EDEBKALK M 'M I NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT. De Vrow vanen Verrader. koop IMP h dll No. 4925 Maandag 2 Februari 1925 57 Jaargang >r EERSTE BLAD. iSIKkd Rotterdam Plaatselijke Berichten. FEUILLETON I. F Dit nummer bestaat uit TWEE BLADEN. N.V. ssanen’s Fahrisken merveer. Buitènlandscli Overzicht. n een ei n Telefoon 20. 1 J lijk rikte® fQJOi I en versterkt broeder lalen per dag die?” ;n Haag. genomen. te (Wordt VMTotfi) ver- l iroetste ligswiarde. W N. VAN NOOTEN, SCHOONHOVEN Uitgevers. Posten, en Girodienst 13768. Schoonhoven IPS, Wijdstr. verrijkt het -t vaste hand verschillend ■an het gestel, kante flacons 2 00, 6 flac. broer met man die reel is. in de lenden, tig zonder dal abt eri. lit OS „hij dat broer ver- ADRES levering van biljetten ïuranten igsdrukwerk ulaires nz. uiken isseling traag, lippen, bleek des Vrijdagsnttddags uit- Prija voor Schoonhoven per 3 maanden f 125, franco per pout in d f 1,50. Over het abonnement wordt in de eerste maand beschikt kan zich abonneeren bij alle Boekhandelaren. Kantoorhouders en bestaande tueechenpersonen SCHOOKHOVBKSCBÏ COURANT. zoo iets i sprake. James kent Clapton en treken uitmuntend, dat hij mei het igevluoht zou zijn is ongelooflijk, Let is ook moeilijk aan te nemen, n een ongeluk overkomen, zou zijn. ..-.1 11Zen radeloos als mijn tante. Daar- benjik hierheen gekomen om raad men. „Daan deedt ge goed aan, mijnheer Bath, want het is inderdaad een gek ge val, geklier nog dan gij denken kunt, daar die| Regina Orzesko een bekende nihriliste Is, die door de politie gezocht wordt.” „Een n|hilteto”, riep Clive Bath Deze Courant wordt des Maandags-, des Woensdags- en gegeven. Prijs voor Schoonhoven per 3 maanden f 1 Nederland 1,50. Over het Abonnemi Men k steed van 68f 72 en voor 2e soort van f 62f 66 de 500 K.G. Voor vette var kens werd besteed van f 34f 37 de 50 K.G. Haastrecht, 2 Febr. Vrijdag reed een auto, die afkomstig was uit Amersfoort, ter hoogte van den landbouwer L. Brou wer de Koning in Boven Haastrecht van den dijk. De auto werd door den heer Van Vliet weer op den dijk gehaald, persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De auto vervolgde zijn weg in de rich ting Gouda. We zijn met het van den dijk rijten van auto’s den dijk kwijt, enorm^MS Ammerstol, 2 Febr. Door dojH|Kr- landsche Vereenigmg en de J^JIKmd voor onthouding, werden Zaterdagavond en Zondagavond propaganda-avonden ge houden. Nadat de voorzitter, de heer J. Verkerk, de bijeenkomst geopend had en alle aanwezigen een hartelijk welkom had toegeroepen., werd met de afwik keling van het programma begonnen. De. Hugenholtz hield een rede over het onderwerp: „Naastenliefde en Drank bestrijding.” Vooral in het laatste gedeel te dee spr. uitkomen, welk een ellende de alcoholhoudende dranken met zich voortsleepen en sloot zijn rede met een op wekkend woord om mede te trachten de ze ellende uit de wereld te helpen. Met een applaus werd deze rede beloond. En rijk programma werd verder afge werkt Bij de sluiting bracht de voorzitter aan allen, die tot deze gezellige® avond had den meegewerkt, den dank der vereeni- ging, die met veel genoegen op deze avonden mag terugzien. In de bestuursvergadering van de zangvereeniging „Aurora” werd de heer H. J. Scholten Chri. tot voorzitter geko zen, ter vervulling in de vacature, ont staan door het bedanken van den heer W. Visser als zoodanig Ouderkerk a.d. IJssel, 2 Febr. In de zaal Harmonie van den heer J. Broers had de uitreiking plaats van de gedenk plaat ter herinnering aan de huldiging van H.M. de Koningin, door den vrij willige® Landstorm. Tevens was aan deze plechtigheid verbonden een schietwed strijd. In den schietwedstrijd werd de ie prijs behaald door A. G. Mohr, 2e prijs P. Goudriaan Az., 3e pr. K. van Rijswijk, Dz., 4e pr. D. Burger, 5e prijs J. Twigt. De prijzen, die uit kunstvoorwerpen be stonden, werden met een toepasselijk woord uitgereikt door den Edelachib. heer Verloop, burgemeester van Gapelle a.d. IJssel en lid der Gewestelijke Land- stormcommissie. Onze burgemeester, de Edelachtb. heer J van Waning, van wel ke de plaatselijke afdeeling steeds de meestê medewerking ondervindt en aan welke ook een uitnoodiging was gezon den, had bericht gezonden, dat hij tot zijn spijt verhinderd was tegenwoordig te zijn. Door den bekenden propagandist voor de V. L., luitenant Van Mechelen, werd nog het woord gevoerd in deze bij eenkomst. Na een warme aanbeveling van het Instituut, zooate wij dat van hem ge woon zijn, sprak hij zijn verwondering en teleurstelling er over uit, dat in een houden in het café van den heer Ooster- hout. De vergadering werd bügewoond door een twintigtal leden. De notulen van de vorige vergadering, benevens het jaarverslag van den secretaris-penning- meester, werden onveranderd goedge keurd. In dit verslag werd naar voren gebracht, dat het ledental thans ruim 160 bedraagt en in het afgeloopen jaar de omzet ruim 3000 H.L. steenkolen be droeg. Aan rij- en arbeidsloon werd on geveer f 1200 uitgekeerd. Bovendien ie het batig saldo, gezien de concurreeren- de prijzen, waarvoor geleverd is, nog ruim f 300. De verbouwing van de Pastorie der Ned. Herv. Gem. alhier ia opgedragen aan de hoeren M. Versluis en L. Aanen, die de laagste inschrijvers waren. De be groeting was f 6500 en de laagste in schrijving f 5959. GiMSBn-Nleuwkerk, 2 Febr. De handel in kaas is alhier en in de omgeving zeer vlug. Men besteedt voor le soort f 65 tot f 69, 2e soort f 60 tot f 64. De prijzen der varkens zijn le soort 35 tot 38 cenit, 3e soort 30 tot 34 cent. Handel flauw. Peursum, 2 Febr. Donderdagavond had in de Geref. Kerk alhier een openba re vergadering plaats van de Kieeveree- nig-ing Nederland en Oranje. De opening geschiedde door den voorzitter, den heer A. Houweling, welke liet zingen Psalm 86 vers 5 en ging daarna voor in gebed. Hierna werd een kort openingswoord ge sproken en thans verkreeg de WelEd. heer Be rgmeijer, van Dordrecht, het woord, welke als onderwerp gekozen had: Volksroeping en Volkszonde. In breeds kringen werd door spreker deze dingen behandeld, hoofdzakelijk wijzende op de roeping, welke ieder persoonlijk heeft om alles in het werk te stellen tot behoud eener Christelijke regeering, waarvoor we over enkele maanden weer geroepen worden tot den stembusstrijd Te onge veer acht uur eindigt spr. zijn rede, en liet zingen het laatste vers der berijmde Tien Geboden en ging daarna voor in dankgebed De opkomst was niet bijzonder groot, wellicht een gevolg*" de ongunstige weens ges teldheid. Gorlnchem, 2 Febr. In de Vrijdagavond gehouden raadsvergadering heeft de voor zittor meegedeeld, dat de Minister van Financiën een brief aan B. en W. heeft gericht over de aanstaande openstelling van den vestingwal tusschen Kanselpoort en Waterpoort In geheime vergadering werd gespro ken over het voorstel van B. en W., af wijzend te beschikken op een verzoek van het college van regenten van het zieken gasthuis om ontheffing van de betaling der anuiteit. welke het aan de gasfabriek verschuldigd was voor den aanleg van een warmwaterinstallatie. In de bouwverordening werd eenige wijziging gebracht, omdat een strenge toepassing van een der artikelen de uit voering van zeer gewenschte bouwplan nen in den weg staat. De zomerkermis, die aanvankelijk be paald was op den eersten Maandag in September tot en met den Zaterdag d.a.v. werd gesteld in de week, waarin de Sep- schrikt, „maar dat heeft mijn zeker niet geweten.” 1 „Hm,” zeide de inspecteur nu, wist het wel. Kijk eens, ik zocht meisje, en daar ik wist, dat uw nog al veel in Russische kringen keert, nam ik hem in den arm en spoor de hem aan mij te helpen hef meisje op te sporen. Ik hoorde er niets van, maar nu blijkt, dat hij haar werkelijk opge spoord heeft.” „Maar wat kan hem bewogen hebben haar ate zijn nicht voor to stellen.” „Wij zullen spoedig wel een spoor ont dokken. Twee menschen verdwijnen in Engeland maar niet zoo spoorloos”, ant woordde de chef van den geheimen dienst. „Zoo spoedig wij iets ontdekken, zullen wij het u laten weten, en als gij ons helpen kunt, zult gij het natuurlijk doen.” Clive Bath ging maar heel weinig ge troost heen. De mededeeling, dat de jon- fe dame, die zijn nicht zou zijn, een ge vaarlijke nibiliate was, stemde hem niet vroolijker, maar hij hoopte, dat nu Scot land Yard zijn beste krachten er op uit zou sturen, om zijn broer en het meisje op te sporen, het geheim spoedig zou zijn opgelost. Die hoop werd evenwel niet vervuld, het nadere onderzoek naar de omstandigheden onder welke de ver dwijning had plaats gevonden, maakte de zaak nog geheimzinniger. Het bleek toch, dat James op een reds van eenigen duur niet kon gerekend heb ben. Geen koffer had hij meegenomen, op zijn kantoor lag gereed geld, dat bij niet bij zich had gestoken en allee wees er op, dat hij dus niet het voornemen had gekoesterd op reis te gaan. En het scheen ook wel, of de beide jonge menschen van de aarde waren weggevaagd, geen spoor werd van hen ontdekt. Eenige personen herinnerden zich hen te hebben zien wandelen, maar dat was ook alles, niemand had hen zien den Volkenbond zal voorleggen, om te komen tot duidelijk geformuleerde amen dementen, die de Britache regeering aan de vergadering van den Volkenbond zal voorleggen, met de verklaring dat zij slechts bereid is het protocol te aanvaar den, indien het overeenkomstig deze vooi- stellen wordt gewijzigd. De vraag zal zijn of FRANKRIJK met het aldus gewijzigde protocol genoegen zal nemen. Het zal dan weer een kwestie vaa schipperen worden, wat te betreuren is, omdat allen door het protokol van Genè ve de veiligheid der wereld kan worde a gediend. De BELGISCHE regeering heeft een schoon schip gemaakt met de Duitse he militairen, die tijdens den oorlog zich schuldig maakten aan gewelddadighe den tegen de Belgische bevolking. Voor den krijgsraad van Henegouwen te Ber gen hebben weer verscheidene van derge lijke zaken gediend. De krijgsraad sprak na de getuigen te hebban gehoord, bij ver stek de volgende varoordeelingen uit: le luitenant Sottorf (moorden in Augustus 1914 te Nimy gepleegd door onder zijn bevel staande soldaten) tot levenslangen dwangarbeid; 2e. Wilhelm Knipping, burgerlijk controleur van den veestapel, die in September 1918, te Macpuenois, een landbouwer beeft doodgeschoten, tot de doodstraf; 3e. Jozef Diederinok, ui| Keulen, soldaat bij het Duitsche leger, die in 1915 te Maffles, een 6-jarig kind heeft doodgeaschoten, tot levenslangen dwang arbeid. 4e. Peter Peeter, feldwebel bij het 39e infanterieregiment, die van den bur gemeester van Boussu, gewapenderhand de betalidg van een som van 1800 francs heeft afgedwongen, tot vijf jaar opslui ting en 5e. regimentarts von Butsinglö- wen, die tot het fuailoeren van den pas toor van Roselies zou hebben bijgedragen, tot de doodstraf. vangen gehouden werd en naar Siberië gezonden zou worden, evenals hij." „Een Engetechman?” „Ja.” „En hoe heette „James Bath.” „James Bath”, riep Addisson opsprin gend, ,,hij zou onschuldig gevangen ge nomen zijn. Ha, vinden wij dan eindelijk het raadsel opgelost. Maar do ongeluk kige, wat waagde hij zich in Rusland en dan nog wel in zoo compronuttoe rend gezelschap.” „Ik bemerk mijnheer, dat mijn mede- deelingen u belang inboezemen, maar ik heb u nog niet alles gezegd. Soivin toch beweerde nog vreemder dingen, namelijk dat die Emgelschman, welke gij wel schijnt te kennen, in Londen gevangen genomen werd door de Russische poli tie.” „Hier in Londen gevangen Maar dat te onmogelijk.” „Ik beweerde hetzelfde, doch de ban neling hield vol dat het zoo was en hij verzocht mij dit u mede te deelen, opdat gij pogingen zoudt kunnen doen dien Bath te helpen. Ik kon slechte eenige oogenhlikken met Soivin spreken, hem ontbrak de tijd nadere inlichtingen te geven. Ik vond de geschiedenis, die hij mij verhaalde, wel erg vreemd, maar ik besloot toch u alles mede te doelen.” „Daarvoor ben ik u zeer dankbaar mijnheer. Gij bewijst er one een grooten dienst mee. Het verhaal klinkt wel te waar ongelooflijk, maar het te een feit, dat James Bath nu bijna negen maanden geleden plotseling verdwenen te, in ge zelschap mat een Russische jonge dame, zonder dat men sedert dien tijd ook maar eenig spoor van hem heeft kunnen te rugvinden,ondanks alle moeite, welke daarvoor gedaan is. vertrekken, nergens schenen zij aange komen, want naar alls plaatse® werd ge seind, van geen enkele plaats ontving men een gunstig bericht. Clive’s onrust steeg al hooger en, zoo wel inspecteur Addisson als de chef van den geheimen dienst, schudden het hoofd ovei zoo’n spoorlooze verdwijning, waar van zij niets begrepen, waarvoor zij geen enkele redelijke verklaring konden vin den. James Bath was en bleef weg. Regina Orzesko vyas eveneens spoorloos verdwe nen. Intusschen kwam de broer van den Gzaar, Grootvorst Alexander, te Londen aan en gaf daarmee do politie handen vol werk. Gelukkig liep alles in goede or de af, bommen werden niet geworpen, geen enkele aanslag werd beproefd en toen de Grootvorst weder vertrok, kon men zeer tevreden zijn. Alleen de ver-, dwijning van James Bath bleef onver klaarbaar. De nasporingen leidden tot niete. „Als hij dood mocht zijn”, sprak Glive, wtet ik dan tenminste, waar zijn graf was, Maar ondanks alles kan ik nog niet gelooven, dat James niet meer tot de levenden bekoort, ik heb zoo’n ge voel, alsof hij hier of daar lijdt en wacht tot wij hem te hulp komen. Ik heb de hoop nog niet verloren.” De inspecteur haalde de schouders op. MWij hebben in ieder geval gedaan wat wat wij konden, üw hoop kan ik niet doelen, maar het spreekt vanzelf, dat ik niete zal verzuimen om zoo mogelijk nog iets te ontdekken, al zou het dan alleen dienen om degenen, die hem dit aande den, hun rechtmatige straf niet te laten ontgaan. Inspecteur Addisson hoopte (Inderdaad niet meer. De ervaren politiebeambte wist, dat een spoorlooze verdwijning in een we reldstad als Londen zoo heel zeldzaam Prijs der AdvertentiënAlaandags en Woensdags van 1 tot 6 regels 1,14 iedere regel meer O,!?1/»; Vrijdags van 1 tot 6 regels 1,80, iedere regel meer f 0,20. Bij 8 maal plaatsing, wordt de 8e plaatsing berekend tegen f 0,10 per regel op Maandag en Woensdag en tegen 0,121/aper regel op Vrijdag. Voor meer plaatsingen, groot aantal regels en condities vrage men tarief. temberpaardenmarkt wordt gehouden; in den regel zal dit zijn in de week, waarin de 24ste September valt. Woerden, 2 Febr. Tijderus die beraad slagingen in do vergadering van don raad dezer gemeente, werd wethouder D. Engel Jr. door een beroerte getroffen. Eenige raadsleden brachten hem per auto naar zijn woning. Nleuw-Lekkerland, 2 Febr. Bij onder- handsche aanbesteding te het bouwen van een woonhuis voor rekening van den heer M. de Groot opgedragen aan G. J. Van Ek, C. van Helden en J. Spruiten- burg. Alhier worden pogingen aange wend om een pluimvee- au geitenfokver- eenigmg op te richten. Naar wij vernemen heeft de direc tie van de elctrteche centrale te Dordrecht besloten om den prijs voor de electrteche verlichting met 5 cents te verlagen. Goudsrak, 2 Febr. Bij het gehouden biljardooncoure in het café IJsselzicht, van den heer J. Baas, te de uitslag als volgt: le pr. P. van Tiggelen, met 82 pun ten, een jaarpendule; 2e pr. P. Evegroen met 82 p., een jaarpendule; 8e pr. Chr. Key, met 28 p., een zilveren remontoir horloge; 4e pr. C. van Leeuwen, met 26 I p., een klokstel; 5e prijs G. de Groot, met 20 p., een barometer; 6e pr. C. den Braber, met 10. p., een schemerlamp; 7e pr. M. Rook, met 6 p., eéfc kistje siga ren, 8o pr. K. Bouwman, met 4 p., een koperen vogelkooi; 9e pr. T. Verkalk, met 4 p., een wand-koffiemolen; 10e pr. W. I de Kwasdstentet, met 2 p., een stel allu- minium pannen. Daar de heeren K. Bouman en T. Ver kalk een gelijk aantal punten behaalden, moesten om 8e of 9e pr. beiden overspe len en behaalde K. Bouwmari 99 en T Verkalk 36 punten. Met een nieuw con cours te wegens het succes weder een aanvang gemaakt. Ingevolge de uitnoodiging van den Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Gouda en Omstreken, aan de ge meentebesturen in haar district gericht, zal het gemeentebestuur zich door een of twee afgevaardigden doen vertegen woordigen op de door de Kamer uitge schreven vergadering op Donderdag 5 Febr a.a.. des namiddags half drie, in hotel de Zalm te Gouda. Mej. Paling, onderwnzeres aan de Bijz. school alhier, in gelijke betrek kin" benoemd te Delft en te Voorburg, heeft de benoeming naar Voorburg aan genomen. Voor de lichting 1926 der ATattonsle Militie hebben zich alhier 24 jongelieden aangegeven. Blaskenkgraaf, 2 Febr. In de vergade ring der Commissie tot Wering van Schoolverzuim te benoemd tot voorzitter de heer G. Tukker, tot secretaris de heer J. v. d. Linde. Voor den dienstplicht, lichting 1926 te door 5 jonge lieden aangifte gedaan. Nieuwerkerk a.d. IJssel, 2 Febr. Voor de betrekking van onderwijzeres aan de 2e o. 1. school hebben zich 40 sollicitan ten aangemeld. Bergambacht, 2 Febr. In de vorige week werd alhier voor le soort kaas be- Langerak, 2 Febr. Den laatste® tijd werd de Langeraksche Polder herhaalde- bji door aen of meer stroopers onveilig gemaakt Het ging ongeveer hetzelfde gangetje van een zestal jaren terug. De vorige week echter werd eenig vtech- want in beslag genomen bij G. van M. al hier, oen goede bekende van de politie, bovendien staat hij nog onder toezicht daarvan Terzake van dit in beslag genomen vischwant enz. moest v. M. Vrijdag j.l. voor den politierechter verschijnen, doch vond het blijkbaar beter, verstek te laten gaan. Toen is een bevel tot inhechtenis neming legen hem uitgevaardigd en heeft de politie reeds getracht v M. te arresteeren, tot heden echter zonder re sultaat. In aanmerking nemende, dat v. M. met de situatie op den polder uitstekend op de hoogte is en het ongeveer 6 jaren ge leden ook eenige weken geduurd heeft voor de politie hem na een zeer inspan nende® jacht kon arresteeren, zal het ook thans met gemakkelijk vallen dezen om trek va® dut lastige individu te verlossen. Vrijdagavond heeft de Kolenbond „Ons Belang” haar jaarvergadering ge- 5 Ik neem een auto en laat me naar haar villa brengen en daar verneem ik een vreemde geschiedenis Den vorigen dag had mijn James zich bij raijj^ tante vervoegd oen vreemde jonge dame bij zich, die hij als een familielid aan haar voorstelde. Nu te dit mogelijk, daar mijn moeder in derdaad een Russische was, maar ik heb va® Russische familie nooit iet* ge hoord. Het meisje, volgons mijn tante zeer voornaam en bijzonder aardig, was met een oom naar Engeland gekomen, doch deze moest voor eenige dagen be slist op reis, maar kon haar niet meene men. Daarom werd voor haar de gast vrijheid van tante ingeroepen en natuur lijk niet tevergeefs. James beloofde vandaag weer te Glap ton ite zullen komen, en op aandringen van tante ging hij een eind met de jonge dame wandelen. Zij keerden niet terug en wij weten niet, wat daarvan te moe ten denken. Van verdwalen of te geel die ante meisje maar 1 dat heo w Ik wooll niet wat te moeten denken ben evq om in te wl „Di Bath, „De afschuwelijke gewoonte van een oorlog moet verdwijnen.” Deze uitspraak van den FRANSGHEN minister-presi dent zal weerklank vinden in de harten van allen, die de® vrede liefhebben. Hw- riot heeft een rede gehouden, waar in de verzoeningsidee doorstraalde. Het ia nooit onze bedoeling geweest, zoo zeide hij, om de Duitsche republiek het leven moeilijk te maken, door voortdurend haar grondgebied te bezetten. Frankrijk heeft geen gedachte tot annexatie van eenig gebied, maar wil slechts, dat haar vei ligheid verzekerd zij. Deze stemmen waren voor DUTTSCH- LAND hoopvol en het te dan ook niet te verwonderen, dat de Duitsche rijkskanse- lier de gelegenheid aangreep, om over Herriot’s rede ee® en ander te zeggen. Ook de Duitschers willen niets liever dan vrede, maar ze wijzen af de beschuldi ging, dat ze met voorbijzien van het ver drag van Versailles toch zoudeiï trachten om meerdere bewapening te hebben, dan hun bij dat verdrag is toegestaan. En zeer handig was Luther toen hij zeide: ate de geallieerde regeeringen maar niet waren begonnen met nota’s te wisselen over de ontruirningskwestie, dan was het veel beter verloopen. Ze hadden moeten beginnen met vertrouwelijke besprekin gen, zooate bij de Londensche conferentie. Dan was de toestand zuiverder geworden. In Frankrijk heeft ook deze beantwoor- dingsrede een goeden indruk gemaakt. En bet was toen ,dat Herriot de boveu aangehaalde woorden sprak, dat de af schuwelijke gewoonte van een oorlog moet worden voorkomen Hoe jutet is dit niet geteekend. Het is een gewoonte om oorlog te voeren niets anders en niete meer. Noodzaak is een oorlog nimmer, altijd te een vreM- zame oplossing va® geschillen mogelijk, ate de wil er maar is. Vandaar dat de wenschelijkheid zoo groot te, dat het protokol van Genève spoedig in werking zou kunnen treden. Dat schijnt échter nog wei op zicL te zul len laten wachten. ENGELAND heeft nog geen zm in goedkeuring; zonder meer. Het Engjelsche blad de „Manchester Guardian”, die van Engelsche bladen de meeste aandacht hoeft gewijd aan de kwestie van het protocol van Genève, en die dienaangaande als het best inge lichte orgaan ka® worden beschouwd, verneemt dat de Britsche regeering, wel ke tot voor korten tijd nog niet verder was gekomen dan tpt de overtuiging, dat het protokol evenmin zoo maar kan wor- den aangenomen als verworpen, thans haar houding nader heeft bepaald. Beslo ten is het ontwerp-protocol aan de des kundigen van de departementen va® bui- tenlandsche zake®, oorlog en marine voor te leggen om te komen tot duidelijk ge formuleerde amendementen, die de Brit- sche regeering aan de vergadering van niet was, hij wtet, dat zoo tallooze mis daden gebeurden, waarvan de daders noodt gestraft werden en de daders zelf nooit gevonden. Hij beschouwde James Bath ook ate een slachtoffer, wiens lijk men bad doen verdwijnen om ieder spoor van de misdaad uit te wisschen. Toch zou hij onverwachts tod ander in- zich komen. Op zekeren morgen ontving hij bezoek van een vreemdeling, die hem eenige oogenhlikken verzocht te mogen spre ken. „Ik kom”, zeide hij, voor een eenigs- zins vreemde zaak, die mij feitelijk niet aangaat, maar ik heb beloofd mij er mee te bemoeien, hoewel ik wellicht verstan diger deed dat niet te doen.” „Ter zake, mijnheer”, antwoordde de inspecteur ongeduldig „Goed, doch eer ik verder ga zou ik u willen vragen, kent u den nihilist Soivin, die, het te misschien een maand of ne gen geleden hier in Londen gearresteerd werd en aan do Russische regeering war overgeleverd.” „Ja, ik werkte tot zijn arrestatie me de.” „Jutet, dat zeide hij mij ook. Welnu mijnheer, ik kom uit Rusland, waarheen ik voor zaken gereisd bon en op een dorp achter Moskou ontmoette ik een con- vooi veroordeelde®, die naar de Siberi sche mijnen vervoerd werden. Bij die ver oordeelden bevond zich ook deze Sodvin. „Zoo, dat is goed mogelijk, de heeft genoeg op zijn geweten, om straf te verdienen." „Dait zal wel. Die Soivin, evenwel hoo iende, dat ik een Engelschma® was, heeft mij eenige onthullingen toeVbr- trouwd, met het verzoek u daarvan in kennis te stellen.” „Onthullingen? Wal had hij mede doelen?” „Hij beweerde dat een Engelschman, die u kende, onsohulig in Rusland ge-

Schoonhovensche Courant | 1925 | | pagina 1