I ERD G ’DAG JCHEM arkens is M.V.R len. ZEN NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT. Woensdag 13 Mei 1925 57' Jaargang No. 4967 EERSTE BLAD. binnenland. Plaatselijk Nieuws. 1 il FEUILLETON (otterdam Culemborg Dit nummer bestaat uit TWEE BLADEN. zeer billijk. RAAGD. I a- »r Rotterdam. Zangkoor. Zangfeest. Zwaar beproefde harten. Ingezonden Mededeelingen. >Mm. 13 Wielerwedstrijden te Amsterdam. een 1 IV OMTREK. !N r Autokoppen te huur - - 8»- af. den te de en Hoogstraat 'Takstraat uit- in ▼an ech- OJ» 0.59 oje V45 0.40 ojo 1.95 0.15 0.1 S 0.17} 0.14} 0.13 0.00 3.60 3.75 1.65 3.75 1.70 3.70 1.45 0.40 0.80 0.80 30.00 3.40 uur. uur. S. W. N. VAN NOOTEN, SCHOONHOVEN Uitgevers. Telefoon 20. Postch. .en Girodienst 18768. zaak door een kinine commissie van drie loden, gekozen uit de gaheele commissie. Het getal der crediteuren, die nog niét tot de minnelijke likwidatie toetraden, wordt steeds kleiner, zoodat thans ruim 95 pOt. van het bedrag der vorderingen de voorgenomen likwidatie steunt. Mot de overige crediteuren gaan de onderhande- lingen nog steeds door. Zoolang echter niet alle crediteuren zijn toegetreden, acht de commissie het niet gewenfecht een, zij het ook geringe uibkeering. aan de crediteuren, waartoe op dit oogenblik de mogelijkheid bestaat, te doen. den den Afrikaan. Hij vraagt een kleine nie- SCH00M0VEE8CHE COÜRANT. A.J.^VA MILLE CnèriEPUDDINa MET BE3SEN3AUS bosch de geschiedenis van den ouden man ver haald had, staarde het kleine meisje ham nog met meer teederhéid en liefde aan. Zij durfde geen rechtstreekse he vraag tett hem te richten, maar instinct matig begreep zij, dat de oude man veel moest geleden hebben. Wanneer zij alleen was vooral stonden verscheidene toonaaien van het verhaal haar steeds voor oogen. Zij zag dan een ongelukki ge op den bodem liggen van een broos ne kind met welgevallen dit aardig werk aan .terwijl de Ltaliaansche verrukt in de handjes klapte. Eindelijk stond da grijsaard op en wierp met een uitgeumedwi figuurtje een schaduwbeeld op den muur, waarin de Italiaan onmiddellijk zijn dansende klein dochter herkende, terwijl hij op de man doline speelde. „Gij hebt een rijkdom in uw vingerenl” riep de Italiaan op dat gezicht uit „Een broodwinning althans", antwoord de de Vlaming. „Ik zal mij er des avonds mede bezighouden,en trachten de schet sen aan den man te brengen.” In het Stadion te Amsterdam werden de Openingswedstrijden gehouden op de Wielerbaan. Een foto van Storm, den winner van het (nummer «65 K.M. achter motoren, die bloemen ontvangt van den heer d. Berg, Directeur van het Stadion. 32e en 36e prijs; F. Donk 2e, 14e, 37e, 41e- prijs en le overduif; P. van der der Linden 3e, 5e, 16e prijs, en 2e over duif; T. D. Both 4e, 15e, 17e, 19e, 24e, 29e, 34e, en 38e prijs; C. Loenderaloot 6e, He, en 30e prijs; P. Mudde 7e prijs en 3e overduif; F. van Vliet 8e, 22e, 21e, en 40e prijs; A. W. Soet 9e en 10e prijs; P. van den Berg 18e en 33e prijs; C. den Braber 20e prijs; A. de Groot 21e en 27e prijs; L. de Bode 28e prijs; L. Boers 31e prijs; H. J. Scholten 35e prijs; W. Boom 39e prijs; J. Baas 42e prijs. Eéreprijs geschonken door dén' heer J. Baas werd gewonnen door F. Donk met 2en prijs; eereprijs geschonken door N.N. werd gewonnen 'door P. Burger met len prijs. Aankomst eerste duif 12.09.39 uur; laatste duif 1,25.56 uur. Krlmpsn ad. IJisal, 13 Mei. Aan den Burgemeester alhier is verlof verleend van 13 tot en met 27 Juni as. Het jaarlijksch onderzoek van de dienstplichtigen der lichtingen 1912 en 1916 zal voor déze gemeente plaats heb ben op 2 Juni a^s.., des nam. 2 uur te Capelle a.d. I/ssel in de Openbare Lage re School aan de Dorpstraat op de binnenwateren. Zoo- i zich herinnert, is het ongeval Johanna Maryke, de motorboot, 14 De dagen werden korter, de nachten frisscher, gele bladeren bedekten de we gen en de bloemen des velds hadden ha ren tijd gehad. Weldra zouden de reizi gers verplicht zijn hun schreden naar Brussel te richtetn. Er moest een bestaan gezocht worden. De oude graveur was overtuigd dat men hem niet gemakkëlijk herkennen zou, tiaar toch boezemde do «toekomst welke hij tegemoet ging, hem een bij zonderen «angst in en hij wldrd z|eer droefgeestig. Het kleine meisje, dat niet begreep waarom, overlaadde den ouden man -met liefkozingen, doch vruchteloos, Hij zag gevaren van allerlei aard voor zich. Voor de kleine scheen alles zeer draagbaar, nu zij maar van het juk ver lost was, dat de wreede voedster haar op den hals had gelegd. TIENDE HOOFDSTUK. Een zware ramp. Des anderen daags reeds in vroegen morgen begaven onze reizigers zich op weg. De grijsaard begreep, dal hot niet langer meer mogalijk was dit zwervend leven met het meisje voort te lang- daar Deze Courant wordt «les Maandag»-, des Wornadagt- en gegeven Prijs voor Schoonhoven per 8 maanden 1 Nederland 1,50. Over het abonnement wordt in de eerf Men kan zich abonneeren bij onze Agenten, Boek., houder». dee Vrijdugsmiddag» i 25, franco pér post rate maand beschikt ikhandelaren on Kantoor- Prij» dor Ad verton tién: Van 1 tot 6 regel» 1.80; elke rogol moer f 0.20 By 8 maal plaatoing wordt de 3o plaataing tegen 0.10 per regel berekend. Voor advertontiön tu»»chen den tekat waarby de kolommen breeder zyn, wordt de drie voudige prijs borokond. Voor meer plaatsingen, groot aantal regelo en conditie» vrage uien tarief. „0, ik ben reeds eaanigsarns inge- licht. Een mijner vrienden «is, na ge maakte fortuin, naar Rome teruggekeerd en heeft mij het adraa gegewen van een Afrikaan, die in levende modellen han delt" „Zoo?. „Ja. De Afrikaan heeft te Brussel een groot huis gehuurd, waar in een menigte groote vertrekken zijn aan gebracht, die allen aan Italianen ver huurd zijn, muzikanten, vervaardigers van pleisterheelders en «levende model len. Hij kent Brussel door en door en staat in verbinding met allerléi meesters in die beeldhouwkunst, zoowel als in de schilderkunst. Door zijn jarenlange be middeling heeft hij iedereen leeren ken nen. Zijn aanbeveling is zeer te waar- deeren. Wanneer demand van ons Rome, Florence of Venetië verlaat, om in het noorden eanig geld 'te gaan verdienen, kennen zij te Brussel allen den weg naar -- som voor zijn bemiddeling, doch mand beklaagt zich daarover.” „Dat begrijp ik.” „Gaat gij ook naar Brussel?” „Ja”, antwoordde de grijsaard. ,Wat zult gij daar verrichten?” ,Jk weet het nog niet” „Speelt gij viool?” „Een weinig”. „Goed, zeer goed. Indien gij geene bepaalde plannen hebt, zouden wij wel iets tezamen kunnen ondernemenZie, de kinderen zijn ongeveer van gelijken leeftijd, spoedig zullen zij elkander be minnen. Waarom zouden tij niet in de zelfde ateliers poseeren? Wij kunnen dan samen muziek maken, zoo u dit aan slaat." „Ik gevoed er in ‘t geheel geen lust in van den morgen tot den avond door Brussel te zwerven. Dat mijn kleine met Celestine omgaat, vind ik goed, dan kun nen zij elkander beschermen, doch ik hoop een ander middel te vinden om mijn brood te verdienen.” „En ’t wordt hoog tijd daaraan eens goed te denken, want mijn geld Is bijna verteerd.” „Wij zullen trachten elkander voort te helpen”, hernam de Italiaan, „want wij reizen toch gezamenlijk naar Brassed, niet waar?" „Ik heb er niet tegen. Wij zullen klei ne dagreizen maken en wordt het weer guurder, dan nemen wij de trein, want ik zou niet graag de gezondheid van mijn lieve kléine in gevaar brengen.” „Daarin hebt gij groot gelijk”, ant woordde de Italiaan. De kinderen waren gelukkig in elkan ders gezelschap, wat ook het hart dief ouderen zeer verheugde. Tegen den avond hunner eerste dag reis traden zij een kleine herberg bin nen, waar zij zich een avondmaal lieten opdienen. Daarna vermaakte grootvader de klei ne met hert snijden van allerlei papieren figuren, waarbij hij een vaardigheid aan den dag logde, die de Italiaan 'ten zeer ste bewonderde. Op den schouder van den grijsaard geleund, staarde het kled- Varen als men van de wuommm - die in den mond van de Maashaven werd aangevaren en zonk, waarbij 6 personen het leven verloren, tb wijten aan onbe kendheid van den schipper met de be palingen op hert uitwijken. Naar aanleiding daarvan heeft de af dealing Rotterdam van de ed. Ver. van Gezagvoerders bij de binnenvaart een drukbezochte vergadering gehouden, waarin dit ongeval is besproken. Na uit voerige discussies werd de volgende mo tie aangenomen: „De afdéeling Rotterdam van de Ne- deri. Ver. van Gezagvoerders bij de bin nenvaart, spreekt haar verontwaardiging uit, dat in Nederland met zijn drukke ha- venpaatsen als Rotterdam en Amsterdam de mogelijkheid bestaat, dat iemand, die absoluut onkundig is van de bepalingen op het uitwijken uit het binnen-aanva- ringsreglemant of het geven van seinen, belast kan worden met het besturen van een vaartuig; „overtuigd, van de grooite gevaren, die hierdoor kunnen ontstaan; en dat bij het toenemend verkeer meer ongelukken als met de Johanna Maryke niet zullen kun nen uitblijven; „dringt er bij de regeéring op aan maatregelen te nemen, dat niemand meer met het gezag op een binnenvaartuig wordt belast, voordat hij examen heeft afgelogd, voor schipper b. de binnen vaart, welk examen onder toezicht van den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen wort afgenepen; „spreekt als haar meening uit, dat bin nen den korist mogelijken tijd bij wijze van overgangsmaatregel de thans varen de schippers een vereenvoudigd examen moeten afieggén, dat in hoofdzaak om vat de genoemde bepalingen voor hert uitwijken.” De Hanzebank. Naar wij vernemen zijn door de Hanzebank, in overleg met de commissie, die eenigen tijd geleden gekozen is, door de crediteuren der N V. „Hanzebank” 'te Delft, reeds verschillen de ingrijpenen.de maatregelen getroffen. De meeste bijkantoren zijn thans op geheven en aan een groot gedeelte van het bij de Bank werkzame personeel is ontslag gegeven. De afwikkeling der cre- dieten wordt met 'kracht ter hand geno men. waarbij echter zooveel mogelijk overeenstemming wordt gezocht tusschen het belang der Bank of hare crediteuren en de debiteuren. Het toezicht op de la- kwidatie geschiedt teneinde de hosten zooveel mogelijk te beperken, in hoofd- begrijpetn en ook dat hij ontvellingen op liep, is verklaarbaar. Hij mag van geluk spreken, dat hij er betrekkelijk nog zoo goed afgekomen is. Jaarsveld, 13 Mei. Tot lid der Plaat- sedijke Commissie van Toezicht «op het Lager Onderwijs is in de vacature van moj. Kr. Iloogendoorn benoemd mej. De Bruin, echtgenoote van den heer A. de Bruin. Meerkerk, 13 Mei. De Muziekvereenl- ging Euphonia alhier heeft wederom een succes te boeken. Drie barer leden heb ben Zondag deelgenomen aan het solis tenconcours te Tied en zijn gelauwerd huiswaarts gekeend. De volgende prijzen werden behaald. A. do Wit met piston len prijs met 55 punten in die le afdee- ling; Joh. van der Heiden met trombone len prijs met 50 punten in dé 2e afdee lt ig; D. Bor met piston met 39 2/8 punt 3en prijs «in de 2e a/deeling; duo De Wit en Van der Heiden len prijs met 52 2/3 punt in de 2e afdéelimg. Het puntenstelael was: 30 punten een 3en prijs; 40 punten een 2en prijs; en 50 punten een len prijs. Jammer voor dan nog jongen pistomst D. Bor, die 1/3 punt tekortt kwam voor een 2en prijs. Haastrecht, 13 Mei. Maandag j.l. melden we, dat door B. en W. dezer ge meente op de voordracht voor benoeming van een onderwijzerea aan de Openbare Lagere School waren geplaatst: 1 mej. lookhorst te Rotterdam; 2 mej. Zieck te Den Haag; 3. mej Heij te G«ouda. Hiervan moeten de nummers 2 en 3 worden om gewisseld Met ingang van 16 Mei a.s. wondt do brigadier der rijksveldwacht overge plaatst naar Naaldwijk, met benoeming tot hrigadder-majoor. Goudrlaan, 13 Mei. Dinsdagmiddag h,vd mej. K. alhier het ongeluk met het kleenspoelen voorover in de sloot te val len. Op haar hulpgeroep snelde de heer S toe, die er haar uitgehaald heeft Glessen-NIsuwkerk, 13 Mei. Voor de at en vrage om vrijsteUins. van den dienst plicht der lichting 1926, 'hetzij voor broe- dordienst, kostwinnerschap, bekteeding vim een godsdienstig ambt of andere re denen hij de wet bedoeld, zal in het bij zonder de gelegenheid zijn onengesteld O]) den 18. Mei a.s., ter gemeente-seare- tarie alhier. Pcursum, 13 Mei. In de Woensdag j.l. gehouden vergadering van atemgerech- tigde ingelanden van den polder Peur- sum is goedgekeurd de rekening en hare verantwoording over 1924, waaruit bleek dat de ontvangsten bedroegen f 2459,13 1/2 en de uitgaven f 2091,17. alzoo sluitende met een batig saldo van f 307,961/2. De begrooting dienst 1925 wiend in ont vangst en uitgaaf vastgestéld op f 2255,04 terwijl de omslag per H.A. werd vastge steld op f 4,50. Na enkele discussies wend het be stuursvoorstel om het grasgewas van den De laatste schoone dagen vervlogen snel. De wind werd koud en rukte de laat ste blaadjes der herfstbloemen af. 't Werd tijd thans zich te Itaastan «n de stad te bereiken. De kinderen begrepen dat ook en wa ren er niet droevig om. Deze kleine beminden elkander reeds met een zusterlijke liefde. De mannen, zoozeer verschillend karakter en opvoeding, waren het ter e«ns onder een opzicht: «de ouderlijke liefde. Elk hunner zou bereid geweest zijn het leven voor het kind op te offe ren, dat hun zoo dierbaar aan het hart lag. En nog een andere band had zich tussohen beiden gevormd. Zij spraken over Italië, ht prachtig land dar kunst, waar zelfs de bedelaar over de sohoone werken der meesters weet mede te pra ten. Voor den Italiaan gaan kunst natuur .tezamen, hand aan hand. De Italiaan is onder dit opzicht een bevoorrecht wezen. Zijn houding ia edel, zijn stem vol muzikale uitdrukking en gevoel vaartuigje, heen en weer geslingerd door de bruisende golven. Zij telde de smart kreten van den grijsaard en hoe meer zij leed, des te liever werd hij haar, zonder te weten waarom, meende zij het’ kleine meisje mat de blauwe oogen te zijn, dat de arme man ten koste van zooveel lijden en smart had wüllen te rugzien. Dien morgen drukte zij vaster dan naar gewoonte de hand van den ouden man, staarde hem met iroefheid in de oogen aan en lispelde tot hem op zaohten toon. Pas hadden zij het dorp verlaten, toen een gerucht van stappen en da wellui dende klanken eener vreemde taal hun het hoofd deden omwenden. De mandolinespeler en zijn jonge ge zel lui hadden hen spoedig bereikt. Nadat men elkander gegroet hadden, v^oog de oude Italiaan, waar zij heen- g ngen. Gewoonlijk ontweken grootvader en trouwden iedereen, doch de Italiaan boe- kiemdochter alle gezelschap en wan- zarnde onmiddellijk zooveel vertrouwen in, dat de oude man beta welwillend antwoordde in de sohoone taal, die Rome en te Florence gesproken wordt. De Italiaan reikte de grijsaard hand. „Gij kent dan mijn vaderland?” vroeg hij. „Ik heb ar vier jaar gewoond”, ant woordde de Vlaming, „nu eenis in Rome, dan weer in Florence. Alles bevteü mij daar op bijzondere wijze, alles trok mij levendig aan: de prachtige kerken en andere gebouwen, de bewuudcrenswaar dige museums, de liederen der visschera, de welluidende «taal der sprekers op de openbare plaatsen, alles in één. woord. Ja, in uw land heb ik gelukkige» en schoone dagen doorgebrachL” „En zijt gij van plan er nog weer te keeren?" „Dat geloof ik niet.” „Ik ga naar Brussel”, hernam de Italiaan. „Ik ben doodarm en leef van de opbrengst mijner mandoline. Doch de kleine hier heelt een lieve «tem en wij zullen on» wel uit den brand weten te redden. Ik sou gaarne zoo spoedig mogelijk eeiug geld verdienen en dan naar mijn vaderland gaan 'Sterven. „Cóestine zoo heet het meisje is schoon en zal wel wat kunnen verdienen door bij kunstenaars te poseeren; de kin deren worden door hen zeer goed be te aid. Dat kan de kleine thans nog doen, n aar later zal tik hét niet meer toe- s aan. Wij zullen trachten zoo spoedig mogelijk een sommetje op te sparen." „Kent gij Brussel?” „N«een, doch dat hindert niet” „Mij dunkt, dat zulks van groot wicht is. „0, ik ben reeds zoogenaamden Achterdijk voor den tijd van 0 jaren gelijk te verhuren, niet aan genomen ,dooh daarentegen het bestuur opgedragen om in een eerstvolgende inge- landsvergaderiing voor te stellen hen te machtigen deze poldiérbezitting ,ter groot te van ongeveer 3 H.A., na bekomen goedkeuring van Ged. Staten, te verkoo- pen. Nadat de gewone rondvraag niéts be langrijks meer opleverde/ sloot de voor zitter de vergadering. LekkerKsrk, 13 Mei. De voordracht voor onderwijzer aan de tweede open bare lagere sebood in deze gemeente is als volgt: No. 1 G. de Bruin te Amman- tol; mo. 2 P. Klootwijk te Bolnes; no. 3 P. van den Berg t» Ammenstol Een koe van den heer Adr. S. stierf. Het vleesch ia voor de consumptie af ge keurd. Alblasserdam, 13 MeL Daar aJhfer den polder en den weg naar Oud-Alblas en verder landwaarts in worden bestraat zijn deze als rijweg afgesloten en gaat nu al het verkeer door de Kerkstraat Kooi- wijk door. Het eerste slachtoffer was de vorige week bode Verloop, die in Kool wijk met zijn auto langs den weg stond, terwijl een andere auto hem zoodanig passeerde, dat de vrachtauto te water reed. De aanrijder, die er goed afkwam, reed voorbij, zwaaide even èn reed verder. Naar we vernemen nam de aangere- dene even hét numme r op en aal nu (nachten zijn collega op een andere plaats te spreken Door den rijksveldwachter is pro cesverbaal opgomaakt tegen C. G. we gens hert loopen in het hooiland en hert eieren zoeken Blrakensgraaf, 13 Mei. Bij de gehou den Provinciale Rijkasttereci'keuringen in Maart en April, zijn bekroond met pre mies van f 50 „Rolf”, eigenaar de heer A. Tukker; en „Don Louis”, eigenaar de heer D. Suiker. Door bakker G. Slob is vergunning aangevra^kgd voor nachtarbeid. Gouderak, 13 Mea. Als bijzonderheid kan worden gemeld, dat in de steenfa briek van den heer R. U. Jongenburger de eerste steenen reeds worden gebakken welke in dit arizoen zijn gemaakt. Een feit, wat bijna nooit is voorgevallen in het begin der maand Mei; vooral daar den laatsten tijd veel vertraging is ont staan door de vele regenval. Dit is de eerste steenoven langs de Hollandsche IJsaei, welke nu reeds zijn steenen bak/t. Door de gemeentepolitie te dezer plaatse is prooes-verbaal opgemaakt te gen twee autobestuurders, wegens over treding der politieverordening in de kom der gemeente (maximum snelheid)Men zij dus hier op zijn hoede. Zondag 10 Mei hield de Postdui- venvereeniging De Witpon een onderling concours vanuit Mons (Bslgië), afstand 180.7 K.M. De prijzen werden als volgt behaald: P. Burger le, 12e, 13, 23e, 26e, Bergambacht, 13 Mei. Toen de vrouw van W. J. R. alhier bezig was met kleer- spoelen en daarvoor in een schouw stond, geraakte zij daarbuiten en viel te water. Golukklg was zij in staat om zich zelf te redden, zoodat zij er met een nat pak afkwam. Door de landbouwers alhier is een begin gemaakt met bieten zaaien. Daar door den zachten winter het ongedierte op den akker is blijven leven, wordt door sommigen het zaad vermengd mert kalk, wat een behoedmiddel móet zijn tegen den vraatzucht der eonedten. Zevenhuizen, 13 Mei. De aanbesteding voor de herbestrating dor Dorpsstraat, noodig geworden door het léggen der eleotrische kabel, heeft geen einde geno men, daar de twee «inschrijvers te ver boven de begroocing waren. Met hen zal geconfereerd worden. Een angstige naoht. In een dea machten van de afgeloopen week werd de heer D. Karreman om half twee ge klopt Dat kloppen ging vergezeld met de mededeeling, dat indien K. geen f 300 uit het raam gooide, hij direct doodge schoten zou worden. De heer K.antwoord de, dat zij maar spoedig moesten ver trekken, daar hij niet geneigd was om op het aanbod in te gaan Na een poosje om heihuis van K. getreuzeld te hebben, verlieten twee personen het erf. Dat de vrouwelijke huiBgenooten angs'Ligen nacht hebben gehad, laat zich denken, daar K. in het Zuidednde be trekkelijk eenzaam woont Moercapelle, 13 Mei. Toen het uur vér streken was, dat bet personeel van den heer Van Marie, sigarenfabrikant, hun dagtaak volbracht hadden, besloten zij den Plas via Zevenhuizen eens per fiets rond te rijden. Alzoo gebeurde. Op den Noordelijken dwarsweg gokomon, hadden zij den wind tegen. Een vam hen, M. L. .dacht uitkomst te krijgen om niet zoo tegen den wind in te trappen, door achter een passeerende auto te gaan rij den. Begrijpedijk ging dit, niet zachtjes. Opeens remde de chauffeur, daar iemand uit de atfto moest In volle vaart reed M. L. teg«n de auto. Hij viel daar door zoodanig, dat hij wel een paar keer over zijn hoofd tuimelde. Dat de fiets en zijn kleenen gehavend waren, laat mogalijk zetten en daarom zou hij maar zaam op Brussél afzakken en trachten wat geld te verdienen. Sedert grootvader haar in het

Schoonhovensche Courant | 1925 | | pagina 1