J Kbodi steeds Uw orfiKelen in „flnze Ulinhei SCH00NH0VENSCHE COURANT. Dames-, Meisjes- en Kinderkleeding BLESKENSGRAAF - - Q0U£la Specialiteit Elegante Pelterijen, Hoeden Stoffen en Fluweelen «SwSö I1 Prima kwaliteiten en afwerking Lage doch vaste prijsnoteering Katoengarens Arkelsiraat Gorcum Je kan beter 'n dag zonder eten aan'n dag zonder Probeer»'t mctofr niet,-maar koop ze bijtijds NIEUWSBLAD VOOR ZUIDH0LLAND EN UTRECHT van Vrijdag 8 October 1926 - No, 6182. DERDE BLADT binnenland. GEMEENTERAADS VERGADERINGEN Plaatselijk Nieuws Gemengd Nieuws. A.JP'3 amandeltjes» PUDDING Rechtzaken. In elke prijslage brengen wij een zeer groote en schitterende sorteering De Nederlandsche Justitie en Politie verliezen hun volle leggings- schap over de Wester-Schelde, bij goedkeuring van het Verdrag met België. Zoo zal bij aanvaring met' een voor Antwerpen bestemd schip onder geen omstandigheden beslag op het schuldige schip kunnen worden gelegd. Nederland zal op zijn eigen Schelde minder rechten hebben dan zelfs op de open zee. Heden extra aanbiedingen In Antwerpen kan oorlogshaven worden en wat Belgische oorlogs schepen op de Schelde mogen doen, wordt niet in het tractaat geregeld. Waar blijft onze neutraliteit, indien België in internatio nale verwikkelingen geraakt Wie zich de moeite neemt na te denken, wat aldus de toekomst kan brengen, verzet zich 'tegen een dergelijk Verdrag, dat niet bevorderlijk is voor den algemeenen vrede. VRAAOT STEEDS VAM DEM BERG'S (merk het Vischje) St, Anthonjestraat II Mhkh/((u STeuffe Markt Gouda bestaande ail 2-pertoons Bedpelaw en 2 Russens Voor 19.S0 een zeer mooi Wolltn lantaale Deken Voor 17.50 een dik 2-persoons Oeslikl Deken Voor 11.25 een bijpassend Ondersprei Tar «alaaanhid va» kat lOO larM bwtm «ar firma HOU «I bO aaakooo 50 K.O. Oditendvoeder d 19.50 ol 50 K.O. Elermeel i 18.00 drooovoerbak gratis Grootst, Meublleer-lnriehtlng, Bodden, Karpetten Eigen werkplaat! Aankondiging tchsspvsartstrsmmlngen. C*d. Staten 'van Zuiid-HaHand hébben aan B. au W. deir gemeenten in die pro- Tin de een circulaire gericht, -waarin aij, toot zooveel noodig. veraoeiken namen» den minister van waterstaat, aong te dragen, dat se aankondigingen van scheep vaartstremondingen, waarvan vergunning van B. en W. wordt vereisaht, steeds zoo tijdig mogelijk op ruime «eohaal geschieden an dat deze berichten beknopt, duidelijk en volledig rijn, en too mogelijk een op gave bevatten van het tijdstip, waarop de stremming vermoedelijk aal eindigen. Wsgbelastlng. Da Nedarlandsohe Veroeniging Do Rijwiel- en Automobiel industrie heeft aan de Tweede Kamer ver iiooht, bet ontwerp-Wegbolastingwet al leen aan te nemen, indien: de belasting naar evenredigheid ver schuldigd sol xijn van den eersten dag der maand ai, waarin de belastingplicht ia aangovamgën; b. ook de ;?jg. poarden-traotie als object der weggeldbelasting sal worden aange- Mlnlsterlsel bsxosk. De waterstaat 'heeft. vangeaeld van een refe rendaris van zijn departement, benevens ran de heoren Van Vliaaingen, hoofd ingenieur. en Van der Bruggen, ingenieur bij den rijkswaterstaat, een bezoek ge bracht aan de Haven te Hardingen en deze in gezelschap van B. en W. van Har- Lingen bezichtigd. In geaelsohap van het Eerste Ka merlid Haffmana heeft minister Kan het landbauwhuis te Roermond benacht, waar hij srich Het voor lichten over de organi satie van den Limburgadhen Land- en Tuinboruwlbond. De r-k. Landbouwschool werd eveneens bezochtde directeur leid de dep minister pond. Per au ba werd ver volgens naar Paster bold (gereden, waar de rik. Landbouwihruishoudachocl bezich tigd wend. Vervolgens wend eet bezoek gébracht aan bet pluimvee-fcftistation te Horst en het krankzinnigengesticht te Venraay. Etii Hollandseha stier naar Japan. Aan de Lekhaven ta Rotterdam ia van morgen ingescheept de stamboeksüer Tjaltje's Geres Vaan 1, 7704 S., met be stemming naar Japan. Deze stier is een paar weken geleden aangekocht door een Japanner, door bemiddeling van de N.V. Vee-export- en Handelsvereendging rap loden van het Nederl. Rundvee-ötambodk. directeur de (heer D. E. G. Hartog, voor f 10.500. De N.V. Hygiënische Meïkatal de Vaan, te Bergsahenhook. directeur de heer A. Stehouwer. heeft met desen eigengaflakten stier op 17 September J.l. op den fokvee- dag te Dordrecht een eersten prijs behaald Tjaltje's Gores Vaan 2 stamt uit een -be roemd geateohl. De overgrootvader was reeds in het bezit ran de Vaan. De groot vader werd uitgevoerd naar Kopenha gen. De grootrader langs moeders zijde •rerd nog op negenjarigen leeftijd uitge voerd naar Mexico. De moeder is Tjaltje 2, 46751 K. 8., gefokt aan de Vaan. TjaiKje behaalde vkxr iampioensprijzen, on. op de nationale tentoonstelling in Den Haag in 1928 en op den fokveedag te Dordrecht in September J.L Kantoorhouders blf dsn Post- sn Tele graafdienst De Kantoorhouder» bij den Post- en Telegraafdienst kwamen te Utrecht bijeen in een Landelijke bijeen komst, uitgeschreven door den Centra- len Bond vafi Nederlarfdsch Post-, Tele graaf- en Telefoonpersoneel, voorname lijk ter bespreking van het voorstel van den heer Directeur-Generaal der P. en T. inzake een nieuws classificatie van alls hulppost- en telegraafkantoren in Ne derland. De vergadering was goed bezocht; nit bijna alle provincies waren afgevaardig den der kantoorhouders aanwezig. Bij de opening werd medegedeeld, dat de Landelijke Vakgroep Kantoorhouders van den C.B P.T.T. geleidelijk In ledental toeneemt, terwijl ook het aantal Ge-1 westelijke Vakgroepen van Kantoorhou ders zich uitbreidt. Bij de besprekingen over het voorstel van den Directeur-Generaal Inzake een nieuwe classificatie der kantoren, met een daarbij' behoorende Aieuw-ontwor pen salarisregeling bleek, dat alle afge vaardigden als opdracht der leden hadden gekregen hun groote teleurstelling over deze voorstellen uit te spreken. Verbazing werd uitgesproken over het feit, dat thans de Kantoorhouders voor de tweede maal na 1920 met een ver laging van het salarispeil worden be dacht De maxima- der Kantoorhouders werden reeds met f,300 en I 200 ver laagd in 1925, terwijl thans door de oventueele invoering der nieuwe voor stellen wederom een groote druk van de toekomstige salarispositie van velen dezer functionarissen met eenige hon derden guldens er hel gevolg van zal zijn. Met de nieuw-ontworpm classificatie- voorstellen zullen van de plus minus 1030 Kantoorhouders in Nederland circa 170 Kantoorhouders gebaat zijn, circa 180 Kantoorhouders in salaris gelijk blij- vern, terwijl circa 680 Kantoorhouders in de toekomst nog met salarisverminde ringen, die varieeren vam f HO tot f 700, genoegen moeten nemen, indien deze voorstellen onverhoopt aangenomen en uitgevoerd mochten worden. Aan het hoofdbestuur van den C.B P.T.T. werd opgedragen ten krachtig ste tegen ongewijzigde doorvoering dezer voorstellen stelling te nemen. Een lei draad werd opgesteld, welke als richt snoer zal dienen voor de vertegenwoor digers in de postale Commissie viui Over leg waarvan de voornaamste punten lui den: le. De onderverdeeling Ln sub-klassen wordt ten zeerste gewaardeerd; 2e. Verwacht wordt, dat de Kantoon houders niet alleen hun tegenwoordige wedde zullen houden, doch tevens hun huidige wedde-regeling zullen volgen, zoodat zij ook verder hun periodieke verhooging zullen ontvangen; 3. De grondslag van het Classificatie' systeem te weten deelmg der ver- keersuitkomsten door het aantal ambte naren verbonden aan hulpkantoren te bestrijden, omdat dit systeem welis waar in 1919 louter bij toeval gunstige resultaten gaf, maar voor dezen tijd on deugdelijk genoemd moet worden door de veranderde dienstuitvoering en trou wens ook in het voorstel in het geheel niet nader gemotiveerd is; 4. N.euwe salaris-verlagingen (voor vele Kantoorhouders ia den vorm van stopzetting der periodiekeverhoogingen) zou niet gerechtvaardigd zijn, aangezien de beheerders der hulppost- en telegraaf kantoren in 1924 reeds werden getroffen door de voor allen geldende salaris verlaging «n in 1925 salaris-verlagingen van f 300 »en f 200 hebben gekregen 5e. Voor verslechtering van het punten- stelsel, waarop de classificatie der hulp kantoren berust, kan geen aanleiding zijn, temeer niet daar algemeen op eene verruiming van het verkeer door port- verlaging en daardoor toeneming van dfl werkzaamheden werd gerekend; 6e. De salarieering van de Kantoor houders der kleinere (4e klasse) kam" toren waarborgt reeds thans geen mini mum bestaan, de dagelijksche gebonden heid dezer functionarissen aan hun ambt maakt het waarnemen van nevenbetrek kingen vrijwel onmogelijk, terwijl 'de toe komstige belooning door invoering dezer voorstellen opnieuw omlaag gebracht zou worden. 7e. Niet uit het oog verloren mag wor- den dat bijna alle Kantoorhouders boven 'hun aftrek ran 8i pot. voor ver plichte pensionpremie nog 8 'pet. moe ten missen wegens den z.g. standplaats aftrek, zoodat genoegd bij de reeds toe gepaste algemeene salarisverlagingen in 1925, de Kantoorhouders, vergeleken bij de salarissen over de jaren 1920—1924 in de naaste toekomst op de salarissen een reêele vermindering krijgen, toege past van 30 a 40 pet. Op deze vergadering werd ernstig ge klaagd over het zonder belooning ver- richten van vele werkzaamheden, door staftonhouders bij den P. en T.-dienst, waarin ook loondruk voof het geheele corps Kantoorhouders aanwezig geacht werd. Tenslotte werd een program van adtie vastgesteld hetgeen o.m. bevat het aan wenden van pogingen-tot verkrijging van een billijker regeling wegens vergoeding voor verwarming, verlichting, schoonr houden der kantoren, ruimere hulpver leening aan Kantoorhouders, enz. w©g alhier. De aanmetmar von (het work, die hear A. rap Duren alhier, izal nu apoedie met het werk aanvangen, taoodat ook dit gedeelte dor gemeente rnu behoorlijk drinkwater wordt voc Vooral in deae 'tijden, met ide hier en daar veelvuldig opduikende typhus een hygië nisch belang. Do Zangveroeniging Volharding te ITardinxveld-—Giosaendaan *zal op den Tweeden Pinksterdag 1927 een -groot na tionaal! oonoqura voor gemengde-, gezelschappen houden. Benschop, 8 Oot Daartoe uitgenoodigd door het bestuur van de Coop. Vereeniigdn" Eendracht alhier, hield de heer Vermeu-, len. hoofdboekhouder tbij de Nod. Heide maatschappij, in heriokaai van den heer J. van Dolfit een lezing orvot eenvoudig landbouwboekhouding in verband met de rijkainikomstenhelaisting. Op iz^r duidelij ke en bevattelijke wijze, toegeliaht door eenige voorbeelden, toonde epr. aan het groote nut en voordooi wanneer de boer zolf «erazeld zijn ontvangsten en uitgaven op eenvoudige doch juiste wijze kan boe ken en jaarlijksah zijn inventaris kan op maken. Wordt hierdoor roods bespaard, wat hij aan andere moest betalen voor bijhouding van zijn boeken, hij is ook meer succes te wachten bij den -fiscus als hij meent togen zijn aanslag <te moeten reclaim eeren. Het doel van deze lezing, «en cursus te houden om in een viertal lessen van twee uur elk. deze boekhouding te loeren, werd boreikt. doordat vam de twrintig aan wezigen een tiental personen ipah opgaven bedoelde cursus te willen volgen. Bij mond© van den heer Koppenol werd de heer Vermeulen dank gebracht voor zijn gehouden lezing. Schsliulnen. 8 Oct. De rijwielhandelaar A. P. ia, op een (motorfiets gezeten, in snelle vaart tegen de leuning van de brug over de -Sahellukuahe Vliet geraden. Hij bleef fausechen de balie en het rijwiel min of meier hangen. Op zijn hulpgeroep snel den eenige personen toe. die hem udit srijn gevaarlijken toestand verlosten. Hij as in die woning van zijn fenaer, die in de nabij heid woont, binnen gedragen «n later per voertuig naar het ouderlijk huis ge bracht. Op voorschrift van den dakter, moet -hij het (bed houden. Hij klaagt over inwendige pijnen. Op een verzoek uij deoe gemeente, om verbetering van den ongunetigen trei nenloop, heeft de directie der Ned. Spoor wegen afwijzend beschikt. De reeds eer- dor bekend geworden winterdienst regeling laat don ook nog steeds de treinen alleen in ton richting stoppen. Doordat de mazelen hier nog steeds toenamen, bon de apenbare school hier deze "week nog niet geopend worden. Thana blijkt deze dékte aan het afnemen. Enkele kinderen hebben e bij gekregen. Hardinxveld, 8 Oct. De het veer van Werkendam naar hier heeft een dienst om het half uur ingeeteld. \Zij vaart in aansluiting op de autobi^sea. die ook ieder half uur in de richting Gorinohem en Dardt rij.den. Een vroeg dienst van de boot dee Maandags geeft aansluiting op den eereten trein en een laten dienst op Zaterdag vervoert da red- zigmte van den laatste* trein De deelnemers aan den winkel-éta- lage-wedstrijd kwamen in „Pe drie snoe ken bijeen. De uitspraak van de jury werd bekend gemaakt. De prijzen vielen ten deel aan de volgende winkeliers: T. Bosman S. Vogel en J. Swets Lzn. Aon de beoordeeling door het publiek is ook druk deelgenomen. Ruim 600 biljetten bwamem m. Onder de beoordeelaars zul len 250 troostprijzen worden vortoöt. Bij hat 0p onoardeettamdig» wijze omhakken Tan «m boom bij de woning ran T. Tan Bergeijk alhier, kwam eén tak OP de draden Tan het aleotrisoh net teroern. Deze knapten af; een gewéldige vlam sloeg op den tak over. Gelukkig wais do weg droog, zoodat dezo niet onder stroom kwam te etann, hetgeen zeer ze ker «evaariijk zou zijn geworden roor de omstanders. Natuurlijk ondervond de hsjtt- en toaohit-raonziening stagnatie. De pohlM) eteldie een onderzoek in. Dotxr den Minister Tan Waterstaat iis dezer dagen vergummóng verleen^ tot het (leggen van buizen dm 'den Parallel- MOLENAARSGRAAF. Tegenwoordig zijn de voorzitter en zes leden, afwezig de beer B. Terlouw, wegens ziekte. De voorzitter opent de vergadering met gebed, waarna de notulen der vorige vergadering worden gelezen welke on veranderd worden vastgesteld. De voor zitter zegt dat de ingekomen stukken bij de desbetreffende punten van de agenda zullen worden gelezen. Aan de orde is thans de vaststelling der op 31 Augustus J.l. door Burgemees- ster en Wethouders aangeboden begroo ting van ontvangsten en uitgaven der geïfieentc over het jaar 1927. De voorzitter verzoekt de commissie die belast is door den Raad tot het na zien der aangeboden begrooting om ver slag van haar onderzoek te willen doen waarna de heer Trapman een uitgebreid rapport geeft waarbij in "overweging wordt gege\ ena. de fcost onderhoud van toren op f 150 le ramen in verband met uit te voeren verfwerken in 1927; j b. de post onderhoud van schoollokalen J eveneens in verband met voorgenomen I verfwerk te brengen op f 325; c. de post I subsidie vervolgonderwijs te handhaven j op f 60, doch de bijdrage der gemeente te bepalen op f 5 per leerling uit deze j gemeente met een maximum van f 60 per jaar met dien verstande dat, als eventueel meer dan twaalf kinderen uit deze gemeente een cursus vervolgonder wijs zou bijwonen de f 60 wordt ver deeld over het totaal aantal kinderen; d. de post bijdrage aan andere gemeenten Inzake openbaar uitgebreid lager onder wijs te brengen op f 50 aangezien vrij wel vast staat dat in 1927 2 kinderen de M.U.L.O, school in Schoonhoven zullen bezoeken; e de post Bijdrage aan andere gemeenten in de kosten van Rijkswege j gesubsidieerde scholen van middelbaar I onderwijs voor memoris te ramen 'aange zien nog niet bekend is dat ip> 1927 i kinderen uit deze gemeente dergelijke pnr derwijsinrichtingen zullen bezoeken. Het voorstel van de commissie wordt door Burgemeester en «Wethouders ove^c genomen behoudens enkele uitzondenin^ gen en daarna met algemeene stemmen vastgesteld in ontvang en. uitgaaf met een totaal van Gewonen dienst f 20892.97, Kapitaal dienst nihil. Daarna wordt met algemeen© stemmen de politieverordening gewijzigd waarbij in de bebouwde kom der gemeente een maximum snelheid voor motorrijtuigen wordt bepaald op 20 kilometer. Vervolgens d^elt de voorzitter tnede dat van Ged. Staten is ingekomen een schrijven houdende verzoek om de Bouw verordening zoodanig te wijzigen, dat ver boden is om in de bebouwde kom bin nen 5 en buiten de bebouwde kom binr nen 10 Meter uit het hart van den weg woningen of andere gebouwen te plaatsen. De voorzitter zegf, dat Burgemeester en Wethouders thans voorstellen, -na eon gehouden conferentie met de gemeente besturen van Oud-Alblas en Bleskens- graaf de rooilijn te bepalen, a. in .de bebouwde kom op 4 Meter uit den as van den openbaren weg, b. buiten de bebouwde kom op' 10 Meter uit den as van den aangrenzenden wfcg met dien verstande dat Burgemeester en Wethou ders /in buitengewone gevallen indien overigens geeu voldoende ruimte voor het te plaatsen gebouw aanwezig is de rooilijn buiten de bepaalde "kom op 9 Meter kunnen bepalen en de nieuwe be palingen niet zullen gelden bij herbouw van bestaande woningen. Na ampele be spreking wordt de voorgestelde Wijziging der Bouwverordening met algemeene stemmen vastgesteld. Daarna worden nog eenige posten van de begrooting dienst 1926 gewijzigd. Verder niets meer te be handelen zijnde en niemand meer het woord verlangende wordt de vergadering gesloten. BRANDWIJK. Tegenwoordig zijn de voorzitter en alle leden. De voorzitter opent de vergadering met gebed waarna de notulen der vorige wor den gelezen welke onveranderd worden vastgesteld. Daarna wordt mededeeling gedaan van het proces-verbaal van kasopneming bij den gemeente-ontvanger. Vervolgens is aan de orde de Begroo ting van Ontvangsten en Uitgaven der te dienst 1927, die op Augustus den Raad is aangeboden. Deze begroo ting wordt onderzocht en vervolgens met algemeene stemmen vastgesteld in ontvang en uitgaaf Gewone dienst op f 12759.28 Kapitaal dienst nihil. Daarna wordt met algemeene stemmen aangenomen een wijziging van de politie verordening waarbij in de bebouwde kom men eeu maximum snelheid voor motor rijtuigen wordt bepaald op 20 K.M. Hier na wordt op voorstel van Burgemeester en Wethouders met algemeene stemmen besloten eenige posten van de begrooting dienst 1926 te wijzigen. Niets meer te behandelen zijnde en nie mand meer het woord verlangende wordt de vergadering gesloten. Tegenwoordig zijn de voorzitter en zes leden, afwezig de heer G. Korevaar, wegens ziekte. WIJNGAARDEN. De voorzitter opent de vergadering met gebed en leest de notulen der vorige vergadering. Daarna wiondt behandeld de in de vorige vergadering door Burgemeester en Wet houders aangeboden begrooting dienst 1927, welke met algepieene stemmen wordt vastgesteld in ontvang en uitgaaf, Gewone dienst f 6666.45, alzoo met een saldo van nihil en kapitaal dienst in ontvang en uitgaaf op nihil. Aan de orde is thans een voorstel van Burgemeester en Wethouders tot oprich" ting van een landbouwcursus waarvoor aan het Rijk en de Provincie een sub sidie kan worden gevraagd. Door den heer Vink Wordt dit voor stel bestreden als zijnde.niet noodzake lijk daar evengoed van andere zyden zulk een cursus kan worden opgericht. De voorzitter wijst nog op den korten tijd die rest voor het aanvragen yan subsidie daar die aanvraag moet geschie den voor 1 October a.s., welk bezwaur echter door den heer Vink niet wordt gedeeld. Bij de daarna volgende stemming over dit voorstel staken de stemmen, zoodat in een volgende vergadering een nieuwe stemming moet plaats hebben, hl thans in dien niet voor dien lijd van andere z(jde een cursus is opgericht. Daarna worden nog eenige wijzigingen aangebracht in de begrooting dienst 1920. Niets meer te behandelen zijnde en niemand mee£ het woord verlangende sluit de voorzitter de vergadering. .Onbewaakte overwegen. Bij Alkmaar ij do wagon van den melkventer G. J. Spiekerman bij den overweg naar Eg- mion denneer door een goederentrein, die een half iuut te laat passeerde, gegrepen. De man, die dagelijks dezen rit maakt, had de voormcbtigiheid om den oveaiweg Laopende te passeeren; hij is er met een verwonding van de band afgekomen. De melkwagen is (geheel versplinterd. Bij den overweg is een bocht, soodat men geen vrij uitzicht heeft. Spiekerman had geen signalen gehoord. Op den ohbewaakten overweg Yvreg Haaxlemimenneecr heeft de trein van één uur uit Haarlem 'n auto aangereden, be stuurd door Lammerts. De auto is ver nield; de chauffeur «gewond. Hevigs botsing. Te ïïlm (Duitech tend) m een auto van den Zwabischen boerenbond met een tram in botsing ge komen. De vijf (passagiers van den auto werden op slag gedood; de chauffeur du later bezweken. Verduistering. Te Ossondreaht is aangehouden de 12-jarige H. P. v. d. V., die ten nadeole van zijn patiroan, den schoenmaker B. H., uit de Benthuiaar- straat te Rotterdam f 26,verduisterd heeft en met dit geld een reisje naar Bel gië wilde maken. Een eigenaardige scblldertisn-kwestle. Een merkwaardige kwestie over een paar schilderijen houdt op het oogenbiik in Den Haag de gemoederen bezig in de kringen, die erbij zijn betrokken. De zaak komt hierop neer. Iemand te Amsterdam, zekere heer B. had van een ander een beljcnbriefje gekocht, recht gevende op twee schilde rijen, welke bij de Gemeentelijke Bank van Leening in pand Waren gegeven. Bij het bèleenbriefje was een foto overge legd, waarop de beide schilderstukken, een Christuskop en een naaktfiguur, de laatste uit de school Rubens, waren af gebeeld. Alvorens het briefje te koopen had de heer B. iich aan de Bank van Leening vergewist of inderdaad die beide stukken daar waren beleend. Hij had een bevestigend antwoord gekregen. De heer B. betaalde f 800 vooi het briefje en bjgaf zich daarop opnieuw naar de Bank van Leening om de schil derijen in ontvangst te nomen. Daar werd hem geantwoord, dat de schilde rijen zich in het filiaal te Scheveningen bevonden, waar hem twee schilderijen, waarvan de nummers klopten met die op het beleeubriefje, werden ter hand gesteld. De schilderijen waren verpakt en eerst later, toen de heer B. ze uit pakte, bleek hem, dat een der schilde rijen niet het werk was, dat op de foto voorkwam, doch eeu portret, waarvan hem* de waarde niet bekend was. De heer B. stelde de directie van de Bank van Leening hiermee in kennis en eischte het stuk, dat hem volgens de foto toekwam. Hem werd echter ge antwoord, dat de nummers klopten, dat deze beide stukken de beleende waren en dat van een naaktfiguur- niets be kend was. Een vergissing achtte de di rectie uitgesloten. Tenslotte gaf men den heer B. in overweging, genoegen te nomen met hetgeen hem was ter hand gesteld te meer omdat de Bank aan de foto geenerlei waarde kan hechten onder opmerking, dat een naaktfiguur hier te lande toch minder verkoopbaar is dan het schilderij dat hij had ge kregen. Hierin schikte zich de heer B. die kort daarop het portret, dat hij voor de naaktfiguur in de plaats had gekre gen, van de hand wist te doen. Groot was zijn verwondering, toon een paar maanden later vanwpge 'de Gemeen telijke Bank van Leening bij den heer B. de boodschap kwam, dat inderdaad een vergissing had plaats gehad en dat de Bank alsnog ruiling van het portret, dat gebleken was een echte Albert Cuyp te zijn, verlangde. De hoer B. zeide, hieraan niet te kun nen voldoen, daar hij het portret reeds had verkocht. Kort daarop werd hij bij de politie op het Alexanderpljein ontboden, waar hem te kennen gegeten werd,'dat hij diende te zorgen, dat de Gemeentelijke Bank van Leening weer in het bezit van het por tret werd gesteld, in de plaats waarvan hij dan de naaktfiguur zou ontvangen. De heer B. antwoordde, dat hij aan dit verlangen niet kon voldoen. Hij zou er dan, zoo werd gezegd, later nog wel meer van hooren. Gebleken is nu, dat 'de Albert Cuyp bij de Bank van Leening in pand was gegeven door iemand, die dit kostbare schilderij tijdelijk in bewaring had van een hier ter slede wonende dame, en dat deze eischte, Albert Cuyp weer in haar brail ie krijgen. Wij meenen .te weten ,dal zij een bedrag van f 30.000 als waarde van dit schilderij, dat buiten haar toestemming zou zijn beleend, had opgegeven. Intusschen heeft het gemeentebestuur door tusschenkomst van zijn advocaat den heer B. laten weten, dat in de wei gering van den heer B. niet zal worden berust en dat een civiele actie tegen hem zal worden ingesteld. De heer B., die van meening is dat de gemeente geen recht meer heeft op het schilderij, heeft zijnerzijds de zaak in handen gesteld van mr. Pourlier. Een hekel aan de drooglegging. De heer Levy ia deaar dagen 103 jaar oud im een Tehuis voor Joodache aude mannen geworden. B,ij behoort tot de terpleegden te New Rochöile in Amerika. De ver jaardag is in alle stilte voorbijgegaan. Maar op 17 October geven de regenten van het Tehouj een feest ter eare ran den ouden man. Deze is iemand! die trots zijn hoogen leeftijd nog idealen heeft overgehouden. Hij hoopt n.l. lang genoeg te zullen leven om de afschaffing ran het drankverbod mee te maken. Diefstallen in kerken. De laatste maanden werden herhaaldelijk in r.-k. kerken in .het Westen van Rotterdam diefstallen gepleegd. Ten nadeel» ran kerkgangers meestal vrouwen wer den tasohjes en beunaan gestolen. Thans ia het gelukt, een vrouw, die be zig was ai oh uit een itasohje ran een keirkgangstor geld toe té eigenen, op hee- terdaad te betrappen. Het was de politie opgevallen, dat de diefstallen vooral gepleegd werden in een bepaalde kapel en men besloot daar een scherp 'toezicht te gaan uitoefenen. Een met het onderzoek belaste rechercheur stolde zich in de kapel op, terwijl een juffrouw, die door de politie op de .hoog te gébracht was. en die speciaal voor deze gatogenhedd gemerkt gold bü zich haar taachje had, plaats nam naast de vrouw, die al langen tijd ran die diefstallen ver dacht werd. maar die man tot nu toe niet had bunnen rangen. De rfwheroheur zag weldra, dat <de ver dachte het toschje van de kerkgang*tor, toon deze geknield log te bidden, open maakte en er een/Lg geld uitnam. Toen de vrouw zich kort daarop verwijderde, volg de .hij haar en .hield haar op straat aan. Ontkennen haatte niet, omdat het gemerk te geld op haar gevonden werd. Op het politiebureau aain de Witte de Withstraat bleek, dat men te maken had met de 30-jarige juffrouw M P. A. O. Zij is opgesloten en ter beschikking van den officier van justitie gesteld. De politie hoopt met haar, de daderes van alle, den laatsten tijd hier gepleegde kerkdiefstal len in handen te hebben. Mijnontplofflng. In de mijn Karl- funke in Eiaingem werden door hot te vroeg ontploffen ran oen lading spring stof een arbeider gedood en 3 arbeiders gewond. i^j INGEZONDEN MEDEDEELING. Uwsrnaah.üw aard, Is'tbuigen waard PUODIMGFABRlErt A J.PC*AH.6aOMmO£ll ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK TE DORDRECHT. Uitspraken op Vrijdag 1 Oct. 1920. P. v. d. A., hudsvr. van J. V. te Slie- drecht, vrijheddaberooviing, 14 dagen voor waardelijke gevangenisstraf met 8 jaar proeftijd. A. V. te Sliedreoht, te snol rijden, von nis a quo bevestigd, f 8 of 8 dagen hech tenis. Uitspraken van den Politierechter op Vrijdag 1 October 1926. H. F., huiisvr. van J. B., te Gorinohem, beleediiging. f 3 of 3 .dagen hechtenis. L. G. te Gorinohem, beleeddging, f 5 of 5 dagen hechtenis. G. de B. te Brandwijk, mishandeling, f 20 of 20 dagen hechtenis. A. L. te Sliedreoht, niet voldoen eon bevel politie, t 10 of 10 dagen hechtenis.

Schoonhovensche Courant | 1926 | | pagina 5