oven lloeMi uis ERD Gouda. NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT. net recht botterdam. rinchem igt direc Hen liden Landbouw ittcrdiB. 65 jaren lief en leed. i van dit Blad. 4 FEUILLETON. De roode handen. >n huur. Culemborf O No. 4861 Woensdag 3 September 1924. 56e Jaargang Plaatselijk Nieuws. CHTZAKEN. Dit nummer bestaat uit TWEE BLADEN. EERSTE BLATT De Giftmengster Buiteiilandscli Overzicht. B I N N E N L A N D. Telefoon 20. oeder of aan .Ti’ om hoog oprichtend. met de achtorblijvenden to Den Haag.? mi* stad van n er niet, n” f 2,-. ilf 75 eent. Wormen, oende. 1.—12 fl. 21.—. Schoonhovetf-ybij OPS, Wifdstraat. Verpleging»- Artikelen, naar maat en uil rigatora, Parfumeren id f 0.15, fr. p. p. f 0.20. ddal. ijnaelen bespeurt bloed en arm oral, bijtijds daar sakt U niei O ij ust te zijn; hebt Dan is voor U de ordt op aan- Trkrijgbaar, dan n het bedrag door tl. no. 50, Oude* 8. W. N. 'VAN NOOTEN, SCHOONHOVEN. Uitgevers. Postch. on (JHrodienqt 13763. van den kritieken toestand in Ghina, ter bescherming van do be- küst De zeer OP opgewor- ge* in- SCHOONHOVENSCHE COURANT. zullen des blad om te rolg van De Gift- het huis vhn rouwe 3n zin. :.f Wismar 15 Vervolgens bezon hij zich, wendde zich weder naar het venster en voegde den bediende over den schouder toe:1 „Verzoek hem binnen te komen.” Dadelijk daarop trad Wismar de ka mer binnen. Hiller wierp hem een somberen blik toe. „Zorg dat niemand ons stoort”, riep hij den dienaar toe, die de deur achter den binnengetredene sloot. „W’ij zijn alleen,” zei HillerJ zijne ge stalte hoog oprichtend. „Wat wenscht ge?” „Dat moest ge toch wel weten,” ant- de gevraagde; voorlloopig wil ondergrondsche kabel worden gelegd voor fde telephoon. Bij voldoende deelname zal door Mej. Brink, Gedipl. Coupeuse te Lopik, alhier een cursus worden gehouden van maatknippen en naaien. Door de melkboeren alhier is de van de volle melk met 1 cent per verhoogd en gebracht op 15 cent slechte spljtver* Flutnza, lusteloos* enz. van de jgs uit- >ost in Advlsa In all* or abonné’a. >r geheel Nederland, eringef. heeft meestal te stellen. Als abonnt gt nadere inlichtingen. Marktkaarten. Vanaf deze week ZUllen óp Vrijdag gopdkoope marktkaar ten worden uitgegeven door de Spoor wegen naar Leiden, door de stations der lijnen WoerdenLeiden en Hoofddorp-v- Lelden. Zegeltjes plakken. De aandacht wordt gevestigd op een uitspraak van den Centralen Raad van Beroep inzake het verplichte plakken van Iflvaliditeits- zegels bij aangenomen werk in den land en tuinbouw. Zooals bekend, worden in die bedrij ven, wanneer het werk in „aangenomen” geschiedt, dikwijls geen zegels geplakt Zoo htx'fl de Raad van Reroep nog be slist, dat voor het omspitten van bollen land, hetwelk geschiedde per vierkante roede, geen zegelplakken verplicht was en heeft hij aan den Raad van Arbeid ie Leiden de gestelde navordering ont zegd. De Centrale Raad van Beroep heeft nu de bovenbedoelde uitspraak van den Raad van Beroep vernietigd, o.a. op de volgende overtuiging „dat naar het oor deel van den Raad land- of tuinarbeid, door een land- of tuinarbeider voor een landbouwer of tuinder in diens bedrijf verricht, moet geacht worden, te zijn ge schied in loondienst, ook al wordt het loon berekend naar de verwerkte hoe veelheid, daar immers ingevolge arbeids overeenkomst in dergplijke gevallen de verhouding tusschen partijen en het aan nemen van zelfstandigheid bij den werk nemer in den weg staat.” hten hergeeft en eetlust op be slaap en grijpt erschijnselen die (zenuwzwakte) Giessendam, 3 Sept. Onze vroegere dorpsgenoot, de heer P. A. do Rover, thans onderwijzer Je Scheveningen, is de zer dagen tè ’s-Gravenhage geslaagd voor acte Duitsch. Het gemeentebestuur alhier heeft in do vauature voor een lid van de Ge- zondbeids-Commissio, gezeteld te Slie- drecht, aanbevolenNo. 1 mevr. Zal- f i,-. jorkomende zaken be- Ie Fa F. J. KNUFMAN lagscheveer 5 (bij Hof ■I. 11868, Rotterdam. woordde ik. „Wanhoop in brengenl” voleindde Hiller-den „Ja, als ge hel reeds weet.’r haalde de schouders op. „Gb schijnt in dit beulswerk vermaak te vinden?” zei Hiller op verachtelijken toon. „Het schenkt mij tenminste genoegdoe ning, daar ik dit tegenover een echten sluipmoordenaar gerust uitoefenen mag,” antwoorde de ander op denzelfden toon. „Laat ons er een eind aan maken,” zei Hiller. „Uwe onmeedoogenue handel wijze, de treurige moed, dien gij aan den dag hebt gelegd, doordat gij den dag van heden gebruikt, om mij te dwingen, mijl? arme, diep gebogen echtgenobte volko men te verpletteren, geeft mij Aanleiding om mijn plannen ten opzichte van u ge heel en al te veranderen. Luistdr dus. Gij zult uw spel slechts ten halvi winnen; ik zal mijne vrouw mijn gansqhe schuld bekennen, dan zal ik tegelijkertijd de Prijs der AdvertentiënMaandags iedere regel meer OJTVaJ Vrijdags van f 0,20. Bij 8 maal plaatsing, wordt de 8e op Maandag en Woensdag en tegen 0,l«-14 Vo(or meer plaatsingen, groot aantal reg< is de. titel van ons nieuw feuilleton, dat wij de volgende week I beginnen. Wij zijn verheugd, nu het weef niet meiewerkt, om zich buiten te verpoózen, eeni feuilleton aan te kunnen bieden aan onze lezers, dat zeer hun aandacht zal (gespannen houden. De Giftmengster is een verhaal van verraad en van misdaad. Maar tenslotte zegeviert het recht, «adat het jarenlang onderdrukt werd. Het1 verhaal voert ons binnen in de duistere geheimenissen van Mexico, waar ongeordende toestanden heejrschten en waar het ritogelijk was een moord te begaan, zonder dat del straf kwam. Eerst na‘jaren werd de zaak ontdekt. Onze duizenden lezers avonds grijpen naar ons kuimen lezen het veip mengster. Deze Courant wordt des Maandags-, des Woensdags- en des Vrijdagsmidda; gegeven. Prijs voor Schoonhoven per 8 maanden f 1 25, franco per pc Nederland J 1,50. Ovdr het abonnement wordt in de eerste maand beschikt. Men kan zich ahonneeren hij alle Boekhandelaren, Kantoorhouders en bestaande tussch en personen en Woensdags van 1 tot 6 regels 1,11 1 tot 6 regels 1,80, iedere regel meer e plaatsing berekend tegen f 0,10 per regel ,121/2 per regel op Vrijdag. egels en condities vrage men tarief. verlangde hij er vurig naar, alsof er slechts sprake was van het openbaren eön'er geringe schuld; de zondelast was te zwaar geworden, hij kon hem $niet meer alleen dragen. Een eindeloos ver langen naar boete en verzoening maakte zich van hem meester. Alleen wenschte hij het duister te laten worden; slechts eene zaak vreesde hij: Helene’s blik; niet dat hij voor de strengheid van dien blik sidderen zou, maar hij vreesde, dat hem de moed zou ontzinken, alles te zoggen, als zij hem zou aankijken met de oogen, welke hij zoozeer beminde; en hij wilde allesalles openbaren, wilde niets verzwijgen. De schaduwen van den avond lagen donker op bei gen en wateren, toen hij naar beneden ging en de bijna stikdon kere kamer binnentrad. In haar ver driet verzonken, keek Helene nog altijd over de in de duisternis licht schitteren de wateren. Toen haar echtgenoot de kamer bin nentrad, hief zij zacht het hoofd op. „Waarom laat ge me vandaag alleen, Benno?” zeido zij op klagenden toon, „ik ben zoo ongelukkig.” „Omdat ik u nog ongelukkiger maken mootl” antwoordde hij, daarom aarzelde ik te komen I” Zij antwoordde niet; haar oog trachtte de duisternis te doorboren, om in zijn ’trekken te lezen. Wat moesten deze woorden beteekenen? „Ik zal licht laten brengenl” zeide zij beklemd. „Neen, laat datl” antwoordde hij, „al. ik licht zie, mis ik den moed, u mijne schuld te openbaren; het moet duister om mij zijn, duister als in mijn binnen ste.” Hoorbaar zonk hij op do knieën en verborg het gelaat in haar echoot. Zij vouwde de handen over de borst on keek angstig voor zich uit. (Wordt vervolgd.) als bekend, negentig duizend men- schen gedood, waaronder Europe anen en Amerikanen. In Tokio is de aardbeving thans zeer indruk wekkend herdacht. De winkels wtu ren alle gesloten. De vlaggen wa ren voorzien van zwarte wimpels, Honderden processies bewogen zich voort naar de tempels. Om twaalf uur in den middag trad in de gan- sche stad een Stilte in van een mi nuut CHINA wordt verscheurd door binnenlandsche twisten en burger- strijd Het is thans zoo sterk ge worden, dat de Amerikaansche re giering besloten heeft om naar aan leiding JTl C tl.i1» Amerikaansche belangen, alle schikbare slagschepen bij de van China samen te brengen, bulten landers in Shangai zijii verontrust Zij hebben midden de straten versterkingen a pen en een Vrijwilligerscorps vormd. daar gevechten met de woners dreigen te ontstaan. De re bellenleider zal, naar gemeld wordt, met groote troepenmachten op Shan- gnf aanrukken. prijs Liter per Liter. Door de Gemeentepolitie alhier is proces verbaal opgemaakt tegen G. M. alhier, wegens het rijden met een rijwiel dat niet was voorzien van «en belaating- plaatje. Bodegraven, 3 Sept. ïu de hier gehou den raadszitting nam de heer H. Ie Goultre, die als Burgemeester aftrad, af scheid van den Raad. In een uitvoerige rede herinnerde hij aan zijn 10-jarig burgemeesterschap vau Boskoop, gevolgd door een 30-jarig verblijf te Bodegra ven. Hij dankte den raad voor de gebo den steun en medewerking bij het tot stand brengen van groote werken en hul digde verschillende ambtenaren, colleges en bestuursleden vau instellingen en zeide, dat het hem moeite kostte, na een 42-jarig verblijf in de Rijnstreek, af scheid te nemen van veel wat hem dier baar was geworden. Benige leden voerden daarna het woord; zij prezen de groote werkkracht van den burgemeester en vooral ook de door hem steeds betrachte onpartijdig heid. Ingenomenheid werd betuigd met het voorstel van den oudsten wethouder, om de straat van de Zuidzijde af tot de spoorlijn te noemen: Burgemeester Le Goultre-straat. Bij de vaststelling van de gemeente- rekening over 1923 bleek, dat de finaif- cieele toestand van de gemeente zeer gunstig is. Er is slechts een batig saldo van ongeveer f 1670, doch in 1923 Is extra afgelost f 39.000 en voor aanleg van nieuwe wegen is f 27.500 betaald, zonder leening, en een autospuit is aan geschaft. Het saldo had kunnen zijn f 69.670. Ook wees de financieele com missie er op, dat te Bodegraven geen op centen worden geheven en de hoofde lijke omslag zeer laag is. Tot lijdelijk wethuddux wvrd bouoemd de heer J. Beyen. Reeuwijk, 3 Sept. Het aantal lotelingen voor de lichting 1925 bedraagt alhier 34. De loting zal plaats hebben op 10 Sept, a.s. te Bodegraven. De heer E. J. Mignon, onderwijzer aan de openbare lagere school B in deze gemeente, heeft met ingang van 1 Nov. a.s. ontslag uit zijn betrekking gevraagd om alsdan den dienst met pensioen te verlaten. Bleskensgraaf, 3 Sopt. De begrooting van inkomsten en uitgaven, dienst 1925, voor deze gemeente, is vanaf heden tot haar behandeling in den raad, ter ge- meente-secretarie voor een ieder ter lo zing gelegd. Aan dg stieren „Ralf” en „Napo leon” eigenaars respectievelijk A. Tuk ker Bzn. en D. Suiker, alhier, is een pre mie toegekend van f 50. Schelluinen, 3 Sopt. Bij de landbou wers J. de Ruiter en B. de Bruin, zijn wederom nieuwe gevallen van mond- en klauwzeer geconstateerd. justitie in kennis stellen van het ge meenschappelijk uitgevoerd bedrogl” Waarom dat?” vroeg Wismar. „Gij hebt toch groote reden, om de opmerk zaamheid der justitie zoo min mogélijk gaande te maken.” „Waarom zou ik er nu nog naar vra gen, wat kan of wat zal gebeurenI” riep Hiller vergramd uit. „Ik ben zoo name loos ongelukkig, dat ik naar niets meer vraag.” „Ongelukkig door eigen schuld.” „Ongelukkig door ul” schreeuwde Hil ler, „want gij zijt de oorzaak van mijn ongeluk. Waarom kocht gij mij met uw vervloekt geld om? Gelooft ge, dat dit voor mij niet eene verzachtende omstan digheid is, en gelooft ge, dat ik u ont zien zal? O neen, ik zal den rechters uwe afschuwelijkheid onthullen; de sluw heid, waarmede 'gij den armen hongeri- gen drommel in uwe netten lokte, de nietswaardige middelen, die gij, de rijke, aanwendet om den arme te verleiden; om van hem een gewillig werktuig uwer schurkerij te maken „Genoeg,” onderbrak Wismar hem. „Doe wat ge wilt. Ik vraag naar niets, naar, volstrekt niets; ik verlang, dat er spoedig een einde aan de komedie ge maakt wordt. 'Geef vbor mijn part ons bedrog aan, maar gij zult dan ook zeker niet verlangen dat ik zwijg. De moord aanslag op den Tulpensteen „Bahl” riep Hiller, „het zal u moeilijk vallen, het bewijs daarvan te leveren.” Wismar antwoordde niets; hij zag den voor hem staande stijf in het gelaat en zeide vervolgens op langzamen en na- drukkelijken toon. „En de doorboorde boot?” Met ontzetting staarde Hiller den spre ker in het gezicht; vliegend rood wissel de op zijn gelaat af met vaal bleek; hij wankelde en moest zich aan een stoel vasthouden, om niet om te vallen. Gisteren is te Kcblenz ahiigevan- gen de conferentie, welke, ten doel heeft te bespreken de kwestie der ontruiming van het Kuhrgóbied in DUITSE HLAND. In deze bespre king zullen alle vraagstukken van econQmischen en I van iniliuilren aard worden behandeld. De beridh- ten omtrent de Aanstaande ont ruiming van Dortipund worden van Fransche zijde als Voorbarig genoemd. Men rekent van dien kant erop voor de econolniische en mi litaire ontruiming van deze een termijn noodigte hebben vier tot tien weken. Uit Berlijn wordt ons geseind, dat in het Engelscfae blad I de „Ti mes- een beschouwing ^oorkojnit over de leening aan Dnitschland van veertig miliioen pond sterling. De zekerheid voor ideze leening, al- m-_t_ buiten. Dnitschland, zoo Bergambacht, 3 Sept. In do buurt Be- nedenberg en Zuidbroek alhier, zal een Tienhoven, 3 Sept. Het komt niet zoo den, waarbij tevens een gift was inga- vuor, een gouden huwelijk, en sloten. Zij werden gefeliciteerd door den familiekring spreekt men dan 1 heer Van Staveren, namens de gemeente bijzenderheid. j Ameide en door den heer Spex namens de gemeente Tienhoven. Beide felicitaties gingen vergezeld van een enveloppe met inhoud. Van de ingezetenen dezer beide ge meenten hebben zij de |iulde in ontvangst kunnen nemen. Behalve de vele geldelijko giften ont vingen zij ook veel giften in natura. Des avonds was do vreugde evenwel ten top gestegen, want toen kwam de muziekvereeniging van Ameide, genaamd „Crescendo”, het bruidspaar een serena de brengen. Behalve de zeer vele giften, die zij ontvangen hebben, kregen zij ook nog veel bloemen. Wij zéggen niet te veel als wij vertellen, dat zij In de bloemetjes zijn gezet. Dit ziet men ook duidelijk op onze foto. Beide menschen zijn nog zeer kras. Do vrouw leest nog zonder bril; terwijl zij zelf hare huiselijke bezigheden waar neemt. Als bewijs daarvoor moge dienen, dat toen de gedenkwaardige dag voorbij was, zij den volgenden dag daarop reeds druk bezig was den boel van den vorigen dag op te ruimen, toen hare kinderen kwamen om haar te helpen. Ook de man geniet nog een goede gezondheid en Is nog vlug ter been. Den Isten September zullen rij nog lang kunnen onthouden, als een dag, waarop zij van alle kanten de genegen heid hebben kunnen zien, welke moajien toedraagt, en wij hopen (lan ook, dat zij nog velo jaren met en bijelkander mogen zijn. Met een spottenden glimlach bespied de Wismar het uitwerksel zijner woor den. „Gij ziet, dat ik alles weèt; gij hebt het spel verloren, geef het op.” Nog eehmaal raapte Hiller zijn moed bijeen. „Ik weet niet, wat uw woorden betreffende oen doorhoordo boot te be teekenen hebben,” antwoordde hij, „maar ik zie in, dat wij er een einde aan moe ten maken. Laat mij mijne dooden begra ven; tot zoolang zult gij oepe arme ge kwelde vrouw zeker den troost gunnen, die zij nog op de wereld bezit.” „En u den tijd laten, een derden moordaanslag op mij te beramen,” vol eindde Wismar. Toch geef ik toe,” ging hij voort, daar een blik op Hiller’s ge broken houding hem wel moest overtui gen, dat hij niets meer behoefde te vree- zen, ik zal wachten, doch slechts tot den dag na de begrafenis. Komt ge dan niet na, wat ge beloofd hebt, dan zal ik zelf uwe vrouw de inlichtingen geven, die zij nu eenmaal noodig heeft. Hebt ge mij verstaan?” Sprakeloos boog Hiller het hoofd. „Om u beter te kunnen bewakenAwant geheel vertrouw ik u nog niet, Tal ik mijn intrek nemen hiernaast in een der pas gebouwde hotels. En nog eens, ik heb geld noodig, doch geloof met, dat ge mij met een paar duizend mark zult kunnen afschepen, ik verlang uitbetaling van het mij toekomende vermogen.” „Ik heb uw erfdeel, de som, welke mij door uw broeder is toegezonden, voor u gedeponeerd,” antwoordde Hiller. „Wacht een oogenblik, ik zal u het de- pótbewijs ter hand stellen. Ge kunt de som elk oogenblik opvorderen.” Hij snelde naar zijne kamer, nam uit de brandkast het papier en bracht het Wismar. Deze onderzocht het papier zorgvuldig, waarna hij het in den zak van zijn jas verborg. „Dit is dus in orde,” zeide hij. „Ge moet zelf Hen, hoe gij het andere in orde brengt; gij hebt drie dagen tijd; beproef echter geen nieuwe spaken in het wiel te steken. Tegenover den man, die tweemaal gepoogd heeft mij te vermoor den, ken ik geen ontferming, niet de minste. Denk daaraan en neem u in acht.” a s Hij verliet de kamer en wierp de deur krakend in het slot. Hiller verloor zijne geestkracht; zwaar liet hij zich in een leunstoel vallen en steunde het hoofd met de handen. Ja, hij had het spel verloren. Het geluk be gunstigde zijn tegenstander en wat lij tegen dezen indernam, werd tegen hem zelf of tegen do zijnen gericht. De dooden waren ter aarde besteld Talloos was de menigte, welke de lijk kisten gevolgd was. Het treurig lot der overledenen had eene algemcene, echte en oprechte deelneming verwekt en diep medelijden voorschijn geroepen. - Stil en eenzaam lag het landhuis m de duisternis van den avond. Helene zat in do verdieping gelijk vloers voor het venster on keek met vochtige oogen en trillende lippen naar het meer, dat haar géheele levensgeluk in zijn golven verzwolgen had. Nu en dan hoorde zij ook do‘onzekere schreden van haar echtgenoot, die in de kamer op de eerste verdieping rusteloos op en neer liep. Rusteloos, ja.... het uur was aange- 'broken het »ur, waarin hij voor den rechter verschijnen moest, wiens oordeel hij op de. wereld het meest vreesde. Het uur, waarin hij zijn vonnis zou hooren uitspreken; waarin hij boete moest doen voor alles, wat hij gezondigd en misdaan had. Merkwaardig echter; hoe meer het uur naderde; het uur, waarvoor hij sid derde, lange jaren gesidderd had; nu heel veel in den van: een bijzonderheid. Nog minder komt een diamanten hu welijk voor, zestig jaren bijeen te zijn geweest, samen zestig jaren lang den lo- venstocht te hebben gemaakt, mag wel een zeldzaamheid heeten. Maar van zeer hoogo uitzondering-kan worden gesproken als hot (faat zooals met het echtpaar Cornelia Vonk en Maria de Bruin, die Maandag mochten her denken, dat zij vijf en zestig jaar gele den in het huwelijk traden. Wij hebben gemeend, dat zoo’n hoog feest als deze beide oudjes, dio er nog wezen mogen hoor, wol mocht worden herdacht, en zijn daarom eens gaan prak ten met familieleden. Daardoor kunnen we het volgende van den jubilaris en do jubilaresse vertellen, en van hun feest. De bruidegom werd geboren den 22en October 1833, terwijl de bruid den 6en Januari 1840 het levenslicht zag. - Uit hun nuweljjk werden 13 kinderen geboren, waarvan er nu nog 8 in leven zijn. De oudste van deze kinderen is 68 jaren en ook al reeds groot-moeder. In het geheel zijn er thans 31 klein kinderen en 60 achterkleinkinderen, zoo- dat er uit dit huwelijk 99 zielen het le venslicht aanschouwden, Op dezen dag heeft het hen dan ook niet aan belangstelling ontbroken. Al reeds vroeg in deïi morgen begon hot geloop der vrienden en bekenden het echtpaar te foliciteeren. Ook Hare Majesteit do Koningin hoeft zich niet onbetuigd gelaten. Zij heeft beido menschen een felicitatie toegezon- mann en no. 2 mevr. Graftdijk. De loting voor de Nationale Mili tie lichting 1925, zal worden gehouden ten Gemeentehuize alhier, op Vrijdag 19 September e.k., n.m. 1 uur. Het 3-jarig zoontje van don heer K. geraakte onder een langzaam rijden de kolenwagen en werd zwaar gewond opgenomen, terwijl het enkele uren daar- •tig millioeh pond sterling. .1-M laaminw »1. dup het Engelsche blad, gewoon groot, daar 1 behalve zijn herstelschuldöiï, goed als geen schulden heeft. Imderdaad is daar reals meer dan eens op gewezen. Wanneer Dnitschland zal geholpen zijn met deze leening en kan gaan werken!, zal hert er eensdeels beter aan toe zijn, d§n de andere landep, daar die tot over de ooren in d(e schuld Zitten. In JAPAN is Maandag herdacht de aardbeving, die een jaar gele den, op 1 September, plaats vond, Bij deze aardbeving werde)i, zoo-

Schoonhovensche Courant | 1924 | | pagina 1