O I inetBüN ci lachines. [houden. NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT. ssnrautie a'loor i tocikimi EERSTE BLAD. Buitenlandsch Overzicht Bl NNENLAND. De Giftmengster. i Dit nummer bestaat uit TWEE BLADEN. L B. BRINK, I Coupeuse, Lopik RSUS if gehouden wordt, piatjes-pa tronen, iDinsdag 30 Sent -4 uur in Café marhf 17. Gouda Nieuw l Plaatselijk Nieuws. Maandag 29 September 1924. 56« Jaargang feuilleton. HvpoineKen itan uanat I H.-. No. 4872 Ingezonden Mededeelingen. 4 ge iitl het ge- tot Leonita en haar rechtschapen vader t de -- schil- 1 onger, gebrek en ,j gewor- S. W. N. VAN NOOTEN, SCHOONHOVEN. Uitgevers. Telefoon 20. Postch. en Girodienst 13763. j weer aan: lige bijzonderhe- gehoord. van het t»i laten winder te Deze Courant wordt dea Maandags-, des Woensdags- en des Vrijdagsmiddags uit gegeven. Prijs voor Schoonhoven per 8 maanden f 125, franco per post in Nederland J 1,50. Over het abonnement wordt in de eerste maand beschikt. Men kan zich abonneeren bjj alle Boekhandelaren, Kantoorhouders en bestaande tussch enpersonen tot 6 regels 1,11 1,80, iedere regel meer tegen f 0,10 per regel ies vrage men tarief. leren de prijzen en in dat irmeulen, Rotterdam de goed- oareeren en Inruilt n. Het paohtvraagstuk Het dageRjkach bestuur der Zeeuwsche Maatschappij van Landbouw zegt in zijn piae-advies aan het Kon. Nederl. Landbouw Comité betreffende het vraagstuk o.m. Het instellen van maatregelen tegen het hoog opdryven van de pacht wordt niet wenschelijk geacht. Recht op voortzetting van de pacht door de wet gewaarborgd, is niet gewenscht. Is der commissie belast met het ‘onderzoek der winst- en verliesrekening en der balans over het boekjaar 1924/1926 werden her kozen de heeren C. Vlot en D. Aantjes en tot diens plaatsvervangers T. v. Gilet, D. M. Korporaal en E. Korporaal. De maatschappij telt 676 leden. Donderdagmiddag werd de aange kochte auto-motor brandspuit door de OnderL Brandw. Maatseh. Molenaarsgraaf en Omstreken beproefd. De spuit voldeed zoo goed als aan de gestelde eischen; zij gaf per minuut 770 liter water, wat heel goed gecontroleerd kon worden, door het water te spuiten in een bak van 1900 L. inhoud, die daarvoor door de Zuivelfabriek alhier was beschikbaar gesteld. Vrijdag nam de heer A. van Gen deren, die bijna drie jaar als hoofd der openb. lagere school alhier is werkzaam geweest, afscheid van leerlingen en per soneel, om In Haastrecht weder zfjn werk zaamheden als hoofd te beginnen. Den korten tijd, die dé heer Van alhier is werkzaam geweest, heeft hij rich doen kennen als een bijlmaan menech, wars van alle verdeeldheid en als een uitstekenden onderwijs-kracht, I bezield met Ijver en liefde voor zijn werk. Den heer van G. in zijne nieuwe woonplaats alle goeds. Nleuwerkerk a d. IJssel, 29 Sept. Zoo- als de bazarcommissie verwachtte is het Donderdagavond op de basar het drukst geweestde verkoop van de niet- verkochte voorwerpen en de verloting zouden .plaats hebben. In het geheel hebben 1855 betalende bezoekers de bazaar bezocht. Aan den lOOOsten is een extra prijs uitgereikt, terwijl aan eiken 100ste een prijsje was gegeven. Naar het aantal (6409) erwten in een flesch, is geraden door 153 personen, winnaar Dr. N. R. Slop, naar het aantal (2738) sigarenpuntjes door 161 personen winnaars de heeren A. Hoogendoorn en A. van Vliet, naar den tijd (3 min. over 9), dien een wekker aan wees 285, mej. Kalis vaart bleek het precies te hebben ge raden, naar den naam (Pokke) van de pop 316 personen. Dien naam had niet één opgegevgn. Bij loting viel Pokke ten deel aan den neer Jac. van Vliet Cz. De prijzen van de verloting vielen op de nummers 488, 179, 911, 96, 797, 89fl, 447, 31, 983 en 757, waarvan de geluk kige bezitters of bezitsters ware»J. Rade- maker, mej. G. Hoogendoorn, H. Pinkse, ‘mej. M van Weelde Dd., 0. de Vries, C. A. Dijksma, F. J. H. van Vliet, mej. Kwakernaak en mej. Smit. politie Lirzo, terwijl zijn commissaris de be diende was. Ook was het huis niet zoo on bewoond, als de buren meenden, want in twee achterkamers zaten vier gespierde politie-sold aten, die zich den tijd kortten met kaart spélen. In een andere kamer zat ook een bekende van ons In het uniform van een politieagent en bezig met het afsehnjven van een acte - het was Carlos Moro. Het huis was een «oo- genaamde „muizenval”. De politie-directeur vraagde of Reposo reeds gekomen was en op het bevestigend antwooid van den bediende Het hij hem dadelijk binnen komen. Reposo verscheen. Het was een kerel van bijna zes voet lengte. Zijne kleeding was die van een echten landlooper. Deze Reposo was tiep jaren achtereen een der braafste staatsburgers geweest, want nie mand kon zich beklagen, dat Reposö hem eenig leed had aangedaan om de waarheid te «eggen had de kerel tien jaar in het tuchthuis gezeten. Thans echter stond hij in den geheimen dienst der politie en behoorde ook tot de muizen val. De politie-directeur zag hem met een scherpen blik aan en vroeg dan kortaf: „Wanneer suit gij inbreken? Is alles In orde? „O, sennor, zegde Resopo, „of alles in orde is 1 Ik hield my stipt aan Uwe be velen. Toen sennor Carlos Miguel den schurk Vanega herkende, had Ik reeds denzelfden avond de herberg gevonden, waar hij zich alle nachten tot twee en Fe koop BREAKJE. ENTJES m. portieren It-NTJES met glas net kap mét N. Zilver, et Kraam. SCHOONHOVEN ;azijn van (‘ll. N|M-elgO*Ml. eide keuze in dein - Staalwaren fcn - Nikkelwaren ■werk enz. ame deelname, denta eid r tegen October essen te geven hoonhoven. aterdagmiddag. f 8 per maand. es van Lekkerkerl msfreken I Uw eigen kleed|«, PPEN en NAAIEN? :n de huur niet tijdig opgezegd, dan wordt deze met eenzelfden huurtermijn verlengd. Is de pacht schriftelijk aangegaan, dan moet zy eindigen op den datum in het contract genoemd en bij stilzwijgende voortzetting moet zij een jaar tevoren schriftelyk worden opgesegd. Een wettelijke regeling van het recht op veigoeding voor aangebrachte verbete ringen is niet wenschelijk, omdat dit een te lastige materie is. De regeling dient te worden vastgelegd ih pachtcontracten, die onder invloed iFan de t pachtcommissies langzamerhand redelijk en billijk kunnen worden genoemd. De pacht moet r^iet als een zakel|jk recht erkend worden. De pachtcommissies mogen alleen een adviseerend karakter dragen. De pachter dient niet het risico van brandschade der opstallen te dragen- Hat is gewenscht, dat alle pachtcontrac ten schriftelyk zijn' Ben dwingend remis. sierecht is niet gewenscht. De artikelen die betrekking hebben op de huur zonder geschrift aangegaan, zou den geschrapt moeten worden, indien niet vittel ijk wordt voorgeschreven, dat alle pachtcontracten schriftelijk moeten zijn, en er zou bepaald moeten worden, dat niet schriftelijke aangegane huur nooit langer dan een jaar zal duren. Bij voortgezette mondelinge huur zou een opzeggingstermijn vaa drie maanden tegen het einde van het loopende huur jaar, uiterlijk 1 December, moeten worden voorgeschreven, waardoor de artikelen, 1607, 1608,1609 en 1610 B.en W. zouden kunnen vervallen of gewijzigd worden. Tegen den tabaksaooijne. Op de anti- tabaksaccijnsbeweging, die Dinsdag te ’s-Gravenhage gehouden wordt, zullen de volgende conclusies gesteld worden 1. De door den minister van flnanciön thans ten aansien der Tabakswet tofege- paste tactiek, dwingt alle belanghebbenden, nu en in de toekomst, tot krachtige ver- eeniging hunner economische belangen, aangezien gebleken is wat eendrachtig opkomen voor die belangen beteekentom Neerlands Volkskracht te verhoogen. 2. Bedoelde wljriging, in het voorne men van den minister worde voorloopig dankbaar aanvaard, onder deze reserve, dat zy, als brengende splitsing in het ge meenschappelijk beleid van de betrokken groepen, een eigenaardige tactiek verraadt. 8. Die tactiek brengt de eene groep ver scherpt nadeel en doet dé andere bestaand nadeel behouden, met het vooropgezette doel: in schijn de behartiging der belan gen der sigarenindustrie, waar inderdaad uitwerkend vorenstaande splitsing. 4. Op deze gronden behoort het verzet onverzwakt te worden voortgezet door alle groepen en door de detaillisten fn het vak in het bijzonder, daar, indien de regeering, op meermalen aangegeven gron den, de heffing anders regelt, namelijk bij de bron, die onduldbare bedrijfsinmenging en het banderollestelsel kunnen worden afgeschaft. Lekkerkerk, 29 Sept. De heer C. den Ouden heeft bedankt als zetter. Door den gemeenteraad is besloten de buizen der waterleiding in den Kerk- weg door te trekken tot de woning van den heer J. Slingerland. Bergambacht, 29 Sept. De alhiergehouden collecte langs de huizen voor de stichting „Efbatha" voor opvoeding en onderwys voor doofstomme kinderen, gevestigd te Dordrecht, heeft opgebracht f 200,70. De heer 0. de J., van Ameide, die per motorrijwiel langs den Lekdijk alhier reed, had het ongeluk, dat hjj zijn stuur kwfjt raakte an daardoor van den Hoogen- dijk reed en naar beneden tuimelde. Ge wond aan hoofd en arm werd de 65-jarige man naar zijn woning gebracht. De vleeschhouwer A. Ouwerkerk alhier, had een vette koe gekocht van K. Renes te Schoonhoven, welk beest in het land liep en wat wild was, waarom men besloot het dier met een veewagen naar de slachtplaats alhier te vervoeren. Op den wagen werd de koe zoo wild, dat zij beide hoorns afstootte en de planken van den wagen afbrak. Daar het ón mogelijk was om haar te naderen was men genoodzaakt het dier op dan wagen dood te schieten. De militieplichtigen van de lichting 1924 uit deze gemeente B. P. Hoogen doorn zal den Sen Oct. a.s. worden in- gelyfd te Bergen op Zoom, by het Be Reg. Infanterie, en 0. Muilwijk te Soesterberg bij de luchtvaartafdeeling, 8e ploeg. In de vorige week werd alhier voor le soort kaas besteed van f 76-f 80 en voor 2e soort van f 70-f 75 de 50 K.G. Voor vette varkens werd besteed tot f 49 de 50 K.G. Door B. en W. dezer gemeente is vergunning verleend aan den bouwman J. G. Voorsluijs alhier, tot het bouwen van een groote landbouwschuur op een perceel naast zijn hofstede. Zevenhuizen, 29 Sept. Op 1 October a.s. zal een onzer brievenbestellers de heer J. de Koning L.zn. den dienst met pen sioen verlaten. Vier en dertig jaren is de Koning aan de posterijen met standplaats Zevenhuizen verbonden geweest. In al die jaren heeft de Koning zich doen onderscheiden als een trouw, vlug en Ijverig postambtenaar. Wij hopen dan ook, dat de Koning, de najaarsdagen zijns levens gelukkig met zijn gezin door mogen brengen. En ook dat hij van zijn welverdiend pensioen vele jaren magt genieten. Donderdagavond vsrgaderden de leden van de vereeniging de V. P. N. alhibr, onjder voorzitterschap van den heer Jv. Dorp Besproken werd, om weder even ais het vorige jaar een pluimveetentoonstelling te houden. Na eenige besprekingen werd besloten om op 7 en 8 Januari e.k een tentoonstelling te houden. Als afgevaan digden na de algemeene vergadering, die te Rotterdam wordt gehouden, werden ge kozen de heeren J. de Koster en J. v. Marie. Moeroapslls, 29 Sepf. In de afgeloopen week is er proef gemalen mqt het nieuwe electrische gemaal, van den polder de honderd en honderdveertig morgen en de wilde veenen. fn alle opzichten voldeed de nieuwe bemaling aan.de gestelde eischen. Aannemer en Ingénieur en verdere uitvoerders van dit werk hebben alle eer van hun werkzaamheden. Stolwijk, 29 Sept. Door de melksljjters alhier is de prijs der melk met 1 cent verhoogd en op 15 ets. per liter gebracht. De voetbalwedstrijd alhier die plaats zou hebben tusschen Vitesse H, is wegens het afkeuren van het terrein niet door gegaan. Bleskentgraaf. 29 Sept. In de gehouden algemeene vergadering derOnderl. Btandw. Maatach., onder voorzitterschap van den heer P. de Haan, werd tot bestuurslid herkozen de heer J. A. Jongensei. Tot lid in den raad van toezicht werd her kozen de heer 0. P. Jongensei en gekozen in de plaats van den heer J. Verlek, die niet meer in aanmerking wenschte te komen de heer 0. P. de Haan. Tot leden Prijs der AdvertentiënMaandags en Woensdags van 1 iedere regel meer Vrijdags van 1 tot 6 regels f 0,20. Bij 8 maal plaatsing, wordt de 8e plaatsing berekend op Maandag en Woensdag en tegen 0,121/j per regel op Vrijdag. Voor meer plaatsingen, groot aantal regels en condities vrage 8CH00M0VM COURANT. In DUITSCHLAND wordt door de FransqJjen voortgegaan met ver- m’ndering der bezettingstroepen. Te Dussd’dorp, dat de sterkst bezette stad is. beginnen zij thans ook bun troepen te verminderen. Er zijn tot dusver reeds zeshonderd particuliere woningen vrijgekomen. Wel worden nog tal van openbare gebouwen be zet gehouden, maar de Franschen hebben het vooruitzicht geopend, dat half October met de opheffing der Spoorwegregie en de douanekanto ren, althans een deel der inbesjpg genomen scholen, bestuursgebouwen e.d. zal worden teruggegeven. In de vergadering van den Vol kenbond, is thans opgesteld het ont werp voor de instelling, welke de geallieerde commissies van toezicht zal moeten vervangen. De 10 landen vertegenwoordigd in den Raad, zul len lid zijn van de commissie van toezicht. Uitzondering wordt dien aangaande evenwel gemaakt voor een ex-vijandelijk land (een van de centrale mogendheden), dat deel mocht komen uitmaken van don raad. Daar de raad meestal wel on- zijdigen (landen die geen deel heb ben genomen aan den jongeten oor log) bevat, zullen deze dus in de commissie vertegenwoordigd zijn. Mocht bij uitzondering eene geen enkele neutrale” deel van den raad uitmaken, dan zal er een aange wezen worden om met raadgevende stem deel van de commissie uit te maken. Hetzelfde geldt voor de lan den, die aan de ex-vijandelijke sta ten grenzen. Het toezicht zal voort durend zijn, in dien zin, dat de raad ten allle tijde het houden van een onderzoek kan voorschrijven. De Fransche onderhandelaars zijn van oordeel, dat dit plan Frankrijk en zijn bondgenooten aan waarborgen het hoogste geeft wat beschikbaar is. Dat zegt reeds heel veel, want bekend is. dat de FRANSCHEN o zoo bang waren voor hun veilig heid. En misschien niet ten on rechte Want Duitschland heeft enorme hulpbronnen, die het kan benutten om zich voor een even tueelen oorlog toe te rusten en daar om is een scherp toezicht zeker niet ongewenscht te noemen. Een Duitsch blad heeft een ge sprek met den Franschen minister president gehad, toen deze te Ge nève vertoefde. De Fransche pre mier verklaarde, dat de leidende ge dachte van zijn buitenlandsche po litiek is mede te werken aan den De rjjke Refugio werd op zekeren mor gen dood in zyn kamer gevonden. De huisdoktei erkende, dat hij geen natuur lijken dood gestorven, maar vergiftigd was. De verdenking viel op zijn jeugdige echtgenoote, die terstond gevangen geno men werd. Aanvankelijk beweerde zij onschuldig te zijn, bekende echter later, dat zij van een oude vrouw, Pinna geheeten, bijgenaamd de heks van Monterey, het gift had bekomen en het aangewend had om zich van haren echtgenoot te ontslaan. De geheels politie was op de been. Nauwelyks hoorde Carlos den hem beken de naam Pinna, of hij ma&kte er den prefect van politie opmerkzaam op, dat het dezelfde naam was, waarmede de aan Leonita gerichte brief was onderteekend. Dadelijk werd hij van de noodige volmach ten voorzien en ontving hy bevel, ten spoedigste naar Mexico te vertrekken en de politie aldaar met raad en daad te ondersteunen. Reeds den volgenden mor gen /at Moro in de diligence en reed naar Mexico maar als gevolmachtigd politie beambte. Doeh bijna een half jaar veniep zonder eenig resultaat.’ Refugio’s echtge noote zat in de gevangenis. Van Oano Vanega, Pinna en José was geen spoor te ontdekken. In de voorstad Guadelub stond een een voudige villa. Sinds eene maafnd werd zy bewoond door eea ryken Engelschman met zijn bediende, welke laatste alle dagen de noodige levensmiddelen ging koopen. Hij betaalde alles contant, sprak met nie mand en antwoordde op geen enkele vraag. Gedurende het overige gedeelte van den ag verliet hij hst huis even weinig als zijn heer. In de naburige winkels liet de I bediende meermalen vyf- tot achtduizend pesos in goud omzetten. In korten tijd 1 wist de geheele buurt dat er in het land- 1 huis een milionnair woonde. Op zekeren 1 avond lag het kleine huis evenals altijd in diepe duisternis en stilte. De herfst- wind floot hevig door het geboomte en dreef de afgevallen bladeren in het park van Guadelub dwarrelend rond. Wij echter gaan het eenzame huis binnen, klimmen i de trappen op en komen in eene eenvou dige kamer. Een veldbed, eenige stoelen, een tafel 1 met papieren en boeken vormen het eenige 1 ameublement en aan de muren hangen pistolen, sabels en een korte tweeloops- buks. De bewoner is zoo even in de kamer gekomen, achter hem een bediende, die twee op de tafel staande waskaarsen aan stak en dan in de lijdelijke, gehoorzame houding bleef staan, die een soldaat tegen over zyn meerdere aanneemt. De heer was een Ineengedrongen persoon van mid delbare lengte met een breed, koperkleu rig gelaat, kleine onder zware wenkbrau wen verborgen glinsterende pogen, met een scherpen trek om de d«hne opeen- gesloten lippen. Dit over het geheel niet onaangenaam, maar een ijzeren wilskracht verradend aangezicht, omlijst door het zwarte, kortbeineden, doch zorgvuldig gezeheiden haar was toch niet dat van een Engelsman. Het was ook geen Engelschman even min als de bediende een dienaar was. De rol van den rijken Engelsshman drie uur ’s morgen ophoudt, speelde namelijk het benoemde hooid der ontroerd eenige malen langzaam in zijn kamer op en neer en bleef daarop voor Carlos staan. „Bezit gij op het oogenblik niets? Hebt gij geen betrekking?” „Ik bezit niets.” „Wilt gij als politieagent in mijn dienst treden en mij helpen om de mis dadigers te ontmaskeren?” „Ja, ja,” riep Calos hevig ontroerd, „niet uit wraakiucht, maar om de maat schappij van deze monsters te verlos sen.” „Goedl” hernam de prefect; „van nu af zult gij onder mijne rechtstreeksche bevelen staan. In twee maanden moogt gij niet op straat verschijnen en in dien tijd zal ik mij alle mogelijke moei te geven van u een bekwamen, voor den staat nuttigen politie-agent te maken. Dezen tijd zal ik ook benuttigen om de misdadigers op het spoor te komen.” Daarmede nam het gesprek een ein de. Garlos werd een zeer eenvoudige ka mer. aangewezen en dagelijks bracht de prefect van politie eenige uren met-hem door, tot Charlos op zekeren dag zijn aan stelling als politie-beambte werd uitge reikt, met den last zijn dienst te aan vaarden. Op zijn eerewoord moest hij bevolen niemand eenige mededeeling te doen of brieven aan niemand, wie het ook zij, te richten. Ondanks alle om zichtigheid was er echter geen spoor van Gano en Vanega te vinden. Op die wijze -verliepen byna twee maanden toen plotseling geheel Mexico door een nieuwe moordgeschiedenis in onrust ge bracht werd wereldvrede, doch de veiligheid van Frankrijkmag daarbij niet in het gedrang komen. Het vredeswerk zal illusie blijven zoolang Duitechland en Frankrijk niet gezamenlijk aan de taak van de beschaving werken De Fransch-Duitsche toenadering is echter niet te verwezen lijken, zoolang de Fransche demo cratie niet als maat een republikein- sche meerderheid in Duitschland vindt, welke besloten is voorgoed met het verleden te breken. De Fransche republiek heeft nooit de bedoeling gehad een ander volk te onderdrukken, tij wil slechts hun, die vroeger den oorlog gewenscht hebben en in de toekomst nieuwe slachtingen zouden willen aanrich ten, beletten kwaad te doen. Frank rijk heeft niet voor de democratie gestreden om nu weer voor de Ihiitsche na/tónaWen' terug te deinzen. Wij hebben, zei Hèrriot, den indruk, dat niet heel Duitsohi land het plan Dawes aanvaardt, ge lijk wij dat doen. ZoodrK Duitschland openlijk een vreedzame, democratische poüti/ek zal nastreven, zal zij er de meeste vruchten van plukken. Stel vertirou wen in onze goede bedoelingen, wij koesteren slechts den wensch recht vaardigheid te betrachten zonde» zwakte, wij willen zelfs edelmoedig zijn, doch zonder daar zelf dupe van te worden. De DUITSCHE rijksminister Lu ther zal Woensdag naar Londen vertrekken tot het voeren van oi», derhandelingen over de leening van 800 millioen goudmark. SPANJE heeft nog heel wat te stellen met den opstand in Spaansch Marokko. Er wordt gemeld, dat de l Spaansche opmarsch naar Sheshoean op bevredigende wijze voortduurt. In de westelijke zone zijn vier stel lingen ontruimd. Tusschen TURKIJE qn SPANJE is een vriendschapsverdrag gesla ten. In CHINA zet het leger van den militairen gouverneur van Mantsgoe- rije, Changtsolin, zijn opmarsch te gen de troepen van Woe pei fbe, den beheerscher van Peking, voort. De troepen van Changtgolin ma ken vele gevangenen. Chang be- heerscht al]e bergpassen naar Shanghai. Zijn vliegtuigen kruisen eiken dag boven de troepen van Woe pei foe. Gouda 8 Daarop vestigde hij een doorborenden blik op Garlos en zeide scherp: „Maar gij hebt mij toch niets voorgelogen Carloa verdroeg dien blik met de grootste bedaardheid. Geen spier van zijn gelaat vertrok zich en met vaste stem antwoordde hij: „Ik zweer, dat elk woord mijner vreeselijke geschiedenis, welke ik gisteren verhaalde, de znivere waarheid is.” „Neen, neen,” morde de beambte, als met zich zelven sprekende, „met zulk een stem en met dezen opslag, liegt nie mand.” Na een korte pauze ving hij „Ik heb wellicht eenige bij. den van uwe geschiedenis niet i Vertel ze mij nog oens geheel begin tot het einde. Ik heb actl halen, om een en ander met eüw vergelijken. Garlos Moro begon te verhalen. Alles, dag voor dag, zelfs de onbed uidenste voorvallen van het geheimzinnige dra ma deelde hij me<je. Het verhaal duurde lang. Toen eindigd was, en Garlos zijn verhouding t~‘ T**- l ï_l_ L‘.__ir zijn vertwijfeling en zijn vlucht uit hoofdstad Mexico naar Puebla s< derde en hoe hij met l„_o„., allerlei ontberingen tot dusverre gen eteld had, ging de prefect van politie

Schoonhovensche Courant | 1924 | | pagina 1