Uitvoering Mortem wiunmi - Schoonhoven Fkerstboom^ CADE AU11 - D. BOON - SCHOONHOVEN, A ■vt VILTH0EDENÜ! Frans van Camp Bahlmann Co. Ml zwane Mantels ISchoonhovensche Courant VJ Een Operette ..oelening en uitspannino" L. C. VERR0EN, Influenza vanaf f 2,75, in verschillende kleuren, bij Gouda - Schoonhoven Voor Bergambacht bij Fa. J. VAN VLIET Goud Heden Pelterijen Enorme koopjes in Mantels, Japonnen enz. TWEEDE BLAD Uitvoering uieo mei de Emancipain Zondir Uronui Is geen LBuen Aanving 7 uor. - Enirea 75 Cent. UITVOERING. Hannes wordt ingekwartierd. Coöperatieve Boerenleenbank CleMon>Nleuwkerk. Uitvoering. Molenaarsgraaf Ziel de Kerst-Eialaoe KERSTBOOMVERSIERSELEN LAATSTE NOL'YEAUTÉ'S Probeer en neemt proef met mijn prima Beschuit Groote sorteering fijne Kleingoedsoorten overheerlijk dik St. Nicolaas Saksische Turinger Weinachtstollen Koestraal 94 Schoonhoven. AKKER'. ABDIJSIROOP Coöo. Boerenleenbank Markt 9 Specialileil Elegants Dames- en Kinderconfecfie Sloffen - Fluweelen - Zijde - Witgoederen en Pellerijen De prifzeii van alle goederen zijn lhans lot hel uiterste verlaagd. Prachtvolle collectie Zie do italage Prachtvolle sorteering van de van Vrijdag 19 December 1924 Nd. 4907. Van Rondom MENGELWERK Het Portret. GIESSEN-NIEUWKERK Plaatselijk Nieuws. MUZIEKVBHEENIOINO «Haimonl*» to Stolwijk. op 26 Dec. 2en Kerstdag in het Café van den Heer BOUTER. Behalve de verschillende muzlek- nommers zullen worden opgevoerd of blijspel in één bedrijf. 2c. Humbugs Cacao, blijspel in één bedrijf. Ma afloop Bal. HET BESTUUR. te geven door de Muziekvereeniging „Excelsior" te Bergambacht Directeur de Heer J.^v. d. WOUDEN. op Vrijdag 26 Doe. 1924. (Jen Kerstdag) ten huize van den Heer T v. ZOEST AANVANG 7 UUR. Tevens wordt opgevoerd het kluchtspel in één bedrijf Plaatsbespreking Maandagavond 22 Dec. van 7 tot 0 uur bij den Heer T. v^ZOEST k 10 cent. Deze uitvoering uitsluitend tegen Entrée f 0,75 Volgenivoor alle Boerenleenbanken geldende voorschriften moetende Spaar- en Rekening-Courantboekjea in Januari door het Bestuur worden gecontroleerd. Daartoe worden zittingen gehouden ten kantore der Bank op Maandag 5, Dinsdag 6, Woensdag 7, Donderdag 8, Vrijdag 9 januari 1925, des namiddags van 4 tot 8 uur. Het Bestuur en de Kassier verzoeken beleefd de Boekjes uitsluitend op genoemde dagen en uren in te leveren. De rentevoet voor het jaar 1925 ia vastgesteld voor inlage-of deposito's - 4 Va en voor voorschotten ook in rekening-courant 514 °/o met een twintigste procent provisie voor alle geld wat wordt uitgehaald. A. VAN HOUWELINOEN, Voort. P. SCHAKEL Adrz., Kassier. „Klein Eensgezindheid", te Stolwijk, op Woensdag 24 en Vrijdag 26 Dec. 2en Kerstdag. 'a avonda 7 j uur in het Bondacafé van den heer JOH. NOOMEN. Opgevoerd zal worden: r in vijf bedrijven. Kaarten verkrijgbaar vanaf Zaterdag 20 Dec. n. m. 7 uur k 75 cent, bij den heer Joh Noomen, waar ook plaatsbespreking k 10 cent extra. Na afloop Bal Gemengde Zangvereeiiging op 23 en 24 Dee a.a in de OPENBARE SCHOOL le len avond voor de Leden en een beperkt aantal plaatsen a f 1,— 2en avond entrée f 0,75. Aanvang 6.30 Üur. HET BESTUUR. Binnen- en Buitenlandach Oedistllleerd Wijn, Cognac, Port en Boerenjongens Prima Samoa. Heerlijke Punch en Rum Alles tegen scherp concurreerende prijzen Bloemen, Hulsttakken, Kerstboom Bloemstukje (zeer artistique), Roode Tulpen. Dit alles, ai is ook nog zoo weinig, brei- gen met de a.i. Feestdagen de gewénschtc intieme stemming in Uw kamer. Aanbevelend, Bloemenmagazijn Firma J DOESBURG Tel. 65 0 Lopikerstraat 41, Schoonhoven. REEDERIJ OP DE LEK - SLIKKERVEER - Telef. No. 201. len en 2en KERSTDAG 1924 gtwene dienst NIEUWJAARSDAG 1926 GEEN DIENST. De mtrktdienil natr en vin DORDRECHT zal in de Keritmisweek «iet wordtn gevaren. DE DIRECTIE. Ontvangen een zeer groote zending waaronder veel nieuwe soorten. Ieder, die voor f 1,50 of meer van deze Kerstartikelen koopt ontvangt GRATIS EEN KERSTBOOMPJE. Verder een groote sortcering in luxe Artikelen voor Kerstgeschenken, in porselein, koperwerk, nikkelwaren, enz. enz. als Larensch kunst handschilderwerk, koperen Wandborden, Sinaasappelschillers, Cakèpannen, Fluitketels, Kinder-warmwaterborden, roest vrije messen, Alluminiumpannen met geïsoleerde handgrepen (ooren die niet warm worden), vuurvaste Schalen, Pasteipotjes, Koffiefilters, Koperen Vingerkommen, enz. Zij munt uit door fijnheid van smaak en zindelijke verpakking. Groote Ronde - Kleine Ronde - Lange- of Theebeachult. voor de aanstaande Feestdagen Gevulde Kerskranaen, Appelbollen, Saucijzen, Letterbanket en niet te vergeten in verschillende Aanbevelend, prijz Overal zweren nu de kiemen ran influenza in de lucht Akker'» Abdijsiroop bestrijdt dit kiemengevaar op afdoende wijze door de kruidenextracten in hare samenstelling. Keelontsmettend, borstversterkend en ver zachtend, zonder verdooveade vergiften. TE BENSCHOP -o- De Kassier zal te beginnen op Woensdag 7 Januari a s. ten zijne huize wekelijks Zifting honden des avonds van 6 tot 8 uur, voor inbrengen van spaargelden door loopend of tijdelijk, aanvragen terugbetalingen, aanvragea voor een voorschot. Voor het laatste la lidmaatschap van één gulden verplichtend. HET BESTUUR Te koopi Dillscbe Dot Poolleen Droge Takkeboaaen Driejarige Koe-Riji, Te zien entebevr. bij W. KOK Sr. Bergambacht. TE KOOP 8000 K.G. prima blank KOEHOOI, voor den prijs van f50 per 1000 K.Q. vanaf Boerderij, bij Joh. P. Lekkérkerker, Landbouwer, Oosteinde, Waarder. door JAN KIJKUIT. Een vliegmachine, een vliegmachine Deze roep van de kinderen schalde vroeger door de straten, als hoog in de rjucht een vliegmachine cirkelde. Dat is nu al weer eenige jaren geleden en het js niets ongewoons meer om een vliegma- Kone te zien, sedert Jan en Alleman Juist, al* er genoegzaam goede bui zen zijn, kan worden geadverteerd, en reclame gemaakt, dat het in zoo'n plaats zoo goed wonen ia. Hoe zal men recla me gaan maken, als er geen huizen zyn, Zeker, ik stem het toe, dat het beter is, als de particuliere bouw een plaats uitbreidt. Maar ais die stil staat, dan is er reden vopr de gemeentelijke overheid om in te grijpen. En de plaatsen, waar de toestand zoo is, als hierboven werd uiteengezet, zul- Toch geloof ik, dat het plan wel eens zal kunnen worden verwezenlijkt. Je krijgt dan natuurlijk in-de-luchtsche ca fe's en scholen en badhuizen en weet ik wat meer. Steden in de lucht komen er misschien nog wel eens. Ais je maar lfitng genoeg wacht. Voor de groote steden zou zoo'n plan een uitkomst kunnen zijn, daar ze dan geen hooge bouwkosten meer naddon en geen zorg om a.an geschikt terrein te ko men. Maar ook voor andere plaatsen zou- hier redding zijn te zoeken. Er zijn van die gemeenten waar nim mer bijgebouwd wordt. In tegenstelling met andere plaatsen, waar huis aan huis gerijd wordt .perceel aan perceel wordt gezet, ziet men daar nooit iets van nieuw bouw. Wel wordt er eens een huis ver bouwd of veranderd, maar echte nieuw bouw op groote schaal vindt men er niet. Het lijkt wel, of alles staan blijft «ooals het was. Het beste valt het te ver- - gelijken met het sprookje van Doorn roosje, waar alles honderd jaar slapen bleef. Na honderd jaar was alles eender. En toch is het voor een gemeente zoo dringend noodig, dat er flink en goed gebouwd vordt. Ge kunt het aan een plaats merken of zij vooruitgaande te-besturen iets in die richtng tgaan on dernemen. lieti neervlijt in de zachte kussens van I len er win8l van hcbbetli a|s btm gemmn. de cabine, om op zijn gemakje naar Lon den of Parijs te vliegen. En ongelukken komen er ook niet veel meo voor Zeker niet meer dan met ^autobussen ,ik wed, dat er met de ■fapoor van "het platteland" nog meer on- j'gevaljpn zich voordoen. P Nu wordt er al naar Amerika en In- f dië gevlogen en op het laatst gaan de f kinderen vliegende naar school. De f ouders zeggen trouwens nu al, wat f „vliegen" die kinderen toch weer, maar dan bedoelen ze er wat anders mee. Ik begrijp nog maar steeds niet, waar om de knappe koppen niet op het idee zijn gekomen om woon-luchtsc hepen te bouwen. Nu er beneden op de lieve- aarde geen 'pfhats meer is, om te wonen, had den we het allang in de lucht moeten zoe ken, net Sis de vogels. Zoo'n stel lucht schepen, hangende boven een stad, en daar allemaal woningen «in, waarin ver schillende huisgezinnen gevestigd zijn, dat is een toekomstbeeld, dat nog wel eens kan worden verwezenlijkt. En dan hoor ik den slagersjongen al met een draad- looze telefoon roepen of de juffrouw ook nog wat noodig"heit, en die hangt uit het raam van haar Zeppelin-gedeelte an telefoneert terug: asdat-ie vandaag maar is moest overslaan, want dat er nog genoeg over is van den wilden eend, die d'r man uit h'et Zeppelinvenster geschoten heeft Alleen er is een bezwaar aan ver bonden, namelijk, dat de buurvrouwen ruzie krijgen en zoover uit het raam buigen, dat ze naar beneden duikelen. En als ze dan in de telegraafdraden te lande komen ,is de telegraaf verstoord. Mijn naam is Huug Compton, ik ben drie-en-twintig jaar oud, m'n ouders zijn beiden dood en aangezien ik, voor zoover ik weet, geen andere familieleden bezit, woon ik bij een tante v^p vader in. Ik ben klerk aan een bank in Londen en ais het m'n beurt is, moet ik er sla pen, ais een voorzorgsmaatregel tegen inbrekers. Bovendien ben ik verloofd met het mooie en liefste meisje'op de heels wereld, volgens mij. Nu, ik heb me voorgesteld en ga nu m'n geschiedenis vertellen. Maar ik zou pog vergeten den naam van m'n meisje te zeggen. Annie Oliver, hoelemaal geen bijzonder mooie naam, zult u misschien zeggen. Maar als degenen, die er zoo over denken, Annie zelf kenden, zouden ze even verliefd op haar zijn ais ik. Toen ik op een warmen dag in Augus tus verdiept was in m'n boeken, werd ik opgeschrikt door eed. uitroep achter mij. Ik draaide m'n hoofd om en zag Martijn, een medeklerk, met aandacht naar iets kijken, dat hij blijkbaar pas uit een enve lop had genomen, die hij in s'n hand hield. „Wat is er, Martijn?" -vroeg ik. „Is, is dit portret van jou?" stamelde hij, terwijl hij het mij met bevende vin gers voorhield. Ik nam het aan en zag met de groot ste verwondering ,dat bet een fotografie van Annie was. Ik had ze pas van haar gekregen en er den heelen morgen naar zitten kijken. Hoe ze op den vloer was geraakt, begreep ik niet, maar ik veron derstel, dat ze uit m'n zak op den grond was gegleden. „.Ja zei ik, „bet is van mij. Waar heb je het gevonden. Het is zeker uit m'n zak gevallen." „Daar lag het'-, wees Martijn, „mag ik ook weten^wie het ig?" „Wat mankeert jou?" riep ik in een aanval van jaloerschheid, „je ziet zoo' wit als papier." „Ik heb vroeger een meisje gekend, dat veel op haar geleek**, zeide hij, naar het portret wijzend. Toen zette hij s'n hoed op en vertrok. Ik was eigenlijk heelemaal niet in de stemming om te werken dien avond, voortdurend moest ik denken aah Mar- tijn's eigenaardige houding. Ik vroeg me af, of Martijn Annie soms vroeger gekend zou hebben, misschien verloofd met haar geweest? Maar dan zou Annie, die altijd zoo eerlijk tegenover mij was, het me immers gezegd hebben? Niemand wist iels van Martijn af, hij was uiterst gesloten. Pas drie maanden wm bij aan Ingezonden Mededee 11 ngen Da meest gevoelige htM laat sloh volstrekt Pijnloos Scheren, door de board- oppervfakte «dór het inzeepen éérst In te wrijven met een weinig PUROL is, ja dan neen. In een plaats, die maar I de bank en scheen eenigazins aan mm zoo zoo is, tusschen hangen en wurgen scbenvrees ia lijden. in, valt -geei^ nieuwbouw te bespeuren. Daarentegen 'wordt in vooruitstrevende gemeenten geregeld het geklop van den timmerman en het getik van den metse laar gehoord. Nu kan <ie vraag rijzen, of er soms voor een gemeente, waar te weinig Toen ik diij om 11 uup ter ruste be gaf op den divan, kon ik den slaap niet vatten. Het kleine electrische ganglampje, dat 's nachts altijd bleef branden, wierp een flauw schijnsel door het sleutelgat van de deuren, daar bleef ik naar kijken tot ik tegen twaalf uren insliep. Ik droomde bouwd wortlt, aanleiding zou kunnen be- dat ik de huwelijksplechtigheid van An- staan, om zelf den bouw van woningen nie en Martijn op het stadhuis zag, in ter hand te nemen. Daaraan zijn voorze- m'n droom zag ik hen door het sleutel- ker groote moeilijkheden verbonden, maar bezwaren zijn er om overwonnen te worden. Er zal bij eventueelen bouw op moeten worden gerekend, dat men de wo ningen ook goed zal kunnen verhuren. Daartoe moet een plan tot exploitatie op gemaakt worden, waar de gemeente mee nitkan. In een der gemeenten hier in de «treek, heeft de gemeenteraad een me- moriepo8t op do begrooting geplaatst kosten voor middenstandswoningbouw. gat pn met een ruk zat ik klaarwakker plotseling rechtop. Hoe kwam ik aan zoo'n dwazen droom? Ik probeerde weer te slapen, maar het gelukte me niet. Ik hoorde eed klok er gens twee uur slaan en ik vroeg mezelf af, wat ik doen moest om in slaap te komen, onderwijl kijkend naar bet licht- schijnsel door het sleutelgat. Opeens was het verdwenen. Ik ontstelde, pik- doflker was het in de kamer,' maar een oogenblik latei viel het licht weer naar T,.4 i- uuKtfuuua ïaucj v»ei uci uum rrcor uaa.i met verkeerd, wam in dia ge- 4 w Toen drong het tot me door, dat meente hadden zich waarschijnlijk reeds meerdere gezinnen gevestigd, als de moeilijkheid maar niet zoo groot was er iemand door de gang moest zijn ge gaan. waardoor het licht even onder schept was geworden. Zonder het minste geruisch te maken, stond ik op en terwijl ik m'n revolver van onder m'n kussen vandaan haalde, sloop ik zacht naar de deur en tuurde door het sleutelgat. Ik zag niemand, maar toen ik scherp luisterde, hoorde ik voetstappen op de trap, die naar de bo- venkantoren leidde. Ik wachtte totdat het geluld van de heimelijke voetstappea was weggestor ven, toen deed ik de deur open en hield me doodstil. Onder de trap bleef ik staan ie alle reden voorhanden, dat de gemeen- en luisterde weer. Ik onderscheidde een te zelf ingrijpt. Zij kan voor <fen bouw licht gerinkel, alsof er sleutels in een misschien leénen, en den huurprijs zoo- slot werden gestoken. Mijn hart klopte danig stellen, dat de exploitatie gedekt hoorbaar, toen ik behoedzaam voortsloop wordt. Risico is er natuurlijk altijd aan L tot bij do deur, waar ik het geluid ge- terbonden, maar een gemeente moet al hoordhad. Ik hurkte neer in een hoek middenstanders om een «passende woning te vinden. De Raad heeft dit be grepen, nadat de zaak door B. en W. was toegelicht en dien memoriepost op de be grooting geplaatst. Daamee is natuurlijk nog niet ge zegd, dat de gemeente werkelijk tot den bouw van middenstandswoningen zal overgaan, doch alleen, dat het ijbodig kan zijn er eventueel anadacht aan te wij den. Inderdaad, als het particulier initiatief door een of andere oorzaak tekort schiet, eens wat doen, om er bovenop te komen. En er bovenop komt een gemeente alleen dan, als zich nieuwe gezinnen in die plaats vestigen, als zich nieuwe zaken gaan ontwikkelen. bij de trap en wachtte daar totdat de ongewenschte bezoeker naar beneden zou komen. Voortdurend hoorde ik rammelen van geld, toen ging de deur van het kan toor van den directeur open en een per soon, wiens gelaatstrekkdt ik niet kon onderscheiden, daalde de trap al, met een taach onder den arm en in de lin kerhand een dievenlantaarn. Hij had de donkere klep er voor gedian, zoodat hij zich alleen moest laten telden door het kleine lichtje in de benedmgang. Toen hij onder aan de trap gekomen was, kwam ik te voorschijn uit m'n schuil hoek en riep, de revolver voor hem hou den: „Halt of ik schiet." Hij schr.ok zoo, dat hij zich van de enkele treden pardoes op den grond liet vallen en daar roerloos bleef liggen, de lantaarn lag naast hem. Ik draaide on middellijk het groote ganglicht aan en daprna boog ik me over h»m heen. Toen deinsde ik achteruit. „Martijn", riep ik uit. Ja, het was Martijn hij was vol komen bewusteloos, daar hij met z'n hoofd op de marmeren vloer was terecht gekomen. Ik nam een zakdoek en een touw uit m'n zak en bond z'n polsen ste vig op elkaar. Dit deed hem bijkomen en hij probeerde zich los te lukken, maar ik greep hem vast „Martijn", wat moet dat beteekenen?" vroeg ik. Hij keek mij een oogenÜlk halt ver suft aan, toen keerde zijn bezinning te- ras ):wi „Wat gaat 't jou. aan", mi hij stug. uEen heele massa"., zei ik, „als jij bij de bank inbreekt en geld tmcht te Btelen, waarvoor ik aansprakelijk ben." „Daar ligt de sleutel van de brand kast", zeide Martijn, op dm grond wij- Zonder kwaad te vermoeien keerde ik me naar de plek en onmiddellijk wierp hij zich op mij e# zocht m» met inspan ning van al zijn krachten tl overweldigen Die ongelijke strijd, duurd» echter niet lang; met z'n handen aaneen gebonden was hij bijna machteloos ai spoedig was ik hem meester. Uitgeput zonk hij neer op den grond. In de worteling was er jets uit z'n zak gevallen 4k raapte het op en bekeek het Het was oen portret van Annie, een, wat ik nog nooit van haar gezien had en aan ie achterzijde stond: „Van Annie aan Ja«k." „Hoe kom je daaraan", vroeg ik met grenzenlooze verbazing. M't Gaat je niet aan", zei hij weer. „O, best, dan zal ik 't haar zelf vra- gen", antwoordde ik. „Neen, neen, doe dat niet", smeekte hij. „Ik zal je alles wel vortellen, maar zog er geen woord van tegien haar." „Zeg het dan?" drong ik aan. „Het is m'n zuster", antwoordde hij toonloos. Ik legde m'n hand op z'n schouder. „Martijn", zeg me al'«t f En toen begon hij te spreken. Een paar jaar geleden was hij door spelen in schulden geraakt. Hij hzd toen een valsche wissel geteekend ez was naar het buitenland gogaan. Na oen paar jaar was hij echter in Londen teruggekeerd, zonder de ouderlijke woning op te zoeken Na heel veel moeite was het hem gelukt deze betrekking aan de balk te krijgen. Voor iedereen had hij z'n naam geheim gehouden en zich voorgesteld als Mar tijn Smith. Éij was erg geschrokken toen hij in mij de verloofde van zijn zuster zag en uit angst dat hij hertend zou wor den, had hij willen stelen, om met dat geld voor een tweede maal het land te verlaten. Ik verkeerde in een moeilijke positie. Het was eigenlijk m'n plicht hem bij de politie aan te geven, mair hoe kon ik de broer van Annie in d» gevang&iis brengen Eindelijk zei ik: .Hoor eens, je gaat of naar js ouders of naar de ge vangenis." „Neen, neen", „riep hij uit, „ik kan niet naar Jiuis gaan, ik kan zeniet onder de oogen komen." „Best, dan roep ik de politie." Een oogenblik zweeg hij, dan zei hij heel kalm: „Ik zal naar hais gaan." „Goed", zei ik, „maar dink er aan, dat als je probeert te ontsnappen, terwijl ik je los bind, ik je dadelijl aangeef en vergeet niet, dat ik een revdver heb." „Ik zal niet probeeren les te breken, wees maar niet bang, Huug", zei hij. We bleven wachten tot d« dag kwam. Toen dd eerste klerk het kaatoor binnen kwam, vertelde ik hem, dit mijnheer Smith me voor een dringend» zaak kwam foepen en ik met hem mee moest. Wij gingen daarna met den trein naar" het voorstadje van Louden, waaf zijn ouders woonden. Niets is in staat de blijd schap te beschrijven van zijn ouders, toen ze hun verloren zoon terugzagen en ook Annie's vreugde was gisnzeloos. „O, Jack", was alles wat ze zei en daarna viel ze ham om den hals. Jack en ik lijn nu groote trienden en Annie en ik trouwen de volgende maand Annie vond, dat ze mij wel een belooning achuldig is, omdat ik haar broer terug gegeven heb en' ion het dm niet de mooiste belooning lijn, als ik haar voor goed bij me had en we aa»en gelukkig zouden zijn?' Alblasserwaard en Vijfheerenlanden, 19 Dec. De handel in kaas ia deze week in deze streken stroef, de prijs dalend. Boter gewoon en onveranderd ln prijs. Men besteedt thans in deze streken voor kaas le kw. f 82,50—f 67,50, min dere soorten f 58f 60 p* 60 kilo, een en ander naar gelang van wicht en kwa liteit. Goeboter f 1,25—f 1,30, weiboter f 0,75—f 0,80 per half k|o. De mist was sedert vorfge week zoo goed als niet van de licht af, de Deze gemeente was vroeger een hooge en vrije ^heerlijkheid van den baron D'Ablaing van Giessenburg, wonende te Doorn, tegenwoordige ambachtsheer is Baron van der Sloet van Marseveld, wo nende Huis ter Heide te Utrecht. Deze gemeente is vanaf vroegere tijden ver deeld in 3 gedeelten, en vormt toch één gemeente, •n.L: Oostwaarts heette het vroeger Masenbroek, tegenwoordig Mui zenbroek en Westwaarts Neerpolder, daarin tusschen 't dorp Giessen-Nieuw- kerk. In Neerpolder, juist tegenover het dorp Giessen-Oudekerk, lag het oud vermaan de slot Giessenburg, hetwelk, gelijk som migen beweren, reeds door de Romeinen tot verzekering der Giessen zou gebouwd zijn. Dit slot was een deel der heerschap pij van het huis van Brederode en werd meestal de Nesse genoemd. In 1421 werd dit kasteel door den heer Van Arkel ingenomen en geplunderd, bij gelegen heid van den krijg, dien hij voerde tegen hertog Albrecht van Beijeren. In 1802 is hetzelve voor afbraak verkocht, zoo dat men' er thans niets ziet, dan den heu vel en het bosch, waarop hetzelve ge staan heeft en jaarlijks nog door hon derden vreemdelingen bezocht wordt. Vroeger had men nog 't zoogenaamde „Brughuis", en moest men tol betalen wanneer men de z.g. Giessenbrug wilde passeeren of afrijden, doch voor enkele jaren terug is dit afgeschaft en de brug het eigendom der gemeente geworden. Midden op het dorp verheft zich ma- jestieus de eenwenoude Ned. Herv. Kerk, in wier Consistoriekamer vele prachtige schilden en borden en ook nog een graf kelder is te tien, terwijl achter do kerk het oude kerkhof ligt, waarop nog een paar grafzerken zichtbaar zijn. De laatste jaren wordt dit niet meer gebruikt, aangezien een nieuwe begraaf plaats is aangelegd! Deze gemeente is gedurende een lange reeks van jaren bestuurd door wijlen de burgemeestersfamilie Van Slijpe, die steeds gewond heeft in het Hoerenhuis, dat voor een 3-tal maanden publiek is ver kocht en waarvan eigenaren» geworden zijn de heeren F. Hamerpagt en J. G. Verheul. (Laatste burgemeester uit de faipilie Van Slijpe, was de heer H. H. D. van Slijpe, welke om gezondheidsredenen ontslag moest nemen en zich metterwoon heeft, gevestigd te Oegstgeest). Op 16 April 1924 werd door Hl de Koningin benoemd tot burgemeester de WelEd.Achtb. Heer J* O. Diepenhorst, waarvoor thans van gemeentewege een nieuwe ambtswoning gehuurd is. Voorts is er in deze gemeente 1 Open bare Lagere School, welke voor honder den jaren terug gebouwd is. (Tegenwoor dig hoofd is de heer T. J. Stam). Aan tal leerlingen pl.m. 70 Veider bevinden zich hier, in de eerste plaats een voor enkele jaren geleden opgerichte Boerenleenbank. Ver volgens een Coöperatieve Land- bouwvereeniging „Samenwerking", ge sticht in 't jaar 1909, door den heer G. W. van Houweling te Peursum, destijds lid der Provinciale Staten van Zuid- Holland en nog meer anderen. Deze fa briek is door brand totaal verwoest in 't jaar 1911 en spoedig daarna is de nog steeds bestaande inrichting weer op gebouwd. Deze is een zeer bloeiende en voor de leden winstgevende zaak, daar de omzet in allerlei soort granen enorm kan ge noemd worden. Zij verschaft ook aan een groot deel der arbeidende klasse een flink bestaan. Dan bevindt zich In onze gemeente de Zuivelfabriek „Samenwerking", wa&rvan de oprichters bijna dezelfde pewonen zijn goweest, als die der Goop. Landb.v. „Samenwerking". Zij werd gebouwd in 't jaar 19091 Door een kwestie met enkele leden werd in 1917 deze fabriek gesplitst waarna een gedeelte der leden een eigen' fabriek gingen oprichten te Peursum, onder den naam van „De Giessen". Ook deze instellingen verkeeren in zeer goeden staat, omdat ze beide veel melk te verwerken hebben en de afname bijzonder goed is, zoowel in 't binnen- als in 't buitenland. Ook vinden hier vele ar beiders hun werk, zoodat werkloosheid in onze gemeente buiten gesloten is Vervolgens is deze gemeente zeer gun stig gelegen. Zij ligt pl.m. 20 min. gaans van den trein en kan ook gemakkelijk per motorboot worden bereikt. Afstand vanaf de aanlegplaats der Fop Smit en Co. Rtoombooten te Boven-Hardinxveld is eveneens pl.m. 20 minuten. Voorts is er dagelijksch autobusverkeer, naar alle richtingen henen. Vanwege de gunstige ligging, wordt onze gemeente dan ook druk bezocht en doortocht nemende, van vreemdelingen uit verschillende oorden des lands! Het zielental bedraagt pl.m. 1100, terwijl velen hun bestaan vinden in land bouw en veeteelt. Bovendien hebbeü de be woners het genot van electrisch licht terwijl ook in vele bedrijven gewerkt wordt met electrische motoren. Zoo kan dan ook de gemeente Gies- sen-Nieuwkerk wel tot een der welvarend ste dorpen van Zuid-Holland gerekend worden. Een parel in den Alblasser waard. Alleen de belastingen zijn nog al tamelijk hoog! temperatuur liep boven het vriespunt, zoodat de verschillende buitenwerkzaam- heden vrij geregeld konden verricht wor den. De dagen loopen thans op zijn kortst, weldra zijn we bovenjan en spoe dig zoover in 't voorjaar gevorderd, dat wte kunnen zeggen: wij gaan twee zo mers tegemoet tegen één winter, maar er kan nog menig sneeuwvlokje vliegen, voor 't zoover is. Amelde en Tienhoven, 19 Dec. Do jaarlijksche verloting van de prijzen tus schen de trouwste schoolgaand™ op de openbare school alhier, afkomstig van den ambachtsheer A. van Stolk te Rot terdam en wijlen mej. P. J- de Kieyn alhier, had tot gevolg, dat die ten deel vielen aan: Van Stolkprijzen: Nicolaas v. d. Heu vel Hz., Cornelia van Mourik Dz., An- dries Molenaar Cz., Teunis Molenaar Cz., allen te Ameide; Aantje de With v. d. Hoop te Tienhoven. Mej. De K-leyn-prijzen: Frederik Kool Dz., Teuntje Langerak Anthd., belden te Amelde; Johannes O. van .Lomwei, te Tienhoven. Ouderkerk a.d. IJssel, 19 Dec. Naar wij met leedwezen vernemen, is de heer C. J.' Gorter, die alhier gedurende 29 jaren als arts de praktijk uitoefenda en in 1911 naar Den Haag vertrok, nldaar op 15 dezer plotseling overleden, op bij na 80-jarigen leeftijd. Niet lang dus heeft hij zijne echtgenoote mogen overle ven. Als geneesheer e® als mensch had Dr. Gorter hier vele vrienden. Zijn naam zal onder ons voortleven en zijn nagedachte nis zullen wij in vriendelijke herinnering bewaren. Giesssn-Nleuwkerk, 19 Deo. Woensdag avo had ln de Chr. School de jaarver gadering plaats van de Chr. Jongedoch- temereeniging „Dorkas". De opkomst was groot. De vergadering werd geopend met gebed. Hierna werden de gemaakte kledingstukken bezichtigd, welke alle prachtig waren afgewerkt. Voor het ver dere gedeelte van den avond werden en kele voordrachten gedaan, afgewisseld doof het zingen van enkele Psalmen. Te ongeveer 10 uur werd deze gezellige bij eenkomst met dankgebed gsloteh. Peursum, 19 Dec. De herijk vap ma^ ten en gewichten alhier zal piaata heb ben 'den 18. en 19. Mei 1925 te Noordu- l008. Amelde, 19 Deo. Onze Burgemeester de EdelAchtb. heer C. W Luijendijk werd door aert bestuur der Muziekveree niging „Crescendo" het eere-Vborzifter- schap aangeboden, hetwelk door den bur gemeester in dank werd aanvaard. Hardinxveld, 19 Dec. Tot gecommit teerd ingeland van den polder Hardinx veld is gekozen de heer Adrs. van Iepe ren, in de plaats van den heer 'G. J. v. Vliet, die wegens vertrek heeft bedankt. De heer J. A. Busé Jr. alhier heeft met ingang van 11 December j.L ontslag genomen als heemraad van de® polder. Tot geneeskundigen, belast met de doodschouw, in deze gemeente voor het jaar 1925, zijn aar gewezen de heeren P. W. van der Murg alhier on A. Hijmans te Giessen-Nieuwkerk. Polsbroek, 19 Dec. Op initiatief van het Utrechtsch Landbouw Genootschap, had in het café van J. van den Akker alhier een bijeenkomst plaats van eeni ge ingezetenen, voornamelijk veehouders, met het doel om ook in deze gemeente een afdeeling van het U.L.G. op te rich ten. De voorzatter van het Genootschap, de heer M. J. L. Taets van Amerongen van Repswoude, liet in een kernachtige rede hooren het groote nut van een zoodanige hoerenorganisatia, inzonderheid in den tegenwoordigen tijd zoo dringend ge- wenscht, om met een voor eikander de

Schoonhovensche Courant | 1924 | | pagina 3