SEX ruir dp NIEUWSBLAD VOOR ZUID HOLLAND EN UTRECHT i Ami liassen 9.- FONEN Maandag 11 October 1926 58* Jaargang No. 5183. bit EERSTE BLAD. BIN NEN LAND. h :er 0 Plaatselijk Nieuws 3ek FEUILLETON rkoopen. ‘3.- s aiw ,.y nummer bestaat mt TWEE BLADEN. serf U irsewerk, ehilderen 1HK hoonhoven I ■44-^. ({4 De gestolen Diamant. tamheid Reumatiek spierpijn verdwijnen ver- Z rassend snel indien gij U laat wrijven met den „Koning H der Balsems", de l/ ware uitkomst /l voor oude lieden, II de beroemde J Kloosterbalsem Verzachtend, zuiverend en genezend bij wonden, huiduitslag en winterhanden. xxvn. „to Telefoon 20. INGEZONDEN MEDEDEELING. 1 f stelde maximum ten einde worden opgöheven, meldt de laten JZENII i Basar I# I nodellen en loorbnuden alf jaar garan tie ms, ens. haar dat DETAIL 9EI.PAPIEK rinkt luid snikkend op een I CWorffi nmlfl) nverkoop Gouda en ten van de kende S. W.N.VAN NOOTEN, SCHOONHOVEN Uitgevers. Poetoh. en Girodienst 13763. des Vrijdagmiddag» uit- per post in JchikL en Kantoor- houden. Daar komt een brief van haar Groot vader, -waarin hij haar voor de Pankeret waarschuwt en, slechts door haar te be grijpen, tusschen de regels laat dóór schemeren, dat die twee van zijn verblijf absoluut niets kyjjnen weten. Zij moet maar vijf pond!” en 2e kwal, van 31—83 cent per half K.G. Handel redelijk, Gipssen-Nleuwkerk, 11 Oct. Naar we dit goede bron vernemen, zal het nieuwe or gel in de Ned. Herv. Kerk alhier, ge leverd worden door de firma Standaard, kerkorgelfabrikant te Rotterdam. Krimpen a.d. Lek, 11 Oct. Door den heer C. v. d. Linden (S.D.A.P.) is ontslag genomen als lid van den gemeenteraad. Volgens de lijst der SD.A.P. komt thans aan de beurt om als raadslid in te vallerj de heer J. Verkerk. De vrouw van v. d. H. viel en brak haar enkel. Gistermorgen kwam de landbouwer G. de Jong tot de onaangename ontdek king, dat zijn paard was verdronken. Ver- zekering dekt de schade. Zondagmorgen werdwn de aan de rivier wonende ingezetenen opgeschrikt door het hoogo water. Tal van beneden woningen waren reeds ingevloeid, zoodat er weinig meer in veiligheid ‘kon worden gebracht. Overal zag men hout en licht drijvende voorwerpen in de rivier rond drijven. Voor velen was het een enorme schadepost. Gouderak, 11 Oct. Zaterdagavond La vanwege de Chr, Jangelingsvereeniging do leesbibliotheek wederom geoppnd. Door vele ingezetenen wordt hiervan gebruik gemaakt. Dezer dagen kwam de bakken-schip- per V. in zulk een onzachte aanraking me‘ z’jn hand aan een staaldraad, dat ge neeskundige hulp noodig bleek. V. -was hierdoor een week van rijn werkzaam heden verschoond. zich door niemand of niets bang maken Op een alleen voor haar bestemd strook je .staan nog de volgenen woorden; „De .steen der wijzen” is niet meer in mijn bezit; maar hij ia Voor tienduizend pond sterling koop Vierduizend pond contant en een schuldbekentenis voor de andere zes ia voldoende.” Eene onrust begint Olga te kwellen. Slechte vierduizend pond contant! Die som is kleiner dan vrouw Peiker ver langt. Zou het niet mogelijk zijn, die bij elkaar te krijgen en zich daarmede voor goed van die vrouw los te maken? Als de diamant weder in het bezit van zijn vo- rigen eigenaar te. dan mogen de men- schen praten wat zij willen. Het corpus delicti ontbreekt en eyr wordt (zooveel gepraat in de wereld De bestendige vrees voor een ontdek king en de onophoudelijke pogingen om haar gemoedstoestand te verbeneien maak ten haar ziok en ellendig. Vaak tracht zij a nachts wakker te blijven, uit angst dat zij in den slaap de waarheid mocht verraden. Als de volgende termijn aa,n vrouw Parker op ’t punt staat te vervallen, kan Olga slechts een kleine som haar eigen dom' noemen. Zij bepaalt dat wijf een plaats, waar zij elkander zullen ontmoeten om te verhinderen, dat zij aan rhuis komt. Op het vastgesbelde uur verschijnt Ol ga. Zij ia zwaar gesluierd. Het onverihufl- de gelaat van mouw Partei, die reeds een tijdje ongeduldig heeft (gewacht, ver toont hoon en spot „Ik breng u heden niet veel”, begint Olga schuchter. ..Dat dacht ik wel. pmdat je geen geld nondt. Hoeveel heb je bij je?” Olga haalt een klein pakje uit haar Na den watersnood. Hei totale be drag vain de bij de algemoene vereenig- de commissie ter leniging van rampen door watersnood in ^Nederland te Am sterdam ingekomen gelden bedraagt thans na de 67e verantwoording f 4.619.970,76. Het antwoord van den Min. van Fin. ten v“rvoJge op de beantwoording, van vrageai van het Kamerlid van Voorat tot Voorst omtrent de vorderingen bij den wederopbouw van vernielde gebouwen in Maas en Waal, de regeling van door den watersnood aangorichte tschade en de uitbetaling van de vergoeding. Luidt als volgt: De andergeteekende kan in antwoord op de gestalde pagen mededeelen, dat de met betrekking tot het land van Maas en Waal getroffen maatregelen, redelijken waarborg geven, dat de bevolking, wat haar huisvesting, de stalling van het vee en do berging van den oogst betreft, den winter niet met zorg behoeft tegemoet te zien. Da‘. bij de taxatie van de schade en bij de uitbetaling van de schadevergoeding de billijkheid niet naar behooren zou zijn in acht genomen en niet do noodige voort varendheid taou zijn betracht, ia den on- dergeteekende allerminst gebleken. Provinciale Utrechtsche verkeerslnspec- tie. Verschenen is bet overzicht over Mei, Juni, Juli en Augustus der provin ciale Utrechteohe verkeereinspectie. In dit tijdvak werden 29 politieritten gehou den. Tengevolge van het veelal ongunsti ge weer, was, zoo wordt in hef verslag gezegd, het verkeer OP de wegen niet bijster druk. Wel waren er enkele dagen en speciaal Zondagen, waarop de pro vincie Utrecht, vooral in de morgenuren, werd overstroomd door automobilisten uit andere provincies. Als een verblijdend verschijnsel mocht -de inspectie vaststel len, dat bij een belangrijk grootar per centage wielrijders dan tot dusverre 'het geval was, oen streven merkbaar om de ixtgelen van den weg nauwkeurig in acht Ie nemen. Er werden vier processen ver— baal opgomaakt tegen wielrijders, drie wegens uitwijken naar links, en één we gens het linker-rijwielpad berijden, terwijl een rochter-rijwielpad aanwezig was. Aan 21 automobilisten werd een waar schuwing* gegeven. De rapporten vermel den, dat do meeste dezer waarschuwingen des Zon dage werden gegeven. Tegen ne gen automobilisten werd procesverbaal opgemaaht. Enkele motorwielrijders en vrachtrijders kregen een waarschuwing. Reeuwijk, 11 Oct. De geteisterde gezin nen van de overstrooming van den Vvt- tenbroekschen polder, hebben de geleende bedden met het oog op den a.s. winter van het Roode Kruis cadeau gekregen. Zevenhuizen, 11 Oct. Door hei defect ra ken van oen der Tuhbogeneratoren - te •I>edden. ondervinden de groote krachtrverr- bruikere alhier groote stagnatie in hun zaken, daar zij niet anders dan des ’a nachts van 11 uur tot 7 uur ’s morgens gebruik mogen maken van den kraxiht- stroom. Alhier worden pogingen in het werk gestald om een Tooneelvereeniging op te richten. Op de bestuursvergadering van de Ziekenhuisverpleging werd door een der leden het denkbeeld geopperd, tot het aanschaffen van een riekenatuo. De be sprekingen hadden niet veel succes. Aan den voorzitter werd opgedragen om dit punt ter sprake te brengen op de verga dering van het Groene Kruis, waarvan de voorzitter ook bestuurslid is. Bergambacht, 11 Oct. Tot bestuursle den van de alhier opgerichte Qhrtetebjke Volksbibliotheek zijn benoema de heeren S. Kamer, J. Treure en D. Blanken. In de vorig» week werd alhier voor le soort kaas besteed van f 5256 en voor 2e soort van f 4450 de 50 KG Voor vette varkens besteed men tot f 36,75 de 50 K.G. Uit de mededeeling van den Com missaris der Koningin dozef provincie, van dep Staat? der Bevolking, (blijkt, dat alhier op 31 December 1925 aanwezig waren 1841 mannen en 1724 vrouwen, to taal 3565 personen. De hear J.-van Wijnizaarden alhier wilde Vrijdag de motor van zijn auto aan zetten, doch had daarbij het ongeluk dut de .slinger van de 'krukas terugsloeg en tereoht kwam togen rijn note, waardoor het polabeen scheurde. Een doch‘ertje van den landbouwer C. Stigter alhier geraakte te water. Door het hulpgeroep van een ander kind kwam do vader toesnellen, die het mocht geluk ken het kind van een ^anders wissen dood te redden. Brandwijk, 11 Oct. Men besteedt Ylhier en in de omgeving voor varkens le soort f 0,400,45, 2e soort f 0,380,40 per half K.G. Handel redelijk. De prijs der eieren is thans: kippeneieren 6—7 cent, gankeneieren 6 1/2 cent, t - deieren 5 1/2 6i cent per stuk. Handej matig. - Er bestaan alhier plannen om weder oen Vrijw. Landstormklaase op te richten. Echter kunnen alleen jongelui, geboren in 1908, hieraan deelnemen. Instructies zullen gegeven worden door officieren van het Landstormverband Tilburg. Zij, die 'he*. examen voorgeoefendheid beha- lep. kunnen «lechts 6 weken in werkel ij ken dienst worden opgeroepeu. Moercapelle, 11 Oct. Het electrtoch ga rnaal van .de Honderdmorgen en Wilde- venen mag door de ernstige storingen, die op do electrische centrale rijn, alleen des nachts malen. Wij rijn met het licht- verbruik gered; gelukkig duurde de stoor nis, die wij reeds vermeldden, tot zeven uur des avondg. De stroom wordt nu door de gemeente Alkmaar gelw/erd, zoolang tot alles weer hersteld ia. Molenaarsgraaf, 11 Ooi. Door de kin deren van de hoogste klasse .der Lagere School alhier werden vlagjes verkocht langs de buizen en &an de voorbijgan gers, ten bate van het Ned. Roode Kruis. Voor de kinderen «W zeker een aardige attractie en vor den verkoop zeker (niet ten ongunste. Deze manier vond dan ook algemeene instemming. Men besteedt alhier en in de om geving voor kaas le soort f 4552, 2e soort f 4045 per 50 K.G.. Handel zeer vlug. De prijs der boter is thans le soort f 0,95—1,05, 2e soort f 0,90—0,95 per half K.G. Handel redelijk. Wijngaarden, 11 Oct. Alhier heeft de opening plaats gehad van den landbopw- wintercursus. Allereerst nam de heer Boer, hoofd der Chr. School alhier, het woord als leider van den cursus. Deze zoide ook op dezen landbouwcunsus geen neutraal onderwijs te 'kunnen of te willen poven. Verdre werden door them werkplan en werkwijze uiteengezet, waarbij werd opgemerkt, dat het Onderwijs zonder noo dige franje zou worden gegeven, dat in theorie dus zooveel mogelijk zou worden gewezen naar omzetting in de praktijk Verder hoopte hij op de medewerking der ouders oh dankte hij het bestuur der school voor bet gratis afstaan van het .gebouw. Namens de commissie van toezicht uit de gemeente dankte de heer Bonman den heer Boers voor het gesprokene en werd na 'gebed begonnen met de eerste les. Giessendam, 11 Oct. In den tuin van J. B. Kroon alhier staan voor den twee den maal pruimen aan een boom. Tij dens het rijpen der pruimen kwamen er nieuwe bloesems aan den boom.Van deze laatste zijn er 13 tot volslagen vruchten ontwikkeld. Ook in 'deze gemeente ia een typhus- geval geconstateerd door Dr. Zalmann. De heer B., gekomen wan zijn werk uit Duitschland, schijnt daar deze gevaar lijke riekte gekregen hebben. Giessendam, 11 Oct. Naar we vernemen zal er in de maanden November en De cember de Keuringsraad in 'Verschillende gemeenten zitting gehouden worden voor de herkeuring bij de Nationale Militie. Hieraan kunnen dus deelnemen rij, wel ken nog niet in militairen dienst zijn ge weest en herkeuring hebben aangevraagd De juiste datum wordt nog nader bekend gemaakt. Aap de lotelingen J. Verbaan en Adr. Ruijtenberg, der lichtingl927 is door Ged. Staten d§zer provincie wegens broedor- diensrt voor goed vrijstelling van mUitie- plidht verleend. Giessen-Nleuwksric, 11 Oct De prijs der kaas is alhier en in de omgeving 1ste soort van f 5052, 2e soort van f 46 48 per 50 K.G. Handel vlug. Voor varkens besteedt men le kwal, van ^436 cent, SGHOONHOVENSCHE COURANT Dexe Courant wordt des Maandag»-, dee Wotntdag»- en gegeven. Prjjs voor Schoonhoven per 8 maanden 1.25, franco p- Nederland 1.50. Over het abonnement wordt in de eerste maand besci Men kan rich abonneeren by onze Agenten, Boekhandelaren houders. den mand, doch sluit hem weder. 0, het is veranhri kkel ijk, dat yoor'.diireno belie gen van den man. die haar boven alles op aarde bemint!Maar het moet. „Zij verzocht om onderstand,” brengt zij er met moetje uit „Als zij oen zekere som han dan behoefde zij zich niet van haar man te scheiden.” ■Manfred, die hare klaarblijkelijke ver legenheid bespeurt, tornt haar te hulp. „Dat dacht ik wel,” zegt'hij goedmoe dig, „Zü wil een zaakje opriohten of iet» dergelijks” „Ja .lieveling Em toen toen nam ik bet geld üit oh secretaire en en gaf het haar. Ben je daar bode om?” Zijn trekken drukken eenige verwonde ring uit; maar hij zegt vriéndelijk, (terwijl hij zijn arm om haar hals slaat. „Zekor niet, mijn engeL Dat geld be hoort jou; je kunt er mee doen wat je wilt” Toen na eenige dagen het honorarium voor de tweede aflevering van haar lit’te- rarischen arbeid binnen kwam, zond zij die som terstond aan vrouw Parker, zon der Manfred er van in kennis te stellen. Zij hoopt daardoor een herhaling van het onaangenaam bezoek der hatelijke vrouw te voorkomen. Zij herademt. Thans heeft zij drie weken rust voor haar vervolgster en misschien is het mogelijk op een an dere wijze geld te verdienen. Het succes van haar eerste letterkun dig werk schenkt haar moed. In de weini ge uren dat Manfred afwezig is. schrijft ze een kleine novelle en zendt haar ano nym naar een dagblad, doch ontvangt na korten tijd he tmanuscrip*. terug met de aanmerking „onbruikbaar”. Nu 'tracht zij in het huishouden te sparen. Zij valt om zoo te zeggen, bij elke gelegenheid nood op een halve penny, wasoht hare teotaAonwn re» en hare kl«- jat vrmw'Païïk^ haar”dtitig"ml- deren zelf, alleen om enaar eenige ahil- *-* - - lings meer voor hare pijnigwter over te schemeravond bij den haard, als Manfred binnenkomt. ouw Parker er geweest?” vraagt haar hartelijk gegroet te heb- 25 „Geef mij nu die vijftig pond terstond en ik beloof u, dat gij mij in veertien da gen met zult zien. Ook zelfs dan niet, als gij er de voorkeur aan geelt mij de zelfde som te doen toekomen u weet mijn adres wol; Beatricep-tönrae 18, ELa- pellorwcg.” Olga aarzelt nog een oogenblik, dan drijft de doodsangst voor een ontdekking barer vroegere leugens en huichelarijen haar naar de secretaire. Met 'Bladerende handen draait zij den sleutel om, neemt uit het vak de banknoten en werpt ze met afgewend gelaat ^r die vrouw. Voor zichtig raapt deze ze op en telt ze nauw keurig „’■t Klopt,” bemerkt zij glimlachend. „Het schijnt u nu wel een groote som toe maar daar zult u wel aan wennen. Hier ren beetje en daar een beetje zooals ’t beste uitkomt. En als wij ergens een kans zien, waardoor wij het u ge- makkelijker kunnen maken, dan zal LI niet verzuimen „De deur uit,” roept Olga met opgehe ven hand. Dan begeven haar de krach^n en zij ik wel denken. 0. had ik dien sahuik hier, ik zou hem En haar dunne vingers vormen rich tot klauwen, alsof yzij den blinden grijs aard er tussahen had, terwijl haar been- derig gezicht van woede getuigt, Olga staart door ontzetting aangegre pen, op dat akelige wijf. Zij durft geen woora te spreken. „Als jij je belofte niet ihoudt, dan ga ik naar den ouden Sooti,” nst nij. „Hij zal mijn zwijgen behoorlijk betalen Hij zou zidh trouwens ook niet meer in ’t parlement kunnen verioanen als hel bekend wand, dat zijn schoondochter een dievegge ifi. Hahahaha!” Olga krimpt bij deze ruwe woorden in een en deinst van schrik terug. Zü zoekt steun tegen een boomstam. „Hebt ge geen medelijden?” vraagt zy terwijl de stem haar ihaast begeef: .,Net zooveel als an lere menschen,” lachte het wijf vlijmend. „Waarom heb je je grootvader niet gevraagd of hij geen medelijden met ons heeft? Wij hebben voor hem de (kastanjes uit hM vuur ge haald en hij maakt zich met den du$iu uit de voeten, -dde oude zondaar! Hoe zouden dien wij er toe komen medelijden te heb ben met jou?’* „Ik gaf u alles, wat ik op ‘t oogenblik beril.” „Dat is niet waar. Je draagt een dia manten ring. Geef op!” Slechts met moeite bedwingt Olga haar' tranen Zij zou het Jiuide hebben kunnen uitsnikken, de keel is haar ah' toege snoerd. 0, tfftz van deze vrouw.weg, weg, in zuiverder luchtlEen blik in die boosaardig fonkelende oagen daar voor haar houdt har terug. Dat vrjjf is tot allies in staat dat ziet zi) duide lijk. Ach, als zij nog maar .egn tijd lang haar zwijren kon koopen nog een klein tijdje geluk aan de zijde van haar echt genoot. Na een poosje in beraad te hebben ge staan. trekt zij haar handschoen af en leert den ring in vrouw Parker’s uitge strekte rechterhand „Komaan, zoo is het goed!” bemerkt deze lachend. ,Dat is voor henen genoeg, wij zijn niet dwaas. Bovendien krijg je eerstdaags een nieuwe cheque voor je schrijverij. Vergeet niet haar mij te «en den, anders ben ik genoodzaakt je weer een bezoek te brengen.” Zwijgend neigt Olga haar hoofd keert zich om naa? huis Op de waag van haar maai, waar haar ring is, zegt zij ihem te hebben verloren. Daarbij breekt zij in tranen uit en Man fred heeft wat te doen, om dat hevige weenen te stillen en haar «mniRierine te doen bedaren. Daar hij hare zenuwachtigheid too- schnjf.1 aan de smart over het verlies van hour kleinood, koopt hy den volgenden dag oen tenderen ring, doch ook dez© is niet in staat haar de fcahnte terug te schenken, zoodat .haar echtgenoot angstig bezorgd is over haar geaondhridatoe- stand. Eenige dagen nadat de eerste aflevering van het „Magazijn” met OJjgp’s artikel ia verschenen, zegt Manfred boofdisahud- dend: ,,’t Is vreemd, dat de uitgever de twee laalate bijdragen nog niet gehonoreerd heeft, Den eersten maal was bij zoo prompt.” Reeds lang la zij op deze vraag voorbe reid; maar geen leugen wil thans over haar lippen. „Heb je geld noodig. manlief?” vraagt zij zachtjens. „Wel nren; maar wij moeten hem op dit verzuim opmerkzaam maken Misschien is het een vergissing „Nren, neen," roept rij driftig „Doe dat met! Ik zou liever de heette ®om later in ééns ontvangen." Haar toon is zoo opgewonden, oogen glinsteren zoo eigenaardig, Manfred’s zorg voor hare gezondheid grooter wordt. Hij besluit .haar wensoh te voldoen om haar nog niet meer te nrikketen: ook hebben rij 'het geld nog niet noodig. Het onophoudelijk «traven <m haar echtgenoot te mislplden, oefent op OÏga den ongunriïligsten indrufc uit Het 'harte lijke, frfaacho meiaje jg 1n een overspan nen. prikkelbare vrouw veranderd. Overal veirtfgbaa» to pnrrelrinrn pottao van 20 Gr. S f0.60. vao 50 Gr f l.—van 100 Gr. f 1.75. v,- J Vooral bij de vrachtrijders ie een «grootp verbetering waar te nemen. Het noot wil len uitw ijken, zooals vroeger zoo vaak ge beurde, behoort tot de uitzonderingen. De controle op de autobussen werd on verminderd voortgezet. De bestuurders van de autobussen begjnen zich meer en 'meer te houden aan de voorschriften, en ook op hst rijden van veten valt geen aan merking te maken. Bussen van grooten omvang wijken echter niet genoeg uit. Voorts de inspectie op tegen rui tere, die onnoodig het rijwielpad bere den en tegen personen, die buiten nood zaak vee dreven op het fietspad. De door de Provinciale Staten van Utrecht ter beschikking gestelde woegwerk tuigen ter contraleering, af het voor ver- schillende wegen in >de provincie vastge- 1 «riwlite gewicht voor vracht auto’s niet wordt overschreden, werden enkele maten moegennomen, ten einde ren inzicht te krijgen van de wijze van werking en toepassing- In de toekomst zullen 'deze woogwenk.tuigon geregeld worden meegenomen. Onbewaakte overwegen. Niettegenr staande ernstig protest, .heeft het Rijks- toezioht op de spoorwegen het gemeente bestuur te Hagerswaude aangekondigd, dat de bewaking vah den overweg aan den Gemeenteweg, over de lijn WoerdenLei den, zal worden opgeheven, meldt de TeL”. Ij&ngt dezen weg is doorgaans een druk verkeer. In de mijnindustrie. De vertegen woordigers der samenwerkende Luhljurg- scho mijnwenkersbondien (hebben verga derd. Algemeen wa« men van meening. dat de situatie zoor ernstig was. Er ia besloten overleg te plegen met de vakcentrale over te nemen scherpe maatregelen, wanneer in de vergadering der Krentac-t-KXimmissie van morgen niet tot invoering van den 6-uren dienst op Zaterdag kon 'worden besloten. Tusschen de vakorganisaties bleek, zoo meldt men ona verder, de grootet mo- gelijke overeenstemming aver den bij de actie te volgen weg aanwezig te zijn. In eeri circulaire zulten de mijnwerkers over den toestand worden ingelicht. Prijs der Advertentiën: Van 1 Lot 6 regels 1.80; elke regel meer 0.20 Bij 8 maal plaatsing wordt de 8e plaatsing tegen f 0.10 per regel berekend. Voor advertentiën tusschen den tekst, waarbij de kolommen breeder zijn, wordt de drie voudige prijs berekend. Voor meer plaatsingen, groot aantal regels en condities vrage men tarief. "ufct. Na reni'go voorzichtig© blikken links on rechte opent rij het en telt de bank noten. „Wat duivel knarst zij. „Ik heb niet meer ■Wak dat pen ander wijs, maar mij niof! Die oiude smeerlap, die Isaakoff. heeft je voor ons gewaarschuwd, dat kan Zlelefolterlng. t Slechts óloor inspanning van al haar wilskracht'is Olga in staat 'haar echtge noot na het bezoek van vrouw Pauker kalm en bedaard te bejegenen. Zij rit met gevouwen- thanden in den '11 ctm .’..o Vvï, A am n a 1 1 r a f -1 binnei hij, (i ben. „Ja, beate, maar „Maar wat, mijn schat?” Hij gaat op de leuning van (haar stoel en d<>et zijn handschoenen uit. liefkozend streelt rij rijn arm; zij opent

Schoonhovensche Courant | 1926 | | pagina 1