Geuraapd 1 9000.- Atta r Abdijsiroop Bakkersknecht, Kloosterbalsem STADSNIEUWS. Gemengd Nieuws. Elke lepel helpt Ingezonden. t Sportnieuws 1 elegraminen. Burgerlijke Stand. Marktberichten. Advertentiën. Celia Nicolina. Jacob Schep, ïeHplheekopLanderlieii. Bakkersknecht Terstond gevraagd: Een hallwaa Gevraagd Slagersleerling Halfwas, Iiiis dB Winter komt I Koestraat 92. Sctioontioven Mot een woord ran dank aan allen, die in weikon vorm dan ook, hadden bij gedragen tot het welalagén van de bazaar, sloot de heer W. van Coppelen, plaats vervangend voorzitter van de vereeniging „E. H. B. O." de bazaar. De korfbalvereniging" „I. V. O." uit Rotterdam zal a.s. Zaterdagmiddag op het terrein achter het Café van Honkoop spelen tegen „U. D. I." uit deze gemeente. Nieuw-Lokkerland, 29 Sept. Donderdag j.l. viel een zesjarig Jkind van den heer J. B. te Els hout in den boezem, nabij de sluis van de Overwaard. De timmerman J. de J. bemerkte het ongeval, kwam ter stond te hulp en wist het kind behouden op het droge te brengen. Aan de twee postkantoren in deze gemeente, t.w. op het dorp en te Kin derdijk, zijn 1080 rijwielplaatjes gekocht. Eenigen tijd geleden reed een kind per flets nabij den Middelweg in de Lek. Het werd gered door den werkman A. de R. Deze heeft thans, door bemiddeling vati den burgemeester, uit het Carnegie- fonds daarvoor een belooning ontvangen van 60 gulden. Ouderkerk ad. Uttel, 29 Sept. Naar aanleiding van het voornemen, om onze spoorhalte te verplaatsen naar den over weg, oostelijk daarvan gelegen, heeft de Burgemeester de bezwaren hiertegen in gebracht bij de Directie der Ned. Spoor wegen. Mocht hieraan toch onverhoopt uit voering worden gegeven, dan zou dit be treurd worden door allen, die gewoon of nog gewoon zijn van de gehalte gebruik te maken. Is deze thans gelegen aan 't beginpunt van deOuderkerecheLaanendus gemakke lijk bereikbaar, zoo van de Ouderkerksche als van de Nieuwerkerksche zijde, dan zien we de halte geplaatst aan den tien minuten verder gelegen overweg, waar over het verkeer aanmerkelijk drukker is dan over den overweg bij de tegen woordige halteplaats. Wordt de wachter, wiens aandacht bij een zoo gevaarlijk punt voortdurend ge spannen behoort te ;;ijn op de bediening van de sluitbi»,ien en het voorkomen van verkeer: gelukken, die elders reeds zoovele slachtoffers maken, dan nog af geleid door de uitgifte van kaartjes, het innen van gelden en de gesprekken der reizigers, dan komen deze laatsten voor gevaren te staan, die hen zullen af schrikken van de verplaatst halte gebruik te maken. Waar het allengs drukker verkeer met auto-bussen thans reeds oorzaak is, dat van de stations Moordrecht, Nieuwerkerx en Capelle door de reizigers aanmerkelijk minder wordt gebruik gemaakt dan voor heen, is hetzelfde verschijnsel te duchten, wanneer de nalte Ouderkerk verplaatst wordt naar den daarvoor geheel onge- schikton overweg. Om deze redenen gevoelt bij zich ge drongen zich tot de Directie te wenden, met het zeer ernstig vorzoek de halte Ouderkerk te handhaven op de tegen woordige plaats. Moge het streven naar bezuiniging de wijsheid niet bedriegen en het ingediende bezwaarschrift gehoor vinden. Ooudriaan, 29 Sept. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag zijn bij den heer H. v. H. alhier voor t 6 aan palingen en andere viech - soorten gestolen, terwijl bij den heer A. K. alhier een fuik gelicht is. De IRoode' 'Kruis-collecte in deze gemeente zal gehouden yror- den op Woensdagmiddag. Krimpen a. d. Lek, 29 Sept. Deze week zijn bij het arbeidsbureau 10 werkloozen ingeschreven. De heer C Bezemer, bakker alhier, verwierf op de beschuitten- toonstelling te Rotterdam met een inzending een zeer eervolle ver melding. De heer L. van Wijnen J.Az. alhier, is aangesteld als militair por litie-agent te Lieuwersluis. Streefkerk, 29 Sept. De heer P. Gautier, sedert 1891 Burgemeester en secretaris dezer gemeente en Bleskensgraaf, 'heeft wegens ge ond- heidsredenen tegen 1 Januari a.s. ontslag aangevraagd. Jaarsveld, 29 Sept. De opheffing van het hulppost-, -telegraaf-en -telefoonkantoor, welke berpaailcl wae op 1 October, is bij hadere beslis sing uitgesteld tot 16 October o s. Door den Burgemeester is een openbaret raadsvergadering belegd tegen Vrijdag 9 October, des mor gens tén 10 ure. De Septembercollecte voor de Cbr. school, in de Oed. Hervormde Kerk gehouden, heeft opgebracht de somma van f 37.81. Ingezonden Mededeelingen. De venijnige steken ven Spit ia den TUg overvallen U onverwachts. Grijp dadelijk naar Akkers Kloosterbalsem, welke tot diep In de weefsels doordringt de pijn stilt, ophoopende ziektestoffen doet verdwijnen, snel en grondig geneest verdrijft de pijn Schoonhoven, 29 Sept. De komende Pluimveetentoonetelling. Inderdaad zal de Pluim veetentoonstelling, die door de Pluimveevereeniging „Schoon hoven en omstreken georganiseerd wordt, wanneer de plannen tot uitvoering geheel naar wensch slagen, iets mooi# worden. Dat deze betrekkelijk nog jonge vereeni ging het aandurft om nu reeds een jaar na haar oprichting over te gaan, tot het inrichten van een dergelijke tentoonstel ling, bewijst, dat er energie bij haar aan wezig is, en zij met alle kracht wil na streven haar doelbevordering der pluim veehouderij. Maar aan den anderen kant bewijst het ook, dat de vereeniging voor de pluim veehouderij de omgeving van Schoon hoven één goede "toekomst acht wegge legd te zijn. Zij wil nu gelegenheid geven aan de talrijke houders van kippen en watervogels, konijnen, duiven enz te laten zien, wat zij voor den dag kunnen bren gen en wat zij reeds hebben bereikt op het gebied der pluimveefokkerij. De plaats, waar de tentoonstelling ge houden zal worden, houdt reeds een deel van het komende succes in. De zalen van het Nutsgebouw leenen zich bij uitstek tot het organiseeren van een tentoonstel ling op eenigszins groote schaal. Het is daar mogelijk om de verschillende afdee- lingen strikt gescheiden te houden, opdat een behoorlijk overzicht van het geexpo- seerde, voor de bezoekers mogelijk kan zijn. Wij hebben reeds meegedeeld, dat de belangstelling voor de tentoonstelling groeiende is. Men gaat er zich voor interes- seeren, en niet alleen in vakkringen, of in de kringen van verwoede „amateurs-pluim veehouders, maar ook in den uitgebreiden kring van menschen, die het van belang achten, dat een dergelijke tentoonstelling wordt georganiseerd, in het belang van de stad en de streek. Schitterende prijzen verden reeds be schikbaar gesteld, waardoor pluimvee houders zullen worden verlokt om aan de tentoonstelling deel te nemen. We kunnen reeds nu dit zeggen, dat de Pluimveever. „Schoonhoven en omstre ken* zeer goed z il slagen met deze ten toonstelling omdat de behoefte eraan reeds lang gevoeld is. Voornamelijk wil zij laten zien dat elke kip een kip is, maar dat er veel verschil is tusschen een kip en een kip, speciaal met het "oog op de eierproductie. Daarover een volgend maal. Ongeluk Zaterdagmiddag tegen half een reed in een tilbury op de Haven naar de richting van de Koestraat J. S. uit Willige Langerak, toen uit de Stadhuis straat op de flets kwam aanrijden de heer P. Een botsing was onvermijdelijk. Ge lukkig kon P. nog bijtijds van zijn rijwiel springen, en kreeg hij zelf geen letsel. Het rijwiel werd vermeld. Gevaarlijk speelgoed. Door M. T. M. werd bij de pölitie aangifte gedaan, dat eenige jongens aan het schieten waren met pijl en boog. Zij hadden pijlen gemaakt van parapluiebaljjnen, welke door hen waren scherp gemaakt. Daarmede schoten ze op alles wat los en vdst was. De politie heeft een onderzoek naar deze gevaarlijke manier van spelen ingesteld. Mishandeling. Zaterdagmiddag stond J. H. in de waterplaats in de Koestraat bjj de Schapenstraat, toen plotseling, H. K'. achter hem kwam, en hem aangreep en met hem begon te veehten, zonder dat er eenige aanleiding toe bestond. Een vechtpartij ontstond, waarvan J. H. een blessuur in het gelaat kreeg. Gisterenmorgen heeft H. K. opnieuw eeu poging gedaan om met J. H. te De Burgeroorlog In China. De berichten, die de laatste dagen uit China komen, worden steeds ernstiger riïet betrekking tot den burgeroorlog, die daar op hot oogenblik gevoerd wordt, en die zoo hevig is, dat de verschillende partijen elkander met kanonnen beschie ten en met vliegtuigen bestoken, precies als in een grooten oorlog. De toestand was ook voor de buitenlanders niet on gevaarlijk, waarom de gróote zeevarende mogendheden een. deel van hun vloot naar China zonden om er voor te wa- aangevallen of van hun eigendommen beroofd. Wij geven hierboven de portret ten der leiders van den burgeroorlog. Van linksch naar rechtsch: Dr. Soen Yat Sen, president der Zuid-Chineesche republiek; Tsjangtsolin, militair gouverneur van Mantsjoerije* en Woe-Fei-Fu, de com mandant van de troepen der Pekingsche regeering. Zoo vreedzaam als de drie heeren hier bij elkaar staan, zijn ze in werkelijkheid niet, daar ze elkander uit alle macht bekampen, terwijl het Chinee- ▼echten, thans in de Appelstraat Van een en ander heeft J. H. aangifte gedaan bij de politie. H. K. schijnt nog meer op zijn kerf stok te hebben want door G. de L. is bij de politie aangifte gedaan, dat hij door K. was beleedigd. Afscheid Pastoor A. H. 6uddee. In de ochtendgodsdienstoefening heeft gis teren de Zeer Eerwaarde Heer A. H. Guddee, pastoor der Oud-Katholieke Ge meente, in verband met zijn vertrek naar Culemborg, van zijn Gemeente afscheid genomen. Niemand van de Gemeenteleden was achtergebleven om dit afscheid bijje wo nen en ook vaa andere gezindten waren velen tegenwoordig in deze samenkomst zoodat het vriendelijke kerkgebouw ge heel gevuld was met een belangstellen de schare. Te half elf ving de dienst aan en bracht de organist der Remonstrantsche Gemeente, de heer Ceton, op verzoek van den vertrekkenden pastoor een fraaie orgelvoordracht ten gehoore. Daarna vingen de gebruikelijke cere moniën en plechtigheden plaats. De pas toor preekte zijn afscheid naar het woord uit Micha 6 8 en stelde de ware vroom heid tegenover die van Farizeëen. Na de predikatie wendde de scheiden de herder zich tot de Oemeente en dank te hij haar voor al het goede, dat hij in haar midden had mogen ondervinden, en sprak hij een hartelijk woord van welkom tot den nieuwen pastoor, de Zeer Eerwaarde Heer J. A. Roeseling van Goucla. P« Gemeente heeft pastoor Roesseling toegezongen het lied voor Oemeente en Herder. De Zeer Eerwaarde Heer Roessellng richtte zich vervolgens met een toespraak tot den scheidenden pastoor, en bracht in herinnering, dat deze veertien jaren lang de clerezy alhier dienen mocht. Spr. bracht hem dank voor alles wat hij in dien tijd voor de gemeente heeft ge daan en bad 'hem Gods besten zegen toe op zijn verder levenspad. In den namiddag werd in de pastorie gelegenheid gegeven om van den ver trekkenden pastoor afscheid te nemen en met den nieuwen pastoor kennis te maken. Van deze gelegeuheid hebben alle gemeenteleden gebruik gemaakt en verder tal van bekenden. Het was den geheelen middag een komen en gaan van bezoekers. De pastoor is hedenmorgen reeds naar zijn nieuwe standplaats Vertrokken. Het ligt In de bedoeling dat er om de veertien dagen dienst zal worden ge daan door pastoor Roeseling, hier en In Oouda. School met des Bijbal. Bij het ge meentebestuur is ingekomen een aan vrage van het bestuur van de School met den Bijbel, in verband met de verbouwing van het schoolgebouw aan de Oude Haven. Gevraagd wordt uit de gemeentekas tengevolge de Lager Onderwijswet 1920 te mogen ontvangen een bedrag van f 12.479.09, zijnde de verbouwingskosten. Roode Kruis-collecte, Zooals wij hebben meegedeeld is er. een commissie gevormd, met het doel om alhier te or ganiseeren de jaarlijksche collecte voor het Roode Kruis. V-porzitter dezer com missie is burgemeester VarhJCempen, secr. de heer Vermeulen. Het Roode Kruis heeft ons aller sym pathie. Want het verzorgt niet alleen de gewonden in tijd van oorlog, maai helpt ook in tijd van vrede degenen diein nood verkeeren. Het komt te hulp bij over strooming, brand en schipbreuk, verzorgt den wees en beschermt de weduwe. Kortom, het doet op alle terrein zeer veel goed. De opbrengst der collecte zal worden aangewend uitsluitend voor het vredes werk in Nederland, dus voor hulpbetoon bij watersnood, spoorwegongelukken, groote brand enz., alsmede het verstrek ken van versterkende middelen voor zieken en zwakken. De collecte zal in onze plaats worden gehouden langs de huizen der ingezete nen, op Woensdag 8 October a s., dus niet In de week van 27 Sept. tot 4 Oct., zooals was vermeld in de circulaire, welke werd verspreid. Allen geven op 8 October hun milde gave Er is vee! noodig en het doel is grootsch en heerlijk: een werk d<?s vredes. Het vertrek van Burgemeester Van Kempen. Door de politie gehuldigd. In verband met het a.a. vertrek van Burgemeester Van Kempen naar Hille- gersberg, heeft de politie alhier, zoowel rij ka- ala de gemeentepolitie gemeend den acheidenden Burgemeester te moeten hul digen. Dit heeft plaats gevonden in een sa menkomst, waarin alle politie-agenten en rijks-veldwachters tegenwoordig waren. Aan Burgemeester Van Kempen werd aangeboden een wandelstok met een zilveren knop, waarin een inscriptie uit wijst, ter gelegenheid waarvan de stok werd cadeau gegeven. De heer De Vries, hoofdagent van politie, heeft zich tot dén Burgemeester gewend, met een toespraak, waarin hij den heer Van Kempen schetste als een Burgemeester, die steeds zeer welwillend was, ook tegenover het politiepersoneel en herinnerde aan de aangename ver standhouding, welke er steeds bestond tusschen den burgemeester als hoofd der politie en het politiekorps. Spr. heeft namens het korps goede wenschen uit gesproken voor Burgemeester Van Kem pen en zijn gezin. De Burgemeester dankte zeer voor het geschenk en voor de sympathie, welke hem daaruit gebleken was. ken, dat de vreemdelingen worden sche volk er het slachtoffer van is. Telegrafisch Weerbericht. Medegedeeld door het Kon. Meteorolog. Instituut te De Bilt Meest matige, later wellicht toenemende Zuidelijke tot Zuid-Westelijke wind half tot zwaarbewolkt of betrokken met later kans op regen, iets zachter. Ongelukkig sohot. Bij Vaals is de mijnwerker W. Kleijn door de Duitsche grensbeambten doodgeschoten. Kleijn was op weg naar zijn werk en passeerde een troep smokkelaars. In het donker hield een der beambten ook Kleijn, die hem op korten afstand voorbij i reed, voor een smokkelaar. Hij loste een schot op Kleijn en trof hem in den hals. De getroffene was spoedig een lijk. Oplichter. De commissaris van politie te Eindhoven heeft te Weert een gehuwd man uit Groningen laten aanhouden, die zijn vrouw had verlaten en zich te Eind hoven en Weert als particulier detective uitgaf. Hij heeft op deze wijze eenige ingezetenen van Eindhoven en Weert op- gel.cht. Aardbeving. Het Italiaansche dorp Somes is door een zware aardbeving geteisterd en gedeeltelijk verwoest. Tot dusver wordt van vijftien 'dooden melding gemaakt; de aardbeving ging gepaard met een vreeselijk onweer, dat groote overstroomingen veroorzaakte; ook uit andere deelen van Noord-Italiö wordt melding gemaakt van ongevallen door het onweer veroorzaakt. Branden. De groote boerderij van den landbouwer M. van Hugten te Mierlo, is tot den grond toe afgebrand. Veel vee kwam in de vlammen om. Van den in boedel kon niets worden gered. De brand weer kon niets tegen het vernielende element uitrichten. Assurantie dekt ge deeltelijk de schade. De oorzaak is on bekend. Te Arkeveer (Utr.) is het molengebouw van h?t waterschap afgebrand, vermoede lijk duur heetloopen van de assen ten gevolge van aanhouden gebruikwegens den waterstand. Het maalhis was ver zekerd de schade beloopt f 7000 f 8000. Vliegongeluk. Bij De Lemmer *ijn twee watervliegtuigen neergekomen van het vliegkamp De Mok op Texel. DeW. 68 had een defect, dat in De Lemmer door de bemanning, den officier-vlieger Mulder en den adelborst-waarnemer Schat werd herBteld. Bij het vertrek uit Lemsterhaven kwam dit vliegtuig in aaüvaring met een uit gaande tjalk, waardoor een der vleugels ernstig werd beschadigd en ook de stuur inrichting averij kreeg. Het vliegtuig zal zeer waarscnijnlijk in De Lemmer gede monteerd moeten worden. Botter gezonken. Te Volendam voer de botter Bunschoten 102 tegen het havenhoofd, waardoor een lek ontstond en de botter, even buiten de haven, zonk. De twee opvarenden wisten zich te redden. Het geheim der woestijn. Engel- sche bladen gewagen van een geheim van de woestijn, onder hetwelk zij verstaan de geheimzinnige verdwijning van de twee Britsche vlieg-offleieren, twee leden van de koninklijke luchtmacht ip Mesopotamia of Irak. Den 24sten Juli zijn deze officieren met een vliegtuig van het vliegveld te Sjaibah (Irak) vertrokken van welken tocht zij niet teruggekeerd zijn. Bij zorgvuldige nasporingen heeft men ten slotte het vliegtuig in een eenzaam gedeelte van de woestijn gevonden, maar van de twee vliegers was geen spoor te bekennen. In het reservoir was nog benzine aan wezig en aan dbn motor beeft msn geen mankement kunnen ontdekken. Men heeft bet vliegtuig dan ook door de lucht naar het vliegveld terug kunnen brengen. Een ambtenaar van bet Britacue lucbt- ministerie heeft verklaard, dat men daar nog altijd niets anders weet. De officieren zijn, zeide hij, zoo volkomen verdwenen, alsof de aarde zich geopend en hen ver zwolgen had. Evenmin begrijpt men waar- om zij geland zijn. Van een ontvoering door rondtrekkende inboorlingen heeft men evenmin eemg spoor in da nabijheid van het vliegtuig kunnen ontdekken'. Trouwens, de af- deelingen, die op onderzoek zijn uitge trokken, zijn zoo snel georganiseerd, dat zij de ontvoerdera hadden moeten achter- halen. O p 1 i c h t e r. Op den weg DeventerHaaksbergen ia een per soon gesignaleerd, die zioh uitgeeft voor belaatingkomimies en er mjn werk van maakt, fietsrijders, die niet in het beziit van een belasting^ plaatje zijn, aan te houden en f8 boete te doen, storten, terwijl hij daartoe geen enkele bevcxigdhrad heeft. Interessante proe ven. Op het naar "Wilbur Wright genoemde vliegveld te Day ton (V. St.), zullen op 2, 3 «n 4 October merkwaardige proeven worden genomen. Er is op dat veld een stad gebouwd van tooneel-nui- zen, uit latten, staken en zeildoek bestaande, doch van zeer aanzien lijke afmetingen. Nu zullen op de genoemde data op bet groote luchtfeesten en wedstrijden worden gehouden. Een der wed strijdnummers is, het werpen van bommen naar de sohijnhmzen der nagebootste stad. Voor de winnaars zijn groote prijzen uitgeloofd, even als voor de andere wedstrijden. Na tuurlijk zullen er van allerlei Inent kunststukjes worden vertoond. Er zijn ook snelheidswedstrijden uit geschreven en men verwacht diat het huidige record 243.68 E.M. por uur, zal worden verbeterd. Niet minder dan 150 militaire en civiele vliegers zullen de vüegfees- ten opluisteren. Men verwacht meer dan 250 000 bezoekers. Visohdiefstal. In een week tijds zijn ten nadeele van twee vischhandelaren aan de Zaan 900 pond paling uit karen gestolen, n.l. yam de firma S- Oenen te Zaan dijk 500 en ten nadeele van de fir ma Gebroeders Did te Koog aan de Zaan 400 pond. Zakkenroller. Op verzoek van den commissaris van politie te Leiden zijn te 'b Graveu- hage gearresteerd en naar Ledden overgebracht twee Haagsche zak kenrolders, de 47-jarige I. X van H. en~He 34-jiarige E. A. Zij wor den er van verdacht, zich op het station te Leiden aan zakkenrolle rijen te hebben schuldig gemaakt. Aanvaring. Te Mau- rik is het met grifit geladen motor schip Vertrouwen van L. Nout te Böusiohem, aangevaren door de vradhtiboot Sjtompwijk, kapitein E. Timmer, van de Rijnv aartmaat- schappij te Amsterdam. Het schip zonk bijna oogenblikkelijk. De op varenden kondepi zich redden. De vrachtboot kreeg zooveel schade, dat ze de reis niet kon voortzetten. Brand. Tijdens afwezig heid van de bewoners ls brand uit gebroken in een van een rieten dak voorzien huis aan de Kerk - straat te Soest, bewoond door L. Hei wegen. In korten tijd stond het hpis in lichtelaaie. Odk de inboedel is verloren gegaan. De oorzaak van ,den brand is onbekend. De vergift igilugs- za,ak. Wij hebben reeds mel ding gemaakt van de vergiftigings zaak te Mount Vernon. waar een dominé, die vroeger paardendrea- seur Was geweest, Hight genaamd, zijn vrouw had vergiftigd, en zijn minnares, mevrouw Sweetin bewo gen om haar man eveneens te ver- yif'itren De familie van m,evrouw Sweetin tracht haar tfe verdedigen door te zeggen, dat zij onder hyp nose van Hight heeft gehandeld. Haar broer heeft aan de plaatselijke bladen verklaard, dat Hight haar betooverd had", dat zij gefasci - neerd was als een vogel door een kat". De jury heeft zich hiermee eens verklaard. Hight zelf trekt zicih van de be schuldfging tegen hem niets aan. Hij eet en 9*aapt goed ea zegt^ dat, hoewel hij de moorden betreurt, me vrouw Sweetin en hij geliefden tot in den dood" zijn. Hij is nu naar de sombere gevangenis te Salem overgebraoht, omdat men bang is voor lynchen door bet gepeupel. Kennissen en leden ,van zijn kerk hebben onderdak versohaft aan zijn twee kftideren en aan de drie van mevrouw Sweetin. Bankdilefstailen. r— Naar Amerikaaneche bladen mél den, werden de laatste dagen o.a. vier banken door inbrekers bestor len. In Albany werd een wiË&etioc*- per van 7600 dollars beroofd op straat en op klaarlichten dag. In Springfield (Illinois) drongen auto bandieten de Jefierson State Bonk binnen (die vlak bij de districts- gevangenis is gelegen) en roofden er 25.000 dollars aan geld en effec ten, terwijl zij het personeel met revolvers in bedwang hielden. In Columbia (Illinois) stalen 6 zwaar gewapende boeven 12.000 dollars uit de First National Bank. In To ledo (Ohio) werd de Auburjudale Savings and, Loan Company door 3 bandieten uitgeschud. In Br own- ton (Minnesota) probeerden 4 roo- vers de First National Bank aan te vallen, maar werden door bet per soneel en naderhand de politie te ruggedreven en de stad uitgejaagd. In Wentworth (Zuid-Dakota) werd bij de State Bank ingebroken,- maar een automatisch alarmsignaal dreef de dieven op de vlucht, met achter lating van hun gereedschap. Inbraak. In den nacht is ingebroken in den sigarenwinkel de Bokser, op den Coolsinget alhier De daders .hebben zich toegang ver schaft door een gang, uitkomende op de Kruiskade, tot de achterzijde van den winkel, waar, na.hél ver brak en van een paar latten, men door een raampje is binnengekomen Uit het. kasregister is f 40 en uit den winkel een partijtje sigaren ge- 1 stolen. Arbeidsongeluk. De h ikslagersjongen F. A. de K. is op de Hoogstraat te Rotterdam gevallen met een flesch, inhoudende 10 Liter geest van zout. De flesch brak en de jongen, die brandwon den in het gelaat kreeg, is door een verpleger van den geneeskun digen dienst verbonden. Auto-ongeluk. Te Gennep werd nabij het café Nieuw Buitenzicht" de bankwerker v. Ben gen, die per rijwiel van zijn werk huiswaarts keerde, door twee auto s achterop gereden. Aangezien hij den voorsten wel, doch den twee den niet bemerkte, werd hij door laat8tbedoelden auto, toen hij den weg wilde oversteken, aangereden en een eind weegs meegesleurd. Met drie gebroken ribben en ernstig» verwondingen werd hij opgenomen en zijn woning binnengedragen. De toestand van den man is zorg- Ingezonden Mededeelingen. om Uw ontstoken keel te verzachten en die afmattende hoestprikkel weg te nemen I Akker'» Abdijsiroop dankt haar •nel werkende geneeskrachtige eigenschappen aan de kruiden extracten in haar samenstelling. Stilt als bij tooverslag de hevigste hoestbuien en verruimt de borst 1 wekkend. Den bestuurder van den auto zou geen schuld treffen. Diefstal. Te Rotter dam is in het kantoortje van de brood- en banketbakkerij van den heer Van der Jagt, die zijn winkel gevestigd heeft op den hoek van den (ioudschen Rijweg en Beezemkade, een zwart ijzeren geldkistje met een bedrag van ruim f 4000 gestolen. De heer Van der Jagt had den vo- rigen dag enkele dividenden aan zijn klanten uitbetaald en daartoe een belangrijk bedrag van de bank gchaa'd. Een gedeelte van' het geld deed hi in het kistje, dat hij te onge veer halféén in de schrijftafel van zijö kantoortje zette. Zóówel het kantoortje als de schrijftafel liet hij open. De heer Van der Jagt is daar na in een ander vertrek zijn mid dagslaapje gaan doen. Te drie uur werden bij hem uit Hüllegerslberg eenige zakken meel bezorgd en eerst >daarna bemerkte men de verduis tering. Onmiddellijk werd de politie ge waarschuwd, die onder leiding van den inspecteur Van Oudheusden een onderzoek instelde. Eenige recher cheurs begaven zich naar Hnllegere- berg om de knecftvts, die het meel gebracht hadden, op te wachten. Er werd echter op hen geen geld ge vonden. Ook eenige andere menschen, van wie men wist, dat dezen tusschen één en drie in de zaak waren ge weest, werden aangehouden. Tot nog toe heeft men echter geen spoor kunnen vinden. Deze diefstal, die op k'aarlichten dag geschiedde, zal vermoedelijk door iemand zijn ge pleegd. die iflet de situatie ter plaat se goed pp de hoogte is geweest en met de gewoonten van den heer Van der Jagt bekend was. Eenige iaren geleden werd bij den heer Van der Jagt eveneens, op klaar lichten dag gepoogd, in te breken De daders zijn toen echter op hee- terdaad betrapt. Het gestolen geld bestaat voor het grootste deel uit klein bankpapier. Ontzettend drama. In den nacht kwam de zoon van zekeren D., wonende te Heiden, van de kermis te Afferden (Geld.) thuis. Na te rijn Mnnangelatep nam hl) een jachtgeweer vaD den wand en schoot daarmee zijn vader de voile lading door het lichaam. De getroffene verkeert in hoogst zorgwskkenden toestand. De zoon is door de politie gearresteerd en werd naar 'e-Bosch overgebracht. aterkstukje. In Roe- thenie (Oost. Polen) heeft een bru- taie treinoverval' plaatsgehad. Een trein, gaande van Brem Litovek naar Lunineta. de hoofdlijn in Oost- Polen, werd aangevallen door een met machinegeweren gewapende bende van ongeveer 40 bandieten. Zij wisten den trein tot stoppen te brengen, doodden den machinist en den stoker, en reden daarna door tot nabij Luninets. Daar hielden zij stil. bliezen een spoorbrug achter zich oj en begonnen de wagons te plunderen. In den trein bevonden giah o.a. Downarowicz, districtshoofd van Brest Litovsk, bisschop Lozineki en verachf lende andere hooge ambte naren. De bandieten ontlastten hen allen van htm hebben en houdten I en gaven daarvoor ontvangstbewij zen af, geteekend: Oekrainlecb en "Wit-Rcetheenech Revolutionnair Co- mité. Een der passagiers werd geflooa en twee andere ernstig gewond. Downarowicz wiet ongedeerd naajr Luninets te ontkomen, waar hij on middellijk maatregelen trof tot de vervolging der bandieten. De gar nizoenen van Pinsk en Breet Litovsk hebben eveneens troepen uitgezonden. Hethemelvuur. ie Raaite is de landbouwer Roelote, die aait bet ploegen was, roet zijn paard door den bliksem^ getroften. Beiden wanen onmiddebijk dood, Hooiwagen omgesla gen. Een wagen met hooi op de "Weetra of Wilsumwerwelle, aan den IJssel onder Kamperveen, la omgea agen. De landbouwer K. uit Witsum geraakte onder den wagen en werd dood onder het hooi van daan gehaald. Een. dorp grooten- de-els afgebrand. Hat dorp Boelzig in West Pruisen, is voor drie" vierde afgebrand. Het vuuï, dat in een schuur ontstond, deelde zich aan ongeveer taehttg huizen mede. De geheele oogst en veel vee kwamen ip de vlammen om. 9 teenendiefstal. We kere S. te Heerlen, die op een werk waa, is door de politie aangehou - der, als verdacht van diefstal van ©ei 40.000 metselsteenen. Bij den aannemer H., die, als verdacht van hding. tevens aangehouden is, wer- dai ongeveer 25.000 steenen terug gevonden. Hij had die steenen van S, gekocht. D e m a s s a-m oordenaar Haarmann, de beruchte moorde- raar uit Hannover, is met biizon- cere voorzorg uit de universiteits - tliniek te Goettingen naar de ge- pangeni» te Hannover terugge- bracht. Scherpe bewaking was noodig. om te voorkomen, dat Haarmann zelfmoord pleegde, waartoe hij in den laatsten tijd herhaaldelijk po gingen heeft gedaan. Hij is onder hevig aan een {liepe n,eerS.alohti'g- heid. Terwijl hij bij de eerste verhoo ren onverschilligheid aan den dag legde, is hij thans zoo neerslachti g, dat elk gesprek met hem onmoge - lijk wordt. De geneesheer en zoeken Voor deze neerslachtigheid en lus teloosheid de iuiste zielkundige for mule, maar de politiemannen nellen meer tot de veronderstelling, dat. zij verband houden met de omstandig beid, dat het hen gelukt is, 22 moorden, van Haarmann onweerleg baar vast te stellen en er waar fichijnlijk nog een heele reeks ande re moorden door hem is gepleegd'. Modern Spoorwegverkeer- 'X-O Moderne Diesel-locomotief, met oliemotor, zooals die is tentoongesteld op itoonstelling op spoorweg-technisch gebied te Seddin te Berlijn. Na de herhalingsoefe ning e n. In de buurtschap Hierden, nabij Harderwijk, waar pngeveer 600 grenadiers waren in gekwartierd, zijn 1000 scherpe pa tronen ontvreemd uit een tot rust kamer ingericht gedeelte van een een boerderij. Tot dusver is van de datier(s) geen spoor bekend gewor den. 1 (BtiUtx varqntwoor(lelijkheid icr Redactb). BEHOORLIJKE VOORLIOHTINO. Volkspetitionnementen «Un eigenaar dige endernemingen. De menschen wor den uitgenoodigd, of aangespoord, soms gedrongen om voor een bepaalde zaak bun handteekening te zetten. En voorlichting ontbreekt zeer dikwijls. Voor vele menachen ia dit in sommige gevallen ook niet noodig. Over de kwee tie zjjn ze jaren lang ingelicht, of wel die valt zoo zeer met hun levens- en politieke beschouwing samen, dat z( zich zonder bezwaar voor of tegen kunnen uitspreken. - Het groote petitionnement voor Plaatse lijke Keuze, dat tot aan dat tegen de Vlootwet het meest geteekende is ge weest ging met zoo volledig mogelijke voorlichting gepaard: openbare vergade ringen, zeer ruime geschriftverspreiding bij tienduizendtallen werden ze gedrukt- artikelen in da pers, etc. Nu de Tweede Kamer het wetsontwerp opnieuw aannam,-is door eenige heeren een adresbeweging er tegen op touw ge zet die onmiddellijk door den drankhan del' overgenomen is. Van juiste voorlich ting is hierbij echter geen sprake. Het adres ligt in café'a en hOtel» ter teeke- oil)8, controle op de handteekeningen ontbreekt. Het goed recht der tegenstanders om zich uit te apreken zal niemand ontkennen, maar dan misleide men het publiek niet. In plaats van de werkelijke strekking van het wetsvoorstel en de bezwaren daartegen mee te deelen wordt gezegd: .als dit wetsvoorstel aangenomen is, dan kan ie geen bier, geen wijn en sterken .rank meer koopen". Sterker zelfs: „dan mag je niet meer drini-en". Dit is beslist onjuist. Het wetsvoorstel Rutgers bedoelt niets anders dan in de Drankwet opgenomen te zien, dat de in woners zelf kunnen verklaren voor «f tegen den verkoop in 't klein van ster ken drank te ziin. Op het oogenblik ls de beslissing alleen bil den Raad der Ge meente, d.e om de 6 jaar ondermeer aan de Koningin het voorstel kan doen het aantal vergunningen te verlagen en zelfs het getal op nul te bepalen, Het nieuwe artikel (voorstel Rutgers) bepaalt, dat indien een vijftiende deel van hen die op de geluende lijst der kiezers voor den gemeenteraad zijn geplaatst, zulks wensebt er een stemming kan wor den gehouden en wanneer deel van diegenen die aan de .temming deelnemen zich er voor verklaart, dan kan een voor stel aan ons - dat is de Koningin - ge daan worden, om de vergunningen voor drankverkoop geheel of ten deele doen verdwijnen, na schadevergoeding. We treden hier niet in een bespreking van het voor of tegen van dergelijken maatregel. Maai' in het belang van een eerlijke en zooveel mogelijk onbevangen volkzuiting merken we het bovenstaande op, aan ieder de vrijheid latende, al dan niet door een handteekening lich tegen te verklaren. Ammeratol. safle een advies uit te brengen over den bouw van oorlogeeohepen. tinen RfuLio-aun&i). De Blue-Band-poststempel. Den Haag, 29 Sept. De president van de Haagsche Recht bank, uitspraak doende in het kortgeding inzake de Blue-band-reclame, heeft den Staat der Nederlanden bevolen de reclame stempel op de brieven van de eischeressen te doen staken op straffe van boete-op legging. De Staat gaat tegen deze uitspraak in hooger beroep. Nair ons van bevoegde zijde wordt mee gedeeld, heeft de N.iamlooze Vennoot schap Van den Bergh's Margarinefabrie- ken te Rotterdam daartoe officieel aange zocht, zich bereid verklaard om onafnan- kelijk van den uitslag van het kortge ding of van latere procedure afstand te doen van ha^r rechten, inzake de Blue- Band reclamepoststempel. Met waardee ring werd kennis genomen, van deze houding temeer waar zij haar contract des tijds op voorstel der Posterijen heeft af gesloten,'. J De bemoediging geschiedt zonder dat de Naamlooze Vennootschap op eenigerlei wij ze op schadevergoeding aanspraak maakt. KBRKRADE. 29 Sept. Zaterdag in den namiddag werd in zijn wo ning alhier gearresteerd en daarna door de justitie alhier verhoord.de gehuwde mijnwerker W. Holander, verdacht van heling van geld, af komötig vain den posldie.etal ln Sept. 1922 te Kerkrade gepleegd, ten bedrage van zeven en dertigdu.zend gulden. H., een broer van den te Aken gedetineerden C. H., een der bedde dieven, zal naar Maastricht worden overgebracht en daar ter beschik king van de justitie worden ge - ste'd BERLIJN. 29 Sept. Te Altona had een botsing plaats tusschen nationalisten en republikeinen. Een politie agent werd gedood, en vier personen werden gewond. LONDEN. 29 Sept Op verzoek der Grieksche regeering zendt En geland een adnï'raai naar Grieken land om de Grieksche vlootorgani- Schoonhoven, 29 Sept. Gisteren epeelde „Sportclub 1' te Den Haag haar eersten competitie-wedstrijd gen „V.D.S. Ialdaar. Reeds van af het begin is „Sportclub" over wegand sterker, en spoedig weet de linksbinnen met een fraai schot zijn vereeniging de leiding te be zorgen. Nadat even later de mid- voor een doelpunt heeft gemaakt, dat wegens buitenspel niet wordt toegekend, maakt „V.D.S." van een blunder in de "Sportclub"-verdedl ging gebruik de partijen op gelij ken voet te brebgen. De vreugde ia echter van korten duur, want even later geeft de linksbinnen van de Schoonhovenaren zijn vereeniging opnieuw de leiding, die hdj voor de rust tot 4—1 weet pp te voeren. Ook na de rust is „Sportclub ver in de meerderheid, hoew® het tot doelpunten niet meer komt. Met deze volkomen verdiende overwinning zette „Sportclub" het seizoen uitstekend ln. ..Sporteu'b II' wist te Gqfuderak het Sterke „Gouderak I" met 2—0 er onder te houdpn. Voor het derde elftal werd bet terrein afgekeurd. Dirk, a. vwn J. r. Bi. L. Valen. Hendriks, d. van L. d» Groot en B. C. v. d. Kuijl. Overleden J. Ooms, oud 45 J-, wed. van H. A. v. d. Velden. Een levenloos aangegeven kind van J. Nugteren en C. Pott. LEKKERKERK. Sept. Geboren Huibrecht, z. van C. de Jager en J. Leemtvaar. OUDERKERK a.d. IJSSEL Sept. Geboren Antje Maria, d. van A. van Vliet en J. Stofberg. Cor- nelis, z. van A. van Rooijen en J R Kerkhoven. Antje, d. van K v. d. Lingen en J. de Jong. Johanna, d. van Bruggeman en P. Verhoef Abraham, z. van C. A. Vis en W. A. Smith. Ger- ritje, d. van J. Slootweg en "W. v Ardennen. Antonie Leendert, z van C D B. v. Leeuwen en A. Kroes Willem z, van J. Rob bergen en A. Heuvelman. Leen dert z van A. Karreman en C. Kleij. Overleden C. R. v. d. Dool, oud 51 j- NIEUWERKERK a.d. IJSSEL. Geboren Johannes, z. van L. P Leeflang en J. v. IJzerloo. Teuntje. d. van M. J. Hoogendam en P. v. d. Dussen. Femmetje, d. van J Albers en C. Edeling. ALBLASSERDAM. Sept. Geboren Aaltje Gilonette, d. van R. Schelling en A. Vos. Dina, d. van J. Vermen en en J. Kool. C. O. VOORSLUIJS en M. VOORSLUIJS—VRoeon geven hiermede kennis van de geboorte hunner Dochter Bergambacht, 28 Sept. 1924. >LEIDEN. 26 Sept- Aanvoer 1121 runde ren, 28 kalveren, 1262 schapen, 49 stieren, f 176—620, 161 kalf- en melkkoeien, f200 476, 868 varekoeien, f 165 280, 287 vette ossen en koeien, f 460—616, f 0.80 —1.28 per kg. (schoon); 266graskalveren f 66—140, 6 vette kalveren, f 70175; f 1 1.65 per kg. (schoon); 28 nuchtere kalveren, f 9—21, 540 vette schapen,f28 -66; f 1.52-1.68 per kg (schoon); 722 weide schapen, f 8246,646 varkens voor Londen, f 10-42; 60- 66 c, per kg. (schoon); 669 biggen f 4-9 alles p. stuk. UTRECHT, 27 Sept. Aan de markt al hier werden aangevoerd 700 stuks vee. Handel matig. De prijzen werden als volgt: stieren f160-320, vaarzen f260- 4 860, pinken f 140-210, melkkoeien f 280-470, kalfkoe en f 800 - 490, vaars koeien f 220 - 880, magere kalveren f 70 —180, nuchtere kalveren f 18-22, ma gere varkens f 16-52, biggen f7—16, magere schapen f 40-47, lammeren f 80-86 DELFT, 27 Sept. Kaasmarkt. Aange voerd 83 stapels komijne kaas. Prijs f 1.20 1.32f c, per kg.; 2 stapels zoeie kaas f 1.44-148 per kg. LEIDEN, 27 Sept. Botermarkt. Prima fabrieksbo'er (contróle) f2.70-2.80. prima boerenboter f 2.80—2.90, goede boeren- boter f 2.65-^8.76. Aanvoer middelmatig. Handel traag. ROTTERDAM, 26 Sept. Rotterdam Boter- en Kaasveiling. Aanvoer boter 2600 kg., hooaste prijs f 2.78, middelprijs f 2 67, laagste prijs f 1.57. Aanvoer kaas 1800 k.g. Goudsche f 1.40 tot f 1.47, Edammer f 1.80, Leidsche f 1.65 tot f 1.80. ROTTERDAM, 29 Sept. Veemarkt. (Draadloos.) Aangevoerd 286 vette run deren, 181 vette kalveren, 1380 schapen of lammeren, 1209 varkens. Vette koeien le kw. 116-1.221, 2e kw. f 1.10-1.-, 8e kw. f 0 95 - 0.85, ossen le kw. f 1.10-1.20, 2e kw. f 1.- tot 0.95, 8e kw f 0 90 - 0 80, stieren le kw. f 1 60-1.85, 2e kw. f 1.40—1 20, 8e kw. f 1.10-0.96, schapen le kw. 86-95, 2 kw. 80 70, 3e kw. 60 c., lammeren le kw f 1. 1.10, varkens le kw. 98-96, 2e kw. 91- 87, 8e kw. 86- 80 c., licht soört varkens 70 - 73 c., zout rs 76-80 c. Aanvoer redelijk. Handel over het algemeen matig, i AMSTERDAM, 29 Sept. (Draadloos), i Veemarkt. Aangevoerd 482 vette koeien Ié kw. f 1.16-1.28, 2e f 0.96-1.16, 3e f 0.89 - 0.96, 1.80 melk- en kalfkoeien, f 850-626, 20 vette kalveren f 80 - 90, 36 nuchteren kalveren f 16-26, 92 scha pen f 46—61, 578 vette vark. ns, Hol- landschef 1.07-1 09, 2e kw. f 1.06-1.07, Ovsrzeeuwsche en GebJersche le kw. f 1.08-109, 2e f 1.06-1.08, 40 paarden f 850-825. A'DAM, 29 Sept. (Draadloos). Aardappel- markt. Zeeuwsche Eigenheimers f4.- f 4.40, Zeeuwsche Blauwe f 4.80. Aan voer 1 lading. Heden overleed tot onze diepe droefheid onze innig geliefde Man en Vader, de Heer in den ouderdom van 50 jaar en 6 maanden. Zijn diepbedroefde Vrouw en Dochter, S. OROEN—Schep. A. t. SCHEP. Schoonhoven,-28 Sept. '24. Voorhaven 10. als Brieven onder no. 7440, Bureau dezer Courant. PLUIMVEEVEHEENIüINO „Schoonhoven en Omslreken". Voor de ss. TENTOONSTELLINO worden PRIJZEN, zoowel Medailles, geld- en andere prijzen, gaarne in ontvangst genomen door de navolgende Heeren TACK, Kazerne. .alhier. VAN HAPMfcLEN, Olivier v -Noortpl. VIVEEN, Havenstraat ADRIAANS, Haven O-Z. DE HOOP, Havenstr. Wal Er biedt zioh aan» Een volwasaen (Duitscher) Llefet omtrek Bergambacht. Br. fr., onder letter B., aan J. H. DE JONO, Agent Sch. Crt., Bergambacht. Wees liever verstandig dan spij tig; waarom niet heden een flacon Foster's Maagpiljen gekocht? Dit geneesmiddel wekt de lever op, regelt de vloeiing der gal, draagt zorg voor goede spijsvertering en houdt de ingewanden werkzaaifi. Dit beduidt reiner bloed; betere zenuwen en een helderder hoofd; Prijs per flacon v"an vijftig ver- suikerde pillen f 0.65 in apothe ken en drogistzaken. P.O., bij C. N. SCHEEPMAKER, Albr. Beylinggracht 8, Schoonhoven. Een of bij A. J. DE HAAS. Noordelooa. Oevraagd een net Dagmeisje, tegen 1 of 15 Nov. a.a. Zich te vervoegen Lopikeratr. 55, Schoonhoven. met zijn lange «vonden I BEDENK dan steeds dat I G. J- Hoebo, OPTICIEN Gazichtskundlgei. I I Uw adres is voor een juist I passenden BRIL-VI

Schoonhovensche Courant | 1924 | | pagina 2