Officieele Kennisgeving 0 o o a 8 3 b e r o 3 NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT. a a o o j Ifi o 3 n d el Maandag 22 December 1924. 56' Jaargang No. 4908 'EERSTE BLAD. Buitenlandsch Overzicht. 0* BI NNENLAND. FEUILLETON.k Dit nqmmer bestaat uit TWEE BLADEN. 3 Bericht. Om Eer en Leven. Plaatselijk Nieuws. Telefoon 20. der I van f U Wie n. de be- N ■N tai boven 51DA6EI jrlichting S. W. N. VAN NOOTEN, SCHOONHOVEN. Uitgever Poetch. on Girodienst 18768. tn tn ;aat inzonderheid van 5 geboren mannelijke heid en verschillende personen zouden op zijn bevel onmiddellijk zijn doodge schoten. in el le Gemeente Bergambacht. Volgende week zal one blad Maandag en Wopnsdag verschijnen. Voor ons Kerstnummer dat Woens- •dagmorgen verschijnt, verzoeken wij beleefd en dringend berichten en adver tenties uiterlijk dien morgen vóór 9 uur in ons bezit te doen zijn. de uitgevers. De BURGEMEESTER van Bergambacht brengt ter kennie van wie het aanga de in het jaar 1906 personen, dat aangifte ter Inschrijving veer den Dienstplicht moet plaats hebben in Januari a s. Inzonderheid wordt daartoe gelegenheid gegeven op 7 Januari a .sde» voor middag» van 10—12 uur. Voor verdere bijzonderheden zie men de bekendmaking op het aanplakbord. De Burgemeester voorzoemd, J. A. A. UILKENS. Bergambacht, December 1924. voorzitter ministers, geant- SCHOOKHOVHSCJl COURANT. Due Courant wordt des Maandag»-, des Woen»dag»- en dea Vrijdagmiddag» uit gegeven. PryB voor Schoonhoven per 3 maanden <125, franco per poet in Nederland J 1,60. Over het abonnement wordt in de eerete maand beschikt. Men kan xich abonneeren bij alle Boekhandelaren, Kantoorhouders en bestaande tasschenpersonen Uit Brupsel wordt gemeld, dat de voorbereidingen voor de wereldtentoon stelling gemaakt wqrden, welke daar in 1930 zal worden gehouden, goeden voort gang maken. Het voorzitterschap van het uitvoerend comité zal worden aan vaard door den burgemeester van Brus sel. Er bestaat allerwegen groots belang- stelling voor deze tentoonstelling, die een Trotsfci verder van buitengewone wreed- beeld zal moeten geven van wat BEL- heid en verschillende personen zoude: GIE ten opzichte van Europa en ten op- I k—i- zichte van de wereld beteekent. Nu komt het ons voor, dat het land van Vlamin gen en Walen het wel noodig heeft om eens met iets voor den dag te komen. Want zijn roem is deerlijk getaand. In den oorlog, toen het onder den voet ge- loopen werd door het niets-ontziende Duitsche leger, heeft het zich kranig ge weerd en den dank geoogst van de ge- heele wereld. Maar na den oorlog is de positie van België veranderd en is het een vazalstaat geworden van Frankrijk, waaraan bonden dat Hij had zooeven haast genoeg om weg te ko men, hij meende bepaald nog iets te kunnen ontdekken. En in elk geval zullen we beginnen moeten met baron Van Gelselaer te be spieden. Wij kunnen er zeker van zijn, dat we zoo zijn handlangers ontdekken, indien deze nog met hem in betrekking staan. En hen moeten wij uitvinden, om den baron ten val te kunnen brengen.” „Gij helpt mij dus bewerken, dat er te genover hem gerechtigheid geschiedde.” Ja, ik begrijp dat het niet langer mo gelijk is hem te sparen, terwille van zijn dochter, hoezeer het mij om harent wille leed doet. Maar nogmaals, laat ons voorzichtig te werk gaan. De baron is machtiger en listiger dan gij misschien denkt en als wij ons .te spoedig bloot geven, blijft de overwinning toch aan hem. Dan wordt gij als een bedrieger op- gepikt en uitgeleverd misschien en ik on derga mijn straf. Want behalve hetgeen wij beiden verklaren kunnen, hebben wij niet het geringste bewijs voor de schuld van Gelselaer.” ,Dat is zoo”, stemde Schweiger toe, „hoewel, het valt mij moeilijk te wach ten, maar het zal wel het beste zijn.” Terwijl dit gesprek plaats greep, was Jozef, de trouwe knecht van de Gannal, uitgegaan. Zijn doel was advocaat Me ner op te sporen, maar daar deze geen spoor had achtergelaten, zou dit al bij zonder moeilijk zijn. Evenwel Jozef wist, dat de advocaat samengewerkt had met freule Estelle in netbelang van de Gan nal Misschien wist de freule waar hij verbleef, wellicht was zij ili het geheim ingewijd. Van haar dus moest hij weten, waar de advocaat vertoefde. Maar waar was freule Estelle zelf? Haar vader had haar naar een gesticht gebracht. Mis schien omdat opnieuw een zenuwachtige ziekte haar had overvallen, misschien echter ook, omdat de baron dit veilig achtte. Was zij werkelijk ziek, dan zou het hem niet moeilijk vallen de inrichting te ontdekken, waar zij verpleegd werd. Hij zou haar daar opzoeken. (Wordt Prijs der AdvertentiënMaandag» en Womtdag» van T tot 6 regels 1,11 iedere regel meer 0,17*/»; Vrijdag» van 1 tot 6 regels 1,80, iedere regel meer f 0,20. Bij 8 maal plaatsing, wordt de 8e plaatsing berekend tegen f 0,10 per regel op Maandag en Woentdag en tegen 0,12*/2 per regel op Vrijdag. Voor meer plaatsingen, groot aantal regels en condities vrage men tarief. Frankrijk leende en ook op den grooten buur steunt, wanneer het eventueel tot een geschil mocht komen. Daarom is het juist verheugend te noemen, dat België zich van dien druk I eenigermate zoekt te bevrijden en een tentoonstelling gaat organiseeren waarin het goed voor den dag zal zien te'ko men .Als wij tenminste goed zien, dat dit de bedoeling van deze wereld-expo- sitie zal zijn En dan hebben we het er wel voof over, dat aan de tentoonstelling een eenigszins bittere bijsmaak is, voor ons Hollanders, omdat ze gehouden wordt ter gelegenheid van de honderd-jarige onafhankelijkheid van België, dat zich jn 1930 afzonderde van ons land en op eigen boenen verder wilde gaan langs het wereldpad. Een ÈNGELSCHE delegatie van ar beiders is in RUSLAND geweest. Terug gekeerd in het vaderland, heeft zij een rapport gepubliceerd, waarin o.a. ge- sproken wordt over verbeterde materi- eele en moreele omstandigheden onder het „doeltreffende Sovjet-beheer”. In de verklaring wordt voorts beweerd, dai de politiek van het Britsche Vakvereenigs- congnes en van de Britsche Arbeiders partij paar volledige diplomatieke en economische erkenning van Sovjet-Rus- land volkomen gerechtvaardigd ia. Er bestaan millioenen nieuwe mogelijkhe den in Rusland, dat thans een blijvende plaats onder de Europeesche naties heeft verdiend. Dat is allemaal mooi geredeneerd, maar eerst zal de Engelsche regering toch zekerheid moeten hebben, dat de Russen geen bolsjewistische propagan da in Engeland zullen voeren. En hoe zal ze die zekerheid krijgen? In RUSLAND wordt de tegenwerking tegen Trotzki steeds grooter. Het schijnt, dat deze campagne thans zoover is ge komen, dat zijn vijanden besloten hebben Trotski te berooven van al wat op zijn crediet stond id verband met de organi satie van het Russische roode leger. Goe- sef, een vooraanstaand lid van de Cen trale Controle-commissie, verklaart dat het leger slechts weinig aan Trotski ver schuldigd is. Trotski wordt ervan be schuldigt het leger te hebben gebruikt om zijn eigen macht te versterken en dat hij onnoodige verdeeling heeft gebracht en de partijbelangen aan die van zich- zelf hoeft opgeofferd. Goesef beschuldigt 32 Het spreekt wel vanzelf, dat slechts voor het oog van de wereld zij de be dienden waren van Schweiger, die groo te vereering had opgevat voor den man, die toch als moordenaar van zijn vrouw ter dood veroordeeld was. Eerst had jonker Van Brandenstein, want dat was bij immers, dan ook geprotesteerd tegen het idee, dat de Gannal als zijn dienaar zou optreden, maar deze had hem overtuigd ,dat hij op die wijze het veiligst in de stad ton terugkeeren, wat men toch noodig achtte. Voor den aandrang van de Gannal was Van Brandenstein gezwicht en dus zag de jonkheer de stad weer, waar hij zoo vreeselijke dingen had'meegemaakt. Helaas, hem wachtte al terstond diepe teleurstelling. Hij vernam er, dat advo-r caat Mener plotseling de stad verlaten had, dat 'deze trouwe vriend spoorloos verdwenen was. Hij wist niet, wat daar van te denken. Grooter nog werd echter zijn smart, toen Jozef, die dadelijk op onderzoek uitging hem de tijding bracht, dat Estelle eveneens niet meer bij haar vader was. Hij had achter al gauw ach terhaald, dat baron Van Gelselaer haar weder in een zenuwlijdersgesticht ge plaatst had. Op den tweeden avond ,dien zij in het hotel doorbrachten, was mijnheer Schweiger, met zijn twee zoogenaamde be dienden in zijn kamer, waar men be raadslaagde, wat thans te doen. „Hoor eens, mijnheer”, zeide Jozef, -,gjj hebt vandaag misschien evenals ik in de courant gelezen ,dat men de ver dwijning van Mener in verband brengt met uw vlucht.” „Ja, maar men tast daarin dan toch ten het Bezoldigingsbesluit vallen, de billijkheid, medebrengt, dat ook voor de overige ambtenaren de toestand van 1 October 1924, althans voorloopig, besten digd blijft? Thans heeft de minister, van den raad dor woord? Onder het Bezoldigingsbesluit vallen ongeveer 14.000 ambtenaten-^erklieden, waarvan een groot gedeelte bij besten diging van den toestand van 1 October 1924 van 1 Januari a.s af minder sala- I ris zal genieten dan bij in werkingtre- ding van het Bezoldigingsbesluit 1925 het geval zal zijn; hetzelfde geldt voor tal van middelbare ambtenaren, wier te genwoordig salaris te laag moet wor den geacht in verhouding tot hetgeen an- i dere ambtenaren genieten. Reeds met het oog hierop is onderge- toekende van meening, dat de gestelde vraag ontkennend beantwoord moet wor den. rekening houden. En dan, het kan ook zijn„ dat de advocaat vrijwillig van het tooneel verdwenen is, om beter den baron te kunnen bespilden. Misschien werd hij in zijn arbeid ook gestoord door de politie, die hem in het oog bleef hou den.” „Ja, dat kan het geial zijn. Jammer is het echter, dat wij niet weten waar hem te vinden. Hij kan ook in gevaar zijn. Maar in elk geval, wij moeten thans overleggen, wat ons te doen staat.” Nu, mijnbeer, voor mij is dunkt me reeds een taak aangewaen, ik zal den advocaat opsporen, als gij het goed vindt” „Oordeelt gij dat noodig?” „Ja.” „Nu goed, doe dan hitgeen u goed dunkt.” „Best! Ik geloof, dat jij beiden alleen verder beraadslagen kunt en ik ga dus.” „Maar wees voorzichtig, Jozef, laat men u niet herkennen.” „Geen nood, mijnheer.* Jozef groette en verliet de kamer. „Wel”, zei de Gannal, „thans laat ons overleggen wat u te doen staat. Gij waart eerst van plan terstond Van Gel selaer aan te klagen.” „Ja, maar gij hebt hel mij af geraden”. „En met reden. Waarvan zult gij den baron beschuldigen? Van moord, maar wat kunt gij bijbrengen tot staving van uw beweren. Gij hebt geen enkel bewijs voor uw woorden. Hadt gij den brief nog, die uw vrouw ontiing, het was al thans iets.” „Maar gij zult mijn roorden bevesti gen.” „Ge vergeet, dal ik een terdoodveroor- deelde ben, wiens getuigenis al weinig waarde heeft. Wat meent gij, dat men zal gelooven, indien gij net uw onwaar schijnlijk klinkend verhad voor den dag komt? f 7 Niets anders zal men gelooven, dan dat gij door mij geïnstrueerd zijt en Bezoldigingsbesluit. Het Tweede Kamerlid Bomans vroeg den minister van binnenlandsche zaken betreffende in werkingtreding van het Bezoldigingsbe sluit 1925, het volgende: Is Uw Excellentie niet van oordeel, .loiaat Bonvxuï.iA dat, geief op de beraadslagingen in de het met handen en voeten ge- Tweede Kamer, d.d. 11 December, over is, doordat bet zooveel van j0 salarissen dier ambten ar p<n, die bui- dat wij samen dit verhaal verzonnen heb ben. Men zal u bewijzen vragen. Kunt gij bewijzen dat de vrouw, die hier ver moord werd, uw vrouw was? Kunt gij de handlanger» van den baron aanwij zen, of den man noemen, die uw leven gered heeft? Weet ge zijn adres? Neen, gij weet van dit alles niets en eer gij dus met uw aanklacht komt, moeten wij be wijzen daarvoor bijeen brengen.” „Gij hebt gelijk, de vraag is, hoe zul len wij die bewijzen bijeen brengen.” „Wij moeten bijvoorbeeld trachten den man op te sporen, die u indertijd gered heeft, die uw vrouw den brief geschre ven heeft, waarin uw afkomst onthuld werd.” .Misschien is hij dood.” „Misschien, dat is echter nog lang niet zeker. Dan heeft de baron nog een anderen handlanger gehad en hem op te sporen kan ons ook van nut zijn. En vergeetniet, dat gij een zuster gehad hebt. Zij is ook niet dien vreeselijken nacht verdronken! Zij werd ontvoerd en den baron overgeleverd I Wat is er van haar geworden, waar leeft zij, onder welke omstandigheden? Ook dat dienen wij te weten. Ja, ons wacht nog veel werk.” ,Maar we zullen toch slagen.” „Dat zullen wij zeker, evenwel, de baron zal zich hardnekkig verdedigen. Hij is de man er niet naar om den strijd op te geven.” „Maar zeg me, wat moeten wij dan vooreerst doen, waarmee moeten wij be ginnen.” „Afwachten geloof ik, dat is noodig.” „Maar waarop zullen wij wachten?” „Ik zou gaarne eerst Mener spreken. Hij is verdwenen, maar ik geloof, Jozef hem reeds op het spoor is. geheel en al mis. Ik wist er niets van, dat mijn vriend van hier zou gaan.” „Toch geloof ik, dat er wel verband bestaat tusschen deze zaak en zijn ver dwijning.” „Ik begrijp u niet.” „Een ander verband evenwel dan men schijnt te meenen. Het publiek meent, dat de advocaat gevlucht is uit vrees voor de politie, daar deze bewijzen tegen hem in handen gekregen zou hebben, dat hij u indertijd hielp.” „Ja juist.” „Goed, maar ik geloof eerder, dat men hem heeft doen verdwijnen „Hem heeft doen verdwijnen? zouden dat gedaan hebben.” „Zijn vijanden, die ook de uwe zijn.” „Gij bedoelt van Gelselaer, maar npen, dat is immers onmogelijk.” „Waarom? Hoor eens mijnheer, gij hebt ons nooit willen zeggen, waarom gij tijdens uw prooes niet hebt willen spre ken. De advocaat echter, zoowel als ik, wij waren beiden ven meening, dat gij aanwijzingen zoudt hebben kunnen geven die de eigenlijken moordenaar spoedig zouden hebben doen vinden. Mijnheer Mener zoowel als ik, we vertrouwden echter geen van beiden baron Van Gel selaer en ik weet zeker, dat na ons ver trek uw vriend niet beeft stil gezeten, doch zijn uiterste best is blijven doen om licht te ontsteken in de duistere moord zaak. Is het zoo onmogelijk, dat hij iets ontdekt heeft.Ik geloof het te meer, daar reeds voor ons vertrek wij eenige aanwijzingen tegen den baron bezaten. En misschien heeft deze ontdekt, dat Mener hem tegenwerkte, welnu ,in dat geval is het niet onmogelijk, dat hij hem heeft doen verdwijnen.” „Dat is een vreeselijke veronderstel ling, Jozef, die ik zoo maar niet aan neem.” „Maar wij moeten met de mogelijkheid Nieuw-Lekkerland, 22 Dec. De 11-ja- rige A. B. alhier, die zes weken geleden door een autobus werd overreden, en ernstig gewond werd, is thans hersteld uit het ziekenhuis in de ouderlijke wo ning teruggekeerd. De heer A. W- Stam, hoofd der Chr. School alhier, die den dienst met pen sioen gaat verlaten, zal Dinsdag 23 De cember a.s. afscheid nemen van leerlin gen en oud-leerlingen. Behalve de drie ingezetenen, die twee weken geleden naar Curasao zijn vertrokken, zijn Merleden week weer 2 personen van hier, t.w. Q. Stehouwex en H. Kamsteeg, daarheen gegaan. Naar ..j vernemen, zullen er nog meer lief hebbers zich aanmelden. Door de jongedochtersvereeniging „Dorcas” alhier zijn in het afgeloopen jaar 124 kleedingstukken vervaardigd welke aan behoeftige gezinnen zullen worden uitgedeeld. Ouderkerk a.d. Uttel, ?9 Deo Don derdagavond gaf onze Gymnastiekvereo- niging ,0.K..K” een openbare uitvoe ring in de Harmonie. De jeugdige tur ners toonden onder degelijke leiding zich flink geoefend te hebben. In de pauzen werden twee tooneelstukjes opgevoerd, die eveneens in den smaak vielen van aanwezigen. Het nieuw benoemde raadslid P. Visser Az. heeft zijne benoeming aange nomen. Gorlnchsm, 22 Dec. De passagiersdienst „Harmonie II”, die den dienst tusschen Tiel en Rotterdam vervulde en op 2 de zer in de Waal nabij Herwijnen door aanvaring van de stoomboot „Selland”, was gezonken, is door de Fa. Van der Tak uit Rotterdam gelicht en ter repa ratie naar een scheepswerf vervoerd. Hardlnxvtld, 22 Dec. B. en W. bie den den Raad dezer gemeente een voor stel gedaan tot stichting en exploitatie van een gemeentelijk sportterrein. Moordrecht, 22 Dec. In deze gemeen te zal door de Pluimveevereeniging Ons Belang alhier een pluimveetentoonstel- ling worden gehouden in de benedenzaal van den heer P Geleedtz. De tentoonstelling mag zich in ruime belangstelling verheugen. Niet minder dan ruim 280 inzendingen zullen aanwe zig zijn, waaronder zeer fraaie exem plaren moeten zijn. Er zijn ongeveer 80 eere-prijzen beschikbaar gesteld, waar onder een prachtige wisselbeker. Vele pluimveeliefhebbers zullen ongetwijfeld hun hart kunnen ophalen en volop ge nieten, van hetgeen te zien zal zijn. Op de eierveiling van Vrijdag wa ren aangevoerd 1343 kippen- en 40 eend- nieten van hetgeen te zien zal zijn, eieren, 104 K.G. spruitkool. Kipeieren van f 9,95 tot f 12, eendeieren van f 8,50 per honderd stuks. Spruitkool van 10 tot 12 cent de K.G. De echtgenoote van den heer T. al hier had het ongeluk zoodanig van een trap te vallen, dat zij een arm brak. Dr. Van Westendorp verleende hulp. Voor de afd. van het Nut tot het Algemeen trad op mej. Truus Hooyer uit Voorburg. Zoowel met haar ernstige als luimige voordrachten had zij veel suc ces, wat baar veel applaus en een har telijk woord van dank van den voorzit ter oogstte. Jongelieden, geboren in 1906, moe ten zich op Maandag 5 Januari a.s. voor inschrijving der militie ter gemeente-se- cretarie aanmelden tusschen 9 uur v.m. en 1 uur n.m. Capslls a.d. IJssel, 22 Dec. B. en W. stellen den Raad voor over te gaan tot wijziging van het uitbreidingsplan Het Slot. Voorts bieden zij den Raad conoept-be- sluiten aan, tot verlenging van den ter mijn van ontruiming van onbewoonbaar verklaarde woningen met 6 maanden. Ten slotte bieden zij den Raad ter vaststelling aan de verordening regelen de het beheer van den gemeentereini- gingsdienst. Ameld» an Tlanhovtn, 22 Deo. De burgemeester dezer gemeenten, maakt bekend,dat in Januari a.s. voor den dienstplicht moeten worden ingeschreven de personen, die geboren zijn in het jaar 1906. De gelegenheid tot inschrijving wordt door aanplakking op de gebruike lijke plaatsen in beide gemeenten ter al gemeens kennis gebracht en is bepaald op Vrijdag den 9en Januari a.s., des voormiddag» 11 uur ten raadhuize te Ameide. Capslls a.d. IJssel, 22 Deo. Zaterdag middag keerde de timmerman J. N. K., wonende alhier, per fiets huiswaarts. Op den Honingerdijk onder Rotterdam, kwam hem een auto achterop, Doordat K., die links reed, plotseling naar rechts wilde gaan, was een aanrijding onver mijdelijk. Met inwendige kwetsuren, is hij in het ziekenhuis te Rotterdam ter verpleging opgenomen Zaterdagavond gaf het Mannenkoor „Zang Veredelt”, een uitvoering, ten ba te van haar baaierfonds, in de zaal van den heer J. Oudenaarde. De zaal was ge heel bezet, zoodat „Zang Veredelt” gve^ succes met dezen avond heeft gehad. Nisuwerkerk a.d. IJssel, 22 Deo. Op de voordracht ter benoeming van een hoofd der o. I. school te Oost (Tessel) komt voor de heer B. P. Abbema, onderwij zer aan de o. L school aan ’s-Graven- weg alhier. De burgemeester heeft de leden van den gemeenteraad opgeroepen voor een opnhare zitting, tegen Woensdag a.s., v.m. 10 uur. Bergambacht, 22 Deo. In de afgeloo pen week werd alhier voor le soort kaas besteed van f 64f 68 en voor 2e soort van f 58f 63 de 50 K G Voor vette varkens werd besteed van f 36 f 41 de 50 K.G. De 15-jarige Leendert Ros alhier, werkzaam op de scheepswerf te Lekker- kerk, had het ongeluk om van een in aanbouw zijnd schip te vallen en kwam zoo ongelukkig terecht, dat hij een been brak. Op geneeskundig advies, is de jongen onmiddellijk naar het ziekenhuis te Rotterdam vervoerd. Door het college van het Heiligen Geest of Algemeen Armbestuur dezer gemeente, is tot penningmeester gekozen de heer J. Treure alhier. Bergambacht, 22 Dec. Zuster M. van den Dool alhier, voorheen werkzaam aan de Wijkverpleging te Gouda, is met ingang van 22 December geplaatst aan bet Academisch Ziekenehuis te Lei den. Stolwijk, 22 Deo. In den nacht, na af loop van een danspartij in ’t Beijersche, heeft aldaar een vechtpartij plaats ge had tusschen een paar jongelui, waar van een zoodanig is verwond, dat ge neeskundige hulp moest worden ingeroe pen. De aanleiding of oorzaak ervan kan nog niet met zekerheid worden vastge- steld. De vermoedelijke dader heeft de nacht in het arrestantenlokaal alhier moeten doorbrengen. Lekkerkork, 22 Deo. De Geref. Jonge- dochtersvereeniging „Hebt de Waarheid en den Vrede lief", heeft baar jaarlijk se he uitreiking van door haar vervaardig de kleedingstukken weder gehouden Aan behoeftigen, van welke richting dan ook, werden in *t geheel 119 kleedingstukken verstrekt. In het geheel werden 28 ge zinnen met een gave verblijd. Op de N.V. T. van Duijvendijk’s Scheepswerf is de werkman Ros van de stelling in het ruim van de in aanbouw zijnde zeeboot gevallen. Van pl.m. 9 M. hoogte viel hij. Gelukkig werd door een zwieping zijn val gebroken. Met een ern stig beenfractuur werd hij opgenomen en door een uit Rotterdam ontboden ziekenauto naar het ziekenhuis ver voerd. In de Zaterdagmorgen gehouden vergadering van Schout en Heemraden van den polder den Hoek en Schuagt, is de nieuw benoemde secretaris, de heer G. v. d. Wouden Dz., beëedigd. Dinsdagavond half acht zal de Raad dezer gemeente in openbare ver gadering bijeenkomen

Schoonhovensche Courant | 1924 | | pagina 1