NIEUWSBLAD VOOR ZUID HOLLAND EN UTRECHT I V-ljdag 5 Februari 1926 No- 5079 58' Jaargang EERSTE BLAD. Plaatselijk Nieuws. -< FEUILLETON. Dit- nummer bestaat uit DRIE BLADEN. ind. Pwuïto Zilveren Bruiloft- De roode Tooverheks Telefoon 20. Zoo INGEZONDEN MEDEDEELING. 4 op b. Spekanij- >ud 64 J-, L.Ax., oud 5 j. enM Schakel en j. m. ran 21—31 A ngste en A. van S. van - Neeltje, xrmeulen.— oeve en N. van. J. A- van J. de ■rerarda Ja- W. H. Ai nu Kruis, nuttig en onmisbaar wenk ver- Met Ter sop iwin-zangeres Haar i dor Wer- jn. Jan Tong en J. J. Hoeijen- 'otnende te W. Noor- :je, d. van 23 j. (Tail ud 23 j. H. Alphe- i-tig te rijn Abbcn dat G. XI ek, oud 21 P. Stin kaard, oud oud 28 j meel, oud dij.— loot van- P. eebtgenuote oud 68 j van Bre- K. van der 01 in 1 15 Februari. iets te zeg- toch, ik kaa voor mijn -twarken. Ik oen revolver oud 77 j., Een leven- vrouwelijk ng en J. Bij ad v« voud iud 86 j. we van S. i, oud 77 j., t die senuw- excuue was loeten hoa- n eahot kon- e daad van gemotiveerd, inden, vroeg is der rvcht- SGHOONHOVENSCHE COURANT VAN NOOTEN. SCHOONHOVEN Uitgever». Posten, en Girodienst 13763 J. KI. Muil- vwdeiF.gde, 9ttg mensch. ditie (kunnen zijn toe rond gesard. >ij hem aam- i ook alleen wegens diet schuld. Kan en, dam be- i de omstan- len van de tdedagung en n reahtsver- J. J. Jager z. van E. Johanna rg en M. den Hammer en d. van A. nnie, d. van der Ham. aman en J, gel meertr 0.20. berekend’ Voor wordt de drie- •1b en oondities 0 per breeder aantal des Vrijdagmiddag» uit- franoo per post in id beschikt. en Kantoor- d. van T. lohanna, d. Tennis, en Berg en 1. de Bruijn Jacoba d r. Potuijt— de Wil en Tot voorzitter en secretaris van do commissie tot wering van schoolverzuim in deze gemeente, zijn voor het jaar 1926 gekozen de hoeren M. S. Kreft en E. J. Mijjnon. Alblasserdam, 5 Febr. Alhier Is men van rijkswege begonnen een kade te leg gen in den polder Ruigenihil, langs de Molen, waarna dan dat betrefifenide ge deelte zal worden volgespoten. Naast het verblijdend verschijnsel, dat hier nijvere handen weer werk vinden is (het voor de bewoners Hoogendijk West en Zuider- stek zeer jammer, dat niet de regeling van werkzaamheden zoo kan-werden ge troffen, dat zij in de toekomst waitorvrjj kunnen .komen. Slechts een klein gedeel te blijft nu nog open, oorzaak waardoor de bewoners telkens het gevaar loepen het water in hun woningen te krijgen. bij ons volk. De moeders in ons land spre ken er over alsof het hour eigen dochter is en verheugen rich in den voorspoedigen wasdom van ons vorstenkind. We zijn er van verzekerd, dat zij van haar moeder leert de Hollandsere deug den van ingetogenheid, emst en degelijk heid. Waar een moeder voorgaat, daar is het een dochter lichtste volgen. Is het wonder, dat rwo trotsoh zijn ons zilveren bruidspaar. Neen, het is geen wonder. Mogen Oranje en Nederland samen in <de tomende twee- de kwart-eeuw doormaten tijden van voor een woord van warmen dank gebracht spoed en zegening. Mogen allerwege in ous vaderland en in Europa de .toestanden beteren, opdat de toekomst van vorsten huis en volk rijker en gelukkiger moge zijn dan in de voorbije vijf en itvrantig jaren. Maandag is het feest op Höt Loo. En wij, wij vieren het mee. Polsbroek. 5 Febr. Burg, en Weth. heb ben bekend gemaakt, dat op Woensdag 17 Februari a.s. des v.m. 8.30 uur, ten 'huize van den gemeentegeneesheer de ge legenheid izal zijn opengesteld tot kostcloo- ze inenting of herinentlng van kinderen. Ree uw ijk. 5 Febr. Behalve de roods genoemde giften voor de getroffenen in den poldor de Broekvalden en Vetten broek, zijn er met 3 Febr. j.L nog inge komen f 300 van de gemeente Woubrug- ge, f 45 van het Steuncomité voor den Watersnood in de gemeente Gouda, f 10 als nagokomon gift van de cohooto in do gem. Stolwijk, f 10 van den heer- G. de G. te Bodegraven, 7 van den secretaris der gemeente Bodegraven, f 151,25, zijnde één derde van .de collecte, gehouden in de kedk der Ned. Herv. Gemeente van Hazerawoude en f 2,50 van een onbe kende to Hazorswoude. Het aantal ingeschrevenen voor de Nationale Militie, lichting 1927, bedraagt alhier f 49. Voor het tijdvak van één jaar is aan den milicien G. J. Vonk van de lichting 1926, wegens kostwinnerschap vrijstel ling van don dienst verleend en .zijn de lotelingen J«, van Dijk en W. Smijt, even eens van de lichting 1026, voor 'goed vrij gesteld van den militairen dienst. Tot voorzatter en secretaris van Prijs der A d vertentién: Van 1 tot 6 regel» 1.80; elke regel 8 rmial plaatsing wordt de 8e plaatsing tegen f 0.10 per regel 'ertentión tusschen den tekst, waarbij de kolommen breeder zijn, idige prys berekend. Voor meer plaatsingen, groot aantal regel vrage men tarief. voor zijne gratis medewerking. Wij zijn er van overtuigd, dat deze avond in dankbare herinnering zal blij ven yoorüeven. De collecte voor het zwak ke bind ten plattelands bracht f 90 op. Toén de knecht van den (landbouwer Burger in den Prins Alexander Polder met een driewielrige kar, (bespannen met twee paarden, uit het land kwam, wilde het ongeluk, dat do paarden op hol sloe gen. De knecht kwam er goed af. De .paar den kwamen, doordat zij de werf van B. op wilden gaan, dn een stoot terecht. Al les was spoedig zweer in orde. Een weinig materieels schade, Woensdag j.l. te twee uur, geraakte de hooiberg van den landbouwer J. Ver borg in brand. Spoedig werd om de mo tor spuit gestuurd, Tot den avond moest de spuit dienst doen om de woning te behouden. De oorzaak is. dat de kinderen van V. onvoorzichtig geweest zijn met lucifers bij het hooi. Noordeloos, 5 Febr. De collecte ten be hoeve van den watersnoodramp heeft in deze gemeente pl.m. f 600 opgebracht en te Hoornaar f 587,45. Deze week geraakte de motorfiets van dien veearts Goedhart in brand. Door op de fiets flink zand te strooien, werd het brandje spoedig geblusoht. Verzeke ring dekt ook hier de schade. Door den heer Huisman, Rijkszuivel- oou'Sulent, werd alhier een bespreking ge houden over het bereiden en gebruik van Rijnculluiur voor die 'kaasbereiding Ver se billende kaasgebreken werden bespro ken terwijl spr. verschillende vragen be antwoordde. Het was een leerzame avond. De opkomst was echter gering. Voor de afd. Noordeloos der Z.-H. Vereenrging Het Groene Kruis trad alhier op Dr. Sleeswijk, uit ’s-Gravenhage, over het onderwerp „Drinkwater”. De spreker verduidelijkte zijn rede met lichtbeelden. De zaal was flink bezet. Spr. besprak de gevaren, welke aan slecht drinkwater ver bonden waren en bepleitte de wensohelijk- heid voor het tot stand komen van een waterleiding. De rede werd met aandaolit aangehoord. De machinist van het stoomgemaal Grj V aard de heer H. den Hanig, kwam zoodanig met zijn hand tusschen een machine, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. De duim van de hand is geheel misvormd. Bij het gemeentehuis zal thans ook een electrische verlichting worden aange- braoht. Dit zal zeker ten goede komen aan de straatverlichting. Bergambacht, 5 Febr. Dje begroeiing voor het Algemeen Armbestuur alhier bedraagt voor 1926 in ontvangsten f 8631 en in uitgaven f 10.797,69, alzoo een tekort van f 2166,09. Tengevolge van do mist had giste renmorgen alhier een aanrijding plaats tusschen de auto van Dr. Zieletna en een melkwagen in Benedenberg. De auto werd vrij i hevig beschadigd, doch persoonlijke ongelukken hadden niet .plaats. Op den Dijklaan alhier had Woens dagmorgen een botsing plaats tusschen. de autobus van Roos, van Lekkerkerk, en dq vrachtauto van dén graanhandelaar A. Schouten alhier. Beide auto’s kwamen gedeeltelijk vernield uit den strijd. Door den schok viel een vrouw in de autobus door een ruit, doch werd niet gewond. Beide voertuigen zijn overgebracht ter herstelling naar de garage van Tertouw en Knape alhier. Bleskensgraaf, 5 Febr. In de vefflgade- xing van de Commissie tot Wering van ctahoolverzuim werd tot voorzitter herbe noemd de heer G. Tukker en tot secreta ris 4e heer J. van der Linden. In het af*- geloopen. jaar kwam geen enkel ongeoor loofd verzuim voor. Boor den gemeenteraad is afwijzend beschikt op het verzoek van de R.-K. Ver- eenigimg tot bestrijding der T.B.C. ,3t- Ludwina” te Schoonhoven om subsidie voor haar instelling Alhier is opgerioht een Watersnood- cotnité, die zich belasten zal met het <in- munekm van gelden voor de slachtoffers. Zevenhuizen, 5 Fehr. De afd. van het Groene Kruis hield een propagandaavond De voorzitter, de heer Klinkhamer, opende de bijeenkomst, die door bijna 400 be langstellenden werd bijgewoond. In de eerste plaats werd vertoond de Groene Kruis-film. Wij rullen niet uitwedden over de film wat zij te zien geeft, dit is ruim schoots dn dit blad afgedaan. Ieder was er ten zeerste over voldaan. De heer Bak ker uit Voorburg hield een mooie rede, waarin hij deed uitkomen, hoe het Gróe- In, dis, tosn heel dronken ano op de tem toen een ven. Derge- ?las bier, om ifé te TOOT- Maandag is bet feest op Het Loo. Een bruilof taf cost. Het 25-jarig huwelijksfeest van Konin gin Wilhelmina en den Prins der Neder landen wordt dan herdacht. Dit feest izal niet in zoo wijden kring •n zoo uitvoerig gevierd worden als ruim twee jaar KsUdeu het 25-jeril rejeeriaee jubileum. Maar toch zal heel de Nederlandsche natie, met de Landsvrouwe meeleven op dien diag en zal er een danktoon in het iiart van duizenden bij duizenden land- genooten zijn, dat aan het vorstelijk echt paar het voorrecht geschonken werd êen kwart eeuw met elkander in den echt te zijn verbonden. Er ‘is een innige band tusschen vorstin en volk, die slag op slag op hot duidelijkst uitkomt en vooral in tijden van ontroering of gevaar (schitterend wordt belicht. Een Moeder van Haar volk heerflt de Koningin altijd willen zijn. Zij was een van de eersten als er nood te lenigen viel. Ze trad op met beslistheid in tijden van druk. Het Nationaal Steuncomité werd in 1914 op haar initiatief samengeroepen en de getroffenen in Borculo en in Noord- Brabant, in Overijssel en in het kliene dorpje Zeeland, kwam ze vertroosten, niet verzuimende om ock daadweitkelijk te steunen. Zij, die de Koningin van rnbij kennen, spreken met ontzag over haar groote wijsheid, welke ze paart aan teerheid van karaktefl Van een lid van Ged. Staten eener provincie hoorden wij eens, dat bij de jaarlijksche audiëntie, welke H. M. tel kenmale aan Gedeputeerden der verschil lende gewesten geeft, haar groote kennis van naken steeds blijkt. Zij weet over al lerlei onderwexpen, de bepaalde provin cie betreffende, te oordeelen, vraagt im mer naar den stand van een of andere kwestie of bedrijf en houdt zich uitste kend op de hoogte met wat er in het land en daarbuiten gebeurt. Daarom heeft zij het hart van het volk. En daardoor ook is te verklaren, dat Maandag het vorstelijk huwelijksjubileum herdacht zal worden met dan'kbaarheid. ridit voor de lijdende menschheid. volle aandacht werd spr. gevolgd, afwisseling zong de mej. D. Verroen uit Rotterdam, zang voldeed zeer en een nummer moest worden herhaald. -De pianobegefeider, de heer Van Bovenhuizen, ook uit Rotterdam, gaf eersteklas muziek 'daarbij. Bij het sluiten bracht de voorzitter dan ook mej. Verroen allen dankwoor haar mooie zang die zij zoo geheel belangeloos gegeven had en Ixxxl tiaar een prachtmand mot bloe men aan Ook de heer Bovenhuizen werd Wat w.il dat zeggen? vroeg hij dan. Een 'Stem, die in ’t geheel niet stotterend meer was, antwoordde: Dat wil zeggen, mijnheer de markies dat mevr, de gravin de Rahon veel mpeite aal hebben om mij te herkennen, aapige- zien gij zelf mij niet herkend hebt. Simone Raymond stotterde de mar kies, zoozeer verwonderd over do stout moedigheid als over de behendigheid zij ner medepplichtlge. Ik zolfwat dunkt u van de persoons verandering? Markies de Maixent boog hot hoofd. Hal beste Simone, sprak hij, gij zijt in uw vak een volmaaiktiheid. Wie u tot medewerkster heeft, is er zeker van zijn doel te bereiken. De marknes voerde Simone Raymond vervolgens naar (het bed, wees haar op tiet beweginglooze lichaam van Julie Obado- rant en zei de; „Lijkt deze niet op .gravin de Rahon?” Zij is hot sprekend, moet dit arme kind dus sterven? Zij heeft niet veel mow noodilg om’ te sterven, haar lichaam is veel verzwakt door een borstkwaal en plotselinge ont- nooring heeft het overige gedaan om het lichaam te sioopen. - En de gravin komt morgen, vroeg Simone. Ja, die komt morgen. Beiden verlieten de kamer, waar Julie nog altijd bewusteloos lag. De majnkicB ging de adhiterdour uit on begaf zich tiaar den kiemen tuin, waar oen menigte ro zen stond. Met zijn dogen begon hij ro zen af te snijden .bij heale bossen tegelijk, zooveel, dat hij zo bijna niet kon dragen. «mm- vuMwn Met dien last klom hij naar de kleine Ll,'haar bril, hamer on bestrooide het bed van JuMe en Een paar seconden keek de markies 1 do vloer der kleine kamer mot rozen, zoo- haar met stijgende verbazing stilzwijgend j dat hot 0011 prachtig rozontapijt werd in aan, tevergeefs zoekend dio ptotsalinge de 'kamer. De geur wap zeer sterk, verandering uit te leggen. Ha, meesmuilde Simone, ik begrijp fanqari B. Vonk en Buit en B van D de n Arie, z. fland. erbeng, oud ilingon. ins, oud 75 - P. Muis, Een le- 1 van Beu- )p Woensdag 7 Februari -1901 was het Den Haag een groote drukte. Een enorme menschenmassa bewoog zidh op de straten om getuige te zijn van het hu welijk van het jonge bruidspaar, voor- soover de buitenwereld daarvan zou be merken. De eenvoudige plechtigheid van hert burgerlijk huwelijk had plaats in do Wit te Zaal. Daarna werden de rijtuigien aflgeroepen. De rijtuigen der vorstelijke gasten waren bespannen met zes paarden. De gouden koets waarin het bruidspaar plaats nam, was bespannen met acht paarden, werd maar de kerk gereden. De Hofprediker Dr. Van der Flier haeld een toespraak naar aanleiding van do woorden: „Verhef Gij over ons het licht van Uw aanschijn, o Heer”. Na voorto- zing van het huwelijksformulier en hert beantwoorden van de voorgesoh reven vragen, knielde het vorstelijk paar en sprak de hofprediker den zegen uit, waar na de gansohe gemeente de vier laatste regels van Gezang 96 aanhief. Ten slotte werd aangeheven „Waar liefde woont, gebiedt de Heer den Zegen”. Tusschen dichte hagen van menschen door reed de stoet naar het Paleis terug, waarin d^ Witte Zaal een cour van gelufawensohen plaats vond en ten slotte een dejeuner- gala werd gehouden. Per extra 'trein ver trok het jonge echtpaar naar Het Loo, Waar een geestdrift voile menigte hen wachtte. Waar is Simone? vroeg de edelman fiaar op barschen toon, na naar een paar seconden onderzoekend aangekeken te heb oen. Simone ia verplicht geweest zich te verwijderen, mijnheer de marklies, ant woordde de oude, maar wees niet onge duldig zij zad niet lang afwezig zijn Do zen. nacht neg zal zij hier terug zijn, gij moogt er op rekenen, in afwachting ver vang ik haar en gij moogt volkomen ver trouwen in mij hebben, zoo goed als in Simone zelf. Wie zijt gij dan? Ik ben de oudste en de beste vrien din van Simone. Zij heeft geen geheimen voor mij. Zij verbergt mij mets, mijnheer de markies, zoomin als aan Franooise Arzac. De oude vrouw onderbraA opeens haar rede en Julie aanduidend, vroeg zij: Maar zeg eens, wat scheelt dat jon ge meisje? men zou zeggen, dat zij vallen gaat. De markies keek naar zijn jonge gezel lin en zag, (inderdaad, dat zij block ge worden was als een doode en zich nog slechte mot groote moeite eendgszins recht houden kon. De terugwerking van de ontroeringen, welke het meisje onderslaan had, deed zich geweldig gevoélen. Hare te Jarig overspannen zenuwen verraadden haar en haar zwakheid was nu zoo groot, dat zij bijna in bezwijming viel. Jute, riep de markies, wart scheelt u? Het arme meisje beproefde een ant woord te stamelen, maar slaagde niet. Zij drukte haar handen op h^ar bonst als om te toonen dat de kwaad daar huisde. Als de edelman zich niet gehaast ihad om haar met beide handen bij de schouders vast te nemen, zou zij machteloos ate een doode op den eteenen vloer gevallen zijn- Er moet frisch water gehaald wor den, riep de oude vrouw. H Is nutteloos, antwoordde de Mai- xant. Neem mijn paard, todd het naar Deze Courant wordt de» Hfaandaji*-, de» Woemdag»- en gegeven. Pry» voor Schoonhoven per 8 maanden 1.25, Nederland 1.50. Over het abonnement wordt in de eerste maanc Men kan zich abonneeren by onze Agenten, Boekhandelaren houders. 41 ’t Was het verlaten huis, onlangs door den markies de Maixent aangekocht. Een zwakke lichtstraal, die door de spleten van een vensterluik drong, duidde aan, dat, ondanks het gevorderd uur, iemand in die woning waakte. Wij zijn aangekomen, zeidê de mar kies. 0 hier zal men ons toch niet in het huwelijk vereenigen, vroeg Julie, ver schrikt bij het zien van de ongemeene ver latenheid en de afzondering dier sombere woning. En bevend keek zij in diet rond, met haar angjstigen blik de duisternissen trachtende te doorboren en te vergeefs een tweede woning zoekend. Neen, liefste Julie, antwoordde de ellendige booswoht; maar in deze woning zult ge het overige van den nacht door brengen, onder de bewaking van een vrouw, waarin ik een onbeperkt vertrou wen heb. Terwijl gij hier eenige rust ne men zult, zal ik alles in orde’ brengen en met het aanbreken van den dag zal ik u, bier dichtbij, naar het stadhuis geleiden, waar ons huwelijk zal worden gesloten. Julie voelde bij het hooren der woorden van den markies ails (bij tooverslag hert zoo zwaar en drukkend gewicht, dat haar sinds zij Saint-Jude verlaten had op het hart woog, verdwijnen. Zij dacht nog en kel aan haar huwelijk en haar, geluk, dat haar vader, na eenige in angst door gebrachte uren, den volgenden dag met haar zou dealen. Markies de Maixent was van zijn paard gestegen. Hij nam het meisje in zijn armen, naderde het afgezonderde huis en klopte driemaal op de deur. Een oogenblik bleef alles «til binnen de Deze heriinneringien zijn goed om nog eens op te halen. Thans zijn de toestan den zoo heel anders dan toen. De maat schappelijke orde is geheel gewijzigd. In de verhoudang van vonsbeti .tot volken kwam zoo groote omkeering, In zoo heel veel landen werd de regeeritigsvorm ver anderd en binnen onze grenzen toeft nog een balling, gevlucht, toen zijn troon in eenstortte. Als we dit overdenken, dan is er toch veel, dat ons dankbaar doet zijn. Ook ons land gaat door den druk heen. Ook ons wordt veel leeds aangedaan en we weten niet waartoe. We stamelen tevergeefs het waarom. Het antwoord blijft uirt. In staat kunde en maatschappij ós beroering. Een regeeringsensis, waarvan het einde thans nog niet te zien is, houdt het volk bezig. Werkloosheid en «armoede noodzaken tot maatregelen, die dn tijden van voorspoed niet genomen behoefden te worden. De verwikkelingen op elk gdbied worden steeds fcwaarder. Wél is er verschil met vijf en twintig jaar geleden. Doch, wat er ook verandere, (het groote feit bleef: Nederland en Oranje, ze bleven één. Door geen wankeling gestoord, stónd de troon van Oranje tol op dezen dag. En do waardige nazaat van Oranje mag Maandag herdenken dat zo temidden van dit volk 25 jaren van .Luwelyksgaluk smaakte. Over den Prima kan uiteraard niet zoo veel gezegd worden. Hij staat buiten de regeering en kan zich krachtens zijn po sitie niet inlaten met eeruigerlei werk van staatkundgen aard. Maar op verschillend gebied we noemen alleen maar het Roode Kruis heeft hij getracht zich verdienstelijk te maken. Personeel uit zijn omgeving beweert algemeen, dat hij humaan is voor wie on der hem gebteld zijn. In dit opzicht geeft hij dus een voorbeeld, hoe do sociale kwestie op te tossen ia: toenadering van de beide partijen van werkgevers en werk nemers en de een zich niet 'uitnemender achten dan de ander. De Prinses viert het feest van haar Koninklijke ouders mee. Prinses Julóana met haar heerlijke jeugd is zeer populair. den stal, waar gij het 'vastbinden zult en bekommer u om den toestand van dit meisje niet. ponder een woord te spreken, noch de minste bemerking te doen, gehoorzaamde do oude gedwee aan het ontvangien beveó; zij ontving uit de handen van den edel man do teugels van Kébir en begaf zich met het dier naar de aangeduide stalling. Julie, bijna van aille leven beroofd, was achterover gevallen in de armen van den markies. Deze laatste trok uit een zijner zakken een fleschje, dat een rood en doorschij nend vocht inbield; hij ontkurkte het en hield het .een oogeniblik onder den neus van bet jonge meisje, dat licht sidderde, aanstonds daarna glimlachte zij, alsof zij aangedaan werd door een verrukkend ge voel en zij viel geheel en al in zwijm. Deze uitslag was ongetwijfeld door den edehnan-bamidiel voorzien, want hij scheen er zioh in het minst niet over te bekom meren. Met de eeno hand do lamp nemend en en mot de andere Julie Ghadorant van den grond oplichtend, klom hij don trap op In de kleinste bovenkamer trad marj kies de Maixent binnen. Hij legde het li chaam van hot arme meisje op (het bed, zonder gordijnen, en keerde zich om ten einde de plaate to verlaten, (maar /hij kon zioh niet beletten een beweging van. ver rassing te maken, toen hij, op den dorpel, de oude vrouw bemerkte, die nu veel igroo- ter eoheon dan daar aanstonds. Zij hield zich nu recht; haar hoofd omwonden met een groeten rooden dook, schudde niot moer en haar handen hoef den niet aooals daar aanstonds; haar.go-’ laat wias nog altijd bleek en gerimpeld, haar houding vast en stout, en haar oogen i fonkelden achter do glazen van '1 ind 23 woning, aisof er zich geen enkul levend we zen in bevonden had. Eindelijk vernam hij een licht gerucht van voetstappen langs den binnenkant der deur en een stotterende stem, die de markies voor de eerste maal van zijn leven scheen te hooren, vroeg: Wie klopt hier zoo laat aan? Ik ,de meester, antwoordde de edel man. De meester, dat ia al spoedig ge zegd, (hernam dezelfde stem; maar slechts een enkel persoon heeft recht op dien ti tel. Ik ben die persoon. Hoe heet gij dan? De markies de Maixent. ’t Is goed, wacht een oogenblik, mijn heer de markies. Ik ga open doen. De verbazing van den markies steeg ten top. De stem, die hij gehoord had, moest die zijn van een oude vrouw en kon vast en zeker die van (Simone Ray mond niet zijn. Waarom had dan de ge wezen kaartlegster van de Lantaarnstraat te Parijs haar post verlaten, en wde had zij gekozen om haar te vervangen? Markies de Maixent «telde zich deze vragen op het oogenblik, dat de deur ge opend werd. Op den dtrempel, met oen kleine lamp in de hand, verscheen een oude vrouw met het zonderlingste (voor komen. Ze scheen 'half gebogen onder den last der jaren en was door een bijna aan'houdend beven aangedaan, terwijl zij niet dn staart scheen haar gedurig schud dend hoofd stil te houden. Een groote roode zakdoek om haar voorhoofd ge bonden en van achteren neerhangend, overdekte het 'haar en gaf oen grondachti- ge tónt aan haar met duizenden (rimpels doorgroefd verwelkt gelaat. Een slechte bril verborg gedeeltelijk ha re oogen. In één woord, zij was een «onderlinge oude vrouw, indaad, eerder zonderling dan vreeswekkend. S. W N XI XI XI XI

Schoonhovensche Courant | 1926 | | pagina 1