aakt eh. elen NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT. 0 Maandag 18 Mei 1925 57* Jaargang No. 4969 Plaatselijk Nieuws. EERSTE BLAD. rdig iaat 1- ir een ing FEUILLETON. iuda t 58-62 Dit nummer bestaat uit TWEE BLADEN. £1’ BINNENLAND. Zwaar beproefde harten. IB Telefoon 20. Ingezonden Mededeelingcn. M J. Yzer- Visser, |en ge- «grootste aantal Ingezonden Metfcdeelingen. met S. W. N. VAN NOOTEN, SCHOONHOVEN. Uitgever». Postch. en Girodienst 18768. van ®e- kunnen ing tegen 0.10 per regu - de kolommen breeder ziin, t regel AAN H.H. CORRESPONDENTEN EN ADVERTEERDERS. In verband met den Hemelvaartsdag zal ons nummer van Woensdag a.s. vroe ger verschijnen. Berichten en advertenties worden daar om zoo spoedig mogelijk, ulterlljk Woens dagmorgen negen uur Ingewacht, daar zo anders In dit nummer niet moer kun nen worden opgonomon. SCHOOKHOVENSCHE COURANT. Tegen Slapeloosheid Overspanning, Gejaagdheid, Prikkelbaar heid, en Examenvrees, gebruikt men met het beste resultaat de Zenuwstillende en Zenuwsterkende M jnhardt’s Zonuwtablot- ton. Prijs 75 ct. Bij Apoth, en Drogisten. Prjjs der Ad vertentiën: Van 1 tot 6 regel» 1.80; elk» regel meer 0J0 Bij 8 maal plaatsing wordt de 3e plaatting tegen 0.10 per regel berekend. Voor advertentiën tueschen den tekat waarbij de kolommen breeder »yn, wordt de drie voudige prijs berekend. Voor meer plaatsingen, groot aantal regels en condities vrage men tarief. Bezig zijnde mot een paard van hoefbe slag te voorzien, Werd het knechtje van De B. door het paard opgenomen en door de smederij gegooid. Hevig versahrokken en zijn klompen aiuk, werd hij opgeno men en bleek dat hij verder geen letsel had bekomen. Brandwijk, 18 Mei. Het onderzoek over de groot-verlofgangere dezer ge meente van de lichting 1912 en 1916, zal plaats hebben te Ablasserdam, op Maan dag 15 Jund 1925, nam. 1 uur. De hrandweerpjiah'tigen in defze ge meente zijn opgeroepen, om op 29 Mei a .a., nam. 6 uur op het Kerkplein te ver schijnen teneinde over te gaan tot hst houden van de gewone jaarlijkse he Brandspuitoefening. Afdealtag Gijbe- land. Molenaarsgraaf, 18 Mei. De Brand- spuitplicbtigen in deze gemeente zijn op geroepen om op 26 Mei a.s. nam. 6 uur op het Kerkplein te verschijnen, tenein de over te gaan tot het houden van de gewone jaarlijksche b ramtopoi boef eoiing. Het onderzoek over de groot-verlof- gangera dezer gemeente van de lichting 1912 en 1916, zal plaats hebben te Bloe drecht, op Dinsdag 16 Juni 1925, nam. 1 uur. Blaskanagraaf, 18 Mei. Het ondersoek over de groot-vertofgange» i dezer meente, van de lichting 1912 en 1916, zal plaats hebben te Sliedreobt, op Dinsdag l 16 Juni 1925, nam. 1 uur. Glassan-Nlauwkark, 18 Mei. De prijs der kaas is deze week als volgt: le art. van f 53f 55 en 2e soort van f 49 f 51, per 50 K.Q. Handel vlug. Voor vet te varkens werd besteed: 1« soort f 39 en 2e soort f 38 per 50 K.Q. Handel rede lijk. Al spelende geraakte Vrijdagavond het dochtertje van den heer Van R. al hier te water. Gelukkig had zij nog de tegenwoordigheid van geest, om zich zalven uit haar benarde positie te verloe- een, zoodat zij met den schrik en een nat pak er af kwam. Haastrecht, 18 Med Zondag 10 Mei hield de Postduivenivereeniging De Snel- post een wedvlucht vanaf Mons (België). 16 „Waarvan spreekt gij, vader?” vroeg Albert „Dat zal ik u later wel zeggen, ant woordde de dokter, wanneer de ongeluk kige genezen ia.” Deze genezing liet nog al op zich wachten. Dikwijls ijlde hij van koorts, en in zijn ijlhoofdigheid sprak hij dan van vluchten, van gevangenen en van strijd met de achtervolgende politie. Bittere klachten prevelden zijn lippen en sommige namen kon hij, niet uit sproken zonder in tranen uit te banaten. Weldra achter volgde kalmte op de opgewondenheid en de blik dea grijs aards begon zijn vroegere helderheid terug te krijgen. De eerste maal dat de man na het herstel zijnr geest vermogens den dokter ontwaarde, ontstelde hij op sichtbare wij ze. De dokter greep de hand van den lij der en voelde dat de pols heviger sloeg. Voor het oogenblik wist hij er genoeg van. Toen later op den dag Albert zijn va der aan een belofte herinnerde, antwoord de de geneesheeren: „Later, m’n zoon, later: zoo hij wil.” Na het vertrok van den dokter had de grijsaard een zwaron aanval van koorts, welke hij echter door zijn bijzondere wils kracht wist te over winnen. Hij kreeg nu schik in «ichzelven, Wat den man ’t meest ergerde, was de ïedaohte, dat hij dn zijn ijlhoofdigheid misschien een on voorzal» tig woord had laten ontsnappen. Ho© zou hij dat te weten komen? Wie zou 't hem zeggen? En toch wilds hij de waarheid ver nemen. van riüuumg, i wegens uei rijmen up rijwielpad. Tegen 2 dezer werd pro- dam zijn de Oost-Indië-vliegen*, Van dar Hoop, Van Weerden Poelman en Van den Broeke, ten paleize door de Konin gin en Prins Hendrik ontvangen. H. M. reikte persoonlijk den drie hoe ren de zilveren medaille van voortvarend- hed en vernuft uit en stalde tal van vra gen omtrent den Indtochen vliegtocht en bracht hulde aan de vliegers voor het geen zij tot stand wisten te brengen. Bergamgacht, 18 Mei. Door de Rijks politie alhier to prooes-verbaal .opge maakt tegen P. A. M., monteur te Gou da, wegens overtr. van de verord. op de maximum-snelheid in deze gemeente. In de plaats van den .hear G. Rij kaart, drie bedankt heeft en J. Verduijn, overladen, zijn tot gocomiüteerd Ingeland van den polder Bergambacht gekozen de hoeren S. Benschop Az. en W. Dek ker, terwijl i nde vacature van A. de Groot, herstemming moet plaate hebben tussohen de hoeren Adr. de Groot en J. Boer. In deze week werd alhier voor Is soort kaas besteed van f 51f 57 «h voor 2e soort van f 45f 50 K.Q. Voor vette varkens werd besteed van f 34t 39 de 50 K.G. De boerenarbeider M. C. N alhdtfr, die in de wedde met een emmer melk in een schouw wilde stappen, geraakte hier bij zijn evenwicht kwijt en viel buiten de schouw te water. Gelukkig was de dienstbode Gretha de Lange daar in de nabijheid, die de man nog kon redden. Gleszen-Nleuwkerk, 18 Med. Dezer da gen zou de knecht van den landbouwer A. de J. alhier, een tweetal jonge paar den naar de weide brengen. Een der die ren werd een beetje schichtig en geraak te aan het slaan, zoo hevig zdlfs, dat het andere dier de voorpoot werd stuk geslagen. Wonder boven wonder dat de heer S. niet geraakt is. Hat paard is onmiddellijk afgemaakit De muziekvereeniging De Bazuin alhier, hoopt met Hemelvaartsdag as. deel te nemen aan het festival .te Meer kerk en op 2en Pinksterdag op het con cours, dat gehouden wordt te Hardiinx- veld. Wij wenachen hun goed succes. Glezsandam, 18 Mei. Het jaarlijkse!» onderzoek van verlofgangers, zal in deze gemeente worden gehouden in de open bare school in wijk B., op Woensdag 17 Juni as., des n.m 9J80 uur Het zoontje van dan haar B. kwam als spelende uit een zijstraat kopen naar den dijk, toen juist een wielrijder pas seerde en het ventje onder de flens ge raakte. In het eerst bleek het niet ern stig, maar daar hij een hoofdwonde be kwam, moest toch later nog medische hulp worden ingeroepen. Tegen enkele personen is reeds pro ces-verbaal opgemaakt, wegens het roo- ken in de autobus. In eigen belang is het dus sterk aan te raden dit gebod niet weer te overtreden. Leerdam, 18 Mefl. De waterleiding maatschappij alhier heeft haar 25-jarig bestaan .herdacht. Het gemeentebestuur heeft haar een tegeltableau als gevel steen aangeboden, dat is ontworpen door den sierkunstenaar A. D. Copier alhier. In een buitengewone aandeelhoudersver gadering is het feit herdacht. De vergadering werd geopend door den De liefdezusters verpleegden den man met de teederste zorg .Nog meer mis schien dan andere zieken, overlaaddden zij hem met alleroi wedadeu. Hare bijzondere hulpvaardigheid en de .onvermoeide zorgen dezer edele zielen kwamen hem vrij onbegrijpelijk voor. De gelatenheid en het bewonderens- waardig geduld van den braven man wa ren daarvan zeker in de eerste plaate de oorzaak. En overigens bad ook da be scherming van dokter Koens een bevoor rechten zieke van hem gemaakt. Terwijl hij over dit alles nadocht ging hem een verpleegster voorbij. Sedert zijn aankomst ia het zieken huis had de verpleegster Angela hem steeds met allerlei zorgen overladen. De zieke wenkte haar. „0, wat ben ik blijde, dot gij mij her kent.” sprak de verpleegster, „nu suit gij spoedig genezen zijn.” „Dat hoop ik zuster.’ „0 wij zijn zoo ongerust geweest Wij hebben uw kleindochtertje niet alles dur- ven vertellen. Wij hebben haar niets ge zegd van uw ijlkoortoen.” ,JJlde ik?” vroeg de ziek». „Bijna veertien dagen lang „En wat zfiide ik dan?” „Ja, vrat men gewoonlijk in diergelijke gevallen te vernemen krijgt.Gij meen dot dat gij vervolgd en bedreigd werd. Wellicht hdbtjgij vele romans gelezen, waai uwe veiSeeidingskracht schiep zich zulke zonderlinge schrikbeelden, dat het haast niet te vegrijpen was, hoe die bij u konden opkomenDoch nu is dit alles gedaan. De geneesheer heeft ver klaard, dat hij voor uwe totale herstel ling instaat." „Hoe heet die geneesheer?” „Mijnheer Koens. Een vurmsard dok ter en eeh edel hart." „Wanneer zal ik 'het ziekenhuis kun- nen verlaten?” „Daar ia nog gsen denken aan, vriend. Wanneer gij opstondt, soudit gij onmid- dellijk ineenstorten En gebeurde dat een» op straat, wait zou er van u worden." „Zuster, ik wil weer vrij zijn.” „Vrij, mijn vriend. Maar zijt gij dan hier niet vrij? Daar gij nu weer de volle helderheid uw* vorstand» hebt tarugge- kregen, kan uw kleindochter hier komen om den tijd met u door te brengen Wees overigens voor niets bezorgd. Alles wat gij bij u hadt, te goed bewaard. Uwe papieren en die van uw kind zijn zorg weggelegd. „Mijne papieren, zuster. De zuster staarde dien grijsaard een oogenblik aan. „Ja, mijn vriend’ ’antwoordde zij dan weer. Er ontbreekt niets aan. Wil ik z» gaan halen? Zij zijn nog steeds in den zak van uw groote jas verborgen.” „Dat zou mij een groot genoegen doen, zuster.” Dra kwam de goede verpleegster terug met het warme kleedingstuk, dat de Itali aan den av^id van de ramp had gedra gen. Daaruit haalde zij een dagboekje te voorschijn en legde den herstellenden zie ke een in vieren dichtgevouwen papier voor. „Ziet gij nu", hernam zij, dart alles in orde is? Francesco van Italiaansehen oor sprong muzikant van beroep, reizend met een 10-jarig meisje, Celectine genaamd,” „Zuster”, antwoordde de zieke, ik dank u uit den grond del harten..Thans echter kunt gij mij «en «root genoegen doen Hebt gij geen dagblad cQser. dat melding maakt van die vreeselijke ramp, waarin dk bijna het leven verloor?” „Zeker, zeker mijn vriend Onmiddellijk Wacht maar even en ik zal u allerlei dag bladen ea illustratitn brengen.” Zuster Angela verwijderde «ioh een oogenblik doch was spoedig weer terug. „Ziedaar, zegde sijn, doch vermoei u niet te zeer, want dat heeft, zooals gij weet, dokter Koens ten «strengste verbo den." „Wees gerust, zuster. Provinciale Utrechtsche verkeersln- spectle. Het 4 maandelijksche over- zcht, hetwelk in den vervolge geregeld zal worden gegeven, loopt den eersten keer over de maanden Januari,(Februari, Maart en April j.l. Daar de wenseben en raadgevingen, die op de rapporten wonden medegedeeld en die in het algemeen ter kennis van het bestuur worden gebracht met een geor dend verkeer ten nauwste verhand hou den ia éen commissie in hdt leven ge roepen, die het bestuur van advies zal dienen. In de hierbedoelde commissie hebben zitlng de heeren K. Landeweer, automobielhande f>ar, J, P. Weyburg, in specteur van politie, chef vaa het ver- keeiswezen en A H van Wijngaarden, ko pman, allen te Utrecht woonachtig, De pogingen, door de Utr. Prov. Ver- keersinspectie in het werk gesteld om een band te verkrijgen tuschen de in ons land bestaande ver koers inspecties nemen vasteren vorm aan. Bedriegen de voor- teekenen midt, dan zal de eerste samen komst reeds plaate hebben in de maand Mei. Het «grootste aantal overtreddnigen kwam ook in dit tijdvak wederom voor hij de wielrijders. TobaaJ w«rd«*v 49 wiel rijders aangehouden wegens verkeers overtredingen; tegen 14 werd procefl-ver- baal opgemaakt. Tegen 1 motorrijder werd proces-verbaal opgemaakt, -omdat hij wilde passeeron toen dit niet moge lijk was zonder bet verkeer in gewaar te brengen. Overtredingen bij beetuurdems van automobdelea werden weinig waargeno men. Aangehouden werden 4 bestuurders van automobielen: twee wegens rechte voorbijrijden, 1 wegens het niet aange ven van richting, 1 wegens het rijden op een 2 2-.._2 ces-verbaal opgemaakt. Autobussen staan onder voortdurende controle. Enkele werden in de avond uren aangehouden. Bijzondere overtre dingen werden niet geconstateerd. De Zomertijd. Thans ie verschenen het Kon. besluit van dan 13den Mei, tot vervroeging van den wettelijken tjjd. Daarbij is bepaald, dat in 1925 de ver vroeging met een uur van den wettelij ken tijd zal aan vangen den vijfden Juni en zal eindigen den vierden October. Het bestuur van den Bond Ver. Westland heeft besloten, bij de invoering van den zomertijd in het tuinbouwbedrijf naar den zonnetijd te blijven leven. Deze regeling kan rekenen op den steun van vareenigingan en genootschappen welke werkzaam zijn op het gebied van het burgerlijk leven ia het West land. De Olympische Spe|en. Hat Tweede Kamerlid Staalman heeft dan Minister van Waterstaat de volgende vraag ge steld: Is de Minister bereid, zooveel hem mogelijk is, te bevorderen dat door de posterijen, telegrafie en telefonie, die bij het houden hier te lande van de zulke groote materieele belangen hebban Olympische Spelen in 1928, wordt deel genomen in het voor dit doel door par ticulier initiaitef gevormde garanto- fonds? Twasde Kamar. Het centraal stem bureau vóór de verkiezing van leden der Tweede Kamer heeft in de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer De Monté Verloren (a.-r.) tot lid van de Tweede Kamer benoemd verklaard de heer W. Warnaar, te Sassenheim. Da huwende onderwijzeraa. In <to Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer, betreffende de wijziging der La- ger Onderwijswet 1920, merkt de minis ter op, dat inderdaad het verleenen van ongevraagd ontslag aan een onderwijze res wegens het enkele feit van het «aan gaan door haar van een huwelijk in strijd te met de bestaande wet; evenzeer als het maken van een verordening, waar in als algemeen» regel wordt gesteld, dat bij huwelijk der onderwijzeres, dergelijk ontslag volgt. De strekking van het ontwerp is deze, dat het voortaan een gemeenteraad mo gelijk gemaakt wordt, zoodanigen alge- meenen regel bij verordening vast co stel len. Verder gaat het voorstel niet en daar waar de Raad van die bevoegdheid geen gebruik maakt, blijft de bestaande wet en haar toepassing ongewijzigd. De minster zou niet gaarne met de eden, die een imperatief voorschrift ver langen, willen uitgaan van ,,het begin sel, dat een gehuwde vrouw niet als onderwijzeres gehandhaafd kan blijven.” Deze bewering is toch waarlijk met de ervaring in atrijd, in sommige gevallen zelfs, indien de onderwijzeres zelve kin deren heeft. De Oost-lndlfl-vllsgsrs. Te AmStsr- ïWa rnnrant wordt des Maandag»-, des Woensdags- en des Vrij dag middags uit- „««rfivAn Priis voor Schoonhoven per 8 maanden 125, franco per post »n Kegevöu. v ^er abonnement wordt in de eerste maand beschikt. Ne<Men kan’ zich abonneeren bij onze Agenten,'Boekhandelaren en Kantoor houder». precident-oommissarte, ir. man van Almelo, die in het bijzonder een welkom Doeriep aan B. en W. en de aanwezige raadsleden, aitemede aan den vertegenwoordiger der gezondheidscom missie in het district waaronder Leer dam resorteert. Hij herinnerde er ver der o.m. aan, dart de heer G. J. M. Cou- vee zijn 25-jarig jubileum als commis saris vierde. Laatetgenoemde ging hierop de ge schiedenis der Mij. na en de directeur, de heer J. T. Viseer, gaf een overzicht van de technische ontwikkeling van het bedrijf. Toen volgde de mededeeling van het bestuur der waterleiding, dart men beslo ten had, de gemeente Leerdam ter eere van het 25-jarig bestaan een fontein aan te bieden, welke geplaatst zal worden op den hoek van de Fonteinstraat en de Kerkstraat. Dit geschenk zal aan de ge meente worden overgedragen op den dag, dat de Koningin haar 25-jarig huwelijk herdenkt. De burgemeester, de heer J. R. Mees, aanvaardde namens de gemeente het aan bod met groote dankbaarheid. Aan de jubileerende heeren Gouvee en Weersma, reep, directeur, commissaris en boekhouder, werd een bokaal aangeboden, voorstelland den to ren welke men hoopt te bouwen waa neer de consesaie door de gemeente wordt verlangd en men de buitenwijken Ijeerdanl, benevens de omliggende meenten van water hoopt te voorzien. De bokalen, produoten van Leerdam- sohe kunstnijverheid, worden van een afschrift voorzien. Een gemeenschappelijke maaitijd een autotocht besloten bee feast. Wijngaarden, 18 Med. De brandweer- plichtigen in deze gemeedte zijn opge roepen, om op Woensdag 27 Mei a s nam. 6 uur, op het Kerkplein te verschij nen teneinde over te gaan tot het houden van de gewone jaorlijksche brandapuit- oefening. Het onderzoek over de groot-ver- lofgangers dezer gemeente van' de lich ting 1912 en 1916, zal plaats hebben te Sliedreaht op Dinsdag 10 Juni 1925, vjn. 11.30 uur. Gouderak, 18 Mei. Doordat het paard schrok, had de bakker H. A. van dor Weerd het ongeluk met zijn wagen en paard van dan dijk te vallen. V. d. W. en zijn knecht sprongen juist nog voor den val van het rijtuig, zoodat beiden er met den schrik af kwamen. Ook het paard werd beneden direct los gemaaJtt en bleek dat het dier er »&onder letsel was was af gek omen en de wagen was won der boven woftder maar weinig aan te zien, zoodat dit ongeval naar het «ioh liet aanzien nog goed is afgetoopon. In de smederij van den heer J. de Bruijn heeft Zaterdag een ong»luk plaate gehad, wat buiten ieders verwachting goed Is afgeloopen. De ziekenverpleegster schoof de ha gelwitte gordijnen van het bed dicht en dan was de herstellende geheel afgezon derd. Vol belangstelling opende hij de dag bladen en begon inert gespajinen aandacht de verslagen van de ramp te lezen. ,t Wanen zeer sensatiewekkerade arti kelen, die meerendeels eindigden met zeer harde woorden voor de spoorwegmaat schappijen, waarna dan een lijst der slachtoffers gegeven werd. Er waren elf dooden. De meeste slachtoffers hadden papie ren bij zich en goederen, waaruit hunne identiteit zeer gemakkelijk vaat te stel len was Twee dooden waren echter totaal onbe- ketnd gebleven, een man, van ongeveer zestig jaar, een Italiaan, naar zijn» Hee ding te oórdeelen een meisje, dat on-’ geveer tien jaren oud kon zijn. Dazen ouden man had men gevonden met verpletterd hoofd en het meisje met gapende wanden aan de borst. Zoo meldden de steeds goed ingelichte bladen. „Daaruit volgt, sprak ds grijsaard tot zichzelven, dat mijn kleindochtertje en ik dood en begraven zijn.” De man dacht een oogenbhlik over de zen toestand na, doch hernam spoedig weer zijne leaing. Na de naman der dooden trof hij die dar gekwetsten aan, met aangifte der plaats, waar «ij 'verpleegd werdrfi. Van de dertig lijder», dta naar Brus sel vervoerd waren, werden «r vijf door dokter Pieter Koens in het «tekenhuto verpleegd D gekwetsten warsnB Jansen», m4ce- aicton; J. Bols, looier; P Servaete, mar merwerker; Francesco, rondretoand mu- sikant en Gèleettne, zijne kleindochter. „Zoo, zoo, mompelde de grijsaard bin nensmonds, de andere is dan dood en tot een aandenken onzer kortstondige vriendschap laat hij mij een onverwachte reddingsplank na.” Gedurende eenigen itijd was de oude in diepe verpeinzingen verzonken. „Maar «&1 het werkelijk eea red middel zijn, wat mij daar zoo onverwacht in de handen valt?” vyroeg hij zich af. Hoop en vrees vervulden zijn «iel. Alles, wat ij de laatste acht jaren had uitgestaan, stond hem thans weer met een angstwekkende helderheid voor den geest. Hij zelf was de arme man, wiens ge schiedenis hij met een variante aan de kleine verteld had. Na tussohen de mu ren der gevangenis aJs in een hel bange dagen en nachten te hebben doorgebracht wilde hij thans tot het leven turugkee- ren. Vaak had hij gerekend op de vergetel heid, die dan naam der misdadigers en van hunne misdrijven zoo snel bij ds menigte doen vorkurun gaan. Pas echter was hij te Brussel weerge keerd en reeds had iemand een langnn, doordringenden blik op hem gevestigd 't Was echter geen dreigende, maar eer der een nieuwsgierige, andervragende blik Doch d» grijsaard biauP^tr niet van ondervraagd te worden. In zijn ellende was alles een gevaar voor ham. HU verlangd» ds schaduw sn sou in staat geweest zijn den dood te hulp te roepen, indten hij niet had moeten le ven, voor» hst kind. En thans stortte w»*r wen nieuw on geluk op hem neer. '4 Was nog niet ge noeg, dat hij oud en versleten wts, nu zou hij ook nog een oog moeten verhezen Een woord van dokter Koens kon hem in 't verderf storten, maar dat woord, hij wist het, zo tide dokter niet spreken Zou het noodlot tegen hem gekeerd zijn? Wat zou hert stilswijgsn des ge neesheer» dan baten? (Wordt vervolgd.) r» w êi»i 11 ir A.J.P.» ROMA PUDDINO JMAAKI AIS ROOrf V

Schoonhovensche Courant | 1925 | | pagina 1