OP Officieels Kenwew. (eel NIEUWSBLAD VOOR ZU1D-H0LLAND EN UTRECHT. Maandag 19 Januari 1925 57 Jaargang No. 4919 a EERSTE BLAD. Plaatselijk Nieuws. IR1NCHEM Buitenlandsch Overzicht. ad IDIE N FEUILLETON. Om Eer en Leven. I Olie itroleum Dit nummer bestaat uit TWEE BLADEN. BINNENLAND. Bergambacht. Tuingrond publiek wenschan te verhuren voor het jaar 1925. I renwinkeliers. Deze Courant te van en Formiao rw 100 Maar haastige te gaan, dien hij neergeschoten met ladig ali •oderden inchitis ran bont neest en pen, ver- feen ver- ladelijk, aaienen. De een A 1.50. iè/4J0 Gemeente Bergambacht S. W N. VAN NOOTEN, SCHOONHOVEN Uitgever». Telefoon 20. Posted. en Girodienet 18768. SCH00KH0VM8CHE MUNT. igs uit mat m wor<it. des Maandags-, des Woensdag»- en des Vrijdagsmtddai. eeireven Prija voor Schoonhoven per 8 maanden. 1 25, franco per pc Nederland t 1.50- Over het abonnement wordt in de eerste maand beschikt Men kan 'zich abonneeren bij alle Boekhandelaren. Kantoorhouders en bestaande tusec hen personen Reeuwijk, 19 Jan. De netto-opbrengst van den verkoop van vlaggetjes,- gehou den op de uitvoering van de gymnastaek- vereeniging D. 0. K. ten bate van boven- 1 genoemde club, hooft f 41 opgebracht. Zevenhuizen, 19 Jan. Donderdag- avond gaf de Gymnastiekvereen. „O. S. 8." in de zaal van den heer J. A. Voi een alleszins goed geslaagde uitvoering De voorzitter, de heer Adr. Dogiterom, opende met een korte, doch kernachrtige toespraak, waar een hartelijk applaus op volgde, de uitvoering. De afd. Gymnastiek, w.o. .inbegrepen waren rng-oefemingen, brugoefeningön, vrije oefeningen, paardoefeningen, en geen hulp bieden, de politiek zier Bols- jewiki heeft haar den toegang tot het Russische platteland Versperd, luidt een passage in Kerenski’s betoog. De Centrale Gontrotecommissie van de RUSSISCHE Communistische partij heeft een brief gehoerd van Trotsky, waarin deze zegt, zac^E te zulten onderwer pen aan de partij-dófciphne en te zullen pe naan de partij-discipline en te zullen optreden als preside^ van den revolu- tionnairen oorlogsraad De commissie legde Trotsky de vwct'lic.hting op zich daadwerkelijk en zonder tegenspraak te onderwerpen aan de partijdiscipline. Trotsky heeft het ontslag aanvaard. Het eerstvolgend congres zal beslissen over de samenwerking tusschen Trotsky en de centrale commissie. er nog geen nieuwe minister van finan ciën en van justitie waren gevonden. Maar met algemeen wordt geloof ge hecht aan deze verklaring, doch men denkt in bepaalde kringen, dat er nu reeds, nadat het kabinet nog niet eens goed en wel aan zijn taak is begonnen er reeds oneenigheid in zijn boezem ia ontstaan. Nu zou de verklaring weer van daag in den rijksdag worden afgelegd. Er is inmiddels een minister van justitie gevonden, maar voor de portefeuille van „Eén vraag, mijne hoeren,sprak ds detective, „bestaat er gevaar voor het le ven van den baron." „Ja” „Zou ik u dan opmerkzaam mogen mar ken, dat zijn doohter verblijf houdt bij de moeder van Mr. Mener. Misschien zoudt gij haar wallen waarschuwen,” De rechten knikte en de detective werd weggeleid. Zijn opmerking was echter in goede aarde gevallen. Een rechercheur werd uitgezonden om freule Estelle te waar schuwen, dat haar vader gewond was. Intusschen werd het onderzoek voort gezet. Zij, die het eerst de kamer binnen getreden waren, moesten verklaren, wat zij gezien en gehoord hadden. De •dokto ren legden hun verklaringen af en de dolk werd in beslag genomen. Het was slechte de vraag, of de ba ron deze gebruikt had om aan te vallen, dan wel om nog te verdedigen. Daar hij steeds buiten kennis bleef kon men hem niet ondervragen en dus werd het onderzoek afgebroken. De de tective werd in hechtenis genomen en alles nam eenigzins zijn gewoon aanzien weer aan. Politie bleef er in het hotel en men kreeg bevel den rechter van in structie onmiddellijk te waarschuwen, als de baron tot kennis mocht komen, daar hij dan natuurlijk zoo mogelijk zou moe ten ondervraagd worden. Dien dag echter keerde het bewustzijn niet terug. De gewónde lag te bed, zon der iets te bemerken van hetgeén rond om hem gebeurde. Hij zag niet, hoe zijn dochter aan zijn bed had plaats geno men, hoe zij als een goede verpleegster den dokter behulpzaam was. Dadelijk was zij toegesneld, toen zij hoorde, dat haar vader gewond in het hotel lag, hoe ongelooflijk haar dit be richt ook moert voorkomen. En alles had zij vergeten, om slechts aan het oogenblik Mobllisatle-herlnngrlngskruis. Van wege het Nationaal Comité Herdenking Mobilisatie 1924 wordt gemeld, dat de Koningin een exemplaar van het Mobilii- satieherinneringskrui» heeft aanvaard hetwelk haar door het comité ia aangebo den. H. M. heeft het voornemen ie ken nen gegeven, het kruis bij voorkomende gelegenheden te dragen Aan den Prins der Nederlanden, voor zat tor van de vereenrging Het Nederland- sche Roode Kruis, en aan den gepens. Generaal O. J Snijders, oud-opperbevel hebber, is eveneens een exemplaar van hert kruis aangeboden De onbewaakte overwegen. Door het Rijkstoezicht op de Spoorwegen is een voorstel van de Directie der Nederland sche Spoorwegen goedgekeurd om, ten behoeve van het auto-verkeer, bij de on bewaakte overwegen „vóór-waarechu- wingsteekens” te plaatsen. Deze teekons zullen bestaan uit twee schuins naar bo ven wijzende armen. Zij komen te staan 150 Meter voor de overwegen. De gewo ne kruisen op 55 Meter vóór den over-1 weg blijven gehandhaafd Aan den wensch van de K. N. A. C. ie hiermede tegemoet gekomen, t Portvrijdom. Een commies aan een gemeente-secrertarie heeft onder de aan dacht van het Departement van Binnen- landsche Zaken gebracht, dat wat betreft het verzenden van getuigschriften van werkelijke woonplaatsverandering, door gemeente-besturen aan particulieren, mot uniform wordt gehandeld. Tal van ge meente-besturen verzenden deze stukken als dienstbrief, andere versturen die stukken als aan port onderworpen dienst brief. De minister heeft geantwoord, dat hij zich vereenigt met de opvatting, dat be doelde getuigschriften in het algemeen niet kunnen worden gerangschikt onder de stukken, die uitsluitend in het belang van den geadresseerde, en dat er dan ook tegen verzending als dienstatuk ten laste van het departement geen bezwaar bestaat. Bezuiniging bij Burgerwachten. De Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft het grondhedrag voor oefenóngsgelden voor Burgerwachten voor de eerste drie kwartalen van 1925 spoedig werd gestaakt. Aangezien hier te lande het melkbpdrijf hoofdzaak is, moet men zorgen, in de eerste plaats vee te krijgen met een hooge melkproductie en vetgehalte. Hoe hooger toch de melkpro ductie en vetgehalte zijn, hoe winstgeven der het bedrijf wordt. Dat voornamelijk het vet pok een gewichtige factor is, werd door berekeningen duidelijk aange toond. Zoo had men voor de bereiding van 1 K.G. kaas van melk met een vet gehalte van 3.6 pCt. 9.03 K G. melk noo- dig, terwijl men van melk met een vet gehalte van 2,76 pGt. daarvoor 10.59 K.G. noodig had. Om te weten, welke koeien het meest winstgevend zijn, is in de eerste plaats noodig melkcontrole. Door voortdurend onderzoek der melk, leert men zijn vee nauwkeurig kennen De minderwaardigs dieren (en dat doet natuurlijk een flinke boer) dient men zoo spoedig mogelijk van de hand te doen, daar deze als ’t waren in het be drijf „dieven” zijn. Van de goede dieren worden met afstammelingen gehouden en tracht men a: eds te verede a i en e*1 melkproductie én vetgehalte zoo hoog mogelijk op te voeren. Ook bij aankoop van vee dient men steeds te letten op af stamming en zich niet tevreden te stel len met inzage van een melzstaai van 1 jaar, doch van 3 of meer achtereen volgends jaren. Dan kan men eenige con clusie trekken Spr. ontraadde om ver schillende redenen aan de Gontroleveree- ndgingen geen stderhouderij te verbinden. De kosten aan het lidmaatschap der Gon- trolevereeniging verbonden, mogen geen bezwaar zijn als Lid toe te treden, daar die in de meeste gevallen ruimschoots worden vergoed, omdat men daardoor uit de oude sleur geraakt en alles zal doen, om het bedrijf zoo winstgevend mogelijk te maken. Na beëindiging van de zeer duidelijke en leerzame rede, volgde nog hert stellen van vragen, waarop een aangename onderhoudende discussie volgde. Jammer, dat op deze vergadering nog velen schitterden door afwezigheid. Bij het verrichten van zijn werk- 1 zaamheden kreeg de metwJaar J O al- idcit een utuk muur op zijn duim, waar door dit lichaamsdeel zoodanig werd gekneusd, dat hij het werk moest neer leggen. Door Dr. Ingelse werd hij ver- I bonden. In 1924 hadden in deze gemeente 26 geboorte-aangiften plaats, waarvan 20 van het vrouwelijk geslacht In hetzelfde jaar overleden 10 personen Burgemeester en Wethouders va» brengan tar kqnni» gegadigden, dat lij den vrnegeren Pastorie-Tuin, gelegen achter de kerk, voor zooveel •trekkende, Ooitelijk tot aan den greppel, als Inschrijvinsbiljetten, houdende de in schrijvingssom, moeten vóór 28 Jan. a.s. worden ingeleverd op de Secretarie dier Gemeente. Aldaar liggen ook de voor waarden van verhuring ter inzage. Het politieke leven is vol beroering Dat ondervindt niet alleen de staatsman in de vooruaaisUiande landen, maar ook Theunisz, de BELGISCHE minister-pre sident. De Kamer-commissie, die rap port moet uitbrengen over het wets-ont werp tot verhooging van do salarissen der onderwijzers, der magistratuur en der goestelijkheid, heeft met algemeene stemmen een grooter verhooging aange- numen, dan de regeering m haar ont werp vourgeeteld "had. De voorstellen der Kamer-commisste zullen een verhooging van uitgaven van 35 millioen meebren gen, die dan zuilen moeten worden ge vonden door nieuwe belastingen, daar Theunisz alle nieuwe uitgaven door nieu we inkomsten wal dekken, Hert is niet zeker dat de Katholieken met zulk een nieuwe belastmgverhooging zouden meegaan. Vandaar dat de politie ke toestand weer zeer onzeker is. Met be langstelling wordt afgewacht, wanneer de kwestie in de vergadering der Ka mer zal worden behandeld. Het DUITSCHE kabinet wordt door ve len een namaak-kabinet genoemd in na volging van den velen namaak, die ge durende den oorlogstijd werd verkocht. Het was ten eerste vreemd, dat nadat de verkiezingen reeds op 7 Dec. j.l. wa ren gehouden, er nu nog geen kabinet was. Vandaar dat er haast achter gezet werd met de formatie. Maar haastige spoed is zelden goed. De regeeringsverklaring, die zouden worden afgelegd, is achterwege gebleven. Men gaf voor dit plotseling uitstellen der regeeringsverklaring als oorzaak op, dat van den dader, nadat men eerst de plaatselijke gesteldheid opgenomen had. De detective vertelde kalm, dat hij ambtenaar was van een particulier bu reau, in dienst genomen om den per soon na had „Wie is die persoon,” vroeg de rech ter van instructie „Baron van Gelselaer.” „Wat, gij beweert, dat de man, dien gij neerschoot, een ander zou zijn dan voor wien hij zich uitgaf.” „Zeker, het is van Gelcelaer, hij heeft zich vermomd, is naar het buitenland gereisd en vandaar teruggekeerd Ik heb hem gevolgd.” „Dat is een verrassende mededeeling Waarom zocht gij hem op?” „Ik wilde hem een voorstel doen.” „Wat hield dat in?” De detective aarzelde een oogenblik toen antwoordde hij: „Ik stelde hem voor, dart hij op schrift de waraheid zou erkennen van de bewe ringen tegen hem ingebracht. In dat ge val zoude ik hem ongehinderd laten en kon hij vluchten.” „En de baron weigerde, niet waar.” „Inderdaad, hij weigerde.” „Toen hebt gij hem gedreigd.” „Toch niet. Hij is op mij aangevallen met een langen scherpen dolk. Hij heeft me gewond.” „Gij zijt gewond?” „0, niet erg, het is slechte een vleesch wond in den bovenarm, maar hij zou mij gedood hebben, indien ik mij na et verde digd had.” „Gij beweert dus uit wettige zelfverde diging gehandeld te hebben.” „Ja” „Wij nemen van uwe verklaring acte. Wij zullen thans verdere getuigen hoo- ren. Een der doktoren zal uw arm ver binden.” op _r ge bracht.” Dit is voor Dr. Marx in ieder geval een voldoening, dat het volk zijn werk waardeert en beseft, dat hij er niet in slaagde om een kabinet te formeeren door de verdeeldheid van hert parlement, die een gevolg te van de verdeeldheid, waarin het Duitsche volk zelf verkeert. De ENGELSGHE regeering gaat haar vlootpolitiek wijzigen. Zij is voornemens de Engelsche vlootkrachten in ue Oos telijke wateren belangrijk te versterken, zoowel in de Middellandsche zee als in de Indische en Ghineesche wateren. Zoo zal b.v. de Indische vloot worden ver vangen door een geheel nieuw eskader van moderne sterker bewapende kruisers, die op het oogenblik nog in aanbouw zijn. Deze verajideringen houden verband met de nieuwe vlootpolitiek, die in En geland wordt gevolgd sedert de vernie tiging van de Duitsche oorlogsvloot. De ze politiek beoogt, nu het met meer noo dig is, in Europa een sterke vlootmacht geconcentreerd te houden, een wijziging te brengen in de verdediging van de steun punten der Briteche vloot, waardoor de ze beantwoordt aan de strategische eischen van het geheele Briitsche rijk. De eenheden zullen zoo worden gaytatiotn- öeerd, dat zij gemaEkelijk kunnen wor- lleii gecommandeerd naar plaatsen, waar op een bepaald oogenblik gevaar dreigt Naar verluidt zal de Middellandsche zee- vloot, die sedert den herfst van het vo rig jaar reeds werd verdubbeld, binnen kort nog worden uitgebreid. Zal er weer hongersnood komen in RUSLAND? In een Belgisch blad komt een artikel voor van den vroegere® Rub- eischen premier Kerenski. Hierin be toogt deze, dat er wederom hongers nood zal uitbreken in Rusland. Kerenski beweert o.a., dat er op het oogenblik een tekort is van 9 millioen pond broodkoren in de provincie Kieff, waar tot nu toe de oogst officieel als gunstig werd ge meld. Men behoeft zich, zegt hij, daarom ook niet te verwonderen, dat in de provin cies, waar officieel erkend wordt, dat de oogst onvoldoende is, de boeren de graan- treinen plunderen en een mengsel van boomschors en paardenmest eten. De nieuwe hongersnood nadert meedoogen- loos en onafwendbaar hert Russische platteland. Ditmaal zal de Amerikaansche Relief Prjjs der Advertentiënilaandags en Woensdags van 1 tot 8 regels 1,1* iedere regel meer 0,17l/j; Vrijdags van 1 tot 6 regels 1,80, iedere regel meer f 0,20. Bij 8 maal plaatsing, wordt de 8e plaatsing berekend ‘tegen f 0,10 per regel op Maandag en Woensdag on tegen 0,12sper regel op Vrijdag. Voor meer plaatsingen, groot aantal regels en condities vrage men tarief. financiën schijnt zich nog niemand heixben aangeboden. De rjjkspresident heeft een brief ge richt tot den aftredenden rijkskanselier Dr Marx, waarin hij om opmerkt: „Uw harde werken heeft aan het Duitsche volk op zijn lijdensweg voor de eerste maal verbetering en succes, zoowel economisch als op politiek gebied bed gebracht en T„ waren druk met hém bezig. De baron was bewusteloos. „Een doodelijk schot zei de een, „ik geloof niet, dat hij er nog weder van op komen zal.” „Neen, dat lijkt mij eveneens.” v Spoedig waren de ambtenaren van justitie ter plaatse en daar de gewonde nog niet tot het bewustzijn was terugge keerd, begon terstond de ondervraging De detective was als versuft, maar langzamerhand herkreeg hij zijn koelbloe digheid. Hij wist gehandeld te hebben in w ttige zelfverdediging. „Is hij dood,” vroeg hij. De mannen haalden de schouders op. Op dit oogenblik traden eenige agenten binnen. „Hier, deze is de moordenaar,” zeiden de bedienden. „Wij arresteeren u, mijnheer,” zeide oen inspecteur van politie, die met de agenten binnengetreden was. „Verzet u niet.” „Het is goed,” gaf de detective ten antwoord, „ik heb den man neergescho ten, ik erken het, doch het was in wet tige zelfverdediging.” „Dat zal men dan onderzoeken” kreeg hij ten antwoord, „het parket is gewaar schuwd, het onderzoek zal spoedig aan vangen.” „Een vraag, is de heer dood?” „Neen."’ „Gelukkig.” De detective ging kalm op verlaagd tot 40 cent per lid en per kwartaal. Voorts heeft de Minister bepaald, dat door eenzelfde Md der Burgerwacht* per jaar ten hoogste 150, in een kwartaal fen hoogste 50 en bij een oefening ten hoog ste 20 van Rijkswege kosteloos verstrek te patronen mogen worden verschoten, en por Burgerwacht in 1925 ten hoogste 75 pGt. van het aandeel in 1924 ver bruikte kosteloos verstrekte patronen verschoten mag worden. te (tanken, toen zij haar vader daar zag liggen, bleek als een doode. gevaarlijk ge wond, misschien reeds stervende. En terwijl hij in de stille kamer ter neer lag, bewaakt door Estelle en een dokter, die ook den nacht in het hotel zou doorbrengen, krioelde buiten op straat de menigte ten prooi aan hevige opwinding. Weer werden de nieuwsbla den aan de oouranlenjungens ontrukt, en sprak men van mets anders dan van den moord op baron van Gelselaer. De zaak nam al grooter verhoudingen aan, men begreep er mets meer van. Voor het hotel bleven veel menschen staan en zelfs toen de nacht gevallen waa, vond men er nieuwsgierigen. Hun wachten bleef met geheel onbeloond, want om twee uur in den nacht, werden de rechterlijke ambtenaren plotseling op gescheld. De dokter aam de telefoon deelde hen mede, dat van Gelselaer sinds een uur zijn bewustzijn herkregen had, dat hij verklaringen verlangde af te leggen. En de geneesheer voegde er by, dat dit ock zeer raadzaam boeten mocht, daar hij wellicht den morgen niet halen zou. Dus zagen de wachtenden ’s nachts de heeren van het gerecht snel het hotel bin nengaan. Meer zagen zij niet en wisten alzoo niet, hoe gewichtge zaken zich thans in de éterfkamer van deb baron afspelden. Toen de heeren van het gerecht bin nentraden, sloeg baron van' Gelselaer de oogen op. De rechter van instructie trad op zijn bed toe en vroeg: „Gevoelt gij u sterft genoeg op onze vragen te antwoorden.’’ „Vraag niet,” antwoordde de baron met zwakke stem, Jaat uw griffier op schrijven. wat ik te verklaren heb, hert zijn uiterst gewichtige dingen. De rechter van instructie knikte, de Moercapelle, 19 Jan De heer A. Ver- heul, burgemeester van Moercapelle en Benthuizen, is j.l. Woensdag in de ver gadering van de Negen Gemeenten, tox Sumiting van Watervoorziening, door de afgevaardigden dier gemeentekas geko- zin in het Dagelijks bestuur der stichting. Bergambacht, 19 Jan. Ter vervulling van de vacature van gemeenteveldwach ter alhier hebben zich 69 sollicitanten aan gemeld Donderdag kwamen de Gebr. Prins van Krimpen ad. IJseel mat hun vrachtauto, beladen met manden appe len, op den Eenigen Dijk alhier een wiel rijder tegen, die eerst rechts uitweek doch onmiddellijk daarop met zijn rijwiel midden op den dijk kwam. De chauffeur, die alles in het werk stelde om den wiel rijder nfis te rijden, reed daardoor zelf mert de auto van den dijk en stortte naar beneden. Door den val werd het glas werk van de auto vernield. De inzitten den bekwamen gelukking geen letsel Door de rijkspolitie wordt een onder zoek ingesteld. In de vorige week werd alhier voor le soort kaas besteed van f 66 tot f 71 en voor 2e soort van f 60 tot f 65 de 50 K.G. De vette varkens liepen naar om laag en werd slechte besteed tot f 38 de 50 K.G. Bleskensgraaf, 19 Jan. In een openba re vergadering trad alhier op de heer J. j G. Tukker, rijksveeteeitconsulent te ’s-Gra venuage, mei het onderwerp „Waarop moet gelet worden bij de veehouderij”. Nadat de heer A. Tukker Bz. de ver- gadering had» geopend, werd het woord gegeven aan den spreker. Na eerst eenige algemeene beschouwin- j gen te hebben gegeven over rotschillende j rassoorten en groepeeringen daarvan,-als melk-, vleesch- en werkras en daar het verschil van te hebben nagegaan, kwam j spr, op de melkvleeschrassen in ons land. Tusschen melk- en vleeschrassen is al dadelijk een verschil -te constateeren wat den.bouw van het lichaam betreft. melkrassen zijn hoogbeenig, nebben soort is ook later rijp dan de vleeech- i soorten, d.w.z hebben niet zoo vroeg het aanzien van volwassin dier gekregen. De vleeschkoeien zijn hier te lande niet geschikt voor het bedrijf, daar de melk productie van deze dieren gering is. In 1843 warden de vleeschrassen uit Enge land in ons land ingevoerd ter kruising met inheemsch vee. Dit gaf echter een negatief resultaat, daar de melkproduc tie sterk daalde, zoodat met die kruising griffier zette zich om op te teek^den, wat de stervende hem zou dicteeren. Deze lispelde „Laat eerst Estelle heengaan, zij be hoeft dit uit mijn mond niet te hoorem” Estelle verwijderde zich schreiend. Toen zij weg was, begon de baron, nadat de dokter hem een lepel wijn gegeven had: „Ik ben baron van Gelselaer, gelijk gij al weet. Do naam, dien ik hier aannam, was vaisch. Ik ben gevlucht om de be schuldigingen tegen mij ingébracht. Ik »-.rken die beschuldigingen als waar.” „N et do Gannal, doch ik heb de vrouw vermóórd met haar kind. Die vrouw was de vrouw van jonker van Brandenstein. Zij kwam bij mij met een brief, waarin de afkomst van haar onthuld werd. Dege ne, die deze brief schreef, was op de hoopte. De strooper Eerkman was getui ge van mijn misdaad, ik doodde hem la ter De aanwezigen zagen elkander ontzetting aan. De baron na gedronken te hebben ver volgde: „Voor meer dan twintig jaren erfde ik de goederen van mijn zuster, weduwe van jonker van Brandenstein Zij verdronk, maar haar kinderen leefden. Het meisje werd ontvoerd en bij mij gebracht, de jongen werd buiten mijn weten gered. Ik erfde ten onrechte. De jongen is nu teru^ gekomen, maar het meisje....” Hier hield Van Gelselaer uitgeput op „Welnu het mensje?” vroeg de rechter van instructie. „Het meisje is freule Estelle.” AlTeTi waren ontsteld. ..Hij begint -te ijlen.” sprak de dokter. „Neen, neen.” hijgde Van Gelselaer, Jk voel dat mijn levenskracht ontvliedt, doch mijn hoofd is helder.” (Slot volgt.) een stoel zitten en de twee agenten bleven bij hem Intusschen was de gewonde reeds op ontkleed. Twee doktoren XUt!IbXO33CXX Z.1JU UUUgMOVXUg, UUX/UCX1 ÜVX1 licht voorstel en kleine borstomvang. Dit i

Schoonhovensche Courant | 1925 | | pagina 1