JIJS PERL IS HsiraileMi v n IGA’S llltffl illeen een waarde^ J ■I is voor de geueziBoB eere spenen en hard* maar ook het melken tk- lijker maakt zoowel H dert veehouder al) voor de koe van i 0.50 *en f 1,— fa ci NIEUWSBLAD VOOR ZU1D-H0LLAND EN UTRECHT. I appelmoe JINXVELD Dit nummer bestaat uit TWEE BLADEN. EERSTE BLAD. Buitenlandsch Overzicht. r.,Culembof Nö 4875 Maandag 6 October 1924. 56e Jaargang n Landbouwer Koopt nu jer zeoi legen flenanier® dat Plaataelijke Berichten. FEUILLETON. De OMmengster. land 10 den oenige weer ziji elet 23 h# fïl. N. VAN N00TEN, SCHOONHOVEN. Uitgevers. Telefoon 20. Postch. en Girodienst 187S3. dat het niet jlaatainj tensdag ait zou in- igeland in den tusschentijd tot algemeene verkie zingen mocht komen. is in het bezit van veel munitie en vliegtuigen. DUITSCHLAND zal in Decem - SCHOOKHOYEHSC HE ÈOMI hem opvoeden, dat hij de eer de Moro’s kan ophouden, nietwaar. En glimlachend boog de gelukkige va der zich over zijn vrouw, die nog wat zwakjes was en hij zeide: mijn lieve, wat ben je veel voör mij geweest. „O, vader, riep zij uit, van de gansche wereld verlaten, kniel ik hier neder. Hij die mij beschermen zou, is door mij ver stoeten geworden. O, zou hij het mij ooit kunnen vergeven!” „Bet is vergeten en vergeven,” sprak oen stem naast haar. Leonita ontstelde hevig, keerde zich om en met den kreet: „Carlos, mijn bruidegom”, zakte zij bewusteloos ineen. De voorzitter opende onder oen kort woord de vergadering. Als hoofdschotel van de vergadering was een voorstel x van den heer Van Marie, om, indien er hardrijderij en dergelijke wedstrijden voor inwoners werden uitgeschroven, ook zij mochten mede doen, die om Moercapelle wonen. DDe heer Van Marie verdedigde zijn voorstel op grond, zij, die om Moercapelle wonen, in vereenigingsleven Hier hooren, en in de plaats hunner inwoning, Zeven huizen enz. Na dit zakelijk te hebben toegelicht, werd het voorstel aangeno men, Het kwam hier op neer, dat zij die voor het station wonen en voor Willem II en voor den Kruisweg, als inwoners werden beschouwd. Na nog eenige klei nigheden behandeld te hebben, sloot de voorzitter met een hartelijk woord van dank voor de opkomst en voor de wijze, waarop gediscusseerd was, de vergade ring. Reeuwijk, 6 Oct. Tot zetters voor deze gemeente zijn benoemd de heeren G. P. Bonman en D. Mourits en tot hun plaatsvervangers de heeren J. G. Hagen en J. de Jong Lz. Onze plaatsgenoot, de heer T. Kap- teijn, heeft aan de Veeartsedijkundige Hoogeschool te Utrecht, met gunstig ge volg de eerste helft van het Veeartsenij- kundig examen afgelegd. De vereeniging Ziekenhuisverple- ging voor Reeuwijk en omstreken mag zich verheugen in de toename van het le dental. Dagelijks komen er nieuwe leden bij. En aangezjen 1 October j.k als da tum is vastgesteld, waarop de statuten en het huishoudelijk reglement in wer king zijn getreden, zal weldra een begin gemaakt worden met het innen der con tributie, warvoor zich een nógental lo den vrijwillig heeft aangeboden. Zevenhuizen, 6 Oct. Do broodbakker P. Koppenol behaalde op de Bakkerty- tentoonstelling te Rotterdam, afd. Ban ket, twoe eervolle vermeldingen, één voor de inzending bitterkoekjes en één voor de inzending vanille-nootjes, en twee eerste prijzen, voor het grootst aantal punten van alle inzendingen in de afd. banket, zijnde twee mooie kunstvoorwer pen en een zilveren medaille. Debrievenbesteller De Koning nam Dinsdagavond, nadat hij den laatsten dienst bij de posterijen gedaan had, af- scheid ten postkantore van het overige personeel. Dit gebeurde op zeer eenvou dige wijze. Tegelijkertijd ontving De Ko ning een brief van den directeur van het postkantoor te Gouda, waarin De Koning dank werd gebracht vopr de vele ver-* Wie na eenige jaren Monterey zon hebben bezocht, zou een'’vreedzaam too- neel hebben aanschouwd. In een der bui tenwijken, aan den voet van een heuvel, stond een klein landhuis, omringd door een aardigen tuin. Rozen klommen langs de muren omhoog, bloemen van allerlei kleur prijkten in den tuin. De zware geuren der rozen werden op den wind tot den bezoeker gevoerd, die met welge vallen het tafreel zou aanschouwen. Vanuit de opengeslagen tuindeuren hoorde men het vroolijk gesprek van een man en een vrouw. Het zijn Carlos Mo ro en zijn vrouw Leonita. Zij leiden een gelukkig leven en zijn elkander tot steun. Toen het huwelijk was voltrokken was de belangstelling van de menigte enorm geweest. Groote drom men hadden zich verzameld voor de wo ning, van waaruit de huwelijksplechtig heid zou plaats vinden. Niet alleen stonden daar van Natte Pulp, tcgt mcurreerenden prijs e Levering naar keuze h igen om inlichting wori beantwoord of persooi it. leefd aanbevelend, AN DEN BERG, Pulp-Agent, erweg 77huis, Amsttrd*i i lefoon No. 49648. T AIMEM r IOb - Rottend*, verkoop van Huizen n Hypotheken Cred|J itièn - Taxatiën Besteïï ningen met beq> notin e, intiên Beleggingen erkoop van Waardepap|J Dit alles is nu reeds maanden geleden. Thans staan do tuindeuren open en aan do wieg van den kleinen Carlos staat zijn moeder. Zij zegt lieve worodjes tot hom om hem zoet te houden, maar als zijn vader binnenkomt, zegt zij: „noem jij het nu maar eens van mij over, hij hoort ook een beetj o van jou.” „Neen, niet een beetje; maar hoele- maal,” is het antwoord, en Carlos, die er nu gelukkig en tevreden uitziet, beurt zijn jongen uit do wieg en tilt hem hoog boven het hoofd, zoodat de kleine kraait van pret. „Laat hom niet vallen, Carlos, de klei ne schat,” waarschuwt Leonita bezorgd. Haar man zet zich in zijn stoel en zegt: „Wat zijn we nu na veel wederwaar digheden gelukkig, hè vrouwtje,” En zij antwoordt: „Dat hebben we te danken aan de giftmengsterr. Anders had jij nooit gevlucht en hadden we elkander niet leeren kennen.” „Neen,” antwoordt hij, „zoo is uil het kwade, nog het goedo voortgekomen.” Eind e. slijpers, belust op een gebeurtenisdie hen wat afwisseling kon verschaffen, maar ook de deftige standen waren aan wezig. Zelfs lieten de voornaamsten van de stad, die in de stedelijke regeering zit ting hadden, zich niet onbetuigd. Nar- mens de burgerij werd een deputatie ge zonden, die aan het bruidspaar een ge schenk zou overhandigen. Het was een fraaie schilderij, voorstellende de munt van Monterey. In de hoeken waren ge schilderd de portretten van Carlos Mo ro en van zijn bruid Leonita. Men verhaalde nog langen tijd hoe aangedaan de lieve bruid was geweest toen zij dit geschenk van de burgerij ont ving. Thans heeft Carlos Moro een gelukkig tehuis. Zijn vrouw heeft bij zich zelf een belofte gedaan, dat zij haren Carlos het doorgestane leed zal doen vergeten. En of zij daarin slaagde. Zij is altijd in de wer om hem met de teederste zorgen te omringen, haar liefde tot hem doet haar eiken dag iets nieuws bedenken om hem te verwennen en te vertroetelen En komen er soms al eens kennissen, die zeggen, dat zij höm geheel en al be derft, dan glimlacht ze en zegt: Jullie weet niet half, hoeveel hij is tekort ge komen, nu moet hij het goed hebben. Anderhalf jaar, nadat ze gehuwd wa ren, schonk Leonita haar man een zoon, die sprekend op zijn vader geleek, zoo- als allen zeiden. Del jonge moeder glim lachte en zeide tot haar man: we zullen dame, wier vader eerst onlangs gestor ven is.” „Wat?een jonge dame?sta melde Carlos, „wier vader onlangs ge storven is?. „Wel ja, de dochter van wijlen overste Don Juan Pronetto.” „Wie hebt gij gezegd?” riep Carlos, in de grootste ontroering de hand van den doodgraver vattende. „Breek mijn hand niet, ik zal u alles verklaren,” antwoordde de oude man getroffen en begon te verhalen. Bijna ademloos luisterde Carlos naar zijn eenvoudig verhaal. Op deze verrassing was hij niet voorbereid. Hij haalde zijn zakdoek uit zijn zak, droogde zich het voorhoofd af en wischte zich daarbij heimelijk een paar dikke tranen uit de oogen, die zijn blik benevelden. Daar sloeg hij ijlings de hem aangeduide richting naar de rustplaats zijner ouders in. Juist hield een rijtuig voor den ingang van het kerkhof stil. Leonita steeg er uit en het hek in den kerkhofmuur door gaande, stapte zij langzaam voort onder het lommer der hooge boomen welke aan weerszijden den zacht klimmenden hoofdweg zoomden. Na een poos voort gegaan te zijn, verliet zij den tot dusver re door haar gevolgden weg en sloeg een klein zijpad in. Daar lag het graf haars vaders, dicht bij de graven van de ouders van Carlos Moro. Leonita zonk op de knieën. Drogist of Winkelier ten FIRMA B. MEIRDEKI IM8TER0AM echt bij: Jan Krim, Vri I Roobol, Voorstr., A.n Lengton. jk bij: B. Natzijl. Moordrecht, 6 October. In deze Gemeente werd Zaterdagmiddag een vlaggetjes ver koop gehouden langs de huizen ten bate #;in 'het Rood» Kruis. Hiervoor hadden zich talrijke jonge dames beschikbaar ge steld. Ook de muziekvereeniging Euterpe alhier verleende onder leiding van haar directeur de heer Schuur uit Rotterdam hare zeer gewaardeerde medewerking. Vrooljjke marscha weerklonken, waardoor veel publiek op de been kwam, waarvan de verkoopsters handig gebruik maakten om hun vlaggetjes te verkoopen. Moordrecht heeft getoond mede te wil len werken voor dit goede doel Op de eierveiling van 8 October waren aangevoerd 1090 kip.- en 248 eende- eieren, 250 K. G. peren 4 K.G. kaas. Men noteerde voor kipeieren van f 11.— tot 11.40; eenden v.u 6.85 j tot f 7. per 100 stuks. Peren van 5 tot 24 cent per K.G. en kaas f 1.45 per K.G. Tot waarnemend kantoorhouder van het hulppostkantoor alhier is benoemd de heer Joh. Excalto alhier. Ammerstol, 6 Oct In deze gemeente heeft men een leesgezelschap .opgerieht, waar aan aanvankelijk 17 zullen deelnemen. Zaterdagavond j.l. heeft de turnver eeniging „Sport en Vriendschap” alhier, in een der lokalen van de Openbare Lagere School een vergadering belegd, teneinde te voorzMn in de vacatures welke zijn ontstaan wegens het bedanken van het Bestuurslidmaatschap vopr .genoemde ver eeniging van Mej. J. de Bruin en de heer A. Zanen Az. Bij de gehouden verkiezin gen zijn in hun plaatsen gekozen de heeren Joh. KL Brand en H. Zanen Az. Beide genoemde personen lieten zich deze be noeming welgevallen. Tenslotte werd nog besloten om medio Januari van het vol gende jaar een uitvoering te geven bij welke gelegenheid behalve de gymnastiek- ultvoeringen ook nog een tooneelstukje zal worden opgevoerd. Berkenwoude, 6 Oct. In de verleden week gehouden vergadering van de Mu ziekvereeniging „Door hulp tot stand ge bracht” alhier, zijn gekozen tot voorzit ter de heer Jacob Bak, tot secretaris de heer .W. C. Molenaar, tot penningmees ter de heer M. van Dorp, tot 2e voor zitter de heer A. J. Rehorst, en als be stuurslid de heer K. M. Hailing. her toetreden jtot den Volkenbond. Volgens mededeeling van het secre tariaat van den Volkepbond zal op 10 December te Genève een buiten gewone Uiting van den Volkenbond worden gehouden, die slechts vier of vijf dagen zal duren. In kringen, die met de Du^tsche regeering in nauw verband staan, is men de opvatting toegedaan, dat de door Duitfiohland getroffen voor bereidingen op genoemden datum geheel beëindigd zullen zijn, zoodat toen inderdaad op een toetreding van Duitediland in de maand De cember kan rekenen De Duiteche regeering is oven tui gd, dat de groote mogendheden aeooord gaan met de opvatting, die in het Dudteohe memorandum Is ontwikkefld! en dat zij ook-Jn haat antwoord op dit memorandum zullen doen uitkotten. Er alechtp een vertraging kunnen treden als het in Engeland in blijft evenwel noodig om de wan kele wereld weer een beetje op de been te helpen. Zoo als bijvoorbeeld ook met de schulden der verschil - uu iruvpui van vv oepenoe zestien lende landen aan Amerika. Ze Jun- mijl temjggedrlonigen. Tsjaojgtsol^ki nen niet erg best betalen en Ame- rika gevoelt dit ook wel. Vandaar misschien de mededeeling, dat het Prijs der AdvertentiënMaandags en Woensdags van 1 tot 6 regels 1,11 iedere regel meer O.IPA; Vrijdags van 1 tot 6 régels 1,80, iedere regel meer f 0,20. Bij 8 maalplaatsing, wordt de 8e plaatsing berekend tegen f 0,10 per regel op Maandag en Woensdag en tegen 0,121/a per tegel pp Vrijdag. Voor meer plaatsingen, groot aantal regels 4n condities vrage men tarief. Ingezonden Mededeelingen. ------ i Donderdagmiddag viel het twee-ja- rig zoontje van den heer K. van den Heuvel alhier in een onbewaakt oogen- blik in de Kerkwegsloot. Zijn vrouw, die ïn de kamer, welke uitzicht op genoemde sloot heeft, was, zag hem liggen, schoof een raam op, nam door dezen den kort‘ sten weg, en ging dadelijk te water, zoo- dat ze hem bijtijds nog kon redden. Een en ander gaf bij de buren nog al wat consternatie. Nleuw-Lekkerlaid, 6 Oct. De alhier ge houden collecte voor het Nederlandache Roods Kruis heeft opgebracht f 164 (netto). Uitslag loting voor de Nationale Militie lichting 1925. 1 Chr. v. d. Wer ken, 2 H. Schilt, 8 J. L. Paardekoper, 4 A. Prins, 5 A. Boom, 6 L. Beuzekom, 7 F. Goud, 8 J. Veldhuizen, 9 S. M. Busé, 10 J. A. Snel, 11 M. Rademaker, 12 H. Schultz, 18 A. v. d. Oever, 14 J. Spek snijders, 15 P. Bouman, 16 A. Jansen, 17 T. Kooljman, 18 A. Oeton, 19 A. A. den Boer, 20 A. Sijnons, 21 A A. de JÉok, 22 0. Versluis, 28 J. Kooij, 24J. Verweij, 25 T. Rozendaal, 26 J. de Haan. Jutphaas, 6 Oct. In een vergadering van den gemeenteraad is weer aan de orde gesteld de ontslag-kwestie van den gemeente-secretaris. Zooals bekend, is een besluit van den raad om aan den gemeente secretaris, den heer Snellen, ontslag als zoodanig te verleenen, ten tweede male door Ged. Staten van Utrecht niet goedgekeurd. Na langdurige, dikwijls vrij heftige, besprekingen werd met 8 tegen 8 stemmen aangenomen een voorstel van den heer Vendrig, den gemeente-secretaris ontslag te verleenen met ingang van den dag, waarop Ged. Staten dat ontslag zul len goedkeuren, waarbij den secretaris gedurende zes maanden, volgende op den dag van ontslag, een bedrag zal worden uitgekeerd, evenredig aan de bezoldiging, den laatsten tijd door hem genoten. Voorts werd m‘et 8 tegen 4 stemmen goedgekeurd een voorstel van den heer Van den Berg, dp schorsing vaw den ge meente secretaris met drie maanden te verlengen. Bleskentgraaf, 6 Oct. Met den aan voer van pulp langs den Graafstroom is men weer begonnen, wat aan vele schip pers weer werk geeft, als men bedenkt dat langs den Graafstroom enkele mil- lioenen K.G. worden afgeleverd. Bergambacht, 0 Oct Door den hoer J Loos, commies bij *s Rijks Directe Belastingen alhier, werd een koe bena derd bij den vleeschhouwer A O, al hier, aangezien deze, naar het oordeel van den heer Loos, te laag was aange geven vóór de accijns. De alhier» gehouden collecte voor het aanbieden van een huldeblijk aan de Noord- en Zuid-Hollandsche Red- dingmaatschappij, bij haar 100-jarig be staan, heeft opgebracht f 314,45. In de vorige week werd alhier voor le soort kaas besteed van f 76-80 envoór 2e soort van f 70f 75 de 50 K.G. Voor vette varkens werd besteed tot f 47 de 50 K.G. In de afgeloopen week wer den van hier verbazend veel varkens verzonden naar het' buitenland. Krimpsn a?d. IJssel, 6 Oct. De raad dezer gemeente is bijeengeroepen tegen Woensdagavond 71/2 uur, ter behan deling van de' volgende punten: 1. In gekomen stukken; 2. Benoeming onder wijzeres O. L. School II, 4. Wijziging tarief electriciteitslevering. 5. Vaststel ling bedrijfsbegrootingen. 6. Vaststelling gemeente-begrooting 1925. Moercapelle, 6 Oct. Onder voorzitter schap van den heer H. van Nielen,vor derden de leden van de ijsclub iirhet café van den heer H. Versloot. zeer waarschijnlijk zal komen tot een moratorium voor de schulden van Frankrijk aan Amerika. Dat moratorium zou dan een langdurig zijn, ziopdat Frankrijk eerst weer eens goed op adem zou» kunnen ko men. In ENGELAND krijgen we mis schien weer eens een kabinetscrisis. Het gaat over een proces tegen den communist Campbell, die in zijn blad oproerige dingen had geschre ven. Dat proces is ingetrokken en nu wordt aan de regeering ver - weten, hierin partijdig te hebben gehandeld. Er is een “motie van wantrouwen ingediend door de con servatieven, maar de liberalen heb ben een’ amendement ingediend', dat veel gematigder is. Woensdag valt over beide de beslissing. Wordt het amendement aangenomen, dan zou de regeering niet gedwongen worden tot aftreden, maar voor het geval de motie zonder meer wordt aanvaard, dan zou^Mac Donafld ver plicht zijn tot aftreden? Of hij zou het parlement moeten onthfndèn. Zeer waarschijnlijk zal hij tot het laatste overgam. Uit Londen komt een telegram, volgens hetwelk Mac Donald, als hij Woensdag de ne derlaag lijdt, dnmiddellijk hèt par lement zal ontbinden en de alge - meene verkiezingen zal doen plaats hebben in November. Als dit ge beurt, dan zou dit de derde alge meene verkiezing zijn in den tijd van drie jaar. Mac Donald heeft verklaard, dat hiij bereid is, de par tijen in het verkiezingsstrijdperk te ontmoeten. Het wil one voorkomen, dat de Britsche premier in ieder geval een goede kans maakt om in dien strijd te overwinnen De En- gelschen «uilen wel waardeeren wat hij reeds tot stand bracht voor den wereldvrede. Het is voor de rust en de veiligheid van Europa zeer te hopen, dan Mac Donald nog ge- ruimen tijd aan het bewind blijft. Hij heeft in ieder geval getoond een eerlijk man te zijn,' die het welzijn van Europa zoekt. In FRANKRIJK zijn in verschil lende landstreken tengevolge van de hevige regens overstroo mingen voorgekomen. SpoorwejgverbitidiQ - i gen werden verbroken en verder werd aanzienlijke schade aange - richt Najdere iiijzonddrliedeti pnt- ontwapeningsconferentie. Dit wordt i breken nog. crrwtnau nn vnnrnrn,'! rda lipt Tn ftTTTN, de straat- Ont wapening en internationale rechtspraak zijn twee zaken, die meer dan ooit noodig geacht wor den om voor de wereld een betere toekomst te verzekeren. Door het vredesprotocoil. dat aangenomen is in de vergadering van den Volken bond, zijn we een heel eind verder op den weg gekomen, die naar deze beide doeleinden toe voert. Het vredesbesluit is door alle aangeslotenen bij den Volkenbojid onderteekend. Ook ons land dóet mede aan de onderteekening. Het houdt onder meerdere dit belang rijke feil in, dat de staten, die het onderteek enen, in geen geval hun toevlucht zullen nemen tot een oor log, nooh met een hunner, noch met een anderen staat, die de verplich- .tingen, die de onderteekenaars op zich namen, nakomen. Aij erkennen als bindend de rechtspraak van het hof voor internationale justitie. Dat zijn de twee zaken, waarom het gaat en waarbij de heele wereld gebaat zal zijn. Deze volkenbonds- vergadering is een der belangrijkste geweest, welke tot nog toe werden gehouden, en we kunnen nu zeg gen, dat we een groot stuk verder zijn, naar den vrede. Inderdaad is het waar, wat de FRANSCHE minister-president, aan den voorzitter dezer volkenbonds - vergadering schreef, dat er nu kans ia, dat de aangevangen werkzaam heden de volkeren de zoozeer ge- wenschte veiligheid zullen verzeke ren en de ontwapening een voor uitgang van de menschheid zal be- teek en en. Nu komt een andere belangrijke conferentie in het zicht en wel de ontwapeningsconferentie, die in Juni gehouden zal worden. Wij ontvin gen daareven een draadloos tele gram uat Washington, waarin werd medegedeeld, dat op het .Witte Huis (de woning der Amerikaansche pre- sidenten) is aangekondigd, dat AMERIKA zal deelnemen aan deze lang kon K?j hier niet verwijlen; zijn hart trok hem naar het graf zijner ouders. Met Ongedekt hoofd en hevig bewogen gemoed betrad Carlos Moro het kerk hof. Daar stond de doodgraver op zijn schop geleund; de grijsaard met zilve ren haar zag den eleganten man naar zich toekomen en nam eerbiedig zijn pet af. ..Goeden avond, vrjeud,” zeide Carlos ».Ik kom wel laat, maar gij zult mij ver ontschuldigen als ik u zeg, dat ik van Mexico kom en gaarne het graf mijner ouders zou zien; het zal echter niet ge- makkelijk te vinden zijn, want er prijkt kruis noch steen op. Waar is het graf van den advocaat Carlos Moro Vlak daarnaast rust mijn moeder. De doodgraver zag den vrager opmerk zaam aan. Zijt gij wellicht de jonge Carlos Moro, die zqo langen tijd onschuldig voor den moordenaar van den muntmeester ge houden zijt?” „Helaas, dat ben ik.” „Waarom helaas? uw onschuld is immers uitgekomen?” vroeg de grijsaard en wat het graf uwer brave ouders aan gaat, daarvoor zorgt de schoone jonge Deze Courant wordt des Maandags-, <jea Woensdags- en des Vrijdagsmiddags uit gegeven. Prijs voor Schoonhoven per 8< maanden f 125, franco per post in Nederland J 1,50. Over het abonnement wordt in de eerste maand beschikt. Men kan zich abonnejren bij alle Boekhandelaren, Kantoorhouders en bestaande tusschenpersonen gedaan, op voorwaarde, dat het aanvaarden van de uitnoodiging tot deze conferentie geen toezeggingen inhoudt. Het is eigenaardig, dat Amerika In CHINA gaat het hevig toe. Het leger van maarschalk Tsjang- tsolin, den militairen gouverneur van Mantsjoerije, heeft Fhifing ge- i nomen op 25 mijl afstande van Ja- altijd een beetje schuchter is. Marr hol. Deze overwinning vond plaats, de hoofdzaak is toch wel. dat het i na hevige gevechten, die vier en op de conferentie wil verschijnen. I twintig uur duurden. Chifingteeen De hulp van de Vereenigde Staten belangrijk knooppunt vanverkeere- huu* «oa Wegen. De verliezen waren aan beide zijden zeer zwaar. Ten Noor den van Sjanghai heeft Tsjangtsolan de troepen van Woepeifoe zestien

Schoonhovensche Courant | 1924 | | pagina 1