andel DEI NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT. ER« n EN. gouda. 57* Jaargang EERSTE BLAD. BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws FEUILLETON. slijk ezen aavat k de s het valt. Dit nummer bestaat uit TWEE BLADEN. Zwaar beproefde harten. Woensdag 15 April 1925 No. 4955. Telefoon 20. IANTIE igen vol- dag (Wordt vervolgd.) voordeel alaspapier, btiiwd >■1 kfiNl W. N. VAN NOOTEN, SCHOONHOVEN Ultgav.r*. Postell, en Girodienst 18788. t u. ielen. .Uitste- toor- dit een Ge- die van De Zondag j.l. hield de Postduivenver- eeniging De Snelpost een wedvlucht van- i, 3a prijs G. uoendersioot, 4e W. Soert; 5e prijs L .de Bode; 6e Bot»; 7« prijs T. Donk; 8e prijs u nooit, wat gij onderhan- het Rijksdiploma Hoefkunde en Hoefbe slag en is geëxamineerd aan het Insti tuut voor Hoefkunde van voornoemde Hoogeschool Gisteravond 9 uur trad een storing in bij het electrisch licht, welke bijna een half uur aanhield, Het was in langen tijd niet meer vóórgekomen, dat er storing i was hel licht plots uit, nu echter werd het licht DE SCHEEPSRAMP IN DE WIELINGEN. De Duitscne sleep boot ..Loewer, die het reddingswerk ver richtte bij deze ramp en waarvan de beman ning zich buitenge woon tactvol en hulp vaardig gedroeg. De man met X ia de ka pitein Johan Albers, aan wien het ongey- twijfeld te danken is, dat twee van de slachtoffers door kunstmatige ademha ling nog in bet leven werden gehouden. I vertrouwen in te boezemen. Zoo zelden j blijft gij hier, dat het ons een waar feest is, u mede aan tafel te zien nederzetten. Doe steeds zoo, Johan, blijf altijd, zoo veel mogelijk, bij vrouw en kind.” „Marie. „Eu met allerlei geluk zullen wij dan ook de fortuin mogen begroeten.” „Zoo niet, beste vrouwl Gij zult uw le ven niet in ontberingen doorbrengen, die Unij meer doen lijden, dan gij denken kunt. Mijn eenigst doel zal uw geluk zijn. Nog liedenavond zal ik mij druk daar mede bezighouden.’ „Verwacht gij iemand?” „Neen, ik heb een samenkomst.” „Een samenkomst!Dan blijft gij niet hier?” „Wees nu eens verstandig vrouw”, zaide Johan, „en zie nu toch nielt naar den uitslag zonder de werken, die daartoe noodig zijn. *t Is niet genoeg te zoeken zelfs niet te vinden, om eensklaps rijk te worden. Wat men gevonden heeft, moet ook uitgevoerd worden. Ziedaar, waarmede ik mij op dit oogenblik bezig houd." „Doch gij had mij beloofd „Ik had u beloofd hietr te blijven, en daarin schepte ik ook reeds bij voorbaat alle genoegen. „Welnu?” „Ik kan niet Een traan rolde over Marie’s wang. „Wilt gij, dat ik hier blijve?’ vroeg Johan. „Dan schrijf ik één woord en alles is gereed. Doch zoo gij mijn ont werpen verhindert en tranen gebruikt om mij tegen te houden, wanneer ik groot- sche zaken verrichten kan, verwijt mij dan ook nooit méér, dal ik te weinig ver dien of niet met de noodige werkzaam heid aan den arbeid ben. Ik houd van zoeken, Marie, en zoo komt men tot iets.” „Johan!”.snikte del vrouw. overvloedig goud, dat ons d«i gelegenheid biedt ongebreideld genoegens van allen aard te genieten.’ „Bravo ,mijn vriend, bravo! Zijt gij van, plan een voordracht te houden? Waarom mij dan niet eerst gewaar schuwd?.... Doch laten wij thans orde in onze zaken brengen. Er is nog zoo veel te doen en de tijd ontbrelekt om op dorgelijke wijze voor te gaan. Laat ons over zaken spreken. Zijt gij geslaagd? „Mij dunkt,” antwoordde Johan met een stem, die eenigzins trilde van ont roering, „dat het niet slecht is.” „Hebt gij proeven?” „Ja ik heb er vannacht getrokkdn.” „Waar-zijn ze?” hernam Lermon Johan schoof een boekenkast ter zijde waarin werken van allerlei aard de aan dacht trokken. Dit meubelstuk was zeer vernuftig uitgedacht. Voor in de rij ston den boek enen daarachter oogenschijnlijk weer andere werken, doch hiar niets dan de ruggen der boeken, waardoor een geheime kast gevormd werd, die aan de rechterzijde werd geopend. Daaruit haalde Johan een koperen plaat te voorschijn, die hij Lermon over handigde. Deze naderde het venster, bracht het etswerk onder het licht en zei dan tot zijn vriend: ,,’t Schijnt mij zeer goed; inderdaad, zeer goed." „Ziehier een laatste proef." „Voortreffelijk!” riep Letrmon „Uii kendl Gij zijt een bekwame kerel! Beh< de ik tot de regeering, ik zou een gra veur als gij zijt, weten te benuttigen.” „Zwijg toch!” antwoordde Johan. „Leg nu dit juweeltje ter zijde. Berg het weer in zijn schuilplaatsHebt gij met uw vrouw van het redsje ge sproken, dat wij zullen ondsrnemdn?” „Ik heb de gelegenheid nog niet gehad, maar de noodige voorbereidselen zijn toch Ingezonden Mededeelingen. y A J C'olak-(>ooninoin A IFll WAiei— Nb» A.J.P VANILLECREMEPUDDINO burg heeft een gek 4 jongen geworpen, en al is dit nu ge^n buitengewoon voor val, toch is ’t een uitzondering op den gewonen regel, te meer nog daar de geit jes reeds 14 dagen oud zijn en in blaken den welstand door den boomgaard hup pelen. Zondag 12 April hield de Postdui ven vereeniging De Witpen een wedvlucht om Paascheieren vanuit Schoonhoven. De prijzen werden als volgt behaald: le prijs T. D. Both; 2e prijs H. J. Scholten, 3s prijs G. uoendersloot; prijs A. V r.L, prijs L. Botra; 7a prijs T. Donk; 8e prijs W. Boom; 2e prijs A .de Groot; 10 prijs P van (ten Berg; 11e prijs F. van Vliet, 12e prijs G. den Braber; 13o prijs G. Pals- graaf; 14e prijs P. Burger; 15e prijs P. Mudde; 16e prijs P. van der Linden; 17e prijs J. Baas. OAankomst eerste duif 11.01.41; aan komst laatse duif niet geconstateerd. Mevrouw Beekenkomp alhier, die is uitgenoodigd om als beschermvrouwe der nieuw opgerichte N aai vereen i ging op te treden, heeft op deze urtnoodiging gun stig beschikt. Goudrlaan, 15 April. De vorige week verkocht de landbouwer J. V. alhier een zieke koe aan den heer v. d. H. uit Nieuwpoort. Dit is op zichzelf gden won der, maar wel dat het beest met een luxe auto werd gdhaald. De dacht zeker, dat hij niet veel sprongen meer zou maken, maar op een gegeven oogenblik begon het beest zoodanig te trappen, dat hij de auto geheel verniel de. Voorzeker een groote schadepost voor den eigenaar. Haastrecht, 1 5April. De beer Ph. E. van Zuilen alhier behaalde aan de Rijka- stn'kken omtrent de veirschillende kwa liteiten van liet product der aangeslote nen. Het is te voorzien, dat het controle station binnen enkele weken zijn werk zaamheden zal hebben aangevangen. De St. Pietersberg. De heer Van Ravestaijn, lid van de Tweede Kamer, heeft aan den Minister van Binmenland- sche Zaken de volgende vragen gesteld: Is het den Minister bekend, dat de ver nieling van het natuurmonument den St. Pietersberg bij Maastricht door een Belgische maatschappij thans zoover is gevorderd, dat de bekende ruïne ten tui den van Slavante, met ondergang wordt bedreigd? Is liet juist, dat de Belgische maat schappij aan het gemeentebestuur van Maastricht toestemming heeft gevraagd voor den bouw van een cementfabriek ter plaatse, waardoor het voor ons land belangrijke landschapsschoon nog meer zou worden vernield? Is de regeering ook voornemens ook tegen deze laatste ontsiering geen maatre gelen te treffen en Ligt het in het voor nomen, de verdere vernieling van den St. Pietersberg ongestoord voortgang te doen hebben? Dms Courant wordt des Maandag»-, des Woentdagi- en des Vrijdagmiddag» uit- Men kan zich abouneeren bij odm Agenten, Boekhandelaren en Kantoor houders. Benoemd De oandidaatstelling voor leden van het hoofdbestuur werd aan hdt bes stuur opgedragen De voorzitter deelt nog mede, dart de afd., ook mede met het oog op het nog al hoog sterftecijfer van «uigelingen be neden het jaar in deze gemeente een kinderwecgschaal beeft aangsechaft, en stelt hij die moeders,die zulks wenschen, in de gelegenheid op gezette tijden bij hem ter onderzoek te komen. Tevens brengt hij hel bestuurslid, den heer Bur gemeester, dank, voor zijn berefidwillig- herd, om bij elke aangifte van geboorten, een boekje uit te reiken, met wenken tot de opvoeding van zuigelingen. De secretaris brengt den voorzitter dank, dat hij van zijn beperkten tijd, nog eenige uren tracht vrij te maken voor dit schoone doel, Hij spreekt den wensch uit, dat vele moeders van deee voor haar kroost zoo gunstige gelegenbelid een ruim gebruik zullen maken, want dit alleen kan tot het beoogde doel leiden. Bij den landbouwer A. Zwijnen- SCBOOHOÏISSCK COURANT. Ongepaste reclame. De heetr A. D. Muller, hoofdinspeoteur voor de scheep vaart te ’s-Gravenhage, hefetft par cir culaire het volgende ter kennis gebracht van belanghebbenden en betrokkenen bij de scheepvaart Zuoal? u wellicht niet onbekend is, werd reeds eenige maanden geleden de aandacht gevestigd op- en afkeuring uit gesproken over het ergerlijke verschijnsel dat Nederlandsche vaartuigen zich tooi den met de Nederlandse hei driekleur, waarop de naam van de eene of andere motorenfabriek was aangebracht. Zij, die gehoopt hadden, (jat de enkele stemmen, Wfelke zich verheven hebben te gen de misbruik van de Nedwrlandsche vlag, voldoende zouden zijn geweest om daaraan een einde te maken, zijn bedro gen uitgekomen; het aantal op die wijze misbruikte vlaggen neemt niet alleen op onze binnenwateren ziendAroogen toe, maar bovendien heeft zich nu reeds het geval voorgedaan, dat een Nederlandscb zeeschip, liggende in een buitenlandsche haven ,een dergelijke vlag van den gaf fel liet waaien. De verbazing en ontstemming bij de bevolking gewekt door het aanschouwen van deze uiting van minachting door een Nederlander voor zijn nationale vlag openlijk lei toon gespreid hebben zelfs ge leid tot een courantenartikel daar ter plaatse, waarin op onverholen wijze uiting wordt gegeven *aan deze gevoe lens. Deze aangelegenheid langs officieelen weg tot mijn kennis gebracht, noopt mij er bij de fabrikanten van scheepsmotoren met den meest ernstigen nadruk op aan te dringen voor hun reclame andere mid delen te bezigen dan in het bijzonder de vad‘vl"ndschf’ drUMeur welke, geens zins voor dat doel bestemd zijnde, daar door van den on nadenkenden schipper in de oogen van landgenoot en vreem deling stempelt tot iemand, die geen be sef heeft van de waardigheid van zijn land en vlag, of die zijn minachting daar- 1 voor openlijk tei. teon spreidt. - j w n breidingsplan om de Waal. 9. Vergun- 1 ning tot straataanleg bij de Waal. 10. Verhuur perceeltje tuingrond. 11. Ont heffing Werkloosheidscommissiö. 12. Be noeming lid Armbestuur. 13. Regeling comptabiliteit. 14. Rondvraag. 15. Ont heffing belastingen. 'Benschop, 15 April. Toen de veehou ders Gtbr. v. d. S. met een wagenvracht stroo naar huis reden, schrok het paard voor iemand die een deur vervoerde, met het gevolg, dat de wagen omsloeg en al ios in de voorwetering terecht kwam. Hoewel de beide broeders er met een nat pak afkwamen en hel paard ook vrij spoedig op den wal was gebracht, kostte het toch heel wat moeite eer de lading stroo ook uit het water was gehaald en natuurlijk doornat. 2 Er werd geklopt tot driemaal toe. „Daar is Lermon,” sprak hij, „wij hebben over belangrijke aangelegenhe den te onderhandelen. Laat ons alleen.” Er lag een vraag op Marie’s tong, doch zij had den tijd niet de woorden te uiten, die bij haar opwelden. Haar echtgenoot opende een zijdeur, welke toegang verschafte tot de eetka mer, die den vader tevens tot werkplaats diende en duwde de ongelukkige vrouw dit vertrek in. Daarna liet Johan zijn vriend Lermon binnen. Deze was een kortgebouwd jongmensch met breed voorhoofd en weelderig zwart krulhaar. Zijn kleine oogieta. getuigden duidelijk van bijzondere slimheid. Hij kreeg een fijnbesneden neus ,oeü grooten mond, en oogen, waarin een vuur glinsterde, dart niet te vertrouwen was. Wart die man wilde, moest gebeu ren. Hardnekkig tot het uiterste, was hij tot alles in staat, zonder aarzelen. „Gij liet mij nog al wachten”, sprak de aangekomene. ,Zij was hier,” antwoordt Johan. „Laat ons niet luide spreken, ’t Schijnt, dat- de vrouwen helderdetr zien dan wij, mannen Marie herhaalt mij steeds, dat ik u moest wantrouwen, dart gij mij nog tot den afgioud zult brengen,” Lermon haalde de behouders op ..Waarom luutc-it cij niet naar do woorden uwer vrouw?” vroeg hij. ..En gij stelt mij die vraag!Waar- V zij In «^«i 'middel matigheid het geluk voorstek, in dage- Lh h Wörken en bezuiniging, terwijl dnU. ein ge,uk in oogen staren> dat het goud aan zijn vrienden verleent, gen,” sprak hij, „let echter goed op den inkt. Zie eens hier....” „Gij hebt gelijk, dat werk vraagt zoo veel zorg en oplettendheid, dat men haast in vertwijfeling zou geraken." „Maar welk een vergoeding in de toe komst!” „Waren wij maar zoover!” „0, ’t is goed, dat ak hier gekomen ben,” sprak Lermon. „Wanneer gij nu droefgeestig begint te worden, dan zal 1 allee nog in 't riet worden gestuurd. Ik wil u niet aan de tranen van uw vrouw i en de verwijtingen van uw vaddr over laten, want die vooral moet niet gemak-1 kelijk zijn! Ik heb nog wat geld en hert overige zal wel gevonden worden.” „Kom, gaan wij in de stad dieneeren en dan naar den schouwburg!” ,,’t Eerste vind ik goed ;doch naar den schouwburg kunnen wij nielt gaan. Gij vergeet dat ik werken moet.” „Ja, dat is waar .Verwittig uw vrouw dan, dat gij in de stad dineeren zult." Johan gevoelde afch eenigszins be schaamd tegen over zijn eChtgenoote. In de eetkamer stond hij tegenover zijn vader en Marie, die de kleine vol liefde toelachte. De oude graveur staar de zijn schoondochter en zijn keinkind met een eindelooze goedheid aan. „Dag vader!" sprak Johan met een ge maakte srtem. Dan nam hij zijn vrouw bij de hand. Doet mij genoegen,” zeide hij, „dat gij wat opgeruimder zijt geworden, dan gij zoo even waart.” „Wat zal ik daarvan zeggen?” sprak Marie. „Ik ben evenals de bloemen. Een lief zonnestraaltje doet haar goed." „En wie zou er in staat zijn u een straal van liefde en hartelijkheid te wei geren?” „Na de beloften, die gij mij gedaan hebt, houd ik dr mij van overtuigd. Die waren voldoende om mij het grootste af Schoonhoven. De duiven werden gelost om 10 50 uur voormiddag. De eerste duif arriveerde om 11.03 uur; de laatste duif om 11.33 uur. De prijzen bestonden uit Paasch eieren en werden behaald door: le prijs H. Jansen 20 eieren; 2e prijs J. Vermeulen 18 eieren, 3e prijs T Spek 16 eieren; 4e prijs Th. van Someren 14 eieren; 5e prijs G. Aerts 12 eieren,' 6e j prijs B. Blanken 10 eieren; 7e prijs J. den Hertog 9 eieren; 8e prijs P. van Delft 8 eieren De Paaschdagen waren, wat het verkeer door deze gemeente betrof uiter mate druk. Auto, motor en wielrijders waren in groote massa in de weer. De De politie eveneens, en menige over treder van de maximumsnelheid op het rijden in de kom der gemeente gesteld, ocu Wlt*rd door de politie verbadiseerd. Op koopman ^en ^uk naar Gouda reden ter hoogte van den landbouwer J .Kompeer een 4- tal meisjes, waarvan een zenuwachtig ge worden door hert signalen geven een motorrijder, kwam te vallen, motorrijder kwam daardoor ook te val len en zag zdoh op den voet gevolgd door den awtolienst IJsselsteinGouda. Op handen, en voeten repte de man zich naar den kant van den dijk, om aan een overriding te ontkomen. Dank zij den bekwamen chauffeur, die achter het stuurrad gezeten was, werd de man niet o verreden. De motor word echter over reden en bekwam veel schade. Do in zittenden in de auto waren van de ge weldige snelle wendingen, welke de auto gemaakt had. erg geschrokken Stolwijk, 15 April. Maandag ba>d in het café Verdoold alhier de aangek on reeds genomen. Ik heb haar gezegd, dat ik met uw medewerking fortuin zal we ten te maken en in korten rtijd. Nu zal ik haar laten vernemen, dat gij het noo dig oordeelt een reisje naar Engeland te ondernemen.... Voor hoelang?” „Mij dunkt dat acht dagen wel doende zullen zijn?” „Ja, dat dunkt mij ook. Mijn vrouw weert reeds iets en zal nu well geen lange tegenwerpingen maken En zij blijft dan ook niet alleen; mijn vader zal toch hier zijn.” „Vraagt hij den hebt?” „Ik heb hem gezegd, dat ik een groot werk heb ondernomen van veel be lang, dat hij later wel zien zal; ik heb de gewoonte zooveel mogelijk in afzon dering te leven. Onder voorwendsel dat het schreien van het kind mij hindert, werk ik in dit hok. Niet zonder reden staat hier deze gemakkelijke leuningstoel Ik sluimer gedurende den dag om des nachts te kunnen werken en niemand merkt er iets van." „Wanneer zult gij nu exemplaren trek ken?” „Heden nacht.” „Hoeveel?” „Een duizendtal.” „Heenlijk, overheerlijkI” juichte Ler mon .„En wanneer zullen wij vertrek ken?” „Morgen vroeg met den eersten trein naar Boulogne .Als men maar niet te zeer onze afwezigheid opmerkt!. „Gij zoudt aan uw vrouw kunnen ver bieden een woord over onze reds <te rep pen.” „Ja. dat zal ik doen." Lermond nam de proef weder in de hand en onderzocht ze nauwkeurig met een vergrootglas.” „Ik vind er waarlijk nizts op af te din- Prlj» dsr Advsrtsntièn: Van 1 tot 6 regels 1.30; elke regel meer f 0.20. Bij 8 meel plaatsing wordt de 3e plaa «ing tegen 0.10 per regel berekend. Voor advertentiën tusechen den tekst waarby de kolommen breeder ayn, wordt de drie voudige pr\js berekend. Voor meer plaatsingen, groot aantal regels en condities vrage men tarief. Gouderak, 15 April. De afdeeling Gou- derak der Zuid-Hnll. Ver. „Het Groene Kruis” hield 9 April haar gewone voor- jaars-ledenvergadering. De voorzitter, de heer Dr. T. Beekenkamp, opent de ver gadering en «preekt zijn teleurstelling uit over de slechte opkomst ter vergadering; 't kan ook zijn dat de leden hun volle ver trouwen in het bestuur stelten wanneer wat meer belangstelling voor onze Groe ne Kruis-arbeid werd betoond te meer daar enkele bestuursleden voor deze ver gadering veel voorbereidend werk heb ben verricht Na voorlezing en goedkeu ring der notulen brengt de secretaris het jaarverslag over 1924 uit waarop de voorzitter dank zegt voor hert uitgebreid verslag. Vervolgens doet de penningmees ter rekening en verantwoording. Hieruit blijkt dat de Inkomsten over 1924 hebben bedragen f 439,15, de uitgaven f 706,94, nadeelig saldo f 213,79. Bij de toelichting tot deze begrooting doet de penningmees ter uitkomen ,dat dit groot tekort is ontstaan door de opleiding voor onzen bakordienet, wanneer echter deze dienst functionneert, komen wij er wel weer bo venop en vooral wanneer de leden han delden volgens den opwekkenden geest van hert uitgebreide jaarverslag. De commissie belast met het nazien der bescheiden, bevindt alles in de beate orde en brengt de voorzitter den pen ningmeester dankt voor zijn financieel beheer, tevens den wensch uitsprekend, dat hij ook nog gunstiger verslagen mag uitbrengen. Vervolgens wordt besloten ook jaar twee zwakke kinderen naar der koloniehuizen van hert Cenrtr. nootschap te zenden en tevens aan kinderen, wier ouders niet in staat zijn, daarin te voorzien, onderkleeren te ver strekken. Eveneens werd besloten ook veesteenijkundige Hoogeechool to Utrecht dit jaar weer en Groene Kruis-collecte B,n—J- -- te houden ter bestrijding van de kosten van de uitzending. Tenslotte werd nog besloten dit jaar zoo mogelijk in Septem ber een cursus te houden in Zuigelingen bescherming. Als afgevaardigden naar de alge- meene vergadering van h«t Centraal Ge- nootschap werd de heer C. P. Vleggeert P. 1“^’ ^am het voor, dan tot tweemaal toe heel zwak om daarna digde uitvoering plaats van de Tooneel- asl een nachtkaars uit te dooven. Op- vereeniging Kunst na Arbeid alhier. De eens echter ie het in volle kracht weer zaal was geheel bezet. Opgevocrd zijn daar, en het kleine ongerief is spoedig De Stiefmoeder, rtooneedspel in drie be- vergeten. drijven, door L. Ernest Jz., en Een knap Nieuwpoort, 15 April. Maandagmiddag kwam op den Dam alhier de heer A. van W., wonende alhier, met zijn wagen in botsing met een luxe auto uit Dordrecht. Beide voertuigen werden daarbij deerlijk gehavend. Een boom van de wagen ver nielde een ruit van de auto tengevolge waarvan de inzittende dame eenige lich te varwondigen bekwam aan gelaat en handen. De chauffeur en de heer Van W. kwa men er met den schrik af. Van een en ander is prooes-verbaal op gemaakt, daar de heer van de auto scha devergoeding eischt. Krimpen a.d. IJssel, 15 ApHl. De Raad dezer gemeente is bijeengeroepen op Don derdag 16 April a s., des n m. ten half 8 uur, ter behandeling van de volgende on derwerpen: 1. Installatie L. Oudenaar den 2. Ingekomen stukken. 3. Conversie geldleeningen. 4. Sluiting geJdleening voor bouw 8 huizen, Waalstraat. 5. Vast stelling pensioensgrondslagen. 6. Wijzi- I ging Politieverordening. 7. Wijziging Bouwverordening. ,8. Vaststelling uit- Moge het bovenstaande er tevens toe j leiden, dat de scheepsbouwers voor den vervolge weigeren hun tusschenkomst te verlf-Jen.cn voor dit soort reclame en dat de schippers zich van hert voeren van op dergelijke wijze ontsierde vlaggen zullen onthouden, zoodat- dit voor ons vaderland zoo beschamende misbruik onmiddellijk een einde neemt. Melkcontrole. Na -een langdurige voorbereiding hebben de teden-melkin richtingen der Vereaniging voor Zuivel industrie en Melkhygiëne definitief be sloten tof de stichting van een melkcon- trolestation, dat zich'ten doel stelt, prac- tisch werkzaam te zijn ter bevordering van de melkhygiëne en in hert bijzonder om aan de verbruikers garantie te ver-

Schoonhovensche Courant | 1925 | | pagina 1