nu 8 0 teerlüh NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT. N o Maandag 22 Juni 1925 EERSTE BLAD. BINNEN LA N D. FEUILLETON. Warmte mmmmm I Kouvatten I bwam Abdijsiroop fil e o N 0 3 Dit nummer bestaat uit TWEE BLADEN. I 1 Zwaar beproefde harten. 0 No. 4983 Maandag 22 Juni 1925 -57' Jaargang Plaatselijk Nieuws. Ingezonden Mededeelingen. M :r>j van ge ingezonden Mededeelingen. OTB, gen de schouders van den goeden Zoo praatte de kleine met hare lieve een mijn zstch en S. W. N. VAN NOOTEN, SCHOONHOVEN. Uitgevers. Telefoon 20. Postch. en Girodienst 18763. litie het spoor van Marie’s dochter niet gevonden had. Doch de politie ontdekte niets. gouvernante meer en meer vertrouwen in te boezemen. En daarin ben ik dan ge lukkig geslaagd." t van wilde bedienen om oön ben 6 ^c,.\ thans zijn!” ca ver- r mael»p4ian.doch vooraf over ■4 A J pj Puddinqei Woningen voor Rljksambtenarcn. De Minister van Financiën geeft in een rondschrijven te kermen, dat nu de wo ningnood hier te lande in ’t aigemelen veel verminderd is en op verscheidene plaat sen niet meer bestaat, de tijd gekomen is om zooveel mogelijk de bemoeiing, die het Rijk hééft gehad met de huisvesting der ambtenaren, een einde te doen ne men. Uit den aard der zaak, zégt de Minis ter, zullen alle in den crisistijd gestich te of gekochte woningen niet dadelijk van de hand worden gedaan, omdat de .woningnood nog niet overal tot het Verle- den behoort, maar in geen geval mogen ze lang r worden aangehouden dan strikt noodig is en dtent de aandacht er op ger- vestigd te blijven om ze zoo spoedig mo gelijk in andere handen te doen over- gi&an Autobus of Train. De Bond van Be drijf sautohoudera in Nederland heeft een antwoord laten verschijnen op de voor- tot oplossing van het autobus- veree- tram- 30 Nauwelijks was alles in de stad gereed of Van Bondol was bereid een lusthof voor zich op «enigen afstand der hoofd plaats in te richten. Hij zelf maakte het plan gereed, kocht uitgestrekte terreinen in de omstreken van Groenoadiael, waar hij vedl rustiger hoopte te leven dan in het woelige Bros- zoete stem en de oude man nam het kind in de armen en omhelsde het vol toed ar- heid. Celestin® gevoelde zich vrij en go- lukk^g te midden van den stillen vrede, die haar omgaf. Het gezang der vogelen streelde haar minzaam hart en wanneer zij een hinde of een reebok als een pijl uit een boog zag voorbijsnellen, dan juich te zij ze met beide handen toe. Onder een zworen boom gebruikten zij hun middagmaal, uit allerlei koud® spijzen bestaande, dik grootvader uit de stad had medegebracht. In den loop van den namiddag ont moetten zij een landschapschilder, die druk aan ’t werk was en dien zij geheel onopgemerkt voorbijgingen. Telgen den avond (trachtten zij nachtverblijf te vinden. In het dichtst gedeelte van het boech zetten zij hun weg voort. Weldra vernam Célcstin® een zacht geritsel, als hert gemurmel van een war terbron. „Ja,” zeide’de oude man, len wed vinden, wat wij de Rots dor Tranen.” „Gij zijt hier dan goed bekezd, groot vader.” „Zoo goed, als de bosohwaohter, mijn kind.” Na enkele oogenblikken ontdekten zij oen steile rots met een groot® holte, die een veilige en gemakkelijke schuilplaats verschafte. van hen sprong daarna van het schip, af en bereikte zwemmende den kant en kon berichten, dat de andere behouden aan boord waren. De andere twee zijn te Slikkerveer verlost. De landbouwer Van E. zou de Kerk straat ingaan met zijn paard en wagen, toen een De J. met zijn fiets er aan kwam De J., die naar men beweerde, goed uithaalde, geraakte onder het paard met zijn fiets. Hij zelf kwam ar goed af, doch het rijwiel werd geheel vernield. De J. gaf nog een jongen een trap, anders ware die zeer zeker ook nog onder het paard terecht gekomen. De getroffene eischte schadevergoeding, die 'Van E. niet genegen was te geven. De zaak ia thans in handen van de poÜtieL Blesktnsgraaf, 22 Juni. Toen de kaaa- kooper J. van VI. uit Nieuw-Lekkenland met zijn motorfiets het erf afreed van den veehouder J. van M. alhiler, kwam van Oud-Alblas oen vrachtauto aan. Een botsing was onvermijdelijk. De motorrij der werd van zijn fiets geslingerd en be kwam daarbij een ernstige lioofdiwond die door Dr. P. Ingelse lyerd verbonden. De motorfiets werd nog enkele mdtere door de auto meegesleurd en gedeeltelijk vernield. Ook de auto bekwam materilee- le schade, Van VI. werd per auto huis waarts gebracht. Vootrad in dezen tijd, nu auto’s voortdurend Jangs den weg snorren, is het hoogst gevaarlijk van een erf te rijden, alvorens men zich verzekerd hoeft of de weg vrij is, vooral als het uitzicht door houtgewas enz. wordt be lemmerd. Met den handel in veftte varkens gaat het weer vlugger met oploopende prijzen. Men besteedt thans naar gelang van zwaarte en kwaliteit 88 tot'40 cent per half K.G. GIessen-N Ieuwkerk, 22 Juni. De prijs der kaas is alhier en in de omgeving le soort van f 58—f 60; en 2e soort van f 56 f 57. Handel vlug Voor varkens bestelt men le kwalii- teit van 3840 cent en 2e kwaliteit van 3638 cent per half K.G. Handel flauw. Bij de gehouden openbare verkoo- ping van de sahuit, genaamd „Op Hoop „daar zul- zoekm. Dat is De heer W. Sligter Pz. alhier komt als laagste inschrijver voor voor het ver richten dfer werkzaamheden, verbonden aan bet uitdiepan van den Boezem te Benschop. Gouderak, 22 Juni. In de Zaterdag avond gehouden vergadering van de ver- eeniging van Volksonderwijs, werden door den 2en voorzitter, den heer M Rook, waardeerende woorden gesproken aan de nagedachtenis van den overleden voorzitter, den heer C. P Vleggeert. Be sloten werd, dat de af dealing zich zal aansluiten bij den kring Gouda en werd vervolgens tot bestuurslid gekozen de beer F. Verwoetrd. Aan den heer B. Smalbü, hoofd der Openbare Lagere School alhier, werd f 200 uitbetaald wegens het gegeven henhalifags onderwijs ,wat indertijd door den Read is afgewezen. De Raad dezer gemeente heeft het peroentagecijfer voor 1926 gebracht van 21/2 op 2. Ged. Staten dezer provincie gingen hiermede niet accoord en adviseer den deze weer te vetrhoof,"en en te bren gen op 2.2. De Raad in epoedejsehend vergadering opgeroepan, besloot het te breingen op 2.1. waarmede zij ruim schoots kunnen volstaan, daar mat dit cijför ruim f 26.000 in de gemeentekas vloeit. Hlllegersberg. 22 Juni Ged. Staten van Zuid-Holland stellen aan de Prov. Staten voor, de regeling betreffende be heer en onderhoud van den Bergweg on der Hilliegersberg en Bergse denhoek als steenslagweg, waarvan de termijn op 1 Mei 11. verstreek, van kracht te verkla ren’tot 1 Mei 1930. Zevenhuizen, 22 Juni. Zaterdagavond trad in de zaal van den heer Vos als spreker op de heer Ter Laan, Burgemees ter van Zaandam. De heer Ter Laan sprak voor de S. D. A. P. De hoeren Van Koeten en Visser, beiden hoofden van de Chr. Scholen alhier, kwamen in debat. Mej. A. G. Berkhof alhier heeft met goed gevolg «examen als onderwijzeres af gelegd. Op het land van den caféhouder A. van Reeuwijk had Zaterdagavond een voorstelling plaats van een Zomer-Olym- pia uit Amsterdam. De bezoeker® hebben zeer veel te zien gekregen op gebied van acrobatische Loeren. Zij keerden dan ook hoogst voldaan huiswaarts. Blelswljk, 22 Juni. De polder De Hon derd Veertig MJbrgen alhier (belastbare oppervlakte 115 H.A.) wordt sedert twee eeuwen bemalen door den aangrenzen den polder De Honderd Morgen of Wil de Veenen te Moeftapelle (belastbar® op pervlakte 548 H.A.) voor f 300 ’e jaars. Sproot de verplichting tot bemaling voor laatstgenoemden polder langen tijd voort uit een contract van 19 Med 1716, sedert eenige jaren is zij neergetegd in het bijzonder reglement voor dieze inatal- lilng. De waterstaatkundige verhouding is blijkbaar een bron van moedlijkiheden geworden. Tegen een verzoek vpn stemge rechtigde ingelanden van den polder De ✓«el. Gm de werkzaamheden gemakkelijker te kunnen nagaan, huurde hij een huis te Boschvoonde en hield een leidend oog over alle werkzaamheden. Vaak echter ging hij naar Brussel om van Mr. Kloris te vernemen, of de po litie het spoor van Marie’s dochter nog SCÏ0MH0VI!8(H «OMT. ranken verscholen. Door de openslaande deur zag men een vrouw heen en weder gaan. Tegen den voorgevel, n^tbij een stee nen bank stond een groot® leu ningstoel, waarin op sneeuwwitte kus sens een meisje lag uitgestrekt, met uit gemergeld gelaat, koortsachtige oogen en bleeka, bevende lippen. Met een uitdrukking van innige droef heid zag de kleine zieke de zon onder gaan; de arme lijderes betreurde hert heen gaan deze? vriendin, die gedurende den dag zoo mild haar koesterende stralen op hare ledematen afschoot. Met belangstelling zag zij Céestine na deren, die weer een grooten bloementuil in de hand droeg. „0, welke prachtige bloemen”, zegde zij, toen Friuosco’s kleindochter tegen over haar stand Gélestine naderde het zieke kind en legde de bloemen in den echoot van het meisje neder. De arme zieke liet de fijne takjes en roode klokjes, thans vroalijker gestemd, door de bleeke magere vingert jas glijden. Toen zij echter de mandoline ontwaard- de, vergat de zieke eensklaps weer de schoone bloemen. „0, wat een aardig instrument” zegde zij. Karei en Gélestine zotten zich op de steonen bank naast de kleine zieke neder en Karei vroeg haar: „Houdt gij veal van« muziek, kind? „0 ja, en daarom zit ik zoo graag hier voor de deur. Den ganechen dag hoor ik hot lieve gezang der .vogelen en de lieve diertjes kennen mij zoo goed. Vaak komen zij uit mijne hand de kruinteltjos oppikken.” „Dan zal ik u een liedje voorzingan”, zegde Géleetine. „Grootvader zal wel zoo good zijn mijn zang op do mandoline te begeleiden. (W«rdt v«nr«i®4.) Karei trad het eerste binnen, open de zijn jas en bracht een warme, zware overjas te voorschijn, dien hij op den grond uitspreidde. Daarop vleide Celes tine zich neder, terwijl grootvader haar met een shawl, die hij als deken gebruik te, bedekte. Hij zelf strekte de stramme ledema ten in een boek udt Weldra viel ook de goede man in slaap, en bij zijn ontwaken ontwaarde hij Cólestiine met een bouquert frissche bloemen in de hand. In het groote pak, dat grootvader had medegebracht, had zij een Italiaansch kostuum gevonden, en het verlangen van den grijsaard kennend, zich gehaast dit aan te trekken. Alle sporen van vermoeiends waren in een weldoenden slaap van hare wan gen verdwenen. Aaa de zijde van den oude neergehurkt, schudde zij op zijn gelaat de dauwdruppelen neder, die uit de bloemen vielen en de lieve kleine toonde weer dien aardigen glimlach op de lippen, welke zij «na- haar ontvoering niet meer gekend had. „Zijt gij het werkelijk?” vroeg de grijs aard op minzamen toon „Ik werd door het lied van den wind in slaap gewiegd,” antwoordde zij, ,„en door mijn grootvader bewaakt. O, groot vader, ik gevoel mij zoo gelukkig.” Drie dagen laag loefden onze reizi gers van den voorraad uit de etad mede gebracht. Waar gingen zij heen? Dat wisten zij zelf niet goed. ’t Was teg den avond op den derden dag, sinds hun vertrek uit Brussel Do zon ging achter het boech ander en de naderende avondstond begon hot woud reeds in een schemerduister te hullen. Eensklaps ontwaarden zij bij ’t ver laten eener sombere dreef een huisje, ge heel onder klimop en wilde wijagaard- Pr^i der Advertentiön: Van 1 tot 6 regels f 1.30; elke regel meer f 0.20 Bij 8 maal plaatsing wordt de 3e plaatsing tegen 0.10 per regel berekend. Voor advertentiën tusachen den tekst, waarbij de kolommen breeder zijn, wordt de drie voudige prijs berekend. Voor meer plaatsingen, groot aantal regels en condities vrage men tarief. (’nnrnnt wordt des Maandags-, des Woensdags- en des Vtijdagsmiddags uit- verven Prii«* voor Schoonhoven per 8 maanden f 125, franco per post in 1 50 Over het abonnement wordt in de eerste maand beschikt. Men kan zich abonneeren by onze Agenten, Boekhandelaren en Kantoor houders. „Grotovader, ’t schijnt dat de boosaar dige man, die mij otntvoarde, zich mijn persoon wilde bedienen es groot fortuin te bekomen. 0, wat gelukkig «arm, maar mot u te man geleund, sliep zij weldra in, om eerst te ontwaken, toen de treia te Groanen- daal stilhield. De zwervelingen brachten het overige van den naohi tn het woud door. Bij hert krieken van den dag stonden zij in de nabijheid van den eeuwenouden ejk, die in hert uitgestrekte bosch door zoovelen bewonderd wordt. „Ziehier ons rijk, lierve!” zeide de oude man. „Hier zullen wij «althans etenig® dagen vertoeven. Ik heet weer Francesco en uw naam is Célestine. Men zal ons hier niet komen zoeken.” „Zal de man, die zich als mijn vader uitgaf, niet traohen ons sp«oor te volgen grootvader?” „Vertrouw op mij, mijn kind.” kind ,die de braven niet verlaat.” „Doch hij is mijn vtder niet! Neen, met waar, grootvader?’ „Gij behoort mij slechts toe, Célestine, mij alleen, die u van dan dood gered heb.” „0, ik wist hert wel! Zoo gij eens wist,welke angst hij mij in ’t harte joeg! Hij zaide wel: „Ik ben uw vader,” maar deed niets om mij tot zich te trekken. Nooit zelfs heeft hij mij omhelsd. Veel eer was ik zijn gevangene, dan zijn kind, en do gouvernante, die over mij had to waken, scheen noch van mij, noch van den geduchten man te houden, wien het zalfe niet scheen te verwonderen, dat ik hem nooit vader noemde.” „Louise Devos, de onderwijzeres, was niet hard tegenover mij, maar streng, zoor streng. Men had haar de zorg over mijn persoon toevertroiuwd Eerst wildo ik weerstand bieden, inij verzetten Doch dan dacht ik aan u, groortarader, en hoopte, wel, dat gij uw kleindochtertje niet zoudt vergeten. 0, wat had ik u spoe dig herkend, toen gij de eerste maal met uw draaiorgel kwaamt. Van af dat oogenhlik heb ik steeds getracht mijn ZESTIENDE HOOFDSTUK. Het huisje van den boschwachter. Toen Karei Fransen met’ CéLesÜne d® vlucht nam, liet th ij zich niet tot aan ’t station brengen. «Dit toch zou licht ge legenheid 'tot ontdekking hebben kunnen bieden. Hij stapte uit aan een gewoon koffi'e- “üte om te overleggen, wat hem te doen stond Hrt meisje droeg de kleeren door de go’uveamante gekozen, doch daarover ®d grootvader een grooten shawl ge- w«rpenu d*0 liet 'gelaat van de Maine liet zten. De oude man had een groot pak bij een lijvigen reiszak. Hij liet het Z.3,LWM en oen uur'later Lélestme greep zenuwachtig d^hand haars grootvaders en met het hoofd te- Jlonderd Morgen, waarmede hert bestuur van den polder De Honderd Veertig Mor gen zich accóord heeft verklaard, nJ. om beide polders tot één administratieve te vereenigen onder don naam van De Wilde Veenen, bestaat bij dijkgraaf en hoogheemraden van Schieland, noch bij Ged. Staten bezwaar. G«ed Staten van Zuid-Holland bieden nu «aan de Prov. Staten een tot die samenvoeging strekkend ontwerp-besluit aan. Benschop, 22 Jund. Voor het huldeblijk voor het Zilveren Huwelijksfeest van H. M do Koningin en Z. K“H. den Prins der Nederlanden te alhter dngezameld een bedrag van f 242,85. Polsbroek, 22 Juni. De buitengewo ne dienstplichtige J. F. BookeLman, ais totaling van de lichting 1909 voor deze gemeente ingelijfd, te door den Minister van Ckytog van den dienst uitgestoten en zulks op grond van art. 23, «elerste Hd a der Dienstplichtwet. De collecte, gehouden voor hert Hul deblijk, dat bij gelegenheid van het Zil veren Huwelijksfeest van H. M. de Ko ningin en Z. K. H. den Prins der Neder landen in 1926 zal worden aangeboden, heeft alhier opgebraaht de som van f 98,25. Hoenkoop, 22 Juni, De collecte, die al hier is gehouden ten bate van het Hul deblijk, dat aam H. M. de Koningih en Z. K. H. den Prins'der Nederlanden zal worden aangeboden bij gelegenheid van heit in 1926 t» houden Zilveren Huwe lijksfeest heeft opgebracht de som f 22,65: Lopik, 22 Juni. Donderdagmiddag vond de landbouwer R. J. van Schaik alhier zijn twee-jarig zoontje Qornelis Antonie verdronken in-een sloot nabij de woning. Een treurige aaiak voor deze fa milie. Als een bijzonderheid kan worden gemeld, dart bij Notaris Kooi alhier twee jonge leeuwerikken, die in een kooitje vertoeven, door een spreeuw worden ge voerd. Dezer dagen wërd het dochtertje van G. de W. alhiler in een stoort geduwd door het zoontje van den landbouwer A. de.W. alhier. Ze klauterde zelf weer op het droge. Alblasserdam, 22 Jund. Alhier trof on ze inwoner B. T. een finanoieole schade post. Zijn paard, dat iln de wedde liep en een touw om den 'hals had, werkte daar zijn- voorpoot tuaschen, met het gevolg, dat het beest zichzelf worgde. Het daver is terstond naar Dordrecht vfterd. Een drietal inwoners uit deze moente zouden op de rivier de Noord een roeitocht gaan «maken .Toen zij een sleep boot zagen aankomen met wat lichters er achter, trachten ze een sleepje te pak ken, met het gevolg, dart d® boot omstoeg. Men vreesde voor den toestand van <te jongens, doch gelukkig heeft het geen le ven gekost. Ze werden opgepdikjt door per sonen van de volgende lichter en een stellen vraagstuk van de Nederlandsche niging voor locaalspoorwegen en wegen. Daarin wordt o.m betoogd, dat tram rails «op straten en pleinen een veel groo- ter gevdar voor den weg oplerveren, dan «eenige autobus, niet alleen door het ge vaar der rails zelve, maar ook door de ligg’ng van do stopplaatsen midden iln de straat, waardoor vluchtheuvels ver- etech^ zijn, door de veel grootere opstop pingen bij storing enz. Wat de wegschade betreft, is do bond van oordeel, dat de autobussen bijna al- Je op luobtbanden over hot algemeen, een zéér geruige wegalytage veroorzaken. De stijgende onderhoudskosten van de we gen zijn dam ook z.t*voor een uiterst klein gedeelte hot gevolg van de autobus sen .terwijl rails in den weg de onder houdskosten belangrijk verhoogen. Aangezien de ondervinding welke in bijna alle landen is opgedaan, het onbe twistbaar nut «heeft aangetoond van open bare motordienaten ter vervanging, zoo wel ten aanzien van het personen vervoer als van de verspreiding van de goederen voor spoor- en tramwegen, daar waar deze niet kunnen worden aangelegd (ook in die gevallen, dat aanleg en exploitatie daarvan te onvoordelig zijn), is het, naar het oordeel van den bond, van be lang, dat de regieringen en openbare li chamen zooveel mogelijk de ontwikkeling van het motorvarvoer zullen aanmoedigen en daartoe, waar dit pas geeft, subsidie zulten verkenen om aan hot motorver- voer hot bestaan*te verzekeren, welke subsidie dan in de juiste verhouding moet staan tot de diensten, welke dat ver voer geroepen is te bewijzen. Laat men de autobus zich ontwikkelen daarbij gelijkwaardige eischen stellende als een tramwagen, dan zal de bus in vete gevalldn tot goedkooper vervoer in. staat zijn dan de tram. Uit een oogpunt van algemeene veiligheid en mindere stremming van het verkeer is de auto bus, in het bijzonder in de drukke stads gedeelten, al zou zelfs de vervoerprijs hoo ger zijn, te verkiezen boven d® tram. Wij hebben in de eerste plaats noodi'g meent de bo^jd, zoo goedkoop mogeiijk ver voer, voldoet de ajutobu® hferaan, bij vol doende veiligheid, beter, dan verdient zij de voorkeur, evenals de komst dier tram, of locaalspoor ,of diligence of trekschuit deed verdwijnen ,hoe onaangenaam dit voor de aandeelhouders en de subsidiever- leeners enz ook moge wazen. De voor- deelen van goedkooper vervoer zijn zoo groot, dat daarbij eventueel® voor één maal geleden verliezen geen rol van ge wicht zulten speten. Bergambacht, 22 Juni. Bij den visoh- hamtelaar T. Burger alhier, is vanuit een gesloten vtechbun, liggende dn de Lek, aan Bergstoep, een partij paling gestolen. Het bouwen van een groote schuur voor den heer E. Teirlouw alhier, is on derhands opgedragen aan den timmer man A. Maodanfiël alhier, In de vorige week wend alhier voor le soort kaas besteed van f 63f 67 en voor 2e soort van f 57f 62 de 50 K G. Voor vette varkens wend besteed tot f 39,50 de 50 K.G. Op de eierenveiling van de pluim- veevereeniging „Verbetering zij ons Doel” alhier, waren aangeveerd 1000 eieren. Bestaeid word voor bruine eieren f 6,75 en voor witte eitarem. f 6,85 pw 100 stuks. Ammorstol, 22 Jund. navolgende I personen, woonachtig in deze gemeente, zijn aangewezen om gedurende ihot tijd- vak lu tot 26 September a.s. de militaire herhalingsoefeningen mede te maken: G. van Loon, A, de Graaf, J. Bakker Pz. en Joh. Klaas Brand. Gisteren heeft de Postduivenvoreoni- ging De Reisduif alhier een wedstrijd ge houden, waaraan 32 duiven deelnamen. Plaats van afvlucht Zwolle, welke ge meente 105 K.M. hemelsbreed van hier ligt. De prijzen werden behaald door: le prijs dei heer P. Stigter Jx; 2o prijs den heer J. Versohoor Jz.. 8e en 5e prijs den heer G. Zanen Mx; 4® prijs den heer A. de Graaf; 6e prijs den heer P. G. Ver schoor. De eerste duif werd te 9 uur 18 mm. 21 sec. en de laatste prijswinner te 9 uur 32 min. geconstateerd. Lostijd 7 uur. Konden wij in den loop der vorige week melden, dat de bushels als het Mfe- re wegvlogen, thans bericht men dat het grauwe werk ook in trek begnnrt begint te komen, door welken af zet weer meer werkgelegenheid komt.

Schoonhovensche Courant | 1925 | | pagina 1