aas.'!! )P illetlen eel HM De Vronw van flenVerrafler. NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT. No. 4923 Woensdag 28 Januari 1925 Buitenlandse!) Overzicht. BINNENLAND. FEUILLETON rjaj of nis 11 I ►lijft - GOUDA. a u v party eeding spotte- i orlog. zonder Dit nummer bestaat uit TWEE BLADEN. EERSTE BLAD? 57' Jaargang Plaatse! ijke Berichten. 8. 1 VI. N. bij d< M. behandeling dt vervolgd) i» hen uw oom (Wordt rwroldl). ligul. orden ihith i borat est en n.rer- n ver gelijk, tenen. verleer, Toerisme en uit eigenaars van verkeersmiddelen; aanschaffing behoeve van uwen van een Ter den VoorU ge- nog „Zijt* gij met nihilisten bekend.", vroeg James na eanlge aarseling. ier te berira- Meter In aan trapte gedeelte. •t de behande- voorlezing ge- 3. en W., dl» R. Mchaffing en aankoop van e te plaatsen je grond voor VAN NOOTEN, »CHOONH,0VEN. Uitgevers. Telefoon 20. Postch. en Girodienst 1?768. 3 James zag met groot genoegen, dat de t el- SCHOONHOVEHSCHE COURAËT sten der be de orde ko- Dex» Courant wordt des Maandag»-, des Woensdag»- "en des Vn/dagmuddag» uit gegeven. Prijs voor Schoonhoven per 8 maanden 1 25, franco per poet in Nederland J 1,50. Over het abonnement wordt in de eerste maand beschikt. Men kan zich abonneeren bij alle Boekhandelaren, Kantoorhouders en bestaande tussch en personen hwn wat onke t W. hebben Ing dangen te jr achterwege iich< aullen in neer voorateL Ie afwatering daarvoor is van het Pol- dj medewer- hoog noodig igaaL Verder inbben gehad, lager onder in .Eerst heb- ocht en daar- e indruk,die eer gunstig, holen nieuw lolen daarom n, maar ge- onderwija in len is. Dat de derwijs sou want aan spr. dien tijde be ak wat in het onderwijs gemeene be ng. het woord, iebat meer te Een bruikbaar wegennet. Een vergadering van wegge bruikers. In Den Haag werd Maandag dg door den A.N.W.B. in samenwerking met de Kon. Ned. Automobielclub bijeengeroe- pen vergadering gehouden, bedoeld als actie voor een verbeterd en goed we gennet in ons land. besluit: deze motie ter kennis te brengen van de Regeering en van de beide Kamers der Staten-Qeneraal. De Tabakscommissie. De Minister v van Financiën zal op Dinsdag 3 Febru ari a.e., de door hem ingestelde commis sie installeren, aan welke is opgedragen de mogelijkheid te onderzoeken om den beataanden tabaksaccijns te vervangen door een belasting op de ruwe tabak, die ongeveer hetzelfde opbrengt. Bergambacht, 28 JriMKi Maandagavond hield de Pluimvee- vereeniging „Verbetering zij ons Doei*’, haar eerste algemeene vergadering. Na de opening werd aangekocht een luchtdrukspuit om hoenderhokken te rei nigen, die ook «oer geschikt is voor hoo rnen, «tallen en vee te ontsmetten. Ook werd besloten een groot vat Greolien aan te schaffen. De spuit en de creolien word geplaatst bij B. Verhoek. Zaterdagmid dag werd proef geepoten met de spuit in den tuin van J. van Vliet. Bij loting traden af Jac. G. Voorsluis en J. van Vliet. Gekozen werden J. van Vliet en J. Loots. Voor foktoomkeuren gaven rich 13 personen op met 307 hoenders of een- den. Na de rondvraag volgde een ver loting van twee zakken Och tend voeder. Er was een zeer goede opkomst Krlmpsn a.d. IJssel, 28 Jan. J.l. Don derdagavond gaven de Adspirantenafdee- lingen van de Gymnastiekvereeniging K. D. O alhier in de saai van den heer J. van der Plas een goed geslaagde uitvoe ring. De zaal was niet zoo vol, als die I vereeniging gewend is, doch de meeaten I zullen wel wachten op de uitvoering van 1 de meer gevorderden, welke binnenkort zal worden gegeven, Na afloop der uit voering werd, de avond met een bal ge sloten. Door de Hollandsche Industrie- en Handelmaatschappij te 's-Gravenhage is Zij nam de courant van he maan en las het bericht, dat hij haar aanwees. Gedurende die lezing bestudeerde Ja mes het gelaat van het meisje, dat ech ter volstrekt geen buitengewone gemoeds aandoeningen vertoonde. „Maar," dacht hj, „als ik niet beter wiet, zou ik meenen, dat zij met dit alles niets heeft uit te staan. Maar zij moet een volmaakte hudchelaree zijn." Inderdaad, dit moest wel zoo zijn, want toen zij hem de courant terug gaf, xeide zij op den meest kalmen toon: „De ongelukkigen toch, hoe kunnen zij zoo dwaas en misdadig zijn de vorstelijke personen te willen vermoorden. Maar ze hebben dikwijls zoo veel onrecht geleden, hoewel hen dit natuurlijk niet ver schoont.” James hoorde deze woorden met de gvoottle verbazing aan. Kon dit meisje met haar edele gelaatstrekken, haar on schuldige oogen, aldus liegen. Het was ongelooflijk. Maar hij wilde er thans meer van weten. „Gij vindt dus, dat men die nihilisten tot de misdadigers rekenen moet?” vroeg hij. „Maar welzeker, denkt gij er soms an ders over?" „Er zullen ook misleiden onder ■ijn.” „Het Is mogelijk." „Bijvoorbeeld een jong meisje, als waarvan in het bericht sprake te; ik ge loof niet, dat zij zoo erge plannen zal hebben als men naar toedicht." „O”, antwoordde Regina, „de zelf, hij moest voorzichtig zijn, hij had het meisje uit de handen van de politie gehouden, nu was het ook zijn plicht te zorgen, dat zij geen kwade plannen vol voerde. Maar zou zij die nog wel volvoeren willen? En al wilde zij het, zou zij het dan nog kunnen, nu haar vrienden gevangen genomen waren, mét wie zij natuurlijk te zamen en in overleg gehandeld zou hebben. In elk geval, hij zou er voor war ken, dat zij geen dwaasheden beging en zich niet in gevaar stelde. En hij nam zich voor haar te laten bemerken, dat hjj alles wist, dat zij voorzichtig zijn moest, wilde zij geen gevaar loopen. De omstandigheden waren hem dien middag gunstig. Zijn tante zelf stelde hem voor, dat hij met zijn nicht, zoo noemde zij haar logé, met wie zij reeds verbazend was ingenomen, een wande ling zou gaan doen en natuurlijk stem de hij daarin dadelijk toe. Gedurende de wandeling zou hij ongestoord met Regina Orzesko kunnen spreken en misschien zou zij hem in vertrouwen nemen. Maar op de wandeling was het voor James een groote moeilijkheid hoe te be ginnen. Zijn gezellin babbelde met hem op de meest ongedwongen manier, alsof «ij hem reeds jaren kende en hij wist niet, hoe het gesprek te brengen op het onderwerp dat zijn gedachten geheel bezig hield. Het scheed wel <of Regina geen oogen blik meer dacht aan gevaar of aansla gen, zij was zoo vroolijk en levenslustig als bet meest onschuldigs meisje van haar jaren maar zijn kon. Maar James wilde zijn plan niet op geven en toen zij tezamen in een wan delpark op een bank een oogenblik uit rustten, haalde hij zijn courant uit zijn zak en reide: „Hier riaat een bericht in, dat u mis schien zal interesseren." zioh in de nabijheid van het huis be vindt. Het jongetje kon zich, doordat hij den wal nog korf grijpen, zich al gillend» tegen den kant opwerken, zoodat hij met den schrik en een nat pak ar afkwam. Lakkerkerk, 28 Jan De Geitenfokver- oeniging „Verbetering zij ons Doel” al hier heeft in café Schoonzicht haar jaar vergadering gehouden. Uit de rekening van den penningmeester bleek, dat de in komsten bedroegen f 139,82, terwijl de uitgaven f 111,341/2 bedroegen, zoodat de rekening sloot met een batig saldo van f 28,47 1/2. Tot afgevaardigden naar de Algemeene Vergadering Tyerden gekozen' de heeren P. Broers Johz*. en J. Schenk. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren L. Broere Janz., en J. Schenk en in de vacature ontstaan door het bedan ken van den heer J. M. van der Graaf werd gekozen de heer N. ran Herk. Tot secretaris werd gekozen de hoer A. Mo lenaar. Als curiositeit kan voorzeker wel gemeld worden, dat door den heer G. den O. alhier een z.g. windei geraapt werd, dat 120 gram woog. Bij onderzoek bleek, dat in het wit geen dooier zat, maar een volslagen ei met harde sohaal, wit en dooier. Bij het optuigen van het paard in de touwelagerij, ging het dier er zonder hoofdstel van door, het hek uit en den weg op. Op den Korten Stoep wilde men het grijpen, doch het ging voor de school heen, den Langen Stoep op en werd op den dijk bij den graanhandelaren den heer Neef gegrepen. Wonder boven won der is die holpartij zonder ongelukken afgeloopen, daar rond de Kerk op dat moment veel kinderen speelden. Een vallende mast. Een werkman ernstig getroffen. Hoog-Blokland, 28 Jan. Gisteren óver kwam de heer H. Paardekooper, werk man aan de ijzerfabriek van De Vries Robbé en Go. te Gorinchem, een ontzet tend ongeluk. Een zware ijzeren mast kwam te vallen, waar hij onder geraak- vergunning aangevraagd ingevolge de te, zoodat zijn hoofd nagenoeg verbrijzeld Hinderwet, tot het oprichten van een werd. Hevig bloedend i* hij naar het munïtiebergplaate op het terrein Tin „den werf van mijnheer Otto”, zooals dit terrein in den volksmond nog heet. Ammerstol, 28 Jam Hedenmiddag hield de Jongedochterevareeniging, welke onder leiding van mevr. ELugenholtz staat, in de Consistoriekamer der Ned. Herv. Kerk «en tentoonstelling van de door de leden van die vereeniging ge maakte handwerken. Over de afwerking hiervan kunnen we niet anders dan met lof spreken, wat de leidstar en vervaar- digster alle eer aan doet. Aan deze ten toonstelling was tevens verbonden een verloting, waartoe deze handwerkjes, ruim 70 in getal, als prijzen dienst de den. De opbrengst dezer verloting werd I in de kas der vereeniging gestort, welk bedrag besteed zal worden voor de ver vaardiging van kledingstukken, die uit gereikt zullen worden aan de behoeftigen dezer gemeente Gisteren viel het zoontje van den heer C. 8., aan den Lekdijk alhier, ineen onbewaakt oogenblik in een sloot, die Op de druk bezochte bijeenkomst wa- ren de besturen van tal van geneer»ten (o.a. Amsterdam door wethouder Haar en den directeur van p.w. heer Boe), vertegenwoordigd. waren er bestuursleden van versohillen- de Kamera van Koophandel en vereeni- gingen, alsmede eenige bden van de Eerste en Tweede Kamer, voorts oud-Mi- nister Lely en Mr. Dr. J. F. Schonfeld, administrateur van het Dep. ran Water staat. Ook ettelijke industrieel» anderne- mingen waren ter vergadering vertegen woordigd. De vergadering werd geleid door den heer Edo Bergema. Na uitvoerige bespreking werden twee motie» aangenomen. De eerste motie luidt aldus: „De vergadering op 28 Januari, in Duligentia te 's-Gravenhage bijeen, be staande uit de afgevaardigden van off i- cieele lichamen van Handel, van Indus trie, van Landbouw, van Vreemdelingen verkeer, Toerisme en uit eigenaars en bestuurders van oordeel; dat het net van openbare wegen in oom land voor het overgroot» deel reeds i geruimen tijd niet meer beantwoordt, zelfs aan matige eischen van het tegen woordig verkeer; dat bij het steeds intensiever worden de gebruik van den weg een algeheels ontwrichting van het verkeer dreigt waardoor allen, die bij een veilig en on belemmerd gebruik van de wegen belang i hebben, dus zoo goed als alle openbare I lichamen en alle takken van volksbestaan gevoelig zouden worden getroffen; geeft uiting aan hare vaste overtui ging, dat spoedig en met kracht behoort te worden ingegrepen, opdat het Neder landsche wegennet geschikt worde maakt voor het tegenwoordig en steeds sterk toenemende verkeer; besluit: deze motie ter kennis te brengen van de Regeering, de beide Kamers der Sta- ten-Generaal en de besturen der provin ciën” De tweede motie luidt nla volgt: „De vergadering van weggebruikers en belanghebbenden bij een veilig en on belemmerd verkeer op de Nederlandsche wegen, bijeengekomen in Diligentia te 's-Gravenhage op 28 Januari, overwegende, „dat thans reeds, hetzij direct, hetzij indirect, voor het gebruik van de Ne derlandsche wegen een groot bedrag aan belasting wordt betaald; dat bovendien een nieuwe belasting op voertuigen voor het gebruik van het Ne derlandsche wegennet in overweging is; dat het Nederlandsche wegennet groo- tendeeta niet beantwoordt zelfs aan mati ge eischen van een veilig en onbelem merd verkeer met voertuigen en daaraan niet die zorg wordt besteed, welke even redig is aan het groote belang van het verkeer voor het openbare leven; spreekt als hare meening uit, dat de opbrengst van belas tin ven geheven voor het gebruik van openbare wegen uit sluitend behoort ten goede te komen aan het Nederlandsche wegennet; vrou wen, eenmaal door .haal bevangen en tot dweepzucht vervoerd, zijn erger vaak dan de mannen en lol grooter wreedhe den in »taat. De geschiedenis van schier alle landen leert het en het is een feit, dat de revolutionnairen bij ons zich voor de volvoering van hun moordplannen het best op vrouwen kunnen verjaten." Eerst zag juffrouw Orzesko hem ver baasd aan, toen glimlachte zijn. „Komaan", antwoordde zij, „dat een vreemde vraag. De vreemdelingen, die voortdurend lezen van aanslagen en samenzweringen bij de Russen, schij nen ten slotte te gaan meenen, dat iede re Rus een nihilist is, of althans met dae lieden op vertrouwelijke voet ver keert.” „Neen, neen”, antwoordde James, „vat mijn vraag zoo niet op, ik heb reden om u die te stellen, geloof mij, ik weet meer dan gij vermoeden kunt en ben op dit punt niet te misleiden.” De schoone Russin zag haar gezel aan op een wijze, die hem zoowaar verlegen maakte en de oogen deed neerslaan. „Och,” zeide o zij, „wat bedoelt gij toch mijnheer Bath, is verklaar u volstrekt niet te begrijpen.” Haar blik was zoo oprecht, dat James nu toch in allen ernst begon te gelooven, dat hier een kolossaal misverstand heerschte. Maar èn van inspecteur Ad dison én van dokter Wien, de eigen oom van het meisje mist hij het toch, dat zij tot de Russische revolutionnairon be hoorde. „Luister eens juffrouw,” zeide hij, „ik zal openhartig met u spreken. Gij zijt gelogeerd geweest bij Russen, hier in Londen, die vroeger in dienst van uw va der geweest zijn, niet waar?” „Ja, dat is koo.” „Voor Awee dagen heeft daar van daain gehaald.” „Er van daan gehaald, dat i» wat vreemd uitgedrukt, maar enfin, ik heb hen verlaten, om met mijn oom op dien» aandringen mee te gaan.” „En als die menschen nu een» Rus sen waren, door de politie aangehouden ■en als u nu esns de jonge dame was die door de politie wordt gezocht.” Pnji der AdvertentiënMaandag» en Woensdag, van 1 tot iedere regel meer O.KVj; Vrijdag» van 1 tot 6 regels 1,80, f 0,20. By 8 maal plaatsing, wordt de 8e plaatsing berekend tegen op Maandag en Woentdag en tegen 0,1^/jper regel Voor meer plaatsingen, groot aantal regels en com Jt 6 legels 1,1Ö 1,80, iedere regel meer J f 0,10 per regel op Vrijdag. idities wage men tarief. tal gewichtig» papieren en eenige bom men in beslag genomen en er kon dus werkelijk van een goede vangst gespro ken worden. Jammer zeer zeker is echter, dat de politie niet de hand heeft kunnen leg gen op een jonge dame, die voor eenige dagen nog ten huize van de gevangen genomen nihilisten verblijf hield en die zelf een zeer gevaarlijke nihiliste moet zijn. De politie vermoedt, dat zij zich nog te Londen ophoudt en stelt alle po gingen in het werk om op haar de hand te leggen. Moge dat spoedig gebeuren, nog voor de grootvorst Londen bezoekt." James moot met geweld zijn ontroe- 1 ring bedwingen, toen hij ten tweede ma le dit bericht gelezen had. Er bestond geen twijfel aan, Regina Orzesko was aan een groot gevaar ont- I snapt. D© nihilisten, welke pas gevan- gen genomen werden, waren menschen waar zij haar verblijf had gevestigd vóór den I dokter Wien haar naar zijn hui» gehaald had. Zij was dds wel bij revolutkxnnairen thuis geweest, zij moest dus zelf wel een nihiliste zijn. Was het mogelijk, zou dit schoone meisje met moordplannen rond- loopen,Maar ze had deze dan toch zeker nu opgegeven, misschien had haar oom haar daarvan teruggehouden. In ieder geval, naar Londen mocht zij vooreerst niet terug. Maar was zij in Clapton vei lig. Ja, veiliger in ieder geval dan ergens elders, veiliger 'dan ten huize van dokter Wien, die dus wel goed gezien had, door zoo snel te handelen. James dacht aan zijn vriend, inspec- eutr Addison, die zeker ook noodt zou ver moeden, dat Regina Orzesko reeds ge vangen genomen zou zijn, indien hij over haar maar niet met zijn vriend James Bath gesproken had. Deze ^dachte deed James pkdzier, aan hem had de schoone Russisch» eigenlijk haar redding te danken. Maar, zoo overlegde hij verder bij rich weer zal zijn geheschen. Een ander blad biedt den keizer zijn oprechte geluk wen- ach en aan. Dergelijke uitingen kwamen vroeger niet zoo openhartig voor. Frank rijk zal er op bedacht moeten wezen zoo voorzichtig te handelen, dat de wrevel tegen Frankrijk met grooter wordt, daar dan het volk temeer gaat terugverlan gen* naar het vroegere keizerrijk, en dat voor Marianne niet voordeelig zou zijn. Er wordt door de repuhiikeinache par tijen in de DUITSGHE republiek inder daad gevreesd, dat deze nieuwe regeering van Luther, een monarchistische rich ting uit wil, en dat wantrouwen heeft d» verklaring, dat de regeering niets zal doen, om de republiek te doen verdwij nen, niet kunnen wegnemen. In het Berlijnsche sportpalai» hebben gisteravond ongeveer 20.000 mannen en vrouwen een door de eociaal-democrati- sche partij georganiseerde betooging bij gewoond. Kunstler, lid van den Rijks dag, die de vergadering leidde, zeide, dat deze bijeenkomst als een oorlogsver klaring van het Duütsche proletariaat aan- het kabinet-Luther diende te wor den* beschouwd. Do sociaaldemocraten zeide, hij, zworen trouw aan de demo cratie en aan de republiek. Verschillende sprekers voerden het woord en betoogden, dat de republikein- sche staatsvorm diende behouden te blij ven. Er ontstond tusschen beide hevig tumult, zoodat de sprekers moeite had den otn zich verstaanbaar te maken. Na de rede van den laatsten spreker werd er hevig gevochten tusschen communis ten en aanhangers van de organisatie Rijksvlag. Op straat worden de ralletjee voortgezet. In den omtrek van het sportpaleis en ook in de regeeringswijk waa heel den avond een sterke politiemacht op de been. De vroegere OOSTENRIJKSGHE ked-’ zerin heeft weer de aandacht der diplo maten. Dezer dagen is gemeld, dat ver tegenwoordigers van Engeland, Frank rijk en Italië naar Spanje zijn gereisd om de gewezen keizerin Zita te waar schuwen -tegen monafchistische agitatie in OoHorijk en Hooffkrije Een Weensch blad meldt thans, dat de delegatie haar wil bewegen, afstand te doen van haar 1 aanspraken op den Hongaarschen troon en haar bij weigering zal dreigen met ver banning naar Madeira. De actie moet uitgaan van de kleine Entente, die bij den gezantenraad heeft geprotesteerd tegen do toenemende monarchistische beweging in Hongarije, die zij vooral aan de bedrijvigheid van de ex-keizerin toe schrijft. beide vrouwen al spoedig goed met kaar overweg konden Zijn (ante was een hartelijke vrouw en Regina scheen zich ook overal gauw thuis te gevoelen. Met het grootste genoegen bleef James dien geheelen dag haar beiden gezel schap houden en toen hij 's avonds te rug ging naar Londen, beloofde hij den volgenden middag terug ie ziflldn ko men. Toen hij den volgenden middag weer in den trein zat, die hem naar Clapton brengen zou, kocht hij zich een courant. Nauwelijks had hij het blad opengevou wen of zijn oog viel op een bericht, dat betrekking had op het bezoek van Russischen grootvorst aan Londen en de maatregelen, welke genomen waren om diens veiligheid te verzekeren. Begrijpelijkerwijs las James Bath dit met veel belangstelling, doch plotseling sloeg hem de schrik om het hart. Neen, hij kon zijn oogen niet gelooven en las nogmaals het bericht over, dat aldus luidde „De geheime politie heeft gisteren avond een goede vangst gedaan. Sinds eenige dagen volgde zij het spoor van een paar Russische nihilisten, die ver dacht werden een aanslag te willen wa gen op het leven van grootvorst Alexan der. Daar men\tpgen hen echter slechts vermoedens had, moest men er zich toe bepalen hen scherp te bewaken. Even wel gisteravond zijn deze misdadigers gevangen genomen, daar men een vol doend aantal aanwi.’ tegen heeft tegen hen om een aanhouding te rechtvaardi gen. Bij d» huiszoeking werden een aan werd. Hevig bloedepd is hij naar het i Tttekenhuis to Gorinchem vervoerd. Men vreest voor zijn leven Nleuw-Lekksrland, 28 Jan. Toit secre taris van de Muziekvereeniging „Apollo” is gekozen de heer K. den Braven, in de plaats van den heer J. den Braven, die de gemeente heeft verlaten. Dinsdagmorgen geraakte in hef bo veneinde der gemeente paard en wagen van bakker Den 0. van den hoogen Lek dijk. De twee inzittenden wisten zich in tijds te redden. De wagen werd bijna ge heel vernield. Het paard bekwam geen letsel. Zevenhuizen, 28 Jan De heer H Dul- laart, aan de Rotte, die 14 dagen gele- den 12 Barnevelder hennen met een haan kocht, heeft daar niet nveel eieren van geraapt, daar slechte handen de kippen des 's nachts grepen en ze mede 1 namen. Van deze handige menschen is tot heden geen spoor ontdekt. Krimpen r .d. Lek, 28 Jan, Met gunsti- gen afloop is hedenmorgen van J. en K. Smits Scheepswerf alhier te water gela- Mag men een draadloos bericht uit Londen gelooven, dan zouden Harriot, de eerste minister van FRANKRIJK, en Krassin, de Russische gezant te Pajijs, de meeat bedreigde menschen van Parijs zyn. Zij hebben verschillend» dreigbrie ven ontvangen, in verband waarmede de poitie maatregelen ter hunner bescher ming genomsn heeft. Zoo is er op het dak van het Russische gezantechapsge- bouw een sterk-schijnend zoeklicht ge plaatst, waarmede, zoodra de duisternis ia ingetreden, de binnenplaats van het ge bouw en do naaste omgeving worden af gezocht, om te zien, of er rich soms ver dachte figuren ophouden. Het is dus geen pretje om eerste mi nister van de Fransch» republiek te sijn, of waant der Sovjets. Dat alles kal zijn, oorzaak hebben in het feit, dat er tal van tegenstanders in Frankrijk zijn van de politiek der Fran- ache regeering ten opzichte van DUITSCHLAND. De Geallieerde regee- rigen hebben weer een nota te Berlijn doen overhandigen inzake de niet-ont- ruiming van de Keuteche Zone op 10 Ja nuari 1.1. In die nota wordt gezegd, dat zij te gelegener aan Duitschland een nieuwe med ©dealing doen toekomen, waarin wordt uiteengezet wat nog door Duitschland dient te worden gedaan vóór dat gezegd zal kunnen worden, dat dat land de verplichtingen, welke zijn neer gelegd in art. 429 van het Vredesverdrag De Geallieerde rogeeringen zullen die me- dedeeling zoo spoedig mogelijk zenden. Reeds thans echter moeten zij er op wijzen, dat de Duitsche regeering de be- teekenis niet schijnt te begrijpen van art. 428 en 429 van het Verdrag van Versail les. Deze artikelen stellen den duur der IwaeLting in hot Rijnland op vijftien jaar i Bekorting van dien duur wordt slechte overwogen voor hot geval, dat Duitsch land de bepalingen van het Verdrag van 1 Versailles getrouwelijk heeft uitgevoerd. Daar sommige van die voorwaard en niet vertrouwelijk zijn nageleefd, kunnen de Geallieerden niet anders doen dan zich aan de voorwaarden van het Vredeever- drag houden. Het staat aan Duitschland om door zijn verplichtingen na te ko men, het aan de Geallieerden mogelijk te maken de bezetting te beperken in den i zin die betoogd wordt in art. 429. De j Geallieerden zijn van hun kant voorne- I mens die bepalingen zoo nauwgezet mo- 1 gelijk na te leven. Door deze geschiedenis krijgen natuur- lijk de nationalisten in Duitschland i weer meer reden om van zich te doen i spreken. Het is reeds eigenaardig, dat de nationalistische pers gisteren den ver jaardag van den ex-Keizer opvallender vierde dan vroeger De „Kreuzer Zei- tung” zegt niet ©erder te zullen rusten dan nadat die keizerlijke standaard

Schoonhovensche Courant | 1925 | | pagina 1