WITTE STAD 3% Schoonhovensche Courant f TTUrd. mantel Adminlslratiehantaar W- Rotterdam Aardappelmoes Bij Corpulenfie- Zwaarlijvigheid DERDE BLAD Heeren Landbouwers uermagerlnos-ïaDleiten a. n. van zessen - schoonhoven. "RODENT"-" ROEIT OF MUIS DATTE" DANS 0NT- F. STRBEUE, marrn 17, Gouda f IOO.OOO.- f 50.000.' OBLIGATIËN f 40.000.- enz. enz. Kommies, Agent oiJgemeene onmeiino HANDEL in STAVENL'JSTEN ATTENTIE! Gevestigd als Uurwerkmaker, J. MONSTER - GORINCHEM - Tel. 151 „SUMMUM" FOTOHANDtL DE KROON Gorinchem. dll van de van Vrijdag 10 October 1924. - No. 4877. Buitenlaiidsch Overzicht. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. V. Velours met opossum kraag- <n -manchetten: conder bent: van P. a. ANEMAET Steiger 10b - Rotterdam Aan- en verkoop van Huizen en Boerderijen - Hypotheken - Credieten Administratiën - Taxatiën - Bestekken Teexeningen met begrootingen Assurantiën - Beleggingen Aan- en Verkoop van Waardepapieren Koopt nu in plaats van Natte Pulp, tegen scherp concurreerenden prijs en kwaliteit. Levering naar keuze Bij alle aanvragen om inlichting wordt schriftelijk beantwoord of persoon lijk bezocht. ^Beleefd aanbevelend, W. VAN DEN BERG, Pulp-Agent, Haarlemmerweg 77huis, Amsterdam Telefoon No. 49648. 1 zijn Dr. HOFFBAUER'S wettig gedep. een absoluut onschadelijk en succes vol middel, zonder toepassing van diëet. Uitvoerige beschrijving gratis. 100 tabletten f 1,80 Comptkuurf 10. Verkrijgbaar bij: Vraagt nieeds Van den Berg's Engelsche Katoen en Linnengarens, Japansche en Chineesche Zijde, Boeren Touwwerk, Acacia Cachou, Bamboe Schakelstokken, enz. Magazijn Nieuwe Markt St. Anthoniestraat 11. GOUDA GEEN RAT KAN DEN (A' SPRINGEN I EN MUIZEN UIT f Rodent" is een doodelijS ratte n-verdelgingsmiddel. Geen rat of muis kan de mach tige aantrekkingskracht van ^Rodent" weerstaan en geen rat of muis leeft ooit weer op van het eerste hapje, dat zij genoodzaakt werd er van te nemen. "Rodent" is een rattenvergif, dat het ongedierte volmaakt uitroeit. Geen teleur stelling, moeilijkheid of last. Koopt vlug een doosje, 45 en 90 cent. Uw drogist verkoopt "RODENT." hg. Fa. B. Beisdursaa. Dca Baat Fakr. T. Bader. AprtL, Pertk. Te Gouda bij.ANTON COOPS. Te Schoonhoven bij: H. SMIT en M. W. DE VREUQT. Magazijn van Galanterlën, Speelgoed. Uitgebreide keuze in Bias - Porcelein - Staalwaren Parfemurieën - Nikkelwaren Lederwerk enz. f 3.2S - HOOFDPREMIËHi Nog 3 Trekkingen in October. Eerstvolgende Trekking MAANDAG 13 OCTOBER-a.s. in het Feestgebouw „BELLEVUE", Amsterdam. Aanvang 'e middags 12 uur. Obligation verkrijgbaar tegen inzending van het bedrag aan het Hoofdkantoor Van "Baêrlestraat .11, Amsterdam, en bij de Hoofdagenten: L. BISSCHOP, Dubbele Buurt, Gouda. J. W. PEERB0LTE, Sigarenmagazijn, Schoonhoven. LE'ERT VOOR door middel van de schriftelijke lessen van den Heer K. L. VAN RIETSCHOTEN te Nieuw-Helvoet In den haasten omtrek van Schoonhoven slaagden voor Kommies: T. OOSTERGM, Sehoonhoven, geplaatst te Bellingwolde H. DE D E U O D, Ammerstol, geplaatst te Oroesbeek Vraagt direct per brief of briefkaart een GRATIS PROEFLES. De ondergeteekende maakt aan het geachte publiek van Sohoon hoven en Omstreken bekend, dat hij zich heeft en houdt zich beleefd aanbevolen voor alle voorkomende Reparatie S. WAGENMAKERS - GEDIPL. HORLOGEMAKER, IlaveiiNtraatNChe Wal No. 58, Behoonhoven. Alleen-Vertegenwoordiger der beroemde PETROLEUMKACHELS Abrtolnnt reukloos, brand met groot» brander 5 nar, met kleine brander 8 uur van 1 liter ollew Tal 'N? 156 etien IS maar een Blue Band is hel gesprek van den dag. Er ia niemand, die niet weet, wat Blue Band is. Geen wonder I Blue Bands kwaliteit staat als een paal boven water. Blue Bands succes is alleen het gevolg van de bijzondere kwaliteit Blue> Bands kwaliteit blijft gegarandeerd dezelfde. Blue Bands succes zal daarom blijvend zijn. Ge moogt probeeren, wat ge wilt, steeds zult ge weer op Blue Band terugkomen De ENGELSCHE regeering is dan verflagen. Het heeft niet gefb&at, wat men "al aanwendde om haar 'leven te sparen en in den tegen- vtoordigen vorm te behouden. Het was te voorzien, dat het zoo loopen zou, daar de regeering niëjt anders wilde en een verkiezingsstrijd goed aohtte voor propaganda van haar eigen inzichten. De BHtsohe mi nister-president Mac Donald, van wien wij elders in dit blad een foto geven, is reeds een- en andermaal bij den koning geweest om de zaak te bespreken. Tm loopt er op uit, dat het parlement ontbonden wordt. De koning heeft gisteren Mac Do nald ontvangen, en een 1 audiëntie van een uur gehad. Daarna had een zitting van het kabinet plaats. Mac Donald heeft daarop in het Lagerhui* verklaard, dat de koning, het parlement wenscht ite ontbinden m de verkiezingen zeer epoedoig .zullen worden gehouden. .Mae Donald schijnt er tamelijk verzekerd van te zijn, dat die ver kiezingen vtoor de arbeiderspartij gunstig zullen af loopen. Gebeurt dik "en er is eenige reden het te verwachten, dan kan gezegd wor den dat zij versterkt uit den strijd za. terugkomen. daar dan velen op haar hun stem zullen hebben uit gebracht, die dit voorheen niet de den en zij dus op een belangrijk grooter meerderheid steunt, dan zaj gedurende dezen zittingstijd deed. Intusschen zijn dit nu nog gissin gen en moet alles worden afge - wacht. Voor den Europeeechen vre de schijnt ons deze gang van zaken min gunstig voor. Wat voor alle dingen noodig is dat is stand vastigheid der regeeringen. Elke nieuwe regeering, die er komt, moet ziöh opnieuw in de zaken inwer ken, en heeft weer een anderen koers dan de vorige. Daarom valt iedere kabinetscrisis, in welk land ook, momenteel zeer te betreuren. Te boéreuren valt ook. dat in niJITSC&LAND kanonnen sdMjr non ontdekt te zijn, die niet ge maakt hadden mogen worden. liet militair toezicht van de geallieerden op T)ui|t»chland heeft, naar een te legram <uit Berlijn meldt, in den omtrek van Dresden kanonnen van 9.8 e.M. ontdekt, die niet waren aangegeven. Dergelijke voorvallen zijn voor een goede verstandthoni - ding niet bevorderlijk. Men spreekt over ontwapening en zou allemaal een duurzamen vrede willen heb ben, maar hoe zal daitgaarn als de een „den ander voor het lapje houdt en toch maar stiekem ka - nonnen aanmaakt. Het wantrouwen moet uit do wereld Tprdwijnen, en dat kan alleen als allen eerlijk te genover elkander staan. Helaas, wanneer zal dat geschieden 1 In RUSLAND worden de moei lijkheden om de bevolking van vol doende voedsel te voorzien, steeds groqter. In de Zuid-Westelijke dee- len van RusHand wkomen langs de spoorlijnen duizenden vluchtelingen uit het door hongersnood geteis - terde gebied samen. De toestand wordt nog erger, doordat er geen voldoende mogelijkheden van ver voer bestaan. Als er treinen ,de stations binnenloopen, storten hon derden zieh op de reeds overvolle wagens en smeek en om te mogen worden meegenomen. Ook bedelen zij bij de reizigers en bij het trein personeel om T>rood. Door het spoorwegbeetunr werd gewraagd om hulp van soldaten, daar afiders met p deze verwarring het verkeer ndet voldoende kan worden gaande ge houden. De vrees bestaat, dat het tot ernstige onlusten komen zal. ITALIË hangt tegenwoordig aan elkaar van* politieke moorden. Nn heorscht weer te Piacenza gToote. t opgewondenheid over den moord op een oorlogsverminkte, een gewezen fascist, die den fascistischen afge - vaardigde BarbilïmJ bij de politie reeds eenige aanhoudingen. Over had aangegeven. De politte deed den moord wordt een diep stilzwij gen bewaard door de autoriteiten. Zie eerste blad aanvang nieuw feuilleton Een zeer boeiend verhaal. Hillegersberg, 10 Oct. De nieuwe bur gemeester, die hier morgen geinstalleerd zal worden, zal rekening hebben te hou den met het feit, dat een niet onaan zienlijk deel der bevolking er voor la, dat Hillegersberg gevoegd wordt bij Rot terdam. Do voorstandera van aantrok king van ons dorp bij de Maasstad, heb ben verschillende dingen aan te wijzen, die heel anders zouden zijn opgelost, wanneer Rotterdam over de zaken zeg genschap zoude hebben gehad. Er is een comité gevormd, dat zich ten doeji stelt voor de annexatie te ijve ren en dat comité heeft aan de verte genwoordigers der bladen eens verteld, welke leemten er alzoo in het tegen woordige gemeentebestuur kleefden. Hillegersberg breidt zich de laatste jaren sterk uit. Er wordt veel gestouwd en he aantal inwoners snel groeit. De leden van het comité zijn van oordeel, dat het .gemeentebestuur van Hillegersberg dien groei "niet kan bijhouden, dat het niet in staat is te voldoen aan de be hoeften op verschillend gebied en dat zich dientengevolge even over de gren zen van Rotterdam toestanden ontwik kelen, die het gewensebt en noodig ma ken, dat de groote gemeente de zorg Voor het slordige, verwaarloosde zusje overneemt, het kind behoorlijk in de kleeren steekt en hert wegwijs maakt, En het is, zoo meenen de heeren, hoog tijd, dat dit gebeurt, omdat anders de afdwaling van de goede wegen en de verwaarloozing een omvang zullen aan nemen, die het herstel later veel moei lijker en veel kostbaarder zou doen zijn, waarbij dan volgens hen nog komt, dat de groote gemeente van deze kleine na buur hoe langer hoe meer last zal gaan ondervinden, zoodat op den duur ingrij pen, d. w. z. annexeeren, toch onver mijdelijk zal zijn. Gaat men van deze laatste stelling uit, San blijft als eenige vraag over, wanneer het tijdstip van vereeniging aangebroken moet worden geacht. Zoo als gezegd, naar de meening van het comité, zal do annexatie zoo spoedig njpgelijk moeten geschieden, zoowel in het belang van Hillegersberg als in dat van Rotterdam. Allereerst heeft men willen toonen, dat er stelselloos en slecht gebouwd wordt. Een sprekend voorbeeld van dat laatste vonden wij in den omtrek van het Hillegersbergsche Noordplein, waar tegenover de grens van de gemeente Schiebroek ligt. Wat daar aan particu lieren bouw is neergezet, is inderdaad hopeloos leelijk en naargeestig. Even min te loven is het uiterlijk van de wijk rondom de groote tramremise. «Ver knoeid is b.v. reeds een stuk van den Molenlaan, waar men, vlak achter vil- labouw, arbeiderswoningen heeft neeri gezet. Een eind verderop aan die laan liggen vier blokken van elk 25 arbei derswoningen, die met hun pleinen el ke aantrekkelijkheid missen, Hut argument, dat niet alleen Hille gersberg, maar ook Rotterdam op den duur met hun bebouwing zullen vost- loopen, indien niet behoorlijke uitbrei dingsplannen intijds worden vastgesteld, valt inderdaad klemmend te noemen. Gebeurt dit niet, dan lijkt het ook onaf wendbaar dat de vrij talrijke industrieën in het gedrang zullen komen. Een van de grootste misstaaden, die te Hillegersberg zijn aan te wijzen, ligt op hygiënisch gebied. Al wat er gebouwd is aan de Molenlaan heeft geen gas en heeft geen rioleering. Faecalfën e.d. wor den eenvoudig geloosd op de slooten, die geen bemaling hebben. Boven een dergelijken toestand zou een tonnetjes stelsel nog verre de voorkeur verdienen. Daar ligt een groot gevaar voor volks gezondheid, en de kortzichtigheid van het Hillegersbergsche gemeente-bestuur, toen het eenige jaren geleden de door Rotterdam aangeboden bemaling van de hand wees, komt thans in het volle licht. Ook op het gebied van de ziekenver zorging en het onderwijs verlangt de meerderheid der bevolking naar verbe tering van de bestaande toestanden. Een aantrekkelijke gemeente is er van Hillegersberg, dat nog zooveel bouwter rein biedt, zeker te maken en de belan gen van Rotterdam houden ook daar mede nauw verband. Zoo ligt b.v. bijna tegen den nieuw aangelegen weg van Terbregge naar Grooswijk de grens van het bosch- en parkplan. De Bergweg en zijn naaste omgeving zijn de laatste jaren veel verbeterd; er zijn huizen en complexen gezet, die in de omgeving passen, maar ook daar la ten zich hier en daar reeds de gevol gen zien van stelselloosheid, verkeerd begrip en uitbuiting van den grond zien. De Bergsche plassen vragen als het ware om een aanpassende bebiuwingen er liggen in Hillegersberg ook andere gedeelten, waarvan hot heel jammer zou zijn, als zij verknoeid werden. Bit is b.v. reeds gebeurd aan den ingang van Plaswijk, waar ter rechterzijde pandbn zijn gebouwd, die tot ontsiering van het landelijke karakter dezer omgeving niet weinig bijdragen. Verderop ligt het aan trekkelijke paviljoen, met zijn uitzient op het mooie ,brok water, dat den inwo ners des winters tot ijsclub dient en weer verderop vindt men het Plaswijk- Park, voor welks uitbreiding 10 H.A. weiland #ijn aangekocht. Dat te Hille gersberg een prijzenswaardig uitbrei dingsplan van de architecten Grampré Molière, Verhlgen en Kok is vastgesteld, mag in dit ^rband zeker niet vergeten worden. Het comité ziet niettemin met groote bezorgdheid de toekomst tege moet en verwacht van annexatie, verbe tering en verdere goeden gang van za ken. Afgezien daarvan acht het de ver eeniging met Rotterdam ook- uit com mercieel oogpunt voor de groote gemeen te thans onafwijsbaar. a Tegenstanders van de annexatie zijn er te Hillegersberg eveneens, Naar men ons mededeelde, geldt als motief van dien tegenstand vooral de vrees, dat de kleine gemeente in den eersten tijd stiefmoederlijk bedeeld zou worden Al ware dat zoo, aldus de meening der le den van het comité, dan nog zou an nexatie zoo spoedig mogelijk moeten plats hebben. Immers, hoe eer men door die stiefmoederlijke jaren heen is, hoe beter. Het comité dat voor annexatie is, heeft met lijsten gewerkt, waarop een zeer aanzienlijk deel van de bevolking teekende en waarin dat deel verklaart er voor te zijm dat Rotterdam Hille gersberg zal annexeeren. Deze lijsten werden naar Ged. Staten gezonden, die de kwestie nu in onderzoek hebben. Twee vraagpunten staan daarbij op den voorgrond en een der voornaamste is wel dit, dat Rotterdam de annexatie moet wenschen. Dit is nog niet zoo heel zeker, daar Rotterdam zeer zware las ten te torsen heeft en meer uitbreiding zoekt naar den zeekant, dan wel naar de zijde van Hillegersberg. Bovendien schijnen de commissaris der Koningin en ook Gedeputeerde Sta ten op het ooganblik niet erge voorstan ders te zijn van annexatie door Rot terdam. De nieuWe burgemeester, de heer F. H. van Kempen, die tot voor kort bur gemeester van Schoonhoven was, zou volgens het comité alleen hierom be noemd zijn, omdat annexatie-verwikke lingen wel een jaar of twee zouden vor deren en men een steeds groeiende ge meente als Hillegersberg toch niet twee jaren zonder burgemeeter kan laten. Wat daarvan waar zij op het oogenblik is allee nog in het onzekere en zal cgoeten worden afgewacht, wat de toekomst brengen zal. Dit is even wel zeker, dat de nieuwe burgemeester met de gevoeligheden van de „amnexio- nisten" zal hebben rekening te houden. Leest het heden aangevangen feuilleton. Praehtverhaal. Reeuwljk, 10 Oct. De nettto-opbrengst van den verkoop der Roode Kruis-speld- jea is voor deze gemeente f 77,12. Aan de jonge dames, die zich met den ver verkoop belastten, mag een woord van dank niet onthouden worden. Het gemeenteraadslid, da heer G. van Leeuwen, (Vrijheidsbond), heeft een woning gekocht, staande langs den Straat weg GoudaBodegraven, doch op het grondgebied der gemeente Waddinxveen. Indien dp heer Van Leeuwen met Md a.s., zoolang heeft hij nog hunr aan zijn tegenénw. woning, bovengenoemd huis betrekt, zal hij als gemeenteraadslid ont slag moeten nemen. Zijn opvolger zal alsdan zijn de heer G. Akerboom. Bleskensgraaf, 10 Oct. In een slechts matig bezette zaal trad alhier op de heer A. Groenendijk te Rotterdam, propagan dist voor den Bijzonderen Vrijwilligen Landstorm. Na het doel van den Bijz. Vrijw. landstorm uiteen gezet te hebben gaf spr. nog als toegift eenige beschou wingen over de krijgt '«richtingen in Insulinde. Eenige personen gaven zich als lid op voor den Bijz. Vrijw. Land storm, die vereerd werden met een por tret van H. M. do Koningin. In de gehouden algemeene verga dering van de vereeniging Het Groene Kruis alhier, onder voorzitterschap van den heer B. Slob, werden de heeren A. Deukelman, W. Ouderkerk en R. G. Pott reap, herkozen tot secretaris, penning meester en bestuurslid. In de plaats van den heer A. Gen- deren, vertrokken naar eldors, werd ge kozen de heer M. SchakeL Tot leden deer financieele •commissie werden gekozen de heeren J. Slotboom, M. A. Ooms en L. de Jong. Van de plm. 280 leden, waren slechts 14 aanwezig Amelde, 10 Oei Op de gisteren alhier gehouden paardenmarkt was de aanvoer klein, maar de handel goed; waren er meer geweest, dan waren er meer ver handeld. Aan en buiten de lijn waren oud en jong, aanwezig, ongeveer 40 Bt. Er- werd gesteed voor: le soort paarden van f475700, werkpaarden van f 225 450, 2 1/2 jarige- f 300-475, 11/2 ja rigen van f 200—875, veulens van f 8© 200, oude paarden van f 100826. Alblasserwaard en Vljfhesrtnlanden, 10 Oct. De kaashandel was deze week gewoho en de prijs vast, boter iets flau wer. Men besteedde in deze streken voor Kaas le soort f 74,50—f 77,50, mindere soorten f 66—f 71,60, zware partijtjes tot f 80 per 50K.Geen en ander naar gelang van kwaliteit en gewicht. Goêbo- ter f 1,25—f 1,35, Weiboter f 0,70-0,80 per half K.G. De weersgesteldheid In deze week was wederom afwisselend, nachtvorst, regen, zonnig, storm, soms bladstildat we in den herfst zijn aangelan,d was in alle deelen merkbaar. Echter, als 't maar niet geregend had, zou ieder Èet weêr geprezen hebben, voor al den boerenstand, met 't oog op de weiderij, want iedereen dag nattigheid is twee dagen dichter bij staltijd en nood lottig voor de beurs. De bietendelverij, thans in vollen gang, schiet bij regenweer ook niet op en tegen 't eind dezer maand kan al vrij sterke nachtvorst voorkomen. Voor het grootste gedeelte is de oogst dier vrucht prachtig, met den aardappel is 't over het algemeen tegenovergesteld. De prijs is dan ook vrij hoog en de kwaliteit op sommige akkers minder goed. Hier, en dar komt ook de bekende ziekte onder enkele soorten voor. Ingezonden Mededeelingen. MliNHARDT's Staal-Tabletten Maag-Tabletten Zenuw-Tabletten Laxeer-Tabletten Hoofdpijn-Tabletten 60 ct. Bij Apoth. ea Drogitten. 90 ct. 75 ct, 75 ct. 60 et. 6lMMHi-NlHiwktrk, 10 Oct Tot »p- cretaiis-iboekhoudet van de vereeniging voor ziekten en ongevallen, alhier, in de vacature A. Maat Jz. te Peureum, wel ke als zoodanig bedankt had, is thans benoemd de heefc W. van Houwelingen. I Voor do vacante betrekking van direoteur bij de stoomzuivelfairiek „Sa menwerking'. alhier, hebben zich 48 sollicitanten aangemeld. Peursum, 10 Oct. In den tuin van den heer Boekei alhier is een appel gegroeid, welke het kolossale gewicht heeft van 71/2 ons en ruim 41 centimeter om vang heeft. Voorwaar een pronkstuk om te zien! Bergambacht, 10 Oct. Door Burge meester en Wethouders dezer gemeente is vergunning verleend aan den koop man A. Rpnee alhier, tot het bouwen van een groote landbouwschuur. Op Woensdag den 8e October j.L werd door den heer J. P. Mahlstede, no taris alhier, in het koffiehuis van T. v. Zoest, verkocht een woonhuis en erf, benevens eenig bouwland, te samen groot 18 Aren, staande en gelegen in Benedenberg alhier, Kooper werd de heer D. Blanken, bouwman alhier, voor de som van f 8800. Door het breken van den wagen, viel gistermorgen een voer stroo van den bouwman D. Blanken alhier, omver. Daar het paard onmiddellijk bleef staan, vielen er geen verdereonheilen voor. Jaarsveld, 10 Oct. Tot waterwaame- mer jran den Rijkswaterstaat aan do pijlschaal alhier, is in de plaats van mej. de wed. J. Kentie benoemd de heer M. W. Berrevoets alhier. Tot gemeentebode is benoemd de heer G. Kool, gemeente-veldwachter, zulks in de plaats van den heer J. A. Smits, die naar Haastrecht vertrokken is. Ottoland, 10 Oct. Het bestuur van de Christelijke zangvereeniging „Excelsior" is thans samengesteld als volgt: le voorzitter P. W. Korevaar, 2e voorzit ter mej. B. Zwijnenburg, secretaris-pen ningmeester A. Korevaar Gz., bestuurs leden mej. Tiedeman en A. de Kroij, terwijl de heer G. Brouwer als directeur zal optreden. De repetities zullen go- houden worden voortaan des Maandags avonds van 79 ure, in de Christelijke School aan den Vuilendam. Deze week besteedde men alhier bij matigep handel voor kaas lo kwaliteit f 70—f 72, 2e kwaL f 68—f 70, per 50 K.G. Voor do vette varkens werd be steed: zware f 45-^-f 47, en lichtere soorten f 42f 44 per 60 K.G. De han del was tamelijk. In eentijdvak van vier maanden heeft zich geen enkel sterfgeval in deze gemeente voorgedaan. Moercapelle, 10 Oct. Woensdagavond brandde onder de prediking in de Ned. Herv, Kerk voor het eerst het electri- sche licht. Een zeer groot verschil was dit licht, bij onze vroeger gebruikte pe troleumlampjes. Men kan zoggen, het was een zee van licht in de kerk. Ds. De Nie herdacht in gloedvolle woorden het tot stand komen van het licht en bracht allen dank, die daar aan mede gewerkt hadden en ook voor den aan leg van het licht in de pastorie. Do kerk was trots het minder gunstige weer propvol met belangstellenden. Het aardappelrooien is in vollen gang. Van dit jaar zijn er vele uitge- poot geworden. De kwaliteit is uitste kend. Ook de kwantiteit is zeer bevre digend, en toch is de prijs tamelijk hoog. Wij hooren dat zij Verkocht wor den van f 5,25—f 6,75 de 70 K.Q. Zevenhuizen, 10 Oct. De commissaris der Koningin heeft tot zetters voor deze gemeente benoemd de heeren W. Ver burg en H. Paul Tzn., laatstgenoemde in de plaats van den heel H. Tuinzaad, die niet meer in aanmerking wenschte te komen. Woensdagmiddag zou de 10-jarige P. Keijzer voor de aardigheid een kip penren, die in de Boschgracht lag, schoonmaken. De eigenares, mej. A. van Reeuwijk, wilde dit niet hebben, om dat zij bang was dat hij in het water zou vallen en waarschuwde hem daar-| voor. De jongen; eigenwijs, zeiKom, mensch, ik in het water vallen?" erf hij begon, nam een stok, die hij op deuren zette, om de ren onder te duwen. De stok brak en Piet lag spoedig op de ren. Hij wist zich zelf uit het diepe water te redden/ Het gevolg: Moeder niet best te spreken en men begrijpt de rest wel. I Alhier is onder leiding van den dansmeester, de heer Fontein uit Gouda, een dansclub opgericht, Vele dames en heeren nemen er aan deel. Was er vroeger hier veel animo voor de paardenmonstering, thans ia| dit niet meer zoo. Van deze week was er één paard voor de monstering. Dit| werd niet gekocht. Een der heeren zei, hij is mij te oud. Hot oponthoud duurde maar twee minuten. Loplk, 10 Oct. Bij do alhier gehouden paardenmonstering door den heer G. M. de Korver van Gorinchem, werden twee paarden verkocht, n.l. 1 van den landbouwer H. van Bemmel en 1 van de wed. J. D. de With, beiden alhier. Door het vernieuwen van den duiker in den Rolafweg onder Jaarsveld, is ten gevolge daarvan een noodduiker gegra ven moeten worden, om bij hoogen water stand toch ook het watór uit het water schap Vogelezang te malen. Ingezonden Mededeelingen. Schip gelicht. Het motorschip „Ver trouwen" uit Beusichem, verleden week tengevolge van een aanvaring door de stoomboot Noordster in den Rijn voor Maurik gezonken, is gelicht en naar Wijk Ibij Duurstede gesleept, Het schip is ernstig beschadigd. Overleden. J. K., die ernstige won den opliep tijdens den brand bij dendro gist do Vrij, op de markt te Maassluis, is in bet Ziekenhuis aan don Goolsingel te Rotterdam overleden. Lijk opgehaald. Te Roermond werd uit de Roer opgevischt %et in verren staat van ontbinding verkeerende lijk van een man, vermoedelijk een Duitscher, Een aantal goudmarken, benevens een horloge, werden op bet lijk gevonden. Arme kleine. Aan de Maashaven te Rotterdam is de 81/2-jarige J. M. uit eep raam van de eerste verdieping gevallen. Het kind is mot een hersen schudding en een hoofdwond naar het ziekenhuis gebracht. De moordaanslag Rotterdam. De Chinees, die in do Delistraat te Rot terdam een moordaanslag heeft gepleegd op een Chineschen logementhouder, is ter beschikking van de justitie naar het huis van bewaring overgebracht. De verwonde 'logementhouder wordt nog steeds in het ziekenhuis verpleegd. Verduistering. In de Van Ooster zeestraat te Rotterdam is aangehouden de handelsreiziger F. W. K., die ervan verdacht wordt, verschillende bedragen, tot een gezamenlijke som van ongeveer f 500 verduisterd te hebben, ten nadoele $an Roland Rijwiel-Gomp. in de Beile- voysstraat. Groote mijn|)rand. Woensdag zijn in de mijn Holland te Wattenscheid (Duitschland) de installaties, waarin de bijproducten worden vervaardigd, in brand geraakt. Vijf teerketels en 4e ben zoltanks stonden weldra in lichte laaie. De brandweren der omliggende mijnen en gemeenten konden tegen het felle vuur weinig uitrichten, doch wisten de verdere mijn-installaties en gebouwen te behouden. Gisterochtend was de brand nog niet uitgewoed. De schade is nog niet to overzien. De Brusselsche Bank. Wü namen een bericht op, over de ontvluchting van Briedé, een der directeuren van do Brus selsche Bank, uit de gevangenis te Bonn. Omtrent doe© geheimzinnige geschie denis wordt thans nog het volgende be richt In den aanvang, toen Briedé en De Jong te Bonn waren gearresteerd en naar de strafgevangenis aldaar werden overgebracht, plaatste men hen in af zonderlijke cellen. Het duurde echter niet lang, of zij werden samen in één cel ondergebracht. Deze col werd bovendien na oenigen tijd in een meer confortabel vertrek herschapen. Zoc werden er bij^ voorbeeld twee bedden geplaatst, terwijl de kribben er uit verwijderd werden. Des te veTder de tijd vorderde, des te aangönamor werd het verblijf in de ge vangenis gemaakt. Het tweetal verkreeg oen oppasser, wien het vergund was boodschappen in do stad te verrichten. Ongeveer een maand geleden werd zoo wel Briedé als De Jong do z.g. bewe gingsvrijheid toegestaan. Deze strekte zich zelfs uit tot in den tuin, die het ge bouw omgoeft. Het ia in 'olke gevangenis voor schrift, dat do directeur de uitgaande brioven van zijn arrestanten naleest," do- zelfde censuur wordt toegepast op de ingbkomen brieven. In Bonn was hier van later geen sprake. In- en uitgaan- do correspondentie bleef gesloten en kwam in dien toestand in de handen van de Brusselsche Bank-directie. Tal van Amstordamsche vrienden en zakenkennissen werden tot de gevange nis toegelaten. Zoo konden de broeder van Briedé, alsmede de procuratiehouder van de Brusselsche Bank vrij toegang tot de logeerkamer in de gevangenis krij gen. Hetzelfde was het geval met de echtgenooten van het tweetal, die in een hotel aldaar hun intrek hadden geno men. Op 81 Augustus boden Briedé en Do Jong ter gelegenheid van dqn verjaardag van do Koningin een fuifje aan bunlot- genooten aan. die het overigens niet zoo prettig hadden als de Hollanders. Er werd op ham, worst, en gehakt getrak teerd, terwijl ook voor de bewakers dezé dag niet geheel onopgemerkt voorbijging. Er zijn in Bonn echter meer Hollandors en spoedig waren deze feiten hun be kend. Ook te Amsterdam werd door de vrienden van de beide arrestanten, do loftrompet op uitbundige wijze gestoken over de welwillende wijze, waarop de Duitsche justitie in dezon den Hollanders tegemoet kwam. Het sprwkt vanzelf, dat het gebeurde ter ooto kwam, van do justitie te Am sterdam. Deze drong aan op strengere controle over do beide gevangenen. On geveer tor zelf der tijd werd te Amsterdam hot gerucht verspreid, dat het tweetal binnenkort zou vluchten. Dit gerucht werd bewaarheid, toen Briedé plotseling spoorloos verdween. Verwacht wordt, dat ook Do Jong op de vlucht zal slaan, in dien niet van hoogerhand door den Duit- schen minister van justitie wordt inge grepen. Van Hollandache zijde is het laatste \froord ih deze zaak nog niet gesproken en kunnen verdere officioelo stappen ver wacht worden. Door den storm. Tengevolge van den storm is er boven het vliegveld van Bourgot, bij Parijs, een vliegtuig neer gestort. Do twee pasagiors, die zich er in bevonden, kwamen om het leven.

Schoonhovensche Courant | 1924 | | pagina 5