W£ scheepsamraaii. PUROL IJzerhek Aanbesteding. Een Zaak CITRÜËN-Automobielen. ♦V jZSès Rechtzaken. Advertentiën. TE KOOP Hel verbouwen van het voormalige Can- tinegebouw, gelegen aan bet Doelenplein, tot Rijks-Dagnor- maalschool. te Jaarsveld H. C. Kooi, Hot&ris, Jac. Schouten Nieuwpoort, op Vrijdag 21 November, 'Groot-Ammers, Een groote partij J. W. pan Leeuwen punnet om contant geld uerhoopen 5 Beste Fokuarkens, 40 Kippen, landhok, 50 Cementen Tegels 18 K. M op 4. L. Benzine. Inlichtingen bij de agenten. „.nd,„. Fa.C.Romeijn enZn.,Eind,Gorinchem. AANKONDIGING. was de handelsreiziger weer vrij, of hij diende op zijn beurt een aanklacht in te gen den commissaris wagena onrechtma tige vrijheidsberooving. En zoo ia deze ©enigszins dwaze ge beurtenis voor den Minister van Binnen- landache Zaken gekomen, die den ai te ijverigen commisearia heeft geschorst. Hy sal voor eon diciplinaire rechtbank moe ten verschijnen, terwijl tevens een onder zoek ml worden ingesteld naar „den aard der gewisselde kussen". Inbraak. In den nacht hebben inbrekers zich toegang weten te verschaffen tot het Volksgebouw te Den Haag. De daders zijn waar schijnlijk over den tuinmuur ge- Mommen en hebben een ruit aan de achterzijde van het gébouw uit- Het hek, da|t de trap afsluit, heb ben zij niet kunnen foroeeren., maar met behulp van gereedschappen van het gebouw, zijn zij door de kamer, waar de instrumenten van het Re sidentieorkest bewaard (worden, naar boven gekomen. De brandkast is opengebroken en er wordt f 800 uit vermist. De werktuigen werden achtergelaten. Van de daders heeft men nog geen spoor ontdekt. Een misdadigersbegrafenis, Ie Chicago is dézer dagen een man be graven, die daar in de mdsdadigers- wereld een figuur van beteekenis was. De po.itie verdacht hem er van, de hand te hebben gehad in twintig moorden. De begrafenis had met groote pracht en praal plaats. Tienduizend vrienden en bewonderaars van den overledene volgden de lijkkoets, te voet of in automobielen. Er waren 2G wagens met kransen. Vijfhonderd poROiiomialnnen bege leidden den stoet; maar er vielen geen incidenten voor. De „koning der boeven" wa» in de geheele stad bekend als een wer kelijk „dliefatakdeeikundige", een, die ook zijn weerga ndet had in het! smokkelen van sterkedrank. Door een zijner rivalen lu de smokkelarij is hij ten slotte ver moord, terwijl hij een schijnbaar respectabel leven leidde als schulde loos bloemenkoopman in een der beste wijken van de wereldstad. Het lijk werd tentoongesteld in een praalkist. die vijfduizend dol lar had gekost. Een menigte van bewonderaars defileerde dag en nacht lange de kist. Na deu lijk dienst werd de doodenw&gen naar het kerkhof gereden, gevolgd door honderd schitterende luxe-auto's, waarin alle vOjoraacnsUaaiude ,di?ieven en bandieten van Chicago hadden plaats genomen. Een prachtig or kest speelde een treunmairöoh Ongelukkige sprong. Te Rotter dam wilde de 67-jarige schilder A. C. P. van terzijde op de van den limkerveerdam vertrekkende ponton van het wagenveer springen. Hij sprong mis en viel in het water, waar hij met een woud aan het hoofd en in bewusteloozen toestand uit gehaald werd. Een te hulp ge roepen geneesheer kon slechts den dood conatateeren. Het lijk is naar de al gemeen e begraafplaats gebracht Verdronken Te Hengelo is de 60 jarige fabrieksarbeider ter Horst verdronken. Een moord om 12 gulden. Otto Leest, de jongeman, die enkele we ken geleden in het Noorden, van Berlijn een ouden koopman in post zegels en noodgeld, Hamburger ge naamd, vermoord heeft om hem te bestelen, is In hechtenis genomen. Men wist, dat hij zich In Berlijn schuil hield. Een vrouw heeft zijn schuilplaats aan de politie bekend gemaakt. In den loop van den nacht heeft Leest reeds volledig bekend. Hij had Hamburger opgezocht, daair hij nog een bedrag van 12 gulden van hem kreeg en geen pen ning bezat. Hamburger, weigerde echter te betalen. Leest werd daar op woedend en sloeg met een bron- zon hond, die hij van een kast nam, den schedel van een koopman in. Toen stopte hij hem een prop in den mond, met zooveel geweld, dat höj een tand van het slachtoffer brak. Na zijn bebloede handen aan het vest van den stervenden Ham burger te hebben afgeveegd, verliet hij diens woning. Zijn heele buit bestond uit 1 enkele rentemark, Meer had hij niet kunnen vinden. Gruwelijke moord. Te Brussel da in het centrum van de stad een verschrikkelijke moord ontdekt Een alleenwonende 80-jarige vrouw werd in haar woning met opengesneden hals gevonden. Uit de keelwonden werden stukken van een scheermes gehaald, terwijl zij in den strijd met den moordenaar wonden in polsen en wangen had opgdloopen. Diefstal schijnt de aanleiding tot de gruwelijke misdaad te zijn. De doodslag te Puttershoek. Aangaande den doodslag te Put tershoek worden nog de volgende* bijzonderheden vermeld: De versla- gene, de 19 jarige veldarbeid^* J. Zoetmulder, uit Puttersihoek, liep 's avonds omstreeks half negen met den dader, den eveneens 19-jarigien schipper A. J. Omen. wonende te Raamsdonk. Op het Weverseftnde maakte O. oen opmerking, waarop Z. antwoordde: Ja„ maar dal gaat zoo maar niet". Op dit gezegde trok de schipper een mes en sitak dit in het hart van zijn. metgezel, die on- middefllijjk neer,zeeg Dokter Hjers kon even later plecht» den dood constateer en. De moordenaar werd eenjigen tijd later door de veldwachters gearres teerd. De houding van de bevolking tegen h<jm was zeer dragend. Den volgenden morgen is, gelijk jgameld, O. zwaar geboeid naar de gevan - genis te Do rdreeht overgebracht, terwijl het lijk van den verslagen©» in een verzegelde kist per auto naar het stedelijk ziekenhuis aldaar is vervoerd. De aanleiding tot de daad wordt gezocht in een wrok. overgebleven van het vorig jaaij. toen er ook vechtpartijen hebben plaats gehad. Tijdens de bietepcampage aan de suikerfabrieken te Puttersihoek, ie het steeds zeer onrustig in het dorp. Vrouwelijk legerkorps De Ame rikaansche generale staf is voor nemens. een permanent legerkorps op te richten, dat uiit vrouwen be staan zal en dat vermoedelijk on der bevel zal komen te staan van een vrouwelijke generaal. Het doel van deze oprichting ie om in geval van oorlog de mannen voor zuivere odrlogsdloeMnden beschikbaar te houden. 'n Reuzensom. Ook deverkle- zingskosten, welke, wanneer de Vereenlgde Staten een nieuwen pre si dent moeten hebben, het bagatel van 50 miliioen dollar schijnen te bedragen Een derde van dit be drag wordt door de verschillende Staten uit de belastingen bestreden. Hiermede worden de druk- en ver- spreidtngiBkosten der aanplakbiljet ten stembiljetten en de inrichting der stemlokalen, betaald. Het overi ge bedrag moeten de partijen bij elkaar brengeh. De oude wereld is, althans op dit punt, blijkbaar minder veeleischend. EEN REUZEN TURBINE. I"' v f In landen, waar watervallen rijn, of het etroomend water zulk een kracht heeft, dat het ervoor benut kan worden, heeft men sindfe langen tijd middelen toe gepast, om de kracht van het water te gebruiken voor indue tri eele doeleinden, Zoo wordt b.v. in vele landen electrici- teit opgewekt door waterkracht, worden er fabrieken er mee in bedrijf gehouden ana. Onze afbeelding toopt een reuzen tur bine, d.w.z. een inrichting om de water kracht om te zetten in krachtstroom. De turbine ia door dg Duitsche machine-fa briek in Heidenheim gebouwd. Zij over treft in grootte allé tot dusver bestaande turbines. Een waterzuil met een omvang van 1.25 Meter, stroomt in het slakken- vormige gebouw en vandaar door poorten van een Meter hoogte op het drijvende rad, waardoor de machinerie, boven op de turbine aangekoppeld, in beweging komt. Deze turbine is voor Japanache reke ning in Duitschland gebouwd en zal spoe dig naar Japan worden verscheept Een wJjfjesoliïanf. Een lang relaas wordt uit Londen gemeld over de onhandelbaarheid van Ra- nee, een tien jaar oude wijfjesoli- fant, die de prins van Wades aan den Londenschen dierentuin* ten ge sehenke heeft gegeven. Ranee moest afgericht worden om, gelijk de oude olifant Indarini, een zadeltent op haar rug te dragen en daarin kin deren door den Dierentuin rond te rijden. Daartoe werd Zij met aan elkaar gebonden achterbeenen eerst door Indarine op sleeptouw geno men. D© balsturige Ranee ging ech ter languit liggen en werd zoo door Indarini voortgesleurd. Toen Ranee weer op was gestaan, trachtte zij voor Indarini uit te loopen, maar deze bracht haar tot rede met ge weldige charges met zijn kap tegen hare flanken en haar achterkwar - tier. Tegelijk bewerkte een man met een dikken stok Ranee aan den eenen kant en een man met een speer hare snuit aan den adderen kant. Said Ali, een Indisch oppas ser, reed onderwijl op Ranees rug. Vrouwen, die van het schouwspel getuigen waren, hebben gedreigd, dat zij de oppassers zouden aan geven wegens dierenmishandeling. Vijftig minuten* lang werd Ranee reeds afgericht, maar het effect schijnt nog heel poover te zijn. Treinaanslag. Op een trein van Calcutta naar Darjeeling (Britsch- Indie) is des nachts een welover - legde aanslag gepleegd. Door schroeven en bouten uit de rails ie verwijderen, deed men den trein ontsporen. De locomotief en zeven wagons werden uit de rails geslin gerd. Het ongeluk had plaats om streeks één uur 's nachts. Hoewel de schok aanzienlijk Wins, werd toch niemand v§,n de reizigers ge deerd. De schade aan den weg toe gebracht, is evenwel beduidend.,De reden van den aanslag is niet be kend. Men vermoedt met terroristen te doen te hebben. Straat verzakt. Een groot ge deelte van de bestrating, grenzende, aan. loods 4 van de Kon. Nederl Stoomboot Maatschappij, aan bet einde der Surinamekade, is plotse- ing ingezakt. Ook de zandbodem onder het linkerdeel van genoemde loods is vrijwel geheel verdwenen en gisteren kabbelde onder een groot stuk van den loodsvloer het IJ-water. |?ersoionlijke ongèvafllen zijn er niet gebeurd. Op last der gemeente wos men bezig met langs de kade bij ge noemde loods den IJ-bodem uit te baggeren, toen op een gegeven oogenbiik de bestrating voor deze 'oods instortte. Bij onderzoek bleek, dat het zand, dat tusschen de hei palen, waarop de loods rust, was gestort, door het baggeren was weg gezakt, daardoor voor en onder het bouwwerk een groot gat ont stond. Onmiddellijk werden de no idige voorzorgsimaatrege.en ge nomen en werd het gevaarl jke ter rein over een groote oppervlakte af gesloten. De loods zelf loopt geen gevaar. Onder leiding van gemeente-inge nieurs ie met het dichtspuiten van het ,gat, dat grooter dan tien Meter in het vierkant is. een aanVaag ge- maakt. Een dubbelgangster vermoord. In de maand Januari van dit jaar werd bij een brug te Batavia het lijk gevonden van een inlandsche vrouw, op ergerlijke wijze ver moord. 1 De politie wist binnen korten Rijd den moordenaar te vatten, een ze keren Saiat. Deze bekende toen. dat hij de man was van den vermoorde en de daad bedreven zou hebben wegens jalouzie. Een zuster van de vermoorde, herkende uit de portret ten het lijk van haar zuster Sarimah. De zaak kon niet voor den Land raad komen, aangezieq intusschen Saiat aan veratandsverbi|istering leed. De zaak was eohter reeds zoo klaar als een klontje, want gedu rende het heele voor onderzoek was Saiat bij voi'.le verstand. Doch als een donderslag bij hel deren hemel kjwam de politie ter oore. dat daar in het verre D©li, op één der ondernemingen, de ware Sarimah leeft. Dezier dagen kwam of Jcieel bericht binnen, waaruit on twijfelbaar vast staat, dat Saiat e vrouw nog in leven is. Op alle vra gen. haaf gedaan, omtrent afkomst familie, huwelijksstaat. gaf zij di recte antwoorden. Zij bekende van haar man te zijn weggeloopen. omdat deze een andere vrouw naast haar hal geno men. Te Batavia kwam zij in han den van een koeliewerver en zoo werkt ze thans in Deli^ Wat nu? Het is thans dus een raadsel, wie daar vermoord is ge worden door Saiat. als zij niet zijn vrouw is. En tot dusver kwamen er geen berichten binnen van vermis sing van een andere vrouw Wie is die dubbelgangster van Sarimah Dit nu zal door de politie worden uitgtevonden. Maar het mooiste van de zaak is. dat Saiat, na genezing, al zijn bekentenissen heeft ingetrokken. Baldadigheid. Te Amsterdam werd de brandweer gewaarschuwd voor een brand in een gesloten Duitsohen goederenwaggon, staande op den Westerdöksdijik aklaar, na bij het goederen station van d» Nederl. Spoorwegen. Toen eomige motorspuiten daar kwamen, stond de waggon, in lichte laaie. Met een straal op motorspuit. en Veohtleiding werd het vuur ge- bluscht. De waggon werd op het bodemvlak en heft onderstel na. ge heel vernield. De waggon was eeni- gen tijd te voren met verpakt por. celejn gevuld. Na de lossing bleef etmba! age er in achter. Naar getuigen verklaren, heeft een straatjongen in een onbe waakt oogenbiik het stroo in brand gestoken. Autobandieten in Londen. Wij hebben reeds meeemolen melding gemaakt van het optreden van auto- en motorbandieten in Londen. Ook nu weer zijn brutale staal tjes voorgekomen van autobandieten De slachtoffers zijn in den regel bankloopers en dames, die'taschjeg met kostbaren inhoud dragen. Zoo werd Stanley Barnes, een jeugdig kaasier, van ongeveer 80.000 gulden beroofd. De bandieten ach. tervo gen hun slachtoffer per auto. Wanneer zij hem ingehaald hebben, stijgen er twee uit, de een slaat het slachtoffer bewusteloos, terwijl de tweede hem uitplunderd. Andery bandieten maken gebruik van «nel- loopende motorfietsen. De Londensche politie heeft een speciaal „vliegende motorafdeeling" gevormd met speciale ra/celwagens en motors, bemand met de brtuaalste waaghalzen uit den oorlog Zij voerden verschillende spannende* achtervolgingen uit. maar jsüoaigden er niet in, de roovers te achter - halen. De autoriteiten denken er over om het politiekorps uit t« breiden. Het is gebleken, dat de Londensche politie, hoewel zij over een groot aantal manschappen be schikt. den toestand niet beheerscht. De politie is yan meening dat de roovers in benden georganiseerd zijn. - Verkeerd optreden der politie Dezer dagen bevonden zich op een avond ten huize van een no-tabel te Aiphen aan den Rijn, aldus wordt uit die plaats gemeld, de l8-jarige dienstbode Van T.. haar verloofde D. de K. en een zoon des huizes, welke laatste omstreeks acht uur op den motor stapte en verdween. Zich van niets bewust, werd den volgenden morgen de dienstbode door de politie gehaald en naar het bureau gebracht, als verdacht van kieeren bij haar patroon te hebben vernield. Ook De K-, haar vrijer, werd van zijn werk gehaaid en bei den Werden verhoord. Tot het meis- ,i© zeide d© commissaris van politie o m-: „Zeg maar, dat je het gedaan hebt, je vrijer heeft al» bekend", en „ja, meisje, aan je oogen kan ik het zien, dat je de kleedingstukkeu hebt vernield 1 Als je het met zegt, sluit ik je op en kom je vandaag niet meer thuis 1" Het meisje werd nog gedreigd met overbrenging naar Den Haag, doch daar het kind volkomen onschuldig was, bleef zij natuurlijk voor dit zonder- dinge verhoor onvatbaar en zij ont kende. Ten slotte drukte de com missaris op de schel en werd heft hevig ontdane en zenuwachtige meisje in het cachot aan de School straat gestopt. Haar verloofde had intusschen - een zelfde verhoor te doorstaan, j ook tegen hem speelde de commis- saris de onwaarheid uit, dat het meisje reeds bekend had. De jon gen, wiens psychologisch inzicht blijkbaar minder oppervlakkig dan dot van zijn rechter was, zeide o.a. nog zeer terecht: „Als U me van zoo n vreemde vernieling verdenkt, stuur me dan liever naar een gek kenhuis!" Deze openhartigheid hielp hem niet veel, ook hij kwam in de cel terecht! Van - s morgens ongeveer elf uur tot 's avonds bij zessen zijn de twee. afwisselend in de cel of op het politiebureau, vastgehouden. Toen kwam de verontwaardigde vader van het meisje, die nota bene lange een omweg gewaarschuwd moest worden dat zijn dochter ge arresteerd was. naar het bureau, om het kind. tegen wie geen zweem pje van bewijs wae ingebracht kun nen worden, op te eischen. De com missaris stuurde de man naar den betrokken notabelEn toen deze telefonisch zijn toestemming had ge geven, kreeg de vader zijn dochten, totaal van de koqk en ziek van zenuwachtigheid, terug! Het meisje heeft zich onder geneeskundige be handeling moeten stellen. Ook haar verloofde mocht huiswaarts gaan Het onderzoek, dat den geheelen dag had geduurd, vermocht niets op te leveren dat de verdenking recht vaardigde! Natiuurlijk heeft de va der zijn doohter onmiddellijk uit haar weinig aangenamen dienst ge- nnmrni Er wordt beweerd, dwt de zoon van desn npftabel de kfleeren uit wraak tegen zijn vader, zou hebben bedorven. De vader der dienstbod* moet voornemens zijn een aanklacht bij de justiti© in te dienen. Gien „edels" adel. Dezer dagen werüen ia hun woning te Parys graaf d Abzac, 35 jaar oud en diens vrouw gravin Madeleine Aussei, 19 jaar oud! gearresteerd. De graaf had reeds enke le dagen geleden met de politie te doen gehad wegens bedrog. Thans wordt het jonge echtpaaf gearresteerd naar aan leiding van een „aanklacht tegen onbe- kende", by het parket ingediend dooi een oude vriendin van de familie d'Abzao te Montauhan. De graaf en de gravin hadden een maand by die vrienden gelogeerd en wa- ren den 29 Oct ji. vertrokken. Den dag I na haar vertrek ontdekte do gastvrouw tot haar groote verbaring, dat xy groote hoeveelheid familiejuweelen, pels werken en andere kostbaarheden, miste. Een en ander een waarde van 100.000 francs vertegenwoordigende. De chef van de recherche, belast met het onderzoek in deze zaak, verdacht aanstonds in verband met diens verle den, den graaf d'Abzac. die voor zijn reisje naar Montauban niet al te wel bij kas waa, sinds zyn terugkeer in Pa rijs op grooten voet leefde, de nachtlo- kalen van Montmartre bezocht en in de rue de Moscou een keurig gemeubeld ap partement van 900 francs per maand had gehuurd. Hij werd aangehouden, toen hij juist bezig waa de noodfge toebereidselen te maken om Parijs te verlaten. In de reeds gesloten koffeirs en taaschen vond men verschillende aan de bestolen dame toe- behoorende voorwerpen, gouden spelden, kostbare balskettingen, een prachtigen waaier van struisvogelveeren in paarle moer gevat en met gouddraad bewerkt, pJsmede een hermelijnen mantel. Verschil lende Vermiste voorwerpen zyn echter niet gevonden. Thans bevinden zich de graaf en de gravin in voorloopige hech tenis. Naar "uit nadere inlichtingen is ge bleken, heeft de moeder van den graaf, die bij hare kinderen inwoonde, de eige nares van hun appartementen de huui opgezegd en als reden genoemd de slech te gezondheid van haar schoondochter, die dadelijk voor een kuur naar Nizxa moest. Het gezin kreeg veel bezoek en de graaf beweerde, dat hij in onderhan delingen was met rijke commanditairen om „een belangrijke onderneming" op te richten. Het onderzoek wordt voortgezet en het is niet buitengesloten, dat het verrassen de resultaten zal ople' Gesnapt. Het was de recherche te Haarlem ter oore gekomen, dat er plan nen waren beraamd om bij een winke lierster op leeftijd, wonende in bet per ceel 125 Kleine Houtstraat te Haarlem, diefstal te plegen. Voortdurend werd het huis bewaakt, tot nader bekend werd, dat het plan uitgevoerd zou worden op Maandag, 's Ochtend vroeg stelde een inspecteur van de recherche zich in den1 winkel verdekt op, en in een tegenover gelegen perceel nam een rechercheur zyn intrek. Omstreeks halfnegen kwam een man den winkel binnen. Hij vroeg een flesch zoutzuur, en de juffrouw ging naar een achter den zaak gelegen bergplaats, maar voordat zij daar aankwam, werd zy in den rug aangevallen door baar loopjonger, v. O. De in den winkel staan- den man schoot den knecht te hulp. De ▼rouw werd vrij onzacht een handdoek voor mond en oogen gebonden en de man nen trokken haar daarna achterover. Onmiddellijk daarna schoot de inspec teur van de recherche toe. Hij ontzette de juffrouw en overmande een den: aan vallers. Vlak na den aanval door den loopjongen, was een derde persoon den winkel binnengekomen. Deze had buiten op den uitkijk gestaan. Spoedig na het ingrijpen van den inspecteur ging hij er vandoor. De rechercheur in het per ceel aan de overzijde van de straat begon onmiddellijk de achtervolging en hield den vluchteling aan in een schuur achter een logement in de Withstraat. De twee aangehoudenen werden naar het bureau van politie gebracht. De derde persoon werd eenigo oogenblikken later in zijn woning gearresteerd. Op hot politiebu reau had de fouilleering plaats. Alle drie aangehoudonen waren in bet bezit van een masker. De daders legden een volledige be kentenis af. Zij waren van plan geweest de vrouw van alle geld en geldswaardige papieren te berooven. Vandaag worden zij aan de justitie overgeleverd. Het zijn van O., loopknecht, 23 Jaar, wonende te Haarlem, van S.f 21 jaar, wonende te Schoten en B., 18 jaar, wo nende te Haarlem. Brand. Te Utrecht is brand uitge- broken in het schoenenfabriekje van dan heer G. in de Twijnstraat te Utrecht. De bewoner, die ongehuwd is, had de wo ning verlaten; in de keuken brandde een gaspit, waarop een theepot stond. Ver moedelijk is daardoor de brand ontstaan. De brandweer had, mede door de ont zettende rook, heel wat moeite om in het brandende perceel te komen. Met een rookmasker voor en nadat een ruit was ingedrukt, kon een brandweerman bin nengaan, doch toen sloegen ook onmid dellijk de vlammen naar buiten. Met eeni- ge slangen op de waterleiding werd het vuur bedwongen. Nadat de brandweer- en andere auto riteiten vertrokken waren, en men druk doende was het blusschingsmateriaal op te bergen,sloegen om half twaalf plotse ling opnieuw groote vlammen uit de achterzijde van het gebouw. De brand weer moest toen opnieuw haar( blus- schingswerk beginnen; eerst ongeveer kwart voor een was eindelijk de brand gebluscht. Het fabriekje en de woning brandden vrijwel geheel uit, en aan de aangrenzen- do perceelen is brand- en waterschade toegebracht. Hui» en meubilair waren vsrxeksrd. i Aan d» «avoluan ovarladan. Do kassier, de heer A. 't Hvan de Maaa- kade, die Zaterdaghamiddag op hel sta- tfon van de Electrisohe Spoorwegmaat schappij Ie Rotterdam onder een trein ie geraakt, is in het Ziekenhuis overleden. Dood gereden. Te Middelburg is een man van ongeveer 00 jaar op den Nieuw Vlissingschon weg door een electriache tram overreden. Hij waa onmiddellijk dood Oplichterijen. De Weenache politie is een aantal bedriegerijen op het spoor vekomon, waardoor vreemdelingen, die huieen te Weenen hebben gekocht, ver moedelijk benadeeld zijn Het is geble ken dat bemiddelaars bij verkoop van onroerende goederen met valsche doen- meuten hebben gewerkt. Een zekere Krueger, die zich qok Kaiser noemde, is in hechtenis genomen. Inbraak. In de woning van den handelsreiziger K. B. in de Zomerhof straat te Rotterdam, is bij afwezigheid Tan de bewoners ingebroken. Uit open gebroken kasten zijn gestolen een geld kistje met 5* of 6 gouden tientjes, 2 gou den munten van Duitsch-Zuid-West- Afrika, assurantiepolissen en een testa ment Voorts een gouden dameshorloge, ®an horlogeketting van zilveren stuiver tjes, gouden oorknoppen en een gouden hoe EEN MOORDENAAR GEARRES TEERD WERD. Hst ongeluk van lang te zijn. Men zal zich herinneren, dat in Den Haag een moordaanslag werd gepleegd op een vrouw in de Kritzingerstraat. Deze moordaanslag vond plaats op 3 No vember 1923. De vrouw werd aan het hoofd verwond an de dader wist 4e ontkomen. De dader was een zwager van de getroffene, A Martijn genaamd, die dadelijk na den aanslag zich naar een kennis had bege ven, daar de revolver had gelaten en naar het station was gegaan, waar hij gen kaartje nam naar het Zuiden des lands. Tot zoover was alles aan de re- iherche bekend, verder moest zij naspo ringen doen. Laten wij beginnen met te zeggen, dat lij in die nasporingen buitengewoon goed is geslaagd en dat de scherpzinnigheid van de Hollandsche politie door dit feit weer eens bewezen is. Men had de gedachte, dat Martyn zich wel eens naar Antwerpen kon begeven hebben ,en tot die gedachte kwam men, omdat de man daar meermalen vroeger vertoefd had. Een inspecteur en een re chercheur van de Haagsche politie ver trokken daarom naar Antwerpen en be gonnen daar hun onderzoek. Werkelijk bleek daar, dat de gezochte er drie maanden gewoond had voor hij naar ons land was gekomen om ei de daad te plegen. Door de inlichtingen, die men kreeg, meende men het spoor in Tilburg te moeten zoeken. De rechercheur reisde weer naar Holland en vond inderdaad in Tilburg iemand, die bijna geheel met het signalement overeenkwam. Ook dezostotr terde en had toevallig ook in hetzelfde lo gement gewoond. De rechercheur kon echter met zeker heid vaststellen, dat dit niet de gezochte was. In Antwerpen kreeg men ween nieu we inlichtingen. Maar toen men aan het opgegeven adres kwam, was de vogel net gevlogen, Het spoor leidde naar Noord-Frankryk in do buurt van Avricourt. In Compièg- no kwam de inspecteur te weten, dat Martyn daal: ergens in den omtrek op een boerderij moest werken. Nu zijn er in deze streek veel kleine dorpjes en een groot aantal ver uit el kaar liggende boerderijen, wat het op sporen niet eenvoudiger maakte. De Haagsche politieman besloot nu per auto de streek af te zoeken en trok met twee gendarmes op weg. Daar de ge zochte 1.85 meter lang is, en de bewo ners van de streek over het algemeen nog al klein, keek hij onderweg goed uit. Langs een der vele landwegen tuffend, zag hij plotseling een groep arbeiders op I het land werkzaam, 'waartusschen een van middelbare lengte De inspecteur stapte op den man toe en vroeg „Wie ben je?" ,M. .m. m. .artyn" stotterde de onthutste landbouwer en meteen stonden de twee jumdarmes naast 1 hem. De arrestatie volgde natuurlijk. De varensgezel-landbouwer rit voorloopig veilig opgeborgen te Montdidier, totdat hij aan de Hollandsche justitie uitgeleverd kan worden. De inspecteur was vol lof over de medewerking van onzen consul- generajl in België en de Fransche politie autoriteiten. Blinde passagiers. De politie te Vli8singen heeft twee Fransche stowa way's aangehouden, die zich aan boord van het Belgische stoomschip B. Oli vier, komende van Antwerpen, hadden verstopt. Aanranding. In de Parklaan te Rot terdam hebben twee onbekend gebleven mannen de dienstbode D. van W. een taschje ontrukt. Vop* de dieven zat er niets van waarde in. Rechtbank ongcluks-i te Rotterdam, troopersmachine Oplichting. Bij C. van Z., steen kolenhandelaar te Kerk-Avezaath, kwam een agent in steenkolen te Tiel met een kwitantie ter vereffening van een leve rantie. Van Z. nam de kwitantie en wees zijn bezoeker de* deur zeggende Üat hij de kwitantie voldaan had. Op klacht bij de justitie- is van Z. thans ta Tiel in hechtenis, genomen. Door koude bevangen. Op het sport terrein van „Sparta", in Spangen, Rot terdam, heeft de losse werkman J. K., uit Overschie, door de koude bevangen het bewustzijn verloren. Een dokter verleen de hulp nadat men er in geslaagd was het bewustzijn bij den man weer op te wekken kon hij zijn weg vervolgen. Ds haastrecht. Gisteren hoeft zich te verantwoorden gehad do 32-jarige land bouwer J. HJ uit Wadduutveen, wien ten laste was gelegd, dat het aan zyn schuld te wyteu is, dat B. Nieuwland zoodanig iichamelyk letsel heeft gekre gen, dat hy aan de gevolgen is overle den. Beklaagde had op 27 Augustus een stroopersmachine op een wagen met lan gen disselboom doen vervoeren door zyn knecht J. Roubos over deu weg langs den dijk naar Haastrecht; deze Robus was hem komen waarschuwen, dat er een wiel van den wagen was geloopen, en beklaagde had in den nacht de ma chine in het donker onverlicht laten staan, met het gevolg dat B. Nieuw land. die per fiets dien weg reed, tegen den 8isselhoom is aangereden, een scheur in den darmwand opliep, waaruit een ernstige buikvliesontsteking is ontstaan, waaraan op 29 Augustus bedoelde Nieuwland is overleden. Beklaagde verklaarde, volgens de „N. R. Gt.", dat zijn knecht lang weg was gebleven en hij per auto naar de machine was getreden. Er was een wiel van den wagen geloopenen samen hadden be klaagde en een ander den wagen links van den weg getrokken. Ze hadden go- tracht den disselboom af te nemen. Dr. E. G. van Rijssel had de sectie verricht en een scheur in den darmwand geconstateerd, waardoor de inhoud van den darmwand in de buikholte is terecht gekomen een de ontsteking is ontstaan. Door een ernstige schok van buiten kan dit letsel zijn veroorzaakt. Getuige ver klaarde, dat mogelijk is, dat Nieuwland 's avonds thuis is gekomen, geen dokter heeft gehaald, zelf den volgenden dag op het spreekuur van den dokter is ge komen en dat rich eèrst 's avonds koorts heeft voorgedaan. Beklaagde vroeg, of' directe opname in een ziekenhuis don man niet had kun nen redden. Dr. van Rijssel meende, dat daarvan alleen in geval van directe opname in een ziekenhuis nog sprake geweest zou kunnen zijn. Getuige J. de Korte had het lijk van Nieuwland aan de politie en den des kundige aangewezen. De agent van politie J. A. Smits had geconstateerd, dat het op den avond van 7 Augustus zeer donker was; de bedoelde weg was slecht berijdbaar. De wagen met de machine stond, van Gouda ko mende, links van den weg, het minst slechte gedeelte, dat men dus nog bij voorkeur bereed. Op 28 Augustus had getuige Nieuwland gehoord en deze had verklaard tegen den disselboom te zijn gereden. Getuige D. Licht had 's avonds half elf Nieuwland gevonden, liggende op den Zuider IJsseldijk onder Haastrecht. De man lag onder den disselboom en klaag- gekom Door de over pijn in den buik. Hij zeide tegen den boom te zijn aangereden. De boom stak een meter of drie uit. Met een ander samen heeft getuige Nieuwland op een fiets gezet en naar huis geduwd. Naar beklaagde op een vraag van den president verklaarde had hy van het ongeluk eejrst na den dood van Nieuw land gehoord. Getuige N. H. v. Schelven was ge passeerd op zijn motorfiets, toen twee mannen bezig waren met Nieuwland, (die heftig kreunde. De disselboom wees naar het midden van den weg, toen getuige hom zag. De weg werd druk bereden. Up de andere helft was men bezig met don aanleg van waterleiding en bovendien had het hard geregend. Getuige W. Dogtorom verklaarde, dat de sknochts van beklaagde 's avonds om 6 uur bij hem was geweest om te zeggen dat zijn wagen dicht by zijn woning stond. Getuige heeft er toen nog op ge wezen, dat do wagen gevaarlijk stond en nog gezegd, dat hij wel verlicht mocht worden. Getuige J. Rouhos had den wagen zoo gezet, dat de boom naar het gras wees, Over het licht heeft getuige met H. niet gesproken. Deze ia met een ander samen naar dem wagen gaan kijken. Getuige G. Th. van Vliet heeft den wagen zien staan, hij verklaarde om trent den tostand van den weg, als de andere getuige. De boom stak in het verlengde van den wagen recht uit. Ge tuige is wagenmaker, had 's morgens den boom gerepareerd en dus, langs ko mende, speciaal op dien boom gelet. Het O.M. achtte do oorzaak van het dhgeval te liggen in het niet behoorlijk verlicht zijn van den wagen. Bovendien j stond de wagen onbeheerd. Voor dat onbeheerd en onverlicht zijn is beklaag de verantwoordelijkheid immers, hij is er zelf nog gaan kijken. Hy had moeten be grijpen dat deze groote machine gevaar voor het verkeer opleverde.' Bezwarend is nog, dat beklaagde wist, dat de weg zoo slecht was. Zelfs zonder c%n langen disselboom was verlichting van den wa gen noodig geweest. Het was 's avond» zeer donker en de weg werd druk bere- Het wetboek van strafrecht schrijft behoorlijke verlichting voor. Beklaagde heeft trouwenszelf gezegd: zouden we er geen licht aan moeten hangen? Was het zooveel moeite geweegt om voor een lantaarn te zlorgen? Er is hier groote roekeloosheid, nalatigheid en onacht zaamheid geweest, die ernstige gevolgen Iheeft gehad. Beklaagde moet ernstig worden ge straft. Eisch 4 maanden hechtenisstraf. Beklaagde merkte nog op, dat Nieuw land op een fiets race-model heeft geze ten, met het hoofd naar beneden dus Uitspraak 25 Nov. Overtreding Warenwet. Verder werd behandeld de zaak tegen G. J. A. V., 34 jaar, bakker te Gouda, die in hooier von nis van den kantonrechter te Gouda, waarbij hij wegens overtreding van de Warenwet het verkoopea van brood, dat niet voldeed aan de eischen, gesteld in het op de Warenwet steunende brood- besluit was veroordeeld tot f 60 hoe- te subs. 10 dagen hechtenis. Beklaagde beweerde, dat het mogelijk was, dat hij misschien uit een baaltje, waarin een gat was en waaruit dus meel zou gevallen zijn, het aantal brooden ge bakken had, dat uit het volle baaltje gebakken kon worden. De ambtenaar van den keuringsdienst verklaarde echter, dat beklaagde reeds meermalen was gewaarschuwd. De adjunct-directeur van den keurings dienst had in het laboratorium gecon stateerd, dat de hoeveelheid droge stof in het brood van beklaagde te gering was. Getuige zeide, dat beklaagde reeds meermalen voor een zelfde vergrijp was veroordeeld door den Goudschen kan tonrechter. Getuige H. J. Dol, keurmeester te Den Haag, heeft ook een analyse van het in beslag genomen brood gemaakt. Het O. M. wees er op, dat in de dag vaarding is ten laste gelegd het verkoo- pen van brood, niet voldoende aan de eischen. .Inderdaad heeft de ambtenaar van den keuringsdienst het brood ge kocht. Beklaagde had bezwaar tegen de hooge straf, maar de straf is, gezien het. feit, dat beklaagde reeds twee veroordee lingen had gehad, niet te zwaar. De ambtenaar vroeg bevestiging van het vonnis van den kantonrechter. Diefstal.' Tegen G. J. G., 23 Jaar, smid, zonder vaste woonplaats, gedeti neerd, wegens diefstal van een tang, een sleutel "ten nadeele van N. J. Mok- veld te Gouda, en van eenige kleeding- stukken ten nadeele van G. Streng, even eens te Gouda, gepleegd in September en October, 6 maanden gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. Do bestolenen werden al» getuigen ge hoord. Het O.M. wilde in aanmerking nemen, dat beklaagde nog nooit voor een vermo gensdelict in aanraking was geweest met de justitie. Toch was spreker slechts aar zelend tot meegaan met het rapport .van het Leger des Heils gekomen. Beklaagde was volgens zijn vorige bazen lui en had een zwervend leven geleid. l)e verdediger, Mr. P. D. E. Teixoira de Mattos meende te moeten opmerken, dat het Leger des Heils dadelijk bereid was het patronaat over beklaagde op zich te nemen. Getuige Streng noemt hier beklaagde wel lui, maar beklaagde \*as alleen ongeschikt voor hot werk, hem door Streng opgedragen. Ingezonden Mededeelingen. Gesprongen Handun B^lli DOOS 30, eo. OO Ctnt. 0 j B(J Apoth. «n Drogistaa. Pharm.f nïir A Mgnii»irtl« nlHzeiVi■Hgg Tien Meter bi) P. DUHEN. Bergambacht. o— BUROCMCESTER en WET HOUDERS van Schoonhoven, zijn voornemen» in het openbaar ten lladhuize aldaar op Vrijdag 28 November a.s., de» voormiddags 11 uur aan te besteden i Bestek en teekening verkrijg baar ttn Stsdhuize tegel betaling van f 3 Inlichtingen verkrijgbaar bij den Oemeente-Opzichter. Schoonhoven, den 15en Nov. 1924. Burgemeester en Wethouders voornoemd HERMANN A SCHREUDER, Loc. Burgemeester. BOOQAART, Secretaris. De ]aarli|k«che PUBLIEKE VERKOOPING tin Boomen en Brandhout en VERHURING van Bouwland zullen plaats hebben In het RECHTHUIS Beederdag 11 December 1924, v.m. 10 uur. Opgaven der perceelen worden ten spoedigste ingewacht t«n kantore van Lopik, o— Deurwaarder tc Sliedrecht, zal In de Qemeent, des voormiddags J0 uur en tn de Oemeente op Vrijdag 21 November, des namiddags 2 uur, publiek verkoopeni t.w. Latten, Planken, Deu ren, Katnen, Balken en Brandhout. te PEURSUM (Plnkevetr.) wegens vertrek. Deurwaarder te Oorinchem, zal voor den heer jd>H. KRO? Pzn-. te diens woon- htlize ho. IT te Peursum b. h. Pinkeveer op Vrijdag 21 November 1924 des voormiddags 10 uur, (gewicht c.a. 70 Ko.), w.o. 17 jortge hennen mei haan (BarneveideCs en Zilver-Dikwis van 1 jaar oud.) Voorts: Nieuw Amerikaansch grenen met zinken kap, Kippenhokken, Voederbakken, Schutting; en EENIO HUISRAAD alt: Taleii, Stoelen Kast, Lampen em. Te bezichtigen morgen, vóór den verkoop. J. W. VAN LEEUWEN, Deurwaarder. Qrocmnarkt 515, Tel. No. 231 Gevraagd ter overname: in Groenten, Aardappelen, Fruit enz.; Melkhandel of Kruidenierszaak. Brieven onder no. 745, Bureau vau dit Blad. Prijzea vanaf f 1475. SIGAREN aij'T'jMevrec Door geheel Nederland franco hui» flinke, wit brandende, geurige siga ren, 100 fijne voor f 4.50, 200 f 8.25, 100 zeer fijne f 6.25, 200 f 11.71. Extra fijne 100 f 7.50, 200 f 14.2S. Brieven van tevredenheid voorradig Veerdienst „Nieuwe Veer", tusschen Alblasserdam en Ridderkerk, ower de rivier de Noord. Aanvang van den dienst des 's morgens 5 »ur tot des svonds 10 uur. tusschen 10 's avond, en uur morgen, moet voor overtocht san d. Ridderkerk.-che zijde de bel worden geluid, aan de Alblasserdamsghe zijde moet worden aangemeld bi) den Veerman, wiena woning del 's nachts wordt aangeduid door een lantaarn waarop (Veerdienst). Opgave vaartuigen en hetgeea met deszelfs mag worden overgebracht Veerpont No. 1 laadvermogen 6110 K.G. Bediening door 1 veerman, bij ruw weder door 2 veerlieden. 75 personen. 50 personen met rijwiel. 3 vierwielige wagens, besp. met één paard elk. 2 n twee paarden 4 tweewielige één paard 3 luxe automobielen. 2 auto-vrachtwagens, geladen t./m. 3 ton 10 stuks paarden of hoornvee. Veerpont No. 2 laadvermogen 13428 K.6. Bediening door 2 veerlieden, bij ruw weder door 3 veerlieden 200 personen. 100 personen met rijwiel. 6 vierwielige wagens, besp, met één paard elk. 4 n n 'we* paarden 7 tweewielige één paard 6 of 7 luxe automobielen. 4 auto-vrachtwagens, t/m 3 ton totaal gew. elk. 5 21 ton 25 stuks paarden of hoornvee. DE ONDERNEMER HENDRIKUS VOS Gzn., Veerman, Nieuwe Veer, Alblasserdam D 228. Roeiboot No. 1 laadvermogen 1177 K.G. Bediening door 1 veerman, bij storm door 2 veerlieden. 16 personew 10 personen met rijwiel. Roeiboot No. 2 laadvermogen 1308 K.G. Bediening door 1 veerman, bij storm door 2 veerlieden. - 16 personen. 10 personen met rijwiel. Vierwielig rijtuig bespan nen met twee Paarden Vierwielig rijtuig bespannen met een Paardi Tweewielig rijtuig bespannen met een Paard Tweewielig rijtuig bespannen met twee Paarden Oroote veetransportwagen bespannen met twee Paarden Hand- of hondenkar Oroote woonwagen TARIEF DER OWERZETGELDEN. Abonnementen dewelke geldig zijn nik **uc,c -• voor de zes werkdagen per week: f 0.45 bestuurder in of bii eenige der .voor- persoon met rijwiel 0.35 0.30 0.40 0.60 0.20 1.— Middelsoort woonwagen0-50 Woonwagen bespannen met honden 0.25 Oroote transport-of meubelwagen, ledig 1.— Oroote transport- of meubelwagen geladen Goederen op wagens: van boven 500 Kg. tot en met 1000 Kg. 0.25 1000 1500 0 50 1500 2000 0T5 Automobjel Automobiel (driewlelig)U.Ji Auto-vrachtwagen (boven 1500 Kg.) ledig 1 (boven 1500 Kg geladen 2.— (beneden 1500 Kg.) ledig „0.50 n (beneden 1500 Kg gHaden 1. 1 0*50 0 20 0.25 Auto-omnibus (boven 1500 Kg n (betteden 1600 Kg.) Motorrijwiel n met zijspanwagen Besluit der Staten der Provincie Zuid-Holland van 26 Juli 1923. No. VIL Dit tarief blijft van kracht gedurende een termijn van 3 jaar, ingaande 11 December 1923. Iedere persoon meer dan de koetsier of bestuurder in of bij eenige der .voor schreven rij- of voertuigen zal mos ten betalen 0*9 Een Paard, Koe, Hit of Ezel f 0.25 Verscheidene dezer dieren tegelijk per stuk".20 Een leider bij genoemde dieren is vrij. Een varken (los) Meerders tegelijk, per stuk ".10 Varkens op wagens geladen vanaf 50 Kg. tot en met 75 Kg. per stuk 0.05 Varkens boven 75 Kg- per stuk 0.10 Varkens beneden 50 Kg. per stuk 0.03 Nuchtere Kalveren, per stuk 0 05 Oras- of vette Kalveren, per stuk„0.10 Een Schaap of QeitA na Een Lam- üi Een Kinderwagen, Kruiwagen, Rijwiel Of Hond- ®-°* Een Passagier. Kinderen vanaf 4 jaar toten met 6 jaar „0.02 J Ben H.L. Uraan, Zaad of Aardappelen „0.07* Ooederen in zakken, balen enz. 100 Kg. wegende Passagiersbagage va* 12H *ot sn met 50 Kg. Passagiersbagage boven 50 Kg 0.10 Losse Koffers, Manden, Pakken of an- dere Bagage tot en met 50 Kg.O.uo 0.40 0 65 Bijzonders Bepalingen. Voor het overzetten zal het hier voor schreven tarief gelden in de maanden Mei tot en met September, van des voormiddag» 5 uur tot des namiddags 11 uur, en in d« overige maanden van des voormiddag 5 uur tot des namidtöagf* 10 uur. Oedurende de andere uren zal voor Rij- en Voertuigen, Vee en Ooederen enz. het drievoud van het tarief verschuldigd zijn en voor: Een Passagierf 0.25. met Rijwiel 0.40 Bij lichten ijsgang zal driemaal de «nkelt vracht gevorderd mogen worden. Bij zwaren ijsgang zal driemaal de dubbele vracht gevorderd mogen worden. Bij gesloten water zal volgen» vorenstaand tarief betaald moeten worden: Voor één persoon ®-®®* met rijwiel- 0.10. Voor al 't overige door tarief vermeld drie maal de enkele Vracht. Aldus vastgesteld door ons Ondergeteekenden, 1 Eigenaren van voorschreven Pont- «n Schuitenveer, April 1923. A De AmESÏntrr,oörndSterf l V^NUNDERN ca. Bar°B ^VANWDDBttSlt

Schoonhovensche Courant | 1924 | | pagina 4