■1 NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT. M1EKT 9 BAHLMANN Co. S»* Woensdag 24 December 1924.. No. 4909 EERSTE BLAD. Heden Balans-Opruiming i FEUILLETON. F. Goedewaagen Zonen Gouda - Boskoop Schoonhoven ‘W Alle Bankzaken Dit nummer bestaat uit VIER BLADEN. BINNENLAND. ■I 56' Jaargang Om Eer en Leven. ijn /a ndenenf Twee minuten stilte. Plaatselijk Nieuw». in co per post id beschikt. Telefoon 20, don- oen De voordracht W. betreffende (vao. Hofker). snoeren, van niet dan ’t en 5 Cl» Specialiteit Elegante Dames- en Kinderconfectle Pelterijen en Manufacturen I. W. N. VAN NOOTEN, SCHOONHOVEN. Uitgevers. Posteh. en Girodienst 18768. Steeds «en prachtvolle keuze laagste prijsnoteering Uitsluitend prima kwaliteiten P. H. van den i, P. H. van den Bezoekt PLUIMVEETENTOONSTELLING Groot-Ammsrs. uit- aan ten ren. Dan mag het gaan in de wereld zoo hot Vil Dan mogen de stormen gieren en de zeeën bruisen gij zijt vervuld van innerlijken vrede, omdat gij hebt ge zien in die twee minuten stilte, de heer lijkheid, die er af straalt van de kribbe van Bethlehem. kuigelingenbescherming ten plattelan ds. Het hoofdbestuur der Zuid-Hol- landsche Vereeniging Het Groene Kruis heeft besloten, een geneeskundigen in specteur voor de zuigelingenbscherming ten plattelande in deze provincie aan te stellen en heeft als zoodanig, met in gang op den len dezer, benoemd den heer G. Oosterbaan, arts, oud-hoofdinspec- teur der volksgezondheid voor de hygi ëne van het kind. Hem is o.m. opgedragen, plaatselijke instellingen in het leven te roepen voor een stelselmatige, deskundige controle over den gezondheidstoestand der zuige lingen ten plattelande en in de kleinere gemeenten van Zuid-Holland, hetzij in den vorm van consultatiebureau!, zooals men die in de grootere steden aantreft, hetzij in anderen doeltreffeaiden, voor de kleine en plattelandsgemeenten meer geëigenden vorm. melijk gehavend. Een duistere- geschiedenis. Nu nog dlstrlbutlemoeilijkheden. Jaarsveld, 24 Dec. Sinds jaar en dag houdt men zich hier bezig met een vreem de ge&hiedenis, die thans door het kra nig optreden van den gemeenteraad tot klaarheid schijnt te worden gebracht. Het betreft de historie met het dis tributiebedrijf ,dat aan de gemeente nog al een slordigen duit schijnt te hebben gekost en waarmee ook eenige eigenaar dige feiten verbonden zijn, waarover men zich in de gemeente uitlaat als men samenkomt om eens te praten. uit de dames: 1. W. A Donselaar te Schoonhoven; 2. T. A. de Wit- te Strijen; en 3. A. G. W. Heij te Gouda. Glessen-Nieuwkerk, 24 Dec. Toen Maan dagmorgen een chauffeur van den heer Robben alhier met de autobus naar Hoornaar zou rijden, werd hij door een vrachtauto van de „Samenwerking”, wel ke juist uit do garage kwam, aangere den. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats, alleen was de autobus nog al ta- o. Commissie tot wering van school verzuim (aftredend Sprik, Hofker en J. de Jong Jz.) Aanbevelingen vacature Sprik: 1. Sprik, 2. J. Visser; vacature— Hofker: 1. Hofker, 2. Maas; vacature J. de Jong: 1. J. de Jong, 2. P. de Leeuw den Bouter. 10. Voorstel van B. en W. verzoek C. Blanken plaatsing aanplakbord Waag. 11. Idem wijziging Bouwverordening. Rseuwijk 24 Dec. Voor de met 1 Ja nuari a.s. vacante betrekking van ge meenteontvanger hebben zich 18 solli citanten aangemeld. Lskksrksrk, 24 Deo. De voordracht voor onderwijzeres aan de 2e Openbare Ook thans roepen we op tot twee mi nuten stilte. Twee minuten maar, want in onzen gejaagden tijd kunnen we niet veel van onze kostbare oogenblikken missen. We kunnen zelfé bijna geen tijd meer vinden om in den geest te toeven aan de kribbe van Bethlehem. Nietwaar het leven heeft immers zoovele vragen. Het stormt op ons aan met eiken dag weer nieuwe zorgen. Het noodzaakt ons om bezig te blijven. Het leven houdt ons in touw en is één jacht naar allerlei belangen. En er blijft geen tijd over voor ons arme, moede hart. Er is geen oogenhlik vrij voor onze schreiende hongerende ziel, we kunnen geen pauze toestaan voor onzen zoeken den geest. Voort voort voort drijft ons het leven. Maar toch, laat u nu eens twee minu- dicht bij het kasteel, waar zij de voudige herberg betraden, om er avond te passeeren Spoedig nu was Jozef nu daar even eens binen getreden en,weldra geraakte hij met de beide bedienden in gesprek. Jozef bleek nog al een royale kameraad, die wel een glaasje presenteeren durfde an spoedig was hij met de beide knech- De ontstemming is groeiende en de burgerij ziet met belangstelling tege moet hoe het probleem van de distribu tie zich zal voltrekken. Het zou feitelijk 2ijn om te gieren van den lach, dat nu nog, in 1924 .gesproken moet worden over het distributievraagstuk, wanneer de zaak niet zoo ernstig was. Wij hebben in de verschillende ge meenteraadsverslagen reeds opgenomen wat over dit vraagstuk Werd besproken. Nu evenwel in de laatstgehouden raads vergadering de zaak scheen te worden toegespitst, meenden we onze lezers-nog eens ten volle te moeten inlichten. -T-r Want al is het waar, dat de burge- Lag*ere**s7h’oo’Tiin’deze gemeente "bestaat meester telkens zeide: maar we zitten in een glazen huis, ieder kan onze gedra gingen zie.i het ia ook een feit, dat het raadslid de heer Venvey zeide: •an matglazen huls, en daarfnee is de toestand eigenaardig getypeerd. Wij zijn eens gaan praten paar Raadsleden, de hoeren Verweij. Wat we van SCH00NH0VEN8CHE COURANT Deze Courant wordt des Maandag»-, des Woensdags- en des Vrijdagsmiddag» uit gegeven Prijs voor Schoonhoven per 8 maanden J 25, franco per post in Nederland J 1,50. Over het abonnement wordt in de eerste maand beschikt Men kan zich abonneeren bij alle Boekhandelaren, Kantoorhouders en bestaande tusschenpersonen hij zou gaarne nog meer hebben verno men, maar de bedienden van het kasteel vonden dat het hun tijd was en verlieten spoedig de herberg. Het was trouwens reeds over tienen. Jozef volgde spoedig hun voorbeeld, maar hij sloeg niet den terugweg in naar de stad. „Te drommel”, mompelde hij, „ik moet meer van dit alles weten. Die stroo- per was goed en wel dood, hij zal niet terugkomen, dat is onzin. Maar als die beide kerels niet alle avonden dronken waren, «dan schijnt er toch iets in het park van het kasteel te gebeuren, waar ik meer van weten moet Ik zal spoedig weten wat het ia. Ik ben nu toch hier en dezen nacht nog wil ik de ruine on derzoeken. Misschien doe ik nog een ontdekking. Het is zeker geen prettig en misschien een gevaarlijk werkje, maar ik heb voor heeter vuren gestaan Qn laat mij zoo gemakkelijk niet afschrikken.” Hij wandelde in een wijden boog om het kasteel heen en kwam zoo achter in het park, niet ver van de mine, waar hij in de donkere schaduw van een groep boomen bleef afwachten of er niets ge beurde. Mij wachtte lang tevergeefs. Het was doodstil om hem heen en niets hoorde hij dan het mischen van de boo men, het zachte vliegen van eenige nacht vogels en nu en dan heel in de verte het korte geblaf van een waakhond. Jozef wachtte geduldig, maar eens klaps sidderde hij. Had hij niet een ge roep gehoord, een klagenden toon zon derling gedempt? Och wat' verbeelding was het, moest het zijn, andeps niets. De eenzaamheid maakte hem - zenuwachtig. Toch spande hij iedjere zenuw in en ja, daar hoorde hij weer dien klagenden toon, dat geroep, nauwelijks hoorbaar, en toch ook weer niet uit de verte klin kend. Kwam het niet van den kant der ruine, uit de verbrokkeld® muren, die daar nog overeind stonden? Het moest zoo zijn. 33 Daarom-begaf dien .avond nog Jozef Zich naar het kasteel Van Gelselaer. Van de bedienden of van de boereé in den omtrek zou hij wel te weten kunnen komen, waar Estelle verbleef. Dus wandelde Jozef kalm den weg op, maakte nu en dan met de menschen, die hij ontmoette een praatje en kwam al tamelijk laat in den avond bij het kas teel Daar trof het, dat baron Van Gelse laer nog uïtreed naar de stad. Dit ver tastte Jozef zeer. Een oogenblik dacht hij eraan of hij niet beproeven zou ach ter op het rijtuig stil mede te rijden, om te zien waarheen zoo laat de baron zich nog brengen liet. Dit plan evenwel ver wierp hij als gevaarlijk en hij besloot van de afwezigheid van den baron ge bruik te maken om de liedienden eens goed uit te hooren, teneinde zoo moge lijk het een en ander te ontdekken. Terwijl hij nog een eind van het kas- ‘teel af stond te kijken, zag hij twee be dienden het huis verlaten. „Ha”, moïnpelde hij, „als ik mij niet vergis, gaan zij gebruik maken van de afwezigheid van hun heer en willen zij een prettige avond hebben. Des te beter, hen moet ik niet uit het oog verliezen.” Jozef had, zicb niet vergist. De beide bedienden begaven zich naar het gehucht *3 een- hun Prijs der AdvertentiënMaandag» en Woensdag» van 1 tot 6 regels l,li iedere regel meer O,!/1/*' Vrijdags van 1 tot 6 regels 1,80, iedere regel meer f 0,20. Bij 8 maal plaatsing, wordt de 8e plaatsing berekend tegen f 0,10 per regel op Maandag en Woentdag en tegen 0,12x/a per regel op Vrijdag. Voor meer plaatsingen, groot aantal regels en condities vrage men tarief. Ingezonden Me de dealings n. F.rho.1, oud 8S J. 2 mnd. December z. van W. Boom en J I driana, d. van J. Spin- der Horst L. R o mijn, oud (M j Wolters. LM. December. Catharina, d. van J. »n A. Verwaal Pi^ Kramp en B. van der an Houwelingen, oud ran G. v. d. Heerik 7 j. MededeeHiigf toch niet loopaa, Aktab senutal Uw pita brengen. Usnei bdue^Z taüsato «n ft b— derbalaam rdrijft d. „Ta, ta”, riep de ander, „waarom niet, freule Estelle, wilde dien jonkheer nog altijd niet laten loopen. En men vertelt toch, dat zij met dien Mener, dien ad vocaat, kennis hield. Daarom zal de be ron haar liever veilig in een gesticht hebben willen zien. *fcn ongelijk kan men hem daaraan niet geven.” De bedienden waren praatziek en Jo zef liet hun glazen nog eens vullen, dronk nog eens met hen op de kennismaking. „Ja, ja, zei hij, „daar bij u in den om trek is veel gebeurd.” „Dat zal waar wezen*, antwoordde Frits, „an het gaat er nog vreemd toe bij ons.” „Hoezoo”, vroeg Jozef nieuwsgierig. „Gelooft gij aan spoken F’ „Spoken, komaan, ik weet niet of ik daaraan gelooven moet.” „Nu, ik geloofde er vroeger evenmin aan als gij nu, maar thans twijfel ik' ar niet meer aan.” „Hebt gij er dan gezien”, vroeg Jozef, wiens nieuwsgierigheid uitermate ge prikkeld was.-. „Wat zal ik u zeggen, gezien precies niet, maar mijn kameraad hier gelooft er even goed aan als ik, niet waar.” De ander knikte. „Komaan”, zei .Jozef, „dat is uitermate interessant, ik hoor niets liever dan der gelijke geheimzinnige geschiedenissen. Daar moet ge mij van vertellen.” „Nu, luister dan. Gij reet toch, dat indertijd hier dicht bij een vreemde vrouw en haar kind vermoord zijn?” „Ja zeker, dien jonkhee heeft dat im mers gedaan.” „Ja, juist, maar dienzelfden avond is ook een zekere Erkman, een strooper, vermoord.” „Jawel, dat herinner ik mij.” „Welnu, de moord geschiedde in park van ’t kasteel.” „Ja, men meende immers, dat hij de moord zou hebben zien plegen en dat de met een Brinksma en Verweij. Wat we van deze bei de raadsleden vernamen, moge dan hier onder volgen: Aan de gemeente Jaarsveld was gedu rende de mobilisatie de financiering van het levensmiddelenbedrijf voor de ge meenten Lopik, Willige-Langerak en Jaarsveld opgedragen. In de overeen komst tusschen die drie gemeenten, die is aanvaard door de gemeenteraden en door Gedeputeerde Staten van Utrecht is bekrachtigd stond o.m. vermeld, dat de begrooting van het levensmiddelenbedrijf altijd zou dienen te worden goedgekeurd door de drie gemeenten en ook de reke ning van het bedrijf door de drie ge meenten moest worden geverifieerd. Daarvan is nooit iets gekomen. Nog nooit is de rekening van het bedrijf overge Neen, ver.” „Maar waarom zou het dan juist dien Erkman geweest zijn?” vroeg Jozef „Wel. wie. zou het anders wezen.. Hij werd in het park vermoord, zijn geest moet het dus wel zijn, die daar des nachts ronddwaalt.” „Natuurlijk”, sprak nu de%ndere be diende, „en Frits heeft nog niet alles verteld. Ik heb mij ook op een avond, toen wij geen licht zagen, tot dicht bij de ruine gewaagd en ik heb duidelijk klagende tonen gehoord, sombere klach ten, die mij het bloed in de aderen deden verstijven. Den volgenden morgen hebben wij beiden den geheelen omtrek afgezocht, maar niets kunnen vinden.” Jozef vond dit uiterst belangrijk Op den wapenstilstdndsdag 11 No vember dc - waar de oorlog gewoed had, des middags een pooze-van twee minuten stilte ge houden. Daarin demonstreerde zich de vredes- gedachte, die haar grondslag en gangspunt vindt in de herinnering de verschrikkingen van den krijg. Vredesgedachte. Is er één woord, dat zulke ontroering wekt als juist dat? En is het dan te ver wonderen, dat de lam-geslagen volkeren den wapenstilstandsdag vierden door twee minuten stilte? Eilaas, nadat de pooze van twee mi nuten stilte gedaan was, ratelden de ma chines in de amunitiefabrieken weer ver der ,de motoren werden aangezet, die kracht leverden om machines te drijven, die voorwerpen zouden maken tot ver nieling en dood. En ginds in een een zaam vertrek, waar hij even had ge wacht twee minuten stilte daar greep de techtnicus weer passer en haak om verder te gaan met te berekenen hoe het snelst levende wezens ter dood zou den kunnen worden gebracht. Na de twéé minuten stilte mengde de schei kundige zijn alliages, om nieuwe gassen te verwekken, waarin duizend en meer menschen een verstikkingsdood zullen sterven. Is het niet om te spotlachen, is het niet om te schreien van woede, dat de volkeren twee minuten stilte houden^ ter wijl alles rusteloos in de weer is omver- delgingsmiddelen te maken en de drei gende oorlogswolken nog steeds niet van den volkerenhemel verdwenen zijn. O, verdwaasde wereld gij zult oudet gaan met uw schitterende danszalen en met uw leed tenzij men gaat Koesteren waarachtige vredesbegeerte, werkelijke levensvreugde gaat aankweeken. tn van het kasteel goede vrienden. Men lachte en praatte wat en Jozef zeide zoo langs zijn neus weg, dat zij nogal een goeden meester moesten hebben, daar zij beiden den geheelen avond vrij hadden. „Het mocht wat”, zei de een, die Jozef Frits had hooren noemen, „de baron is integendeel lastig en humeurig, vooral in den laatsten tijd. Maar hij ie van avond eens weer uitgereden.”. „Moest gij dan niet een van beiden mee?” „Welneen, wij hebben sedert eenigen tijd een nieuwen bediende gekregen, Mul ler heet de kerel. Hij kan bij den baron geen kwaad doen en ia geheel en al zijn vertrouwde.” „Ja, ja," zeide de andere knecht la chend, „Frits is daarover niet, te spreken Vroeger was hij nummer één, en nu staat hij achteraf.” „Bah, zeker omdat ik den baron niet zoo naar den mond kan praten als hij.” „Maar' de baron heeft nog een dochter, meen ik. Vindt zij het goed, dat gij bei den gelijk ’8 avónds uitgaat” „O, freule Estelle, neen, die is niet thuis", sprak de jongste bediende, „zij is naar een gesticht.” „Ja, sprak Frits, een beetje met ze nuwen aangelegd, maar dat ós voorwaar zoon wonder niet. Haar verloofde is ’t vorig jaar ter dood veroordeeld. Maar die geschiedenis kent gij wel.” „Ja”, zei Jozef, „ik las er van in de courant. Ei zoo, is de freule weer naar een zenuwHjderageatight. Uier in de buurt." Frits haalde de schouders op. „Wie zal ’t zeggen. De baron hangt ons dat niet aan den neus. Maar ik zou wel eens willen weten, of de freule er niet gaarne uit zou willen. Zoo erg was ze niet en opeens is zij er heengegaan, ik geloof altijd nog tegen haar wil.” „Kom”, sprak Jozef, „hoe kunt ge nu zoo iets denken." ten nooden in Bethlehem. In die keren stal, bij het lichtende Kind. Dat is juist de schoone tegenstelling, door God tewéegebracht, dat Hij in de donkere wereld gaf dat lichtende Kind. Hel is als andete kleine kinderen. En toch is het weer niet als andere kleine kinderen, ''et is de al-mensch de godheid, die onder de menschen kwam o -- wonen. Hij heeft onder ons menschen- werd allerwegen in de landen kinderen gewoond opdat wij zijn heer- lijkheid zpuden leeren zien Hebt ge nu spijt van de twee minu ten oponthoud van die korte poos van stilte. Ziet ge nu de straling van het lieve kindergelaat, het gelaat van den kleinen Jezus. Merkt ge nu op het lichten van die lieve oogen. Dat licht is er nu nog. Het- werpt zijn stralende glanzen over dezen donkeren Kersttijd. Maar slechts zij, die zich laten noo den om twee minuten stil te zijn om honderdtwintig seconden hun knie te buigen bij de kribbe en te stamelen: ver licht mij, verlicht mij, die zullen ervaren wat het zeggen wil, door den kleinen Je zus te worden gezegend. Twee minuten stilte. Het is zoo kort, vindt ge niet. Dat kunt ge toch wel missen van uw kostba ren tijd. 0, we weten het wel, er is veel te doen. Het eind van het jaar nadert en ge hebt het druk in uw nering en bedrijf. Maar toch laat u morgen nooden tot herdenken. Laat morgen het heldere ge luid der klokken u nopen tot twee minu- stilte omdat Jezus werd gebo- Gannal om hem de ook hem doodde.” „Zóó was het. Welnu, de geest van dien man dwaalt soms de® nachts door het park.” „Man, hoe weet gij dat.” „Wij hebben hem gezien Mijn kame raad zoowel als ik. Ook de oude tuin man en de meiden weten er van mee te spreken.” „Maar, zei Jozef, „de man was toch goed dood. Hoe kan hij terugkeeren?” „Ja, hoe kan het, maar het moet niet temin juist zijn. Wij hebben al geduren de een paar nachten een lichtje door het park zien dwalen bij de ruine van het oude kasteel." „Maar dat bewijst immers nog niets.” „Neen, doch luister verder. De tuin man en ik zijn er op afgegaan, nu ja, met kloppend hart, maar we deden het toch. Het licht kwam uit de ruine, maar toen wij er bij kwamen was het eens klaps verdwenen. We zagen het niet weer, voor we een heel eind .op den te rugweg waren, toen het even plotseling weer verscheen als het verdwenen was. neen, dat zaakje was niet zui- Z.-H. Bond van Melkveehouders. Dinsdagmorgen vergaderde te Rotterdam de Z.-H. Bond van Melkveehouders on der leiding van den heer Vaandrager. Als eenigst punt stond op de agenda: een voorstel van de molkveehandelaren om den melkprijs met een halve cent per liter te verlagen. Het hoofdbestuur, dat Maandag geconfereerd had met ge noemde melkhandelaren, adviseerde in verband met de zuivdpoeUie en produc tie deze verlaging te aanvaarden. Na uitvoerige besprekingen werd besloten aan de melkhandelaren te berichten noo- de de verlaging wordt aanvaard, doch men zal pogen bij verbetering der zui- velpositie de verlaging ongedaan te ma ken. De vllegdlenst op Engeland. Naar wij vernemen, heeft de Koninklijke Luchtvaartmaatschappij bij de Fokker fabrieken drie nieuwe Mérkeersvliegtuï- gen van het model Fokker VII aange kocht, ten behoeve vam haar diensten op Londen. Wij brengen in herinnering, dat met een vliegtuig van het Fokker VII- type de vliegtocht Holland-Indië werd volbracht. De tabaksaccijns. Het staat thans definitief vast, dat de wet betreffende de verhooging van den tabaksaccijns op 1 Januari a.s. in werking treedt Berksnwouds, 24 Deo. Door ontbran ding van benzine bij een motor ontstond Maandagmorgen in de vroegte een begin van brand in de broodbakkerij van G. A. Stoppelenburg alhier. Door de bewoners en gewaarschuwde omwoners werden met groote moeite de vlammen gebluscht. De burgemeester, inmiddels gewaar schuwd, behoefde geen laat te geven tot het uitrukken der brandspuit. Stolwijk, 24 Deo. De heer H. Anker Wz. heeft tegen 1 Januari as zijn eer vol ontslag aangevraagd als penning meester der Chr. Zondagsschool. Ammerstol, 24 Dec. V rendering van den gemeen Ieraz-d van 'L- .^norslol op Zaterdag 27 December 1924, des namid dags 7 uur. Onderwerpen ter behandeling la. Mededeelingen; b. Ingekomen stuk ken.. 2. Voorstel van B. en W. betreffende het verzoek van P. de Lseuw den Bou ter om ontheffing van schoolgeld. 3. Idem verzoeken gebruik schoollo kaal van a. Turnclub, b. Drankbestrij ders. 1 4. Mem. betreffende verzoek School commissie tot stichting speelplaats ach ter de school 5. Idem kasgeldleenihgen van f 180.000 en f 30.000. 6. ComptaJriliteitsbesluiten 19241925 7» Suppletoir kohier Hondenbelasting. 8. Voorstel van B .en hakhout Capellelaan. 9. Benoeming leden a. Schoolcommissie Aanb.: 1. Hofker, 2. Maas. b. Annmeester (vac. Berg.- Voordracht i. Berg, 2. S. van der Kuil mond te

Schoonhovensche Courant | 1924 | | pagina 1