nri m.u.8. irk MM et rater. latiën JL NIEUWSBLAD VOOR ZUID HOLLAND EN UTRECHT. obielen HIM gaalpomp Vrijdag 3 October 1924. Hg ÓNHOVEN FEUILLETON. De Giftmengster. Rotterdam Dit nummer bestaat uit VIER BLADEN. 8ó. ikpastilles vers choonhoven. llllll ■HU iSüfl’ Plaatselijke Berichten. EERSTE BLAD. „Om Eer en Leven”. Holland voor! No 4874 I Vrijdag 3 October 1924. 56c Jaargang de III KORTING. wereld er, ot wendt U don bij de hand,’ (Slot volgt.) eestgebouw r van 30 cti. bij isen, Schoonhoven S. W. N. VAN NOOTEN, SCHOONHOVEN. Uitgevers. Telefoon 20. Postch. en Girodienst 18763. gehad hebben. Het is een tot het slot is het wij "kunhen gerust zeggen, zijn met oude om oen vier voor neerunianuin, ia deze week vast, boter de inge- ver- Geheel Mexico was vol van deze te rechtstellingen en beklaagdne den armen Carloa, die zoo lang en zoo onverdiend geleden had. In Monterey echter las een meisje het bericht; haar verloofde was geen moordenaar. heer ook te B. op en den uit de zuiverste ifen. en gebruiken deze it zij de slijm ge- ossen en onmid- zaahtend werken verkoudheid en )g van een ir. or i spoedige verwijde haren. Je adres IsQOUD - Bij B. on W. zijn Vervolgende ver- - - Qm een den tot van den eeufi dr»a voor broze, heerlijk SPECULAAS vele tienduizenden Meters van ons verwijderd. Maar wij prijzen hen om hun groote daadkracht en hopen dai zij er in slagen magen den tocht goed te volbrengen. Holland voor Wij blijven niet achteraan, maar willen de meest moderne middelen dienstbaar maken aan de vreedzame ontwikkeling van land en volk. Het is een voorbeeld, wat die drie mannen te zien geven aan ons allen, namelijk dit: dat wij er zullen ko men door een vooruitziender hlik, doortastendheid en moed om moeilijkheden te overwinnen I ia een geheim in het allerlaatst den lezer van het mmeel en ir zijn bij- edering in Polsbroek, 3 Oct. In de op 30 Sep tember j.L gehouden vergadering \an het bestuur van het waterschap Pols broek is opgemaakt Je begrooting over het dienstjaar 1925 met aan inkom sten, zoowel als uitgaven voor den gew. dienst een bedr. van f 15475,61 1/2, voor den buitengewonen dienst van f 11000, dus in totaal f 26475,611/2, met een omslag van f 6 per H.A. Blijkens afkondiging ligt de opge maakte begrooting over het dienstjaar 1925, van ‘t waterschap Polsbroek, van af 30 September 1924 gedurende 14 da gen ter inzage ten huize van den secre taris van genoemd waterschap. Bltskensflraaf, 3 Oct. Het nieuwe feuilleton, dat wij heden over een week gaan beginnen overtreft alles wat wij totnogtoe van dien aard xjw>v x- ®vix verhaal schitterend van samenstelling, boeiend tot het einde toe. „Om eer en leven” houdt in een geschiedenis van twee^yer- miste erfgenamen, er i~ A w' verwerkt, dat eerst in zijn oplossing vindt, pn begin tot het einde boeit. Van den aanvang In spannend en v" 1. dat het verhaal „Om eer en leven” het boeiendste feuilleton is, dat wjj tot nogtoe gaven. Het overtreft zelfs nog .Langs Donkere Paden” en de „Dollar- prinses”. Wij raden onze lezers aan de vervolg stukken van dit feuilleton te bewaren, daar zij zich zoodoende verzekeren een spannend werk, dat zij dan later herlezen kunnen. Deze Courant wordt des Maandag»-, des Woentdag»- en des Vrijdagmiddag» uit gegeven. Prijs voor Schoonhoven per 3 maanden f 125, franco per post in Nederland j 1,50. Over het abonnement Wordt in de eerste maand beschikt. Men kan zich abonneeren bij alle Boekhandelaren, Kantoorhouders en bestaande tusscheü personen hem en luisterden opmerkzaam naar de voorschriften, die hij hun gaf. Om elf uur stonden, Gano, José en Reposo voor de kleine villa in Guadelub. Het was een akelige nacht, het huilen van den storm nam gestadig toe. „Is dit het huis?” vroeg Vanega, die het niet gezien had, daar hij het voor afgaand onderzoek aan Cano overgela ten had. 1 „Ja,” antwoordde Reposo. „Dat doet <mij genoegen, de koude heeft mij geheel verkleumd en de wind snijdt mij zoo in het gezicht, dat mij de tranen over de oogen loopen,” klaagde José. „Het is waar,” gromde Cano, „het is £oud. doch het weer kon -niet beter zijn.” „Tot arbeiden, ja!” merkte Reposo aan „Wij kunnen ongedwongen aan het werk gaan, alsof wij thuis waren; bij zulk weer behoeft men niet benauwd te zijn om wat gerucht te maken.” „Hebt gij uwe messen en zakpistolen bij de hand,” vroeg Vanega. „Alles is gereed.” „Komt dan,” zeide Reposo, „ik ben hier bekend en zal den weg wijzen.” Weinig vermoedden de dieven, dat het hoofd dej politie benevens Carlos Moro en de vier politiesoldaten door de donke re vensters al hunne .beweging gade sloegen. Reposo had voor alles gezorgd; hij had met geoefende hand de huis deur geopend en nu stond het geheele gezelschap in het portaal. Vanega vond 2 Teunis Versluis Burggraaf, 8 Govert Marinus van Kleij, 4 Dirk Bor, 5 Arie van der Ham, 6 Gerrit Versteeg, 7 Jo han Marius Kleijn, 8 Teunis Versluis Zouwendijk-, 9 Arie Jacobus Verhoef. Amelde, 8 Oct. Het 7-jarig jongetje A. v d. Wal geraakte onder de fiets van den heer A. Versluis en het kwam zoo hevig 'aan, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. De genees heer constateerde, dat van A. v. d. W. een been gebroken was. Woensdagavond was het zoontje van A. v. d. Wal, om ongeveer 8 uur, voor moeder een boodschap wezen doen. Bij het naar huis komen, kwam hét ven tje op den hoek van den Beneiendtm, een motorfiets tegen, waar hij tour uit den weg ging, maar die zulk verblindend lichfe had, dat de jongen een ook pas- seerend wielrijder niet zag, en zoo on der de fiets terecht kwam Dacht men eerst, dat het nog al af zou loopen, hoewel hij niet op zijn rechter been kon staan, dit was Donderdag morgen nog zoo, en werd Dr. De Jong geraadpleegd, die constateerde, dat het been ter hoogte van de kuit gebroken was. Goudrlaan, 3 Oct. De prijs der kaas bedroeg deze week hier en in de omge ving ie soort f 68 tot f 71, 2e soort f 62 tot f 66, zware f 75. Handel matig. De prijs der varkens le kwal 40 tot 45 cent, 2e kwal. 86 tot 39 cent, varkens voor exporthandel 87 cent. Handel slecht De Roode K'ruis-colleote hoeft op gebracht f 12,20. Capells a.d. IJ ziel, 8 Oct De bazar gehouden ten bate van de vereeniging „Het Groene Kruis” is uitstekend ge slaagd. Aan belangstelling heeft het die dagen niet ontbroken. De verkoopsters, getooid met een witte kap, waarop een groen kruis op het hoofd, beijverden zich om zooveel mogelijk te verkoopen, wat hun dan ook wel gelukt is. Naar het aantal puntjes, vormende een opwekking naar de bazar, alsmede een reclame van een drogisterij, is menig keer geraden. Ook naar het aantal erwten in een flosch en den naam van een pop' is flink geraden. De naam Ansjeriek, wel- ke\4e pop droeg, is echter door niemand geraden. De sjoelbak en voornamelijk de grabbelton, mochten zich in een druk be zoek verheugen. De avonden werden aan gevuld met medewerking van de Zang- vereenigingen en de Muziekvereeniging uit deze gemeente. Vrijdagavond zijn de artikelen, welke onverkocht waren ge bleven, bij opbod verkocht. Dat hierbij wel eens hartelijk werd gelachen, als een jonge kerel een baar babyschoentjes of iets dergelijks kocht, laat zich begrij pen. Maar voor de vereeniging „Het Groene Kruis” zal de financieels uit komst wel meevallen. Gouderak, 8 Oct. Zondag 28 Septem ber hield de Postduivenvereeniging De Witpen een onderling concours van uit Ghimay, 220.6 K.M. De prijzen werden als volgt behaald G. den Braber len, Sen, 5en prijs, G. Loendersloot 2en, 13en prijs, P. van der Linden 4en, lOen, 12en, 23en, 27en pr., P. Mudde 6en, 17en prijs, T. D. Both 7en, 9en, 19en, 22en, 25en, 28en prijs, P. yan den Berg 8en prijs, A. de Groot Hen, 15en, 24en, 29en prijs, F. v. Vliet 14eö, 18en, 21en prijs, F. Donk 16en pr., H J. Scholten 20en prijs, W. Boom 26en prijs, A. W. Boet 80en prijs, G. Donker Slen prijs. Eerste overduif T. D. Both, tweede A. de Groot. Aankomst eerstb duif 1.12 08 uur, laatste 2.26.42 uur. aan, met zijn kar, bespannen met een hit, door de Brugstraat gereden. De hit schrok van een auto, die juist kwam aangereden waardoor de kar tegen de heg van H. aankwam. Gelukkig kwa men geen persooonlijke onge.ukken voor. Ottoland, 3 Oct. De varkejns in deze gemeente gelden als volgt: zware var kens 4547 cent, lichtere varkens 43— 45 cent per po^d Handel traag. De handel der kaas daarentegen vlug terwijl men voor de le soort kaas 74 '•76 per half K.G. besteedt en voor 2e soort kaas'7072 cent per half K.G. alhier is een kalf gestorven. Het dier Toestand der bevolking over maand September: Geboren komen 1, totaal 4. Overleden trokken 3, totaal 3. Alzoo een vermeer dering van 1 persoon.. —r De alhier gehouden collecte ten ba te van het Roode Kruis heeft na af trek der onkosten, opgebracht de s.m van f 18,11. Donderdagnamiddag had bij de Ned. Herv, Kerk alhier een demonstra tie plaats met de door dea Onderlinge Brandwaarborg Mij. Molenaarsgraaf en Omstreken aangekochte autobrandspuit, waarbij vele belangstellenden tegen woordig waren, welke proefneming uit stekend slaagde. In een minimum tijd gaf de spuit water en werd naar schatting ruim 700 Liter water per mi nuut gegéven. De door het bestuur van den pol der Ottoland opgemaakte lijst voor tet Dijkleger 1924/1925 bevat 80 namen. Hoofdlieden zijn de heeren Adr. Ter- louw en A. G. Vroom. Ouderkerk a.d. IJssel, 8 Oct De in zameling van gelden voor hot werk van barmhartigheid van het Ned. Roode Kruis heeft opgebracht f 48,02 1/2. Alblasserwaard en Vijfheerenlanden, 3 Oct. De handel in kaas gewoon, prijs onveranderd flauwer. Men besteedt thans in deze stroken voor: Kaas le soort t 74 tot f 78, minde re soorten f 67 tot f 72, zware partijtjes tot f 80 per 50 K.G., een en ander naar gelang van zwaarte en kwaliteit; Goê- boter f 1,271/2 tot f 1,321/2, Weiboter f 0,75 tot f 0,80 per half K.G. De weersgesteldheid was deze week bijzonder fraai, droog en warm, de herfst zomer is nu blijkbaar achter den rug en de zomerherfst ingetreden ;alom ziet men in ’t nahooi werken, alsof October Hooimaand was en ’tvee loopt met tevre denheid te grazen in mooi, droog, groen land, zooals ’t in geen maanden gewoon was, en, wat bij den tegenwoordig zoo bijzonder hoogen kaasprijs ’t voornaam ste is, er komt meer melk in den em mer. Ook het landbouwwerk gaat thans van een leien dakje, aardappelen, bieten en wortelen komen droog thuishetzelfde is ’t geval in de fruitboomgaarden, de oogst, waaruit langzamerhand wat meer gewild en beter betaald wordt, nu er be tere kwaliteiten ter mark’t worden ge bracht. Meerkerk, 3 Oct. Landbouwer Van L. liet Dinsdagavond zijn zoontje paardje rijden. Toen het paard over een greppel sprong, viel de jonge ruiter er af en had het ongeluk, zijn linkerarm te breken. Dinsdagmiddag kruiste boven de kom der gemeente op geringe hoogte een vliegmachine. Nader vernemen we, dat het doel was, eenige foto’s te nemen. s_ Uitslag dor loting voor de Nat Mi litie, lichting' 1925: 1 Pieter Lichtenberg, Streefkerk, 3 Öót. De hit van den koopman L. S. was in een Tlroge sloot terecht gekomen en was in de modder verzonken. Met vereende krachten werd ht dier op den wal gesleept, waarna bleek, dat het beest een achterpoot had gebroken had. Per vrachtauto is zij naar het abbattoir te Dordrecht ver voerd. Giessen-Nieuwkerk, 3 Oct. Woens dagmiddag kwam bakker B. uit Goudri- IX. De avondschemering begon reeds te vallen, toen een eenzame voetganger een klein dorpje bereikte, dat op oen aan zienlijke hoogte stond, aan welks voet een dal de stad Monterey Mg. Hier bo ven werd de stilte van den avond onder broken door niets, beneden lag de stad met haar gewoel. De reiziger scheen door dien heerlijken aanhlik verrukt zijn oog staarde onafgewend in het dal en een traan parelde in zijn oogen. Carlos Moro bracht een bezoek aan zijn geboorteplaats. Als knaap had hij haar verlaten en zijn naam was ge brandmerkt in den “geest der wereld. Als man keerde hij er in terug met een in eore herstelden naam en den vrede in het hart. Eindelijk had hij Monterey bereikt. Lang zaam stapte hij door de breede straten terwijl de herinnerin&en uit de kinds heid hem vriéndelijk voor den geesb tra den Voor een groot gebouw bleef hij echter staan, staarde het aan, en een doodelnke bleekheid overtoog zijn ge zicht. Het was de munt van Monterey. 9 Ik zeide dat ik gaarne iets verdienen wilde, en in korten'tijd was ik zijn vriend en wist, dat^hij met, Gano en diens vrouw inwoonde, bij een oude heks, Pinna ge- ndhmd, wier zoon José tot de bende be hoort. In den eersten tijd stelde Vanega niet al te best vertrouwen in mij; later echter, toen hij zich overtuigd had, dat ik inderdaad tien jaar gezeten had, deel de hij mij in vertrouwen mede, dat hij, Gano en José, in een der eerstvolgende nachten bij een koopman wilden inbre ken; toen maakte ik hem op dit huis opmerkzaam. De kerels verstdan hun handwferk en stelden eerst onderzoekin gen in en als de geheele buurt vertelde, dat hier een rijke Engelsdhman woont en zijn geheel dienstpersoneel uit één bediende bestond, werden zij het spoe dig met hem eens, Heden nacht zal hier de inbraak plaats vinden.” „Goed!” zeide de politie-prefect zon der een spier te 'vertrekken; „en het adres van Pinna?” „flier, sennor: Calle predida No. 4.” „Goed! uW belooning zal u morgen uitbetaald worden. Reposo ging heen. De politie-directepr tikte nu op bel en kort daarna stonden de politie-soldatep en Carlos Moro Deze week heeft een gebeurtenis plaats gevonden, die een evenement kan worden genoemd in Holland 0 geschiedenis. Binds den tijd, dat Houtman met zijn schip in zee stak om een weg naar Indie te zoeken, sedert dien tijd vertoont Neder,landsdi-Lndj,e zich nog altijd als de gordel smaragd,.zich slingerend om evenaar, ..aooalls Multatuli het zoo prachtig uitdrukte. Woensdag om half negen weer drie kloeke Hollanders, het merg ep. den pit van het Holland in* zich, vertrokken naar Indie te gaan. De oude manier per zee is nu weer langwijlig geworden en sinds het luchtverkeer nieuwe, on gekende mogelijkheden opende,, is men Br op uit omde snellere ver binding door do lucht te verkiezen boven die ter zee en het luchtver - keer steeds meer te vervojmaken. Drie Hollanders Van der Hoop, Van den Broeke en Van Weerden Poelman, zijn in een vliegtuig op gestegen en vertrokken naar Indie. Dit is een daad van wi jdetrekken- de heteekenis. Zij bewijst, dat de koene Hollandsche geest niet dood is, maar voortleeft in het nageslacht der vaderen, die onder de minst gunstige omstandigheden de meest kloeke daden van ontdekkingszin en koopmansbeüeid verrichten. Het is een daad, die de in verfjazing brengt en die in de kringen der deskundigen een durf en een waagstuk wordt genoemd. Het kloekmoedig drietal is reeds Want moeilijkheden zijn, er tegen woordig even goed als ze ei} waren in 1574, toen Van der Werf, de bur gemeester van Leiden, de burgerij moest peggen,-dat er geen brood was, en hij zijn eigen lichaam aan bood, tot stilling van den honger der burgers, maar de sitad niet wilde «overgeven. Driehonderd vijftig jaar geleden is het, dat Leiden leed, en steunde onder de macht van den vijand, die het beleg om de stad geslagen had. De kinderen schreiden van honger en de vrouwen stierven yan gebrek, Knarsetandend van onmachtige woede, vermagerd door ontbering, stonden de mannen op de wallen, terwijl ze soms het vuurroer niet konden vasthouden, maar de stad overgeven, dat nooit de fiere Hollandsche geest wilde zich niet laten onderdrukken. Er is een verband tusschen wat in 1574 plaats vond, en wat deze week geschiedde, dat duidelijk zicht baar is. Holland’s roem is gaan tanen. Het heeft, zijn plaats onder de vol keren moeten aretaan aan Engeland, dat reeds vroeger probeerde het op zijde te streven. Nederland is een Kleine mogendheid geworden en heeft niet zooveel meer in de melk te brokken als vroeger. Maar dé* alles hindert niet. Wanneer wij behouden hebben ons eigen tnaMo - naad bewustzijn, wanneer we maar kunnen toonen durf en helderheid van blik. Wij moeten de wereld doen zien, dat wij verder weten te blikken dan de enge landsgrenzen, dat in on» voortleeft de aloude geest van vijf tienhonderd en zestienhonderd, dat wij ook thans niet willen stilstaan, maar voortgaan. Holland voor I En dan niet op oorlogsgebied. En behoeven geen krijgsverrichtingen te geschieden. Maar wij kunnen ‘langs vreedzamen weg zoeken den vooruitgang van ons volk, den bloei van ons land. Zij, die nu in hun vliegtuig naar Indie zweven, zijn dragers van de oude Hollandschq idee, dat slechts hij vooruitkomt, die weet aan te pakken,dat al leen dat land groot wordt, dat kloe ke zonen heeft. DiesKcnsgraar, o uc*. De heer G. Tukker, benoemd hoofd der openb. lagere school alhier, hoopt 9 Oct. a.s. in functie te treden. Het tweejarig zoontje van G. den H. alhier geraakte in do Graafstroom. De moeder die het bemerkte, ging te water om haar spruit te redden. Op haar hulpgeroep kwamen toesnellen de landbouwersknecht H. Z. en de J. ten B. Eerstgenoemde moest nog te water om moeder en kind redden. Met de hulp van den heer waken nu spoedig de drenkelingen het droge. 1QH T? "2 zoeken ingekomen: Van B. Slob Vergunning tot het bouwen van bakkerij en van het bestuur van polder Sliedrecht om vergunning het ombouwen van het stoomgemaal van dien polder in een gemaal met een cen trifugaal pomp gedreven door ienruw- oliemotor, met 2 verticale cylinders fan 80 Eff P.K. Bleskensgraaf, 8 Oct. Over de afge- loopen twee maanden 'had in deze ge meente geen overlijden en in de laatste 8 maanden geen huwelijk plaats. Bergambacht, 3 Oct. Als een bijzon derheid kan worden vermeld, dat de bouwman J. Potuijt alhier, bij hem op den akker een aardappel rooide, die het kolossale gewicht had van een K.G. De brandspuit in Benedenberg, die geplaatst was bij den bouwman A. Bak Jz„ wordt met ingang vah heden dergebracht in een schuur van bouwman A. Oskam Gz., aldaar Een 16-jarig meisje uit Krimpen a.d. IJssel, dat alhier eenige dagen lo geerde, kreeg een klein wondje aan haaj- vinger, waardoor bloedvergiftiging ontstond. Doordat onmiddellijk genees kundige hulp werd ingeroepen, kon het gevaar worden af geweerd De heer G. Romeijn, directeur van de zangvereeniging „Nut en Genoegen” alhier, zal zeer waarschijnlijk een kin derkoor oprichten in deze gemeente. Bij een wedvlucht, het vorig iaar jaar gehouden van Schaerbeke, was een duif van G. van den Berg alhier achtergebleven. Thans is het beest met geknipte wieken dn het hok terugge- komen. Streefkerk, 3 Öót. De hit van de drie deuren, die in het voorhuis uitkwamen, er twee gesloten, doch de knop van do derde week onder den zachten druk zijner hand en ging opén. Hij sloop naar binnen, door Cano op den voet gevolgd en José wilde insge lijks naar binnen gaan, toen hij oen ge- gmoorden kreet eneen doffen val hoor de. Snel keerde hij terug en was blijde, toen hij Reposo bij de deur zag staan. „Wat is er,” vroeg leze. „Er is onraad,” zegde José, „ik heb een half onderdrukten schreeuw en ge stommel gehoord.” Op dit oogenblik werd er een deur opengerukt en vemheeu ‘ft gewaande bediende van "den Engelschman, in de eene hand een pistool, in de andere een lantaarn houdende. José verloor zijn te genwoordigheid van geest niet, maar trok snel zijn pistool en vuurde het af. Do commissaris viel zwaar getroffen neer, maar tegelijk had Reposo mot zijn ijzeren vuisten José gepakt en op den grond geworpen. Een uur later marcheerden Vanega Gano en José onder goede dekking naar de gevangenis. Intusschen verwachtten Venita en Pin na te huis met bezorgdheid den uitslag der onderneming. Tegen drie uur des morgens klonken drie slagen op de deur het afgesproken teeken tusschen de vrouwen en hunne mannen. De deur werd geopend, vier gendarmen drongen binnen, namen de beide vrouwen vast en een politiebeambte kwam in uniform op haar toe en sprak: P SCHOOKHOVH8M COURANT. I f Prijs der AdvertentiënMaandag» en Woentdag» van 1 tot 6 regels l,li iedere regel meer 0,17i/2; Vrijdag» van 1 tot 6 regels f 1,80, iedere regel meer f 0,20. Bij 3 maal nlaatamg, wordt de 8e plaatsing berekend tegen 1 0,10 per regel op Maandag en Woentdag en tegen 0,121/a per regel op Vrijdag. Voor meer plaatsingen, groot aantal regels en condities vrage men tarief. „Venita en Pinna, in naam der wet neem ik u gevangen.” Veertien dagen na deze gebeurtenis bevatten alle nieuwsbladen van Mexico het volgende bericht „Eindelijk is .het gelukt de moorde naars van den muntmeester van Monte rey gevangen te nemen. Hoe dikwijls zelfs de politie zich vergist, blijkt uit het verhoor der misdadigers, Garlos Moro, de zoon van wijlen den advocaat van dien naam,. was aan deze gruweldaad met de waarheid overeenkomstig ver haal van die misdaad.) „Bij de gevangenneming fungeerde de heer Garlos Moro als politiebeambte en is dezer dagen tot commisaris bevor derd. „Gano en Vanega werden wegens moord op den muntmeester van Monte rey, Pinna wegens aansporing tot moord en als giftmengster, haar zoon José we gens vermoording van den politie-Com- missaris bij zijne gevangenneming ter dood veroordeeld. „Venita, de vrouw van Gano, en Re fugia, did op aanraden van Pinna haar man veigiftigde/ werden onder aanne ming van verzachtende omstandigheden tot vijftfen jar gevangenistraf veroor deeld. „De beide latsten worden morgen naar het nieuwe oord' harer bestemming overgebracht. Daarentegen werd heden morgen te vier uur aan Ch.no, Vanega Pinna mj José de doodstraf voltrok ken.”

Schoonhovensche Courant | 1924 | | pagina 1