stonden op de bank om hulp te roepen. - Gelukkig dat juist het personeel de bad-inrichting voor het ,Kurhaus in dienst kwam, dit zag reeds van den boulevard het gioote Zware brand te Zevenaar. Drls huizen In de asch., ZEVENAAR, 13 Aug. Alhiei- ie hedenmorgen in het café Welling, nabij hol Station, een felle braDd uitgebroken. Het vuur deelde zich direct mede aan de belendende per- ceelen, zoodat een half uur later reeds drie huizen geheel uitgebrand v^aren. Gebrek aan water maakt het blusschdngswerk zeer moeilijk. De Giro DEN HAAG, 13 Au». De Directie van den Girodienst is voornemens den dienst op 16 Sept. gedeeltelijk te openen. Begonnen zal worden den dienst open te stellen voor de eerste 10.000 rekeninghouders, waaronder o.m. alle rijksontvangers behooren De oude werkwijze wordt gevolgd, maar de dienst blijft gecentraliseerd. Plotselings dood. BUSSUM. 13 Aug. Gisteravond is bij het zwemmen in de zwemin richting alhier Dr. G. H. F. Fa- bius, directeur der Gooische hoo gere burgerschool alhier, plotseling onwel geworden en kort daarop overleden. Ovsrwsrkvergunnlng. DEN HAAG, 13 Aug. De Minis ter van Arbeid heeft voor de tijd- vakken van 13 Oct. tot en met 29 Növ. 1924 en van 30 Maart% 6 Ju ni 1925 een overwerkverguaning verleend voor het heerenkleedingbe- drijf. Do vergeton zwerver. BAARN, 13 Aug. De zaak tegen den politieagent Willem Huisman WOERDEN, 13 Aug. (Draad - loos). Kaasmarkt. Aangevoerd 472 kaaspariijon. le kwaliteit 65% 70 c., 2e kw. 6063 o., met nijksmerk 62—73 o. Handel matig. BODEGRAVEN, 12 Aug. Kaaa- aanvoer 340 wagens, waaronder 294 rijkamerk, tezamen 15,190 st., wegende 106,3^0'K.G. Prima Goud-" sche f 68f 71, mindere f 60 f 65, zwaardere f 76, zonder rijks- merk f 60—f 68. Handel vlug. KOilMiDAM, 12 Aüg. Ter vee- markt waren heden aangevoerd 217 paarden, *31 venlens, 947 ma gere runderen, 680 vette runderen, 224 vette kalveren, 235 nuchtere kalveren, 329 graskalveren, 216 schapen of lammeren, 247 biggen, 6 bokken of geiten, 51 overioopers. Prijzen per kilo koeien 42)^ 52^ 55—'60-62# 65 ct., os sen 52% 56—60 qt., etteren 42% 4549—54 ct-, kalveren 70—75 - 77% -90 ct. Prijzen per stuk van mager vee: melkkoeien f 350f 400f 500, kalf- koeien f 375—f 490, ptieren f 160 f 520, pinken f 151)f 200, gras kalveren f 65—f 110, vaarzen f 210 —1 300, paarden f 210—1 350, big gen f 9f-15, slactitpaarden f DJ) f 200, biggen per week f 1,59- f 2, hit(en f 140 -f 300. overtoc pers f 18f 33, veulens f 60—f 95, fok nuchtere kalveren f 25- f 36, slacht nuchtere kalveren f 20—f 25. AMSTERDAM, 13 Aug. (Draad loos). Veemarkt van heden Aan gevoerd 291 vette kalveren. le kw f 1 10—f 1,15, 2e kw. f 0.96 f 1,10, 3e kw. f 0,84—f 0.96; 42 nuchtere kalveren f 8f 30 per st.^ 693 vette varkens, le kw f 0,90 f 1. 2e kw. f 0,93—f 0,96.^ Over- zeesche en Geldersche le kw. f 0.99 f 1 per K.G. LEIDEN, 12 Aug Vqtte varkens markt. Aangevoerd 482 varkens, waarvan 462 100 K.G en daar boven. prijs 7872 c4, en^2G<liicht soort, prijs 7480 c., per'K G- la vend gewicht. Handel matig, later afloopend. ROTTERDAM, 12 Aug NV. Rotterd. Cons Veiling, Weenapleim Aanvoer 160 000 eierdn. Kippen eieren f 6f 8, eendeneieren f 7 f 7,50. ganzeneieren f 14115, kal koeneieren f 9f 10. ROTTERDAM, 12 Aug Rotterd. Boter en Kaasveiling. Aanvoer bo ter- 2800 K G Hoogste prijs f 2,27 midden prijs f 2,22, laagste prijs f 1,59. Aanvoer Goudsohe kaas 1600 K.G. Prijs f 0,20—f 1,03. GORINCHEM, 11 Aug. Speciale fruitveiling. Aanvoer 13.590 kilo appels, peren en steenvruchten. Kruideniersperen 3—16 c., suiker peren f 2% 8 c.t klapps favorite f 7% f 23 c., Oomakinderen 2 13 c., keswick 5%9% c., gamersche zuur 8% 13 cent, pour madam 1010% c., dirkjes 3% —9% c., zwaanhals 24 c., Stoofperen 2% 4 c., boterperen 4 5 c keizer Alexander 14 c., yel low transparant 11—16%mooi neeitje 25% o., sijsjes 2% 5% e. Early Victoria 7—23 c., tafelappe len 2% 6% o., morellen 9% -10% allee per kilo, abrikozen f 2 per 100 GORINCLjEM, 11 Aug. Zware kallkoeien f 300—f 400, melkkoeien f 275f 325, kalfvaarzen f 250— f 325, guistevaarzen f 170f 230, graekalveren f 60—f 80, nuchtere kalveren fok f -20—f 28, dito export f 15f 20, overloopers f 25f 35, biggen f 8—f 17, Aangevoerd 341 runderen, 1 nuchtere kalveren, 372 overloopers en 736 biggen. GORINCHEM, 11 Aug. Op de Gorinchemsche eierveiling waren aangevoerd 14 000 eierai, welke werden verkocht. Kipeieren f 7 f 7,50, eendeieren f 6,60f 8,80 per 100 stuks. OUDEWATER, 11 Aug. Kaas Aangevoerd 108 partijen, 4860 st-, wegende ongeveer 24,300 K G. Ge stempelde le art. f 60f 63, dito 2e srt. f 58f 62, dito zwaardere f 62—f 68. Handel matig. ROTTERDAM, 11 Aug. Coöpe ratieve Tuinbouwveiling Roitter- dam en Omstreken. Eng. kaskom- kommer8 le srt f 13, Pl. gl. kom kommers le srt. f 8,80f 14,80, komkommerstel f 0,02f 1,06 per K.G sla le srt. f 1,10I 2,40 per 100 krop spinazie f 3f 8 per 100 K.G. bloemkool le soort f 18— f 32, uitschot f 1,70—f 2,30 per 100 stok» peen le eoort f 2,70 f 4,90 per 100 bos; dito 2e soort f 1,10—f 1,80 per 100 k.g., toma ten a f 8,80—f 10,60, dito b f 5,80 f 7,70, dito c. f 8—f 9,60 per 1100 pond. postelein f 5f 8, tuinboo - nen f 6,10, snijboouen f 0,23f 027 pronkboonen f 7,60f 9,30 per 100 K G stokprinceeeeboonen f 0.15 f 0,25 per K G., selderie f 1 f 1.30. kroten f 1,50—f 2,10 per 100 bos! roode kool 1 1,30f 3,60, ea- voyekool f 3,10f 4,10 per 100 K.G andijvie f 0,80f f 1,50 per 100 krop; doperwten f 0,23f 0,26 per K.G Duitsche princeesenf 0,19 f- 0,25, dito stam f 0,14f 0,15 per K.G.; uien f 6,50—f 7,70 per 100 K G. ROTTERDAM, 11 Aug. Zeeuw- sche en Overmaasche eieren f7 f 8 per 100 stuks. ROTTERDAM. 11 Aug. Aardap pelen Brielsche eigenheimer» f 2,80 f 3 50, Zoeuwsdhe eigenhieöfaHjlrs f 2 50f 2.90. Geldersohe blauwpiJt- tere f 3.40f 4. blauwe eigenhei mers f 2.60f 3, poters f 1,50 f 2 50 per HL. Overmaaeeche blauwpitters, 68 c. per K.G. Met fl'nken aanvoer en kalme vraag. MOERCAPELLE. 13 Aug. Vei- lingaanvoer ongeveer 1000 kipeie - rem. pr tot f 7,70, eendeieren, prijs tot f 7 50, allee per honderd. GOUDA, 11 Aug. Komkommers le soort f 6,30f 8,50, 2e srt. f4,40 f 5.70, 3e srt. 2.50—f 4,40, gele f 0.50—f 7.50, bloemkool f 0,90— 1899 1924, 24 Augustus hopen onze geliefde Ouders C. L. van Willenswaard Ien P.C. van Willenswaafd- van Vliet hun te herdenken. C. VAN WILLENSWAARD EN VERLOOrDE. .VAN WILLENSWAARD Ontvangdag, Maandag 18 Augustus van 354 uur. Schoonhoven, Oude Haven. Uit Samarinda (Ned.-Indië) bereikte ons het telegrafisch bericht, dat ons geliefd Kléin kind en Nichtje Philippine Petronella Wilhelmina, 4 maanden oud, overleden is. Doorn, Fam. FRANKE. Rotterdam, Fam. v. d. BURO. 11 Augustus 1924. Heden overleed tot onze diepe droefheid, na een lang durig doch geduldig lijden onze geliefde Moeder, Be huwd-, Oroot en Overgroot moeder in den ouderdom van 88 jaar en 9 maanden Ouderkerk a.d. IJssel A. van der WAL Rotterdam C. van der WAL A. van der WAL^— Ottevanoer Ouderkerk a.d. IJssel W. O. van der WAL Verdoold H. VERDOOLD Rotterdam P. van ERKEL- van der Wal l C. van ERKEL Moordrecht J. van RIJSWIJK— van der Wal L. VAN RIJSWIJK Ouderkerk a.d. IJssel P. van der WAL Nieuwerkerk a.d. IJssel W. van ERKEL- van der Wal M. van ERKEL Capelle a.d. IJssel W. KOPPENOL— van Vuren M. van VUREN en Klein- en Achter kleinkinderen Ouderkerk a.d. IJssel, 10 Augustus 1924. f 80, roode kool f 6,70f 10, gele eafvoye kool f 6,10—f 12, spitskool f 1,70—f 3,90, andijvie le soort f 1,30—f 3,10, 2e soort f 0,90 f 1,30, kropsla f 0,4(*-f 1,70, al lee per 100 stuks. Snijboonen le soort f 22f 31, 2e srt. f 8f 17, stokboonen f 18—f 27, stamboonen f 13f 18, spekboonen f 16f 18, wagenaars f 12, pronkboonen f 5,70 f 9,30, wortelen f 1f 1,60, dop erwten f 15f 25, postelein f 7,50 f 9, spinazie f 6,70f 8 per 100 K-G. Tomaten A 8,60f 9,40, id. B f 6,50—f 8,10, id. C f 7,40-f 8,50, id. CC f 1,90—f 3.10, id. bonken f 5—f 6,90. id. kriel f 1,10f 2 per 100 pond. Wortelen f 3f 8,70, kro ten f 2,10—f 33,70, uien f 2,60— f 4,90 per 100 boa. Zuring per kist fj0,21—f 0.38. Augurken, fijn per K.G. f 0,60—f 0,76, per mandje f 1,94f 2.14, id. fijn basterd per K.G. f 0,36f 0,46 per m. 1,56 f 1,78, id. basterd p. K.G. 0,16— f 0,35 p. m. 1,03—f 1.16, id, grof p. K.G. 0,08—0,16 per m. 0,25 f 0,31, id. bommen p. K.G. f 0,03 f 0,05, Witte uitjes kledn p. K.G. f 0,21f 0,37, id. middel p. K.G. 0,12f 0.15 id groot p. K.G. f 0,($ f 0,05. Meloenen per stuk' f 0,37 f 0,59, perziken pbr stuk f 0,02 f 0.08. Oomskinderen le soort f 0,14—f 0,20, id. 2e soort f 0,08— f 0.12, suikerperen f 0.06f 0,09. Clapps' Favorite f 0.23, Dirkjes f 0,08, goud ball en f 0,09 per K.G. Kaas p pond 'f 0,50—f 0,66. ER ZIJN TWEE MANIEREN om uit te maken, of gij zwakke nieren hebt. Ten eerste door rugpijn en andere uiterlijke kenteekenen, en ten tweede door urine-onderzoek. Als rugpijn, voortdurend terug- keerende hoofdpijn, of zenuwachtig heid, vermoeidheid en duizeligheid u doen vergoeden, dat gij een nierkwaal hebt, iets dan op uw urine Sla acht op verschijnselen als de volgendete veelvuldige of te weinige aandrang tot urineeren, te groote of te kleine hoeveelheden, te donkere of te lichte kleur, bran derig en pijnlijk gevoel bij deloozing, onaangename reuk, zanderig, grms- achtig of bewolkt bezinksel. Tijdelijke afwijkingen kunnen aan andere oorzaken te wijten zijn, maar als de verschijnselen blijven optreden, zijn uw nieren verstoord en behoeven zij hulp. Verwaarloo-. zing kan noodlottig worden. Foster's Rugpijn Nieren Pillen verbeteren en regelen de urine, helpen en versterken zwakke nieren en verdrijven zoodoende rugpijn, duizeligheid, rheumatische pijnen, zenuwachtigheid en andere gevol gen van nierkwalen. Zij hebben duizende nierlijders voor goed genezen. Verkrijgbaar in apotheken en>. drogistzaken k f 1.75 per flacon (geel etiket met zwarten opdruk). 41 Hiermede vervullen wij den treurigen plicht u kennis te geven, dat heden zacht en kalm, na een langdurig, doch geduldig gedragen lijden is overleden, onze innig geliefde Echtgenoot en zorgzame Vader, Behuwd- en Groot vader, de Heer in den ouderdom van 52 jaar en 5 maanden Wed. D. J. van der OR1FT- VERHOEif IJsselsteln S. LEKKERKERKER- van der Orift Fr. LEKKERKERKER Kamerik B. van der ORIFT A. M. E. van der QRIFT- Pauw Polsbroek J. van der ORIFT A. van der ORIFT T. van dkr ORIFT en Verloc fde D. W. van der ORIFT J. A. van der ORIFT Polsbroek, 10 Augustus 1924. Voor de zeer vele bewijzen van deelneming, ons betoond bij het zoo noodlottig overlijden van onzen Heven Man, Vader, Broeder, Schoon zoon en Zwager, den Heer betuigen wij onzen hartelijken dank. In 't bijzonder ook hartelijk dank voor de goede hulp, betoond te Zevenhuizen. Wed. W. OELDERBLOM- Oelderblom. BETSY en Familie. Boskoop, Aug. 1924. tegen half September, door Echtpaar met 2 kinderen Brieven franco No. 5740, Bureau Schoonhovensche Coursnt.

Schoonhovensche Courant | 1924 | | pagina 2