F. 1 NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT. No. 4917 Woensdag 14 Januari 1925 57 Jaargang Buiteulaiidscli Overziciil. ilemborg Dit nummer bestaat uit TWEE BLADEN. EERSTE BLAD- Plaatselijk Nieuws. BINNEN' AND.- NDIN8. Ingezonden Mededeelingen. :rd Parifc» is heer H. 500 er idem, nu A. komt, eep vertegenwoordiger zijn ministerie Zien te kri. gen. De bevolking op 1 Januari kufl daat- en on' er- s dezekua- van de Fabrieken S. W. N. VAN NOOTEN, SCHOONHOVEN Uitgever». Telefoon 2Q, Postch. en Girodienst 18763, Het lichaamsdeel werd go- van 1 tot 6 tegels 1,18 ela 1,80, iedere regel ineer iend tegen f 0,10 per regel op Vrijdag. idiliea vrage men tarief. Zilverbons De Minister van Fi nanciën maakt bekend, dat in do maaud December 1924 bij de Algemeene Reken kamer zija overgebracht: 600 000 stuks onbruikbaar geworden zilverbons a f 1 van den bij Kon. Besluit van 19 Februari 1920 (St.bld. no. 82) be paalden vorm; 900.000 stuks onbruikbaar geworden Zilverbons a f 2,5Q van den bij Kon. be sluit van*14 Juni 1918 (St.bld. no.-857) bepaalden vorm Ingezonden Mededeelingen. HOESTEN. Als alle middelen gefaald hebben, probeer dan een» de alom gunstig bekende Victo Borstsiroop. Het resultaat is opvallend. van 1 tot 6 rej r 3e plaatsing Woensdag en tegen 0,121/2per re; plaatsingen, groot aantal regels en con< SCHOONHOVEH8CHE COURANT. Deze Courant wordt des Maandag»-, des Woensdags- en des Vrijdagsmiddags uit gegeven. Prijs voor Schoonhoven per 3 maanden f 125, franco per post in Nederland f 1,50. Over het abonnement wordt in de eerste maand beschikt. Men kan zich abonneeren bij alle Boekhandelaren, Kantoorhouders en bestaande tuMChenperóonen i is do uit- d&t we hier- odynamo ge- au dit in- u opwekker 0 naar belie- vier een Deze een ge- wa= een der vele struikelblokken. Maar er zullen wel weer andere komen. Het ia een lange weg tot de geor dende toestanden van voor den oorlog. Ook de OOSTENR1JKSCHE r0 geering schijnt niet van zins om zich strikt te houden aan de bepa lingen van het verdrag van st. Germain inzake de legers erkte. Er wordt uit Weemen onder voorbehoud, gemeld, dat de militaire controle commissie van toezicht der Entente te Weenen 21 nieuwe kanonnen heef ontdekt. Dit z,au dan meer dan tweemaad zooveel zijn, als hei werkelijk mag hebben want vol gens het vredesverdrag mag Oos tenrijk over slechts twintig kanon nen beschikken. Boskoop”. 11. Zomerdienstregeling der Nederlandsche Spoorwegen. 12. Rond vraag. Ammerstol, 14 Jan. Eergisteren was de heer C. V. alhier, aan het kappen van boomen achter zijn huis, bij welke werk zaamheid. hij zich bediende van een lad der, waar hij bovenaan een stok had be vestigd, die tegen twee boomen rustte Deze stok bleek van een niet al te best gehalte te zijn, want op eens brak hij, wat ten gevolge had, dat de heer V. een oogenblik later rechtop in de sloot stond. Met den schrik en een nat pak liep dit ongeluk af. Ouderkerk a.d. IJssel, 14 Jan. Dins dagavond werd een acht-jarig dochtertje van den klompmaker De Groot aangere den door een auto. Ofschoon de hulp van den geneesheer moest worden ingeroepen liep het ongeval behoudens enkele schram men en builen, betrekkelijk nog goed af. Moordrecht, 14 Jan. De afdeeling van Volksonderwijs alhier hield in ’t „Post huis” onder een groote opkomst van de leden, een algemeene vergadering. Nadat de vergadering door den voorzitter was gopend, werden de notulen voorgelezen en. goedgekeurd. Het verslag van de al gemeene Vergadering van Volksonder wijs, jaarverslag der afd. en rekeningen verantwoording van den pennigm. wer den eveneens goedgekeurd. Hierna werd door den voorzitter medegedeeld, dat de heer J. J. Engelbregt wegens vertrek naar Gouda als bestuurslid en lid be dankte. In hartelijke woorden bracht de voorzitter het scheidende lid dank voor wat hij voor de vereeniging had gödaan en wenschte hem en zijn echtg^noote te Gouda een gelukkig leven toe. De aftre dende bestuursleden, de heeren J. L. de Jong en P. v. d. Heuvel werden met op één na algemeene stemmen herkozen, ter wijl als nieuw bestuurslid werd herkozen de heer W. Dirkzwager W.Mz. Door twee leden was als attractie voor dezen avond een taart beschikbaar gesteld die onder de aanwezigen werd verloot. De heer H. v. d. Weijde was de gelukkige winnaar. Aan het eind der vergadering gekomen werd deze door den voorzitter I gesloten. Door de gemeente-politie alhier is tegen een inwoner uit deze gemeente pro- ces-yerbaal opgemaakt, als verdacht van verduistering van een dameeportemon- naie met geld. Officieele uitslag van de alhier ge houden pluimveetentoonstelling. Af dealing Hoenders: H. Damsteieg, Nieuwerkerk a.d. IJssel, le pr., en 5 eere- prijzen; J. Verstoep, Moordrecht, 3e pr.. L. van Halem, id., twee 2e prijzen; Ant. van Wijk, Ouderkerk a.d. IJssel, le pr, eere7prijs en Z. E. V., Joh. Verboom, Moordrecht, le pr., 2e pr., 3e pr.; M. Pest, Moordrecht, le pr., eere-prijs, 2e pr., en 3e pr., M. v. d. Gaag, Moordrecht, 3e pr.; A. Mourik, Ouderkerk a.d. IJssel, 8 eerste prijzen, 6 eere-prijzen, en drie 2e prijzen; L. Stam, idem, zes le pr ijzen, vijf eere-prijzen, drie 2e prijzen, drie 3e prijzen, 3 Z. E. V. en één E, V.; W. J. Vis, Moordrecht, drie le prijzen, drie eere-prijzen, en één 2e prijs; H. v. d. Heuvel, Moordrecht, 3je pr.; J. Compeer, Nieuwerkerk a.d. IJssel, 2e pr.; H. Sterk, idem, .twee 3e pr.; C. J. de Jong, Moor drecht, 3e pr.; C. v. c|. Kuij, idem, 3e pr.; A. Mourik, idem, le pr., eere-prijs en 2e pr.; H. Verwaal, Nieuwerkerk a.d. IJssel, le pr., twee eere-prijzen, 2e pr. J Schoones, Moordrecht, 2e pr., eere- prijs, 2e pr. en 3e pr.; B. Pater, Moor drecht, twee le pr.; J. H. Excalto, idem, le pr., eere-prijs, Z. E. V.; A.. Termora- huizen, idem, le pr., ©ereprijs, 2e pr.; A. Mourik Gz., Ouderkerk a.d. IJssel, drie le pr., 2e eere-prijzen, Z. E. V.; A. den Toom, Moordrecht, 2e pr.; P. den Hollander, Moordrecht, twee le pr., twee eere-prijzen, 3e pr.; H. v. d. Weerdt, Gouderak, 3e pr.; M. van Lammeren, Moordrecht, le pr., eere-prijs; W. van Halem, Moordrecht, Z. E. y.; A. Both, Nieuwerkerk a.d. IJssel, 3e pr.; P. ,C. W. den Hollander, Moordrecht, twee 3e prij zen; C. Boogaerdt, Moordrecht, twee le pr., eere-prijs en 2e pr. Afd. Krielhoenders: A. Mourik, Ouder kerk a.d. IJssel, le pr. en eere-prijs; J. D. van Westen, dorp Moordrecht, drie le en vier eere-prijzen. Afd. 'Kalkoenen: P. C. W. den Hol lander, le pr. en eere-prijs Afd. Pauwen: P. C. den Hollander, Moordrecht. Afd. Watervogels: A. Bloot, Moor drecht, le pr., twee E.V.; A. Both, Nieu werkerk a.d. IJssel, 2e pr.; T. Vis, idem, le pr. en 2e pr., L. van Tilburg, Moor drecht, twee le pr. en eere-prijs; A. Jon gensei, idem, 1 pr.; P. den Hollander, idem, Z.-E. V.; W. van Halem, idem, Z. E. V.; W. J. Vis, idem, 3e pr.; A. Prijs der AdvertentiënMaandags en Woensdags v iedere regel meer Vrijdags van 1 tot 6 regel f 0,20. Bij 3 maal plaatsing, wordt de 3e plaatsing bereke op Maandag en Woensdag en tegen 0,12'/2per regel Voor meer pi eft. De Hebben meter. l, dat ze op raat draaien, n gedragen, o opgesteld, ding voor de lijke onder lijken te zijn. feit Of het nu wee» 4en berisping zal worden, betwijfelen we. Alblasserdam, 14 Jan. Heeft het lan gen tijd goed gegaan op de sigarenfabrie- - ken, thans is daar een ongunstige wen ding in gekomen. Op een tweetal fabrie ken volgde ontslag en het is te vreezen, dat nog meer ontslag zal volgen. Voor de werkgevers en de werknemers geen bes te tijden. De werkloozen komen nu voor rekening der gemeente, daar ze niet meer georganiseerd zijn. “hoofdonderwijzer, de heer Thans moet het overige deel van de ruim twee duizend gulden nog’ binnenko men. De raad van Jaarsveld is weer in vergadering bijeen geweest en heeft met algemeene stemmen besloten, af te wach ten tien dagen laiig, op het antwoord van Ged Staten inzake de winst- en verlies rekening van het distributiebedrijf, en dan de stukken te stellen in banden van den Officier van Justitie en van den Mi nister van Binnenlandsche Zaken. Dp kwestie houdt de bevolking hier zeer bezig. Men verdenkt er den burge meester in geouen deole van, dat hij de gelden zich zou hebben tjegringend, naar is er vin overtuig!, dat het aan zijn nalatigheid la wijten is, dat de boe] .n het honderd getoopen :s Dat blijkt ten duidelijkste uit de besprekingen in de laatste raadsvergadering, die zeer inte ressant was, en waarvan wij in dit num mer een zeer uitvoerig verslag geven. Be langstellende lezers verwijzen we naar dit verslag. Tienhoven, 14 Jan. De burgemeester dezer gemeente verzocht onderstaande heeren zitting te nemen in het bestuur van den Bijzonderen Vrijwilhgen Land storm: T. de Jong, D. de Jong, 0. La- kerveld, C G. van Lomwel, F. Kool, A. Spek. Allen lieten zich deze benoeming welgevallen, uitgezonderd de heer A. Spek. Oud-Alblas, 14 Jan. Herhaaldelijk werdenauto-bussen visa-versa opge houden, door hand opsteken. Dat men soms abuis heeft, is aan te nemen, daar die bussen Westwaarts twee verschillen de kanten uitgaan. Heel wat anders is* het, wanneer het fopperij wordt. Niet tegenstaande eenzelfde peisoon met de kantonrechter kennis maakte, en toen met een berisping er afkwam, is deze J. A B. weder verbaliseerd voor eenzelfde voor het doen slagen van gemelde Ba zar Men kan dan ook wel zeggen, dat de Bazar boven alle verwachting reusachtig is geslaagd. Reeuwijk, 14 Jam Vrijdagavond j.l. heeft de Gymnastiekvereeniging „Door Oefening Kracht” in het gymnastieklo kaal op het Reeuwijksche dorp onder lei ding van haren directeur, den heer S. 1 J. Spek, een bij uitstek welgeslaagde uit voering gegeven. Zoowel het werken der adspiranlen en dat der heeren-ledeo, heeft dien avond getuigenis afgelegd, dat de leiding in zeer goede handen is. Vlug, vaardig en net, werden de oefeningen uit gevoerd en bij de standen, waarbij vooral de draaiende groep zeer de aandacht trok werd luide gea^plaudiseerd. Ter af wisseling had de vereeniging een paar geëngageerd, dat niet voor de poes was. De zangers Kees Klaar en A. Flora heb ben het talrijk opgekomen publiek laten genieten. Met een woord van dank aan het uit gebreide strijkje, bestaande uit piano, twee violen en een mandoline, welke in strumenten bespeeld werden door inge zetenen voor hunne medewerking en aan allen, die hebben meegewerkt deze uitvoering te doen slagen, sloot de voor zitter, de heer G. de Ruiter, de bijeen komst. Op initiatief van den heer A. v. d. Ban, hoofd der Openbare Lagere Schooi A alhier, tevens landbouw onderwijzer, had Maandagavond in het hotel van den heer G. Hoogland een bijeenkomst plaats met het doel te komen tot oprichting van een vereeniging voor melk controle. Na een inleidend woord van den heer v. d. Ban, verkreeg de héér Huisman, Zuivel- consulent, het woord, die op zeer duide lijke wijze het nuf der vereeniging voor melkcontrole wist San te toonen. Na nog eenige der gevraagde inlichtingen te hebben beantwoord, spoorde de heer Huisman de aanwezigen aan toch lid te worden der bovengenoemde op te rich ten vereeniging, opdai elk een beter in zicht zal krijgen in ^ren bedrijf. Voorloopig gave» zich een 15-tal vee houders z^ch als lid op. De heeren E. v. d. Ban, J Ruitenburg Bz. en J. Ruiten- burg zullen zich beijveren om de kosten aan zoo’n vereeniging verbonden, te on derzoeken. Na dank aan den spreker te hebben gebracht, werd de bijeenkomst door den heer v d Ban gesloten. De duistere ([««chiedeni». Mej Vink heeft ruim f gestort. Zal de justitie te hulp worden geroepen? Jaarsveld, 14 Januari Wij hebben onze lezers op de hoogte gehouden van de distributie-moeilijkhe- den, welke er nog waren in de gemeente J Jaarsveld, en daarbjj gezegd, dat bet ge val nu tamelijk toegespitet was, en een oplossing diende te komen. Inderdaad blijkt de geschiedenis haar ontknooping te naderen. Nadat de gemeenteraad besloten had, dat mej. Laura Vink, de dochter van den burgemeester, zou worden aansprakelijk gesteld voor f 2110,70, en zij dat bedrag per 1 Januari had te betalen, heeft wer kelijk een storting bij den gemeente-ont- vanger ptaals gehad. Mej. Vink heeft Bergambacht, 14 Jan. De bevolking i dezer gemeente bestond op 1 Januari 1924 uit 1808 mannen en 1727 vrouwen, totaal 3535 personen. Zij vermeerderde door geboorte en vestiging met 165 m. en 171 vr., totaal 336 en verminderde door overlijden en vertrek mot 158 m. en 169 vr., totaal 327 Zoodat de bevolking op 31 December 1924 bestond uit 1815 m. en 1729 vr, totaal 3544 personen. Zevenhuizen, 14 Jan. Maandagavond had onder groote belangstelling de ver loting plaats, verbonden aan de gehouden pluimveetentoonstelling. Er warén 35 prijzen. De verloting geschiedde onder toezicht van den burgemeester en politie. De verlotingscommissie had geen benij- denswaardige taak, daar de verloting bij na drie uur duurde. De meeste gewonnen prijzen werden na afloop direct in ontvangst genomen. Heden is ons officieel ter oor© ge komen, dat de raming van het aan te leggen electrisch gemaal voor den Eeen- drachtepolder f 89.000 bedraagt. De bere kening is dan verder, dat de polderlasten met f 5,50 per H.A. zullen stijgen. Hierbij kunnen wij nog mededeelen, dat het besluit voor de kunstbemaling genomen is met 125 stemmen voor en 48 tegen. Nieuwland, 14 Jan Het aantal inwo ners dezer gemeente bedroeg op 1 Janu ari 1924: 606. Ingekoman 50 personen, geboren 19 Totaal 669 personen. Ver trokken 55 personen, overleden 8. Totaal aantal inwoners op 1 Januari 1925 606 Bleskensgraaf, 14 Jan. Bij het afbre ken van den watermolmi is gebleken, dat deze noch op polen, noch op een vlot was gebouwd. Hij stond op een dikke laag klei die vi^moedelijk speciaalu daarvoor is aangebracht. Peursum, 14 Jan. De loop der bevol king gedurende het jaar 1924 en de wer kelijke bevolking op 31 December, voor deze gemeente was als volgt; Vermeerdering door geboorte en ves tiging waren 23 mannelijke en 23 vrou welijke personen, totaal 46. Vermindering door sterfte en vertrek waren 12 manne lijke en 20 vrouwelijke personen, totaal 32. Aantal geboren, Ifevend en leven loos aangegeven 2 mannelijke en 3 vrou welijke personen, totaal 5. Aantal sterf gevallen 3 mannelijke en 1 vrouwelijke, totaal 4. Getal huwelijken 3. Zoodoende waren in deze gemeente per 31 December 1.1. in totaal 368 per sonen, waarvan 184 mannelijke en 184 vrouweljjke. Lopik, 14 Jan. Ook de tweede verkoop- I dag voor den Bazar was er enorme be- langstelling en vooral ’s avonds. Om nam, 2 uur begon het en eindigde ’s avonds om half negen uur. Overal werd druk gebruik van gemaakt, evenals den vorig-en dag. De parapluie, vischbak en grabbelton hadden het ontzettend druk. Ook het raden naar verschillonds dingen was wel gewild. I ruim vijfhonderd gulden betaald. Zoo is de eend, waarnaar geraden moest worden wat die woog, ten deel gevallen aan mej. N. Blok alhier, het poppenledikant je waarnaar geraden moest worden met boonen in een flesch is ten deel gevallen aan den heer Herms. Verweij alhier, Kapel. In die flesch wa ren 1789 boonen. De pop, waarnaar ge raden moest worden, welke naarn zij had, is ten deel gevallen aan den heer F. Benschop alhier. De naam was Magdale na. Ook werden verschillende dingen bij opbod Verkocht, die ontzettend veel op brachten. Zoo werd er b.v. de pop, die de heer Benschop had terugge geven voor Het Groene Kruis, verkocht voor f 10. De bedsprei is 2 keer verloot, tengevolge daarvan, dai zij de eerste keer werd getrokken door de wijkver pleegster alhier, die haar weer inbraebt. Bq de 2de loting is zij getrokken door notaris Kooi alhier, die haar verkocht vonr f 18, welk bedrag ook werd aange wend ten bate van Het Groene Kruis. Zoodoende heeft die sprei alleen opge bracht de som van f 11-8. Dm half negen maakte de voorzitter van Het Groenp Kruis er een eind aan en bedankte degenen die goederen hadden ingebracht, koopeTs, het dames-comité en de assistentie jonge dames, voor het doen slagen van deze Bazar. Door den voor zitter werd nog medegedeeld, dat de Ba zar wol ruim f 1000 zal hebben opge bracht, doch het zuivere bedrag zal later worden opgegoven. Daarna sprak de burgemeester nog eenige woorden. Na die toespraken bleven de bestuurs leden van Het Groene Kruis, het dames comité en de assistenten jongere dames nog een gezellig poosje bijeen. In dat bijeenzijn bedankte de secretaris van .Het Groene Kruis de heer H. van der Mteerd allen, die gratis hun best gedaan hadden Alhier werd het zoontje van den 22.t J. H. van Wijnen, door de auto van dr. De Haan overreden. De wielen gingen over het ventje heen en hij kreeg ernstige bles suren op het hoofd. Ernstige gevolgen zullen het ongeval gelukkig niet hebben. Het giebeele ongeval is aan een ongeval te wijten en den chauffeur treft geen schuld. Krimpen a.d. Lek, 14 Jan. Door de postduivenvereeniging De Reisduif werd Zaterdag en Zondag een duivententoon- stellig in de achterzaal van den heer Schippers gehouden. Er waren 156 dui ven ingezonden. Prijzen werden als volgt behaald: Klasse I: le pr. A. Nobel, Krimpen a. d. Lek, 2e pr. C. Peute, Lekkerkerk, Z. E. V. P. Neef, Krimpen a.d. Lek, Z. E. V., W. A Eerland, Krimpen a.d. Lek. Klasse II: le pr. A. Boudesteijn, Ldk- kerkerk, 2e pr. A. Buitelaar, Krimpen a. d. Lek, Z. E. V., A. Nobel, Krimpen a.d. Lek, Z.E.V., F R. v. d. Wedden, H. I.- Ambach.1, E. V, F. R. V. d. Weddrn, H. I.-Ambacht. KI. UI: le pr. W. Verkaik, Lekkerkerk, 2e p. C. J. Boogaerdt, Krimpen a.d. Lek, 3e pr. A. Buitelaar, idem, Z.E.V., M. G. de Jong, idem, Z. Ex V., A. Nobel, idem, Z. E. V., A. Buitelaar, idem. KL IV: le pr. C. J. Boogaerdt, idem, 2e pr. J. H. Roelofs, idem, 3e pr. J. H. Roelofs, idem, 4e pr. F. R. v. d. Wedden, H. I.-Ambacht, Z.E.V. A. Boudesteijn, Lekkerkerk, Z. E. V. J. H. Baas, Al blasserdam, Z. E, V., M. C. de Jong. Krimpen a.d. Lek, E. V., G. J. Boo gaerdt, Krimpen a.d. Lek, E. V., P. H. van Wijnen, idem. Klasse V: le pr. Gebr. van Halewijn, Krimpen ad. Lek, Z. E. V., J. Ver- sluijs, idem, E. V., P. Nobel, idem. Klasse VI: le pr. Gebr. Stout, idem, E. V., B. v. d. Graaf, H.I.-Ambaoht, E. V., Gebr. van Halewijn, Krimpen a.d. Lek. Klasse VII: le pr. IJ. Verveer,, Slik kerveer, Z. E. V., J. H. Roelofs, Krim pen a.d. Lek, Klasse VIII: le pr. A. Nobel, Krim pen a.d. Lek, _Z.E.V.,- J. Roelofs, idem, der J. H. Z.E.V., F. R. van der Wedden, H.I.-Ambacht, E. V., J. H. Roelofs, Krimpen a.d. Lek. Klasse IX: le pr. P. Nobel, Krimpen $.d. Lek, 2e- pr. C J. Boogaerdt, idem, 3e pr.' G©br. Stout, idem, Z. E. V., Gebr. van Halewijn, idem, Z? E. V., J. Ver- sluijs, idem, E V., A. van Meijeren, idem, E. V., A. Buitelaar, idem. Klasse X: le pr. A. Buitelaar, Krim pen a.d. Lek, 2e pr. 0 J Boogaerdt, idem, Z. E. V., Gebr. Brand, idem, Z. E. V., G. J. Boogaerdt, idem, Z. E. V., H. A. van Krimpen, idem, E. V., Gebr. Brand, idem, V., Gebr. Van Hale wijn, idem. Klasse XI: le pr. P. Nobel, Krimpen a.d Lek, Z. E. V., Gebr. Brand, idem, Z. E. V., G. J. Boogaerdt, idem, E. V., P. H. van Wijnen, idem, E. V., Gebr van Halewijn, idem. Klasse XII: le pr. P. Nobel, Krimpen a.d. Lek, Z. E. V., Gebr. van Halewijn, idem, Z. E. V., A. van Meijer», idem, Z E. V., J. H. Roelofs, idem Eereptijzen werden uitgereikt aan: G. J. Boogaerdt in klasse IV, 49 punten, J H. Roelofs, in klasse TV, met 48 1/2 pun ten, P Nobel, in klasse IX met 48 pun ten De tentoonstelling werd beide dagen druk bezocht. De stoombootkapitein A. Boon, kreeg Vrijdag een zwaar stuk ijzer, op zijn linkerbeen. J dermate verwond, dat onmiddellijk neeskundige hulp moest worden inge roepen. Gouda, 14 Jan. Vergadering Kamer van Koophandel en voor Gouda en Omstreken, op Woensdag 21 Jan. 1925, des avonds half acht uur, in het hotel „De Zalm”, Markt alhier. Agenda: 1. Nolulen. 2. üitgegane en in gekomen stukken. 3. Verkiezing Alge meen voorzitter. 4. Verkiezing voorzitter afd Grootbedrijf. 5. Verkiezing voorzitter afd. Kleinbedrijf. 6. Verkiezing Finan cieel© Commissie (aftredend de heeren A. D. van Vreumingen en J. Dercksen Hzn. 7. Verkiezing Handelsregister Com missie (aftr. de< heeren J. L. van Eijk era J. A. Donker, P. D. Muijlwijk en A. D. van Vreumingen). 8. Verkiezing lid voor de Commissie van hot Verslag der Ka mer (aftr. de heer A. van Wijnen). 9. Verzoek van het Onderwijsfonds voorde.. Binnenvaart om subsidie. 10. Verzoek om subsidie voor de uitgave „Album voor be bUlTSUHE rijkam.nh.er van imaiwjen, L»r. buiher, is ihaus op rijKskanselier te woruen. H-i kroeg O[priracht om een kauinet sa. nurii te stenen, liet is eigenaardig, dat ui de vroeger zoo socialisüscne repub.iek zich al meer geinajg..ei riehtiUg openbaart. Het is den rooden br. Marx tot zes maal toe Duet mogen gelukken om een mi nister ie te vormen, dat tenminete eenige meerderheid vond in den rijksdag en zoo heeft hij ten slotte van kabinetsformatie moeten aizien, Waarop de gewezen zadelmaker,, die thans president der repub.iek is, op dracht gaf aan Hr. Luther. He bedoeling van bother is oüi een gemengd kabinet samen te stellen. Van alles wat, is zijn leus, dat wil aeggen: hij zal van' iedere partij, die daarvoor in aanmerking komt, eep vertegenwoordiger n zijn ministerie Zien te kri gen. En dit gemengde koor zal dan moeien onderhandelen over de versclMiRen- de kwesties, die zich voordoen. Zoq is er b.v. de kwestie der niet-ont - running van Keulen, die nog moet .worden opgjelost, maar die aan de zijde der geaiheerdqn op den ach tergrond is gedrongen door de an dere belangrijke kwestie: die der financieele regeling. In Parijn is een financieel© conferentfe gehouden waar do verdeeling der schadever goedingen is behandeld- Men is er naar gemeld wordt, tot uvoremirtem- ming gekomen. He kosten van de Commissie van Herstel vplgens het Hawaiian aj.jn vastgestdjji op '3% mbiioen goud- znark voor het eer&.e en 7)4 lioen voor de vólgende jaren. be koeien van de iniergeailieerde com missie voor het Rijnland op 10 mil- lioen voor het eerste jaar, de koster van de bezetting op 16D mi.lioen goudmark van 1921—lv-5. Vo.gem» het acooord zal aan AMERIkA de tinitief 62 mdlioen goudnmrk wor den toebedeeld, die retda uit de ont vangsten van de Koer binnoukwa - men. De overige 970 mil.ioen zullen vanaf September worden afbetaald. Ook krijgen de Vereenigde Staten söhadevergoeding voor de verlie zen, die zij in den oorlog geleden hebben. 'Voor de eerste maal sinds de niet- ratificatie van het verdrag van V er eailles zullen de Amerikanen dus- een schikking tusschen de geallieer den teek en en, die de siordngen vapj_ Duitschland op rekening van he? herstel verdeelt. Het is gelukkig, dat m accoord over die financi ele schiedenis verkregen is. Het

Schoonhovensche Courant | 1925 | | pagina 1