ESDERS' Opruiming Dames- en Kinderkleedlng 60 Schapen, Schoonhovensche Courant Ontsteking la n rit KONT Bij GESLOTEN ZIJN. Groote ORGEL Even tij J voor it Caiavellfc L. C. UERROEII, kbesir. m, 6r* LIJNKOEKEN Arbeider, Dienstbode, Bouwmeid; DIENSTBODE UITVOERING WERKPAARD. KLEEDINGMAGAZUNEN TWEEDE BLAD Een dwaas Kneedmachine. Piano's - Orgels I Hoestsiroop, llemeei vooral mei iimiD til] UERROEHta nestellen üuie WIJNSTRAAT 116, (TEL. 1691). A. N. VAN ZESSEN a.s. Donderdag 4 December Er biedt zich direct aan; Boerendienstbode. Gevraagd: Boerenknecht of -Knechtje, gevraagd: Dienstbode Weduwe, Terstond gevraagd: gezocht, Stolwijk. I.. 30 September 2.. Kwartjesvinders ROTTERDAM van alle restanten tegen gxAprijum van de van-Woensdag 3 December 1924 No. 4900. te Zevenhuizen, St. Nicolaas. Hoofdpijn lijdt Hoofdpijnpastilles vraagt Zit-Slaapkamer Zit-en Slaapkamer koop s Linnenkast Extra Aanbieding te Gorinchem, WILD. S0MMER, Senna's I A.N. van Zessen Schoonhoven Te koop aangeboden: Schoenen en Winterpantoffeli J. v. MEERKERK, Haven 80, SCH00NH0YE3 Geen Cadeaux J. Blankestein, Veerhuis, Schoonhoven Boterletters, Spritsietters, Letterbanket, Appelbollen, Saucijzen. Overheerlijke Speculaaa. Groote sorteering Groote en Sint Nicolaaspoppen. Kleine Plaatselijk Nieuws. Sigaren- en Pijpenmagazijn „PEER". ra^v N.V. Wessanen' Kon. FanriBkeii Wormerveer Gemengd Nieuws. ÖEÏÏÏITERAADS- YIRGADERIRGER. B.I Jr. Kantoor van Mr. 0. J. VAN TBICHT Advocut en Procureur le DORDRECHT li ildur reedi iederl 1 JUNI 1924 - VERPLAATST van Prinsenstraat 18 naar Wegen, «terfgeval zullen de magazijnen ran. Een vaste goed kunnende melken en rijden en met alle boerenwerk bekend, v.g.g.v., huis moet beschikbaar zijn. Brieven onder No. 595, bureau van dit blad. GEVRAAGD aoo spoedig mogelijk of met nieuwe jaar een tegen hoog loon, van g. g. v. z. en goed lfuunende melken. Adres: P. BROERE Joh.ioon Lekkerkerk. Een aankomende P.O., kunnende melken of genegen te leeren, bij T. DE BRUIN, Zevender bij Schoonhoven. Oavraagd een P.O., goed kunnende melken bij A. TEEUWEN, Bovenberg, Bergambacht. Wegens omstandigheden zoo spoedig mogelijk Een of In klein gezin. Vsel vrij. Adres: Wed. M. v. D. PLAAT, B 74, Alblasserdam. Een bekwame P.O., goed met de Kaasmakerij bekend, bij Adr. NOORDEORAAF, „Wilhelminahoeve", Krimpen aan den IJssel. NETTE in klein gezin, voor dag en nacht, van goede getuigen voorzien. Aanmelden FAASEN, Vijverhofstraat II 5a, Rotterdam. RsderijksrlkaWsp „Excelsior" te op Donderdag 11 Decemker a.s., In Café NOOMEN t« Stolwijk. Opvoering van: Tooneelspel in drie bedrijven. Blijspel in één bedrijf. Aanvang 7 uur. - Entrée f 0.71. Plaatsbespreking vanaf Zaterdag 6 December 10 cents extra in Café Noomen. NA AFLOOP BAL. HET BESTUUR. Tö koop aangeboden Flink (Vos. Merrie). Te bevragen bij den heer W. de WAARD, Achterweg, Ammerstol. Afbraak I AfbraakI TE KOOP 100.000 Waalsteen, 20.000 IJselsteen, 10.000 blauwe Pannen, groote partijen Kap- en Vioerdeelen, Binthout a/«, 'A,2/* Voorts: Deuren en Kozijnen enz., op het werk Hugo de Orootstraat naast de fabriek van C. Ja min, Briefadres Q. KOOLHAAS Co 's-Oravenweg 131, Rotterdam, Telefoon 9224. vin ongeveer op Zaterdag 6 December 1924, voorm. 10 uur op de hofstede van O. BRAAT, om contant geld, ti_ verzoeke van de Kerkvoogdij d« Nsd. Herv. Gemeente aldaar, R. GALLAS» Nofarlt Helaas, het raakt gedaan, zuchtte de ««de Sint. Hij liet zijn baard hangen, ver hofstede van den H«e «er den stoel heen, waarin hij zat, en ..u .*1 ^eUDde het hoofd op de handen. Dan «achtte hij, lang en diep. De goede Sint had werkelijk reden om ,te zuchten. Niet alleen, dat hij oud en «tram werd en der dagen zat, neen, hij had nogs meer te klagen. Het volk van de boter jen de kaas, van de rookworsten en de lijden spek, begon hem in den St*Trok° pij vroeger niet altijd met opge wektheid naar het waterland Als de maaDd December in het land kwam, dan begon Hij er reeds naar uit te zien en zeidePieter, jongen, het wordt tijd. De zwarte [Piet was dan bezig om te oefe nen in f het zwaien van de roe en ant- Zeker, heer Sint, het wordt die nu nog aan want Senna's verdrijven in ongelooflijk korten tijd de zwaarst» Hoofdpijn Verkrijgbaar in buitjes van 50 Cent» bij A. N. VAN ZESSEN SCHOONHOTKM Een alleenwonende juffrouw te Qroot-Ammers of omstreken, een ongemeubileerde met kookgelegenheid. Brieven onder No. 460, aan Advert, bureau v.h. T. H O R N E E R, Oorinchem. TE KOOP E«n Inhoud 100 K.fi. T. H. d. ITELT, Qi.êsendim B 403. Een zoo goed sAs nieuw merk Hamilton, 11 Registers en koppeling, Mahoniehout en Spiegeltop. Aan het zttlfde adres een flinke te kuop- Brleven onder No. 590, bureau van dit blad. enz. wegen, a.s. Opening onzer Zaak Hoogstraat 9. Zeer groote voorraad lekl. merken. Profiteert hiervan. Aanbevelend, MEERKERK, TEL. 15. Fr. lev., 10 j. schriftelijke garantie. Proefzendi g kosteloos. der lliimvlUzen en I nlle aandoeningeader I ademhalingsorganen I neme men met ver- trouwen zijn toevlucht tot in flacons van één Qulden - bij - Nameen beerlijken rit in Het fnssciie hezfetss^or is het allereerste: wEven tijd voor 'n CaraveHia". De lucht ia heerKjk, de atmosfeer ozonrijk en de geurige blauwe rookwolkjes zijn een genet voor den kenner. Er is niets, wat een „Caravellis" kan vervangen. Wanneer ge een proef neemt, begrijpt ge, waarom iedere kenner „Caravellis" verkiest. Prime 2 Specials 2Va cent Cnrrma 3 y**nt ud mond r mondstuk) 1-1'/a Tona Opel, Vracht-Anto 1 Indian scoutt met K.M. Teller, «nz. 1 N.S.U. Motor, 2 Versn. en starter lCalthorpe, 2 tact Motor allen In prima ataat en besllat zonder gebreke, Adret BARKOE A LA STATION, Opweg 2, Schoonhoven, Tel. 49 I 3W>0. - 250 - 480 in alle soorten, tegen concurreerende prijzen, bij Zeer geschikt voor SINT NICOLAAS CADEAU mm Een uitnemend ST. NICOLAAS-CADEAU is en blijft steeds Een kistje fijne SIGAREN Oroote sorteering in goedkoope zoowel als in de duurdere soortei Ook verschillende Assortimentkisten en andere luxe verpakktt^ Tevens een prkcht collectie HOUTEN en STEENEN PIJPEN Minzaam aanbevelend Wed. H. BOl'TKB Loplkeritmat 8 - Schoonhovel maar steeds goede waar voor lagen prijs kunt U vinden in de Meubelzaak van J. W. v.d. BERG, Lopikerstr. 25*, Schoonhoven. Prachtsorteering Kapstokken, Spreuken op Fluweel en Chemisch gebrand Koper. Theebladen vanaf f 1,60 enz. enz. Zie mijn buitengewone aanbieding Tabak- en Sigarenkistjes met koper beslag. Als extra Reclame S'/0 KORTING tot 6 Dec. Reparaties zeer billijk. Beleefd aanbevelend, J.W. v. d BERG Meubelmaker, Schoonhoven. a.a. Vrijdagavond om 7 uur BILJARTEN om EENDEN «n KONIJNEN. MUZIEK TOT 12 UUR. Gelegenheid voor Veranderingen en Bruiloften. Aanbevelend Dat waren nog eens dagen. Vol glorie werd de verjaardag van den Sint her dacht door klein en groot, door vrijsters en vrijers. Die verjaardag werd gevierd met speculaas en letterbanket. Winkels hadden hun étalages in rood gezet, de kleur van de liefdo, Want de Sint had de kinderen lief, en in de huizen waa het licht en vroolijk. Wol klaagde Pieter eens, als hij door soo'n vuilen schoorsteen moe^t, maar dan wide de SintPiet, jongen, het is je broodje, als je het niet meer doen wilt ga dan maar naar de ondersteuning, dan kan ik je niet meer gebruiken. Arme Sint, waarom klaag je nu zoo. Het is geen wonder. De waterlanders, de bewoners van de kikkenpoerassen, de in landers van het aanslibsel van den Rijn, pan hem vergeten. Zij denken niet meer san hem. Drie jaar geleden had de Sint het al gemerkt. Het word al minder, en min der, ja eigenlijk al éerder, Zoo'n beetje tijdens don oorlog. Nou ja, kon hij het heipen, dat hij toen net een jaar moest overslaan, omdat hij met rheumatiek te bed lag. Sinterklaas kan ook .wel eens el lendig er aan toe zijn. En als Pieter hem niet zoo met heete kruiken verzorgd had, nou, dan was-io-em allang gepiept ge weest, hoor. Nee, het was niet dAt meer, met Sint's verjaardag. De sjeu ging wruit. En voor- ad sinds e rzoo'n concurentie was go- komen. Een jaar terug, stonden er wel •vier Klaasen in een winkel. Schandalige concurrentie vond Sint dat. Hij kon toch niet een bord voor zijn deur spijkeren met «rop: Hier alleen de echte Sint Nicolaas, met rijksmerk. Arme Sint, wat zucht je toch. Pieter irft ook al niks te zeggen. Hij is ver leen en schuw geworden. Dat komt al- kmaal door die kerremelkdrinkers denkt de Sint. Door die ontrouwe vischboeren door de schandalige streken van die lui, die in veen groot gebracht zijn. Ik doe het niet meer, denkt Sint, ik ga er met meer naar toe. Laten die Hollan ders voor mijn part een fabriek van na- maak-Sinterklazen opzetten, ik ga niet meer naar Holland toe En die kleine jongens dan meneer de Sint, die zoo geestdriftig zingen van Sinterklaas sclujnt door de boomen. En die meisjes dan met een glimlach om de roode lipjes, die fluisteren: „Moeder, zou hij gauw komen?" Ja, da's waar ook, denkt nu de Sint, ik mag geen ontrouw met ontrouw bo- loonen. Pieter, stuur eens 'een draadloos tele gram de wereld in, waarin staat dal ik toch maar weer naar Holland zal komen. tNu weten we het, dat, we het al leen aan de goedheid van meneer de Sint te danken hebben, dat-ie nog eris temt kijken. Maar latèn we nu maar op passen, dat we zijn verjaardag goed vie- gen, anders blijven .we er een volgend jaar tud van. nat I Moordrec „Oi v® met de yooi on Vornool nioi alyorens Uwe inkoopen YCryCGl IIICI, ST, NICOLAAS te regelen, éérst de Etalages van het I, SCHOONHOVEN loont ruimschoot! de moeite te HAVEN bezichtigen. Dit Opgericht 1755* Grootste Voedingswaarde. I Moordrecht, 3 Dec. Door de pluimvee- „Ons Belang" alhier is besloten i beide Kerstdagen in 't Post- t groote pluimveeten toons telling te Aan den heer P. Blaat is een perceel grond aan den Ringdijk alhier in erf pacht gegeven, met het doel hierop een kuis te doen bouwen. Tot bestuurslid van de ijsclub al kier ie benoemd de heer J. de Jong IJz. In de Harmonie trad voor een volle *8-1 op „Het Maasstadtooneel" uit Rot terdam. Uit het applaus kon men mer ken dat het programma zeer in den •maak viel.- Een gezellig bal hield de aan wezigen nog lang bijeen. Het paard van den manufacturier v. i Linden uit Waddinxveen sloeg aan de Vijfde Tochtweg alhier op hol. Aan den Zuidelijken dwarsweg botste het met den *agen tegen een auto, die daardoor in w Tocht terecht kwam Gelukkig werd kot paard nu gegrepen en de auto op het jro?e gehaald. De schade werd door v. A Linden vergoed. Een der rijwielen die bij de aanva ng der veerboot in de diepte waren ver dwenen, is nog steeds zoek. Dagen lang heeft men er naar gedregd, doch zonder «aultaat. Voot het Nutadepartement Moor drechtGouderak, trad in 't Posthuis op ue heer Henri rekking, uit Rotterdam. i*>or spreker werd voorgedragen „Moe- <ter-legendö". Met groote aandacht werd spreker aan gehoord. Met te bewonderen duidelijk heid bracht spreker de verschillende per- jonen naar voren,Aan het einde was oen werend applaus het loon, dat spreker ontving met een woord van dank van den voorzitter, den beer J. L. de Jong. Krimpen a.d. IJssel, 3 Dec. Bij dëh se rie-wedstrijd, uitgeschreven door de Hen- gelaarevereeniging „De Rietvoorn" werd do eerste prijs behaald door G. Geleedts, 2e prijs M. Twigt, 3e prijs G. Dekker, 4e prijs J. Dekker, 5e prijs J. Timmer, 6e prijs W. Dekker, 7e prijs G. Multum, 8e prijs A. Multum, Oe prijs G. Krijgsman, 10e prijs Joh. Multum, He prijs A. Noor- lander, 12e prijs M van Dom Ouderkerk a.d. IJssel, 3 Dec. Door den hoer L. Stam alhier wérd op d# Vijfde (lo lustrum) Internationale Tentoon stelling van Pluimvee en Konijnen, vori ge week te Rotterdam gehouden, de vol gende prijzen behaald in de rassen Zil ver Duckwin: le en 2e prijs voor den fraaisten haan in dat ras. Anconale C*i 2e prijs. Welsummers: le en 2e prijs en f 2,50 voor de fraaiste hen in de niet gevaagde groote rassen, uitgeloofd door de R. P. K. V. Meerkerk, 8 Dec. B. de Groot, aanne mer te ArkeL zou Vrijdagavond met zijn Ford een vriend naar Noordelooe bren gen. Bij een kromming van den Noord- schenweg raakte hij zijn stuur kwijt, zoo- dat hij van den dijk reed en tegen een knotwilg terechtkwam.4 Op dien boom bleef de auto boven het water hangen. De vriend uit Noordeloos was door de voorruit op de motor gewipt. Ofschoon de auto totaal is vernield, liepen de pas sagiers slechts een paar lichte verwon dingen op. Als bijzonderheid tan nj/ worden vermeld, dat ue motor bleef draaien. De stuurinrichting was geheel defect. Nadat alles weer met een andere auto op den weg was gebracht, is de vernielde Ford daarachter gebonden en naar de garage van den heer De Rujj- ter alhier gebracht. Haastrecht, 3 Deo. Zondag hield de Postduivenvereniging „De Snelpost" een tentoonstelling van diverse soorten dui ven in het gebouw Concordia, dat voor dit doel aan het bestuur daarvoor afge staan was. De animo voor deze tentoonstelling was wederom groot. Inzendingen waren gekomen uit Gouda, Gouderak, Haas trecht, Oudèwater, Schoonhoven en Stol wijk Het was een fraaie opstelling op de ta fels in het gebouw, niet minder dan 163 duiven waren aanwezig, verdeeld over 8 klassen. Als keurmeester trad op de heer 'C. P. J. Boer uit Gouda De voetbaivereeniging Sparta had voor de vliegklasse een tweetal medailles be schikbaar gesteld. De redactie van het Goudsche Dag blad had een medaille geschonken voor de, schoonste duif. Voorts was er een 7-tal medailles ontvangen van schenkers, welke niet ge noemd wenschten te wordea Des voormiddags 9 uur was het bestuur met keurmeester, leden en inzen ders aanwezig, waarna de keuring en toe kenning der pryzen plaats vond. Om 11 uur was de tentoonstelling, wel ke tot den avond duurde, voor het publiek opengesteld en kon van het tentoonge stelde door ieder kennis worden ge-' nomen. Het was een fraaie expositie, welke getuigde van groote zorgen aan dezen tak van sport besteed. We vermelden hieronder de prijswin- nera der verschillende klassen; le klasse oude Doffers: le prijs G. Loendersloot te Stolwijkersluis; 2e prijs T. D. Both te Stolwijkersluis; 3e prijs G. den Braber te Gouderak; 4e prijs T. van Vliet te Stolwijkersluis; 5e prijs G. Th. van Vliet en Zoon te Stolwijkersluis; zeer eervolle vermelding G. Th. van Vliet en Zoon te Haastrecht. Aan laatstgenoem de werd in deze klasse ook nog pen eer- vclie vermelding toegekend. 2e klasse, oude Duif inn en: le prijs P. K >ek te Gouda; 2e en 8e prijs G. Th. van Vliet en Zoon te Haastrecht; 4e prijs L. Bode te Stolwijkersluis; 5e prijs H. de Lt nge te Schoonhoven; 6e prijs F. van Vliet te Stolwijkersluis. P. Koek aller schoonste duif. 8e klasse, jonge Doffers: le prijs L. Bode te Stolwijkersluis; 2e prijs G. Vooijs te Gouda, 3e prijs P. Koek te Goudé; 4e prijs G. Braber te Gouderak; 5e prijs V: D. Both te Stolwijkersluis; 6e prijs C. Th. van Vliet en Zoon te Haastrecht; zeer eervolle vermelding C. Th. van Vliet te Haastrecht; eervolle vermelding H. de Lange. L. Bode te Stolwijkersluis schoon ste doffer. 4e klasse, jonge Duiven: lo prijs G. d. Braber te Gouderak; 2e prijs T. D. Both te Stolwijkersluis; 3e prijs P. Koek te Gouda; 4e prijs G. den Braber te Goude rak; zeer eervolle vermelding T. D. Both te Stolwijkersluis; eervolle vermelding C. Eegdeman te Haastrecht. Vliegklasse. 5e klasse, oude Doffers le en 2e prijs B. Blanken te Haastrecht; 3e prijs J. Vermeulen te Haastrecht; zeer eervolle vermelding L. den Hertog; eer volle vermelding T. J Spek. 6e klasse, oude Duiven: le prijs J. Vermeulen te Haastrecht; zeer eervolle vermelding J. den Hertog. De schoonste duif in deze klasse J. Vermeulen. 7e klasse, jonge Doffers: le prijs T. J. Spek te Haastrecht; 2e prijs C. Th. van Vliet en Zoon te Haastrecht; 8e prijs J. Vermeulen te Haastrecht. Zeer eervolle vermelding T. J. Spek te Haastrecht; eer- vollev ermelding C. Aerts te Haastrecht. 8e klasse, jonge Duiven: le prijs J. Vermeulen te Haastrecht;2eprijs C. Th. van Vliet en Zoon te Haastrecht; 3e prijs C. Aerts te Haastrecht- zeer eervolle ver melding C. Th. van Vliet te Haastrecht; eervolle vermelding Th. van Someren schoonst! duif in dm» klasse J. Vermeu len. Haastrecht, 8 Deo. Een 9-jarig zoon tje van den landbouwer J. H. Kasteleijn te Vlist stelde zich onder behandeling van Dr. Hakkenberg alhier, die consta teerde, dat zijn been gebroken was. Dit was gevolg van het vallen bij het over een sloot springen. Gorinchem, 8 Dec. Het is er van geko men dat de Coöperatieve Tuinbouw- en Veilingvereeniging geliquideerd wordt, lo een de vorige week gehouden vergade ring werd het besluit genomen tot den verkoop van het gebouw. Omtrent die vergadering valt het volgende mede te deelcn: Slechts 83 leden hadden aan den op roep van het bestuur om ter vergadering te komen, gevolg gegeven. Notulen en verslag van de liquidatiecommissie wer den voorgelezen en ongewijzigd Vastge steld. Da voorzitter, do heer Joh. Ver meer, van Hardinxveld, zette daarop het doel der vergadering uiteen. Spr. deelde mede, dat door de liquidatie-commissie was besloten tot verkoop van het vei lingsgebouw en den inventaris. De leden dienen zich daarover echter uit te spre ken. Bij de nu gevolgde bespreking wilde een deel der leden onderhandschen ver koop, terwijl weer anderen ervoor waren om het gebouw publiek te doen verkoo- pen. Tenslotte werd een voorstel, om het gebouw publiek te doen verkoopen, met bijna algemeene stemmen aangenomen. Alhier hadden twee zeldzame roof vogels, n.l. slechtvalken, den toren tot tijdelijke verblijfplaats gekozen. Deze vo gels broeden hier niet, doch komen in den winter op den trek ook in ons land. Er werd permissie verleend deze dieren te schieten; een der valken is dan ook ge dood. Motief daarvoor was, dat ze eeni- ge duiven hadden gegrepen. Moercapelle, 3 Deo. De gemeente-be grooting 1925 is door den gemeenteraad goedgekeurd toet een uitgave en inkom sten van f 28.76739- Vlak bij ons dorp moest de groote passagiersauto van Gebr. Buitelaar uit halen voor een luxe-auto. De laatste week niet ver genoeg uit, waardoor de andere een weinigje te ver buiten de ver harding van den weg kwam. Hierdoor verzakte de passagiersauto. De autobe stuurder, de heer H van Vliet van de lijn Moercapelle, zou zijn collega B. hel pen, door zijn auto er voor te zetten, om zoodoende de auto op de verharding te trekken. Dit gelukte niet. Toe® kwam de groote vrachtauto van Gebr. Van Erk, van Zevenhuizen, aan. Deze verleende toen hulp. En in een oogenblik tijds was de auto van B. eruit. Dit ongeval liep enkel met een uur vertraging af. Hillegersberg, 3 Deo. Gistermorgen 8 uur is aan de verbindingsbaan bij deze gemeente het' lijk van een onbekend mans persoon gevonden. IJselijke dood van een arbeider. In een bierbrouwerij te öt. Pieters Jet- te (België) had een vreeselijk workonge- luk plaats. De 35-jarige brouwerszoon gleed uit en stortten in een met kokende mout gevulden ketel in de bierbrouwerij. Toegesnelde werklieden haalden het slachtoffer, dat vreeselijk over geheel het lichaam waa verbrand, uit het kokeigie vocht en ontboden in allerhaast een paar geneeeheeren. De man Btierf echter 'b anderen daags in de ijselijke pijnen. Hij was pas vier maanden gehuwd. Het slachtoffer werd ter aarde besteld onder een grooten volks toeloop. Een 15-jarige jongen doodgepletterd.— Aan den grooten Doorsteek te Berchem, bij Antwerpen, gebeurde een vreeselijk auto-ongeval Een auto uit Scherpenheuvel, kwam aldaar in botsing met een hand kar, voortgestuwd door den 15-jarigen Jozef Sel, wonende Coveliersstraat 73 te Berchem en voortgetrokken door den 17- jarigen Lpd De Reyer, Edelgesteente- straat 17 to Berchem. De ongelukkige Jo zef Sel werd verpletterd tusschen de auto en de handkar en vreeselijk gewond. Het slachtoffer werd dadelijk naar het Maria- gasthuis overgebracht, alwaar hij bij aan komst overleed De andere jongeling werd insgelijks verwond, doch kon na verzorging huiswaarts keeren. Ue politie'stelde een onderzoek in en hoorde verscheidene getuigen Jaij waar schuwde het phrket, dat ter plaatse kwam De autobestuurder moet zich ter beschik king houden, voor het gerecht. Door de tram aangereden. Te Rot terdam is do Zweedscho zeeman D. G. op den Schiedamschendijk aldaar bq het oversteken vaji de straat, door een mo torwagen van lijn 7 aangereden. De man sloeg tegen de straat, werd aan het hoofd verwond en is in het Zielenhuis verbon den. Vechtenda Zigeuners. Te Reinicken- dorf bij Berlijn wonen veel., zigeuners. Tusschen de verschillende stammen was er sinds enkelen tijd voortdurende ruzie en vechtpartijen waren er aan de orde van den dag. Er zaten een aantal zigeuners in een kroeg, toen er plotseling twee andere zi geuners binnenkwamen. Een hunner los te zondqr een woord te spreken 8 scho ten op de zigeuners, die zich in de kroeg bevonden. Drie hunner werden zwaar ge wond naar een hospital gebracht, waar ze intusschen zijn overleden Vijf andere zigeuners werden licht ge wond. De politie, die weldra ter plaatse verscheen, slaagde er in den dader te ar resteeren. Hij had intusschen een kogel in den arm gekregen. Arme kleine. TeLDinxperlo is bij het station het 5-jarige zoontje van den arbei der A. Elburg dat zich al spelende op de rails bevond, door een binnenkomenden trein overeden en gedood. Zeppelindienst AmerikaEuropa. Volgens een draadloos telegram uit Ber lijn komt «er weidra een Zeppelindienst' tusschen de Ver. Staten en Europa. Dr. Hugo Eokantr, d« guagrotrdtr van d# Z R HI by dsn tocht over den Atlanti- •chen Oceaan, heeft verklaard, dat de Zeppelin Goodyear-Cy. niet voornemens is voorlooplg een p&aiagieredianst in te richten, doch enkél een postdienst van éénmaal per week in beide richtingen. De luchtschepen zouden z.i. een half mil- lioen brieven kunnen meenemen a 25 cent per brief. Botsing In den mist. Bij Charbon- nières (Frankrijk) werd een .rachtauto, bestuurd door een 23-jariger. man, opge houden wegens defect. Twee arbeiders, die zich eveneens op het voertuig bevonden, staken een handje toe. Intusschen daagde een tweede vracht auto op, waarvan de bestuurder, wegens den mist, het eerste voertuig niet ont waarde. Een hevige botsing volgde. De twee arbeiders werden zwaar gewond. Naar het gasthuis te Lyon overge bracht is een van hen er kort na de aan komst overleden aan een schedelbreuk. De andere verkeert in zorgwekk enden toestand. Een herbergier In zijn bed vermoord, De houder van de drankgelegenheid Delhaiso te Ougree in België, werd dood in zijn bed gevonden. Het lijk droeg ver scheidene kwetsuren en een bebloed dolk- mee lag naast het lijk. De moord zou diefstal tot drijfveer hebben. Het parket werd gewaarschuwd. PEURSUM. Alle leden zijn tegenwoordig. Voorzitter de Edelachtb. heer Diepen horst, burgemeester. Secretaris de heer P. Muilwijk. Notulen gelezen, goedgekeurd en vast gesteld. Aan de orde van hehandeling is als volgt: 9Een ingekomen schrijven van den heer J. de Haas te Noordeloos, dat namelijk de autobuseen, wegens gevaar, des avonds niet zoo vlak achter elkander zullen mo gen rijden. Wordt op advies van B. en W. afwij zend' beschikt. Voorts.een verzoek van het Gemeente bestuur van Goudriaan om een Commissie te vormen, bestaande voor deze gemeente uit 2 personen om zoodoende te trachten rijkssubsidie te verkrijgen tot onderhoud van de Postkade, Benoemd worden de heeren A. Kooijman en A. van Houweling en tot plaatsvervangers de heeren W. de Kuiper en H. Kloek. Vastgesteld wordt het suppletojr kohier der hondenbelasting over 1924. Ingediend is de rekening en verantwoording ovör 1923 van het Bur gerlijk Armbestuur te dezer plaatse. Wor den door de heeren A. van Houweling en H. Kloek nagezien en accoord bevonden, waarna de vaststelling volgt. Een verzoek zal worden gedaan aan het Burgerlijk Armbestuur alhier, voor een ruiling van grond toe te staan voor H. van Houwelingen. De voorzitter acht zulks dringend noodzakelijk in 't belang der openbare veiligheid on zulks ter goed keuring aan Ged. Staten voor te dragen. Nog wordt mededeeling gedaan, dat mej. Blok is benoemd tot onderwijzeres in de nuttige handwerken. Hierna sluiting. REEUWIJK. Voorzitter, tevens secretaris, de heer L. J. Lucasse, burgemeester. Alle leden present. De vergadering wordt met gebed ge bed geopend. De notulen worden voorgelezen en na een kleine opmerking van den heer Van Roon, goedgekeurd en vastgesteld. Ais eenige mededeeling wordt door den voorzitter meegedeeld, dat aan den hoog- sten inschrijver Boeren te Waddinxveen het sloopingswerk is gegund van de voormalige politiewoning aan den straat weg. Punt 2 der agenda: Voorstel ran B. en W. leges-heffing voor de afgifte van jachtakten. De heer L. P. van Leeuwen vraagt of er nog verschü in die akten is. Wordt de eene jachtakte duurder betaald dan de andere? De voorzitter: Ja zeker. De heer L. P. van Leeuwen: Dan zou het beter zijn de akte, die voor plezier genomen wordt, hooger te belasten, dan de broodakte. De voorzitter: Er wordt alhier slechts een akte uitgereikt voor pleizier. En er zal 20 pet. geheven worden van elke acte. Het voorstel wordt daarna zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Punt 8: Voorstel van B. en W. niet in te gaan op het verzoek van den R.-K. Boerenbond en het bestuur van de Holl. Maatschappij van Landbouw, om gratis gebruik te maken van een lokaal in school A. De voorzitter leest het verzoek voor en zegt verder, dat ter vergoeding van vuur en licht door beide corporaties in zijn geheel f 25 vergoeding moest gegeven worden. De laatste f 25 zijn nog niet betaald en nu vragen de beide vereenigingen of de gemeente, die f 25 wil schenken en voortaan gratis het lokaal in gebruik kunnen nemen voor het onderwijs, te geven door den landhouwcursusleeraar. De beide vereenigingen kunnen moeilijk die f 25 missen. Weth. Schalkwijk licht het verzoek toe. Het onderwijs aan meergenoemde cursus te geven moest uitgaan van een vereeniging, om zoodoende Rijkssubsidie te krijgen. Van die rijkssubsidie werd de vergoeding betaald voor het gebruik van het schoollokaal. Die Rijkssubsidie is nu komen te vervallen en vandaar, dat de vereenigingen niet meer konden betalen. Het leergeld kon niet meer ver hoogd worden, de cursus was bijna af- geloopen. De heer Verboom: Ik vind het ver schrikkelijk, dat 2 lichamen als de Boe renbond en de Holl. Maatschappij van Landbouw, die toch bestaan uit gesitueer de landbouwers bij de gemeente, aan klampen om f SA. Zoo iets moeeten die vereenigingen bun naam te na achten. Wet. Kapteljn: De kas van die vereeni gingen li slecht, maar de gemeentekas dan. Het rijk geeft geen subsidie, dan de gemeente de dupe maar laten worden, dat gaat toch niet. De heer C. van Leenwen: Ik ben er voor die f 25 oude schuld te schenken. De gemeente heeft nog niets gedaan om dit onderwijs te steunen. Er wordt wel door de 'gemeente aan de Geitenfokkerij gegeven. De heer J. C. Hagen: Bij de geiten fokkerij vinden we de koe van den werk man. Het zijn dus de kleine luiden die daardoor geholpen worden. Overigens ben ik het met de heeren Kapteijn en Verboom eens. De heer G. Vermeulen Wat de neer Verboom gezegd heeft zou waarheid be vatten indien al de landbouwers lid van de vereenigingen waren. Het is slechts een klein aantal, dat deel uitmaakt van de genoemde vereenigingen. De heer Verboom is nog niet over tuigd. Er zit geen pit of ziel in die lichamen, en dus zouden ze voor zoo'n luttel bedrag geen kwijtschelding vragen f 25, ze rooken het aan sigaren af. Het voorstel van B. en W. wordt in stemming gebracht en met 8 tegen 3 stemmen aangenomen Voor stemden de heeren Kapteijn, Van Os, Teekens, L. P. van Leeuwen, Ver boom, Vente, Hagen en Van Roon. Tegen de heeren Vermeulen, Sohalk- wijk en G. van Leeuwen. Punt 4: Voorstel B. en W. om het sa laris van den 2den ambtenaar ter secre tarie, den heer G. B. van Leeuwen, te verhoogen. De voorzitter leest het verzoek van dien ambtenaar om verhooging van salaris voor en zegt, dat de meeningen in de vergadering van B. en W. verdeeld wa ren over deze verhooging. Weth. Kapteijn wil geen verhooging. Weth. Schalkwijk wil het salaris van f 760 met 1 Jan. a.s. brengen op f 800, met 2 jaarlijksche verhoogingen van f 100'tot een maximum van f 1000. En ik zelf wensch het salaris te bren gen op f 1100, met 4 jaarlijksche verhoo gingen van i 100, tot een maximum van f 1800. De heer Van Roon: Mijnheer de voor- litter, ik ben het jongste raadslid, weet dus ngo niet goed den gang van zaken maar mij is verteld, dat toen secre taris werd, de voorwaarde gesteld heb, dat U de meerdere kosten zou betalen, die ten laste van het secretariewerk mochten komen. Wanneer er een tweede ambte naar ter secretarie is, zouden de secre taris en de le ambtenaar wel bij kun nen dragen aAn het salaris van den 2en ambtenaar. Temeer daar ik hoor dat de le ambtenaar ook het ontvangerswerk verricht. De voorzitter: Nu ja* bijdragen. We kon den wel f 10 afdragen en wat de vraag betreft of ik beloofd heb de kosten van het meerdere werk te betalen, daarop doe ik de wedervraag o! er heeren raadsleden zijn, die dit positief kunnen zeggen. De wedervraag werd niet beantwoord. Weth. Kapteijn: Ik ben tegen verhoo ging van salaris, omdat het mijn vaste overtuiging ia, dat er geen tweede vol wassen ambtenaar ter secretarie noo- dig is. Was dat waar, dan zeer ze ker, was het salaris te gering. Verdient deze ambtenaar te weinig, welnu, laat hem soiliciteerèn, hier is hij volgens mijn meemng met noodig en zooais in ieder j particulier bedryf, moet ook de gemeente, wanneer zij met een ambtenaar en een volontair ter secretarie het afkan, geen tweede ambtenaar aanhouden. We heb ben hier een eecretaris, een le ambtenaar en een 2e ambtenaar, die, wordt de sala- risverhooging aangenomen, pver twee jaar aan de gemeente niet minder zal kosten dan f 7000. En dat moet uit de belastingen voortkomen. Laat het perso neel liever langer werken. Ze hebben slechts een werkweek van 35 uur. De heer Verboom: Het valt me tegen. Het adviee von B. en W. is in deze maar mager. Ik had gedacht, dat de voorzitter wel met een lijstje zou zijn gekomen van de salarissen in andere gemeenten van ge lijke draagkraoht. De voorzitter: Dat is aanwezig. Ik heb het ook in de vergadering van B. en W. getoond, maar de wethouders hechten er weinig waarde aan. De voorzitter leest vervolgens tal van gemeenten op waar het salaris van den len ambtenaar varieert van f 1400—f 2000 en de tweede ambtenaar van f 1000 f 1500. Weth. Schalkwijk: We kunnen toch van het salaris der ambtenaren het niet afnijpen om een motorbrandspuit te gaan - koopen. Weth. Kapteijn verwijst naar de ge meente Moordrecht met één ambtenaar. De heer Hagen zegt, dat we hier een voorstel van vertrouwen hebben Zegt de voorzitter dat zoo'n tweede ambtenaar er volledig noodig is, dan moeten we hem niet op zoo'n laag salaris houden. De heer Van Os: Werkt de ambtenaar naar het genoegen van den voorzitter, verricht hij het werk goed, dan ook het volledige salaris. De heer Verboom vindt nog maar steeds de inlichtingen mager. De heer L. P. van Leeuwen blijft wel buiten stemming als vader van den 2en ambtenaar, maar wil toch even zeggen, dat geen der raadsleden iets van het secretariewerk afweet. Ik" niet en U niet (Dit laatste aan het adres van weth. Kapteijn). Weth. Kapteijn: Krachtens mijn ambt als waarnemend burgemeester weet ik dat wel. Tijdens dat de 2e ambtenaar zijn militairen dienst vervulde, heb ik als waarnemend* burgemeester dikwijls aan het secretariepersoneel gevraagd, is er ook achterstand in het werk. Hqt ant woord luidde steeds, wel iets, maar niet noemenswaardig. En vandaar dat ik nog 'eens zeg, zoo'n tweede ambtenaar is niet noodig. De heer Hagen doet nog een voorstel het salaris op 1 Januari a.s. te brengen op f 1000, inet 4 jaarlijksche verhoogingen van f 50 tot een maximum van f 1200.

Schoonhovensche Courant | 1924 | | pagina 3