et? i in.u.R. K lïl.U.R NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT. L Vrijdag 12 September 1924 No. 4865 Plaatselijk Nieuw*. FEUILLETON. De giftmengster. [otterdam moeit». Dit nummer bestaat uit DRIE BLADEN. EERSTE BLAD? en kuikens. kippen. 56e Jaargang Volksspelen en veiligheid. dicht bij was en bij een otplatea vkerk f 5 sub. uwverord. te of wendt (J 1 em f 10 sub 4 koop f 10 sub. dan ware goedige verwijde- aren. adres is GOUDA Joden grond f 5 sub 2 d. 427 W v. 8. v. d. H te Iwijk, ieder f 5 lieren. 8. W. N. VAN NOOTEN, SCHOONHOVEN. Uitgevers. ■Telefoon 20. Poatch. en GHrodiehst 13763. melasse ter. meel en zijn blj- lering in Arbeidswet. te Schoonhoven, ag; L. v. V. te iboeten elk van ke boete; B. R. en elk van f 2 boete; J. B te 0 sub. 5 dagen, 'ol.-verord. te n. rt, J. v. d. M., r f 5 sub. 2 d., f 2 sub. 1 dag. >tor-verord. te Gelukkig evenwel hebben we op de i- S legenheiid om in bet opop; - uv Dat daar- druk gebruik gemaakt wordt, :oop f 10 sub. op 2 geldboeten oor elke boete; sub. 1 dag; J._ geldboeten elk ke boete, 'kenteekenbeel. oven, J. D te sub. ieder 4 d. Pol.-verord. te 400 W v S. f 3 sub. 1 dag; 5 sub. 2 dagen; sub. 2 dagen, M R. te Krim- uh ieder 1 dag; b. 1 dag. andweer-verord. ht. bit f 5 sub. 2 d. jtor-verord. te Ammerstol, 12 Sept. Ten gevolge van den hoogen waterstand der rivier de Lek, zijn bij den heer D. de Jong, alhier gisterennacht een 5-tal jonge hennen verdronken, hetgeen voor hem een groote schadepost beteekent. Bodegraven, 12 Sept. De heer H. W. Speelman alhier, heeft op de veetentoon stelling van de,Holl maatschappij van landbouw te ’s-Gravenhage gehouden, een aantal mooie prijzen behaald en wel een eersten prijs in klasse VII: al of niet drachtige pinken geboren na 1 Oct. 1922, een derden prijs in klasse VHI: voor het beste kuiskalf, geboren na 80 Sept. 1923, een tweeden prijs in klasse XI; stieren geboren, vóór 1 Oct. 1920. Verder behaalde hij een derden prijs in de afdeeling schapen. kinschoten, 12 Sept. De heer A. v. d. Heuvel alhier heeft een derden prijs be storven. In do hedenmorgen ten Gemeente- huize alhier gehouden 4openbare raads vergadering is op het verzoek van Ds. P. J. Steenbeek, alhier, om een lokaal van de tweede openbare lagere school in bruikleen te mogen nemen voor het geven van catechisatie en bijbellezing, gunstig beschikt. Mededeeling werd gedaan dat de heer J. A. A. Uilkens, Burgemeester was her benoemd tot lid en tot voorz. der oleo- triciteitscommissie. Tevens werd de begrooting dienstjaar 1925 aangeboden, welke gedurende veer tien dagen ter visie zal liggen. In de va cature van den heer P. v. d. Dool, die bedankt had als lid der commissie van plaatselijk toezicht op het lager onder wijs, werd benoemd de heer G. G. van den Berg, alhier. Tot leden der oloctri- citeitscommissie werden benoemd de heeren A. Oskam en H. Tempelman. Ten slotte werd besloten het laagspannings net der electriciteit tot de woning van den heer A. Renes, aan den Lekdijk te Bergstoep, uit te breiden. 431 W v S. sub. 2 dagen, chap. kerk, G."v H. warden, ieder te Leiden f 10 Bergambacht, 12 September. De oude Ooievaars, zijn van hun nest, geplaatst op de Ned. Herv. Kerk alhier, vertrokken naar warmer oorden, met zich voerende drie jongen door hun in dep zomer uitgebroeid. Op het verzoek van B. van Wijk alhier, om verlof tot den verkoop van alcoholhoudende drank, andere dan sterken drank, is afwijzend door B. en W. beschikt, op grond dat zijn localiteit niet voldoet aan de eischen gesteld aan de desbetreffende verordening. Het hert dat in Benedenberg alhier was gevangen en gestald bij den bouw- !am, aangehou- V J. V, E. I. tterdam, L. P. te Delft, B. V. el, T. D. B. te cder 4 dagen; idem; D. v. d. houden tot 17 waarvan de leeren overtrek aan flarden hing, en een kJgjne met gebloemde stof overtrokken zelf" voor bezoekers bestemd voltooiden het wonderlijke ameublement. Pinna stond voor het vuur en hield in de hand een distilleerkolf, waarvan zij den inhoud aandachtig beschouwde. Op haar door den gloed verlicht, door den overmaat van alle buitensporighe den, door al de schandelijkheden van de ondeugd gerimpeld, verwelkt en verdier lijkt gelaat, was geen spoor van schoon heid te ontdekken. En toch was deze vrouw nog dertig jaren te voren, de eer ste en meest gevierde schoonen van Gu- dalara. Haar' hart was echter destijds reeds1 vergiftigd door al de vreeselijke hartstochten, welke geest en lichaam te gelijk dooden. Te dier tijde woonde te Gudalfi-ra een jong advocaat, Carlos Mo ro geheeten. Óp een bal leerde Pinna hem kennen, en met de haar aangeboren hartstochtelijkheid was van dit oogenblik al haar streven, al haar denken, er op gericht, Carlos Moro tot echtgenoot te krijgen. Door list en vleierij was het haar gelukt den jongen man voor kor ten tijd te boeien maar weldra leerde hij de slang kennen en brak hij allever- keering met haar af. Korten tijd daar na trouwde hij met een wel geheel on bemiddeld doch beminnelijk meisjeen vestigde zich metterwoon te Monterey. Pinna was den waanzin nabij en gaf zonder bedenken haar hand aan een man die sinds maanden bij haar daarom aan drong. Beiden waren als voor elkander geschapen gevoelloos, vermaakzuchtig, tot elke slechte handeling, tot elke mis daad in staat. De gevolgen bleven niet uit. Het vermogen smolt zichtbaar weg en op zekeren dag stond Pinna met ha ren man en haar zoon José op de straat zonder geld, zonder dak* zonder voed sel. Doch na weinige jaren leefden zij weer op grooten voetzij hadden een Deze Courant wordt des Maandags-, des Woensdag»- en des Vrijdagmiddag» uit gegeven. Prijs voor Schoonhoven per 8 maanden f 125, franco per post in Nederland j 1,50. Over het abonnement wordt in de eerste maand beschikt. Men kan 'zich abonneeren bij alle Boekhandelaren, Kantoorhouders en bestaande tusschenpersonen Op de Reeds na een jaar riep men als een koe ziek werd, de hulp van de heks Pinna in. Werd een kind ziek, dan vroeg men Pinna om raad. Herstelde het kind, dan werd haar lof alom uitgebazuind en Zij goed betaald, stierf het kind, dan haalde Pinna de schouders op en zeide, dat men hare geneesmiddelen niet nauwkeurig volgens hare voorschriften had aan/?- wend. In één woord, haar roep als heks was gevestigd. Ook in een ander opzicht zouden hare wenschen vervuld worden. Carlos Moro begon aan speculation met bezitters van zilvermijnen deel te nemen en waagde groote sommen in hunne ondernemingen Helaas I hij verloor nagenoeg alles wat hij bezat. Deze slag wierp hem op het ziek bed, maar de kunst des geneesheers ver mocht slechts ondej vQortdurend zwaar lijden nog eenige maanden zijn leven te rekken; hij werd steeds zwakker, een slee I De Oranieleesten te .Bergambacht. (Vervolg)4* - Bergambacht, De volksspelen werden aan- gevangen met koekhappen door meisjes beneden den 18 jarigen leeftijd, waarvoor zich 45 deelneemsters hadden aangemeld, 1 waarvoor 14 prijzen beschikbaar waren' 1 gesteld en kregen A. van der Heul, C. van der Straaten, M. Romeijn, C. Blanken, J. Graafland, E. N. Verhagen, M. Boon, 1 G. van Buren, G. Kroone, N. Blanken, N. Oosterwijk, H. Mak, H. Kramer, A. de 1 Mik en A. van Wijngaarden ieder een 1 prus. Daarna turfrapen voor jongens, leeftijd tot 13 jaar. Ook daarvoor was veel I liefhebberij en hadden zich 48 jongens opgegeven. 14 prijzen waren uitgeloofd l welke werden gewonnen door: J. Prins, J. Anker, D. C. van den Berg, E.Ligthart, C. van den Heer, P. Bot, C. Kok, van Stam, M. de Bie, L. van Driel, D. Oskam, C. Graafland, N. Verkerk, en M. van den 1 Heuvel. Hardloopen voor meisjes qiet een juk met 2 emmers, 26 deelneemsters. Deze wedstrijd wekte menigmaal de lach lust op..De 1ste prijs werd behaald door 1 Aartje Oskam, de 2de prijs door Martha Röden en de 8de prijs door Nellie Verha gen. Kruiwagen rijden voor paren, waarbij een rit de dame in de wagen moest zitten en de heer rijden on de andere rit de dame rijden en de heer zitten. Ook deze wedstrijd verhoogde de feestvreugde. Het aantal deelnemers was echter niet groot slechts 8 paren hadden zich opgegeven, 1ste prijs behaalde P. Stout met Mej. A. M. Duhen, 2e prijs G. van den Berg met Mej. E. Llgthart, 8e prijs A. Graaf land met Mej. J. Bode en 4e prijs J. Borsje met Mej. J. de Groot. Vliegerwedstrijd. 12 deelnemers, voor de mooiste vlieger 1ste prijs H. van Zoest, 2e prijs A. de Bie. Voor de mooiststaande vlieger 1ste prijs C. van de Velde, 2e prijs F. van der Straaten, 3e prijs A. Bouter, 4e prijs a Botter en 5e prijs G. de Mik. Ringrijden voor paren op tweewielige rijtuigen, waarvoor zich 25 paren hadden aangemeld. 1ste prijs behaalde K. Pons met Mej. D. Bos te Lekkerkerk, 2e prijs j P. de Jong te Berkenwoude met Mej. A. -- - -- - Rijkaart alhier, 8e prijs J. van Nielen 1 raan G- Rooken alhier is lamme rlijk ge niet Mej. A. de Heij te Willige Langerak. Ringrijden per flets alleen voor inwoners waarvoor zich 41 deelnemers (sters) hadden aangemeld. Damesprtfzen 1ste prijs Mej. G. Boer, 2e prijs Mej. Joh van den Heuvel, 8e prijs Mej. J. Burger 4e prijs Mej. A. Burger en 5e prijs Mej. W. van den Berg. Heerenprijzen W. Baartman lste prijs, J. D. Burger 2e prjjs, G. de Jong Ds. 3e prijs en M. Slotboom 4e prijs. De prijzen voor de verschillende wed strijden bestonden ^lle uit fraaie Kunst voorwerpen. Om 8 uur des avonds werd door de Zangvereeniging „Nut en Genoegen” alhier een zanguitvoering gegeven. Er werd prachtig gezongen hetwelk door zeer veel belangstellenden werd aangehooid, hoe wel voor de achteraanstaanden veel van de schoone zangkunst verloren ging door het gejoel van de feestvierende menigte. Aart, het eind van dit concert, trad de EdelAchtbaré heer Burgemeester dezer gemeente in de zangtent en huldigde met een kernachtige rede de noeste vlijt van den Directeur der zangvereeniging de heer achtig witte kleur van het ivoor. Zijn meer dan eenvoudige kleeding bestond uit een bruin wollen korten kiel omzijn middel door een leeren band vastge- snoerd. Beenen en voéten waren onbe dekt, Dit terugstootende schepsel be spiedde op zijn hurken zittende al de handelingen zijner moeder. „José, gij moet nog heden naar de „Groene kari” en Migel Cano.dit flesch- je brengen.” „Ik zou nu, in den avond, naar Migel Cano gaan? Ga zelf en breng hem het fleschje”, sprak grijnzend de waardige zoon. „Maar lieveling, ik kan niet weg, ik verwacht bezoek; ga, beste José, ik smeek er u oml” „Wat geeft ge mij voor de boodschap?” De oude werd rood van kwaadheid en vatte een op de tafel liggende ijzeren stang op. „Monstef, ellendig wicht, als gij niet gaat, sla ik u de hersens in. Zou uw moeder u voor een boodschap moeten be talen.” José sprong op en groep een brood mes; zijn oogen fonkelden als die van een wilde Aat. De heks deinsde verschrikt terug. „Geen domme streken, jongen, ik geef u vier realen, als gij gaat.” „Leg dan het ijzer weg na do vier realen op de tafel.” De oude gehoorzaamden haar bemin nelijk kind stak nu de vier realen op en maakto zich gereed om heen te gaan. „Luister,” zeide Pinna. „Gij gaat naar Migel-Cano en zegt hem, dat ik hem hierbij het fleschje zend; het Vouden horloge heb ik goed verkocht. Ingeval hij nieuwe waren heeft, kan hij ze zenden; als het slecht weer is, kan hij u bij hem laten overnachten.” José stak het fleschje bij zich en ging heen. Hot was reeds stikdonker en het SCHOOÏHOVBNSCHE CODRAUT speelhol gehuurd het geld vloeide hun toe. Bleven en schurken hadden daar hun leger opgeslagen en op zekeren schoonen dag verdween in dat hol een rijke En- gelscHman. Ten gevolge van het gerech telijk onderzoek werd het speelhol opge- heven en Pinna’s man gevangen genomen hij stierf gedurende het onderzoek. Pin na stond weer met haar zoon op straat. Zjj trokken van stad tot stad, van dorp tot dorjAen kwamen eindelijk te Mon terey. Daar vond Pinna haar vroegeren verloofde, Carlos Moro, met zijn vrouw en een allerliefsteen knaap, gelukkig en tevreden levende. Al de hartstochten van een versmade vrouw ontwaakten in haar en zij be sloot al het mogelijke in het werk te stellen, om zich op Carlos Moro te wre ken. Zij trok bedelend verder, keerde echter na twee jaren met geld terug en kocht het bovenvermelde huis. Hoofdzakelijk speculeerde zij lichtgeloovigheid der landlieden. G. Romeijn alhier en wenschte hem ge luk met zijn te Ouderkerk a. d. IJssel behaalde succes daar hij aldaar twee eerste prijzen en een Directeursprys wist te bemachtigen, waarna de Burgemeester hem namens de leden van „Nut en Genoegen” een mand met bloemen aan bood. Nadat de Burgemeester aan het eind van zijn rede was gekomen, richtte zijn EdelAchtbare zich tot het publiek, hen aansporende om werkend lid te worden van „Nut en Genoegen", waarnk een driewerf Hoera werd uitgebracht op onze zang. Te ruim 9 uur begon het concert ge geven door de Muziekvereeniging „Apollo" van Nieuw-Lekkerland. Ook deze vereent- ging gaf ons veel schoons te hooren. Niet alleen des avonds doch den geheelen dag door heeft deze, wij zouden haast durven zeggen onvermoeide vereenigipg getoond wat er met goeden wil pn bovendien een goeden Directeur te voorschijn kan wor den gebracht. Tot slot van het feest werd een licht- stoet met muziek gehouden door de kom der gemeente. Het weder dat bij het begin van het feest, ons een half uurtje verraste opeen regenbui klaarde na den middag geheel op, zoodat wij een prachtigen’dag hebben gehad; Het feest had geheel een prettig ver loop, zgodat w(j er met trots op kunnen terug sten dat w|j in onze gemeente een prachtig Oranjefeest hebben gevierd. niet ietwat stevigen wind de ballon tegen den gashouder zou zijn aan geslagen, waardoor ook dan een ongeluk onvermijdbaar ware ge weest. Wij weten niet of de plaats, vanwaar de ballon opgelaten zou worden bepaald is door, of in over leg met den luchtschipper. Indien dit wel is gesuhied, dan treft hem- zelven voor een groot deel de schd.d. Maar dit ontslaat autori - teiten niet van den plicht om aan dacht te wijden bij zulke gevallen, aan de vraag of voor de openbare veiligheid voldoende gezorgd is. Juist wanneer het publiek in feeststemming verkeert en dus eeni- germate opgewonden is, moeten de veiligheidsmaatregelen zoo zorg- "vulldig mogelijk genomen worden. Niet Zoo, dat er een soort van dwangbuis aangelegd wordt. Politioneele maatregelen kunnen altijd soepöl worden genomen en het publiek blijft welwillend tegenover de politie, zoolang als het voelt, dat het de politie er niet om te doen is om te overheereohen, maar om te beschermen. In Bergambacht werd een hard draverij gehouden en daar werd het publiek in het geheel niet op het terrein van den wedstrijd toegela- ten. wat ons een zeer verstandige maatregel toelijkt. Men weet nooit wat er gebeuren kan en als er een maal iets gebeurt, dan is het t» laat om in te grijpen. Het voorgevallene te Onderwater zij een les, dat bij volksspelen zoo veel mogelijk worde gezorgd voor de publieke veiligheid en het zou overweging verdienen om kort en goed te bestuiten, dat men geen nummer meer op het feestprogram ma zer als het oplaten van een luchtballon. Orffie tijd is nüet zoo .rijk aan volksspelen als de Romeinsche, «waarin het volk geregeld vroeg om spelen en brood- Hoor de voort - durende insluiting van het le ven in e& soort corset van ver plichtingen en vormen, waarbij de veters telkens strakker worden toe gesnoerd, blijft er weinig lijd over te weinig soms voor ver maak en gepaste uitspanning. '>lukkig evenwel hebben we op nationale feestdagen nog ge- veiligheidsmaatregelen .Il om in het - baar feest te houden. Dat van --- w doen de feesten ons zien in de ver schillende plaatsen, waar ze met op gewektheid en geestdrift worden ge vierd en waar de bevolking reeds lang tevoren uitziet naar d® genoe gens, die het op zoon feestdag smaken zal. Al is het waar, dat er veel op zulk een feest plaats vindt, dat in feite niet door den beugel kan ,'dan is er toch alle gelegenheid om telkens veredelend in te werken op den volksgeest, door woord en daad, door geschrift en voorbeeld, dat men langzamerhand leert onder scheiden gepaste en ongiepaste feest vreugde en er zoo zelfs een vei’éde- lende invloed uitgaat van de fees ten, die worden georganiseerd. Wij raken evenwel eenigiermaie buiten het bestek van dit artikel, dat bedoelde /te handelen over de kwestie van veiligheid bij volksspe len. Het ongeluk bij Oudewater geeft ons de gelegenheid om daarvan een en ander te zegigen. Dat dit ongeluk goed is afgdloor pen is aan geen mensch te danken, slechts hieraan, dart de windrichting gunstig was. Indien dit niet het ge val ware geweest, dan had dit in brand geraken van de met gas ge vulde ballon tal van menschenle- vens kunnen vorderen «pn zou er rouw geweest zijn in vele gezinnen in Oudewater en omgeving. Dit is niet overdreven. Ieder die het foit moegomaakt heeft, kan g°- tuigen, dat eerstens de belangstel lenden veel te dicht bij den ballon werden toegelaten, tweeden», het pb- litietoezfchit niet voldoende was, door het te weinig aanwezig zijn van manschappen, derden» de bal lon op een verkeerde plaats was opgesteld, daar de gashouder te pende koorts sloopte zijn levenskrachten en hij stierf in den bloei zijner jaren. De ongelukkige weduwe gaf alle gelds waardige bruids- en andere geschenken van haren man ten beste met de verkla ring: „Mijn man zal niet met schulden beladen in de aarde rusten. Maar in deze hoop zag zij zich bitter teleur gesteld. Moro liet zoo weinig na, dat de opbrengst na de openbare verkooping ter nauwernood toereikende was om de huur te betalen, gezwegen de schuilen Niet I estand tegen de bittere Magen, volgde de arme vrouw haren- man spoe dig in het graf en de vijftienjarige Car los, hun zoon, bleef hulpeloos en zonder thuis op de wereld achter. Een koop man nam hem als loopjongen in dienst; doch na weinige maanden moest de arme knaap het huis verlaten, daar hij te zwak was om den arbeid te verrich ten, die men van hem vergde. Ai Met eenig geld in den zak doolde hij straat in straat uit om een dienst te zoe ken, tot de laatste cent verteerd was en dandan begon hij gebrek te lij den. Na deze voor het begrip van ons ver haal onmisbare mededeeling, zullen wij er den draad weer van opvatten. Door den rosachtigen gloed beschenen stond Pinna voor den haard en beschouw de aandachtig don inhoud der distilleer- ko!f. „Wa'tdat borrelt, wart dat schuimt, grijnslachte zij halfluid: „een druppel is genoeg om een levenslicht uit te dooven” Een licht gedruisch in een donkeren hoek van het wertrek trok hare opmerk zaamheid. Daar hurkte een wanstaltige kleine knaap, het was José, haar zoon. Hij had een zwak, bijna ziekelijk voor komen; zijn dik hoofd scheen nooit een andere bedekking gekend te hebben dan het borstelige, verwarde haar. Zijn uit geteerd, beenjg aangezicht had de geel- haald op de veetentoonstelling van de Holl. maatschappij voor landbouw te (Den Haag, en wel in klasse XIH stieren geboren na 80 Sept. 1922. Siledrecht, 12 Sept. Door het natte weer zijn vele uiterwaarden onder deze gemeente onder water geloopen. Eqnige veehouders hebben ’s nachts hun vee naar andere plaatsen moeten brengen, wegens gevaar voor verdrinking. Vreeswijk, 12 Se t Nu de schipbrug van hier naar Vianen geheel gereed is, kan worden geconstateerd, dat er een knap stuk werk tot stand is gekomen. In'de laatste maand van het vorig jaar werd het werk door de directie Zuid- Holland en Utrecht van den Rijkswater staat opgedragen aan de N.V. F. Rloos en Zonen, werkplaatsen te Kinderdijk. Hei betrof het vervangen van den hou ten bovenbouw van de schipbrug door een ijzerconstructie. Zooals in het be stek bepaald was, werd KIoos toestem ming gegeven om gedurende 70 achter eenvolgende dagen het verkeer over de brug te stfëmjnen, wat dus practisch hierop neer kwam, dat in 10 werkweken, zijnde 55 werkdagen de oude boven bouw d-por den nieuwen vervangen diende te worden. De voorbereidende werkzaamheden, zooals het in elkaar zettz der zeven brugvakken, welke bestemd waren om, ieder gedragen door drie schepen te za- men.de totale brug te vormen, hielden in verband met trage levering der wals- werken, langer op als verwacht en ge- wenscht was, zoodat eerst 8 Juli j.l. de eigenlijke vervanging een aanvang kon nemen. Wanneer men nu bedenkt, dat in de zen, betrekkelijk1 zeer korten tijd van 55 werkdagen zeven brugvakken, in lengte varieerende tusschen 18 en 26 Meter met een gewicht van circa 80 ton ieder niet alleen op de schepen moesten wor den opgelegd, van houten onder- en bo vendek voorzien, doch ook de land- hoofden, opleggingen, vijzelinrichtingen, enz. op en in de schepen belangrijke wij zigingen dienden te ondergaan, dan zal het zelfs den leek d' 'telijk worden dat „aanpakken” de boodschap was en veel oVerleg, gepaard aan inzicht noodig zou blijken, om binnen den bepaalden tijd van 70 dagen de brug in haar nieuwe gedaante aan de directie te kunnen op leveren. Inderdaad heeft de firma Kloos aan hare verplichtingen ten volle vol daan en meer dan dat, want 8 Septem ber, dus 60 tdagen nadat de stremming van het verkeer is ingegaan, werd in het bijzijn van de directie, zeer ten ge rieve van het verkeer van Utrecht naar het zuiden des lands en omgekeerd, de passage over de schipbrug hersteld. Hoewel bij de openbare aanbesteding de firma Kloos niet de laagste inschrijf- ster was, meende de directie van den Rijkswaterstaat dit werk, waarbij een minimaal korte stremming van l^et ver keer van het allergrootste belang werd geacht, aan deze fabriek om verschil lende redenen te moeten toevertrouwen. Dit blijkt zeer goed te zijn gezien want nu kon de herstelde en daardoor ver beterde schipbrug reeds voor het ver keer, dat hier zeer druk_is, worden opengesteld. Prijs der AdvertentiënMaandag» en Woensdag» van 1 tot 6 regels 1,14 iederq regel meer O.IT1/^ Vrijdag» van 1 tot 6 regels 1,80, iedere regel m^er f 0,20: Bij 3 maal plaatsing, wordt de 8e plaatsing berekend tegen f 0,10 per regel op Maandag en Woensdag en tegen 0,121/a Per re8el °P Vrijdag. Voor meer plaatsingen, groot aantal regels en condities vrage men tarief. i L Het huls der heks. In het schoone dal van Monterey, in Mexico, verheft zich een kleine bergke ten, welker rotswanden bet dal tegen ruwe stormen beschutten. Aan de Zuide lijke helling van dit gebergte stond nog voor eenige jaren aan den zoom van een klein bosch een huis, hétwelk in den hee-V len omtrek zelfs in de naburige stad Monterey, onder den naam van „het huis der heks” bekend stond. Zeker is het tenminste, dat de bewoon ster van het huis, de oude Pinna, in haar uiterlijk alles vereenigde om totmo del voor een schilder te dienen. Lang mager, leelijk, oud, met vooruitspringen de spitse kin, tandeloozen mond, inge vallen, gerimpelde wangen, kleine, diep liggende, maar vuurschietende oogen. Ging men haar raadplegen, dan werd men in een vertrek gevoerd, welks mu ren en zoldering door den rook geheel zwart waren geworden. De ruiten waren met papier beplakt en ten overvloede nog met doek behangen, om te beletten, dat een enkele lichtstraal in dat hol door drong. In het midden van dat vertrek was een haard, waarin het vuur bijna nooit uitdoofde. Glazen, stopflesschen met allerlei kruiden gevuld, stonden of lagen in het rond. Allerhande opgezette vogels stonden op een hooge kast, slangen en andere kruipdieren in wfingeest bewaard daartusschen. Op een kleine tafél lag een doodshoofd, twee vuile kandelaars met kleine, half afgebrande waskaarsen ston den daarnaast. In eiken hoek zag men een zwart geverfde tafel, waarop ver scheidene stokken kaarten, een leunstoel, K.& M0 190 7J0

Schoonhovensche Courant | 1924 | | pagina 1