ietloten uiden Woensdag 10 September 1924. 56' Jaargang EERSTE BLAD. Buitenlandsch Overzicht. reau FEUILLETON. De roode handen. Dit nummer bestaat uit TWEE BLADEN. 2.000.000. Een luchtballon in brand. No. 4864 Plaatselijke Berichten. en Martinus herhaalde Wiemar rillend, Den Haag. het in 8. W. N. VAN NOOTEN, SCHOONHOVEN. Uitgevers. Telefoon 20. Postch. en Girodienst 13763. 00 f 480 f 15,— bedraagt, men 't nummer in bovenstaande lie er op valt; •0, voor 5 stuks 17.50. ontvangst van >t. 1904 No. 24. )er 8.S., gezonden. mfoor ed; want onze eel ons geluk aan algemeene maakt. bleelce kleur; id, gebrek aan i energie. elpt geen enkel de Sanguinose op; bevordert vaste hand de het leven tot en tie d te •e te Jijk wi te Dordrecht. n, waarvoor een ider bijrekening n in rekening Schaik 7, Sluijs 9. Nieuw poort, 10 Sopt. Het muziek korps „Kunst na Arbeid”, Langerak- I'Jieuwpoort, heeft Zaterdagavond 1.1. een zer ligt gedurende ter ter verlies onherstelbaar en uwe smart meer dan natuurlijkmaarmijn plicht als geneesheer gebiedt mij, u qr aan te herinneren, det u aan u zelvo denken moetHij hield op, alsof hij de uit werking zijner woorden wilde afwach ten, Helene verroerde ziéh niet. De geneesheer trad een schrede na derbij. „Mevrouw,” zeide hij, „ik verzoek u in naam van den doode, dat ge eén weinig rust neemt; u moet krachten ver zamelen voor zeer veel smartelijke da gen I” Hij boog zich tot haar neer en beproefde de knielende vrouw op te rich ten. Zij gaf nog steeds geen antwoord, maar bood niet den minsten tegen* t md; gewillig stond zi? op. De geneesheer wilde haar nog meer woorden van troost toespreken; toen zij- hem evenwel het aangericht toekeerde, verstomde hij en deinsde vol ontvetting terughij keek in het oog van een krankzinnige. De uitdrukking van schrik en ontzetting, die zijn gelaatstrekken ver- steenen deed, duurde echter slechts één oogenblik; weldra speelde een weemoedig tevreden glimlach om zijn mond en zacht fluisterden zijn lippeiï „God heeft barm hartigheid bewezen; hoe zou zij, do ar me vrouw, het ook hebben kunnen dra gen I” Behoedzaam voerde hij haar de kamer uit en de trap af. Willoos volgde zij haar geleider. Toen beiden de halve trap warén afge stegen, werd de huisdeur plotseling ge opend en verscheen Wismar op den drem pel. Hij kwam, om zich op de hoogte te stellen van Hiller’s toestand; hij kwam met den geest van verzoening; het be wustzijn het leven aan Hiller te danken In DUITSCHLAND ia hot weer eons onrustig geweest. Voordezoo- vdelste maal. Op den landelijken bondsdag van den» StaalheLmbond in Brunn wijk waren ongeveer vijftien- duizend aanhangers van d.bc-d opgoRomen. Hoiliaalidalijlk ontston den botsingen met communisten en andersdenkenden. Op een auto, waarop personen Staalhelmbond i werd een waardoor zwaar i dere plaatsen vielen bij tocht herhaalde i tijen voor, oen gewond moest van de blanke sabel bruik maken. Meerdere persionen werden in hechtenis genomem In CHINA duurt de burgerkrijg voort.Een draadloos telegram uit Shangai meldt ons, dat daar siinds gisteren hevig wordt gevochten. Dq afstand van de stand en gaan orn de stad Shangai ,in bezit te gen. Beide partijen hebben geen materieele vorderingen maakt. Gisteren veroorzaakte hevige slagregen een soort wapenstilstand. Het gebulder kanonnen wordt in Shangai hoord. Duizend. Engelsehe, Jap; -.1. A n r. rtl-. n*. T f. 1'. Paniek onder de toeschouwers. Gestoorde Oranjevreugde. Oudewater, 10 September. Gisteren waren hier de feestelijkheden ter herden king van den verjaardag der Koningin. Nadat des morgens een kinderoptocht had plaatsgevonden, die helaas niet in. alle opzichten gelukte, door den neerstroomen- den regen, werd des middags ringrijderij gehouden met wagens. Daarna stroomde -alles naar het feest terrein, waar het groote feit van den dag zou plaats vinden, namelijk het opstijgen met een luchtballon door den luchtschipper, den heer Van Pottum. De heer Van Pottum was reeds des vorigen nacht bezig geweest met het vullen van den ballon, die 800 M3 gas kan bevatten. „Het was toen schitterend weer” zoo vertelde hij ons, toen wjj een gesprek met hem aanknoopten. Het was schitterend weer tot tegen half vier, toen er ben bui kwam opzetten, die niet mis was. En sedert is het den geheelen dag zoo gebleven en als het nu nog zoo blijft, kan ik niet opstijgen, om dat dan de heele boel stuk zou slaan.” Maar u blijft nu toch doorvullen, vroe gen wij hem. „Dat doe ik, was zijn antwoord, eerstens in de hoop op beter weer, en tweedeas om het publiek tevreden te stellen. Die zijn nu er voor hier gekomen en kunnen zich niet begrijpen,waarom een lucht schipper niet kan opstijgen. Daarom laat ik doorvullen om ze te laten zien, dat ik al het mogelljke wil doen”. De heer Van Pottum vertelde ons verder, dat hij de eenlge beroepslucht- schipper is in Nederland. Hij doet het nu al vijf-en-twintig jaar. Dit seizoen is al heel slecht voor hem geweest. Sinds een half jaar had hij nu de ballon, die hier zou worden opgelaten en deze was reeds overal geplakt moeten worden. Zijn echtgenoote, mevrouw Van Pottum- Ruitman, is de eenigste vrouwelijke lucht schipper in ons land. Zij vertelde ons, dat zij reeds zeventien jaar luchtschipper is. Zeventien jaar geleden ontving zij hier in Oudewater, ook op de Oranjefeesten, haar „luchtdoop”, d.w.z. ging zij voor het eerst mee met de ballon de lucht in. Zij werkte toen onder leiding van haar man, als zijn leerlinge. Zes reizen maakte ze op die manier mee, en steeg toen in Rotterdam voor het eerst alleen op. Onder deze en andere gesprekken ging de tijd traag voorbij. Honderden menseden hadden zich langs het terrein geschaard, vanwaar de opstij ging tzou plaats vinden. Dichtbij deballon was de ruimte afgezet met touwen, zoo- dat er om den ballon heen een ruimte van een vijf Meter was. Het gevaarte werd door touwen, waar aan zakken zand gehangen waren, vast gehouden. Door de hevige rukwinde» slingerde het hevig heen en weer en daar de gashouder vlakbij was, vreesde men elk oogenblik, dat de ballon tegen den gashouder stuk zou slaan. Daarom werd door den luchtschipper last gegeven, dat men de ballon vast zou houden, van den wind af. Dit geschiedde en tot hulp bereide handen strekten zieh uit, om de touwen vast te grijpen. Het baatte evenwel niet. Op welkq manier weet men nog niet, maar plotseling kreeg de wind vat onder den ballon, dreef het kunnen alle leden meedoen en zijn hier voor fraaie prijzen beschikbaar gesteld. De zangvereeniging „Zang ver edelt”, behaalde op hef dezer dagen ge houden concours te Meeteren een 2de prijs in de 2de, afdeeling met 162 p. De rekening en verantwoording de- gemeente over het dienstjaar 1923, „_2__ van 1 tot 15 Sept. e.k. gemeentesecretarie Voor een ieder inzage en is hiervan een afschrift verkrijgbaar gesteld, tegen den kostenden prijs. Glessén-Nleuwkerk, 10 Sept. Maandag morgen had de chauffeur van den heer Robben, alhier, het ongeluk mot de auto van den Hoogendijk bij Gorinchem af te rijden en kwam zoodoende onder bij de struiken terecht. Met vereende krachten, werd de auto weer tegen den dijk opge haald en is toen op sleeptouw genomen naar de garage. Een juist passeerendo fietser, de heer V. uit Brandwijk kwam ongelukkigerwijze, met deze auto in botsing en bekwam eenige ontvellingen. Zoodoende liep het ongeval, dat zich ernstig liet aanrien, nog tamelijk goed af. Zelfs de auto was weinig beschadigd. De handel in kaas is in deze ge meente en in de omgeving zeer vlug. Men besteedt voor le soort f 7680; 2e soort f7275 per 50 K.G. De handel in varkens is voor zware f 44—46, lichtere f 41—43 per 50 K.G. Handel zeer vlug. Door den Directeur-Generaal der Posterijen en Telegrafie is aan de heeren G. van ZijlL sinds 19 jaren kantoorhou der bij de Telegraaf- en Telefoondienst alhier, met ingang van 16 September e.k. eervol ontslag verleend, wegens ophef fing van zijn betrekking. Dienzelfden da tum zal dit kantoor worden omgezet in een telegraaf- en telefoonstation en ver plaatst worden naar ’t hulppostkantoor. De uren van openstelling zullen zijn van ’s morgens 8 tot 12 uur en ’s namiddags van 1 tot 5 en van 6 tót 8 uur. Door den heer S. alhier, is, dezer dagen met den hengel in „de Giessen* een odelkarper gevangec, w?lko het ge wicht had van 5 pond. De lijst der Stemgerechtigde Inge landen van het Waterschap „de Over waard”, ligt tot en met 15 September e.k. tervisie, bij den Voorzitter dezer polder. Schelluintn, 10 Sept Door den ge meenteveldwachter alhier, zijn een paar rijwielen in beslag genomen, welke niet voorzien waren van een’ belastingplaatje. De begrooting van de inkomsten en uitgaven, dienstjaar 1925, ligt vanaf 5 Sept, tot en met de behandeling in den gemeenteraad, ter inzage, terwijl af schriften tegen betaling der kosten voor een ieder verkrijgbaar zijn gesteld. Ottoland, 10 Sept.- Er bestaan alhier plannen om gecombineerd met Gijboland en Brandwijk een Ghr. Zangvereeniging op te richten. Reeds zijn hiervoor pogin gen in het werk gesteld. Eene vergade ring zal gehouden worden om dit plan ten uitvoer te brengen. Pl.m. 25 perso nen hebben bij eventueels oprichting hun lidmaatschap reeds toégezegd. Voor de varkens betaalt men in deze gemeente als volgt: varkens le srt. zware f 4648, 2e srt. lichtere f 4547 per 50 K.G. Handelseer vlug. De kaasprijzen in deze gemeente zijn oefeningen niet meer te houden. ;nde. ;n en bif alle VAN ZESSEN; goed geslaagd concert gegeven. De ver schillende nummers werden keurig uit gevoerd en er was zeer veel belangstel ling van de zijde van het publiek. De bloempjesverkoop tot gjeun voor de mu- ziekvereeniging bracht een som van der tig gulden op. Vanmorgen is met het hooge water een gedeelte nieuw hout weggedreven in de rivier. Het hout was eigendom van de weduwe T. Voormolen. Er werd druk naar het hout gevischt. Het is voor do eigenares een schadepost1. Hedenmorgen is door den majoor der rijksveldwacht een fiets in beslag genomen, toebehoorende aan H.' van W., die niet voorzien was van een belasting plaatje. 'Peursum, 10 Sept. De begrooting der inkomsten en uitgaven, dienstjaar 1925, ligt vanaf 4 Sept, tot en met do behan deling in den gemeenteraad ter inzage, terwijl afschriften tegen betaling der kosten voor een ieder verkrijgbaar zijn gesteld. De rekening en verantwoording dezer gemeente over het dienstjaar 1923, ligt gedurende van 4 tot 18 September e.k. ter gemeente secretarie voor een ieder ter inzage, en is hiervan een af schrift verkrijgbaar gesteld, tegen den kostenden prijs. Nleuw-Lekkerland, 10 Sept. Door B. en W. alhier, is na gehouden inschrijving de levering van 500 H.L. gietcokes en 370 H.L. gascokes, ten behoeve van de ge- meentegebouwen, gegund aan den brand stoffen handelaar M. de Ruiter. Zaterdag j.l. heeft de vereeniging „Trouw aan Oranje” te Kinderdijk, tor herdenking van den verjaardag van H.M. de Koningin, een openluchtfeest gehouden, en, daarbij tevens het vijf en twintigjarig bestaan der vereeniging herdacht. ’s Middags werd een optocht gehouden en hadden verschillende volksspelen plaats. ’s Avonds gaven een paar zangvereni gingen en een mondharmonicavereeniging een uitvoering, en tot slot werd door het fanfarecorps Apollo” een concert gegeven. Door’ prachtig weer werd het feest be gunstigd. De belangstelling was zeer groot. regens het land een modderpoel wordt, en hij daardoor de vruchten niet van het land weet te krijgen. Aardappelen rooien is bijna ondoen baar, en het kwaad in de knol neemt gestadig toe, wat ook al weer duurte zal verwekken. De weinige rogge, die hier nog gebouwd wordt, groeit aan de scho ven uit dé aren, en de paardeboonen staan te rotten op den akker. Voorwaar wel een beeld, om van optimist tot pes simist te vervallen. Gelukkig zien we de laatste dagen het warme Septemberzonnetje weer, waar door mensch endier en plant, weer op- kwikken, en elk op zijn wijs geniet, van het zomer slottafereel. Bergambacht, 10 Sept. Door de ver bazend veel gevallen regen, begint alhier het kwaad in de aardappelen zeer hard voort te woekeren, zoodat "’op sommige akkers de helft van hetr beschot, wegens riekte moet worden achtergelaten. De bouwman Wde Bruin alhier, reed met een met pakken stroo beladen wagen door het Dorp. Bij het passeeren van een vrachtauto schrok het paard, waardoor het achteruit begon te loo- pen, ten gevolge daarvan ontstond oen aanrijding, waardoor de wagen mtft stroo omkantelde. Daar het paard toen onmiddellijk bleef staan, kwamen er geen verdere ongelukken voor. Zaterdag werd alhier door de af- deeling „Bergambacht” van den Bijz. Vrijw. Landstorm een schietwedstrijd gehouden voor haar leden, die dezen zomer hadden deelgenomen aan de schietoefeningen. Een negental jongens waren beschikbaar gestejd, waaruit de winnaars in volgorde mochten kiezen. De uitslag was, 1. M Vermaat met 95 punten, een rookstel van Goudsch pla teel; 2. D. van de Velde met 96 p., een beeld-jockey te paard; 3. G. van de Velde met 92 p., een wekkerklokje; 4. C. Ouwerkerk met 91 p., een zilveren hor logeketting; 5. J. Verduijn met 90 p., een pijpenrek; 6. G. Mak met 89 p., een lederen portemonnaie; 7. ,J. Schilt m'et 89 p. een kistje sigaren; 8. A. Bongers met 89 p., een doos sigaretten; 9. A. de Vreugt met 88 p., een paar zilveren manchetknoopen. De heer P. van den Dool Wz. alhier, heeft bedankt als lid van de commissie tot plaatselijk toezicht op het Lager On derwijs, daar hij niet meer beantwoordt aan de eischen van de Lager Onderwijs wet. Naar wij vernemen bestaat hpt plan om het electrisch net uit te breiden langs de Lekdijk tot de woning van A. Renes. Door den Burgemeester dezer ge meente is een Openbare Raadsvergade ring belegd tegen Vrijdag a.s. des voor- middags tien uur. Giessendam, 10 Sept. De begrooting van de inkomsten en uitgaven, dienstjaar 1925, ligt vanaf 1 tot 15 Sept. e.k. voor een ieder ter lezing, terwijl afschriften tegen betaling der kosten voor een ieder verkrijgbaar zijn gesteld, ter secretarie. De heer G. J. Vogelaar, commies- titulair bij de posterijen .alhier, is als zoodanig benoemd te Voorburg. In zijn plats is thans benoemd de heer Nannen, uit Raamsdonkveer. De burgerwacht, zal ook deelne men aan den te houden kringwedstrijd in den kring Gorcum. Aan deze wedstrijd SCHOONHOVENSCHE COURANT. NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT. Prijs der AdvertentiënMaandags iedere regel meer 0,171/2; Vrijdags v« f 0,20. Bij 3 fnaal plaatsing, wordt de 8e t op Maandag en Woensdag en tegen 0,121/a per regel Voor meer plaatsingen; groot aantal regels te hebben, had alle wraakplannen in zijn borst verstikt en zijn betere gevoelens de bovenhand gegevenhij kwam om Hil ler do hand ten vrede aan te bieden; om hom te zeggen, dat hij inging op het voor stel, om galles bij het oude te laten. Hij kwam te laat. Toen Helene hem in het oog kreeg, gleed iets dat op een zon- nigen glimlach geleek, over haar gelaat; daarna wendde zij evenwel het hoofd af en kromp ineen. Wismar wendde zich tot den genees heer. „Hoe gaat het met den zieke zeide hij, Iwt uitspreken van een naam vermij dend. „Mijnheer Hiller is dood,” antwoordde de geneesheei „Dood?” 1 „dood I” Op dit oogenblik richtte Helene haar oog weer op hem en in den blik, waar mede zij hom aanzag, lag zulk een uit drukking van sprakeloos verwijt, vertwij feling en hopeloosheid, dat Wismar be vend terugdeinsde en, door furiën van het booze geweten voortgezweept,- wogge- vluchtte. Niemand heeft ooit weer iets van hem gehoord. liet stoffelijk overschot van Hiller werd ih het bijzijn van verschillende duizen den plechtig ter aarde besteld. Niet ge noeg woorden van lof, kon men vinden, om den overledene te vieren, <Jie zijn le ven had gegeven, om dat van anderen te redden. Van nabij en vérre luidden de klokken hem ter eerede voornaamste overheidspersonen namen aan de begra fenis deelde lijkkist verdween onder kransen, bloemen en linten Einde. >5 1ö~--~ "--i ^cn bond ingokomea. Heriiaalidolijk untston- - vracht- i van den werden vervqerd, bomaanslag gepleegd, verscheidene personen werden gewond. Ook op an- i 4— -s-1jen Op. malen Vechtpar- waarbij tal van perso- werden, de politie de blanke sabel ge- Deze Courant wordt des Maandags-, des Woensdags- en des Vrijdagsmiddags uit gegeven. Prijs voor Schoonhoven per 3 maanden f 125, franco per post in Nederland J 1,50. Over het abonnement wordt in de eerste maand beschikt. Me» kan zich abonneere» bij alle Boekhandelaren, Kantoorhouders en bestaande tusschenpersonen. voor le soort kaas 7678 cent per pnd. en voor 2e soort kaas 72—74 cent per pond, alles met vluggen handel. De bakkers in deze gemeente heb ben de broodprijzen verhoogd. Het bruin brood is thans gebracht van 36 op 40 cent en het wit brood, dat 22 cent was, met 2 cent verhoogd en alzoo gebracht op 24 cent. De schietvereeniging „Juliana” al hier heeft beslaten, met het oog op do duisternis, .voor onbepaalden tijd hare oefeningen niet meer te houden. Polsbroek, 10 Sept. Door den gemeen- te-veldwachter Mourik alhier 'werd de fiets van schipper G. van Assen uit Zwolle in beslag genomen, omdat er geen belastingplaatje op aanwezig was. De uitslag van de loting voor de dienstplichtigen lichting 1925, is als volgt: Pieter Bastiaan van Dijk 1, Jan d. Bes ten 2, Bastiaan van der Mel 3, Wilhel mus Antonius van Schaik 4, Ewold van Dijken 5, Jan Romijn 6, Adrianus van Jan Borst 8 „Lijdt ge”, vroeg Helene, terwijl ze zijn hand greep. „Ik ben zoo bang, zoo bang. Mijn handen zijn fèod als bloed. Het züq. ihoordenaarshanden. Ik ben een moor-, denaar, een moordenaar. Mijn misdaden worden mij nooit vergeven. Ik zie vlam men en het schijnsel maakt mijn handen rood. Wismar, Wismar, vergeef mij. „Je hebt je dapper gedragen bij den brand en hem gered. „Moet /ik nu steryen?” vroeg hij na eenige oogenblikken. „Zooals God wil!” zeide Helene zacht, terwijl ze het hoofd afwendde. Hij zuchtte niet meer; hij tastte naar heur hand en nam deze tusschen de van koorts trillende vingers. „Dat is goed zoo!” zeide hij. ,Jk sterf gaarne, want den stervende vergeeft men eerder. Helene, gelooft ge den stervende vergiffenis te kunnen schen ken?” Met hartstochtelijke snikken zonk He lene naast het bed op de knieën. „Ik zou ook den levende vergiffenis ge schonken hebben!” zeide zij weenend. „Helene.... Helene....” hij trachtte l zich op te richten, doch konk opnieuw met een pijnlijken gil achterover. „Helene, gé kunt mij vergeven?” fluisterde hij. O, Helene, ik ben zeer ge lukkig!” „Benno, Benno!” snikte Helene luide. „Noem mij niet Benno!” zeidp hij, „deze naam behoort mij niet; hij herin nert mij aan mijn slechtheid; hij brengt mij onder het oog, dat ik uwe goedheid, uwe liefde, uwe vergiffenis niet verdien!” Hij maakte eene pauze en zonk uitgeput achterover. Na eenige oogenblikken zeide hij: „Als ik niet verdien, dat ge mij vergeeft, wil ik om uwe vergiffenis des te vroolijker zijn, want dan dank ik slechts u alleen!” „Ik sterf!” zeide hij. „Helene, God ze- gene u; ik dank u voor uw trouw! uwe liefde, voor het geluk dat ge mij ge schonken hebt, u tot op dit oogenblik te mogen beminnen.” Daarna zonk hij achterover en was dood. Helene drukte hem de oogen toe, waar na zij met gevouwen handen voor de le gerstede van den doode bleef ritten en onafgewend haar blikken gericht op het koude, doodsche gelaat, terwijl traan op traan langzaam over haar ingevallen wangen biggelde. „God heeft het in zijne genade toegé- staan, dat ik hem vergeven mocht, sta melde zij met trillende lippen; daarna zonk zij naast het doodsbed op de knieën met het hoofd op de hand van den doode gebogen. In deze houding werd zij eenige uren later nog gevonden. Van de bedienden waagde het geen enkele haar te storen; de geneesheer, die men ontbod had, was de eerste, die de kamer betrad, waar in de doode rustte. Het was dezelfde geneesheer, die Hil ler ’s morgens verbonden tfad. Vol deel-' neming keek hij naar het gelaat van den overledene en knikte bijna ontaerkbaar, alsof hij zeggen wilde: „Ik heb het wel geweten.” Daarna trad hij op Helene toe en zeide zacht: „Wie zoo sterft als myn heer uw echtgenoot, dien mogen wij niet Deklagen, die moeten wij benijden, wij mannen. Tegenover de daad van nw echt genoot verbleekt de dapperste heldendaad van den soldaat in oorlogstijd! Wel is uw Lnraktw veran- ntinuileat v an pediuremde hei aard der z^uik sprake kan zijn de industrieèle :hiag Rebben <>p‘ den landbouw i gebreke; hier iji geen eau el ileinbedrijf. Lat n de vindiingien het eerst in ebracht, ie niet zooverre blijft dat tusechön enkele groote i. Naarmate het echter ook bij ;ang vindt, zal >otere bedrijx en geraken. Het l’uig tot hande, ae landbouwer rrent van den m ei dus geen bestaan, draag, n spoedige ver. iringen szit integendeel den boven het te meer, naar, osiever wordt n graanbouw kwijls nog niet ruikt, reeds bij ;eraken machi- •nd en bij den tog meerdere aais bij de vee in de eerste irgvuldige uit beid en hierin ver uit boven rootbedrijf, die marbeiders De loonstandaard rijven dikwijls wijl dé kleine linder van on- sal kunnen woi wettebjke re dstijd in hel moge het niet dat de kle’ne zijn kracht Isdagen, ook ij zeer wel <n van he' bieden juichen, is, dut lans als ze]f. zullen kunnen ij ven bevorde- •Uwen van den bruto-inkom- rekening hot ie konun gevechten vinden plaats op 14 mijl erom i krij- nog g«- ecm van der ge- >an- sche, Amerikaansche en Italiaan- sdhe mariniers zijn in de ha/ven ge land om de eigendommen en het leven cler vreemde onderdanen te beschermen. Er zijn voor verschil lende gedeelten van heft land $e etaat van beleg afgekondigd. Bericht werd dat ENGELAND zieh had uitgesproken voor een vreedzame poging der groote mo gendheden. om in China tusschen- beiden te komen, om een einde te ma-ken aan den burgeroorlog en de verwarring. Thans wordt evenwel officieel uit Londen bericht, dat En geland niet voornemens is in huidig stadium van de crisis China tusschenheiden te komen Ameide, 10 Sept. Het ziet er, als we zoo do winter in moeten, niet erg roos kleurig uit. De melkboeren hebben de melkprijs met 1 cent verhoogd, de bak kers het tarwebrood met 2 cent op de 16 ons en wittebrood 2 cent per 8o ons, het spek wordt gaande duurder, en vele winkelartikelen rijzen in prijs. De vee houder klaagt dat de koeien al het gras platjoopen, en door het natte weer wei nig melk geven, waardoor weer dure boter en kaas. De landman klaagt, dat door de vele en Woensdags van 1 tot 6 regels 1,18 van 1 tot 6 regels 1,80, iedere regel meer plaatsing berekend tegen f 0,10 per regel 21/oDer regel op Vrijdag. en. condities vrage men tarief. 18 Men droeg hem in zijn kamer op de bovenverdieping der villa. Daar legde een geneesheer het eerste verband. Sind^ men hem opgenomen had, was hy niet meer tot bezinning gekomen. Helene zat wakend aan zijne legerstede en luisterde naar zijne onrustige ademhaling. De geneesheer had op haar vraag, of hij nog tot het bewustzijn zou terugkeeren, een zeer ernstig gezicht gezet en was heengegaan met de woorden: „Hopen wij het beste!” Nu zat zij weder alleen bij hem, zoo als pas kort geleden zoo menigen langen nacht, doch zij had de hand niet op zijn voorhoofd gelegd zooals toen.zij keek hem ook niet meer met die uitdrukking van dweepende teederheid aan, zooals voorheen, haar oogen rustten op den kranke met eene uitdrukking, waarmede eene moeder naar den verloren zoon ziet, dien men ziek in huis gedragen heeft. Ondanks de vreeselijke pynen, die Hil ler moest hebben te doorstaan, was zijn slaap rustig; alleen zijn ademhaling was onregelmatig. „O God, laat hem nog eenmaal ont waken, nog eenmaal, opdat ik hem zeg gen kan, dat ik hem vergeef!” bad He lene. Haar gebed werd verhoordhet was omstreeks négen uur, toen de zieke de oogeq opsloeg. Hij wilde zich oprich ten, maar zonk onmiddellijk weer in het kussen terug onder het slaken van een pijnlijken gil.

Schoonhovensche Courant | 1924 | | pagina 1