NIEUWSBLAD VOOR ZUID HOLLAND EN UTRECHT II öfficieele Kemiisgeviog. iES No. 5062 EERSTE BLAD. Bericht. Plaatselijk Nieuws BINNENLAND. FEUILLETON. De roode Tooverheks RIJ Dit nummer bestaat uit VIER BLADEN. Tegenstelling. Woensdag 23 December 1925 57* Jaargang SGHOONHOVENSCHE COURANT lag» uit post in Ingezonden ModedeettagM. ningwet: J. hap: J. R EU W. binnen van wt chappij an en ‘EIM 8. W. N. VAN NOOTEN, SCHOONHOVEN Uitgevers. Telefoon 20. Posich. en Girodienst 13763. waardevolle geleidelijke oorzaakt een len aan een de volgende d e getuig* e hoofdpijn, tot mijn vol* ie en weldra >ok aan mijn i, erken deze alle zweren het innemen van heb. Dit dan ook niet betuig hier uikster Uwer •el baat heeft, m algemeens iene dokters n de Tamine la drie weken IN VERBAND MET DE KERSTDAGEN ZAL HET EERSTVOLGENDE NUMMER VAN ONS BLAD VERSCHIJNEN OP MAANDAG 28 DECEMBER A.S. tor- en Rij kt: E. H. te Qist-Tamine ikt'. tri. 431 W. 0., allen ,der 2 d. sscberijwet: H. te Rot- 1 d. VteeMhfceu- wgambacht L, beiden Ie i van ieder 461 W. i. 1 d. Gemeente Bergambacht. beste neef en herinner u dat ik een beroep doe op al uw gezond /verstand, op al uw voor zichtigheid, arme moeigwjwalkbe van •t 458 W. nubs. 1 d e vallen wet: d., met be- dijstformu- te Utrecht, .wet: J. V. oven, ieder ird verkla- 'an het ge- 2 d., mot «slag geuo- XXIV. De wandeling te paard werd voortgezet en ook do samenspraak der beide edel lieden, maar deze laatste veranderde van onderwerp Anmbal de Rahon onderhield nu markies De Maixent over de stappen, t. 460 W. beiden te houden tot t Rijnvaart nde, 50 fr rdam, 100 M beiden rancs subs, m A. J. te ran elk ,50 Lke boete. t Binnen- Rottendam, bij die kribbe van Bethlehem. Het Leven schrijft in ieder menschen- hart zijn letters, onleesbaar voor hen, die niet studeeren willen in de school des Levens, maar van blinkend gaud en ge- De BURGEMEESTER van Bergambacht brengt ter kennis van wie het aangaat, inzonderheid van de in het Jaar 1907 geboren mannelijke personen, dat aangifte ter inschrijving voor den Dienstplicht moet plaats hebben in Januari a.s. Inzonderheid wordt daartoe gelegen heid gegeven op 6 Januari a s des v.oormiddags van 10—12 uur. Voor verdere bijzonderheden zie tnen de bekendmaking op het aanplakbord. De Burgemeestet voornoemd, J. A. A. UILKENS. Bergambacht, December 1925. polijst metaal voor/hen, die iedermaal sleuren maar de verborgenheid des le vens. En zoo gaat dan ieder menschenihart uit naar wat hoog is en verheven, heilig en rein, glanzend en stralend van schoon heid. Het Kind in de Kribbe, hoe klien is het niet. En toch is dit Kindje de Mensch, van God gezonden, de Godmensch om de wereld op Zich te nemen, om haar zor gen te vemlichten, haar vreugden te ver- mooien en haar dagen te omstiulen met wonderlijk hemellicht. Slechts zij, die detegenstellingen loeren zien en ervaren, zullen kunnen naderen tot deze kribbe. Enkel degenen. die hun hart zoo «zwaar voelen van leed, hun. ziel zoo val van droefheid om voorbijgegane smart of doorstaan leed zullen kunnen knielen in Bethlehem. Maar zij worden versterkt en zien van de groote tegenstelling in dit Kindje volkomen geworden deze won dere tegenstelling, dat het goddelijke en het menschel ijk e hier tezamen vloeien tot der mensohen heil. Moge ons allen een vreugdevol Kerst feest geschonken worden. 24 Als zij eohter in slechte handen zou vallen owngeieverd aan verderfelijke raadgevin gen, zonder de noodige krachtdadigheid te bezitten om er aan te weerstaan, had zij alle kan® ter wereld om een boosaardig- schepsel te worden, des te gevaarlijker, daar haar verrukkelijke schoonheid een volstrekt vertrouwen inboezemde. Wij zul len al spoedig zien, in welke dozer twee richtingen mevr, de Chavigny door de ge- beurtenissen moest gedreven worden Dit noodlot, onze lezers hebben het voorzeker reeds geraden, moest zonder twijfel den naam en de gedaante van den markies De Maixent aannemen. .Onnoozele Klaas door Jan Courage. Deze stukjes, bedoeld als aanvulling en af wisseling, hebben uitstekend aan het doel beantwoord, d.wuz., het publiek zoodanig te pakken gekregen door hel oercomisohe dat het van de eene lachbui in de ande re viel en in een toenemenden graad. Wij behoeven hierbij niet in details 'te treden, maar het geheel, de samenwerking en de grimeering, brengen ons bij herinnering nog in een vroolijke stemming. De muziokvereeniging „Harmonie” heeft door deze uitvoering getoond, dat zij niet alleen op het gebied der toon kunst er wezen kan, maar 'dat zij ook op het altaar van Thalia, haar zuster in het rijk der muzen, een benijdenewaardig of fer weet te brengen. Een geanimeerd bal besloot de uitvoe- Velen zullen zich nog wel den tijd herinneren ,toen er in bijna elk gezin ten platte lande een harmonika werd aan getroffen, die zeer geliefd was en waar op ieder naar de mate zijner bekwaam heid muziek wiet te maken Dat'instru ment da in den loop der tijden wat gemo derniseerd en eischt tegenwoordig meer bekwaamheid van den speler, dan vroe ger het geval was. Zij worden thans ac cordions genoemd, doch de inrichting be rust nog altijd op hetzelfde idee, al is zij iets meer samengesteld. Dat er thans ook vereentgingen van harmonikaspelens bestaan, ligt wel wat in den lijn van den tijdgeest, die nu een maal in het teeken der „vereenigingen” staat. In den loop van oen paar dagen ml al hier een concert worden gegeven door harmonikaspelers en het is aan geen twij fel onderhevig, of velen zullen, z ij het ook uit traditie, wel eens kennis willen maken met wat de Goudsche vereenmging „Excelsior” op dit gebied weet te pres toeren. 4. Is de Regeering niet van meening, dat definitieve besluiten ten deze zoo lang mogelijk moeten worden uatigeateid, opdat indien megelijk, vermeden worde, dat een aangelegenheid van zulk een gewicht ge prejudicieerd zou worden door demission- naire bewindslieden? welke hij ging doen, om hem zoo spoedig moge lijk. de volstrekte ontslaging te doen bekomen van de verantwoordelijkheid over zijn verleden, ondor den vorm van ineenherstellingsbrieven door den koning afgekondigd. Hij twijfelde op geenerlei wijze aan den goeden uitslag der pogingen welke hij ging aanwenden, maar hij vrees de zeer dat hij zou verplicht zijn zich naar Parijs ,te begeven om de vereffening dier belangrijke zaak te verhaasten. In af wachting besloot hij te schrijven aan den gouverneur der provincie zijn bloedver want, en aan den burgerlijken luitenant, zijn ondergeschikte, om te bekomen dat de vervolgingen tegen markies De Maixent voorloopig zouden geschorst worden. Toen de graaf en de markies dn het park terugkeerden, naderde een persoon met een. zonderling voorkomen, die met een paar buigingen den graaf begroette en hem vroeg even apart een paar woor den te mogen zeggen. Het onderhoud duurde niet meer dan een paar minuten, maar onderwijl be schouwde de markies met nieuwsgierig heid den man, waarmee de graaf zich onderhield, ’t Was een man van ongeveer vijftig jaar, zoo mager en zoo Ibeenderig, dat hij bij elk zijner bewegingen in ver- sohillende stukken scheen te zullen bre ken en dat men verwonderd was zijn been deren niet tegen elkander te hooren klet sen. Een smalle gebogen neus, stond in zijn plat en bleek gelaat, waarin een bree- de mond met smalle lippen, terwijl «iah ook twee sluwe oogen dn dat gelaat be vonden. De uitdrukking van dat gelaat was boos, sluw en schijnheilig. De graaf kwam weer naar zijn gast toe Wie was de zonderlinge man tooh, waarmee ge u nu onderhield, vroeg de markies den graaf. Dat is de meest eerlijke mensch ter wereld. Hij heet Lactance en is rentmees ter bij mij. Hij is ijverig en trouw en zeer eerlijk. Reeds op achtjarigen leeftijd kwam hij in dienst onzer famlie. Hij was Lekkerkerk, 23 Deo. De tentoonstelling van domprijzen voor de leerlingen der Zondagsschool „Geloof, Hoop en Liefde" bij gelegenheid van «het Kerstfeest, heeft zich, het slechte weer in aanmerking ge nomen, in een druk bezoek mogen ver heugen. De ouders hebben nu kunnen zien dat de dames onderwijzeressen veel van hun vrijen tijd beschikbaar stellen om het Kerstfeest, ook wat de Kerst feestviering betreft, goed te doen slagen. Door de Geref. Meisjesveroenigdng „Hebt de waarheid en den vrede lief” zijn over het afigeloopen jaar 140 stuks kle dingstukken verzameld, welke aan 32 ge- zinen zijn uitgereikt. Als leider bij den Bijzondere* Vrij- willigen Lantfetonm alhier is benoemd de de heer J. Kikstra. Mej. E. B. zou een paar zakken in de sloot uitspoelen. Bij de laatste zak gleed ze van den bant in de vrjj diepe sloot. Op ihaar hulpgeroep kwam een buurvrouw toesnellen, die het genoegen mocht smaken, haar op den vasten wal te brengen. Zevenhuizen, 23 Deo. Dinsdagavond hield de heer L. Penning, van Utrecht, in het hotel Vos, een rede over zijn reis ervaringen in Zuid-Afrika, verduidelijkt door lichtbeelden. De voorzitter, de heer K. Voogd, opende met welgekozen woor den, die betrekking hadden op den avond, de bijeenkomst. Daarna ging de heer Voogd' voor in gebed. De heer Penning hield een geestige in leiding over de reis naar Afrika, waar door de lachspieren bij het publiek nog al los kwamen. De gezichten der lichtbeel den, die wij op het doek te zien kregen, waren niet alleen interessant, maar tevens zeer mooi. De belangstellenden hebben dan ook zeer genoten. De zaal was tjok vol. Stolwijk, 23 Deo. Woensdag had in het café van den heer A Romein alhier een muziekuitvoering plaats voor de leden der vereeniging „Harmonie” alhier, on der direejie van den heer Nobel, uit Gou da. Correct, als wij dit onder zijn bekwa me leiding gewoon zijn, werden de ‘ver schillende nommera van het programma, meerendeela nieuwe, uitgevoerd en mot belangstelling volgde het talrijk publiek de uitvoering, die, ook al is men leek op het gebied der toonkunst, veel ite genieten gaf, door de mooie stukken, die door de werkende leden van „Harmonie” te ge geven. j Na thet muzikale gedeelte van het pro gramma werden wij nog vergast op een paar blijspelen, ten eerste „Een half uur tje in doodsangst” van Van Gogh, en kan zonder ten, in ver- 1 wetenschap 6lit-Tamin« i minuten. :nde: n 6 minuten 110 115 t 15 in 24 uren Dat beroep is oen bewijs van achting en van vertrouwen, waarop ik fier ben, antwoordde markies De Maixent op zeer ernstigen toon. Ik dank u er om en ik beloof u er mij waardig v^n Ie toonen. Vermindering sn beperking der bewa peningen. De heer Van Embden, lid van de Eerste Kamer, heeft aan den Mi nister van Finanoiëh, voorzitter van den Raad van Ministers, inzake de tot Ne derland gerichte uitnoodiging tot deelne ming aan de voorbereidende conferentie voor de vermindering en beperking der bewapeningen de volgende vragen gesteld: 1. Is de Regeering bereid, aan de le den der Staten-Generaal en aan de pers zoo spoedig mogelijk een afdruk te ver strekken van de tot Nederland gerichte uitnoodiging (met bijbehoorende stukken, als: reglement van orde, programma, vraagpunten e.d.) tot deelneming aan de voorbereidende conferentie voor bewape ning voor de vermindering en beperking der bewapeningen? 2. Is de Regeering van meening, dat aan de te ‘benoemen afvaardiging een in structie moet worden gegeven aangaande de hoofdgedaohten, die haar, zoowel uit nationaal ais internationaal oogpunt, bij het uitbrengen van haar adviezen te lei den hebben 3. Zoo ja, ia de Regeering berend, het ontwerp voor zulk een instructie spoedig te publiceeren? Ingezonden Mededeelingen. L.S. Nchenk even Uw aandacht ann wat op pagiua vier van ’t Tweede Blad gezegd wordt over AbdljsïroÖP den, dat zijn paard een sohielijken zij sprong deed. Twee millioen, riep hij, en (ik geloof de dat haar vader, de burggraaf Reginald de Rahon, gestorven was zonder eenge fortuin na te laten. Olympe rijk is. En gij bedroog u niet. Ziehier hoe De graaf verhaalde -aan markies De Maixent hetgeen men reeds op de voor gaande artikelen aangaande die zaak ge lezen heeft. Na deze uitleggingen Ver volgd ehjj: Ongelukkiglijk voor Olympe en voor u te de markies De Chavigny niet dood, en alhoewel hij een zestigjarig man is, kan hij nog lang leven. Nu, gezien dezen toestand, moet gij begrijpen welke gevol gen er te vreczen zouden zijn, indien er tusschen Olympe en u lietfdebetrekkin- gen moesten ontstaan. De ontdekking daarvan zou een waar schandaal ver wekken; de kwaadsprekerij zou zich er mede bemoeien en de lastering zou er zich al spoedig bijvoegen. Men zou zeggen, on danks al de moeite die wij zouden ge daan hebben om het te voorkomen, dat de gravin en ik ons huis leenen tot de betrekkingen eener bloedverwante met u; zelfs dan, wanner men ons niet als medeplichtige zou aanzien, zou men ons voor het minst van een onversohoou bare verblindheid beschuldigen. Overweeg deze beschouwingen, waarvan zij sinds haar eerste jeugd droomde, zonder het ooit ontmoet te heb ben. Alles gaat goed, zegde de edelman- bandiet in zch zelven, en. ik ben waarlijk een gelukkig man. Na het middagmaal -gingen beide hee- ren een rit te paard doen, teneinde ken nis te maken met de omstreken, die zeer sohoon en merkwaardig waren. Graaf De Rahon gaf bevelen en eenigo minuten daarna verlieten de twee edel- mannen het park, gevolgd door een knecht en gezeten op zeer schoone en vu rige paarden. Hoe vindt gij de markiezin De Gha- vigny?vroeg de graaf, het onderhoud aanknoopend. Ik vind dat zij haren bijnaam van „Schoone Olympe” ten volle rechtvaar digt, antwoordde de markies. En zij moet wel waarlijk volmaakt zijn voegde hij er glimlachend bij, om verrukkelijk te schij nen ondanks de verpletterende schoonheid der gravin, in welker 'tegenwoordigheid zij zich bevindt, Ik heb u al den raad gegeven op uw hart te waken, ’t Is in naam van de eer, dat ik u verzoek dezen raad te vol gen. Ik zal er zelfs bijvoegen dat ik u be zwoer alles te doen wat van u afhangt om Olympe op geenerlei wijze te laten ver moeden, dat gij voor haar iets meer dan gewone belangstelling gevoelt. Indien de markiezin er toe moest (komen u te be minnen, dat zou een onherstelbaar onge luk zijnl Niets desgelijks te vreezen, ik ver zeker het u, wedervoer de edelman-ban- diet. Tracht haar te behagen, stilaan, zonder haar ooit van een mogeljjk huwe lijk met iu te spreken; later zal zij een uitmuntende partij voor u zijn, want zij is schoon, volstandig en gloed, en, wat in dergelijke zaak niet te versmaden is, zij bezit twee millioenen Markies De ‘Maixeht sidderde zoo ge weldig bij het hoor«n dezer laatste woor- De morgen sliep snel voorbij. Nooit toon de de edelman-bandiet zich sierljjker, vroolijker, minzamer; nooit had hij zulke volkomen vrijheid van geest getoond. Hij sohe volstrekt vergeten te hebben in welken neteligen toestand hij zich nog be vond. Niemand ter wereld zou kunnen ge loofd hebben, dat het schoon hoofd van dien onbekommerden, geefltdriftigen edel- man, met zijn vroolijk woord en zijn gul len glimlach, een op prijs gesteld hoofd was. De gravin De Rahon bewonderde de x kommerloosheid van den markies en zij geloofde er het onfeilbaar bewijs van een zuiver geweten in te zien. Wat mevr. De Chavigny betreft, zij gevoelde zich ont roerd bevangen door gewaarwordingen, die zij zelf niet begreep. Elk woord van den markies vermeerderde haar geest drift en de vogelvrij verklaarde, die ver volgde, slechts door een wonder ontsnapt aan do kogels der boe. n, die h°m levend of dood, in de rechterlijke overbeid wil den leveren, scheen haar hoe 'anger hoe meer toe het volmaakte wezen te zijn, Prys der Advertentiön: Van 1 tot 6 regels 1.80; elke regel meer 0.20. Bij 8 maal plaatsing wordt de 8e plaatsing tegen 0.10 per regjel berekend. Voor advertentiën tusschen den tekst, waarbij ue kolommen breeder i\jn, wordt de drie voudige prys berekend. Voor meer plaatsingen, groot aantal regels on condities vrage men tarief. veroveringen door hem op de natuur ge maakt. Integendeel te het leven vol van onruist geworden. Niet de meneoh be- heerscht thans meer de natuur, maar de natuurelementen hebben heeraohappij over den mensoh verkregien. Wij worden meegesleurd en geslingerd in den gewel digen draaigang van het moderne leven. De uren vliegen weg en de maanden snellen ons voorbij. De dagen zijn zoo ver» vuld van allerlei zorgen en bezigheden, dat we geen tijd meer hebben tot over peinzing. Neen, trotsch Abethoefi de meneoh niet te zijn. Er zijn tegenstellingen weggenomen door de uitvindingen ongetwijfeld. Af standen zijn weggenomen en beletsels weggedaan. Maar er deden zich nieuwe tegenstellingen op, kensvereche beletsels voor een gelukkig leven zijn den mensoh kamen kwellen en afstanden, welke vroe ger niet bestonden, hebben zich nu doen kennen. Waar moet het heen, waar moet het heen met die in zichzelf voldane, in de pracht van haar wetenshap rondtuime- lende mensohheid. Ze heeft geen houvast meer, ze raakte haar stuur kwijt. Ze kan zichzelve niet weer-vinden in den maal stroom van conferenties en besprekingen, van uitvindingen en doelstellingen. Ze gaat te gronde als. 0, wereld, er te één tegenstelling, die zegen aanbrengt, inplaats van vloek. ET is één plaats, waar de stilte woont, en nochtans de beweging is, waar de rust heerscht en nochtans de onrust vrijen teo- gang heeft, waar de rijke en de arme el kander vinden en de duisternis en het licht 'tezamen mogen wonen, waar de droogte heerscht en nochtans de regen niet wordt gemist. Het is in Bethlehem, dat een worstelen de, tobbende en afgejakkerde wereld vre de kan vinden en rust, igerechtigluoid en rechtvaardigheid. In de schamele 'kribbe ligt de Koning. Dat te de tegenstelling tusschen rijk en arm. In de stilte die hier heerscht te de be weging der barmhartigheid dat is de tegenstelling tusschen stilte en beweging. Hier' is de rust van den volgeworden tijd aan de menschheid geschonken en toch kan *er het onrustige menschenhart binnengaan om gekalmeerd te worden en vertroost. Dat is de tegenstelling tusschen rust en onrust. Hier vindt de mensch de reinheid en de vreugde den Godmensch. Hier heerscht de droogte van den ver- slagene van geest en druppelt neer een regen van welbehageni in de menschen. Wondere, wondere tegenstellingen daar zoon van een armen man en had geen op voeding ontvangen. Hij was niets en wil de wat worden en leerde zichzelf dea nachts lezen en schrijven en verders kundigheden. Mijn Vader hoorde van zijn kennis, die hij zichzelf had verworven en deed hem bij zich komen. Het gevolg was dat Lactance meerdere malen zaken kreeg te verrichten, Mijn vader twijfelde toen aan de oprechtheid van zijn rentmeester en gelaste Lactance om dien rentmeester na te gaan. Twee maanden waren voor Lactance voldoende om mijn va der de duidelijkste bewijzen te geven, dat de rentmeester zeer ontrouw was. De be drieger werd aan de deur gezet en de bra ve Lactance in zijn plaats rentmeester. Dat te nu vijentwintig jaar geleden en'in dien tijd heb ik nooit trouwer man ge kend dan hij. In den loop van dit gesprek was het kasteel bereikt en vertrokken de beide heeren naar >hun kamera. De markies vond in zijn vertrek Lazarus reeds op zich wachten. Niets nieuws? vroeg hij hem. Niets, mijnheer de markies. Maar de rentmeester I^actance draait steeds om mij heen om mij te ondervragen. Hij te voor het minst zoo nieuwsgierig als de hoeren onderzoekanéchters van het jus titiepaleis. Hal wat dien Lactance betreft, ik heb hem gezien bemerkte markies De Maixent en ik geloof dat hij een huiche laar is, die Sinds vijfentwintig jaar hier iedereen bedriégt. Hij veinst een vroom christen te zijn, hij kwijt zich voorbeeldig vnn al zijn godsdienstige pkhten, ten min ste in het openbaar en daardoor is hij verheven boven alle verdenking. Mijnheer de markies te dus van mij ne moeniingl Welke eer voor mijl mompel de Lazarus. Nu zou ik mijn hoofd ver wedden togen vijftig goudstukken, dat ik mij niet bedrogen heb, en ik zou zeker zijn van ze te winnen. Ziehier Wat er gedaan moet wor- Deze Courant wordt des Maandag»-, des U oentdags- en des Vrij dag middag» uit gegeven. Prijs voor Schoonhoven per 8 maanden 1.25, franco per post in Nederland 1.50. Over het abonnement wordt in de eerste maand beschikt Men kan zich abonneeren by onze Agenten, Boekhandelaren en Kantoor houders. Er zijn op ds wereld zooveel tegen stellingen. Lioht en duister, vuur en water, regen en droogte, stilte en beweging, rust en rumoer, rijk en arm, gejaagdheid en kalmte en zooveel meer. En de mensch beeft gepoogd de tegen-, stellingen te bemantelen, hij trachtte ze te ovenbruggen. Tegen de duisternis vond hij het lioht uit, tegen stilstand behoedden hem de stoom en de ekwtriciteit, tegen de droogte maakte hij besproeiingen op het veld, tegen de armoede werden maat regelen van socialen aard genomen. Tro'sdh op zijn kunde te de piensoh en hij prijst zichzelf gelukkig, dait hij de na tuur aan zich onderwierp en daardoor 'het leven kon veraangenamen. Maar heel diep in tz’n hart leeft -tooh het besef, dat hij zoo groot niet is, als hij wel schijnt. Er is geen reden voor den mensah om trotsch te zijn. Hij deed er negentienhon derd jaar in de huidige tijdsrekening over eer hij den stoom ontdekte. Voor de uitvinding van het rijwiel had hij bijna tweeduizend jaar noodig even als .voor de elektriciteit. Neen, zoo heel groot 'belooft de mensch zichzelven toch niet te wanen. Ook werd hij niet gelukkiger door de

Schoonhovensche Courant | 1925 | | pagina 1