GEEF! OAS FEUS DE GELEGENHEID ls,e Groote Nationale Tentoonstelling DE WITTE STAD 3°/o Hyp. Premie- Obligatieleening Dure Heft en Kaas!! T TREKKING 29 SEPTEMBER 1924 Schoonhovensche Courant U ZULT TEUHEOEI ZIJD! I SGhoonhovenscne Auto-Garage Guur. schakel Schoonhoven Bouwmansuioning mm Lahderlleo Sfoom-Ververij „De Pelikaan" Bakkersknecht, Boerenknecht, Dienstbode, MEISJE, Dienstbode, Dienstbode, Aanbesteding. Woonhuis te Groot-Ammers Doctor tuinzing heeft de praktijk hervat Te koop: WOONHUIS Durgerhuis f 5.000 enz. Zuiggasmotoren, Dekbeer, TWEEDE BLAD te bewijzen, dat onze prijzen voor bet verven van Uw kleeding: laag zijn! I kunt 't er zelf niet goed voor doen, en hoeveel last, ongemak, vuile handen enz. worden U niet bespaard? I aten WIJ voor U verven en heusch Gouda Terstond gevraagd: Boerenknecht of Boerenarbeider, Gevraagd Wordt gevraagd Huishoudster loerendienstbode Voor terstond gevraagd: vraagt HIT D. Burger, BB Te koop: Pluimvee, Konijnen, Watervogels, Duiven, enz. enz. 30, 31 December en i Januari e.k. L. v. LOON, Seer., A 36, Groot-Ammers. Alle onderdeeien uil voorraad leueroaar. IS DAT WAT? J. II. DAM, Heizerstr. 62.G0lld0.Tel. 330 ALGEMEENE BOUW- EN EXPLOITATIE MAATSCHAPPIJ TE KOOPs Am. Orgel Brandwijk en streeikerk, Notaris T. Anema J. van Kranenburg publiek verkoopen: te Reeiiwijk, louwmanswoning Weiland Te koop: Aangeboden: Hoofdpremlën vaan i 100.000 f 40.000 1 15.000 1 50.000 f 25.000 i 10.000 Senna's Krachtpillen tegen Alle premiën worden ten volle, zonder eenige korting uitbetaald. Rente en aflossing worden ge waarborgd door hypothecair verband der te bouwen huizen. M"1 enkele plaatsen kunnen nog solide en actieue uerteoenuioordioers worden aangesteld. Te koop gevraagd: van de van Woensdag 10 September 1924 - No. 4864. BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. GEMEENTERAADS VERGADERINGEN. Gemengd Nieuws. U Opgericht 12 November 1907 Een J P.O., ■en van goede getuigen voorzien. gAdres A DE BRUIN, Broodbakker L Lekkerkerk. Terstond gevraagd i "Een flinke goed kunnende melken, bij C. DE VRIES, Landbouwer, Streefkerk, (Bergstoep.) een legen Kerstmis, goed kunnende nelken. Adres: den Heer H. BOEL Pzn., {Streefkerk. Een en een beiden goed met boerenwerk be ltend wordt vereischt. Persoonlijk aanmelden of brieven an A. KÓ RE VAAR, C 292, (Dtessetidam. Een nette eenvoudige P.O., v.g g.v. Zich aan te melden bij: ^Levr. Dr. A. A. J. van Eomond, Lekkerkerk. GEVRA.AGD: NET loor dag en nacht, in klein gezin, i v- e- Adres: Ant. Duyckstraat 53, Den Hsag. Voor terstond gevraagd: Een flinke loor dag en nacht, goed kunnende pken, P.O., v.g.g.v. I Adres: Dames F. HOEKSTRA, Medevak- en Handwerkschool, OORINCHEM. I Mevrouw N A O T O L A S—Boot, trugerlaan 18, Oouda met 1 October, een nette voor dag en nacht. jegens alichalllng te koop een goede en een goed onderhouden TILBURY. I T. v. 't HOOO, Nieuwpoort. Ondergeteekende zal Woensdag 17 Sept. 1924, trachten aan te besteden Het bouwen van een Varkens- schuur bi] de Bouwmans woning gel. A 76 Ie Krimpen a.d. IJssel. Bestek cn teekenlng f 1.— verkrijgbaar bij Architect te Ouderkerk a.d, IJssel. een nieuw gebouwd prijs zeer billijk. Te bevragen bij Joh. C. Vermeer, Moordrecht. van (Schoonh. Veer), door de Pluimveevereeniging „V,P.K.D,G.," aldaar, I te houden op Vraagprogramma's, verkrijgbaar bij den Heer Homoeophathisch Geneesheer Haringvliet 26 Rotterdam Voor Schoonhoven en Omstreken worden bezitters van Ford-Auto mobielen in hun eigen belang aangeraden, hun Reparation te laten verrichten bij Voor vakkundige behandeling wordt ingestaan Repareeren zonder storing in bedrijf. Box Heerenrijglaarzen vanaf f 4 50, Box Heeren pantoffels vanaf f 3.50, Dames Strikschoenen met lakneuzen f 2.90, Dames B,oxleder band schoenen f 2.50, Damespantoffeis f I.v5, Mans Werkschoenen f 5.75 enz. Tevens hebben ws weer van die gemakkelijke chroomlederen Heeren Elastieklaarzen en dito met een gesp. Werkplaats voor reparatie: KEIZERSTRAAT 45 1 zoo goed als nieuwe KAASBRIK;, 1 nieuwe BOERENWAGEN, br eden loop; 1 nieuwe driewieltr STORTKAR; 2 gebruikte VRACHTWAGENTJES; 2 DOGCARREN; 2 BUGGIES; 1 BAKKERS HONDENKAR, enz. enz - bij - W. van Stam, Wagenmakerij, Bergambacht. Goedgekeurd bij Koninklijke Besluiten nn SB Mei en 13 Augustus 1924 Hoofdkantoor: VAN B AERI.ESTR A AT II TELEFOON 26100 - AMSTERDAM met 12 registers, zoo goed als nieuw. Massief eiken f 175. Spoed gewenscht. Brieven onder no. 7200, bureau van dit blad. Direct of later te HUUR GEVRAAGD: Een Bakkerij met recht van koop, liefst in dorp van niet te grooten omvang. Br. fr. onder No. 6180, bur. v. d blad BIJ Inschrijving te Huur voor den tijd wan 4 jarem De grooi 18 H.A., 89 A., 48 c.A„ op den Donk, onder thans in eigen gebruik bij Mej. Wed. H. HEIKOOP. i^F" Inschrijvingsbiljetten, mede onderteekend door 2 solide borgen, vóór of uitgrlijk op Donderdag 25 September 1924, des voorm. II uur, in te leveren ten kantore van den te 5treefkerk, alwaar d- voorwaar den van verhuring ter inzage liggen. Notaris te Oouda, zal op Donderdagen 25 Sept. 1924 bij inzet en 2 October 1924 bij afslag, telkens des morgens elf uur (Zomertijd), in Hotel „DE ZALM" a.d. Markt te Gouda, Een enkele jaren geleden nieuw gebouwd, aangenaam met Tuin, a.d. Straatweg Oouda Bodegraven No. 401a, groot 6 Aren 39 cA bewoond geweest door wijlen den Heer W. SMIT en vrij van huur te aanvaarden Een goed onderhouden Hooiberg, 2 Schuren en Stal, a d. Piattenweg 614 te REEUWIJK, met een perceel best daarachter, groot 87 Aren, zoo mede een perceel best Tuinland daarnaast, groot 1.25.64 H.A. Te veilen in 2 perc. en combinatie, een en ander verhuurd aan den Heer J. VALK, voor f 825.— per jaar tot 1 November 1925. De perceelen zijn te bezichtigen de laatste 4 werkdagen vóór den verkoopdag van 10 tot 12 en 2 tot 4 uur; zij zijn te aanvaarden op den betaaldag der kooppenningen 1 Noyember a.s Verdere inlichtingen geeft de Notaris. geoff uit een met als doel het bouwen eener Tuinstad met pl m. 3000 Hulzen te Amstelveen bij Amsterdam, waarvoor ter beschikking zjjn pl.m. 700.000 M2 bouwterrein. - Afgehaald f 11 per 100 Kilo. Adres: O. J. VAN DER MARK te Langerak b/z de Lek. een klein net mei Tuin, direct te aanvaarden. Te zien en te bevragen, P. KALKMAN, Prins Hendrikstraat 62 - Gouda. Aan deze Obllgatleleenlng zijn verbonden: Prima Bloedarmoede Bleekzucht Loomheid Lusteloosheid In kokers A 60 ets. bij A. N. van Zessen, Sehoonhoven PRUS DER OBLIGATIES 3— (INCLUSIEF ZEGEL ENZ. 3.3») alsmede veelvouden biervan. Obligation en Prospectie verkrijgbaar bi) alle vertegenwoordigers der Maatschappij, alsmede aan hel Hooldkanloor en bij L BISSCHOP, Dnbbele Buurl, Gouda. gebruikt doch In goeden staat, 16-25 en 40 P.K. Aanvragen: FRANK RIJSDIJK's Ind.-Ondern., Hendrik-Ido-Ambacht Een wille wegende 100 K.G. Adres M. DE LANGEN, Bovenberg, Bergambacht. Post per vliegtuig. Met de van de Nederlaudsclie Spoorw* overeengekomen dat in geval ei tuig waarmede post wordt vervi noodlanding moet maken op Ni grondgebied in de nabijheid van ne plaats, de post zoo noodig den afgegeven aan de dichtbijzijnde hal te, c.q. aan het dichtbijzijnde station. Het spoorwegpersoneel ter plaatse zal dan zorg dragen, dat de post wordt overhandigd aan het postpersoneel werkzaam in den eerstvolgend en trein, die aaa.'de halte (c.q. het station) stopt, dan wel, dat de zendingen met dien trein worden vervoerd- naar het naast- b'jzijnde station, ten einde aan den post dienst te worden overgegevz. MediSche Rijksdienstfin. Do Minister van Arbeid heeft in een der localiteiten van zijn Departement do commissie geïn stalleerd, welke tot taak 'zal hebben op fcoo kort mogelijken termijn to advisee- ren, op welke wijze eenheid zal zijn te brengen in de medische Rijksdiensten, waarbij rekening zou zijn te houden met een controle op de ziekenfondsen mede in dien zin, dat bij behoud van zelf standig militair geneeskundigo diensten overwogen worde, in welk opzicht en in hoeverre deze dienstbaar kunnen zijn aan den burgerlijken medischen dienst. De Minister wees er op, dat het noodig is, dat do verschillende medische rijks diensten, daaronder begrepen dio van de Departementen van Binnenlandsche Za ken en Landbouw, Marine en Oorlog met elkaar in verband worden gebracht, het zij door samensmelting, hetzij door or ganisatorisch contact, maar in ieder ge val zoo, dat Se eenheid van leiding en onderlinge aanvulling en uitwisseling verkregen worde. Het beste ware, indien ook ten deze volledige eenheid kon worden verkregen blijkt dat niet mogelijk, dan moet in ieder geval worden onderzocht of or ganisatorisch contact mogelijk is. Het is 's Ministers voornemen, do plannen tot reorganisatie van de Ar- beidsverzekering met bekwamen spoed verder te behandelen. Kon hij als re sultaat van den arbeid der commissie bin nen korten tijd een door practlsche toe passing bruikbaar adres ontvangen, dan zou de reorganisatie van de medische diensten gelijken tred kunnen houden met die van de verzekering. Het bij de Tweede Kamer aanhangig wetsontwerp in zake de ziekenfondsen, zal door spreker's dopartement worden aangepast aan den eisch van dezen tijd, dat het rijk zich van nieuwe offers ont- houde. Het behoort tot de opdracht va* de commissie den Minister de noodige voor lichting te verstrekken, hoe de Rijkscon trole op deze ziekenfondsen m het ge heel van den medischen Rijksdienst kan worden ingevoegd en anagepast. De voorzitter der commisie Dr. ,A. Sikkel beantwoordde ts Ministers rede. De Woerdensche Landbouw- Tentoonstelling. De opening. Dinsdagavond heeft plaats gevon den de opening van de Woerden sche Tentoonstelling van Landbouw Handel en industrie. De opening geschiedde door den wethouder, den hoer D. Engel Sr.» die een openingerede hield, waar aan wij het volgende ontleenen Woerden groeit, Woerden bloeit, Woerden gaat langzaam, doch met vaste schreden op eLk gebied de goede richting uit en zeker beboeit Woerden niet achter'te staan, bij geen enkele gemeente (van onge veer gelijke grootte) in ons vader land op 't gebied van Handel, In>- dustrie en Nijverheid. Het getal -inwoners neemt toie. Wat een gï'OOr te stad heeft op 't gebied van scho len, kerken,, gas, water en edec- triciteit, hebben wij hier in onze stad ook. Wat ligging betreft heelt 't zeer veel voor boven andere plaatsen. Ongeveer 50 trednen stop pen hier dagelijks uit alle richtin gen vaja ons land. l>e belastingen, hoort ge het zijn aan den lagen kant: Voor het belasttngijaar 1923- 24 was Woetrdem het laagst van de plaatsen boven de 5000 zielen. Een compleet ziekenhuis,, 't zij dan op bescheiden schaal, kan en mag ge noemd worden. Voor allerlei ver- eenigingsleven is hier plaats. En wat zal ik nog meer noemen? Als om strijd wordt de zindelijkheid der stad met hare mooie wandelwe gen en hare omstreken geroemd. Een bloeiende kaasmarkt door heel 1't land bekend, wordit hier elke week gehouden. Is het dan wonder, dat nu hier en daar dergelijke ten- toonstëllingen gehouden worden, Woerden één der eerste is, in den Rijnstreek, om dit groote plan ter hand te nemen. Wel zijn de tijden voor velen nog zorgelijk, doch de ervaring heeft steeds geleerd, dat 't pogen zelfs groot is in het wor stelperk van het mensehelijk be staan erv veelal droeg het ge- wensehte vrucht. Wij hebben dan nu verkregen wat bedoeld en gewenscht was. Een druk bezoek zij het Comité hartelijk toegewenscht en zeer ze ker ook een goede finaneieele uiit- komst. Ueachte vergadering, laat onze middenstand, die het initiatief nam, tot deze zaak, nu vooral ervaren, dat zij zich gesteund ziet met een harte,ijk medeleven van Woerden's burgerij en van geheel den omtrek en daar buiten. Ze heeft het noodig. Ze stelt het op hoogen prijs. Laat arbeidsvreugde ook in onze .gemeen te tot hoogere' ontwikkeling komen. Zij dit ook één der baten, comité, van uwen gewaardeerden arbeid. '-Daarna maakten de genoodigden een rondgang door de tentoonstel lingszaal. Vrooiiijke imjziek zorgde ervoor, dat de stemming levendig bleef en indien deze opgewekte openings avond beeld! is van wat de ten toonstelling wezjen zal, dan zal zij zeker stagen. Deze. tentoonstelling heeft nage noeg alle branches samengevat, wel ke er op het gebied, van handel, industrie en landbouw bestaan. Wij vinden er vertegenwoordigd firma's met landbouw werkïuigen van allerlei aard, waar de land bouwers speciaal |hum aamdjacht aan zulfen wijden. Er zijn» Ford- en Chevrolet-auto- mobielen, kantoormaohines en Blue Band, met een grootsche reclame, is al mee in de rij van Stand "- houders. DeVoio Waschmadhinemaatschatp pij te Rotterdam heeft in stand num mer 9 saamgebraoht eenige wascb- maöhines, die er wezen mogen. Zij worden namelijk electriech gedre ven en het groote voordeel ervan ia, dat de machine op de gewone lichtleiding in de woningen kan worden aangesloten. Het Vordert slechts een stroomverbruik van 12 cent voor een waech van. zes zeven personen. De huismoeders zullen hier hun oogen te kijk- kun nen laten gaan. Er is een theetent en een aardig zitje, vlak bij de muziek. Verder zijn er tal van attracties aan de tentoonstelling verbonden, die de bezoekers zeker trekken zullen. Wij eindigen dit verslag met aan te halen iets uit de inleiding door don Burgemeester van Woerden, den heer H. G. van Kempen, in den catalogus neergeschreven A'lles wat tot bevorderim,g van de belangen van onze Gemeen te kan strekken heeft mdjn volle insfemming dat kan ook. voor zoover we thans kunnen nagaan, gezegd worden van een tentoonstel ling als deze. „Moge deze tentoonstelHng de me. dewerking van zeer velen in deze Gemeente hebben en moge zij eem du'delijk beeld geven van hetgeen onze Gemeente op het gebied van Landbouw, Handel en Industrie kan presteer en. „yan harte hoop ik, dat afl de moeite, die door het Bestuur van deze Tentoonstelling is en nog wordt gegeven, niet vruchteloos zal zijn, maar dat onze Gemeente en in het bijzonder de Woerdensche Land bouw. Handel en Industrie rijke vruchten als gevolg van deze on derneming zal mogen zien." Ouderkerk a.d. IJssel, 10 Sept. Met ingang van Maandag j.l. is de prijs der melk weder verhoogd en gebracht op 16 cent per liter. 4 Door de politie is procesverbaal op gemaakt tegen J. van L., wegens het verkoopon-van sterken drank in het klein «onder de vereischte vergunning. Bleskensgraaf, 10 Sept. Toen de koop man G. T., van Brandwijk, Zaterdag door deze gemeente fietste, geraakte hij bij G. S. alhier in een diepe sloot. Met achterlating van de fiets, slaagde hij er in, alleen er uit te komen en moest toen, door C. S. te wekken (het was 11 uur) met diens hulp de fiets weer ophalen. Overigens kwam hij er zonder verlies van een en ander af. - Alhier is het tarwebrood met 4 «a het wittebrood met 2 cent in prijs ver hoogd. Donderdag 25 September zal ten Raadhuize alhier tot kostölooze inenting en herinenting gelegenheid zijn. Het bestuur van den polder „Gij- beland" zal aan het verzoek van den polder „Brandwijk" e.a. voldoen, om de- zo van het overtollige polderwater ontlasten. Lopik, 10 Sept. Zaterdagmorgen go- raakte alhier bij den landbouwer J. Bosch een vrachtauto, geladen met steenen van de steenfabriek „Gatalla" van Utrecht, in de dijksloot. De chauffeur kwam er met een nat pak af. Zaterdagmiddag is de auto weer op het droge gehaald. Oorzaak wordt verschillend verteld. Zivtnhulzin, 10 Sopt. Hot Daoios-co- mitó van do gehouden Bazar met het be- atuur van Ziekenhuisvorpleging. Do# der bijeenkomst was de overdracht van het batig saldo der bazar. De penningmeesteresse mej. P. Vente- Tuinzaad overhandigde met een kernach tige toespraak de kolossale - som van f 2640,45 aan den penningmeester, den heer R. Gallas, die in goedgekozen woor den de penningmeesteres en de verdere dames dank bracht voor ai de moeite en opofferingen, die zij zich getroost hadden Na nog een paar uurtjes gezellig door gebracht te hebben, verlieten zij het ho tel Vos. Maandagavond vergaderde de leden van de vereeniging Ziekenhuisvorpleging yuor reglementswijziging Do voorzitter zetto kortelings uiteen, waarom er tot reglementswijziging moest worden overgegaan. Na langdurige bespreking werd 'een voorstel van 't bestüur met groote meer derheid verworpen. Hierna kwam een voorstel van eender leden, dat door het bestuur eenigszins werd gewijzigd werd, in stemming. Dit werd met algemeene stemmen aan- •nomen. De overige voorstellen van het bestuur werden zonder discussie goedgekeurd. Gorinchem, 10 Sept. De chauffeur van een luxe-auto van den heer R. uit Gies- sen-Nieuwkerk, reed vanuit deze gemeen te huiswaarts. Op den Dordtschen Dijk week hij uit voor een wielrijder, daartoe reed de chauffeur mot een wiel van den auto op den berm, hij verloor het stuur en de auto stortte van den hoogen dijk. De chauffeur is ernstig verwond naar het ziekenhuis vervoerd. Lekkerkerk. 10 Sopt. Op het Oranje feest te Dordrecht op 4 September zijn ballonnetjes opgelaten met een kaart, waarop het verzoek de kaart na het vin den van een der ballonnetjes naar Dor drecht op te zenden. In onze gemeente zijn twee van die ballonnen gevonden en wel door de heeren L. Broere Jac.z. en J. Holdermans, die beiden aan het ver zoek hebben voldaan. Het Koninginnefeest is in onze ge meente onder begunstiging van prach tig weder, met groote opgewektheid ge vierd. Het feest werd geopend door de Mu ziekvereniging „Juliani'die van 10 tot 12 uur een concert gaf, dat veel pu bliek trok. Ondertusschen werd er oen ringrijderij gehouden met tilbury's waar aan 23 paren deelnamen De uitslag was le prijs H. van Os en mej. D. van Os 2e prijs G. v. d. Heul en mej. Joh. Noor- degraaf 3e prijs J. v. d. Graaf en mej. Tr. Bos; 4e prijs P. v. d. Graaf en mej. Cor Bouter. Op het Schoolplein: Hindernisloopen voor jongens van 11 tot en met 14 jaar. Hieraan namen 30 jongens deel. Ie prijs A. Broere, 2e prijs Joh. de Gruijter, 3e prijs A. van Donk, 4e pjrijs G. Vogelen zang de Jong, 5e prijs Aan don Hinde) meisjes van 11 tot 14 jonge dames deel. le veninck, 2e prijs Eliz. I Maaswinkel, 3e prijs Rina v. d. Woudeh, 4e prijs Gon- da Verstek en 5e prijs Engeltje Riet veld. Des namiddags ringrijderij met fiet sen. Hiervoor waren 52 liefhebbers of -hebsters. le prijs T. v. d. Graaf Gz., 2e prijs A. Broere Gz., 3e prijs J. Mudde, 4e prijs W. Mudde en 5e prijs G. Berger. Op het Schoolplein Mandje springen voor pejsönen boven 16 jaar. 14 deelne mers. le prijs G. Maaswinckel, 2e prijs G. Oskam, 3e prijs W. Verbaan, 4e prijs J. Mudde. En tot slotHinderniswedstrijd voor paren boven 16 jaar. Hiervoor waren 26 paren aangegeven. Uitslag le prijs -P. v. d. Velden en mej. Joh. de Groot, 2e pr. Abr. Borsje met mej. Eliz. de Groot, 3e prijs M. van Zwienen en mej. G. de Ja ger. Grappige tooneeltjes speelden zich hierbij af. Jammer, dat de klompen niet best in orde waren. Tot slot des avonds: Standen der Turn, opgeluisterd door de muziek van Juliana. Een zeer groot aantal feestgan gers was saamgestroomd om de standen te zien, want „K.D.O.-' geeft Altijd wat goeds. Nu, men is in deze verwachting niet teleurgesteld. Er werd prachtig ge werkt en men kon zien, de medewerken den konden op elkander vertrouwen. Tot afwisseling werd vuurwerk ontstoken en dit deed het prachtig. De commissie kan met groote voldoe ning op haar werk terug zien. Het feest is uitstekend geslaagd en geen enkele wanklank is jjehoord. Nog lang heeft het publiek zich «vermaakt in de verschillen de vermakelijkheden, die op het feest aanwezig waren, en hoogst voldaan keerden sommigen laat huiswaarts. Opmerkelijk is het, zooveel Lang pootmuggen er over tuinen en landerijen rondvliegén. Dat wordt het volgend jaar waarschijnlijk weer een voorjaar met veel emelten. Als een bijzonderheid kunnen wij melden, dat (ji onze gemeente, na 20 Juni j.l. geen sterfgevallen hebben plaats gehad. Voor een gemeente met ruim 420 inwoners toch wel iets heel bijzonders. Tukker, wedstrijd voor |jaar- namen 18 Corn.a. Leu- BENSCHOP. Voorzitter, tevens secretaris, is de heer R. van Beusekom. Aanwezig 6 leden. Er is 1 vacature. Na opening der vergadering met go- bed, heeft de arrestatie der notulen plaats welke onveranderd worden vastgesteld en geteekend. Naar aanleiding van een ingekomen overlijdensbericht wydt de voorzitter een kort woord aan de nagedachtenis van den op 31 Juli j.l. overleden Njvethouder, den heer T. Kasteleijn. Uit het proces-verbaal der gehouden kasopname bij den gemeente-ontvanger blijkt, dat in kas was f 7.622,26, terwijl boeken en bescheiden ln orde zijn bevon den. Het tegoed op de postrekening be droeg f 1.101.48. Van dhr. G Woudenberg, aannemer te Ameide, is ingekomen een verzoek, om een tegemoetkoming ad f 1500 in de kos ten van meerder werk bij de verbetering van den weg en tevens om verkorting van den onderhoudstermijn. Adressant beweert o.a., dat 't lengteprofiel van den weg veeL strakker is gemaakt, dan het bestek aangeeft, wat door de directie werd voorgeschreven. Vele bulten op den weg en enkele opritten bij bruggen njoesten worden weggenomen of verbeterd; een en ander veroorzaakte veel werk en kostte tijd en geld. Hoewel er vele bezwaren oprijzen om Woudenberg geheel schadeloos te stellen, ia wethouder Van Beek er voor hem toch in enkele opzichten tegemoet te komen, daar den aannemer alle eer voor zijn werk toekomt, omdat hij den weg uit stekend in orde heeft gemaakt. O.a. moest Woudenberg reeds een geld- leening sluiten, daar de gemeente hem den 3en termijn niet geheel kan uitbeta len wegens gebrek aan kasgeld en daar om stelt spreker voor hem het rente-ver lies in elk geval te vergoeden. De voorzitter licht toe, dat het niet de schuld van de gemeente is, dat de derde termijn niet kan worden uitbetaald, om dat we steeds nog wachtende zijn op de Provinciale subsidie. Spreker zegt, dat met Woudenberg nog niet kan worden afgewerkt; zoodra de subsidie ontvangen 4s, kan het juiste bedrag van het ren teverlies worden bepaald. Wordt z. h. st. goedgevonden. De onderhoudstermijn wordt verkort tot 1 October a.s., mits de aanwezige ma terialen op den weg blijven zonder ver goeding. Naar aanleiding van een brief van den Bond van Provinciale Brandweerkorpsen deelt do voorzitter mede, dat verleden jaar besloten is voor een half jaar lid te worden. Thans wordt gevraagd of de ge meente zich ook wenscBt te verbinden voor het jaar 1924'25, de pontributie bedraagt f 12. Ofschoon de meeste ge meenten lid van dien bond ziju, ziet spreker er voor cjpzo gemeente geen di rect nut of voordeel Van in. Besloten wordt geen contributie moer te betalen. In verband hiermede wordt tevens den toestand van het brandweerm^te^iaal be sproken. -Bij de beproeving is gebleken, dat de Damsche spuit niet meer voldoet, althans zij gaf bijzonder weinig water. B. en W. worden daarom gemachtigd deze handbrandspuit uit de hand te ver koopen, terwijl de dorpsche handbrand spuit naar den Dam zal worden overge bracht. Aangaande het brandspuithuis op het dorp, dat zeer bouwvallig is, worden lan ge discussies gevoerd. De voorzitter Ik geef den Raad nog maals in overweging daarin te voorzien. We moeten een betere bewaarplaats heb ben, want de achtermuur is zeer bouw vallig en dientengevolge bestaat er ge vaar voor de nieuwe motorspuit. De heer Van Os is van meening dat het bestaande brandspuithuis nog best dienst kan doen, wanneer de slechte achtergevel vervangen wordt door een nieuwe. Bij deze zienswijze sluit de heer Van Breukelen zich aan. Wethouder Van Beek en anderen oor- deelen, dat vernieuwing van de bestaande bewaarplaats ondoelmatig is een veel geld zal kosten, terwijl het aangrenzende lo kaal der Openb. School ledig staat en voor opberging van het brandweermateriaal zich uitstekend leent. Met op een na algemeene stemmen wordt hierna besloten het bedoelde schoollokaal te veranderen en in te rich ten tot bewaarplaats; alleen het lid Van Os stemt tegen. Aan B. en W. wordt de voorloopige uitvoering van het werk opgedragen.. Als leden van het college van zetters komen voor aftreding in aanmerking W. Oskam en G. van Baaren. M. a.s. worden de aftredenden met J. Bos Pz. en J. van Os Cz. bij den Com missaris der Koningin voorgedragen voor eene herbenoeming. De geloofsbrieven van het onlangs gekozen raadslid H> van Ieperen Az. worden nagezien en in oi-de bevonden. Overeenkomstig het advies der com missie belast met onderzoek der gemeen- terekening over 1923 \vordt m.a.s. be sloten deze rekening voorloopig vast te stellen. De gewone ontvangsten bedragen f 55.150,36; dito uitgaven f 52.226,06 1/2; het batig saldo f 2.924,29 1/2. De buiten gewone ontvangsten f 39.035,68; dito uit gaven f 34.779,83; het batig saldo der halve f 4.255,85. De instructie der keuringsveeartsen, w^ke 16 October a.s. afloopt, wordt op nieuw vastgesteld en zal na bekomen advies der Gezondheidscommissie ter goedkeuring worden ingezonden aan Ged. Staten. Uit ingekomen opgaven van in deze gemeente wonende schippers blijkt o.a., dat door N. G. Versluys het bazalt voor den weg kan worden geleverd voor f 8,64 per M3. en het Arnhemsch zand voor f 2,78 1/2 per M3., terwijl A. Ver- bree het grint voor f 4,55 per M3. kan leveren. Besloten wordt aan deze perso nen de levering van het benoodigde ma teriaal voor den weg op te dragen. Be treffende het onderhoud der beide wegen wordt besloten sollicitanten op te roepen voor wegwerker; daarfoe wordt de ge meente verdeeld in 2 slagen. Het le slag loopt van het z.g. „Hemeltje" tot G. Boere Gz. en het 2e slag van daar tot aan den Polsbroekerdam, terwijl een op zichter vooralsnog rïïet zal worden aan gesteld. De leden zelve wenschen hun medewerking te verleenen bij het toezichj- houden van lossen enz. Niets meer te behandelen zijnde wordt de vergadering gesloten. Zwaar on weder ven Eindhoven en omgeving woed de Maandag een zwaar onweder. Bij stroomen viel het hemelwater neer, zoodot hier en daar de riolen niet bij machte waren den gewei - digen toevoer te veirwerken en vele straten blank stonden, voordat de put jee de regenmassa'a hadden op geslurpt. Veie bliksemschichten, gevolgd door zware donderslagen, doorklief den het luchtruimen richtten Mier en daar vernielingen aan, evenwel' niet van ernstigen aard. De hoo rnen moesten het vooral ontgelden. Zoo vernamen wij, dat een groote eik. staande aan den Aalsterweg. geheel versplinterd werd, evenals de daarnaast staande telefoonpaal cn telefoongelleidingen. Verder werden er verschillende boomen vernield. De bliksem sloeg ook. in een paar woningen in, waar echter geen noemenswaardige schal de werd aangericht. Er werd geep brand veroorzaakt. De bliksem ploeg o a in den torentje van de school van het Phiiipsdorp, hetwelk met donderend geraas instortte, ge lukkig zonder persoonlijke f onge lukken te veroorzaken. Armehazen! Op ver- scbillende plaatsen van het jacht veld in Twente werden doode hazen aangetroffen. Het epidemisch heer- schen van het mond- en klauwzeer jal aan. dat.versdhiijnsel niet vreemd ziin. want de levenlooze dillen dragen de ken teekenen dat zij aan die ziekte gestorven zijn. Motorongeluk. De ingenieur der Staatsmijnen D., is op den Meerssenerweg bij Maas tricht van zijn motorrijwiel geval len Bewusteloos werd hij naar het hospitaal te Maastricht overge bracht. Zijn toestand is niet levens gevaarlijk. Mijnongeluk-ken. Het aantal ernstige ongeuaiien in, de mijnindustrie in de afgeloopen week is nog met een tweetal ver meerderd. In de staatsmijn ,,Hen - drik" werd namelijk de gehuwde mijnwerker 'W., woonachtig te Heerlerheide, door vallend gesteen te gelroflen en gedood. Op de staatsmijn „Emma" wer den eerst een tweetal mijnwerkers licht gewond en werd daama de arbeider M., uit Hoensbroek, onder een steenstorting bedolven. De on gelukkige moest to zorgeÉjken toe stand naar het hospitaal te Heerlen worden overgebracht. Een oude diefstal. In Sept. 1922 werd een pakket, in houdende I 37.000, door het post kantoor te Kerkrade naar Maas tricht gezonden, ontvreeml. De diefstal geschiedde op zeei slimme wijze. Men had het vaarde volle pakket uit een postzak ge haaid en een py-vi.ea er op gelij kend pak, waa';i waardeloos pa pier zat, op derrie wijze gelakt ea geknoopt als het origincele. in de postzak gedaan, welke zak ook weer op de gewone wijze diduge naakt was. De zaïv vat imt een vrachtrijder van hot postkantoor Kerkrade naar het op ion half uur afgelegen statiflon gebracht, daar overgegeven aan den postconduc- teur van den trein, naar Sittftrd vervoerd naar het postkantoor al daar en vervolgens weer per trein naar Maastricht overgebracht waar bij opening op heit hoofdpostkantoor de diefstal ontdekt werd. De f 37 000 bestonden uit bank biljetten en baar geld. Een grondig onderzoek werd te Maastricht, Sit tard en Kerkrade ingesleld, dioch de recherche stond voor een raad- se'achtig geval, vooral doordait de zak door zooveel handen gegaan en bovendien vervoerd was van het postkantoor Sittard naar het station met een wagen, die aan de achter zijde geopend was. Thans is in het geval klaarheid gekomen. De recherche krteg een vingerwijzing, waardoor later bleek dat het pakpapier, waarmede het verwisselde pakket gevuld was ver- moodeli k afkomstig was van het postkantoor te Kerkrade. omdat de zeKde kwaliteit daar gebruikt werd Een brievenbesteller van dit kan toor werd verdacht en aangehouden doch deze is later op vrije voeten gesteld. De koetsier wist aanvan - kelik zijn onschud te bewiiaen, doch hij is later naar Duitschland uitgeweken. De recherche hield hem echter steeds onder verdenking. Aan de overzijde der grens heeft do m..n op grooten voet geleefd en had geen vaste verblijfplaats. Veel omgang onderhield hij met zekeren Hollan der, een bekend smokkelaar, dip vlak aan de grens in Duitschland woonde. De vorige week werd door oen der beide personen in een ca fé in de omgevF&g van Aken een bankbiljet van 1 10 gewisse'd dat aan de eene zijde verkleurd,c<>k eenigszins vergaan was, alsof het n 1. lang onder den grond vOcgott had. Dit kwam de Akensche recherche t<a- oore, die hl ^nn aanleiding vond in verband met andere gegevens, tpc arrestatie over te gaan. Sim' vprluidt moet een der aangehoude - nen reeds bekend hebben.

Schoonhovensche Courant | 1924 | | pagina 3