Meiuiöittr Pieiie uan Ooosuiiiiioen maarten Hendrm ds uoa, Bedrijfsleider, Boerenarbeider Boerenknecht, Huishoudster, Dienstbode Meisje, Dagmeisje Meisje. Kerknieuws. STADSNIEUWS. Correspondentie. Gemengd Nieuws. TeTegrammen. Ingezonden. Sportnieuws Rechtzaken. Visscherijberichten. Marktberichten^ Afloop Verpachtingen, Burgerlijke Stand Advertentiën. Arie Adriaan, Bernards van noori aaitje priem 35-jarige Echtvereeniging iagiKfl&'it&ai Beo. van den Berg. Dankbetuiging. Aafje Vermeulen. Dankbetuiging. Heerenrijwiel Kapitaal onderlinge Brandverzekering bericht hiermede, Er biedt zich a#n Er biedt zich aan: Terstond gevraagd: Gevraagd zoo ODoeoio mooeiiiK oevraago: vraagt Gevraagd Dienstbode Hulp inde Huishouding 4 Alblasssrdam, 17 Oot. Tot diwctsur van de voK>eniging T.A.V.E.N.U. alhier, ia benoemd de heer Van Qenderen, te Papendrecht. Wllltge-Langerak, 17 Oot. Toen de veehandelaar D. K. alhier dezer dagen een koe ontving, van een landbouwer uit deze gemeente, deed hij het beest in de weide/ Den volgenden morgen was het beest verdwenen. Na lang zoeken werd het beest weer gevonden in de wei de van zijn vorigen eigenaar. Ze was bij K. over het hek gesprongen en zoo den weg gevolgd, welke ze den vorigen dag gekomen was. Giessen-Nleuwksrk, 17 Oct. Meldden wij onlangs, dat er binnen korten tijd een aanval op de beurs van muzieklief hebbers gedaan zou worden ten bate van de Muziekvereeniging „de Bazuin" alhier, thans kunnen wij met genoegen mededeelen, dat er in een Dinsdagavond gehouden vergadering de ontvangen gel den, zijnde f 281, door den voorzitter der commissie, den EdelAchtb. heer Diepen horst, zijn overgedragen aan do vereeni- ging. In de rede, welke Zijn EdelAchtb. hierbij hield, uitte hij den wensch, dat de instrumenten, welke door de ingezamelde gelden aangekocht zullen worden, mo gen strekken tot vooruitgang der veree- niging, Ten slotte eindigde de heer Van Zijll, voorzitter der muziekvereeniging, vmet een woord van dank aan de commis sie, voor haar bemoeienissen en ook de ingezetenen van Giessen-Nieuwkerk en Peursum, voor de milde gaven, welken zij voor dit doel afgezonderd hadden. Wel een bewijs, dat de gemeentenaren veel gevoelen voor de schoone muziek. Ammerstol,v 17 Oct. De heer J. Visser alhier is benoemd tot administateur van het door de Jongerenvereeniging alhier opgerichte Leesgezelschap. Döor den inspecteur van den arbeid zijn vier processen verbaal opgemaakt te gen vier in deze gemeente woonachtige personen, wegens na bezetten tijd laten arbeiden. Door den Burgemeester dezer ge meente ia tegen Zaterdag, des n.m. dags half acln oen openbare vergadering van den 1 onteraad belegd, t Voor het vervolg-onderwijs op de Openbare Lagere School hebben zich 10 personen aangemeld. Wegens te weinig belangstelling is de Naaicursus alhier opgeheven. Oud-Alblas, 17 Oct. Alhier werd in de Christelijke School de Be jaarvergadering gehouden door de Jongeüngs-vereeniging „Samuel", onder leiding van den heer A j. Boiunan. Na de verslagen van den secretaris en penningmeester, werden ver schillende onderworpen geleverd. Om 11 uur werd de druk bezochte vergadering gesloten. Bleskensgraaf, 17 Oct. Op Donderdag 80 October zal een vergadering van stem gerechtigde ingelanden van den polder Bleskensgraaf Zuidzijde plaats hebben ter behandeling van diverse onderwer pen. Vergadering is in het Raadhuis te Bleskensgraaf, aanvang v.m. 9.80 uur. Naar wij vernemen circuleert onder belanghebbenden een adres tot verlaging van het Zomerpeil in den polder' Zuid zijde. NED. HERV. KERK. Beroepen te Sohoonhoven Ds. W. Deur te Zegveld. Krimpen a.d. Lek, 17 Oct. Do Kerke lijke Kiesvereeniging „Onze Hulpo is in den Name des lleeren", heeft in de va cature, ontstaan door het bedanken van don heer J. C. Groenevold, candidaat ge steld voor Notabel der Ned. Herv. Kerk de heer G. Albers. Ouderkerk a.d. IJssel, 17 Oct. In de Nod. Herv." Kerk werden Zondag 2 gif ten van f 10 gecollecterd, waarvan één voor do Kerkvoogdij en één voor de Dia- oonie. Tot voorganger bij hot eerstdaags te openen Wijkgebouw aan den Lageweg is benoemd do Eerw. heer De Redelijkheid, van Nieuwerkerk a.d. IJsseL dood had, die waarschijnlijk tegen hem had kunnen getuigen. En toch, men begreep den moordenaar niet. Bij zat daar kalm op de bank der beschuldigden tusschen twee politie beambten. Hij scheen niet verpletterd van smart. Toen hij den oisch vernam, ging er een siddering door zijn leden, doch hij had zich bijna oogenblikkelijk weder hersteld en zat daar kalm te wachten, wat zijn verdediger te zeggen zou hebben. Koesterde hij de hoop, dat het dezen gelukken zou hem vrij te plei ten? Geenszins, niets deed dit verwach ten en meenigeen beklaagde den jongen rechtsgeleerde, die de wanhopige taak op zich genomen had den moordenaar te vordedigen. Men luisterde in spanning, wat hij er van maken zou. Het was stil, toen hij begon, maar al grooter werd de aan dacht, naarmate de verdediger voortging Zijn pleidooi was meesterlijk. „Gij zoudt", zeide hij, „iemand ter dood gaan verocrdeelen, die geen moor denaar kan zijn. De bijgebrachte bewij- enz, wat kracht hebben zij feitelijk. De jonkheer is in do nabijheid geweest toen do moord gepleegd werd, maar er zijn immers nog meerderen daar geweest. Hij heeft met de vermoorde gesproken, maar wat beteekent dat. De dame heeft hem om inlichtingen gevraagd. Waarom niet anderen? Wel, dat heeft hoogst waarschijnlijk zijn goode reden. De anderen, die zij ontmoette, het wa ren eenvoudige boeren, met hen kon zij niet spreken? Waarom niet? Omdat zij een vreemdelinge was, waarschijnlijk de landstaal niet sprak en verstond. Men lette hier op. dit is van groot belang. De landbouwer, dia voorbij ging, toen George de Gannal met de onbekende in gesprek was, hoorde woorden, verstond Noordtloot, 17 Oct. De nieuw gebouw de Chr. Geref. Kerk, welke thans geheel voltooid is, zal Donderdag 28 October voor het eerst in gebruik worden geno men. Daarbij zullen vermoedelijk tegen woordig zijn Ds. Velema alhier, Ds. De Groot, van Rotterdam, Ds. Jongeleen, van Hilversum, en Ds. Meijerlhgvan Nieuwpoort. Sohoonhoven, 17 Oct. De Muziektent. Het zal onze le zers verheugen te vernemen, dat de lij densgeschiedenis met de muziektent haar einde nadert Nu de gemeenteraad in zijn laatste vergadering besloten heft, dat het Boter- huis zal verbouwd worden tot Muziek tent, kan er voortgang gemaakt worden. Het rijksbureau voor de monumenten zorg heeft voor de verbouwing een tee- kening gemaakt, die op het volgende neerkomt: Het onderstuk van het Boterhuis wordt gemetseld uit baksteen, kleurend bij de steen, gebruikt voor de boog van den Dam, over het water. Dat muurtje, hetwelk 90 c.M. hoog wordt, zal dus geheel met den brugge- boog in overeenstemming zijn. Op de zelfde hoogte komt als het Boter'huis voor muziektent gebruikt w&dt, de vlon der te liggen. Op het muurtje komt een zeet eenvou dig hekwerk. Het dak zal worden ge dragen door 4 zeer sober gehouden ko lommen. Gemeten van den bovenkant vloer tot onderkant ligger, -dienend tot steun voor do kap, hebben genoemde ko lommen een lengte van 4 M. Deze hoogte voor de tent is vastge steld in overleg met luitenant Boer, Di recteur van de Kon. Militaire Kapel voor de grenadiers en jagers te Den Haag, die zeer zeker een bevoegde auto riteit $nag worden gfeacht, om over de goede bespeelbaarheid van muziektenten een oordeel uit te spreken. De kap zal worden gehouden in roo- de kleur. Door de grootere hoogte die het Boter huis verkrijgt, zal een schooner geheel worden verkregen, dan totnogtoe. Op de Steenenbrug staande, zal men, door het Boterhuis heen ziende, de fraaie archi tectuur van het Waaggebouw, zeer tot zijn recht zien komen. Het spreekt vanzelf, dat de gemeente raad over een en ander te beslissen zal hebben. Maar waar deze reeds besloot tot verbouwing van het Boterhuis tot Muziektent, daar zal o.i. het thans ontwqfpGn verbouwingsplan, niet licht bezwaren ontmoeten. In de eerstvolgende raadsvergadering komt de zaak aan de orde en wordt het plan goedgekeurd, dan kan onmiddellijk worden begonnen, met de noodige voor bereiding tot de verbouwing en zal in het volgend Beizoen de burgerij reeds van de nieuwe muziektent kunnen profiteeren. Beroepen. Bij de Ned. Herv. Gem. alhier is beroepen Ds. W. Deur te Zeg veld. Geslaagd. Onze oud-stadgenoot, de heer J. Krins, slaagde te 's-Gravenhage voor akte wiskunde. Pluimvee-tentoonstelling. Voor de aanstaande Pluimvee-tentoonstelling al hier zijn nog de navolgende eere-prijzen ingekomen: L G. J. Niekerk, groot verguld kruis. G. W. van DuijL groot verguld» me daille. A. C- Straver, f 2,—. H. van der Ham, f 1, G. N. Scheepmaker, f 1, E. de Jong, een medaille. H. de Kloet, een kistje sigaren. B. van Tiggelen, een zilver insigne. Pluimvee-vereoniging Schoonhoven en omstreken, een zilveren krans voor hoen- dors, een groot verguld medaille voor duiven, een groot verguld medaille voor konijnen. Zeldzaamheid. Hedenmorgen werd ons getoond een takje van een frambozen struik, waaraan nog sappige roode vruch ton prijkten. De struik bloeide voor den tweeden keer en staat in den tuin van het gesprokene evenwel niet, omdat in een vreemde taal gesproken werd. En dit is daarom van zooveel belang, omdat de stervende, toen men haar vroeg, wie haar de dolksteken had toe gebracht, niet zal hebben verstaan wat men haar vroeg. Zij heeft toen de naam van George de Gannal gefluisterd. Was het om hem aan te klagen! Heeren rechters gelooft het niet, het was wellicht, omdat zij hem nog wilde spreken voor haar dood. Helaas, zij heeft niet meer kunnen spreken, het zwijgen is haar voor eeuwig opgelegd. Door wien? Niet door den beschuldigde, op wien een schijn van schuld geworpen is door een samenloop van omstandig heden, door do hardnekkigheid, waar mee hij, om zijn woord gestand te doen, weigert ook nu nog te spreken over het geen de vermoorde hem gezegd heeft. Men kan die hardnekkigheid afkeuren, men kan daarom hem niet als moorde naar te rdood brengen. En de moordenaar kan hij niet zijn. Iemand kan in zijn drift een manslag begaan, ook al viel er te voren niets op hem aan te merken, maar te gelooven, dat een jonge man gelijk George de Gan nal, die geen vijanden, enkel vrienden had, die gelukkig was en tevreden, in eenen zich als een verachtelijken vrou wen- en kindermoordenaar v ontpoppen kan, dat is dwaasheid. Waarom zou hij die vrouw vermoord hebben. Zij was een vreemde. Zij kwam hier te lande zonder gekend te willen worden en zij werd niet gekend, zelfs niet nu, na haren dood. De jus titie deed alle moeite om vast te stellen, wie zij was, het is niet gelukt,het bleef oen geheim, ook na haar dood. Maar die vreemde vrouw kon niet te voren een rol gospeold hebben in het leven van jonkheer de Gannal. Dat teven ligt den heer Jao. Niekerk. Wel een bewijs hoe zacht do natuur in de laatste dagen geweest is. Tetkencursus. De nlenwe Teekencur sus voor timmerlieden, metselaars smeden, onderrazen en a.s. opzichters is Maandag j.L geopend in het gebouw St. Jozeph. Het ligt in de bedoeling van den cursus do leerlingen niet alleen in het teekenen te onderrichten, maar ook Zaterdagsmid dags practische oefeningen te houden in het uitzetten van gebouwen, landmeten en waterpassen. Aan deze practische oefeningen kun nen ook niet-leerlingen deelnemen. Zonder middelen* van bestaan werd door de politie te Roterdam aangetroffen de minderjarige J. H. uit Langerak. De knaap verklaarde desgevraagd, dat hij naar Rotterdam was getrokken ont werk t zoeken, doch daarin niet was ge slaagd. Hij werd door bemiddeling van de politie te Gouda, Haastrecht en Schoon hoven weer naar zijnwoonplats terugge bracht. Geldleenlng. B. en W. zullen binnen kort bij den Gemeenteraad een voorstel indieneen tot het aangaan eener vaste geldleening groot f 100.000. gesplitst als volgt: f 40.000 voor de verbetering der havens, f 52.000 voor de^verbetering der straten en rioleering, en f 2000 voor het zwembassin. Llghallen voor T.B.C.-IIJders. Spoe dig zullen de plannen voor het aanbren gen van lighallen voor tuberculoselijders vanwege de vereeniging „St. Ludwina" vasten vorm aannemen. De vorige week heeft het college van B en W., vergezeld van het beat, van „St. Ludwina" en de inspectrioe voor de volksgezondheid, afd. bestrijding J.b.e. een bezoek gebracht aan een tweetal ter reinen. Het eerste was gelegen aan den Lopikerweg, achter den buitentuin van den heer Van Kempen, het tweede tus schen de Halve Maan en dki Langerak- kerweg. De keuze ib gevallen op laatstgenoemd terrein, daar dit het beat voor het doel geschikt geacht werd. Spoedig is een voorstel van B. en W. aan den Gemeenteraad om dat terrein aan „St. Ludwina" af te staan, voor dat doel, te verwachten Muzikaal iubileum. Dinsdag a.s. zal het 121/2 jaar geleden zijn, dat de heer B. A. Hoon, muziekleeraar hier ter stede, werd benoemd tot muziekleeraar te Broek in Waterland. Het spreekt vanzelf, dat, waar de heer Hoon hier en in den omtrek een bekende, en op muzikaal gebied een geziene fi guur is, het hem op dien dag niet aan be langstelling zal ontbreken. Ook de verschillende vereenigingen, die hij zoovele malen ter overwinning mocht voeren om met het eeremetaal deed thuiskomen, laten het niet onder zich, om hun leider te eeren. De Zangvereen. „Schoonhoven's D*h- meskoor", „Schoonhoven's Mannenkoor" Chr. Zangvereeniging „Excelsior" en de Muziekvereeniging „T.A.V.E.N.U.", hebben bet plain opgevat om hun direc teur op dien dbg'voor zijn prestaties in dien tijd te huldigen. Deze huldiging zal plaats vinden des avonds in het Nutsgebouw. Ongeveer te zeven uur zal de heer Hoon door deze vereenigingen van zijn huis aan het Olivier van Noortplein worden afgehaald, en worden gebracht naar het Nut,' De volgende route wordt daarbij ge nomen: Olivier van Noortstraat, Albrecht Beijlinggracht, Koestraat, Kerkstraat Haven W.-Z., Voorhoven, Koestraat tot aan het Nutsgebouw. De besturen van de vereenigingen te Ameide, Ammerstol, en Lekkerkerk, waarvan de jubilaris eveneens direc teur is, zijn uitgenoodigd, zoo mogelijk met banieren, het feest bij te wonen. Bazaar Chr. Ziekenverpleging. Zoo als als wij reeds vroeger meedeelden, zal vanwege de vereeniging Chr. Ziekenver pleging alhier een Bazaar worden geor ganiseerd. Deze bazaar wordt gehouden om uit de opbrengst een fondsje te vor men, waaruit extra-uitgaven kunnen wor den bestreden orq te kunnen voorzien in de dringendste behoeften der zieken. als een open boek voor ons. Toen zijn vader nog leefde, woonde hij bij hem, ging ter schole als ieder ander. Hij steirf, toen George on de uni versiteit studeerde. Na hun dood bleef hij zijn studio's voortzetten. Hij was met mij op de hooge school, ik ken hem als een edelmoedigen vriend, als een vroolijke, goedige jongen, die nie mand kwaad deed, van niemand leed ondervond. Hij maakte eenige reisjes in 't buitenland met vrienden en geheel zijn leven is alzoo een boek, waarin men bladoren kan zonder zwarte bladzijden te vinden, zonder ook op geheimzinnig heid te stuiten. Dwaasheid dus, groote dwaasheid is het op losse feiten, die alle op zich zelf niets bewijzen, hem te veroordeelen. Neen, hij is onschuldig, ik twijfel er niet aan, hij mag niet veroor deeld worden en ik verzoek de rechtbank mijn vriend te willen vrijspreken, die ik verdedig, niet omdat dit mijn vak is, maar dien ik verdedig, omdat hij on schuldig is." Toen de advocaat zweeg, bleef het stil. George de Gannal drukte hem vurig de hand. Nog een was er dus, die in zijn onschuld geloofde. En velen onder de toeschouwers zagen den beklaagd^ met andere oogen aan. Hij kon toch on schuldig zijn. Evenwel, de gqnstige stemming t duur de maar kort. De officier van justitie hernam het woord. Hij bracht hulde aan den verdediger, die gesproken bad uit het hart, als vriend van den beklaagde. Maar de vriendschap verblindt, zoo goed als de liefde^ en waM^het hart spreekt, geschiedt dit vaak teCKste van het ge zond verstand. Zoo o^F'hier. Zeker, het was moeilijk te gelooven, dat iemand als «jonkheer George de Gannal een moordenaar zijn zou. Het was onver klaarbaar, boe hij zoover had kunnen Einde November zal de vereeniging 121/2 Jaar hebben bestaan, en terecht leek het bestuur dat feit een geschikte ge legenheid om den Bazaar' te organ^«ee ren. Waar er velen in de stad zijn, die reeds door de Ver. Chr. Ziekenverple ging werden geholpen, daar mag de ver eeniging zich natuurlijk verheugen in groote populariteit. Daarom twijfelen we er niet aan, of deze Bazaay zal slagen Het Dames-comité bestaat uit de na volgende dames: Mevr. I. Schreuder, Wal 12, Presidente; mevr. P. J. D. Geelkerken, Voorhaven 5, Secretaresse mevr. P. de Rijke, Voorhaven 11, Pen- ningmesteresse; mevr. M. Gappon, Oude Haven 9; mevr. W. F. Itjeshorst, Koe straat 98; mevr. A. van Mazijk, Oude Singel 108; mevr. Hugo Scheer, Scheep makers haven 1; Zuster Brandsteder, Korte Dam 10. Giften in geld of in natura wordon gaarne door de leden van het comité in ontvangst genomen, uiterlijk voor IB No vember a.s. Nutsvergaderlng. In de gisteren avond onder voorziterschap van den heer C. Vreedenburgh gehouden leden-verga dering van het Nutsdepartement Schoon hoven werd tot lid van het Spaarbank- bestuur (vacature W. C. van der Kop) gekozen de heer D. Nes, die als No. 1 op de voordracht voorkwam. In het Nutsbestuur (vacature H. El lens) werd gekozen Dr. J. A. P. de Bruijn. De jaarrekening van den penningmees ter werd goedgekeurd. Uit deze rekening, alsmede uit het jaarverslag .van den secretaris, bleek, dat het Departement met 11B leden in een bloeienden toestand verkeert. In verband met nader te nemen proe ven voor het aanbrengen van e eninstal- latie voor draadlooze telefonie op en in het Nutsgebouw, zoodat het mogelijk zou worden om redevoeringen, zooals onlangs het debat Van Embden—Snijders en de rede van Minister Colijn in de groote zaal te doen hooren, verleende de verga dering machtiging aan het bestuur tot het aangaan van een geldlening om na geno men bevredigende proeven tot een derge lijke installatie te komen. Evenzoo werd machtiging verleend tot een geld' leening ter verstrekking van tijdelijken steun aan de onder-afdeling D.O.S.in verband met aanschaffing van werktui gen en*. Bij de mededeelingen over het a.s. sei zoen memoreerde de voorzitter, dat het bestuur er naar streefde om het 100ja rig bestaan waardig te vieren. In uit zicht werden gesteld minstens vijf avon den voor de leden, waaronder van Clin- ge Doorenbos, Henri Dekking, Alt, een lezing over electriciteit in onze woning, e.a. Aan den wensch van vele leden om eens een modernen goochelaar te doen komen, zal vermoedelijk eveneens wor den voldaan. Naast dze avonden komt er een po- polair»wetenschappelijke cursus, waartoe Da. Misyelblom Beyer zich bereid ver klaarde over .Wat weten wij van onze aarde". Het ia een cursus van vier avon den, verdeeld ovea November en Decem ber. Waterstand: Keulen, v.m. 1.77 m. 0.09 m. Onbestelbaar Poststuk. Aan het Postkantoor is in de eerste helft dezer maand terug ontvangen een poststuk ge richt aan den Raad van Arbeid te Gou da. Afzender onbekend. Aanbevolen wordt om het adree van den afzender op de stukken te vermel den, opdat deze bij onbestelbaarheid kun nen worden teruggegeven. Voorts ie het gewenscht de per post te verzenden stuk ken steeds van een volledig adres, straat naam en huisnummer te voorzien. Telegrafisch Weerbericht. Medegedeeld door het Kon. Meteorolog. Instituut te De Bilt. Naar waarneming in den morgen van 17 October. Verwachting tot Zaterdagavond. Zwakke tot matige Westelijke tot Noor delijke wind, half tot zwaar bewolkt, wei nig of geen regen, iets kouder. komen, men kende de motieven van zijn daad niet. Maar men moest zijn verstand geweld aan doen om zich zeiven op te dringen, dat hij niet de dader zou zijn. Hij ken de de vermoorde. Hij weigert niettemin iets van haar te vertellen. Zij fluisterde zijn naam op de vraag, wie haar neer- gestooten had en al zou Zij dan ook de woorden niet verstaan hebben, zij beeft toch zeker begrepen, wat men haar vra gen wilden Het slachtoffer zelf heeft de Gannal als haar moordenaar aangewezen. En dan het mes, waarmede zij gedood is, het was van de Gannal, het droeg zijn naam. Wie kan hechten aan de fabel, dat hij het verloren zou hebben. Neen, het ware onmogelijk om te gelooven, dat hij die dame daar toevallig ontmoette; dat zij hem dingen vertelde, die hij nu zelf niet zou mogen herhalen; dat hij toevallig zijn mee verloor en juist daar mede zijn slachtoffer doodde; dat toe vallig de stervende, op de vraag, wie haar neerstiet, antwoordde, George de Gannal; dat deze toevallig in plaats van zijne verloofde te bezoeken, in de bos- schen ging wandelen, waardoor hij zijn alibi niet kon bewijzen; dat een andere de dame vermoord zou hebben en niet •en spoor achterliet. Neen, al deze dingen aan te 'nemen, dat ware dwaasheid en daarom blijf ik bij mijn eischen: vrijspraak, wegens ge brek aan wettig bewijs,^van den moord op Erkman, schuldig verklaring van den moord op de onbekende dame en het kind en veroordeeling tot den dood op het schavot. Het pleit waa verloren, men voelde het en zag het op de gezichten der aan wezigen. Wel antwoordde de verdediger nog kort, bracht hij alles bij, wat ten gunste van zijn vriend pleiten kon, maar hij kon dan indruk niet weg nemen, die G. V. te G.-N. Uw ingezonden stuk ls tegen de redactie van een ander blad ge- v richt en kan daarom door ons niet ge- plaatst worden. Ingezonden Mededeelingen. Bij Hoest en Verkoudheid Mynhardt» Salmiak Tabletten 40c Titermo-Tabletten 45c Anga Bonbone 60c Bjj Apotneker» en Drogisten. Onder een wagen. Te Zoelmond gemeente Beusichem, is de onge huwde boerenarbeider J. Drost, bij bet vervoer van bieten gestruikeld, met bet gevolg, dat de 30ÜÖ K.G. zware wagen bem over de bedde boenen reed, zootdat één brak en-bet andere zwaar werd gekneusd. Met een auto is hij naar bet zieken huis te Utrecht overgebracht. Verdronken. De landbouwer Voeten te Hoerven (N.-Br.) is in een sioot langs een akker geraakt en verdronken. Zijn lijk is door po litiebonden opgespoord. Arme kleine. Te Woensdrecht is bet llA -jarig dochtertje van J. Bastiaanse in een vuilmsput ver dronken. Bioscoopbrand. Tijdens een vertooning in de bioscoop Central te Krommenie is brand ontstaan, tengevolge van bet vuurvatten van •de film. Er was tamelijk veel pu bliek aanwezig. Een paniek maakte zich van de aanwezigen meester, zoodat personen, die in de loge za. ten, zich trachtten te redden door Daar beneden te springen. Enkelen werden licht gekwetst, doch voor bet overige kwam men met 'den, .schrik vrij. Zwervende jongen. Op den Schulpweg te Rotterdam is in den nacht zjyervende aangetroffen de 14- jarige G. van H., welke jongen verleden week na een twist de ouderlijke woning beeft verlaten en. sedert rondzwierf. Onvoorzichtige. De 19-jarige P. D. is op den Goudscbensingel te 'Rotterdam bij het springen van een vrachtauto gevallen. Hij bleef met een gebroken sohedel bewusltdlooa op straat liggen en is naar bet zie kenhuis vervoerd. t Arme knaap. Gistermorgen is op de Stadhouderskade te Amster dam een 16-jarige jongen door bet frame van zijn fiets gezakt. Hij kwam te vallen en werd overreden door een vrachtauto. De jongen was onmiddellijk dood, Oroote overstrooming. In Sibe rië, in de nabijheid van Nikolajefsk is de rivier de Amour buiten haar oevers getreden. Er is aan de vis- acherij groote schade toegebracht. Gemeld wordt, dat er tweehonderd personen zijn verdronken. Ernstig ongel ui^. Te Amsterdam is gistermorgen op de Stadhouders kade nabij 'de P. C. Hooftstraat e«n ernstig ongeluk gebeurd. Een jonge man, naar schatting ongeveer 21 jaar, reed op een rijwiel gezeten achter een kar. In vrij snelle vaart wilde hij dit voertuig pase)eeren en reed er toen omheen, zonder zich te vergewissen of van de an dere zijde auto's naderden. Dit laat ste was inderdaad het geval en de man werd door een zwaren bier brouwersauto gegrepen en vermor zeld. Toen men hem te hulp ischoot, was het leven reeds geweken. Het lijk is overgebracht naar het Wilhelminagasthuie. de woorden van den officier gemaakt hadden. Jonkheer George de Gannal zou worden schuldig verklaard. Niemand be sefte dit beter dan de Gannal zelf, hij zag het aan de blikken, die op hem ge worpen weren, toen hij werd weggeleid. Acht dagen later werd hijter dood veroordeeld. n. Ontsnapt. Een verzoek om gratie voor den ter dood veroordeelde was van de hand gok wezen. De koning had het doodvonnis bekrachtigd. De Gannal zou op het scha vot moeten sterven. De wereld was van zijn schuld over tuigd, de bijgebrachte bewijzen Waren een voudig verpletterend en niets kon den jonkheer meer redden. Over enkele dar gen werd het vonnis voltrokken. De jonge rechtsgeleerde, die zijn vriend zoo talentvol verdedigd had, die in derdaad overtuigd was van diens on schuld, had hemel en aarde bewogen om het doodvonnis in gevangenisstraf ver anderd te krijgen, doch al zijn pogingen waren mislukt, Maar hij kon niet be rusten in de zekerheid, dat George de Gannal over twee dagen als moordenaar terechtgesteld zou worden. Mocht de waarheid van diens onschuld eens aan het licht komen, dan zou de dwaling van de justitie niet meer hersteld kunnen worden. Vreeselijk was het, dat een zoo jong en veelbelovend leven zou moeten eindigen met den dood op het schavot. Neen, het mocht, het kon niet waar zijn en toch het zou geschieden, geen straal van hoop bleef er meer lichten. De Gan nal moest sterven. (Wa-dt rerrdjtfj). 4, Voor hordhoorondin. lederen dag brengt weer nieuwe vond- "VdVgtltndige «t—ngte Westminster in Engeland, wordt thans tentoongesteld een instrument, waarmee dooven hooren kunnen. Dit wordt of aan den elleboog, aan de knie, of aan het voorhoofd gehouden, en m datzelfde oogenblik hoort mei.4 woor den even duidelijk als een goed hoorend meusch. Kr. Dit instrument wordt door onzen do- riebtgever wonderbaarlijk genoemd en het ook inderdaad. Want een dame tUe sedert veertig jaren met meer kon, gebruikte op de tentoonstelling het apparaat en hoorde oogenblikkeluk. Op onze foto zien we een doove, ge bruik maken van het instrument. Men verwacht van deze uitvinding een groote omkering op het gebied van hulp middelen voor hardhoorenden. (Eigen Radio-dienst). VALSCHE MUNTERS. GORINCHEM, 17 Oct. Ie Nleuw- land zijn heden vier personen ge- arresteerd, onder wie de gebroeders Van B„ varkenehandelaars, die valsch bankpapier T*n waarde, zelfs biljetten van f 1000, uitgaven, en voorts twee Rotter - dammers, die hejt bankpapier aldaan er vaardigden. Het parket uit Dor drecht is heden ter (plaatse om een onderzoek in te stellen. Nader wordt geméld, dat de ar restatie der varkenshandel aars be grijpelijkerwijze in .het dorp v©el opzien baarde. Vermoedelijk hebben de kommie- zen van de belaet ragen een geheime branderij willen ontdekken, ^ij Ton den evenwel eem werkplaats voor het vervaardigen van valsch bank papier. Deze werkpiaats was ten huize van een der aangeifBoudenen Alle aangehoitfenen *ijn reeds naar Dordrecht overgebracht en daar in het Huls van Bewaring in gesloten Zwendelarlj op groote schaal. AMSTERDAM, 17 C)ct. Heden middag heeft de politie een inval gedaan in het kantoor van het bu reau voor belastinginning, dat ge vestigd is in het perceel Slnfe^l1258. Alle boeken, kaarten en verdere be scheiden werden in beslag genomen en per poditie-auto naar het hoofd bureau van politie gebracht. De di recteur van het bureau, N. J. Rep- kome, is in arrest gesteld. De inval geschiedde vanwege de justitie en werd geleid door substituut officier van justitie Mr. P. van Heijnsbetr- gen en den rechter-commissaris Mr. Toll. AMSTERDAM, 17 Oot. Omtrent dezen inval vernemen we nog bet volgende Gèruimen tijd geleden verschenen in de Ameterdameche dagbladen groote advertenties', waarin de op richting van het bureau werd aan gekondigd. Men moediigjdé een ieder aan door middel van he|t bureau zijn belasting in termijnen te doen betalen. Het bureau ibegon een flin ke reclame te maken en stelde een achttiental agenten aan om abonné'B te werven en de gelden op tehailen. In verloop van tijd traden onge veer 5000 personen tot het bureau toe. Het waren meerendeefl de „klei- no. luyden". die hun Ibe.ast ngpen- ftingen aan het bureau toevertrouw den. Bedragen van één tot tien gul- en soms wel meer, werden wekelijki door de agenten bij de a anges o te nen afgehaald. De aangeslotenen moesten zich onderwerpen aan een dertiental bepalingen, volgens wel ke de belaetingpaipieren aan hst bureaiu in bewaring moesten wor den gegeven. Eerst naJdat zij geheel waren betaald, zouden eznj terug gegeven worden. Iedere maand zouden de gestorte gelden op het belastingkantoor ge hort worden. De bedragen zouden nooit kunnen worden terugjgftvor - derd, maar uitS'uitend aangewend Worden tot betaling der belastingen Eenige maanden geleden kregen evenwel verschillende abonné'a van, bet bureau een deurwaardersexploot van belastingschuld thuis. Bij de «genten werd geinformeerd, die weer bij den directeur inlichtingen vroegen. Dcc# ■tuurde hen met 09Q kluitje in het riet. Vier agenten, die het den directeur te lastig maak ten, werden ontslagen. De directie poogde door een vertrouwelijke cir- cul/tfre tot de abonné's te richten, nen. Werkelijk gelukte dit, maar het verloren vertrouwen te herwin- later kwam, doordat de belastingen niet betaald werden, het wantrou wen weer boven. Het regende de laatste dagen klachten bij de politie, die de jus titie in den arm nam, en een tnval cjeed. Het schijnt een groote zwende - aril geweest te zijn. Schip gestrand. HOEK VAN HOLLAND 17 Oct. De Engelsche kolenboot „Ouse" is onder den Hinder gestrand. De sleepbooten „Zuiderzee" en „Ro zenburg" vertrokken ter assistentie. De „Zuiderzee" is echter, inplaats van, hulp te kunnen bieden, zelf op den Hinder gestrand. Daarop is uit de haven nog vertrokken het ber- gingsvaantuig .Meermin", ten einde hulp te verleenen. (bm*n *sra*moord*Hjkk*d (Ur R$aétüe), Lekkerkerk, Oct 1924. Mijnbeer de Redacteur, Beleefd verzoek ik u onderstaand bo- richt te willen plaatsen in bet eerstvol gend nummer der Schoonhovensche Cou rant. Bij voorbaat mijn dank. Verbaasd keek ik op, toen ik bet be richt in uw blad van Vrijdag 10 Oct. las, dat ik als weegmeester der weeg brug te Lekkerkerk mijn ontslag bad ge nomen. Zou bet, als zulks geschiedde, niet mijn plicht zijn, om dan in de eerste plaats het bestuur der vereeniging „De Weegbrug" ermede in kennis te stellen, daar ik steeds met genoemd bestuur die jaren, dat ik de weegbrug bediend heb, prettg heeft samen gewerkt. En in de tweede plaats, zou het ook geen plicht zijn van uw correspondent, om zich in 't vervolg te wachten, om zulke berichten de wereld in te zenden, voor hij er zeker van is, dat zulks bij het-bestuur der vereeniging ,;de Weeg- bdug" bekend is. Mijnheer de Redacteur, u nogmaals dankend voor de verleende platsruimte, toeken ik, met de meeste hoogachting P. L. G. VIS, Weegmeester der Weegbrug te Lekkerkerk. (Zie voor verdere Ingezonden Stukken Derde Blad.) Schoonhoven, 17 Oct A.s. Zondag trekt „Sportclub I" naar Den Haag om „Ge- leritas I" te K kampen,en kan, indien met de noodige animo wordt gespeeld, wel winnen. Minder goed ziet bet er uit vooor het tweede elftal, die „Haastrecht I" op eigen terrein moeten opzoeken en wel met een klein verschil zullen verliezen. Het derde elftal speelt om twee uur op het Sportterrein alhier tegen „Krimpen I" enzal zich tot de laatste minuut moe ten inspannen, om niet met flinke cijfers te verliezen, daar „Krimpen" verreweg de sterkste uit deze afdeeling is. Da moord In da Van Engalanburg- straal te 's-Gravanhage. De gerechte lijke instructie in de zaak van den moord in de Van Engelenburgstraat te Den Haag is thans geëindigd. De zaak is naar de openbare terechtzitting verwezen en zal over eenige weken door de Haagsche Rechtbank worden behandeld. Kantongarocht van Gouda. Uitspraken zitting 16 October. Wegens visschen zpnder vergunning G. J. v. d. T. te Waddinxveen, f 2 subs. 1 d. h., peur v. v; Wegens rijwiel zonder licht: H. B. te Zevenhuizen, f 2 subs. 1 w. t.; Wegens overtreding Ongevallenwet: A. van W. te Waddinxveen, f 10 subs. B d. h.; Wegens te snel motor gereden: C. O. te Ouderkerk ft.d. IJssel, f 10 subs. 6 d. h.; Wegens auto gereden op verbo den weg: H. D. te Oudewater, f 5 subs. 4 d. h.; Wegens overtreding Motor- en Rijwielwat: A. S. te Gapelle a.d. IJsseL f B subs. 2 d. h.; Wegens paarden onbe heerd laten loopen op een weg: J. H. te WaddiMveen, f 10 subs. B d. h.; We gens overtreding Arbeidswet: G. G. van L. te Gouoa, f 5 subs. 2 d. h.; Wegens rij wiel zonder licht: G .H. van der B. te Nieuwerbrug, J. de B.( te Waddinxveen, L.'S. te Bleiswijk, ieder f 3 subs. 1 d. h.; G. K. te Reeuwijk, f 2 subs. 1 d. h kam O. Bode an M. J v Onljlan. Petronella Centijna, dj van P. O. van den Broek en A. E. School- ten. Getrouwd: J. Hoeks en R. A. Kraan. VLISJT Oct. Geen aangiften. CAPELLE a.d. IJSSEL. Oct. Geboren Geertruida, d. van P. Boutesteijn en G. van der Wal. KRIMPEN a.d. IJSSEL. Oot. Geboren: Maartje Maria, d. van J Slingerland en A. J. Kind. Baartje, d van K. Twigt en J. de Pon Martinue Eliaa, z. van O. 't Hoen en de Beer. Chri&- tfiaan Willem, a. van C. W. Scbour ten en L. Geneugelijk. Lijntje, d van Ch Mooirik en D. Rosjen- daa) Maria, d. van A. Noor- lander en G. Stolk. Geaijtruida, d. van G. Broeren en G. de Graal.' ALBLASSERDAM. Oot. Géboren: Rose Maria, d. van P. den Boef en A. Veen. 'Getrouwd: D. van Veen, oud1 23 j en J. Bol, oud 20 j. A. Osse- waarde, oud 22 j. en M. Herwög oud 23 j. OveAeden: P. v. d. Merwe, oud 77 j., weduwnaar van M. Rooi. J. J. 8oons, oud 65 j., eobtgenoote von J. Advocaat. AMMERSTOL, 17 Oot. De vangst van gewone rivier- en poldervisch was in de afgeloopeu week goed. In den polder werd het drukst met de schake.e en met de fuiken on doggers gevischt. De vangst van beiden was bevredigend. Met de zegen wordt veel ge vischt, doch in sommige wateren heeft men iast van het malen der watermolens, die het visschen bemoeilijken. In de rivier vischt men wel met de zegen, doch de vangst ls middelmatig. Men besteedt thans voor Bnoek paling 30—90 et. bliek 8—18 ct., van 3238 et., baars 15—20 ct voorn 5—8 et., alles per K.G. De vangst van zalm was in de afgeioopen week zeer gering. Vele flouwvisschers hebben hun netten opgehangen. 1ft October 1. is de verboden tijd gee.ndigd, maar geen kleine zalm- v'sscherij zal het wagen de werk zaamheden te beginnen. Krimpen a.d. Lak, 17 Oct. De uitslag Woensdag in het Sociëteitsgebouw plaats bad, was, dat pachter werd de heer T. Huijzer voor f 405. HARDINXVELD. October. Geboren: Dingena Dientje, d. van J. J. Aanen. Johanna Willemina, d. van G. Dubbeldam en E. de Vries. Jan Willem, z. van J. P.Verschoor en W. v. d. Meijden. Geertruida Jacoba, d. van G. Vogel en M. Stuij. Marrigje, d. van D. Hoeflaak en J. van Tuijl. Getrouwd: M.van Dijk, oud 20 j., en N. de^Bj-eejen, oud 20 j, ZEVENHUIZEN. Oct. Getrouwd Chr. Rook, oud 24 J. en M. Hol, oud 24 j. HAASTRECHT. Oct. Geboren Johanna Arnolda, d, JEVENHU^EN. 15 Oct. Aanvoer 5901 kipeieren, pr. f 12,86—f 14 890 eendeieren, pr f 7-f 8, per 100 stuks, j banen f 0,80 f 1,70, duiven f 0,20 p. stuk; peren 2— 18 cent, appelen 3—10 cent, boonen 5 cent per K.G.sjalotten 4—5 cent p. kop; seldery f 2—4 cent per bos. GORINCHEM, 10 Oct. Ter heden al- nier gehouden paardenmarkt waren aan gevoerd 577 paarden, bitt enen veulens (v. j. 524). Er werd besteed voor: luxe paarden f 500—f 800, werkpaarden f 250 eTan^J21/2-Jarige paarden f 300— x 450, 1 1/2 jarige paarden f 200—f350, stechtpaarden f 80—f 150, veulens f 90 f 190, hitten f 150—f 800. De handel was zeer levendig. Alle beste paarden werden voor Duitsche „rekening aange- kocht, terwijl alle aangevoerde hitten in andere handen over gingen. De hoogste pnjs der luxe paarden, die besteed werd, was f 902,50. DELFT, 10 Oct. Eierenveiling. Aan voer 404 kippeneieren, prijs f 13,00—14 ?6o J,0** *tuks; 117 eendeieren, prijs f 8,809 per 100 stuks. 0ct' Vette koeien kw*l- f 200—475, kaifkoeien le kwal. f 225*- 610, vaarkoeien le kwal. f 150-375, ma gere varkens le kwal. f 14—18, nuchte re kalveren le kwal. f 12—24, biggen f0 —14? paarden f 150—350, Rundvleesch' f 1,20 1,050,95 per K.G. Aanvoer 232 runderen, 3 paarden, m magere kalve ren, 05 schapen of lammeren, 435 var kens, 514 biggen en 14 geiten of bokken. DELFT, 10 Oct. Boter f 2,70—3 per K.G. Aanvoer 39 /8 en 4 /10 vaten, we gende samen 820 K.G. GOUDA, 10 Oct. Granen: Kalm, maar prijshoudend. Tarwe f 10—20,50, rogge f 14—15, gerst f 14—14,75, id. chev. f 15 —10,25, haver f 10—14,50, erwten f 18— 23, bruine boonen f 20—81 per 100 K.G Kaas; Aangevoerd 140 partijen. Handel ▼lug.ftfle kwal. f 74—70, 2e kwal. f 70 73, zwaardere Rijksmerk f 80, mot Rijksmerk f 74—70,50, f 71—7a Boter: Weinig aanvoer. Handel vlug. Weiboter f 1,17—1,25. Veemarkt: Vette verkens 4045 cent per half K.G. Red. aanvoer. Handel vlug. Magere varkens 3084 cent, por half K.G. Groote aanvoer. Handel matig. Magere biggen f 012, Groote aanvoer. Handel stug. Lammeren f 3230, Red. anvoer. Handel stug. Nuchtere kalveren f 14—18. Red. aanvoer. Handel redelijk. Eieren: Per 100 stuks f 12—13. Wei nig aanvoer. Handel flauw. GOUDA, 15 Oct. Groentenveiling. Sprui ten le soort'f 1725,10, id. 2e soort f 2,50—8,90, Uien f 3,40—4.80, Kroten f 1,40—4,30, Peen f 3,40—3,80, Poste lein f 119 Spinazie f 921, Snijboo- nen f 472, Stokboonen f 1035, S.'am- boonen f 11^-30, Pronkboonen f 39 12 per 100 K.G. Tomaten A l 12,20— 10,70, id. B f 15—10, id. 3 f 7,5') -1.1,90, per 100 pond. Andijvie lv soo-t f 1.20 6,70, 2e soort f 0.401,90, Aropïla f 0,30 2,40, Bloemkool f 0,9025, Gr .«me Sa- voye kool f 2,70—5,70, Gele id. f 2,70 9,70, Roode kool f 2,509,10 per 100 stuks. Peen f 2,507,10, Prei f 12,50, Selderie f 1,502, Peterselie f 0,101,40 per 100 boe. Heden werden wij verblijd met de geboorte van onzen Zoon A. VAN ZELDEREN. ADRI VAN ZELDEREN— •Dubbeldam. Schoonhoven, 16 Oct. 1924. Eenige algemeens Kennisgeving. Ondertrouwd Leonard!» J. L. Smink Bz. en Magdalena M. van Dam Jd. hebben de eer U kennis te geven vkh hun voorgenomen huwelijk, waarvan de voltrekking JD V. zal plaats hebben op 29 October a s. Ouderkerk a.d. IJssel, 16 oct. '24. Stolwijk, Zoo de Heere wil, en zij j leven hopen onze geliafde ouders en den eersten Nov. a.s. hunne te herdenken. T. VAN NOORT- C. VAN NOORT- V. WILLIOEN S. VAN NOORT. D. VAN NOORT- v. Bl»tterswijk. A. VAN NOORT. P. V AN NOORT-Boere in Kleinkinderen. Moordrecht, 18 Oct. 1924. Heden behaagde het den Heere van onze zijde weg te nemen, na een kortstondig doch geduldig lijden in den ouderdom van 56 jaar mijn innig geliefde echtgenoote en zorgzame Möeder Mej. Uit aller naam MaRTINUS VAN OOOSWILLIOEN. Oerrioje van Oooswiluoen. Schoonhoven 17 Oct. 1924. Hiermede betuig Ik mijn harte lijken dank voor de vele bewijzen van belangstelliqg ondervonden, tijdens de ziekte en het overlijden van mijn geliefde Echtgenoote en Moeder, Mej. Inzonderheid aan de ZeerOel. Heer J A. P. DE BRUIN, Arts te Schoonhoven, voor zijn onver moeide hulp aan haar betoond. J. KOOIMAN Hz. Willige-Langerak, 17 Oct. o Voor de vele blijken van belang stelling, tijdens de ziekte en bij hel overlijden ondervonden van onzen geliefden Broeder en Oom, den heer betuigen wij onzen hartelijken dank. Uit allernaam, JOH. VAN DER BA». Berkenwoude, 17 October 1924. •o Ondergeteekende, betuigt zijn dank voor de uitreiking van een aan den winkelier L. VERDOORN, te Stolwijk, welk hem ten deel is gevallen door het gebruik van VERDOORN'S IDIAAL KOFFIE. B. Verkaalk, Tentweg Stolwilk, besahikbaar voor HYPOTHEEK op Landerijen, tegen pCt. rente, en ook voor ander» doeleinden, tegen billijke conditiën. Adres Administratiekantoor, Steiger 10b, Rotterdam, Tel. 13678. voor den verkoop onzer terste kwaliteit Tain' en Landbonwzaden Hoogste provisie,, dus mooie bijverdienste in den winter. STRUIK Co. Zaadhandal, tnkhuizen. Hei BESTUUR der voor Benschop on Omstreken „Draaot Elkanders Lasten", dat de Rekening van Ontvangsten an Uitgaven over het afgeioopen boekjaar, ge durende zeven dagen, vanaf heden, voor de leden Ier Inzage ligt ten huize van ondergeteekende. C. P. BEIJEN, Directeur. Benschop, 17 Oct. 1924. tegen half November of eerder een boerenzoon, als goed kunnende melken en met paard en wagen omgaan, v.g.g.v.z., middelbaren leeftijd en P.O. Brieven onder letter P., aan P. VAN NAMEN, Krimpen a.d. Lek. Een flinke best kunnende melken en met alle boerenwerk bekend. Behalve zaaien sn dorschen. Klein huisgezin. In nood kan de vrouw ook melken. Liefst Z.-H. Adres; Berraweg 109, Capelle a.d. IJssel (Z.-H.) Een aankomende goed kunnende melken. Aanmelding of brieven aan J. Quint, Boekhandel te Stolwijk. OEVRAAOD bij burgerwedn.; gezin 5 pers., (geen zaak) om met hulp alle voor komend werk te doen. P.O. leeft 40 h 45 jaar, bij Rotterdam. Brieven letter O Boekhandel J. Niemantsverdriet Charlols. tegsn 1 November a.s.Een liefst van- buiten. Adres: C. OOMS Sr. te Oouderak. Ean flink* Adres C. B. v. d. WOUDEN Café „Het Bonts Paard" Lekkerkerk. Een flink kunnende koken en netjes werken kan met 1 November in klein ge zin geplaatst worden. Loon f30,— per maand. Mevr. J. JONOMAN, Bergschp- plaslaan 1, Hillegersberg. OEVRAAOD In een net gezin tegen 1 November a.s. een flinke DIENSTBODE, P.O., niet beneden 20 jaar, het ruwe werk wordt op Maandag, Vrijdag en Zaterdag door een werk ster verricht. Mej. B. A. C. v. d. ZWAAL— Valk, Dorpstraat 132, Overschie. Terstond gevraagd een net Adres: Nes 22, Schoonhoven. Mevrouw L. J. BOOOAERDT, Krimpen san de Lek een net Brieven Oost-Kapelle, (Zeeland). Flinke of (hulp van werkster aanwezig). Adres: Lange Tiendeweg 67,Oouda

Schoonhovensche Courant | 1924 | | pagina 2