dig lijk k JS NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT. JEAM EERSTE BLAD. Buitenlandse!) Overzicht. J5TEN Plaatselijke Berichten. FEUILLETON. De Giftmengster. S! BP een ten iken. Ireo een 1°. 12 i winkeliers. Dit nummer bestaat uit TWEE BLADEN. No 4869 Maandag 22 September 1924. - 56e Jaargang 1 tot 6 regels 1,11 tegen per root aantal regels Een Fllmwonder. inwisselbaar I I hij, I (Wordt YOtfralaa) ITII nog ge ldig. n bons weder ossier OVEN Nr. 8 S C. BON. lekende, pritna 8. W. N. VAN NOOTEN, SCHOONHOVEN. Uitgevers. Telefoon 20. Postch. en Girodienst 13763. gedragen de auto op den beganen grond te brdngen tot het ondergaan van een geneeskundig onderzoek, wat wel niet overbodig zal zijn. Nadat den geheelen Zaterdagmiddag een buitengewone drukte had geheerscht in en om het vaartland waarop het circus Westfalla zou worden opgeboud^ waar de jeugd zich al bij voorbaat vermaakte en hielp bij opbouwen der reusachtige tent waren wij in de gelegenheid de eerste van eenige uitvoeringen die hier zouden gegeven worden by te wonen. De gunstige beoordeeling uit andere plaatsen bad de verwachting reeds tamely k hoog gespan nen en deze is filet teleurgesteld. De in richting van de «tent was rekening hou dende met het vluchtige van het verblyf zoo goed als men kon verlangen al liet het drassige van het terrein nog wel iets te wenschen over. Maar al wat er te zien was op het gebied van paarden dressuur waa zoo goed dat er zelfs met circussen van meer gerenommeerden naam volkomen mee kon worden volstaan. Rij deters en rijders hebben proeven van bekwaamheid, van kracht, vlugheid en byna nooit falende zekerheid afgelegd, die zeer in den smaak vielen van het opgekomen publiek, en waaraan liefhebbers van paardrijkunst en dressuur hun hart aan konden op halen. Verder was er volop verscheidenheid. Twee clowns John en August de Domme, zorgden voor noodige grappen en moppen en vooral voor hen die de Duitschetaal eenigzins machtig waren, viel er wel eens een geestigheid meer te nieten. Er werden acrobatische toeren uitgevoerd, die zeer sterk waren en dansen te zien gegeven, die eene be koring waren voor het oog, terwijl een lassowerper, in het costuum van een cowboy, staaltjes uitvoerde, die de be wondering wekten,der bezoekers. Voeg hierby de medewerking van de muziek- vereeniging „De Harmonie” achter, enge kunt U voorstellen, dat de bezoekers zich kosteiyk hebben geamuseerd. Krimpen a.d. Lek, 22 Sept. De Post- duivenvereeniging De Reisduif hield Za terdag een wedvlucht van Gulemborg, af stand 45 K.M. Prijzen werden als volgt behaald: le, 2e, 3e, 4e, 5e door H. A. van Krimpen; 8e M. de Hon; 7e J. Dek ker, 8e en 9e J van Wijnen Door de Muziekvereeniging Cres cendo, directeur de heer G. Horsman, werd Zaterdagavond in den tuin van Schippers een concert gegeven De mu zieknummers werden, zooals gewoonlijk, op zeer verdienstelijke wüze ten gehoore gebracht. Het publiek dat jammer genoeg niet talrijk was heeft een gonotvollen avond gehad. Zaterdagavond werd door de fir ma Verheij alhier do nieuwe winkel voor stofferderij en meubelhaudèï geopend. Door verschillende leveranciers waren voor deze gelegenheid bloemen gezonden. De etalage, die toch al fraai was, kwam dit zeker ten goede. De belangstelling voor de opening dezer zaak van de zijde der ingezetenen was zeer groot. Door den heer D Smit alhier, is met gunsigen uitslag examen afgelegd voor het politiediploma. Door den heer J. A. Verzijl alhier Even de knoopen tellen. Ja, neen, ja, neeft. andere woorden, zal DUITSCHLAND nu tot don Vol kenbond toetreden of niet. Hei schijnt er nu van te zullen komen. De voorn rugeqritoge'n, dio in derf Volkenbond zijn vertegen woordigd. hebben doen weten, dat zij er prijs op zouden stellen, alg Duitschland in den Volkenbond kwam, en nu de Volkenbond thans in vergadering bijeen is, heeft men zelfs een speciaflen vertegenwoor - diger naar den rijk «kanselier gezon- In Amerika loeft het negenjarig jonge tje dat wij hier met zijn jockeypot op, afbeelden. Dit knaapje, Jackie Googange naamd, mag met recht een filmwouder heeten. Hij speelt reeds een paar juar voor de film en verdient daarmee dui zenden guldens. Wanneer in de groote 'steden in de bioscopen een film wordt gegeven waarin Jackie optreedt, dan loopt hot storm. De manieren van hot ventje op de film zijn werkelijk amusant om te zien. Thans maakt Jackie een reis door Europa. In Londen, waar hij het eerst aankwam, werd hij door de menig te'bejubeld als een vorst. De dames ver afgoden hom. Hij vond Londen verruk kelijk, zooals hij zeide. zal een electrische verffabriek worden op gericht. Door H. B. is van zijn land een kool gesneden, die het buitengewone gewicht had van 20 pond. Aan den majoor-brigade-comman- dant der Rijksvoldwacht den hoer W. Rodenburg, is met ingang van 30 Sep tember a.s. op zijn verzoek eervol ont slag verleend. t Nieuwerkerk a.d. fJssel, 22 Sopt. De prijs van de melk weer met 1 cent per liter verhoogd en bedraagt nu 17 cent. Uitslag van de loting voor den dienstplicht lichting 1925: G. J. van Arnhem 5; G. den Braven 6; P'. van der Gaag 18; Johs. van Gelderen (broeder- dienst) 22; A. van Gonderen (br.) 3, H. J. de Groot 12; A G. P. Haak 4, J. don Hollander 3; G. Luijtjeg 21; Corn. Oudyk 8; D. Johs. Rietveld 23; P. Schipper 19; Jac. Schouten 9; Corn. Soele' (br.) 2; A. F. M. Sogers 26; Corn. Slobbe 17; Johs. Jac. don Toom 25; W. van Tuyj 15; D Twigt (br.) 14; J. Uitbeijerso 7; Jac. Verboom (br.) 24; A. Verstoep (br.) 1; Corn, van Vliet 11; L. van Vliet 16; A. van Weelde 20; M. Zanen 10. Door opheffing van het postkantoor te Moordrecht zal het hulppostkantoor in deze gemeente ressorteeren onder het kan toor te Gouda. Deze Courant wordt des Maandag»-, dea Woensdags- en dea Vrijdagmiddag» uit gegeven. Prija voor Schoonhoven per 8 ihaanden f 1 25, franco per post in Nederland j 1,50. Over het abonnement wordt in de eerate maand beschikt. Men kan zich abonneeren by. aha Boekhandelaren, Kantoorhouders en bestaande tuaachenperaonen. de berichten in do nieuwsbladen en wanneer zij hem ooit weer zouden op sporen; tegeiyk echter lachten zij kwaadaardig over zijn mislukt plan. Ook Carlos kreeg het bericht onder zijne oogen. Het blad ontviel aan zijne hand en radeloos snelde hij naar bui- in de open lucht. Voor de poort der kazerne stond een ordonnans. „Senor wachtmeester”, „de neer overste u hedenavond te zoudt aanmelden.” Garlos had geen tijd té verliezen, het was reeds half zeven hij moest zich eerst van uniform verwisselen. Met den klokslag van zevenen trad Garlos, of liever Fernando Sierro gelijk hij thans heette, in de voorkamer van den over ste. Terwijl de bediende hem aanmeld de, zag hij met verbazing reispakkage en damesdoeken liggen. De bediende keerde terug en begeleidde hom in het studeervertrek van den overste, dat prachtig gemeubileerd was. Nog maals opende zich eene deur: Garlos trad binnen en stond verrast in de sta- tiesalon van zijn commandant De geza- zamenljjke kapiteins van het regiment zaten om een theetafel en aan de zijde van den overste zag hfj een allerliefst meisje van nauwelijks zestien jaar zit ten. Carlos was geheel van zijn stuk. Zijne verlegenheid nam nog toe, toen de overste zijde: „Hier stel ik u, beste Fernando, mijn eenige vreugde en levensgeluk voor, mijne dochter Leonita, en hier, Leonita, stel ik u onzen nieuwen regimonts-ad- judant, sennor Fernando Sierro voor gij moet hem zijn aanstelling overhan digen.” Door de rijks- en gemeentepolitie alhier zijn van een schipper uit Ouderk. ad.-IJssel eenige nieuwe planken, in be slag genomen, die door hem waren opge- v scht in de rivier de Lek en deswege te gen hem proces-verbaal opgemaakt. De timmerman J.<D. v. d. B. alhier war door een kameraad tijdens het werk bj ongeluk met een beitel in zijn pols ge stoken waardoor hij een hevig bloedende wond bekwam en zich onder geneeskun dige behandeling moest stellen. Krimpen a.d. IJssel, 22 Sept. Vrijdag avond heeft in de zaal van den heer J. van der Plas een vergadering van jon gelieden plaats gehad, teneinde te ko nen tot oprichting van een Dansclub. Na bespreking werd hiertoe overgegaan en traden aanvankelijk 45 leden toe. De vereeniging zal den naam dragen van „Tot Ons Plezier” (T.O.P.). Tot fvoorzit- trr werd gekozen H. Boudesteijn en tot verdere bestuursleden M Breedveld, Nic. de Vries en D. van der Schelling. Tot d.insmeester werd benoemd de heer A. P. Ligthart te Lekkerkerk en tot pianiste nej. Jo van der Plas. Vrydagavond werd in de gehouden raadsvergadering de voordracht voor zet ters opgemaakt met de aftredende hee- ren B. Geleedts en P. Pols en als plaats vervangers de heeren Adr. Noordegraaf en G. van Duijvendijk.* werd algemeene voorwaarden l«h tot het aanleggen van wq- dpheffing van de haudwerk- profeesoj- Duitschen ri jeskanaedier de verzekering over gebracht, dat de voornaamste dele gaties er in toestemmen, dat, als Duitschland lid wordt, het een vas ten zetel za:t krijgen in dén Volken bondsraad Bovendien zal de ont ruiming van het Roergebied v orden bespoedigd Allemaal dus voordeel voor I hiitschland, en het ziet er dus wel naar uit, dat tot toetreding zal wor den overgegaan. Dit heeft weer veel voordeken voor de geheele Europ^esche poli tiek, daar er dan weer meer een heid en vertrouwen komt. Met be langstelling mag worden tegemoet gezien of het er van komen zal, dat Duiiteebland als groote mogendheid in den Volkenbond binnentreedt. Bergambaht 22 Sept. In de plaats van den heer Reijnen, is tot leider van de Turnvereeniging „T.H.O.R.” alhier be noemd de heer Van den Heuvel, Gym- nastiekleeraar te Gouda. In de afgeloopen week werd alhier voor le soort kaas besteed van f 7882, en voor 2e soort van f 7377 de 50 KG. Voor vette varkens werd besteed van f 48—52 de 50 K.G. Op Zondag den 5. October a.s., des v.m. 3 uur, zal do Zomertijd weder ein digen en zal alsdan de Zonnetijd weder worden ingevoerd. Het volgende valt over CHINA te vertellra Uit Sjanghai wordt gemeld, dat den geheelen nacht van Vrijdag op Zaterdag gevochten is. De troepen van Lyoongsjang bie den nog steeds tegenstand. Er waa gisteren nog geen doorbraak tot stand gebracht maar daar de mili- LTire tr«>u\fï-iKMir van Tejekiang in het geheel niet beschikt over ver sterkingen, zal hij wel spoedig ge noodzaakt zijn, aijn front terug te nemen. Hef JAPANSCHE kabinet heeft beraadslaagd over den toestand in China. Het kwam tot de ölotsom, dat de berichten uit China nog te eenzijdig zijn, zoodat nog geen be paalde gedragslijn kon worden vast- gefrteld. Toch is besloten, de waar schuwing tot China te richten, dat scherpe maatregelen getroffen zul len worden, indien nadeel wordt toegebracht aan do Japanscbe be langen in de Ooötelijke provincies of indien onverwachts de invloed <ler gebeurtenissen in China zich in Korea zou doen gevoelen. aesier sprak heeft bevolen, dat gij zeven uur bij hem SCHOON HOVÏlSCÏBCÓÏÏRÏHt den, die er op aan gedrongen schijnt te hebben, dat de Duitsche rèpn- bliek nu beskoot toft toetreden. Deze afgevaardigde, Nansen, heeft aan den wederom niet dagbladen over den namen zijn op en ein- Besloten y vast te stelli gen en tot cursussen. Jaarsveld, 22 Sept. Met ingang van 1 October a.s. wordt alhier het hulppost- telegraaf- en telefoonkantoor opgeheven en vervangen door een post-, telegraaf en telefoonstation. De tegenwoordige kantoor- houdster wordt dan met donzelfden datum overgeplaatst naar Ter Aar. De woning v waar thans het hulp postkantoor is in gevestigd en voor enkele weken uit de hand was verkocht aan B. Manschot alhier, is thans weer ver kocht aan den heer Houtman, metselaar te Nieuwersluis. Wegens het a.«. vertrek van mej. de wed. J. Kentie is door haar eervol ont slag gevraagd als watei w uumeemster van den Rykswaterstaat alhier. Stolwijk, 22 Sept. Een viertal heeren, hengelaars uit Schiedam, waren Zaterdag per auto naar hier gekomen om een par ty tje baars te bemachtigen wat hen maar matig was gelukt. Dit scheen echter geen nadeeligen invloed op hun humeur te hebben teweeg gebracht, ten minste In eene opgewekte stemming keerden zij met dezelfde reisgelegenheid naar Schiedam terug. Of hun vroolykheid minder gun stig werkte top de regeling der snelheid en de richting der auto hebben wy niet vernomen, maar wel weien wfj, dat zij op den Goudschen weg een hard steenen paal hebben stuk gereden en met een snelheid in de Goudsche vliet terecht zyn gekomen die het den hengelaars moge lijk maakten aan de overzyde der vliet uit de auto te kruipen en op het droge te geraken. Het liep dus tot zooverre zonder ongelukken af. De heeren hebben zich verder van droge kleeren voorzien en aan vakkundigen op- Die jonkman was Garlos daaromtrent bestond geen twijfel; maar op welk schip hij zich begeven had, waar hij heenging en wat hij voornemens was, dat was voor de misdadigers een raadsel Op al deze bedenkingen ant woordde Vanega met het Mexicaansche spreekwoord: „Als gij gevangen wordt, denk dan op vluchten; maar het is bo ter te vluchten voor gij gevangen wordt.” Ingevolge dezen raad verkoch ten de verbondenen terstond al hun roerende goederen hoezeer ook met groot verlies en reeds in den volgenden nacht verliet een eenvoudige boerenwa- het stadje, Gano en Vanega zaten in den wagen op een langwerpigen koffer, gevuld met goudstukken. Zij reden re gelrecht naar Mexico, de hoofdstad van het land. Daar zouden zij ook Pinna en José vinden en zij wisten wel, dat geen Mexicaansche politie-commissaris. wan neer zij honderd mijlen van Tampico en honderd mijlen van Monterey verwij derd waren, zich de moeite geven zou den hen te zoeken, zelfs al hadden zij twintig menschen vergiftigd en uitge plunderd. De directeur van politie te Mexico ontving de door Garlos gezonden aan klacht en zond dadelyk zijn beste agen ten naar Tampico. Toen deze echter spoor van de misdadigers te vinden, aankwamen, was het nest leeg en geen Dit alles veroorzaakte wede’"'”' r”’r,‘ weinig opschudding en de gaven weer lange artikelen „slimmen Carlos Moro”. Zij aan de politie gezonden brief digden met do bemerking, dat de poli tie zich zoo belachelijk gemaakt en niet ingezien had het geheel een fijne streek van Garlos Moro geweest was om de opmerkzaamheid van do justitie op Tampico te vestigen; terwijl do misda digers lachende wellicht ip een tegen overgestelde richting gevlucht waren. Vanega en zijn medeplichtigen lazen 5 „Ahal uit Tampico. Hoe ziet het er daar uit? Het moet een schoone haven stad zyn, ik heb er veel van gehoord. Vertel er ons eens ’t een en ander van. Carlos verhaalde tamelijk levendig van Tampico’s schoonheden de wachtmeester daarentegen van zijn krdgsavonturen de overige onder-officieren mengden zich ook in het gesprek, «en nauwelijks was er een uur verloopen of Garlos en de onder-officieren waren met elkander bevriend. Garlos was niet meer een onervaren jongen; hij bedacht hetgeen hij zeide, want de laatste vijf maanden hadden zijn menschenkennis sterk vermeerderd. Uit dezen grond liet hij, op zün kosten eeni ge flesschen wijn komen en hy had zich niet verrekend; hij veroverde daarmede de harten der soldaten met den storm pas „Senors,” sprak hij, „het schoonste le ven is toch net soldatenleven, indien ik in uw dienst kon treden, ware ik de ge lukkigste mensch van de wereld en ik zou er veertig flesschen wijn voor over hebben.” „Aangenomen,” riepen al de onder-of ficieren als uit één mond; „nog heden zult gij als soldaat in onze kazerne sla pen. De kapitein heeft buitendien iemand noodig, die met de pen weet om te gaan. „Lezen, schrijven, rekenen, zelfs een weinig teekenen kan ik,” antwoordde Carlos. „Hoezee! aangenomen! vooruit met den wijn! Lang leve onze nieuwe kame raad! Hoe heet gü?” Op deze vraag was Garlos al lang voorbereid en daar men het in Mexico niet nauw met papieren neemt, was bet enkele antwoord: „ik heet Fernando Sierro” voldoende. Prijs der Advertentiën: Maandag» en Woensdags van 1 tot 6 regels 1,11 iedere regel meer O.lTVa? Vrijdags van 1 tot 6 regels 1,80, iedere regel meer f 0,20. Bij 8 maal plaatsing, wordt de 8e plaatsing berekend tegen f 0,10 per regel op Maandag en Woensdag en tegen 0,12i/2 per regel op Vrijdag. Voor meer plaatsingen, groot aantal regels en condities vrage men tarief. De glazen klonken tegen elkander, „Leve Fernando Sierro! Lang leve Fer nando SierroI” De vertering werd door Fernando be taald en arm in arm verlieten de nieu we vrienden het lokaal. De onderofficieren hielden woord. Des anderen daags werd hij aan den kapitein, daarna aan den overste voor gesteld en des avonds was hij inderdaad ingedeeld bij het 5e Regiment lanciers, het welk te Vera Gruz in garnizoen lag. De overste Don Juan Pronetto was een oude doodgoede heer, hij beminde zijn stand en zijne eer boven al; hy was weduwnaar en had slechts eene dochter, die voor eenige dagen bij een tante in Puebla op bezoek was. J)es anderen daags liet hij Carlos bij zich komen en beval h(jm eenige rekeningen door te zien, eenige orders over te schryven en meer dergelijk schrijfwerk te verrichten. Carlos kweet zich van dit alles met stiptheid en vlugheid. De overste was hierover zeer in zijn schik en reeds den volgenden dag werd bij regimenteo■•de het volgende bekend gemaakt: „De «ge wone lancier Fernando Sierro i^tot korporaal bevorderd en bij het bureau van den regimentscommandant Don Juan Pronetto werkzaam gesteld.” De kameraden wenschten Carlog ge luk en deze maakte van het eerste vrye uur, dat hij had, gebruik om zich een extra-uniform te laten maken. Weldra wist het gpheele regiment dat de jonge elegante man met het bleeke gezicht en de droomerige oogen de lie veling van den overste was: reeds na eenige dagen werd hij dan ook bevor derd tot wachtmeester. Op zekeren dag noodigdo de overste bem ten eten en vraagde hem bij deze gelegenheid met vaderlijke deelneming naar zijne familieaangelegenheden. Bij deze vraag ontviel Garlos de lepel, een vale bleekheid bedekte zijn gelaat en tranen welden in zijne oogen. Sinds dien „tijd raakte de overste nim mer weer die duistere snaar zijns be- schermelings aan. De oude soldaat eer de de geheimen van een ander. Wel verre van Garlos eenig kwaad te den ken, verkeerde hij in de stellige over tuiging, dat hij de zoon was van een of anderen ter dood gebrachten revolu- tionnair, gelijk er met duizenden in Me xico doodgeschoten werden. Garlos had terstond na zijne inlij ving in het regiment een schryven ge richt aan den directeur van politie van Mexico, ’waarin hij hem lof ïn de kleinste byzonderheden alles mededeel de wat aan den moord op den munt meester van Monterey vooraf gegaan en gevolgd was en tevens zijn eigen le vensgeschiedenis verhaalde. Alleeif ver zweeg hij uit welbegrepen voorzichtig heid, naar hij meende, zijn wezenlijke verblyfplaats en gaf op, dat hij het land verlaten had om de vreselijke herinneringen in het vaderland te ont vluchten Ten slotte bezwoer hij de over heid hem zyn onbesproken naam door een openbare bekendmaking terug te geven Garlos redeneerde zoo de politie zal Cano en Vanega terstond in Tam pico gevangen nemen, de bekentenissen der beide moordenaars zullen mijne on schuld aan bet licht brengen en dan zal ik den overste van het regiment myn levensgeschiedenis verhalen, als eerlijk mensch mijn militaire loopbaan vervolgen. Doch deze berekening was vtfïsch. Toen de misdadigers in Tampi co, Garlos den volgenden dag na zijn vlucht misten, haastten zij zich overal navorgchingen te doen en binnen vier uren was het hun bekend, dat een jonk man in zwarte kleeding aan de haven gezien geworden was en zich later met een sloep naar een schip in volle zee had laten roeien. bedert RUSLAND, het groote ge- heuuziimige land, met zijn veria IBD vlakten en ^iju besneeuwde vel den, met zijn paleizen dor rijken en hutten der armen, in de handen der jetregeering m, heelt het met Zoo lieel eel gelukkige uren meege - maakt- Het is dan ook geen wonder dat er een deel van het arme ge plaagde Russische Volk is, dat met spanning den dag verbeidt, waarop het liet slavenjuk kan aiwenpen. Helaas zal er dan wel een andere lyrahnieke rvgeering gereed staan, die het den slavenketen weer aan legt. De inensdheln die vroeger de macht hadden, kunnen nog steeds niet goed verkroppen, dat die macht hun'ont ging, en zij pogen immeac weer om de macht te herkrijgen. Een neef van den vermoorden Tsaar, groot vorst Cyrillus, heeft zich, naar thans uit Berlijn gemeld wordt, tot keizer aller Russen doen uitroe pen. Hij hooft dien stap gedaan op advies van invloedéijke Russen, die van meening zijn, dat de keizer lijke kroon, hoewel op buiten, landsch grondgebied, het centrum zal worden, waaromheen de Rus sische patriotten zich zullen verza melen. 1 Dit feit mag niet worden onder schat, daar er een belangrijke toe komst achter verborgen kan zijn. Wij weten niet hoe de wereldgescbiel denis missdiliiin nog eens zal -doen zien, dat er een keizer op den Rus sisriien troon zetelt. In ieder geval ia dit een bewijs, dat do invloedrijke Russen de ulee nog niet opgeven, dat de Sovjetregeering wel weer eens zal kunnen worden wegge - bezemd.

Schoonhovensche Courant | 1924 | | pagina 1