VEERDIENST. VEERDIENST Ulatermolenaar. m net rnioaziiR „De soordrachi" Geeriruida Louisa maas Boerenarbeider HUWELIJK. Smidsknecht. Dienstbode Huishoudster, Boerenarbeider Boerenarbeider Dienstbode. M. VAN MULLEM. B. G0MPERS Stadsnieuws. Gemengd Nieuws. Hoestsiropen voor Kinderen 1 elegrammen Visscherijberichten. Marktberichten. Advertentiën ■IIsSSIESSÊSSils&S f 25-jarige Echtvereeniging HenariH noordeorail, Dankbetuiging. uied ui. F. Brannon Gerrit Verkaik Huishoudster. Terstond gevraagd: sTr^,} Stolwijk, COLLECTE f lOOO. ter leen gevraagd, Terstond gevraagd: Boerendienstbode vraagt Coöp. Boerenleenbank te Groot-Ammors. Er biedt zich aan: Er biedt zich aan: Terstond gevraagd: Ouderkerk a.d. IJssel (dorp) Nieuwerkerk a- d. IJssel. Aankondiging, De Ondernemer: Lekkerkerk lOpperduit) - Kienw-Lekkerland - bij de Zijde) maakt hiermede bekend, A. H00GENB0EZEM. Notaris R. W. H. Pitlo, 2 H A. Weiland, zijn weer de nieuwste Voordrachten en Tooneelstukjes vernrijgbaar. Gouda Bruilofts-Liederen 1 Cent per stuk. De heer Cl vaa.dw Gieaiwu Aa. ia benoemd tot .lid der Commissie van Ar bitrage voordevergoeding der koeten van aaekenhnieverpleging, uitgaande van de te Schoonhoven gevestigde Maatschappij. De Raad dezer gemeente is bijeen geroepen tegen Maandag 29 December, a.s., des namiddags ten half acht uur, ter behandeling van de volgende pun ten: 1. Ingekomen stukken. 2. Stemming over het voorstel inzake volkstuintjes in het uitbreidingsplan sportterrein. 3. On derzoek geloofsbrieven 0. Pannevis. 4 Vaststelling vergoeding bijzondere school boventallige onderwijzers. B. Royeeren aanslagen hondenbelasting. 0. Benoeming i lid. Commisie van Toezicht op het Lager Onderwijs. 7. Benoeming lid Stembureau UI. 8. Regeling Comptabiliteit. 9. Voor stel tot opheffing der functie van boven tallige onderwijzer aan school I. Noordeloos,- 19 Deo. Maandagavond verzakte alhier een auto van de firma De Jager te Sliedrecht. De auto zakte tot de assen weg. Gelukkig bleef deze hangen tegen de boomen. Door materiaal van Buizer werd de auto weder op den weg gebracht. Wegenverbetering is drin gend noodzakelijk. Zijn wij goed ingelicht, dan zal Zondagavond a.s. het electrisch licht in de Ned. Herv. Kerk voor het eerst bran den. Alweer een vooruitgang. Het is wel jammer, dat de straatverlichting nog niet in orde is. Volgens inlichtingen moet dit toegeschreven worden aan het feit, dat materiaal niet uit Duitschland wordt aangevoerd. Maandagavond werd door de IJs club „Voorwaarts" een jaarvergadering gehouden in het café Vonk, Er waren ongeveer 90 leden tegenwoordig. De voorzitter opende met eenige hartelijke woorden de vergadering, waarbij o.a. het overleden eere-Iid H. v. Es en den naar elders vertrokken vioe-vooraitter, Dr. A. Jansen werden herdacht. De notulen werden voorgelezen en goedgekeurd. De penningmeester deed verslag van de kas, waaruit bleek, dat ongeveer f 100 in kas was. De rekening werd door een commissie onderzocht en in orde bevon- déè. Het aftredend bestuurslid, de heer D. v. d. Haven, werd bij acclamatie her kozen. In de plaats van G. Damsteeg, welke heeft bedankt, werden 2 com missarissen gekozen, de heeren F. Slob en D. de Jong. Het punt algemeene be sprekingen werd o.a. besproken op wel ke wijze bet 40-jarig bestaan der ver eeniging herdacht zal worden. Besloten werd dit aan het bestuur over te laten. Ten slotte had nog een gratis verloting plaats. Zevenhulzen, 19 Deo. J.L Dinsdag gaf de Muziekvereniging ,JDe Kleine Trom petter" haar 1 ste uitvoering in dit sei zoen. De heer C. van Hanswijk opende als voorzitter met een kort woord dezen - avond. Vervolgens gaf hij het woord aan den beschermheer, den burgemeester. De burgemeester begon met te zeggen, dat het hem genoegen deed, een woord te spreken in het belang der vereeniging. In keurige bewoording memoreerde spr. het volgende, ten eerste de vorderingen, die de vereniging in het ilgeloopen jaar weder gemaakt had, door met twee eer ste prijzen op twee concoursen to beha len. Diit was voor spreker een prikkel om de aanwezige jongelui op te wekken lid van de vereniging te worden; ten tweede een woord van dank aan den di recteur, den heer Bielen; ten derde aan den waarnemend directeur, den heer C. Heij; ten vierde aan al de leden van het gezelschap; ten vijfde besprak de burge meester een der moeilijkste vraagstukken der vereniging, n.m. het financieele Hiervoor werd den heeren dank gebracht die de ingezetenen bezocht hadden, om gelden in te zamelen voor de vereniging Nadat spr. zijn persoonlijken dank hier omtrent aan de aanwezigen gebracht Had voor hun offervaardigheid, gaf hij de leiding aan den directeur. Van de muzieknummers, die wij ten gehoore kregen, zullen wij dit zeggen, dat door de uitvoering der muziek, het eprekwoord: goede wijn behoeft geen krans, hier in dezen tot een waar woord gemaakt is. Het tooneelstuk: Het Vijfde Gebod, is zoo opgevoerd, dat wij dit niet van di lettanten hadden kunnen of mogen ver wachten. De heldin werd in het laatste bedrijf zoo dramatisch vertolkt door mej A. Ales, dat er maar weinigen in de zaal waren, die zonder tranen waren. Ook al de overige leden waren uitstekend bere kend voor hunne rollen, en kwamen goed tot bun recht. Een woord van dank mag hiervoor niet onthouden worden aan den regiseur, den heer H. Hartman. Wij kunnen zeggen, dat deze avond in aange name herinnering zal blijven. De heer D. Bontenhal had nog een aardige attractie met een wandelende pop. In een komisch toespraakje zette hij de bedoeling uiteen. Op het laatst werd de pop onder de aanwezigen ver raden. Dat dit een en ander de lachspie ren geweldig in beweging brachten, kan men begrijpen. De heer J. B., zittende op zijn mo tor, is, toen hij in den Zuidplaspolder reed, pardoes tusschen twee paarden, die voor een wagen gespannen waren, ingereden. Een der paarden sloeg tegen den grond. Wonderlijk kwam B. er goed af. Een touw, waarmede de paarden met den langen boom verbonden zijn, brak stuk. Ook een tuig werd beschadigd. Nieuwerkerk a.d. IJssel, 19 Deo. Bur gemeester en Wethouders hebben be kend gemaakt, dat de Burgemeester Dinsdag en Vrijdag van elke week v.m. van 101/2 tot 12 u. voor ingezetenen de zer gemeente te spreken is. Van gemeentewege is Woensdag a.s. n.m. 2 u., in de school op het dorp ge legenheid tot inenting en herinenting. In deze gemeente zal getracht wor den een dames-comtè te vormen, dat zich ten doel stalt op te richten een moe dercursus, een bakercursus, huizorg enz. Capelle n.d. IJssel, 19 Deo. De voor eenige maanden opgerichte Oranjevaree- niging „Da Schinkel" mag zich n een flinke belangstelling verheugen. Reeds meer dan 100 personen lieten zich als lid dezer vereeniging inschrijven. Woensdagavond gaf de aid. van den Vrijheidsbond haar eerste van de vier cursusavonden, welke zij dezen win ter voor haar leden hoopt te geven, waar bij als spreker optrad de heer H. Groe- newout uit Santpoort, met het onder werp: Ontstaan, Beginsel &n Doeleinden van den Vrijheidsbond. Van het begin tot het einde heeft de heer Groenewout de aanwezigen weten te boeien en een hartelijk applaus viel hem dan ook bij het einde zijner leerzame rede ten deel Voor de betrekking van chauffeur- werkman aan deze gemeente hebben ziel niet minder dan 229 sollicitanten aange meld, terwijl voor de betrekking van los werkman of halfwas 10 liefhebbers zijn. De burgemeester dezer gemeente maakt bekend, dat in Januari a.s. voor den dienstplicht moeten worden inge schreven personen, die geboren zijn in het jaar 1900. Op Dinsdag 13 Januari en 20 Januari telkens van 24 uur n.m., zal in het bijzonder gelegenheid worden gegeven zich voor deze inschrij ving aan te melden ter gemeente-secre tarie. Tot penningmeester van de ouder- commisie van school I is benoemd de heer Gk Twigt. Donderdagmiddag gaf de Chr. Meisjesvereeniging „Martha" gelegen heid tot het bezichtigen van de door haar dit jaar gemaakte kleedingstukken, waar van een flink gebruik is gemaakt In totaal zijn 187 stuks kleedingstukken door bovengenoemde vereeniging ver vaardigd, welke eerstdaags aan oudenen behoeftigen zullen worden uitgedeeld. Ammerstol, 19 I^ec. De heer H. J. S. alhier had een wondje aan zijn arm, dat zwoor. Op een gegeven oogenblik be merkte hij, dat naast het wondje een roode streep was ontstaan. Hierdoor on gerust geworden zijnde, stelde hij zich onder behandeling van den dokter, die bloedvergiftiging constateerde. Deze heeft den heer S. verbonden. Krimpen a.d. Lek, 19 Dec. Door den heer P. van Namen is ontslag genomen als lid van de Commissie van Toezicht op het lager onderwijs. Een zoontje van P. Groen werd in de Oosterstraat door een wielrijder over reden. De knaap bekwam hierbij een ga pende hoofdwond. Door de Commissie van Toezicht op het lager onderwijs ie aan Burgemeester en Wethouders een voorstel ingediend om in 1925 een andere regeling der va- cautie in te voeren Gouderak, 19 Dec. De dienstplichtigen van de üchting 1925 uit deze gemeente G. Palsgraaf, B. van Rijswijk en A. van der Vlist, zullen in het tijdvak van 1—5 October 1925 worden ingelijfd bij het 3e Regiment Infanterie te Bergen op Zoom. Groot-Ammors, 19 Dec. De gezonken motorboot van den schipper Kortlever al hier is door een drijvenden bok van de firma De Gier gelicht. Dezer dagen vergaderde de A.-R. Kiesvereeniging Nederland en Oranje in de Consistoriekamer. Na de opening volgde de voorlezing der notulep, Daarna werd een begin ge maakt met de bespreking van het stem busprogramma 1925. Er werd gesproken over den grondslag der A.-R. Partij, welke gelegen is in de Heilige Schrift. Verder kwamen de volgende token tep sprake: behoud van weermacht, verzet tegen den ontwapeningsgeest, aflossing der schulden, afschaffing der Staatslote rij, sterke drank, Zondags rust, afschaf fing der vaccinedwang. Ook de doodstraf kwam ter sprake, evenals de bestrijding der oneerbaarheid. Over een uit te noo- digen spreker werd nog geen definitief besluit genomen. De besprekingen zullen m de volgende vergaderingen worden voortgezet. Lekkerkerk, 19 Dec. Door mej. M. A. G. L. van Langeraad is tegqn 15 Fe bruari a.s. eervol ontslag gevraagd als hoofd der Nienhuis-Luijten Fröbelschool alhier. Door zeer velen zal dit bericht voor zeker met een gevoel van spijt gelezen worden. Nleuwpoort, 19 Deo. Het zoontje van den heer G. van den Bosch alhier was met zijn hondenkar op weg om een paar bussen melk te halen, toen opeens een andere hond op hem toeschoot, tengevol ge waarvan kar en hond in de haven te recht kwamen. Voorbijgangers haalden spoedig kar en hond er uit, zoodat ver- dar alias goed afliep. Naar ons van betrouwbare zijde wordt medegedeeld, zal eerstdaags be gonnen worden met den bouw eener groote zilverfahriek. Daar de groote ma chines al reeds gekocht zijn en al spoe dig zullen komen ,is het voor onze ge meente wel een verblijdend bericht, zulk een industrie ook hier te krijgen, temeer daar men ons mededeelt, dat deze niet alleen dient voor schepwerk, doch dat de nieuwe ondernemers ook voornemens zijn oüd-Hollandsch Zilver en groot mo dern Schepwerk, alsook foroeerwerk te maken. De mogelijkheid bestaat, dat 30 a 40 mepschen er een bestaan in zullen vinden. Amelde, 19 Dec. Alhier ontstond een begin van brand bij den heer C. M. aan den Zouwendijk. Door een klein onopgemerkt defect in den schoorsteen, had het behangsel rondom de kachel vlam gevat. Door toegschoten hulp werd het brandje in zijn aanvang gebluscht. De vrouw was door den schrik het huid* uitgeloopen en de baas was zelf niet thuia. Gorlnchem. 19 Deo. De afdeeling van den Alg. Ned. Aannemersbond alhier had aan de betrokken arbeidersorganisatie medegedeeld, dat zü voor 192b een col lectieve arbeidsovereenkomst wenschte te sluiten eensluidend aan die voor 1924, uitdrukkelijk echter onder de voorwaarde dat v.óór 16 December 1924 de afsluiting moest zijn vastgelegd. De arbeidersorga nisatie (de Centrale Bond van Trans portarbeiders) heefte het voorstel afgewe zen en verlangt een loonsverhooging van f 3,80 per week voor machinisten, mo lenhazen enz. en f 3.90 per week voor het overige personeel. Dit zou de loonen brengen op resp. I 30,80 en f 26,40. Benschop, 19 Dec. Woenadag avond |.l. had in de zaal vaa den heer J. van Delft alhier de eerste algemeene ledenvergadering plaats van de opgerichte Coöp Boeren - leenbank te Benschop. Na onderteekening van het leden- registerwerd behandeld en vastge steld. het huishoudelijk reglement. Overgaande tot benoeming van een kassier, wend mei op één na algemeene stemmen benoemd de heer C. Kopipenol alhier. Voorts werd verkiezing gehou den van een Bestuur en een Raad van Toezicht, waarvan de uitslag fwas ale volgt: Bestuur: de heeren G. Brouwer, voorzitter; J. BosJz secretaris; J. Verweij, 2e voorait ter; P. Colió, plaatsvervangend ld Raad van Toezicht: de heeren R. van Beusekom, Burgemeesteo. voor zitter; C. P. Beijen, secretaris-, E. van Qosteajom Pz., 2e voorzitter .P. J. Lokkerkerker, plaatsvervan gend lid. Te beginnen met de eerste Woens dag in de maand Januari a.fl., en vervolgens wekelijks zal de Kassier des avonds van 6 tot 8 uur ten zijnen huize zitting hou den, zoodat zij, die hun spaargel- den cjoorïoopenid otf tijd^fijk wen- sohen te beleggen, of zij. die een voorschot wensehen te ontvangen, op genoemden tijd hun verlangen daartoe kunnen te kennen geven. Aanmelding lidmaatschap bijdfen kassier of bestuursleden. Men zde verder de advertentie. 5n dit blad voorkomende. De heer Johs. Doornenbail alhier heeft den bourw* van een nieuwe hof stede opgedragen aan de heeren M. A. Oosterbeejc en A. A. van ÈJleel aannemers alhier Gouda. 19 Dec. De Kamer van Koophandel heeft besloten een pro test te zenden aan de Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland over het herhaaldelijk voorkomend ongerief, dat handel en nijverheid ondervin den Van den slechten toestand, waarin de Wierickerkade zich be vindt. Zooals men weet, is de vorige week in deze kade wederom eens gat geslagen ter grootte van 40 meter, waaraan tot op heden gteemer- lei hersl&eiiimg is geschied. De Wiericke, welke de .verbinding vormt tusschen den Hot.andschen IJssel en den Rijn, ie een zeer druk bevaren waterhet gevoig van. dezq doorbraak is dan ook, dat schippe rij en industrie daar ter plaatse thans reeds geruimen tijd stilliggen. De Kamer zal thans afdoende verbetering vragen van deze kwes tie. Het eenvoudig herstellen van dezetn dijk komt haar niet voldöem de voor. Ged. Staten moeten naar het oordeel der Kamer aan den on- derlingen naijver, die tusschen de verschillende onderhoudsplichtigen blijkt te bestaan, voorgoed een ein de maken.'Degenen, die tot onder houd verplicht zijn, moeten zich niet zonder meer van dezen piicht kunnen afmaken en het is naar het inzien der Kamer ten zeersite ge- wemscht. „dat aan dezen toestand voorgoed een einde worde gemaakt De Minister van Arbeid, Han del èn Nijverheid heeft aangewezen als plaatsvervangend voorzitter van den Raad van Arbeid alhier, den heer T. S. Goslinga, voorzitter van den Raad van Arbeid te Leiden. Deze benoeming zou er op kun nen duiden, dat vermoedelijk niet de finitief in de te Gouda bestaande vacafllre zal worden voorzien), doch een oplossing zal worden gezocht in de richting van vermindering van het aantal Raden van Arbeid. Meerkerk 19 Dec. Woensdag avond heeft de Anti-Revolutionnai- re kiesvereen. „Eendracht maakt macht" alhier een openbare verga dering in het café „Hof van Hol land" Nadat de voorzitter, de heer J. Notting, de vergadering met gebed en een kort inleddmgswoord ge opend had, gaf hij het woord aan den heer A. Groenendijk uit Rot terdam, die als spreker optrad met het onderwerp „Ontwapening of niet?" Deze begon zijn rede met den volgens spreker: Zijn wil als wet uitspraak „Wat is oorlog?". Dit is aan anderen op te dringen door middel der wapenen. Daarna her innert hij aan den verschrikkelij- ken wereldoorlog, die achter ons ligt en noemt de verschillende ram pen, die zoom oorlog met zich brengt. De A.-R. partij is over tuigd, dat de Eeuwige vrede een maal zal komen. Thans echter is de gedachte aan vrede slechts een scfioone droom. Wie den oorvog wil uitroeien, moet den mensch veranderen- Vervolgens noemt spreker de groepen van mensch en, die ontwa pening willen. In de eerste plaati de groep, die de bezuinig.ngj tot het uiterste willen doorvoeren, dooh ook hieraan is een grens. De bewape - ning moet volgens de anti revoiu - tionnaare beginsels voldoende zijn voor de tegenwoordige w jxe van oorlogvoeren. Tot de 2e groep be- hooren zii, die om politieke rede- jen voor de" ontwapefning zijn, ssoo- als de Communisten, Anarchisten, en syndicalisten, die de toestanden, die thans in Rusland heeraehen als een ideaal beschouwen. Een derde groep vormen de Vrijzinnig en Sociaau-Democraten, doch in veel minder ernstige mate dan de vorige grbep. Spreker zegt, dat de S.D,A. P. aan het draaien is geweest, door in 1914 de oorlogscredieten toe te stemmen en in 1918 getracht heeft zelf hei heft in handen te krijgen. De A.-R. partij wil geen milïtairis- me, d.w.z. een militaire overheer - sohing. maar een leger en een vloot om onze vijanden buiten de gren zen te houden. Na nog een> ge woor den gesproken te hebben in het belang der A.-R. partij, eindigde spreker zijn boeiende redd, djie door een. groot getal aanwezigen aan dachtig werd aangehoord. Daarna werd doqr den voorzitter het stellen van vragen, waaraan gelegenheid gegeven tot debat en het steden van vragen, door 2 per sonen gebruik werd gemaakt. Na dankzegging werd de verga-* dering door dm voorzitter gefloten In de maand Januari as. moeten voor den dienstplicht wor den ingeschreven de personen, die geboren zijn in 1906. Voor de aan gifte ter inschrijving zal in het bij zonder gelegenheid worden, gegeven ter gemeente-secretarie alhier, op Donderdag 8 Jan. a.s., tusschen 10 en 12 uur. Voor dit doel zal te Leerbroek, ten Raadbuize. zitting gehouden worden op Dinsdag 18 Jan van 9% tot 10% uur. en te Nieuwland ten Raadhuize oü Dins dag 13 Jan., van 11 tot 12 uur. Gouderak, 19 Dec. Dinsdag 16 Dec. hield de atd- Gouderak van Volksonderwijs een propaganda- avond. De voorzitter, de heer 0. P. Vleggeert, opent met een woord van welkom en sprak er zijn vreugde over uit, dat 2500 ve.en ter verga dering waren opgekomen, en gaf hierna het woord aan. den heer J. Bedjen, uit Bodegraven, die zich bereid verklaard had, dezen, avond spr. op te treden met als on derwerp: „We.ke propaganda". In den breede zette spreker uiteen, welke propaganda de afdeedngen voeren moeten en dit met veie voorbeelden aantoonde en ten slotte aandrong, de aid- Volksonderwijs te versterken., door zich als lid b4j die afdeeling aan te sluiten. Uit het warm applaus, dat op spr.'s rede volgde, b.eek, dat de rede was ingeslagen. De voorzitter dankte spr. voor zijn mooie rede en hij hoopte, dat het hier gehoorde door alle aan wazigen in praktijk gebracht zal worden, en aizoo dienstbaar ge maakt worden tot groei en bloei van onze openbare school. Vervolgens werden afwisselend zang. muziek en een paar tooneel stukjes opgevoerd, waarop bij elk nummer een daverend applaus velg- de, wat ook geen wonder was, want alles werd op voorbeeldige wijze uitgevoerd, 't Was dan ook hierom, dat Dr. Beekenkamp het woord vToeg om zijn donk utt te spreken voor a les wat Volksonder wijs in den loop dezer dagen ge presteerd heeft, en bracht hulde aan het bestuur der afdeeling, voor de activiteit, bij dit allee betoond. De voorzitter sprak zijn donk uit voor de hulde, aan het bestuur gebracht, maar wil er toch op wij zen. dat zij alleen tot dit allee in staat is gesteld door den kraoihti- gen steun van vele leden, sprak nogmaalls zijn dank uit aan allen, die op zoo tastbare wijdte bi jk heb ben gegeven, van hun liefde voor de openbare school, allen aanspo rend. steeds als trouwe wachters rondom de openbare school te staan, om ten slotte deze uitmuntend goed geslaagden propaganda-nyonid te sluiten. Ingezonden Mededeelingen. Kwellende pijnen in kiezen, tanden en aangezicht, verdrijft men door Sanapirin-fabletten (Mijnhardt) Kokér 75 ct. Bij apoth. en drogisten. Schoonhoven, 19 Dec. Als de noodklok luidt. Wanneer gevaar dreigt van buiten-af, dan slaat mem de handen ineen om ge zamenlijk den vijand te bestrijden. Dan luidt de noodklok, zwaar en bang, en roept alle burgers samen; helpt al wat helpen kan. Het zou logisch zijn, als ook in tijden van druk voor een industrie alle indus- trieelen saam zouden werken om aan den naderenden ondergang het hoofd te bieden. Vandaar, flat wij gemeend had den, dat alle leden dor Nijverheidzver- eenlgtng de laatete vergadering zonden hebben bezocht, temeer wpar op de agen da stond het punt: „Vakverknoeiing." Er was echter nog geen voile 60 procent der heeren aanwezig. Uit pure belang stelling voor hun vak bleven de anderen weg. Ieder heeft den mond vol over vak verknoeiing en moordende concurrentie. Ieder fabrikant jammert over den nade renden ondergang der Schoonhovensche zilverindustrie men acht het niet noo- dig een vergadering der vakvereeniging bij te wonen. Ook bevreemdde het ons zeer, dat het punt: vakverknoeiing wel op de agenda was geplaatBt, doch het dagelijksch be stuur met geen bepaald voorstel kwam, de zaak zelfs niet in bestuursvergade ring scheen te hebben besproken. Een dergelijk belangrijk agendapunt* had o.i. toch wel betere verzorging verdiend. Dan had de beaprekiilg meerdlre vrucht kun nen hebben. Als de noodklok luidt Voor de Schoonhovensche industrie luidt zij sedert lang, bang en zwaar. Maar als er geen ontwaken komt, geen besef van de noodzakelijkheid om samen te werken in ieder opzicht, dah vreezen wij. De'fabrikanten moeten nauw aaneen gesloten, beseffen, dat een goede organi satie en prijszetting noodig is. De ge zellen moeten nauw aaneengesloten, gaah inzien, dat een behoorlijk loon noodig ia, en de industrie niet naar beneden helpt, doch juist een stuwing naar boven geeft. En komt die saamhoorigbeid niet, laat dan maar een comité van buitenstaan ders trekken en plukken om de industrla omhoog te werken, dan gaat ze onver biddelijk naar den kelder. De heeren, die in het comité Zitting hebben, staan buiten de industrie, maar voelen zich, door saamhoorigheid, ge drongen om iets te doen. En juist die saamhoorigheid ontbreekt nog bij de in- dustrieelem. Wanneer er blijft lakschheid en lauw heid, ten opzichte van het vak, ten op zichte van de ontwikkeling van bet vak, dan zullen later de wrange vruchten geplukt worden. Dan krijgt men rust. •Dan houdt de noodklok op van luidep, omdat er niet meer te luiden valt Dan is de industrie dood geluid Zoover behoeft het niet te komen. Wanneer allen hun taak zien en schou der aan schouder staan, dan kan veel verbeterd en veel opgericht worden. Het is ten hoogste tijd om de pogingen te steunen, dienu worden aangewend om een goede en hechte organisatie te krij gen. •SCHOONHOVEN I LET OP UW SAECKI Het Nut „Ik ben van huis uit een gediplomeerde spotgeest", zoo verklaar de gisteravond Ciinge Doorenbos, toen hij zijn smeuiige liedjes voor ons kwam zingen. „Als er iets gebeurt", zoo vér- telde hij verder, „nou, dan maak ik er een liedje op". Een levensliedjeszanger, dat l« de heer Doorenbos, de man met het jon ge gezicht, met het wei-verzorgde uiter lijk, de prettige manieren om iemand bo zig te houden. a De heer Henri C. Dupont had een zware taak om zijn confrater bij te hou den. Deze huppelde dan eens binnen, dan weer uit de maat, soms was er heel geen maat. Als we ook eens een woord speling mogen gebruiken, dan zouden we hem den maatloozen maat willen noe men. Ja, en wat nu te zeggen over den avond. Dat wè kostelijk genoten hebben, was te voorzien, dus behoeft niet extra gememoreerd te worden. Dat er veel ge lachen werd, is bij zulk.een joligen le vens liedjeszanger niet te verwonderen. De heer Doorenbos heeft het talent och eigenlijk niets bijzonders, van huis- uit meeg. kregen om zijn auditorium bezig te houden, met zijn eigen werk, een geheelen avond. Neen, wij wedden, een heele week. Dan zou het de Nutsleden nog. niet verveeld hebben. Er waren van die heel fijne stemmings dingetjes bij, waar je toch even te wor stelen had met een prop in je keel. B.v. „Bloemen" en „Berusting". Maar zooals in het leven, werd ons ook gisteravond het eene oogenblik ernst en het volgen de oogenblik humor gegeven, die insloeg, zooal» „Pa's ei" er was niemand, die de duizend gulden verdiende en van het doen van boodschappen door go- trouwde heeren voor hunne echtgenooten in de Bijenkorf. Een fijn dingetje was ook „Kindje, Kef en teer", met het telkens gefloten refrein. De heer Doorenbos heeft met den heer Dupont ons het .leven doen zien, in heel zijn rijken omvang, in heel zijn bonte verscheidenheid. En de indruk, dien we meenamen, was een onverdeeld gunstige, temeer, daar we het bal niet bijwoonden. UitdeelInfl „Tryfosa", Donderdag avond hield de Sch Meisjesvereeniging „Tryfosa" haar jaarlijksche uitdeeling. Ruim 170 kleedingstukken konden aan ongeveer 60 gezinnen worden uitgereikt Vooral in dezen tijd een welkome ver rassing voor velen Liet dit andere jaren wel eens wat te wensehen over, dit jaar mocht „Tryfo sa" zich in veler belangstelling verheu gen, waarvoor het bestuur gaarne open lijk zijn hartelijken dank uitspreekt. Politie. Gelijk bekend, was aan den nacht-agent Heijkoop op zijn verzoek met ingang van 1 Januari eervol ontslag verleend. De Burgemeester heeft echter berter gevonden, als de nacht-agent nog aanblijft, zoodat hij de eerdte drie maan den van het volgend jaar voorloopig tij delijk blijft. Dit is geschied, opdat de Burgemeester als hoofd der politie, gelegenheid zal heb ben het politiekorps te kunnen nagaan en zich op politieterrein te oriënteeren. Niet aanvaard. De heer A. van Mo- zijk heeft zijn benoeming als lid der Commissie tot Wering van Schoolver zuim niet aangenomen 19 Deo Verwachting tot Zaterdagavond: Matige Zuidelijke wind, zwaarbewolkt, 0f betrokken, waarschijnlijk weinig of „on neerslag, zelfde temperatuur. Esn gebruikt 2-spels ORGEL met 8 rog., 2 kniezwellen, koper, Pianomodel WW bJIUIken Pr'Js af tb geven door J. A. GROENEVELD, Schoonhoven. Trap van een ^faard. - In de Van der Takstraat te Rottordiatm heeft de yoerman R. N. B. uit Over- Bchie een trap van een paard ge kregen, tengevolge waarvan zijn rechterbeen is gebroken De man is in het ziekenhuis opgenomen., Het grootste gebouw der wereld. Chicago krijgt een nieuw gebouw, dat het grootste ter wereld zal worden. Het jal 30 millioen dollar kosten. Het krijgt een vergaderzaal met '20.000 zitplaatsen en 'n hotel met 3500 kamers. Voorts zal sr een radiotoren bij gebouwd worden, booger dan de Eiffeltoren. Een zonderling ztraatongeval. Te Londen zijn zeven voorbijgangers ge wond bij een ontploffing in Great Tower- street, waarbij over een afstand van zes voet het plaveisel in de lucht vloog. Ver- moedelijk heeft een werkman, toen hij met een houweel op een straatklinker ■loeg, door dien slag een hoeveelheid ontsnappend gas doen ontbranden. Vergiftig» drank. Nu het Kerst feest nadert, bestaat er in Amerika groo te vraag naar gesmokkelden alcohol, met het gevolg, dat de hoeveelheid spoedig uitgeput is. Het gevolg hiervan is, dat er veel rerrakcht» alcohol in des han del wordt gebracht. Reeds zijn tien per sonen in New-York gestorven door het drinken van vergiftigden alcohol. Het totaal aantal dooden bedraagt deze maand reeds 20. Bovendien liggen nog verschillende personen ziek in het gast huis. Zij zullen waarschijnlijk blind net gasthuis moeten verlaten. Een Moordpartij in Hongarije. In het plaatsje Roö heeft een vroegere rit meester, Tammere geheeten, zijn vrouw en twee zijner kinderen gedood, waarna hij zichzelf door vergif om het leven heeft gebracht. Eec derde kind is nog in leven. Als reden geeft hij in een brief op zenuwoverspanning. Een drama op zee. Op ongeveer twee mijlen van de kust, ten Westen van Ostende, heeft zich een vreeselijk drama voorgedaan. De sloep O 49, bemand met den pa troon en de gebroeders Heenderson, was op sprotvangst uit. Op zeker oogenblik deed een felle wind het bootje kantelen en de drie mannen vielejt iq het water Zij wisten zich achter aan het scheepje vast te klampen, dal omgeklonken rond dobberde. De patroon steude een der broeders, die het dichtst bij hem was. de jongste, Hendrik, 10 1/2 jaar oud. smeekte de beide anderen hem ter hulp te komen, ,daar hij het niet langer kon| uithouden* Eilaas, de twee anderen waren zelf zoodanig uitgeput, dat zij niet bij machte waren aan zijn smeekingen gevolg te gerven. En na een half uur wanhopigen strijd, moest de kleine Hendrik het scheepje loslaten en verdween in den kolk! Slechts een uur na het ongeval daag de hulp op: de gebroeders Pincket met hun sloep O 160, die de 2 schipbreuke lingen oppikten, d*e letterlijk bevroren"' waren. Met moest hen een heel uur wrijven, om ze weer tot bewustzijn te brengen. Toeh is hun toestand nog hachelijk. Ingezonden Mededeeringen. Mijnhardt Borsthonlngsiroop 60 c- Mijnhardt'i Thijmiiroop 75 c- Ai,ga siroop (ook bij Kinkhoest) f 1.75. Bij Apothekers en Drogisten. (Eigen Radlo-dlenit). De verhooging van den Tabaksaccijns. DEN HAAG, 19 Dec. Da Eerste Ka mer heeft heden met 23—10 stemmen aangenomen het wetsontwerp tot ver hooging van den Tabaksaccijns. Een voorstel tot ontwapening. DEN HAAQ, 19 Dec. Bij de behande ling der Oorlogsbegrooting in de Twee de Kamer Leeft jie heer Van Zadelhoff meegedeeld, dat door de leciaal-demo- cratische Kamerfractie eerlang een voor stel tot ontwapening bij de Tweede Ka mer zal worden ingediend. Bezoldigingsbesluit. DEN HAAG, 19 Dec. Naar wij van be voegde zijde vernemen, zal het Bezoldi gingsbesluit 1925 wel met ingang van 1 Januari a.s. worden ingevmrd. Van een ladder geMort. AMSTERDAM, 10 Dec Hedenmiddag zijn twee glazenwasschers, die in,, de Va- leriusstraat werkzaam warin, van een ■ladder gestort. Beiden zijn naar het Wil- helmina Gasthuis overgebracht. Hun toe stand laat zich vrij ernstig aanzien. De massa-moordenaar Haarmann. HANNOVER, 19 Dec. De massa-moor denaar Haarmann is sehuliig verklaard aan 24 moorden en ter dood veroordeeld. Zijn medeplichtige Granz is tot twaalf jaar tuchthuisstraf veroordield. Smokkelaar doodgeschoten. ZWOLLE, 19 Deo. De smokkelaar E. te Langeveen is in de gemeente Tubber- gen door een rijkscommies doodgescho ten. In gezelschap van éenige zijner makkere trachtte hij 20 liter Duitsche alcohol over de grens te smokkelen. Na herhaalde aanmaning ran halt te hou den, werd hem het doodelijk schot toe gebracht. VEENDAM, 19 Dec. De bakkerij van de firma Hoogendoorn is vannacht ge heel uitgebrand. De schade is belangrijk. AMMERSTOL, 19 Deo. De vangst van gewone rivier- en poideirvisch was in de afgelloopen week niet groot, daar de visachers vanwege het ijs niet konden visschen. Thans is de visscherij in den pölder we derom aangevangen en er wordt druk geviseht. vooral met de sdhar kels, daar deze visecherij het meest ioonend is De palingviascherij w<aq van weinig beteekenis. Ook is de visscherij met jde zegen weer aan gevangen. In de rivier vischt men met den zegen Op sommige plaatsen wordt bevred gend. op andere pi minder voldoende gevangen. De snoekftdken leveren op. zoodat het meerendeèl der vi*- schers ze hebben opgehaad. Men besteedt thans voor: snoek van 82—38 ct., baars 16—22 ot., paling 35—110 ct.. bliek 8—22 01, voorn 510 otalles per KHo. De zftlmvangst geeft zoo mj en dan teekenen van leven, zoodat de f ouwvisschers nacht aan nacht in de weer zi'n en dan weder in hun ijver verflouwen, wanneer ®ij In enkele dagen niets vangen. Van het hervatten der werkzaam heden der kleine zalm zegen vissche- rijen is nog geen sprake. DELFT, 18 Dec. Vette koeien le kw. f 200—500, kalf koeien le kw f 250— 500, vaarkoeien f 150350, magere var kens f 1452, nuchtere kalveren f 10 24, biggen f 514, paarden f 1500375, rumivioesch f 1,20, f 1,05, f 0,90. Aan voer 157 runderen, 18 paarden, 8 ma gere kalveren, 53 schapen of lammeren, 451 varkens, 387 biggen en 7 geiten of bokken. DELFT, 18 Dec. Boter f 2,90—3 peT K G. Aanvoer 5 /8 en 1 /10 v., wegende samen 110 K.G. GOUDA, 18 Dec. Aangevoerd 133 par tijen kaas. Handel flauw. Prijzen le kw. f 58—62, 2e kw f 54—57, met rijksmerk f 63—66, f 55—02 Boter. Red. aanvoer. Handel .vlug. Goêboter f 1,25—1,30, Weiboter f 1,10— 1,20. Eieren. Per 100 stuks f 10,50—12. Red aanvoer. Handel matig. GOUDA, 18/Dec. Vette varkens 37 39 cent per half K.G. Groote aanvoer Handel stug. Magere varkens 34—36 ct. per half K.G. Groote aanvoer. Handel matig. Magere biggen f 814. Red. aan voer. Handel redelijk. Lammeren f 30 36. Red aanvoer. Handel redelijk. Nuch tere kalveren f 1218. Red. aanvoer. Handel vlug. ZEVENHUIZEN, 19 Dec. Veiling van 17 Dec. Aanvoer 5551 kippeneieren, pr. f 1012, aanvoer 75 eendeieren, prijs f 9.509,90, alles per 100 stuks hanen f 1,652,15 per stuk: kippen f 1,50 2.40 per stuk: eenden f 1,80 per stuk konijnen f 1,503,75 per stuk. 1899-1924. Zoo de Heere wil hopen Onze geliefde Ouders Gerrlt Stuivenberg en Hendrika Rietveld, 21 December a.s. hunne te herdenken. Dat zij nog lang ge spaard mogen blijven it de wensch v.an hunne Dankbare Kinderen. Lopik, 19 Dec. 1924. Heden overleed tot onze diepe droefheid onze geliefde Echtgenoot, Vader, Behuwd- en Qrootvader ia den ouderdom van 53 jaar WED. H. NOORDEORAAF- di Boom. F*. C. L. NOORDEORAAF. A. MOLENAAR- NoORDEORAAr. A. MOLENAAR. L P. C. NOORDEORAAF. E. A. NOORDEORAAE. H. NOORDEORAAF- en Kleinkind. Krimpen a.d. IJssel, 17 Dec. 1924. Qetrouwd Arie Potuiit Jz. en Baldina Aartje vin der Stok. Haastrecht. 17 December 1924. Getrouwd: G. TUKKEIi J.Ci. en R. v. d LAAN, die, mede namens wederzijdsche familie, hartelijk dank zeggen voor de vele blijken van belangstelling bij hun Huwelijk ondervonden. Bleskensgraaf, 15 Dec. 1924. Ondergeteekende betuigt, mede namens de Kinderen, aan de Buren, Vrienden en Bekenden haar har telijken dank voor de vele blijken van belatfestelling en goede hulp, ondervonden tijdens de ziekte en en het overlijden van haar Echtge noot, Vader, Behuwd- en Groot vader, den Heer Barend Noorlander. Uit aller naam, Wed. B. NOQRLANDER- v. d. Veer. Bergambacht, 19 Dec. 1924. Kerkweg. Heden overleed In den ouderdom van 76 jaar, onze geliefde Moeder, Behuwd-, Qroot- en Overgrootmoeder, Hilversum, J. L. BRANDON. L. J. BRANDON. Java, J. T TOB1—Brandon. '•-Oravenhage, A. BRANDON—Evans. Schoonhoven; J. A. BRANDON. Bern, T. L. A. MCURS- Brandon. Hilversum, W. F. H. BRANDON. Brussel, W. BRANDON. A BRANDON— Oeoroe Klein-en Achterkleinkinderen. Hilversum, 17 Dec. 1924. Voor de vele en hartelijke bewij zen van deelneming ontvangen bij het overlijden van onzen geliefden Vader den Heer zeggen wij hartelijk dapk. M. A. VERKAIK J. A.JENNÉ- v. d. Meijden-Dooterom. E. JENNÉ. Bergambacht, 19 Dec. 1924. Wegens tijdelijke ophelling ven den auiobusdiensl POLSBROEK - SCHOONHOVEN maakt ondergeteekende bekend lederen Woensdag Weer le rijden ep de Markt. Vertrek Schoonhoven10,11,30,6,15 Vertrek Polsbroek 8,30, 10,30 Zia verder dienstregeling IJsselstein—Oouda. lederen Donderdag van Polsbroek 8 30 uur v.m. naar Oouda, uit Oouda 11 uur. DE ONDERNEMERS. Net Meieje, P O. 2P jaar v.g.g.v. biedt zieh aan ais Br. letter B aan Boekhandel J. DE VEN te Qoudi. Een goed kunnende melken en met alle boerenwerk bekend. Hui» beschikbaar. Adrts I. W.SPtK, Nieuwe Vetr, Streefkerk. Net Pereoen9 P.O., zag zich gaarne geplaatst bij Kaashandelaar of ander bedrijf, goed met paard en wagen kunnende omgaan. Br fr letter B, Boekh LAQEND1JK. Oroot-Ammers. TERSTOND OEVRAAOD een flinke Dienstbode p o. bij H. DE BRUIN, Koopman, Vlist Het Polderbestuur van Ammers- Oraafiand, Achterland en Peulwijk, roept sollicitanten op voor de betrekking van Indiensttreding 1 Januari 1925. Het Polderbestuur voornoemd: D« Polderschout, M. HAKKESTEFOT. Crnstlg gemeend. Een heer, 17 jaar, met goede, vaste positie, wsnscht kennismaking met meisje van ongeveer dienzelf den leeftijd. Brieven liefst met portret, welke op eerewoord worden geretour neerd en g. h. v. en v. letter A Hulp postkantoor Molenaarsgraaf. In plaats van Kaarten. —o— Ondertrouwd Ik C. DE KEIJZER en D. C. VAN LIT. Huwelijksvoltrekking 31 Dec. a.s. 0— De BURGEMEESTER der gemeente maakt bekend, dat op 23 en 24 December a.s. een lang» de huizen der Ingezetenen ytl worden gehouden voor be hoeftigen én dat het z g Nieuwjaarwenachen (bedelen) binnen de gemeente li VER BODEN. Stolwijk, 19 December 1924. De Burgemeester voornoemd^ VAN HEMERT, t door landbouwer.Tegen 7pet. rente, met een aflossing van f 100.per drie maanden. Brieven onder No. 420, aaa het bureau van dit blad. Gevraagd Cen Halfwas Bekend met boerenwerk en hoef beslag. Adres: O. A. OOOSENS Mr. •mid te Qiessen-Nieuwkerk. Een melken geen vereischte. Brieven aan Hulppostkantocr te Noordeloos. Mevrouw WILLEBR ANDS-ORT. Leuvekavem 117, Rotterdam Ean flinlca Inlichtingen te bekomen bij Mej. Hehewerth, Schoonhoven. Houders van Rekening-Courant-, Spaar-tn Voorschotboek es. worden beleefd, doch dringend verzocht hunne Boekjes beslist in te leveren ten Raadhuize den 22e, 24e of 29 December a.s., des n m. tusschen 2—4 en 6—8 uur. HET BESTUUR. Een netts van m.b.l. met een jongetje vam 9 jaar, liefst in klein gezin, uit djn burgerstand, P O. Brieven onder no. 140, aan het bureau van dit blad. Tegen Februari gevraagd: Een goed kunnende melken en varen en met aile boerenwerk bekend. Huis met Tuin beschikbaar. Zondags niet aan te melden. Adres: T. DE JO NO. Benedenkerk C 76, Stolwijk. Een goed kunnende melken en met alle boerenwerk bekend. Adres: W. KREUKNIET, E 84. Papendrecht. een flinke Adres: O. fc. Vonk, Oem. Se'cretaris, Molenaarsgraaf. GeUgenheidskoopjes. Singer handnaaimachines met kast enz. 15, 23, 38, 40. Hoogarm hand- naaimach: m.k. 10,12,14. Gegaran deerd nieuwe handnaaimach. werkt voor- en achteruit 36.—. Singer trapnailmach. m.k. 45, 60. Singer trapnatimach. kabinet 75, 85, «*60. Singer kleermakerstrapnaaimach. allernieuwste model 17,50, 35, 45. Verder Pfaff, Noumann en alle andere merken beneden iedere concuffentie Repareeren, inruilen. Vermeulen's Naaimachinehandel, Kipstriat 42, Rotterdam. Ondergeteekende M VAN MULLEM, wonende te Nlsuwerlsrk a.d IJssel, doet ter voldoening aan het Alg Reglement op Overzetveren, dat de overtocht van het veer Ouderkerk i. d. IJnel (dorp)-Nieuwerkerk i. d. IJssel wordt onderhouden met een IJZEREN ROEIBOOT, met een draagvermo gen van 1300 K. O of 15 personen. De bediening geschied door den ondernemer over de rivier de IJssel bij aanmelding van passagiers: TARIEF per psrsoon f 0,03 met rijwiel of kruiwagen f 0,05 met kar of handwagen f 0,10. Na 's avonds io uur f 0,10 en na 's nachts 11,15 f 0 25, met "of zonder I rijwiel. Bij stormweer en bediening door twee man dubbel tarief. Bij ijsgang en bediening door twee min f 0,05 met rijwiel f 0,10, door drie m*n f 0,20 met of zonder rijwiel. Bij sterk ijs ivoetpad) f 0,03. Abonnement voor arbsidsrs en schoolkinderen, per week f 0,26, met rijwiel f 0,35. Nieuwerkerk a.d. IJssel 16 December 1924. Ondergeteekende A. HOOOENBOEZEM, wonende te Lekkerkerk (Opperduit), ter voldoening aan het Algemeen Reglement op overzetveren, dat de overtocht van het Veer Lekkerkerk (Opperduit) - Nieuw-Lekkerland (bij de Zijde) geschiedt me4 een HOUTEN ROEIBOOT, met een draagvermogen van 1000 K.G of 10 personen. De bediening geschiedt door den Ondernemer over de rivier de Lek, bij aanmelding van passagiers. Tarief t, Van morgens 6 uur tot Zonsondergang f 0 075 per persoon, met fiets f 0 15. Van Zonsondergang tot 10 uur per persoon f 0.15, met fiets f 0.25. Na 10 uur per persoon f 0.50, met flets f 0.60. Alvurt Lekkerkerk (Opperdiit). De Ondernemer: Lekkerkerk, 19 December 1924. ten overstaan van te Oouda, op Doilerdag B Januari 1925 bij inzet en op Donderdag IS Januari d.a.v. bij afslag, telkens des voormiddags te elf uur, in het Hotel „de Zalm" i te Oouda, van een flinke met hooiberg en steenen achuur, gelegen agn den Gouderakschen dijk. B. no. 202, in de onmiddellijke nabijheid van Gouda, met ruim uitkomende aan den Tiendeweg. "Vrij van huur. Aanvaarding het land bij de be taling op 25 Februari 1925 en het huis met I Mei d.a.v. Catalogi!} gratis op aanvraag. WIJDSTRAAT 17 TELEFOON 479 blijft steeds het goedkoopste adres en is liet meest gesorteerd In Bruilofts-Artikelen tegen concurreerende prijzen Kg=>:

Schoonhovensche Courant | 1924 | | pagina 2