Dag-Dienstbode Dienstbode, Huishoudster, Kerknieuw*. GEFEEfiTEBAADS- YEEGADERIMEB. STADSNIEUWS. Gemengd Nieuws. Laatste Berichten. Sportnieuws. Advertentién. Hendrikus Bezemer Cornelia Koren, gevraagd Burgerlijke Stand. Drie Schildersknechts. Wordt gevraagd: gevraagd Boerendienstbode Er biedt zich aan Afbraak II Bergambacht, I Sep!. Door 3e posf- (iuivenvereeniging „De gevleugelde bode** alhier, werd een wedvlucht gehouden vaü Roozendaal. De uitslag was: Gebr. van den Berg le prijs, W. Kroone 2e en 7e prijs, G. de Vos 3e, Be en 0e prijs, W. Looren de Jong 4e prijs, B. Nieuwpoort 6e prijs en G. Verkerk 8e prijs. Voor de uitgetredenen uit de Ned. Herv. Kerk alhier zal Donderdagavond 7 1/2 uur optreden De Boone van St. Philipsland. In de afgeloopen week werd alhier voor le soort kaas besteed van f 7278 en voor 2e soort van f 6570 de 50 kg. Voor vette varkens werd besteed van f 4043 de 50 kg. Tot Assistent aan de 2e Openb. lag. school alhier is benoemd de heer G. de Bruijn, onderwijzer, wonende te A mm er - stol. Moercapelle, 1 Sept. Veilingsbericht van 28 Aug. Eipeieren van f 8.600 50. Eendeieren tot f 8, alles per honderd. Hebben wij j.l. Vrijdag gemeld, dat het electrische licht Zaterdagavond voor het éérst in onze gemeente zou branden, dit was echter geen waarheid, daar de stroomtoevoer nog niét aan het net ver bonden is. Men wacht met groot verlan gen op het licht. Polsbroek, 1 8ept. Bij 't ringatezen op Woensdag 27 Aug., in 2-wialige rijtuigen waaraan 23 paren deelnamen, is de le prijs f 25 gewonnen door Joh. van Zei deren met zijn echtgenoote, alhier; 2e pr. f 15 door M. Schouten, Bodegraven met mej. A. v. d. Heuvel, Polsbroek; 3e pr. 1 7.50 door M. van der Dussen, Gap. a. d. IJssel met mej. A. G. van der Mei, Pols broek en de 4e prijs f 5 door P. Boere, Oudewater met mej. A. Sluys, Polsbroek. Bij 't zakloopen voor jongen^ werden de prijzen f 2, f 1 en f 0.50 reep. gewonnen door E. van der Vlist, W. v. Schaik en H. v. Schaik.Bij 't turfrapen voor jongens met hindernissen werden de prijzen, f 2, f 1 en f 0.50 reep. gewonnen door G. Schouten, H. Teeuw en H. v. Schaik. Bij het draadje steken voor meisjes werden de prijzen f 2, f 1 en f 0.50 resp. gewonnen door E. de. Jong, Jao. de Gier en M. van Vliet. De prijzen f 3, f 2 en f 1 voor 't tob betje steken werden resp. gewonnen door T. van Schaik, Joh. van Schaik en St. Erkel. Giessen-Nieuwkerk, 1 Sept. Dezer da gen is van het rijwiel, toebehoorende aan den landbouwer van H., het belasting plaatje ontvreemd. Aangifte werd hier van gedaan bij de politie, doch veel hoop dat de dader(s) gevonden zal worden behoeft van H. niet te koesteren. Voor kaas besteedt men alhier en in de omgeving le soort f 6071, 2e srt. f 6168. Handel vlug. Voor zware varkens 4042 cent, lich tere 30—30 cent, alles per 50 K.G. Han del matig. Krimpen a. d. Uk, 1 Sept. De muziek- vereeniging „Crescendo", directeur G. Horsman alhier, zal deelnemen aan het te Ouderkerk a. d. IJssel te houden con cours. Deze veroeniging zal ook aldaar een avondconcert geven. Hoog-Blokiand, 1 Sept. Ter gelegenheid van het schitterend succes behaald door het fanfarekorps, ,8ymphonia", alhier, op het Concours te Goritichem heeft deze vereeniging dezer dagen haar directeur de heer Gerritse op aangename wijze ge huldigd. De directeur werd door de vereeniging van het station gehaald. Daarna werd een marsch door het dorp gemaakt en werd tot slot het „Wilhelmus" ten ge- hoore gebracht. Vervolgens werd in Café van Mourik een feestavond gegeven aangeboden door de eereleden, het woord werd gevoerd door den heer A. den Har tog welke den directeur hulde bracht. Vervolgens voerde nog het woord de heer J. den Hartog, voorzitter der Vereeniging welke o.a. den directeur een cadeau aanbood. De directeur dankte beide sprekers. Het was een recht ge zellige avond. Uitslag Van de alhier gehouden eerste wedstrijd van de door H. F. G. uitgeschreven seriewedstryden. A.V.V. (Arkel) H.F.G. (Hoog-Bloksland) 8—2, A.O.V. (Gorcum)-Trekvogels (Gor- cum) 2-0. Ammerstol, 1 Sept. In de j.l. Zaterdag avond ter Gemeentehuize gehouden open bare vergadering is de gemeenterekening 1923 voorloopig vastgesteld en goedge keurd. Aan den heer 0. de Bruin, alhier, werd een gratificatie van f 10 toegekend voor het door hem gegeven onderwijs tijdens de ziekte van Mej. Bakker, onder wijzeres aan de Openbare Lagere School, alhier. Tevens werd door den Raad de erediet-aanvrage voor den aankoop van puin goedgekeurd. Voor verdere bijzonderheden lie men het uitgebreide raadsverslag in een volgend nummer. Bleskensgraaf, 1 Sept. De bouwmans woning met ongeveer 6 j Hectare wei en hooiland, eigendommen van en be woond door M. Verhaar, alhier, werd bij onderhandsche verkoop verkocht aan D. Boele Azn. eveneens alhier. Berkenwoude, 7 Sept. In den nacht van Zaterdag op Zondag is een luxe auto in het westeinde van deze Gemeente tegen een boom gereden, waardoor een voorwiel in het water terecht kwam, de drie inzittenden kwamen er met lichte kwetsuren af, alleen moest de reis naar Lekkerkerk per voet worden vervolgd. Haastrecht, 1 Sept. Donderdag 28 Aug». vergaderde de Raad der ge meente, onder voorzittersdhap van de burgemeester, Baron van Hetmert tot Dmgshof. Met kennisgeving, was door ambtsbezigheden niet aanwezig wethouder van den Berg. De notulen werden gelezen en goedgekeurd. Mededeeling werd ge daan van de volgende ingekomen stukken van Ged. Staten Af- en overschrijvingen in de vorige ver gadering besloten en goedgekeurd.. Het besluit tot het aangaan van een leening grrooft f 40.000 en 1 1900, goedgekeurd. Ingekomen begrooting, ontvangst en uitgaaf Gezondheidscommaeeie. ,Een schrijven van C. Vergeer om verlaging van schoolgeld aange houden. Punt 1 der agenda bevatte rege ling met de gemeente Gouda inzake (toelaten van schoolkinderen, werd goedgekeurd!. Punt II. Instructie onderwijzend, personeel werd goedgekeurd. De heer Scheer brengt bij dat punt ter sprake het ongerief, dat er is doqrdat de vacantietijden in deze gemeente altijd vroeger ingaan en eindigen dam in andere gemeen ten. Hij zou gaarne meer gelijk heid zien. De voorzitter zegt toe, dit te zul len bespreken met het nieuwe hoofd der school. Aan de orde een verzoek der Ge westelijke Lamdstoxmr Commissie „Gouda", om subsidie voor het houden van een landdag.. B. au W'. stellen voor f 15 te geven. De heer Reneman vraagt waar de landstorm toe dient en zegt, dat hem wel bekend is dat de heer Puij- mar van Twisjt een auto voor Land stormzaken rijdt. De voorzitter merkt op dat de landstorm oefeningen houdt in gym nastiek, schieten enz. En dat zij moet dienst doen bij relletjes, zoo iets als politiedienst. Het is, naar sprekers meening, geen militarisme De heer Scheer merkt op, datldit punt op de agenda zijn volle aan dacht heefit gehad. Hij noemt het wel militairisme. Spreker wijst op het groeien der vredesbeweging en meent dat wij als openbaar lichaam de zijde kiezen moeten van deze mooie gedachte. Spr. wijst op Goudetrak, waar de subsidie werd afgewezen, waar de wethou der (Vrijheidsljonder) zedde een aanvraag om subs'die voor een vre desdoel te zullen steunen, maar niet voor 't militairisme. Dat was naar mijn hart gesproken, zeide spreker, maar niet in. deze kleine geval, en alleen, ik zal u voorlezen een rap port van een Commissie van den Volkenbond en dan zal u blijken, wat die hooge militairen ons te zeggen hebban Niets minder dan een waarschuwing tegen gifgassen en het verwekken van ziektekiemen Spreker las het rapport voor en merkte nog op aan den raad, als hooge militairen daartegen waar schuwen, laten wij dan kiezen de vred es gedachte, die zooveel hooger staat. Uit de hierna gehouden stem müng blijkt, dat het voorstefl om swbsidie te verleenen is verworpen met 4 tegen 2 stemmen, n.l. de beo- ren Graveland en Van Dijk vooi. De heeren Reneman, Scheer, Raa teland en Dogjterom tegen. Een verzoek om f 2 55 voor aan leg van de waterleiding in de R.-K. School werd toegestaan. Hierna werd door den heer Re neman, mede namens de heer Van Dijk, verslag uitgebracht over het nazien der gemeente-rekening, dienst 1923. De gewone ontvang sten waren f 68253,01, uitgaven f 65979,71%voordeelig saldo f 2273,29%Buitengewone ontvang sten f 4683.69, buitengewone uitga ven f 839,48% voordeelig saldo f 3844,20% De heer Raateland bracht daarna ook namens de heer Scheer, verslag uit van de rekening 1923 fan het Roozendaalsch Armbestuur, wel^p aangaf ontvangsten f 4810,36, uit gaven f 3626,22% voordeelig sal do f 1184,13% De begrooting 1925 sloot in onjvangst en uitgaaf met een bedrag van f 3827,13% De rekeningen werden goedge keurd en de heeren bedankt voor de gedane moeiten. Hierna wordt besproken het ver zoek om machtiging tot het voe ren van een proces. De voorzitter deelt mede, dat in 1921 door de heeren Visscher en Smit te Papendrecht een plan voor watervoorziening is gemaakt voor gemeenten om Gouda. Nu kwam voor het deel wat Haastrecht daarin zou moeten betalen een rekening in. Ware hejt werk onderhands gegund deze wa re ook niet gekomen, daartoe zou spreker ook niet bereid gevonden worden. De machtiging wordt na bespre king verleend. Rondvraag. De heer Reneman wijst op de ge varen. die de hoek van het Markt veld voor het verkeer onlevert. Spreker zal allee in 't werk sltei- len om daarin verbetering te ver- •krijgen. Na langdurige bespreking, waaraan met den voorzitter de hee ren Reneman, Dogterom en Van Dijk deelnemen, wordt besloten de ze zaak aan te houden. De heer Van Dijk vraagt hoe het staat met het opleveren van de straalt na de aanleg der locale on- dergrondsche telefoon De voorzitter zafl er op toedien. De heer Scheer vraagt naar het rapport inzake verbetering der aio ten op het Marktveld. De voorzitter zegt toe deze zaak te zullen bespoedigen en sluit daar na de vergadering. CHR. GEREF. KERK. Bedankt: Voor Gouda, J. Hovius, cand. te Kornhorn (Gr.). Noordeloos, 1 Sept De kerk der Chr Geref. Gemeeme aihier nadert haar voltooiing. Het wordt een flink gebouw. Er is veel meer ruim te dan in de oude kerk. De kerk met de pastorie geeft een grootech aanzien. GEREF. KERKEN. Bedankt: Voor Krabben dam, cand W Seinen te Hooge- veen voor H -I. Ambacht, Ds. S de Vries te Ambt Vollenhove. OUDERKERK A.O. IJSSEL (Vervolg, en slot van, No. 4859}.* JJe heer W. de Jong zegt, dat niet buiten Ged. Staten is te han delen, wanneer naderhand wordt aanbesteed.. De heer Van Zwienem beschouwt de aanbesteding als openbaar. De heer Boogaerdt zo<u in rond vraag willen zien gebracht aanbe steding onder de ingezteneu of niet. De heer Stam is tegen aanbeste ding onder ingezetenen. Hij heeft bij het nazien der rekening 1923 DOta s van ambachtslieden gezien, die hem tot dit 'gevoelen doen over gaan. De heer Vuijk vindt dat er wed wat veel drukte wordt gemaakt om een werk, dat toch heusch niet van zulk een grooten omvang is ook, omdat er toch al niet veel groota werken van gemeentewege -worden uitgevoerd. Hij wenscht echter de aandacht te vestigen op de iiggtftig van den aanlegsteiger, zooails deze nu is. Zoo is zij n.l. hinderlijk voor lossende schepen, welke hin der wordt ondervangen wanneer he| schip wat meer naar eene zijde wordt verlegd. De voorzitter is het volkomen eens dat, waar gtroote werken wei nig voorkomen, dit werk in de ge meente dient te blijven, ook met het oog op den naderenden tijd, dat het werk gaat verminderen. Zeer zou hij 't betreuren, indien dit werk onze ingezetenen ontging. Wat de ligging van het hoofd betreft, is ook deze zaak overwogbn, doch stuiite men op verschillende bezwaren. Voorts is dojor Waterstaat geen be zwaar gemaakt tegen handhaving van het steigerhoofd op de oude plaats, terwijl bij verlegging wie weet welke voorwaarden in den weg gelegd zouden worden. Door de leden B. Hoogenddjk en Boogaerdt wordt op spoedige ui tl voering dezer zaak aangedrongen, zij achten spoed hoogst gewenscht. De voorzitter brengt in stemming of de aanbesteding alleen onder de ingezetenen zal plaats hebben. Al le leden stemmen voor, behalve de heeren W. de Jong en L. "Stamt De heer Evegroen zegt, dat in deze discussie de inhoud van be stek en voorwaarden niet is aange voerd" Hij wijst op nog eenige de tails. waarmede z.i. rekening moet worden gehouden. De voorzitter zegt er prijs op te stellen, indien de heer Evegroen nog voor de aanwijzing zal plaats hebben, zich met den gemeente - veldwachter te dezer zake verstaat. Hierna worden bestek en teeke- ning, zooals zij ter fafeü zijn ge komen, met op een na al gemeen e stemmen goedgekeurd. De heer Stam stem tegen. Punt VI der agenda betreft een verzoek van den gemeente veld wachter H. Mulder, om tegen 1 Ja nuari a.s. eervol ontslag vragend als bode, zijn inkomsten als veld'-, wachter in overeenstemming te brem gen met het voorschrift van Ged. Staten. De voorzitter zegt, dat de veld wachter straks z5 dienstjaren ach ter den rug heeft, waarvan 31 tn deze gemeente. - Bij het klimmen der jaren blijken de werkzaamheden hem zwaarder te vallen, andaar zijn aanvrage om ontslag als bode. Om nu, wanneer hij straks over twee jaren als veldwachter met pen- sioen zal gaan, voor pensioen-scha de te vrijwaren, wordt een andere regeling voorgesteld. Zijn inkom sten sfcjn nu, met verschillende ne venbetrekkingen, totaal 1990. Vol gens voorschrift van Ged. Stoten is het veldLwaohter-ealari8 als ma ximum te stellen op f 1900|, waar van af te trekken f 300 voor vrije woning en kleeding. B. en W. stel len voor om gedurende den tijd dot adressant in functie zat blijven, het salaris op dit peil te brengen. Door tijdelijke benoeming van een gemeentebode, zal dan in de be hoefte worden voorzien. Wanneer de veldwachter nu reeds ontslag nam als zoodanig, stond de ge meente voor de Heerlijkheden fa een veldwachters woning te moeten voor zien. Bij dit voorstel worden de verschillende moetÜMjkheden onder vangen en de belangen van den veldwachter niet geschaad. De heer Van Zwienen meent dat de politie al een zeer gemakkelij ke taak heeft in een ordelievende ge meente als deze. Hij zou ecihtei met dit voorstel kunnen meegaan indien het niet van invloed zou zijn bij de aanstelling van eefa nieuwen titularis. De voorzitter zegt, da* de werk zaamheden der politie den heer Van Zwienen niet zouden meervallen als hij ze moest uitvoeren; daar to veöl meer te doen, dan men oppervlak kig wel meent. Van walken invloed dit op peil brengen van het sala ris over twee jaar zal zijn, hierop kan thans geen bepaald antwoord worden gegeven, waar van de toe komst niets bekend is. De heer Stam zegt begrepen te hebben, dat een tijdelijke bode het voor de helft van het salaris van den tegenwoordige zal hebben. Hij vindt het dan niet in 'orde, dat de huhlige funotioimarie met het thans geldende salaris wordt beloond De voorzitter antwoordt, dat de tegenwoordige wedde pas heit vo rig aar is vastgesteld, om den pen sioen-grondslag van den bode te verhoogen en de tijdelijke bojde sleéhts de helft der werkzaamheden zal hebben te verrichten, daar Mul der bereid is de andere kosteloos te blijven verrichten. Men neme eens in aoht, dat de veldwachter ja ren lang de gemeente heeft moe ten dienen op een sail axis van slechts f 400 en de gemeente ver plichtingen heeft tegen haar oude ambtenaren, die zij met zorg heeft na te komen. De heer W. de Jong acht de be zwaren van woningvoorziening niet overwegend De veldwachters-wo ning moet dan maar worden ont ruimd en een andere woning is wel te vinden; hier of elders. De heer C J. Hoogendijk zegt dat de Raad dan een voorbeeld zou geven van sociale onrechtvaardig heid. om iemand, die zoolang de gemeente heeft gediend, op straat te ze.ten Zulke gedachten moesten in raadsleden allerminst opkomen 1 I'e heer J. de Jong Cz. vraagt, of onder het cijfer van f 228 als fi nancieel nadeel, ook nog het sala ris van den tijdalijken gemeente- bode is begrepen en of ook het rij wiel van de politie van een belas- tingplaatje moet zi,n voorzien, om dat de vergoeding voor rijwiel thans op f 53 wordt voorgesteld. De voorzitter beantwoordt beide vragen bevestigend. De heer Stom zegt dat overal de salarisverlagingen aan de orde van den dag zijn. Hij wil dus niet mee werken tot salarisverhooging. De voorzitter merkt op, dat de heer Stam gelezen kan hebben, dat die verschillende besluiten geen» - zin» door Ged. Staten zijn goedge keurd De salarissen zijn or> hun last tot de oude cijfers terug gebracht. Het voorstel om het salaris van den veldwachter te brengen in over eenstemming met het voorschrift van Ged Staten, het salaris van den tijdelijken bode te bepalen op f 150 en dat voor het schoonhou den van het Raadhuis met toebe - hooreo op f 300, wordt hierop in stemming gebracht en aangenomen. Alleen de heeren Stam en W. de Jong stemmen tegen en de hoer Van Zwienen stemt blanco. De openbare vergadering gaat hierna over in comité. Bij heropening der vergadering zegt de heer Honkoop, dat iemand, die bescheidenheid in het spreken wenscht in aoht te nemeu, moeilijk aan het wqord kan komen door de* veelheid van sprekers. De voorzitter moet helaas toege ven. dat in den tegenwoor digen Raad allerminst betracht wordt de wijze les. dat spreken zilver en zwijgen' g«oud is. Ondanks de dege lijke voorbereiding der voorstefllen van B. en W., zooals uit de aanne ming blijkt met algemeene of bijna algemeene stemmen, krijgen we de batten te hooren, zelfs over kleine onderdeel en, die een Raadsvergade ring allengs meer maken tot een minder aantrekkelijke zaak. Zelf beperking is ejsch en hiertoe roept hij aller medewerking met ver trouwen in, waarna de vergadering wordt gesloten. Schoonhoven, 1 Sept. A. Moiina. Deze naam la over een uitgestrekte £*reek bekend, evenzeer &la de drager yan dien naam. Wie kent niet in den verren en naboen omtrek den rijksveldwachter brigadier majoor A. Monna. Zaterdag konden wij nog in de stad met een klein aantal bulletins berich ten dat den heer A. Monna door de Koningin, was verleend de zilveren eere medaille verbonden aan de Orde van Oranje-Naaaau. Thans willen wfy de gelegenheid aan grijpen om den heer Monna met zijn onderscheiding geluk te wenschen. Hij heeft zich 'immer betoond te zijn een politieman, die zijn plicht doet, maar dien plicht weet uit te voeren op loyale en humane wyze. Daardoor heeft hij verkregen, dat zoo wel de stedelingen als de bewoners van het platteland hem allen achten. Zij kennen Monna, of den majoor, zooals hij meestentijds genoemd wordt als een welwillend ambtenaar, die goedwillig is tegenover elk, die ook goed wil. En dat is zoowel voor burgerij, als voor politie aangenaam. Majoor Monna, proficiat. „T.O.A.G.E.N.O." heelt zich niet on betuigd gelaten en den begiftigden majoor vereerd met een serenade. Er was zeer vtel volk op de been om deze serenade bij te wonen en aan te hooren. De heer Monna heeft zich erkentelijk getoond en kon ook uit deze serenade bemerken, dat de burgerij met zijn onder scheiding is ingenomen. Rouwdienst De. J. Otlnga. Het was gistermorgen in de Geref. Kerk aan de Oranjestraat een ongekende drukte. Geen plaats was er onbezet, zoodat er velen waren, die kwamen en onverrichterzake huiswaarts konden gaan. De rouwdienst werd gehouden om te herdenken bet plotseling afsterven van den leeraar der Gemeente, Da. J. Osinga. Ds. F. Drost van Moordrecht leidde den dienst en heeft gesproken over Psalm 65:5 Welgelukzalig is hij, dien Gy verkiest en doet naderen, dat hfl wone in Uwe, voorhoven, wy zullen ver zadigd worden met het goed van Uw Huis, met het heilige van Uw PaleiB". In e#B ernstige predikatie heeft de Leeraar geschetst hoe God den mensch doet naderen tot zin voorhoven en er nadruk op gelegd, dat het verlangen naar die voorhoven moet aanwezig zijn. Aan het einde van den dienst werd gezongen Ps. 68:2. Ontroerd ging de Gemeente huiswaarts. De houtzagerij. Konden wij een vorig maal berichten, dat de houtzagerij zou worden verkocht, thans kan worden meedegedeeld, dat de firma uit Antwei pen op de aanbieding is Ingegaan en de ver koop beeft plaatsgeh id. Het ligt in de bedoeling de houtzagerij ■oo spoedig mogelijk in bedrijf te stellen en maatregelen daartoe worden reeds ge nomen Koninginnsverjaardag. De vlaggen zwierden, voorzoover zij niet door den re gen waren verslonst, de kinderen waren met sjerpen en vlaggen getooid. De leer lingen der Chr. Scholen trokken vader- landsche liederen zingende door de stad. Zoo had het eenigermate een feestelijk aanzien. Te elf uur zette de heer Lensen op het carillon in het aloude „Wilhelmus van Naaeauwen" en daarna golfden de klanken der klokken omlaag, al maar vaderlandsche zangen, leutige liedjes uit vroeger tijd Op de Steenen Brug werden reeds vroeg de palen gesteld voor het afdak, waaronder de muziek zal verblijf houden Als het weer maar wat meewerkt, dan uit >erin-* van den „Slag bij Waterloo", zal er belangstelling te over zijn voor de die altijd luisteraars trekt. De kinderen kregen vrij af van school e wisten zich dien vrijheid terdege nut tig te maken. Concert Toageno. Je moet maar bof fen. Zoo&ls Zaterdagavond de muziek- vereeniging Toageno deed, toen zij haar concert in het Boterhuis gaf. Het was droog en zoo werden de talrijke luiste raars niet genoodzaakt te vluchten of schuiling te zoeken onder het regen scherm. Het programma toondè rijke verscheidenheid en bevatte in verband met den verjaardag der Koningin eenige vaderlandsche liederen, zooals Wilhelmus en Wien Neerlandsch bloed. Nog altijd bekoort het eerste veel meer dan het laatste, het is levendiger en daardoor meer geëigend voor volkslied. Over het algemeen werden de nummers goed uit gevoerd en een groote kring van aan dachtige toehoorders toonde zijn dank door nu en dan een enthousiast applaus te doen opklinken. Tijdens dit. concert werden vlaggetjes verkocht tot steun van „T O.A.G.E.N.O.". Niemand wilde de vriendelyke verkoopsters weigeren en zoo kon de Penningmeester na afloop der collectie constateeren, dat zijn kas f 33.80 rijker was geworden. Dus "niet alleen een muzikaal doch ook een financieel succes. Kaasmarkt. Op de Zaterdag alhier ge houden kaasmarkt was dé aanvoer 15 partijen, wegende 3000 K.G Gestempelde f 66—73, ongestempelde f 0760 Han del vlug. Telegrafisch Weerbericht. Medegedeeld door bet Kon. Meteorologie* Inatkwat le Da Bi*. Naar waarneming in den moegen van 1 Sept. Verwachting tot avond van 2 Sept.: Meest matige zuidwestelijke tot noord westelijke wind, zwaarbewolkt tot betrok ken, later wellicht opklarend, aanvanke lijk nog regenbuien, iets koeler. De autobus-brand. Te Raai te heeft ouder zeer groote belangstelling de begrafenis plaats gehad van vijf der slachtoffers van het autobusongeluk bij Heino. Na genoeg de geheele gemeente nam deel aan deze droeve plechtigheid. Om drie uur werd op het plein bij de Ned. Herv. Kerk een lange stoet opgesteld, omvattende de lijk- stati'es van A. Cappert, A. Brow wer, C. en A. Schaasberg en G. Wissink. De stoet werd vooraijge gaan door 4 dekens der Herv. Ge meente, die kransen droegen. Op dé algemeene begraafplaats werden de ufkkisten geplaatst in een groot Mxoeenschappelijk graf, dat gedekt JSrd met kransen van kerkeraad, van baron Bentimk van Schoonhe- ^Óm het graf schaarden zrich bur- —meeeter Kerseemakers, wethouder puren kamp en H. Weertenenk en talrijke belangstellenden. Het woord heeft gevoerd de predikant der Herv Gemeente, Ds. J. Cramer, die o m. zeide, dat de ramp het gan gche land in beroering heeft ge bracht en wees op de deelneming van de Koaingin.. Hij eindigde met dank te brengen voor de betoonde belangstelling. Geraamten gevom- 0 n Te Retranehement moest bjj werken voor den aanleg van een trambaan ook een deel der voorma lige wallen worden afgegraven Daarbij zijn zes menechelijke ge raamten gevonden die. naar men vermoedt afkomstig zijn uit den tijd toen bij Retranehement. dat een versterking i» geweest aan^ den m0nd van het voormalige Zwin, alagen werden geleverd, namelijk in he» begin der 17e eeuw Min oppevischt. Een schipper heeft te Vlissingen een Bngelwehe mijn, die was upge- vischt, aangebracht. Toen men het gevaarlijke voorwerp naar buiten bracht om het te vernietigen, ver kor men de mijn. die bij het hoofd in het water verdween Aangereden. De wiel rijder A B van Vlieringen, kwam nab'j Oos'kapelle bij het uitwiken voor op den weg loopende perso nen onder een vrachtauto, bestuurd door Hp R uit Weatkapelle, De wielrijder kreeg een der wie len over het been. dat ernstig werd verwond De politie stelt een on derzoek in oi hier van schuld spra ke kan ai;n. Botsing.-- Te Bussum kwam een beladen auto»-tapiseière uit Hilversum van den BredLusweg den Amersfoort»*',hen weg onder Naai den opriden, toen juist uil de rich ting Laren de stoomtram wilde pas seeren. De autobestuurder zag de tram te laat en botste met zijn wagen te gen de locomotief van de ttram. De botsing was zoo hevig, dat de loco mot ef uit de rails werd ge.icht en dwars over den weg kwam te Staan Van een personenrijtuig van den tram werd het voorbalcon- geheel vernield, terwij' de auto op zij werd gegoo.d Deze geraakte he kneld tussclien de tram en een op den hoek etaanden boom Hit wetrd in elkaar gedrukt, om dat de meubelen boven het wagen- dak uitstaken. Persoonlijks onge lukken gebeurden er niet. De ma- terieele schade 0 evenwel zeer aan zienlijk. Het ongeval had om ze ven uur dee avonds plaats. Om ne^ gen uur was de ruine in zooverre opgeruimd, dat het verdier verkeer over den Brediusweg weer voort gang kon hebben. Eerst tegen één uur was de trambaan ontruimd. Slaapziekte in Ja pan Een ernstige uitbreiding van de slaapziekte wordt uit Japan gemeld. Honderden gevallen zijn voorgekomen, waarvan de helft met doodelijken afloop. Vallende balen. De havenarbeiders in vasten dienst van de Graan Elevator-Mij waren aan boord van het s-8. „Alida„, HgP^- de in de Jobshaven te Rotterdam bezig balen te lossen, toen plot seling een groot aantal balen lijn zaad omviel. Drie arbeiders ge raakten tusechen de balen bekneld Twee hunner de 8-jarige D. fidns en de 39-jarige J. Kern kregen ern stige inwendige kneuzingen. De laatste tevens een hersenschudding, zoodat hun opneming iü een zie kenhuis noodzakelijk was. M ij n o n t p 1 o f t. In weerwil van het herhaaldelijk uit gevaardigde nadrukkeli ke verbod, om onderdeelen van mijnen aan te raken of mede te nemen, hebben manschappen van het in Jueter- borte (Duüechland) liggende Rijks- weerbataljon een nog niet ontplofte mijn medegenomen in het kamp, met het gevolg, dat deze aldaar ont plofte. Negen man werden min of meer ernstig verwond Een hunner is intusechen aan de bekomen ver wondingen bezweken. Een verkooping, die niet doorging. Ze zaten er erg over in, de zeer oppassende luitjes, en geen wonder, alles zou worden verkocht. Wegens faillis eement van een familielid, waar voor deze mensch en in kwestie borg hadden gezegd, zou ook hun huisboedel worden verkocht. De ge schatte waarde der goederen kon onmogelijk door hen - worden be taald, immers, ieder werkman is tegenwoordig blkij, dat hfij' met zijn verdiensten rondkomt. Zoo zou dan Zaterdag j.l. de verkoopdng van hiun inboedel te Barger Oosterveen plaats hebben, welke feeds vooraf geannonceerd was. De deurwaarder en zijn ge volg waren op tijd preeent en wachtten, en wachtten nog eens op de koopers. Doch de geachte in woners van genoemde gemeente dachten vermoedelijk over deze kwestie allemaal eender, want nie mand, zelfs niet één koopex, kwam opdagen. Onverrichter zake moest door dd heeren de aftocht worden gebla zen. Hoe het verder zal gaan, is voorloopig een vraag. Overvallen. De vee koopman L Wisekens te Karken bij Posterhalt is des avonds op zijp thuisreis door een college onver hoeds aangevallen en met messte ken levensgevaarlijk verwond. Te vens werd hij beroofd van een be drag van f 500. De dader is aan gehouden. i l Zeven meuschen ver brand. Zaterdiagmond ie na bij Numjatou (Engeland) een mo - torbus, waarin een groot aantal passagiers zat, plotseling in brand gevlogen, tengevolge waarvan ze ven mouscheulevens zijn verloren gegaan. Naar de bestuurder, die err met eenige lichte verwondingen af is gekomen, naderhand meidde, merk te bij tijdens hei oprijden tegen een heuvelweg, dat zijn benzine-reser- voir bijna leeg was. Hij verzocht tien van de bi] hem zittende pas sagiers hem een bus benzine aan te reiken eu vulde deze, onder het rij den, in het reservoir bij, Plotseling sioegen de vlammen uit het reser- vor bij. Plotseling sloegen de vlammen uit het reservoir naar bui nn en weldra stond de geheele bus in lichte laaie. De chauffeur tradhtte terstond de achterdeur van den wagen te ope nen. doch dit gelukte hem aanvan kelijk niet, diaar de verschrikte pas sagiers allen naar achteren waren ged rongen om hri eerst uit den brandenden wagen te komen.. Een vrouw slaagde er in met haar elleboog een dor vensterruiten in te drukken en wist zich daar door uoar buiten te wringen. Zij kroeg eenige lichte verwondingen doch haar man, die eveneens in den wagen zat, werd een prooi der vlammen. Ook een vijfjarig meisje is een .prooi der vlammen geworden. Zij wa» met haar vader, moeder en broertje met de bus van Nuneaton naar Stockingfprd onderweg. Toen de brand uitbrak. gieep de moeder haar zoontje en wl»t y.'u h met dozen in veiligheid te bren gen Het meisje liet zij aan don va der over. later moest zij beiden flood 'erug vifadön. Bethalve de zeven gedooden zijn or nog een aantal gewonden, onder wie vi:f zeer ernstig. Geen enkele passagier kw'ira er zonder kwetsu ren af en alle gewonden werden in allerijl in het ziekenhuis ouderge- braeht. Houtzagerij uitge brand. Zaterdagavond, toen heed Bergen-op-Zoom feeet vierde tpr gelegenheid van, dein verjaardag van de Koningin, toekende zich te ongeveer halftwaalf de lucht fel rood Het bleek spoedig dat de groo te zagerij en kistenfabriek aan den Parallelweg lange de Zeeuwsche spoorlijn in lichte laaie stond. De gebouwen en loodsen, waarin de machinerieën en een groote-voor raad hout aanwezig waren, waren door het vuur aangetaet. De brandspuit van de gemeente politie was het eejjgM? ter plaatse, terwijl de brandweer spoedig volg de. Men bepaalde zich eerst tot bet nathouden van de belendende per- oeelen, w.o. de groote bierbrouwe rij van de firma Asselberge en Ca. Dank zij de gunstige windrich ting bleven deze belendende gebou wen dan ook gespaard. Met talrij ke stralen werd het vuur bestreden doch van een behoud van de houL zagerij en de kisienfhibriek was geen sprake. Omstreeks twee uur was men den brand zoover mees ter. dat men voor uitbreiding niet behoefde te vreezen. Tot ver in den omtrek werd de vujurgloed waargenomen. De gehee le houitvoorraad werd een prooi der vlammen. De nog nieuwe machines zijn door hpt vuur totaal vernield, terwijl de gebouwen tol op den grond toe zijn afgebrand. Op bet terrein bemerkten wij burgemees ter Stulemeijer, de beide wethou ders Vertinden en Asselbergs en nog andere autoriteiten). Eerst gisterenmorgen (Zondag) 8 uur kon de laatste brandspuit bi- rukken. De schade beloopt onge veer f 100 000 en wordt slechts ge deeltelijk door verzekering op beurs polis ^dekt. De belangstelling waa ontzaglijk groot, daar veile inwoners nog bij de feestelijkheden tegenwoordig wa ren, toen men de brand bemerkte Naar wij vernemen zijn tenge volge van dezen brand een 25-tal werklieden werkloos geworden. Gevaarlijk weer In de Alpjetn. De „bergbeiklini- mersmanie" onder de toeristen is dit jaar bijzonder groot geweest. In weerwil van het feit, dot het weer zoo slecht mogelijk is geweest voor het beoefenen van de bergsport, hebben tal van vrouwen en man nen hun leven gewaagd bij pogin gen om zander gids bergtoppen en paseen te bereiken, iets dat zelfs bij goed weer en met gidsen ge vaarlijk mag heet en. Ook ervaren alpenisten hebben moeten ondervinden, watf het slech te weer vermag. Dr. Topali, een Urieksch onderdaan, en de heer Zackmann vertrokken 21 Aug. j-1. uit de Monte Rosa-hut om de Lysjoch, een moeilijken en gevaar lijken top, te beklimmen. Sindsdien hebben onafgebroken sneeuwstor men in dit gedeelte van het hoog gebergte gewoed en is er niets meer van het gezelschap gehoord. De Alpen'zijn tegenwoordig \»oor al gevaarlijk door de herhaaldelijk voorkomende bergstortingen en grondverschuivingen. Te Tirol kwam dezer dagen een jeugdige student uiit V ©enen om tij dens een sneeuwstorm op de noor delijke hel.ing van Hohenthouern, terwijl drie arbeiders, werkzaam aan een bergweg ten Zuiden van Salzburg, door een Jawine werden overvallen, waarbij twee hunner werden gedood. Hocderlie.de bij een paard Een landbouwer uit' de buur an Hasseb verkocht op de paardenmarkt te Zwolle een hit aan n woonwagenbewoner aldaar. Den volgenden morgen halfzeven kwam deze op het politiebureau aangeven dat zijn hit verdwenen was Om elf uur kwam het bericht dat de hit onder Hasselt opgevan gen was. Hert dier had een veulen, dat nog bij zijn vorigen eigenaar was. De moedenhit heeft uit ver langen naar haar jong den verren weg naar haar oude huiis gezocht, is over den Holtenbrakerdajk ge gaan en moei de heele Vecht hebben overgezwommen. Het dier is daar na in weilanden gekomen en voor een hek blijven staan, waar zdjniet over kon. De menschen in de buurt vonden het paiard voor een hek staan «n daar zii het kenden, heb ben zl het naar den ouden baas teruggebracht. Wanhopige moeder. ITU Guadalajara (in Mexjico) wordt gemeld dat een Amerikaansche vrouw in wanhoop haar zoontje heeft gedood, dat verminkt was ge worden door bandietep toen deze een* groep toeristen had aangeval len. BrandteDenliaag Aan het Spui te Den Haag heeft een binnenbrand gewoed in de was- aoherij en ververij „Holland". De brand heeft zjch be perkt tot een enkel vertrek, waar hert vuur een paar deuren heelt ge schroeid en geblakerd, ruiten deed springen en een aantal kleeding- Hlukken verteerde. Dank zij het Rnelle, krachtige optreden van de brandweer, welke reeds binnen 5 minuten ter plaatse was, is verdere uitbreiding voorko men, wat vooral in een perceel als dit de ernstigste gevolgen had kun nen hebben. Nu werd slechts lichte brae)d- en waterschade aangericht De oorzaak van den brand moet gezocht worden in het vlam vat ten van kleedingertukken, welke bo- van een om m ante ld en droogketöl te drogen hingen. Bij haar pogingen, om nog enkele stuks hiervan te redden, bekwam de eigenaresse niet ernstige brandwonden aan handen en armen. Vreemdsoortige fa milieverhoudingen. In een dorp bij Mjunchen is een jomge- man van 25 jaar in het huwelijk getreden met een weduwe van 45. De dochter van die weduwe is ge trouwd met des jongemans vader. Zoodat de vader dus de schoon zoon van zijn zoon is geworden en de dochter de schoonmoeder van haaf moeder, terwijl de jongeman zelf zijn levenslos heeft verbonden aan dat van de moeder zijner schoon moeder. K wartTesvinder. Iemand uit Schiedam is het slacht offer gewlorden van kwartjeaVinden. Toen hij met den trein van 3 u. 13 naar Den Haag reisde, werd hïj uitgenoodigd een spelletje kaart te spelen, aan welke ultnoodlging hij gehoor gaf. Het gevolg was, dat hdj eerst zijn eigen geld verspeeddie en toen f 200 moes! leen en om verder te kunnen spelen Dat geld ver loor hij ook. De f 200 moet hij Za terdag terugbrengen bij een zeke ren E., handelsreiziger, in Den Haag. Haastrecht, 1 Sept. In het vorig num mer van dit blad meldden we het droe vige ongeval met doodelijken afloop van den 10-jarigen B. Nieuwland. Zaterdag is N. naar Rotterdam vervoerd voor on derzoek. Het ongeval heeft de gemoederen in beweging gebracht, temeer daar dit aan grove nalatigheid is te wijten,'daar op de noodzakelijkheid van verlichting gewe zen waa. Hedenmorgen ia op de Algemeene Be graafplaats het stoffelijk overschot ter aarde beeteld na derwaarts gedragen te zijn door zijn vrienden (leden van Sparta Aan de groeve werd het woord gevoerd door Ds. Roobol die op gevoelvolle wijze het gebeurde schetste en woorden sprak van troost en geloof voor familie en vrienden. Onder de aanwezigen was het bestuur "van de voetbalvereeniging Spara die den doode met een krans eerden. Na deze plechtige stonde verlieten al len diep onder den indruk den dood en- akker. Gisteren werd op het Spartaveld een wedstrijd gespeeld tuschen Bodegra ven en G. S. V. die eindigde met 81 in het voordeel van Bodegraven. De aangekondigde onderlinge wed strijden van Olympia zijn door het ongun stige weer niet doorgegaan. De bakkersleerling A. S. in dienst van de Centrale Bakkerij begaf zich Za terdag met een mand brood op de fiets naar den landbouwer Hol op het Bilwijk. Op het Groene Kaagje gekomen raakte hij in een wagenspoor met het gevolg dat hij met heel zijn hebben en houwen in de sloot terecht kwam. S, wist zich echter spoedig uit rijn gevaarlijke positie te redden en kwam er met een nat pak af. Zijn brooden waren, evenals zijn kleeren, van het w%ter door trokken. Zaterdagavond is bij den landbou wer Van der Sprong in Boven-Haastrecht een luxe auto in de sleuf van de water leiding gezakt. Het toeval, dat dit juist gebeurde ter plaatse waar een paal van de electrische leiding stond, was reden, dat de auto niet van den dijk tuimelde, daar de auto tegen genoemde paal bleef staan. De heer ran Vliet (altoos deselfdevan Vliet) haalde ook dene auto weer op den rasten grond. Schoonhoven, 1 Sept. De gisteren op het Spordtterrein alhier vastgestelde wed strijd „Sportclub I"—,J)e Duiven I" van Rotterdam, is wegens onbespeelbaarheid van hot terrein, niet doorgegaan. Ammerstol, 1 bept. Gisteren heeft de voetbalvereeniging „D.V-S-" - hier te Krimpen a d. Lek een voet balwedstrijd gespeeld tegen „D._ C. V. II"" van Krimpen a.d. ISeeel. Deze wedstri.d is door „D. V. 8." gewonnen mei 70. Vervolgens heeft zjj gespeeld tegen „Neptunus", een veroenig ng welke te Rot erdam gevestigd i» Deze w<xlstrij<l werd gespeeid om een beker, welke de vereeniging „Krimpen" te Krim pen a d. I^ek had uitgeloofd Ook dezen wedstrijd wist „U. V. S." tè w nnen en met een uitslag van 21. Op deze wijze heeft „D VS" den eersten prijs gewonnen, bestaande I .uit een zilveren beker. Krimpen a d. Lek. 1 Sept. De j uitslag van de gehouden voetbal - wedstri;|d tuesichen „D.O.V." uit In plaats van kaarten. Verloofd BETSY DEN HOED en P. H. PETERSEN, Machinist der Koopvaardij. Schoonhoven, j 3, A mi Amsterdam, j Heden overleed In het Diaconessenhuis te Utrecht, onze geliefde Echtgenoot Vader, Behuwd-, en Groot vader de Hper In den ouderdom van 64 jaar en 6 maanden. Uit aller naam Wed. T. BEZEMER- Stolker Bergambacht, 30 Aug. 1924 Voor de vele blijken van belang- •telling bij ont huwelijk onder vonden, betuigen wij, ook namene wederzijdache familie, onzen harte- Iijken dank. J. P. KLEIJBURQ. L. KLEljBURO-db Vriei. Lekkerkerk, 1 Seplember 1924, Voor de vele bewl]zen van deel neming, ondervonden bi] bet over- lijden van mijne geliefde Echtge noote en der kinderen zorgzame Moeder bstsig Ik mijn hartelijken dank. Uit aller naam, A. VAN DER HEIDEN 'en Kinderen. Rotterdam, September 1924 Ommoordschestr. 78b voor direct, door Mej. KAAI- SCHIETER, Haven 63, Schoonhovea. Krimpen ad. I Jewel en „Krimpen I" uit deze gemeente was. dat „Krim pen I" won met 21. BERGAMBACHT. Van 22 -29 Aug Geboren Teumie, z. van T. Ver- maat en B. Bakker. Cornelis Hendrikus, van H. J. van der Velde en H. A. Naves. Oveirieden A. Broere. oud 75 j., echtgenoot van N. Hoogenboezem Marktberichten DELFT, 80 Aug. Kaasmarkt. Aange voerd 41 stapels komijne kaas. Prijs f 1 171.80 per kilo, 1 stapel zoet f 1.80 per kg. LEIDEN, 30 Aug. Botermarkt, ^ima fabrieksboter (controle) f - 2.35, prima boerenboter f 2.302.40. Aanvoer mid delmatig. ROTTERDAM, 80 Aug. Coöperatieve Tuinbouwveiling Rotterdam en Omstre ken Eng. kaskomkommers le srt. f 14.50, pL gl. komkommers le srt. f 10.50—14, komkommerstek per kg. f 2- f 5, sla le srt. f 0.802.00, bloemkool le srt. f 18—20, .uitschot f 4.807.60 per 100, peen le srt. f 2.606, tomaten a f 8—11, dito b f 7—8.00, dito c f 7.80— f 0.50 per pond, postelein f 04.00.12 p. kg., Duitsche boonen 1028 c., snijboo- nen 17—20 c. per kg., dito stek per kg. 712 c., pronkboonen f 7.5011.00, stok priüsesseboonen f 2240 per 100 kg., selderij per 100 bos f 1.003.60, roode kool f46.30, witte kool f 1.60, savoye kool f 4-6 per 100 kg., andijvie f 1.00— 3 90 per 100 krop, uien f 6.807.60 per 100 kg., f 1 60—3 90 per 100 krop, uien f 5.80—7.00 per 100 kg., stamprinsessen 23—27 o. UTRECHT, 80 Aug. Aan de markt wa ren heden aangevoerd 650 stuks vee. Handel traag. De prijzen waren als volgt: stieren f 150—820, vaarzen f 270—370, pinken f 130-220, melkkoeien f 290— f 490, kalfkoeien f 320525, vaarskoeien f 220360, magere kalveren f 70120, nuchtere kalveren f 1822, magere var kens f 17—68, biggen f 7—17, magere schapen f 3860, zuiglammeren f 8238 UTRECHT, 29 Aug. Eieren f 7.00—0.10 per 100 stuks; kaas f 4154 per 100 p. UTRECHT, 80 Aug. Boter f. 1.30, eie ren f 8.25—9.50, kaas 60—00 ct. ROTTERDAM, 29 Augustus Coöpera tieve Tuinbouwveiling Rotterdam en Om streken PI. gl komkommers le srt. f 9.3013 40, komkommerstek f 010 per 100 kg., bloemkool f 1483, uitschot f 26 per 100 stuks, peenTe srt. f 1.60 f 6 30, tomaten a f 10.9012 40, dito b f 7 209.80, dito e f 9 50—11 40 per 100 pond postelein f 711 per 100 kg., Duit- e boonen f 6 50—12 per 100 kg.,Mga. sche boonen 1824 c. per kg., snijboonen 1940 c., per kg., pronkboonen f 0.50 f 12 per 100 kg., stok prinsesseboonen 2231 c per kg., selderij, per 100 bos f 1.80—5.50, kroten f 1 30—3 per 100 bos, roode kool f 2.603 10, witte kool f 0 70— Isavove kool f 2.708.60, spits- r n «W per 100 kg., andijvie f 1.80 f 3'70 per 100 krop,stamprinsessen 17 23 c., spruiten 17 c. per kg., uien f 5.60 -f 8 per 100 kg. Een slecht humeur, slapeloosheid en schel* hoofdpijn worden vaak veroorzaakt door leverstoornissen. Foster's Maagpillen zullen het kwaad spoedig overwinnen. Zij wekken de lever op, en worden aanbevolen tot het genezen van galzucht, verstopping en maag kwalen. Prijs per flacon van vijftig versuikerde pillen f 0.65 In apothe ken eg drogistzaken. 13 Terstond gevraagd: D. BLOM, Mr. Schilder,* B 200, Alblasserdam. Een flinke P.O., v.g.g.v., liefst uit net burger gezin van buiten, geheel zelfstandig allfc huiselijke bezigheden kunnende verrichten, bij J. ULEHAKE, H.d.S., Cverdingen bij Vianen. MET KERSTMIS een flinke goed kunnende melken. Adrea; M. DEKKER, Stolwijk, Bilwijk. tegen half September, een nette van middelbaren leeftijd,1 P.O., liefst bij alleen wonend Heer. Hoog loon geen vereischte. Brieven fr. onder no. 7210, aan A. J. DE JONO, Agent v. d. blad te Krallngsche Veer. Te koop groote partijen Kap- en Vloerdeefen, Raam- en Deurko zijnen, zware en lichte Binten, Schoeiingplanken, 20.000 Meter Amerikaansch Or. 1x5, Marmeren Schoorsteenmantels enz. Te zien 'e-Qravenweg 267, Rotterdam. Brief- adresJoH.LEKKERKERKER, Honinger- dijk 55, Rotterdam. Telef. 7282.

Schoonhovensche Courant | 1924 | | pagina 2