IS NIEUWSBLAD VOOR ZUIDHOL1AND EN UTRECHT find et kalk NG rdam l„MI 58* Jaargang Maandag 15 November 1926 No. 5198. ncnem Brandwonden EERSTE BLAD. Bl NN EN LA ND. FtUILLETON. andelaren 18-20 n van den s, vooral lalte ners A 37 hem. 16 Nov. Dit nummer bestaat uit TWEE BLADEN. De gestolen Diamant. 40 Plaatselijk Nieuws. Telefoon 90. InfMuiodtD MMadeehagM. fc Co. irulde OONDOVEN uitgaven i. een ,Ja.” Weet ge waar voor een zich be en naar het (Wordt verrolfd). SCHOONHOVENSGHE COURANT. t. 4 W.N.VAN HOOTEN. SCHOONHOVEN IMomn. Poatoh. en Gnodsanst 19709. een ent. en over gelegd), knm i eieoeksveer. terdam naar DIRECTIE. >ver Ouderkerk, rgambacht naar «tjn pijnlijk en duren lang omdat da huid wrnield ia. Akker’i Kloosterbalsem er op verdrijft dadelijk de pijn, doet de blaren verdwijnen en gave nieuwe huid groeien. Kloosterbalsem heelt til» wonden Bij het tóen van den gehaten ouden man. doen de geboeide Patrker’s wanhopi ge pogingen om hum banden te verbreken. „Hier tójn se,” fluistert de geheime po- lilieagent. „Ja, ja, ik hoor ze al” Met het bovenlichaam luisterend voor over gebogen, zijn handen van tevreden heid in elkaar wrijvend, staat/ Iwan Lsaa- kxxftf eenige oogenblikken daar. Dan knielt hij neder «n schuift vooruit tastend nader tot bij de Parker’s, die vol vrees al zijn bewegingen gadeslaan. „Dit i» mjjn voorkomende hospita,” be gint hij sarcastisch met zijn handen over hoofd en aangezicht der vrouw voelend. .Wat zweet u, juffrouw? Is u bang voor mij? Die prop in uw mond is lastig hè? als men graag tou willen schreeuwen, niet waar? Maar vaak is zoo’n knevel zeep praktisch, zeer nuttig.” Langzaam glijden zijn handen van haar hoofd naar de gebonden handen. „Wat? Zijn uw handen ook niet vrij? Als gij nu krabben wilt, wat dan? En wat beteekent dit? Uw voeten zijn met die van een ander persoon saamgebon- den.Hm, hm wie kan dat zeggen? Ik geloof, dart, het een man is. Laat ik eens voelen!Ja, ja, als ik mij niet vengjs, behooren deze aan Jack Parker, mijn vroegeren kamerdienaar. Ook uw voorhoofd Is met koud zweet bedekt, m’n waarde. U is wat bang van aard en voor bestemd om ondergeschikt te zijn. Gij hadt met eere -grijs kunnen worden, als gij geen slechte vrouw getrouwd hadt, dit- u tot .haar slaaf maakte en u nog aan d galg zal brengen. Ge moet niet zoo vree- «elijk beven beste jongen, ik doe je nietsl Ik houd u eerder voor een gek, dan voor een schurk, en zie in u slechts het werk- hiig uwer brave vrouw Ook gevoel ik te- N»«mber Uk"i 1— uur 52* 4- 4 30 5.- Deze Courant wordt des Maandag’’» des JFoerwda^r- en des Vrijdagmiddag» uit gegeven. Prys voor Schoonhoven per 8 maanden 1.25, franco per poet in Nederland 1.50. Over het abonnement wordt in de eerste maand beschikt Men kan óeh abonneeren by onee Agenten, Boekhandelaren houders. Tangerang De poiitie-kazerne is aan» gevallen door een vijftigtal in het wit gekleede personen. De aanval werd af geslagen. Er zijn geen gewonden. Benedenstad Batavia: Het telefoonkan toor is vannacht door een dertigtal com munisten bezet, nadat hun aanval op de gevangenis afgeslagen was. Zij kregen hierbij vier gewonden, waarna zij zich in het telefoonkantoor terugtrokken. Na dat eenige salvo’s gelost waren, werden velen gearresteerd. Hierbij vielen dooden, noch gewonden. Bandoeng: Bij Nagrek is de spoorlijn op vier punted opgebroken en werden de telegraafdraden doorgesneden Com munisten beletten den eersten trein uit Menes te vertrekken. De toestand is volmaakt rustig. Geheel Weltevreden ‘.tvernam Zaterdagmorgen eerst wat gebeurd was. De toestand is zoo, dat het zeggen, dat de autoriteiten de situatie meester zijn, nog overdreven zou wezen. Europeesch opzichter en een aantal Inlanders vermoord. Te Menes in West Bantam, drongen honderden lieden, voorzien van vuurwa penen en electrische lantarens, de wo ning van den wedana binnen. Zij vefr moordden den wedana.en 2 andere inlan ders, een king werd zwaar gewond., de vrouw van den wedana kreeg een schot in den buik. De assistent-wedana van Tjening is vermoord, eveneens een paar politie agenten. De wedana van Laboean kreeg een schotwond, maar wist te ontvluchten. Te Menes, Serang en Pandeglang is een sterke politiemacht aanwezig, de be woners van Pandeglang zijn des nachts om is het uw beurt. Ib uw geheugen nog zoo zwak?” Parker ademt kort en zwaar, hij opent den mond en sluit hem weder. Thans knielt de oude neder en legt zijn hand op Parker’s voet. ((Genade, erbarm® 1 Mijn vorst! Genade gilt deze. „Niet zoo luid, m’n jongen!.... Wat hebt ge mij te vertellen? Gauw, opdat ik geen lucifers behoef te gebruiken.” Parker kreunt een tijdje. Dan mom pelt hij afgebroken: „Daar in het buffet een thee bus - onder de thee op den bo dem „Het buffet is gesloten. Waar is de sleutel?” „In mijn zak De inhoud van Parker’s geledigde zak ken ligt in een hoopje op den vloer. Isaakoff reikt den detective' den sleutel over en grijpt terzelfder tijd een groot zakmes, welks kling hij opent en een paar maal dreigend voor Parker’s oogen heen en weer zwaait. Vervolgens verbergt hij het in zijn mouw. Inmiddels schudt de agent der geheime politie voorzichtig de thee uit de bus. Juist daar onder, heeleiqaal op den bodem, ligt een toegevouwen papier. H’j opent het en knikt bevredigend met het hoofd. „Nu, Isaakoff willen wij gaan?” «egt hij tot den grijsaard. „Hebt gij de chéque gevonden?” „Dat moet je tamelijk onverschillig wezen. Je krijgt haar toch niet.” „Ik ken de Russen te goed, om. daar aan tetwijfelen. Ik vraag alleen of gij hast hebt.” „Ja. Dus voorwaarts.** De oude duwt de prop woder in Par ker’s mond en bindt de tvieo einden van den doek in diens hals aatven. Dan strompelt hij aan den nirn van den arm van den agent de trap op. en Kantoor- ,Jk geloof haast, dat gij mij tot uiterste drijft, Jack. Uw vrouw is voor ’t oogenblik gevoelloos vor elke pijn. Daar- verlieten drie communisten met de han den omhoog het gebouw aan de voor zijde. De schade is zeer aanzienlijk, doch essentieele onderdeelen van het bedrijf zijn niet aangetast, zoodat om 7 uur de meeste verbindingen hersteld waren. Een andere troep communisten moles teerde op Rijswijk een inlandsche po litieagent, dit Echt gewond werd. Een rechercheur werd n op Tanah Abang een hand afgeslagen. In het posthuis Pedja- galan werden twee politieagenieai over vallen en uitgekleed. Zij werden bijtijds ontzet. Het aantal arrestaties bedraagt mini 100. Vernieling In een kazerne. Een troep van 50 man trok naar kazerne van de veldpolitie bij Tangerang waai\ toevallig slechts 5 inlandsche agenten aanwezig waren, die 'bij het gezicht van den grooten troep vluchtten. De bende richtte in da kazerne groo- te schade aan en trok vervolgens naar Tangerang, onderweg enkele Chineezen Verwondend. •e asssis^enV-resident met drie man van de veldpolitie commandeerde na een vergeefsche sommatie schieten, waarop de troep terugtrok. Wegens, de donkerte, de onmogelijkheid om een goed overzicht te krijgen en de geringe dekking werd niet verder tot den aanval overgegaan. By Bandoeng is de spoorbaan op vijf punten opgebroken. Telegraafdraden wer den doorgesneden, evenals overbreng- draden van het radiostation Tjankrüig. Het kamponghoofd werd aangevallen^ een agent, die hem te hulp snelde, werd gedood, een schrijver ïeer ernstig ge wond. Hij is tien volgenden morgen, na bet ondergaan van een operatic, over leden. Een andere inlander Is op He ■spoorbaan vermoord gevonden. Een des- sa-bestuurder werd betrapt op het los draaien van schroeven yan de spoorbaan Hij bekende en noemde vijftien van zijn 'medeplichtigen. De express-treinen ver trokken met gering oponthoud De veldpolitie te Tjiamis heeft de ver nieling van het telegraafkantoor voor de woning van den regen* verhinderd. Bij een salvo van de politie werden vier communisten gedood; aan onze zijde is een agent zeer zwaar gewond. Een bende van 100 man doodde te Laboean drie politiemannen en verwond de één zeer zwaar. De assistent-wedana wordt vermist; in zijn huis werden bloed sporen aangetroffen. Versterking met in fanterie is gevraagd. 200 gevangenen. In totaal zijn op dfe politiebureaux on geveer 200 gearresteerden. Het is over al zeer rustig, behalve te Laboean. In den volksraad. In den Volksraad heeft mr. Schrieke Zaterdag gezegd, dat de regeering beseft, dat de Volksraad, evenals zij zelf, onder den in druk verkeert van de ernstige aan- slagan op rust en orde, die in den nacht ta Batavia en elders gedaan zijn. De regeering stelt er daarom prijs op Je verklaren, dat, al staan gedetailleerde genover u zekere verptiahtimgen. Gij waart vroeger niet slechte een goed be diende, maar hebt mij later herhaaldelijk een pledzier gedaan en diensten bewezen. Qjj hebt van tijd tot tijd z^ker zonder voorkennis uw.er echtgenoote en bepaald niet met haar wil, mij wat voedsel toe gestapt» zonder hetwelk ik ongetwijfeld van honger zou zijn omgekomen. Ik ge loof zelfa, dat gij haar eens van een di- recten moord hebt af gehouden..Of gij dat alles hebt gedaan uit vrees voor on aangename gevolgen of uit menschelijk ge voel, durf ik niet te beslissen. Haast zou ik geneigd zijn het eerste aan te naman, doch». daar ik er niet zeker van ben, «uit gij van deze onzekerheid voordeel trek ken.” Hij houdt eenige oogenblikken stil en vergast zich aan de korte, bange adem haling zijner twee offers, alvorens hij op meer zakelijken toon vervolgt: „Ik ga u thans verlaten maar niet eerder vóór dat ik een zeker voorwerp terug heb, dat gij mij tot dusverre ont houden hebt. Gij weet wel, wat ik meen, ik meen de cheque, die gij zeer voorkomend voor mij van het hotel „de Prins” hebt afgehaald. Gij zult u herin neren, dat ik gezworen heb, dat .niets er mij toe zou kunnen bewegen, die cheque te onder teekenen. Maar ik zweer ook, dat ik dit huis niet zonder de chéque zal verlaten. Welnu ik ben van plan u van de mondprop een oogen blik je te bevrijden, Jack Parker maar alleen, opdat gij mij kunt antwoorden. Mocht gij aanstalten maken, om soms uw stem tot een ander doel te gebruiken, dan stopt de knevel terstond uw mond en dan zult gij een paar kleine gek- scheerderijen moeten dulden, zooals uwe echtgenoote herhaaldelijk zich bij mij veroorloofde..Begrepen?” Zoo sprekende trekt hij den saamge- balden doek uit Packer’s mond Deze hapt meermalen driftig lucht. „Hebt ge mjj begrepen?” herhaalt de oude. regel meer 0.20 regel berekend. Voo >der zijn, wordt de drie ktal regels en conditie»- Communistische onlusten op West Java Op vijf plaatsen de spoorbaan opgebroken. Alle aan vallen afgeslagen. Uit Batavia werd door Aneta geseind: Een uitgebreid, doch onhandig opgezet cotnmunitisch complot is vannacht op verschillende plaatsen in West-Java uit gebroken. De politie was sedert eenige dagen hierop voorbereid, doch was niet bekend met de détails. Van verschillende plaatsen wordt het volgende over het Uitbreken van het complot vermeld Weltevreden Sedert Vrijdagavond wa ren op vier plaatsen gewapende benden vergaderd, die de politie molesteerden. De vergaderingen werden 'uiteengejaagd, en verschillende personen zijn gearres- teerd. Een politieagent Is gedood, twee jnet parabellums, karabijnen politieagenten werden gewond. 1 wangs, uit de zijde van het rapporten haai’ nog niet ten dienste» voor ernstige bezoj-gheid geen reden is. Dank zij de dooi het Europeesche en inlandsche bestuur genomen maatrege len, wordt de toestand geheel beheerscht. De regeering zal voor geen enkelpn maatregel terugdeinzen, welke noodig mocht zijn voor een blijvend herstel van orde en rust. Zij Is verzekerd ,dat zij daarbij rekenen kan op den steun en de medewerking van het goedgezinde deel van de bevolking, niet in de laatste plaats O(p die van het college. De verklaring, welke op rustigen toon werd voorgelezen, is in diepe stilte aan gehoord. nadat zij gewaarschuwd waren, naar de politiekazerne gevlucht. De opzichter van de Staatsspoor te Menes, de heer Ben jamins, is vermpord. De inlandsche tele fonist uit Menes, die de bende zag na deren, welke uit de woning van den wedana kwam, waarschuwde telefonisch de omstreken. Te Serang en te Memes is thans alles volmaakt rustig. Etn verhaal van het gebeurde. Het onderstaande geeft een geregeld relaas van hetgeen Vrijdagnacht gebeurd is te Batavia, Weltevreden, Tangerang, Nagrek, Tjiamis en Laboean. Te Batavia en Weltevreden werd de nachtelijke rust slechts verstoord door van het Paleis terugkeerende gasten. De politie, die sedert eenige dagen ge waarschuwd was, had de toegangswegen tot de stad van eenige afgelegen buiten wijken speciaal doen bewaken Resident De Bergh kreeg omstreeks 9 uur bericht van een communistische vergadering op de grens van Meester Cornells, welke door de politie uiteengejaagd werd. De troep viel twee politieagenten aan en een werd den schedel ingeslagen. Op verschillende plaatsen bleken com- Irmnisten vergaderd te hebben. Tegen middernacht rukte een aaneen gesloten bende van 60 man, gewapend i en kle- het Chineeseh» kamp en uit de Javabankstraat naar de gevangenis op het Glodokplein. De sergeant van de wacht wachtte de bende kalm af, tot de feerste schoten van de bende door het raam binnenkwamen waarop een verwoed schietgevecht van een half uur volgde. Aanval op een telefooncentrale. Nadat vier communisten zwaar ge wond waren, reed de bende.in speci aal daartoe gereed staande auto’s naar de telefooncentrale in de 'benedenstad waar zij het gebouw binnandrongen. De zes daar aanwezige telefonisten wer den met de revolver in de vuist bedreigd en gedwongen het werk neer te leggen. Twee van hen vluchtten, een bleek 'met de communisten te beulen. Om( 1 «jut daagde er militaire hulp op. Een brigade soldaten Ham stelling op de gaanderij van de Chantered Bank, aan <je overzijde van den ingang van het tele foonkantoor, en loste een waarsschu- wemd jeerste salvo, dat daverend door de bankgewelven klonk. De communisten beantwoordden da delijk het vuur, de eerste stormloop op het telefoongebouw werd beantwoord met knallend geweervuur, waarop de militai ren besloten, het gebouw te omsinge len, aangezien het innemen er van zon der verliezen onzerzijds in de donkerte van het gebouw onmogelijk scheen. Om half drie 's nachts deden de com munisten, nadat ongeregeld was gescho ten, een poging om uit te breken. Een deel van hen ontsnapte aan den kant van de kali, doch 17 werden garresteerd. Inmiddels waren meer militairen geko men en werd de belegering voortgezet. Bij het aanbreken van den morgen Deze haalt een doosje uit zijn zak en reikt het Isaakoff over. Dan slaat hij nogmaals zijn armen over elkaar en blikt met gespannen aandacht op de merk waardig» groep aan zjjn voeten. De oogen van het geboeide paar staan wijd open van ontzetting. Krampachtig beweegt de man zijn voeten heen weer; maar geen geluid komt er zijn bleeke lippen. Iwan Isaakoff neemt koelbloe'dig lucifer. „Ik zal je niets doen, Parker, her haalt hij. „Alleen uw dierbare weder helft zal eens voelen hoe dat smaakt.” Dit zeggende doet hij het houtje ont vlammen. Het gelaat der vrouw wordt zoo rood als een kers. Een voorgevoel van ont zettende pijnen maakt zich van haar meester. Thans buigt hij zich voorover en na dort met het brandende lucifertje de voet van zijn offer. Een heldere vlam laait omhoog; het dunne weefsel heeft vuur ge- kvatAls de vlam uitdooft is de witte kous aan de zool zwart verkoold; een smalle roode rand omgeeft het ver glim mende katoen. Men hoort niets in het kleine vertrek dan het zachtjes rochelen der benauwde vrouw en haar snelle ademhaling door de van smart opgesperde neusvleugels. Lachend ontsteekt Isaakoff een tweede lucifer en houdt hem aan den anderen voet der vrouw, wier gelaat zich thani blauw kleurt. Een stuipachtig trekken schokt haar geheele lichaam, haar han den slaan den grond. Plotseling sij pelen eenige dikke bloeddroppels haar neus, haar hoofd valt zwaar op zijde politie, aio ai uien uju siuui u» spel heeft gade geslagen. „Zij wusteloos.” Isaakoff staat van den vloer op keert zich tot Parker. ,Jk geloof haast, dat gij mij De heer Soejono (N.I.V.B.) heeft dank gezegd voor de mededeelingen van de regeering. De regeering beheerscht den. toestand op het oogenblik. Spreker vraagt zich af, of door de bestuurshervorming h(et contact van het bestuui met de be Voiking niet geleden, heeft. De voorzitter sluit zich aan bij de woorden van den heer Soejono en de mededeeling van Mr. Schrieke. Namens den Volksraad spreekt hij teen woord van medegevoelen met het Jol vari de talrijke slachtoffers van de nachtelijke aanslagen. Een telegram van den gouver-i neur-generaal. Uit Den Haag wordt gemeld, dat de minister van koloniën een telegram ont- vangfen heeft van den gouverneur-gene- raal van Nederlandsch-Indiê waarin deze Onder verwijzing naar de berichten van Aneta over de communistische ongere geldheden op West-Java, mededeelt, dat er geen reden bestaat tot ongerustheid. Jaarsveld, 15 Nov. Op de alhier door Notariö Kooi te Lopik gehouden publie ke verkoopingen van teengewassen enz., is besteed: voor snijteen van f 62 tot en met f 100 per vim en voor stikteen f 58 tot en met f 84 per vim. Lopik, 15 Nov. Woensdagavond is in het café van A. de With alhier de eer ste les behandeld in eerste hulp bij on gelukken, door den heer e Morré, arts te IJsselstein. In deze gemeente bestaat het plan om een pluimveevereeniging op te rich ten. Brandwijk, 15 Nov. De slager de H. alhier, is door den Rijksveldwachter be keurd, daar hij beesten slachtte in een in richting, die nog niet voldoende met de wet in overeenstemming was gebracht. Vorige week hield Ds. Van der Valk van Rotterdam alhier, een rede in de zaal van den heer Voorsluijs. Het on derwerp was getiteld: „De vergulde nachtstad en de gouden dagstadl” De zaal was overvol. Allert keerden wel voldaan huiswaarts. Begin December zal alhièr vanwege Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 6 regels 1J0; elke By 8 maaj plaatsing wordt de 8e plaatsing tegen f 0.10 per i advertentiën tusschen den tekst, waarbij de kolommen breedei voudige prijs berekend. Voor meer plaatsingen, groot aanu. wage men tarief. „da. „Nu dan, beste Parker, zeg mij eerst eens, of gij die bewuste chéque bij u draagt?” „Neen.” „Dat dacht ik wel ze is?” Parker talmt met het antwoord. Ang stig blikt hij naar den dreigend hem staanden grijsaard. Reeds opent hij den mond daar krijgt hij een schop van den voet zijner vrouw. „Neen", mómpeit hij dof. „Zoo?..Weet uw vrouw, waar hij is?” Weder een hevige trap door zijn vrouw hem loegebracht. „Neen.” De oude glimlacht even. „Dat klinkt niet erg geloofwaardig, m’n waarde. Gij schijnt aan zwakheid van geheugen te mankeeren. Ik zal eerst uw kleederen onderzoeken, vóór ik tot andere middelen mijn toevlucht neem. Beef zoo niet! Ik doe u niets.” Behendig ledigt de oude man alle zak ken van Parker zonder gevolg. Dan' pakt hij hem driftig bij zijn keel en scheurt hem met één ruk boord, dasje en halfhemd van het lichaam, terwijl hij met zijn andere hand den mond toe houdt, om hem het schreeuwen te bo- letlen. Met over elkaar geslagen armen ziet de geheime politie-agent dit schouwspel aan. Thans nadert Iwan Isaakoff zijn ander offer. Woeste vreugde schittert in zijn verweerde trekken, als hij met één greep het zorgvuldig gekapte haar van vrouw Parker jostrekt zoodat het in lange vlechten op den grond hangt .,Hebt ge uw geheugen nog niet te rug, Jack Parker?” Kleine pauze. Dan een zwak: „Neen.” „Welaan dan'” De oude zet zich op één knie en trekt de pantoffels van de voeten der vrouw. „Hebt ge lucifers bij u?” vraagt hij den geheime politieagent in ’t Russisch. gehouden worden, waar de dit jaar ge houden landdagen waaronder ook die te Dordrecht worden afgedraaid. Het be looft een succes volle -avond te worden. Men besteedt alhier en in de omge ving voor varkens le soort f 0,380,42, 2e soort f 0,310,38 per halve K.G. Han del redelijk. De prijs der eieren is tharit: kippeneieren 1314 cent, ganzeneieren 16 cent, eendeieren 1213 cent per stuk Handel matig. Wijngaarden, 15 Nov. Thans is het uurwerk met bel in de toren bijna gereed. De geheele vorige week is er met volle ijver aan gewerkt. Reeds van verre zal men de groot» vergulde wijzers goed kun nen zien. Molenaarsgraaf, 15 Nov. Dr. De Ko- nink alhier, had dezer dagen het onge luk in de naburige gemeente Ottoland met zijn auto te water te rijden. Vele bereidwilligen trokken den auto fluks weer op het droge en kwam hij alzoo met een nat pak eraf. De auto was in ’t ge heel niet beschadigd. Alle helpers kregen daarna een ge sigaren. Men besteedt alhier en in de om geving voor le soort kaas f 5267, 2e soort f 4852 per 50 K.G. Handel rede lijk. De prijs der boter is thans le soort f 1,051,15, 2e_ soort f 1,161,20 per halve K.G. Handel matig. Slledrecht, 15 Nov. B. en W. hebben aan éen raad aangeboden de gemeente- begrooung voor 1627, sluitende in ont vang en uitgaaf, wat den gewonen dienst betreft, met een bedrag van f 681.860, met een bedrag aan plaatselijke belasting naar het inkomen van f 105.000 en een post voor onvoor ziene uitgaven van f 22.546. Kapitaal- dienst: ontvangsten f 49.609, f 45.732. Voorts stellen zij voor het sluitings uur voor winkels gedurende den zo mertijd 1 uur later te stellen en te be palen op 9 uur. Ten slotte wordt voorgesteld een 6 pet. rijksvoorschot ingevolge de Woning wet af te lossen en hiervoor aan te gaan een 4 3/4 pct. leening a pari bij de Al- gemeene Friesche Levensverzekering Maatschappij. Krimpen a.d. IJsssI, 15 Nov. De lijder a-aan de besmettelijke ziekte febris typhoi- den Vrijw^pijz. Landstorm een filmavond^,dea, de 24jarige F. B., is overleden. „Genoeg”, zegt do agent der geheime die al dien tijd stom dat schouw- is

Schoonhovensche Courant | 1926 | | pagina 1