NIEUWSBLAD VOOR ZUIDflOllAND EN UTRECHT II! "eerste blad Vrijdag 31 Juli 1925 57* Jaargang BINNENLAND. feuilleton. I De nieuwe Burgemeester van Schoonhoven Dit nummer bestaat uit DRIE BLADEN. de ijssalon f” ur :N. in >1 Plaatselijk Nieuws. Ouderliefde. Zwaar beproefde harten. flo, 5000 var- t wor- bekom' aar EU W. ROCKANJE, 30- 7—'25. T. |i tijd binnen van Ik hernam Johan OP atschappij de gen’ 1! Mr. F. L J. E. RAMBONNET deelt ons zijn levensloop mede. S. I W. N. VAN NOOTEN, SCHOONHOVEN Ultgavari. Telefoon 20. Postch. en Girodienst 13768. hen, zitten. den bij juist. M de IA. r portie. ssel ssel. len kan zonder .minen, in ver- >che wetenschap. wee Gist Tamme ige minuten, ilgcnde: in 5 minuten tot 10 tot 15 J tot 15 in 24 uren de onve zal •re waardevolle De geleidelijke verooizaakt e<n SCHOONHOVENSCHE COURANT. Wij hebben ons onmiddellijk telefonisch gewend tot den nieuw benoemden Burgemeester, met verzoek of hij ons wilde inlichten over levensloop enz. Reeds hedenmorgen mochten wij het navolgende schrijven van den Heer Rambonnet ontvangen 1 ondergebracht ander departement, met rden aan een at de volgende i a g d e geinig- [stekend. an duizeligheid, dan ook tot mijn l niet meer door ingen overvallen ir ik kan zal ik hebt steeds op flacons Irving’s dat ik weer van vernemen, heelt de minister van Financiën, de heer H. Colijn, heden te me_ alsdat ik door wekter gevoel, irneerderd. ripen mh goed jdat ik zelfs al Men meldt om uit Den Haag; Naar wij met zekerheid vernemen ia het ge rucht, dat het Departement van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen zal verdwijnen en ondergebricht zou den bij een W TSt Donderdagmiddag ontving» wij als bulletin nog in de stad 'en wij het volgende telegram uit Den Haag, dat Schoonhoven konden verspreiden: DEN HAAG, 30 Juli. Met ingang van 1 Augustus a.s. is tot Burgemeester der gemeente Schoonhoven benoemd Mr F. L. J. E. RAMBONNET, met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als Burgemeester der gemeente Rocksnje. De heer Rambonnet werd geboren te Doornspijk en is veertig jaar oud. Hij behoort tot de Christelijk-Historische Partij. De heer Rambonnet is Burgemeester der gemeente Rocksnje sedert 1919. Tijdens de mobilisatie heeft de benoemde titularis dienst gedaan als reserve eerste-iuitenant der veldartillerie, welke functie hij ook thans nog vervult. ’t Deed hem thans goed zijn schuld In het vaderhart te kunnen uitstorten. Eerlijke en rouwmoedige gevoelens wa ren thans eensklaps in zijn hart opge wekt Twee uren, twee lange uren hadden va der en zoon te samen dcorgebracht en dezen tijd was voor hem als een zuchjt voorbijgovloden De heeren Bondel en Pieter Koens hadden hun plaats verlaten. Zoodra'zij de nieuwe wending vernamen, welke hunne samenspraak nam, hadden zij zich verwijderd om door geen onbeschei denheid het laatste gesprek tuasohen va der en zoon te storen. gelegenheid mijner i U een 'soort ievens- Koninklijk bezoek aan Amsterdam. Waarschijnlijk zal op 14 September de Koningin een bezoek brengen aan de hoofdstad. Op dien dag zal H M den nieuwen kruiser „Java" bezichtigen, en tevens een bezoek brengen aan de His torische Tentoonstelling van de stad Amsterdam in Rijks- en Stedelijk Mu- seiqp. Minister Colijn Kabinetsformateur. Men meldt ons uit Den Haacr: Naar pn U te kunnen lend» pijn vast- •r Gist Taminc na langdurige rrrn na eenige esmiddel. Ie Gist-famine en evenals mijn niiden. imine tabletten Hollandschs „Pleegmoeders” te Boe dapest. Gistermiddag arriveerden te Boedapest een 120-tal Nederlandsche da mes, die een bezoek kwamen brengen aan hunne pleegkinderen en hun oudere Gedurende den geheelen middag had in *de richting ven bet Ostbahnhof een opmarsch van pleegkinderen plaats, die hun pleegmoeders kwamen verwelkomen en toen dezen arriireenden konden zij, door de warme ovaties en toejuichingen, Bich ternauwernood een weg banen door de menigte. Alle kinderen droegen een rood-wit-blauw vlaggetje De vertleigen- woordiger der Rageering, Staatssecretaris Szandtner, die zich aan het hoofd had geschaard van de talrijke aanwezige ambtenaren en dames, begroette de gas ten en verklaarde, dat de Hollanders inderdaad een liefderijke daad vervuld hebben, toen zij de jonge generatie van het diepbedroefde Hongarije liefdevol tot zich liet komen. Ook pastoor Jo hann Csiszarik richtte zich in hartelij ke bewoordingen tot de dames, waarna door een klein meisje na een klein toe spraakje een bouquet werd aangeboden De gasten dankten voor de ontvangst en lieten zich daarop aan de ouden hunner pleegkinderen voorstellen 6 Augustus, 's avonds BM iiuuruierk -Schoonhoven 54 nummers intieme gezelligheid, waardoor vroeger de Hollandsohe gezinnen gekenmerkt werden. De ouders vervreemden van de kinderen en de kinderen voelen zich los ser worden van de ouders. Waar vroe ger liefde heerschte en door de liefde de tucht, daar komt door de moderne zeden in de plaats onvrede en ban deloosheid. En de voorbeelden, dat de kinderen aan de oudere ontgroeien en zalf het heft in handen willen houden, zijn er te over. Mijne Heeren! Ingevolge Uw mij heden gedaan telefonisch verzoek ter benoeming tot Burgemeester der gemeente Schoonhoven om beschrijving te ge zen van mijzelf diene het volgende: Geboren op den huize „Putten” bij Elburg 19 Pebr 1885. Gymnasium be zocht te Zwolte 1898-1904. In de rechten gestudeerd te Leiden 1904—1910. Gepromoveerd te Utrecht. Particulier Landoeconoom te Elburg 1910 1914. 1 Aug. 1914— 1 Juli 1919 gediend als res le Luitenant der Artillerie hetwelk Ik thans nog ben bij het 7e regiment Veldartillerie. Vroegere garnizoenen Utrecht, Helder, Oldebroek, Arnhem, Woerden en Zwolle. 15 Juni 1919 benoemd tot burgemeester van Rockanje. 6 Januari 1920 gehuwd te Utrecht met mej. M. H. Heidenrijk, die 29 Maart 1925 alhier onverwachte overleed. Kinderen 2 jongens van 4 f en 2 jaar. Bracht te Rockanje tot atand: Bouw Bijzondere School II, bouw ambtawoning burgemeester, electrificatie der geheele gemeente, bouw 20 volkswoningen, aanleg betonweg door de duinen naar het strand, ver gen en mijne misdaden een gevoel van eerbied voor u gewaard, dat nooit in mijn binnenste kon uitgedoofd worden. Meer dan honderdmaal kwam de ge dachte in mij op tot U weder te koeren en mij rouwmoedig voor uwe voeten neer te werpen. Doch steed» ontbrak mij de moed dit goede voornemen ten uit voer te brengen, niet omdat ik vreesde door u venstooten te worden, maar om dat ik wist, dat gij trachten zoudt mij op den goeden weg terug te brengen. „Dan zod ik verplicht geweest zijn opnieuw aan het werk te gaan." „En daartoe had ik den moed niet.” „Spreek mij niet meer van hetgeen gij mijne laatste misdaad noemt. Jlk heb getracht een gedeelte der fortuin van den heer Bonded 4e stelen. Mijn zware mis daad is u getroffen te hebben, maar u bedreigde ik niet, en toch heeft uw bloed gevloeid Johan zweeg en beefde als een riet „Ik vergeef u alles en ik zou nog meer willen doen, ik zou u in mijn armen wil len drukken en u vrijgekocht zien van al le smet, die op u kleeft," zei de grijsaard. „Weiger in deze laatste oogenblikken uwe levens niet naar mijn woorden te luisteren." „Heb ik niet genoeg geleden, Johan, om dezen troost van u te verkrijgen?” Karei Fransen viel geknield voor het bed van zijn zoon neder. „Dat is te veell" riep Johan uit. „Va der, dat is teveelI” en zijn echorró stem werd door tranen en snikken versmoord. „0, ik wil u niet geknield aan mijn voe len zien nederliggengij, de goed heid, de eer >de opoffering in persoon, gij moogt u voor mij niet vernederen „Thans is mij mijn zoon weerge schonken I” riep Karei Fransen uit De grijsaard weende en sprak den weergevondene met de teodenste uitdruk kingen aan. Johan was overwonnen. Hij rustte in de armen zijn» vaders. beie Courant wordt des Maandag»-, des Woentdag»- en des Vrijdagmiddag» uit- rtaeven. Prya voor Schoonhoven per 8 maanden 125, franco per post in Nederland J 1,50 Over het abonnement wordt in de eerste maand beschikt Men kan zich abonneeren bij ome Agenten, Boekhandelaren en Kantoor houders. Bleskensgraaf, 31 Juli. Uitslag geiten keuring, vanwege de vereeniging „Een dracht maakt Macht”: Bronzen medail le van den Provincialen Bond, toegekend aam „Dirkje IV” eigenaar W. v. d. Hee- rik; medaille, uitgereikt door de Ned. Commissie voor geitenbeelt, aan Juli ana III”, eigenaar G. Vorheij. Den len prijs van de vereen iging verwierf „u- liana I”, eigenaar E. de Groot te Oud- Alblas. Den 2en en 3en prijs verwierven „Dirkje” en „Trui”, eigenaar T. de Vroomen. De jonge geiten van de eige naars G. Verhoij, T. de Vroomen en J Klomp, verwierven respectievelijk den len, 2en en 3en prijs Voor verkoop aam het Bondabestuur werden nog goedge keurd de bokjes van J. Klomp en Schakel. Als keurmeester trad. op beer H. Roos: uit Hoogvliet. Noch hij, noch <ie dokter zullen den sterken arm hnroepen, dit kan ik u ver zekeren. Deze personen hebben edele 1 nar Len.” „Luister, Johan, Indian gij Oprecht berouw getoomd had, dan zou ik uwe doahter hier bij u gebracht hebben. Ik zou haar gezegd hebben: Vergeet en vergeef. Zij zou wel is waar het recht gehad hebben u te haten, maar zij is een engel. Zij is de eenige vreugde, het eenig genot mijns levens geweest. Thans is zij niet meer bij mij. Wat zou ik, arme ongelukkige man, van het veel belovend meisje gemaakt hebben? „Gélestime ziet er uit als Marie, toen gij haar huwdet. Zij is schoon en beha gelijk versierd met al de deugden en be koorlijkheden barer moeder.” „En hebt gij den moed gehad 'haar te verlaten?” „Ja, dien moed heb ik gehad; doch se dert dien tijd ben Ik steeds zeer onge lukkig geweest. Ik heb haar gevolgd overal waar zij ging, steeds heb ik ge zworven in den omtrek der huizen, waar zij verbleef. Ik moest mij verbergen en toch verloor ik haar geen oogenblik uit biet oog. Zag ik haar te paard of per rijtuig voorbijsnellen in het groote woud, dan was ik weer een week gelukkig, al werd ik ook met alijk beepat of in een, dichte «stofwolk gehuld? „Is zij hier in de nabijheid „Ja”, antwoordde de grijsaard. „Kendet gij het plan, dat ik met Ler- mon beraamd had.” „Ja, ik was op de hoogte uwer in zichten.” „En wat hebt gij dam nog gedaan?” Zou nutteloos geweest zijn mij bij u aan te bieden en u te vragen van uw Voornemen af te zien. „Lermon was daar, Lermon, die u bedorven on verleid heeft en die zou zich wel gehaast hebben allerlei hinder palen te stellen tegen de uitwerking mij ner vermanende stem Ik besloot dus ter plaatse van de misdaad zelve, de vol voering daarvan te beletten „Ik wilde echter nog tijdig den heer Bundel doen waarschuwen. Ik liep langs velden en binnenwegen om hem te ver wittigen, doch het werd nacht en mijne krabhten namen meer en meer af. Machteloos viel ik ten gronde, en toen ik weer tot bezinning kwam, bleek het dat ik mij ernstig bezeerd had. „Mijn aangezicht was geheel bebloed en toch mocet ik tijdig ter plaatse zijn om de laatste misdaad te beletten „Mijn taak hier beneden kon echter niet, volbracht zijn, joolang ik mij niet tusedhen uw wapen en uw slachtoffer had geworpen. „Na voor u mijne eer te hebben opge offerd kon ik ook nog wel mijn leven veil hebben om te beletten, dat gij uwe banden zoudt besmeuren met het bloed van Célestine’a beschermer, haar goeden pud-oom. „Ik kon mijn brief niet meer op „Bloe- monoord” bestellen en daar ik ook niet wist, hoelang ik daarbuiten bewusteloos had neergelegen,, was het wel mijn plicht hierheen te komen. Langs uw eigen lad der en de ruit, die gij had uiltgesneden, kwam ik binnen. „Ik von u bezig met het openbreken der brandkast van den heer Bondek.” „Ik heb u niet willen dooden, vader, ik heb u niet willen dooden!” riep Jo han Fransen met schorre stem uit. „Ik ben reeds diep genoeg gevallen om niet meer van vadermoord beschuldigd te worden.” „Mijn leven is een lange aaneenschake ling van misdaden geweest. In 't vuilste slijk hih ik gewroet." „Indien de menschen mij voor hunne rechterstoel dagen, zal ik hunne veroor deel ing ondergaan, evenals een speler, die zijn slechte kana betaalt met al wat hij bezit. En toch heb ik, ondanks mijn dwalin- Prys der Advertentiön: Van 1 tot 6 regels 1.80; elke regel meer f 0.20 Bij 8 maal plaatsing wordt de 3e plaatsing tegen 0.10 per regel berekend. Voor advertentiën tusschen den tekst, waarbij de kolommen breeder xyn, wordt de drie voudige prijs berekend. Voor meer plaatsingen, groot aantal regels en condities vrage men tarief. stand ook de opvoeding der in vele gevallen verwaarloosd. We doelen niet de schoolopvoeding. ouders zullen meestentijds nog voor Kinderen zijn hinderen. Dat spreekwoord gaat hoe lancer hop meer opgeld doen. Zondags trekken de. vaders en moeders er op uit, naar boech en hei. Op de floM de hinderen in een mandje, op het stuur of op de bagagedrager. Én het gevolg is groot nadeel wwr kinderen. Zij loopen allerlei ziekten* op door koude en tocht of krijcen orwehik- kcn. Hoe versclirikkelijk waa niet deze week hqt bericht, dat 'een moedor haar 11/2-jarige kleine achterop de fiefs had en niet eens wist, dat het kind dood in het mandje zat. Door het schokken was de teare rug- gegraat van het kind gebroken en het arme wicht overleden. Moest niet de moeder door eeuwig zelfverwijt gekweld worden. Of een ander geval, dat een moeder op den Muideretraatweg rijdende, slint waarbij het rijwiel op den grond terecht komt. Het kind, in het mandje zitten de, wordt eruit geslingerd en bekom1 ernstige kwetsuren. Ook voor deze moeder moest immetra dit uur onvergetelijk zijn en zij ha*»r kleine zien lijden: door eiengen schuld. Moedwillige kinderverwaarloozing komt gelukkig niet zoo heel vaak voor Maar het staal, dat van de week gemeld werd, is ontzettend genoeg, gewordt. In Rot terdam heeft een werkman zijn vijf-jarig dochtertje uit zijn ontbonden huwelijk zoo tegen den muur eener waranda heen en weer gesmeten, dat het kind voor dood bleef liggen en den volgenden dag ie overleden. Een monster noemen de buren zoo’n man en ze hebben volkomen gelijk. Maar dorgelijkfl dingen komen dan toch maar voor iu onzen zoogenaamd beschaafden tijd. Kinderen zijn immers hinderen Je hebt er niets dan last van. Het is een teeken des tijd», dat de ouderliefde verslapt en het veranitwoor- delijkheidsgevoel van de ouders ten op zichte der kinderen verdwijnt of sterk achteruitgaat. Hoe vele zijn niet de gevallen, dat kinderen alleen thuisgelaten wordenf omdat de ouders een gezellige bijeenkomst uf u.tvoering moeten bijwonen. Vroeger was de goede oud-Hollandsche zede- de kinderen gaan voorop, en daarvoor moesten de ouders zich opofferen, maar tegenwoordig wordt het steeds anders en de kinderen dienen uichzelf te hel pen. De tijden veranderen in dit opzicht diet ten goede. Ten eerste verdwijnt de 47 Johan beefde en. zag onrustig om zich neen. Thans was alles weder stil. Dan hernam de ongelukkige: Dit “was misschien de afschuwahjkste van al mijne misdaden. ,J)il kind, uw troost, uw hoogste goed, wiens edr gij met de opoffering van uw leven hebt verdedigd, heb ik u ontsto len..de eenige vreugd uws levens, de eenige troost in uwe smarten De heer Bondel had verklaard dat hij alleen voor het kind iets over had. moest dus het kind hebben „Ik bedreigde u met de politie sprak er zelfs van u hij openbare macht als een ontvlucht Ovi ilwvldu twin ia klagen, ukLm dochter niet vrijwillig wildet „Wat moet het verechrikkelijk en de ver oordeelde aan te klagen, ind.en gij mijne t afstaan. ge weest zijn dergelijke woorden uit mijn mond to vernemen!” Johan richtte zich in zijn bed op. „Gij hebt de kleine opnieuw tot u ge nomen, niet waar?” vroeg hij. „Ja,” antwoordde de grijsaard. „En waar is zij thans?” „Gélestine is gelukkig.” „Waar is zij?” hema •oherpen toon. ,,’l Kan van weinig belang voor u zijn thans te vernemen >»0, ik zal haar geen kwaad doen. Doch ’ndlen ik het adres van Géleatine kende, *°u ik hot openhartig aan den heer Bon- yel mededeelen, om zoo zijn stilzwijgen te koopen.” •A wees gerust, hij zal toch wel zw^- gen antwoordde Karei Fransen. „Indien hij er aan gedacht had u te «Taffen, dan zoudt gij thans reeds in wanden van het gerecht zijn gevalle" Toen het dag werd trad Jan Bondel de kaïher van den grijsaard binnen. Francosco had naar den eigenaar der woning laten vragen. „Wat hebt gij mij to .verzoeken?” vroeg deze. „Mijn toon heeft naar u en dok.ter Koens laten vragen." De gevraagde personen Meten niet op zich wachten. Karei Fransen was zeer aangedaan, doch deed zijn beat om zijn aandoening te onderdrukken en een kalm uilerlijk te bewaren. Pieter Koens trad op den zieke toe, onderzocht hem met de uiterste aandacht, doch sprak geen woord. „Heb ik nog te leven tot vanavond?” vroeg Johan. „Ik geloof het wel,” antwoordde geneesheer. „Die tijd is voldoende om mijn plicht te vervullenMijne boeren, ik moet een voorwerp van walging voor u zijn, en kendet gij mijn leven, zooals dat wer kelijk te, dan zou dat nog voel erger zijn. Doch ik heb vrede gemaakt met mijn va der Ook u, hesren, vraag ik vergiffente; u, mijnheer Dondel «omdat Ik gepoogd heb mij een gedeelte uwer fortuin toe te eigenen(Wortb vwwigt.) Doch ten tweede wordt door dezen toe- k i nderen be- De wel hun kinderen een goéde soliool op zoeken, waar de kinderen kunnen pro fiteer en van uitstekend onderwijs. Maar we meenen de opvoeding in het huis gezin. In het gezin toch komt do op voeding fai telijk eerst gloed tot hear recht Daar kan de vader toez'en on de karaktervorming zijner kinderen kan een moeder door haar zachtaardig karakter de kinderen leeren dat zij zacht moedig en rechtvaardig moeten zijn, dat ze de dieren niet mogen kwellen en het zwakke moeten beschermen. Jutet de opvoeding in het gezin heeft zoo ontzaglijk groote waarde voor jpugd En nietwaar, de jeugd te toekomst. Het tegenwoordige geslacht pens de zaken overgeven aan die karte ren. Eens zullez de draden van het be wind gelegd worden in de handen van die nu nog op de schoolbanken De gemeenten of provincies, zul len eens bestierd worden door kinderen, die thans nog aan moeders knie staan Directeurechappen en voorname pwten de leiding in het boerenbedrijf, en zaken, allee zal worden ovedgenomen door de jeugd van thans. Daarom heeft Nederland er recht °P, dat de opvoeding der jeugd behartigd zal worden als het voornaamste De roepstem gaat dus uit tot ouders en opvoeders: besef uw gewichtige taak, er* offer uw kinderen toch niet op aan uw genoegens. Opvoeden ia zulk een schoo ns taak, te schoon, dan dat zij verwaar loosd zou mogen worden. Dat de <xider- liefd* weer opbloeide en de oud-Holland- sohe deugden van huiselijkheid en gezel ligheid weer in eere mogen komen. wij vernemen, Vini Soestdijk aan H. M. de Koningin degedeeld, dat hij de opdracht om een Kabinet te vormen, hem door H.M. leend, aanvaardt. Een apart Ministerie van Onderwijt.

Schoonhovensche Courant | 1925 | | pagina 1