NIEUWSBLAD VOOR ZUIMOUAND EN UTRECHT STER TABAK onouertrclftn in KwoMM» ie1 WAAD VOOR UW GELD en uolgl het «porbepld van de dutzenden die reed» tang ontdek) hebben do» tg matigen pryi Woensdag 17 November 1926 5199. 58* Jaargang N EERSTE BLAD. BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. FEUILLETON. >r- Dit nummer bestaat uit TWEE BLADEN. De gestolen Diamant. 41 rak f 15 ig: C. C. SCHOONHOVENSCHE COURANT. Tetedom 30. van INGEZONDEN MEDEDEELING M B ap: G. P. id. r a Jong en d. van G. 1 glu een huis springt OOI (Wordt vsrvelfd.) S. W. N. VAN NOOTEN, SCHOONHOVEN imomra. Poofech. en Gtoafanat 1370». van J) met out' een mo- tijd van z. van L. d. van W. in, x. van of. oud 73 J., en W v. en H. Wil- >ril 187» 10 subs. G. V. te 1 d. h jud 53 j., Z. van der j. Dekker. I. Nov. d. van G. - Adriana Renes. Luijt. oud 74 j., irden. /an 1—10 veg laten a. 1 d. h. te Gou- Th. N. te door kom» ho» regel meer 0.20 jel berekend. Vooi sijn, wordt de dn» aap een een rauwsn gil >1. op de 0 subs, 15 subs, itrecht en ieder f 8 >uda, f 2 15 subs, juda, f 8 P. Bakker x. van J. rmanus, x Leeflang oud 24 j.» ipxsmeijer. oud 23 j. oud 81 J. i. J. Bak- Dorothea, Broekhui- kert en P. z. van G. rd. Jo- de Keizer ruida Hon- G. Raven ia, d. van isschop. d. van J. in Ge Spruit en J. T te ieder f 3 J. de V. van der f 3 subs. A B. .te erk, ieder rouda, f 2 per post in benetdkL en Kanloor- HAKop eter TAM •prtagwT' Zij hebben bet wore nog nM» omMmM hoop» du» goed» tabak Bergambacht, 17 Nov. Op de eieren veiling van de Pluimveevereeniging „Ver betering zij ons Doel’ alhier werd be steed voor bruine kippeneieren f 14,30 en voor witte eieren f 14, beidejj. per 100 stuks. Bij den bouwman P. Verduijn in Bovenberg alhier zijn 124 schapen in de weide gebracht, afkomstig van den heer G. Willemsé te Dtrecht. Het is voor deze gemeente een eigenaardig gezicht om zoo een groote koppel schapen te zien. Mej. de wed. D. van W. alhier had het ongeluk om in haar woning te vallen, waardoor zij- een rib brak en zich dade lijk onder geneeskundige behandeling moest stelen. Do boerenarbeider J. Nomen alhier bad het buitenkansje, dat hij in de Goud- sebe Paardenloterij een prachtig paard won Ammerstol, 17 Nov. De pogingen, die bet bestuur der afdeeling Ammerstol Bergambacht van „Het Groene Kruis” heeft aangewend om tot een zooge- naamden Moeder-cursus te komen, mogen als zeer goed geslaagd ^beschouwd wor den. Deze cursus werd door den voor zitter der bovengenoemde afdeeling, den edelachtbaren heer J. A. A. Uilkens, ge opend. Het aantal deelnemers, dat zich voor het volgen van dezen cursus heeft n Bouter, l 28 j. Looren’ de de Jong, 22 j. <50 j. 8 j-, echt- Bewonderend rusten z’n blikken op de vrouw, die nu het briefje dicht vouwt en het, met de chéque, in een couvert steekt, dat het adres van haar echtgenoot draagt „Een wonderlijk paar die oude zoo wel als deze jonge,” mompelt de agent hoofdschuddend. Beiden verlaten samen het huis en gaan langzaam tot zij een brievenbus ontmoeten. Als Olga den brief erin laat glijden, is het haar, alsof met dezen de laatste aardkluiten in een open groeve vallen legd en is bovendien oof door de amb tenaren van hot hulppostkantoor her kend. Mr. Van der Meulen, officier van justitie te ’sHertogenbosch, leidt het on derzoek in deze zaak De verdachte heeft gedurende den nacht niet minder dan viermaal gepoogd uit de handen dor politie te blijven Zijn arrestatie was evenwel het gevplg van zeer roekeloos omspringen met geld; voor de geringste kleinigheid gaf hij fooien van ongeveer f 51 Hij was voornemens geweest naar Amsterdam te reizen en van .daar per trein naar Parijs te vluchten. Stolwijk, 17 Nov. Maandag stier/ van den veehouder R. van Eijk een koe aan de besmettelijke veeziekte het „miltvuur”. Het cadaver is per auto onder politie toezicht naar Gouda vervoerd, om al- die z ch eerst beneden met brandewijn verkwikt. Plotseling blijft haar rok spijker hangen; met schreeuwt zij om licht. Als Jack Parker haar bijlicht en in ’t gelaat schouwt, deinst hij van schrik terug. Op handen en voeten kruipend als een beest, het aschkleurige haar in ver warde klissen om de klamme slapen, met gloeiende'oogen, de tanden knarsend van woede gelijkt zij haast niet meer op Met huivering denkt hij eraan, wat zal geschieden, als die vrouw en die oude daarboven elkan der te pakken krijgen. „Schei uit, Molly, schei uit!” smeekt hij dringend. „Wees geen zottin!” ..Als ik de lamp in mijn handen had, wierp ik haar naar je hersens, ellendige lafbekl” krijscht zij en scheurt met één ruk haar jurk van den spijker. Dan kruipt zij met moeite voort, terwijl zij toornig binnen ’s monde bij zich zelve prevelt: „Uitscheiden!Gekheid!Hoe lang heb ik mij niet beheerscht, omdat ik dacht, dat er wat aan te verdienen viel!” Nu, nu alles verloren is, wil ik ten minste aan mijn gevoel den vrijen teugel vierenIk zal mij wreken, wreken. hal.Dat is ook wat waard..Hier met de lamp....gauw wat.” Schoorvoetend voldoet Parker aan die vriendelijke uitnoodiging. Met vernieuw de krachtinspanning wringt zij zich voorwaarts. Reeds bij de derde trede wei geren haar voeten den dienst. Zij valt op den vloer. „Ga naar boven!” snauwt zij nogmaals. „Jouw voeten zijn niet gebraden o owat een pijn!” Doch Parker staat, bevend V&ik vrees, onbeweeglijk daar. Eindelijk heeft vrouw Parker de laat ste treden beklommen. De» deur is geslo ten. Met een kreet van woede werpt zij zich er tegen aan. Eindelijk wijkt het slot ke, oud 27 K. van b v&n W. 59 j. xlh. Isaakoff’s wraak. Als de agent der geheime politie met de lamp in de hand de kamer betreedt, waar hij tevoren Olga heeft achtergelaten zit deze nog altijd roerloos op dezelfde plaats. Thans heft zij vragend heur hoofd op. „,Iwan Isaakoff is met mijn collega vooruit gereden,” zegt eerstgenoemde kortaf. „Hier is de chéque. Nu is het uw beurt om de belofte te volbrengen.” Met bevende handen grijpt Olga de chéque. Ach, zijn handteekening, het is het laatste, wat zij van haar dierbaren echtgenoot ziet! Haar brandende oogen staren op den geliefden naam lang, zeer lang, totdat de letters schijnen te dansen en heete tranen langs haar wan gen loopen. Doch deze zwakheid is spoedig voor bij. Schielijk scheurt zij een blaadje uit haar notitieboekje en schrijft er eenige regelen op. „Mag ik dit briefje aan mijn man zen den!” „Ik moet het eerst lezen, vóór ik mijn toestemming geef. Zwijgend reikt zij hem het blaadje. Als hij die weinige regels heeft door- loopen, knikt hij ernstig met z’n hoofd. Prijs der Advertentién: Van 1 tot 6 regel» 1.80; elke Bij 8 maal plaatsing wordt de 8e plaatsing tegen f 0.10 per regi advertentién tussehen den teket, Waarbij d« kolommen breeder «ij vouchge prijs berekend. Voor meer plaatsingen, groot aantal regels ep wage men taaeei. i De voorschotten worden verleepd tegen een rente van 5 pCt. Voor zoover het rijksaandeel betreft, behoeft de Emigratie Centrale Holland de rente over het eer ste jaar niet in ’s Rijks Schatkist te stor ten, daar het bedrag dient als vergoeding voor gemaakte administratie- en andere kosten; de gemeente zou dit ook voor haar aandeel kunnen overwegen De kosten van overtocht met inbegrip van 25 dollar landingsgeld, yyelk bedrag het eigendom blijft van den emigrant en de overige onkosten gedurende de reis tot aan de plaats van bestemming, bedragen tezamen ongeveer f 450 a f 475, het in het bezit zijn van landingsgeld strekt, om te verkrijgen, dat emigrant over voldoen de contanten beschikt bij aankomst op het werk. Natuurlijk is het noodzakelijk» al dus de circulaire dat dê emigrant zoo veel mogelijk is, zelf bijdraagt in de kos ten van overtocht; reeds in zijn eigen belang is dit noodig, omdat hij dan min der met aflossing van scnuld heeft te maken. Als minste bedrag zou moeten worden geëischt, dat de arbeider zelf f 100 betaalt .terwijl slechts bij uitzonde ring een voorschot zou moeten worden verleend indien hij zelf minder dan f 100 kan bijdragen. In elk’geval zou de eigen bijdrage niet beneden f 50 moeten da len Indien het gemeentebestuur het doel treffend acht, op de hiervoor genoemde wijze mede te werken, om het aan ge schikte, doch onvermogende landarbei ders mogelijk te maken, naar Canada te emigreeren, dan zou de eerste selectie van de arbeiders, die zich daartoe opge ven en die naar het oordeel van het ge meentebestuur voor het ontvangen van een voorschot in aanmerking komen, kunnen geschieden dobr de Arbeidsbeurs of den correspondent der arbeidsbemid deling. Postcheque- en Girodienst. Op een vraag van het Tweede Kamerlid Braat betreffende het ter inzage leggen op alle hulppostkantoren van een lijst van re keninghouders van den postchèque- en girodienst, heeft de Minister van Water staat geantwoord: Bevorderd zal worden, dat aan elk hulppostkantoor een naamlijst van reke ninghouders bij den postchèque- en giro dienst wordt verstrekt, welke ter inzage van het publiek moet worden gehouden Voor de Padang-ramp. De Amster- damsche Commissie voor de Padang- ramp deelt mede, dat door haar aan den Kon. Nat. Bond „Het Qranje Kruis” in het geheel is afgedragen f 71.049,66 H, gijnde het totaal bedrag der bij genoem de Commissie ingekomen gelden. Nu de werkzaamheden geëindigd zijn, brengt de Amsterdamsche Commissie nogmaals dank aan allen, die dooi hun groote offervaardig heid de Commissie in staat hebben gësteld om zulk een belang rijk bedrag voor de slachtoffers bijeen te brengen. „Wacht hier totdat ik je kleindochter gehaald heb,” zegt de laatste, als zij op de bovengang zijn gekomen. „Waartoe? Breng mij naar de kamer, waar ge mij gevonden hebt!” „Dwaasheid! Je zult ons op het schip vergezellen. Je kleinkind heeft er in‘toe gestemd, naar Rusland terug te keeren, om jou uit de handen van je beulen te bevrijden.” „Dat is juist zoo iets van die zottin, hahahahal Gij hebt dat lichtgeloovig ding door beloften van de wijs gebracht; bij mij gelukt u dat niet. Ik heb geen lust op den weg naar Siberië te komen.” „Je dwingt me dus om je met geweld naar het schip te laten transpor teeren?” „Dat betwijfel ik. Gij kunt mij slaan, in boeien klinken, knevelen maar nooit dwingen te ademen, als ik niet ademen wil. Geen macht ter wereld brengt mij levend naar Rusland terug.” Zwijgend staart de agent der geheime politie naar den grijsaard, terwijl zijn vingers peinzend zyn korten vollen baard stroelen. Ook dezen man van ijzer en staal bekruipt dat onverklaarbaar gevoel van angst in de nabijheid van den blin den, gebrekkigen ouden man, onder wiens betoovering Parker zoo dikwijls zich be vonden heeft. „Wanneer ik je hier achterlaat,” be gint hij na een poos van stille overden- »»wat zai er van ja worden? Gij zijt in handen van de Parker’s. ,Jk in de handen van de Parker’s? Zij zijn in de mijne!” zegt de blinde triomfeerend. „Mij is de wraak!” „Wilt gij hen vermoorden?” „Neen, dat zou een te geringe straf zijn „Wat ben je dan van plan?” Isaakoff brengt zijn mond bij het Landverhuizing naar Canada. De minister van arbeid, handel en nijver heid, heeft aan daarvoor in aanmerking komende gemeentebesturen een circulaire gezonden betreffende steun voor emigra tie naar Canada. Daarin schrijft hij o.m.; Voor het seizoen 1925’26 was van rijkswege een bedrag beschikbaar ge steld, daardoor voorschotten konden worden verleend aan landarbeiders mits zij ook van gemeentewege voorschot ontvingen om de reis te betalen naar Canada, waarheen zij emigreerden. Het rijk verleende die hulp toen slechts voor inwoners uit een beperkt aantal be paald aangewezen gepieenten. Van oordeel, dat emigratie medewerkt tot be strijding der werkloosheid, heeft de re- geering besloten, voor het komende sei zoen aan een grooter aantal gemeenten gelegenheid te geven, om, als zij zelf be reid zijn, een voorschot te verstrekken aan emigranten, van rijkswege een aan vulling van dit voorschot te verkrijgen. De bedoeling is, dat die voorschotten worden gegeven aan voor emigratie ge schikt geoordeelde landarbeiders, die in het voorjaar van 1927 naar Canada endjk greeren, doch niet in staat zijn om kosten van overtocht daarheen zelf te betalen. De voorschotten van rijkswege zullen worden verleend door bemiddeling van de EnJigratie-Centrale Holland, welke instelling te dien aanzien zal handelen in overleg met den directeur van den Rijksdienst der Werkloosheidsverzeke ring en Arbeidsbemiddeling. In elk ge val komen voor het ontvangen van deze voorschotten slechts zoodanige personen in aanmerking, die door de Emigratie- Centrale Holland als landarbeiders in Canada Worden geplaatst, nadat zij door de Nederlandsche Vereeniging Landver huizing geschikt zijn geoordeeld. Het rijksvoorschot zal slechts kunnen worden verleend indien de gemeente een deel van het voorschot voor hare reke ning neemt; dit deel van het voorschot moet door de gemeente aan de Emigratie- Gentrale Holland worden uitbetaald. De op deze wijze van gemeente- en rijkswege beschikbaar gestelde gelden zullen door den emigrant in een tijdperk van uiterlijk vijf jaren moeten worden terugbetaald. De emigrant moet een schuldbekentenis teekenen ten name van de Emigratie-Centrale Holland, omdat deze in staat is, door bemiddeling van haar organisatie in Canada de gelden terug te vorderen. Hof nieuws. De Koninklijke familie, die voornemens is, a.s. Zaterdagavond de Voorstelling van Die Walkure in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen in Den Haag bij te wonen, wordt Vrijdag avond per Staatsspoor om 9 uur 4 min. van Het Loo in de residentie verwacht. De terugkeer naar het Loo is bepaald op Maandagochtend 7 uur 42 min. per Staatsspoor. Waarborg en belasting gouden en zil veren werken. In een nota naar aan leiding van het verslag inzake het ont werp tot wijziging van de wet omtrent den waarborg en de belasting der gou den en zilveren werken, zegt de Minister o.m., dat de uitbreiding van de bevoegd heid tot visitatie tot alle ambtenaren van het dienstvak der directe belastingen enz ten gevolge zal hebben, dat dezen, voor zoover zij die bevoegdheid thans nog niet hebben, wanneer zij fraude ontdek ken, niet langer machteloos daartegen over zullen staan. De Minister geeft gaai- ne de verzekering, dat voor hen, die, an ders dan in een op heeterdaad ontdekte fraude, een visitatie verrichten, de eisch van bijzondere geschiktheid voor dien dienst zal blijven,gesteld. Bij verlof en ziekte van waarborgamB- tenaren zullen ambtenaren der directe belastingen enz. een reserve vormen, die een anders "noodige uitbreiding van het korps waarborgambtenaren kan voorko men. Na verloop van een uur wordt Olga aan boord der „Wolga” door den kapi tein in ontvangst genomen en naar de voor haar bestemde, elegant comfortabel ingerichte kajuit geleid. Als zij den volgenden morgen na een vasten door geen droomen gestoorde slaap de oogen opslaat, drijft het schip reeds ver van Engelands kust op den wijden oceaan. Denzelfden morgen tegen 6 uur begeeft Hemmings zich, volgens bevel van den Russischen agent der ge heime politie, naar Beatricen-Terrasse, om het besluit van Iwan Isaakoff te ver nemen, De oude ontvangt hem lachend en verzoekt hem, de nog altijd gebonden Parker’s van hun touwen te ontdoen en ze bij hem boven te sturen. Zijn besluit, om Londen niet te verlaten, staat o&om- stootbaar vast. Daarop tast Hemmings de donkere gang langs tot aan het vertrek, waar de Parkers, bijna van hun zinnen door uit putting, op den vloer liggen, uitgestrekt. Haastig snijdt hij de banden van hun handen door en verwijdert zich, om den Russischen detective vóór het uitzeilen der „Wolga” Isaakoff’s vast besluit mede te deelen Als de Parkers hun handen vrij voe len, ontdoen zij zich eerst vah de mond- prop. Het lange liggen op den harden vloer, de zedelijke zoowel als de licha melijke kwellingen, welke zij gedurende de laatste uren hebben doorstaan, hebben Deze Courant wordt de» Maandag»-, des Womidag»- en de» Vrijdagmiddag» uit gegeven. Prijs voor Schoonhoven per 8 maanden 1.25, franco Nederland 1A0. Over het abonnement wordt in de eerste maand b( Men kan aah abonneert® bij odm Agenten, Boekhandelaren houden. oitfegeveiK komt tot dicht aan de hon derd. Met alleen betreft het hier deel nemers uit deze gemeente, doch ook uit de gemeente Bergambacht. Hekendorp, 17 Nov. De kaashandelaar Streefland, van Bodegraven, g g mp’ paard en wagen huiswaarts. Op den Op- weg alhier kwam uit dpz.Jfde richting een auto voor hem aanrijden, waardoor het paard begon *e schrikken en iet paard keerde weer terug. De voerman sprong van den bok eu greep het paard bij het hoofdstel, maar het hoofdstel brak waardóór het paard met den wagen op hol ging. De wagen werd tegen een boom aangeslingerd, waardoor het paard kwam te vallen. Op den wagen stond een kist, waarvan de inhoud was kaas,, bo ter en spek enz., die te water raakte. Al spoedig werd er hulp verleend. Er zijn gelukkig geen persoonlijke ongelukken te betreuren, zoodat dit ongeval zeer goed afliep; wel had Streefland door dit ongeval groote schade bekomen. Gorlnchem, 17 Nov. Het motorschip „Verrtouwen”, alhipr thuisbehoorende, geladen met suiker, vermoedelijk met be stemming naar Sneek en Leeuwarden, ’s door den Zuidelijken storm buiten haar koers geraakt en op het Vrouwenzand gestrand. Lemster visschers hebben hulp I verleend en een gedeelte van de lading in de Lemmer aangebracht. De opvaren den zijn Zaterdagavond te Mirns aan wal gebracht. Ook daar is een gedeelte van de lading opgeborgen. Het schip is bij opkomenden vloed ge- I zonken. Gorlnchem, 17 Nov. Met betrekking tot den overval te Drunen meldt men nog nader: Zaterdagmiddag te vijf uur is te Dru nen voorgeleid de dader van den over val in het hulppostkantoor aldaar. Het is de 21-jarige H. F. van den Meerendonk- uit Mons (België). Tot 1918 woonde hij te Drunen, waar hij de industrieschool voor het schoenmaken volgde. Op hem werden, gelijk gemeld, de revolver en een aantal scherpe patronen gevonden. Hij heeft een volledige bekentenis afge- daar te worden verbrand. In opdracht van den heer inspecteur van den Vee- artsenijkundigen Dienst uit Rotterdam, is daarna de stal, alsmede het erf4 ont smet. Sliedrecht, 17 Nov. In de Maandag avond gehouden vergadering van den ge meenteraad is het voorstel van B. en W. tot instelling van een keuring op inge voerd vleesch aangenomen. Gevraagd werd evenwel of B. en W. spoedig willen komen met öen voorstel inzake oprich ting ‘van een centiale slachtplaats, met het oog op een eventueels keuring ook van vleeschwaren. Daarop werd geant woord, dat een voorstel dienaangaande spoedig is te verwachten. In de bouwverordening werden enkele technische wijzigingen gebracht, waar door o.m. ook de bouw met spouw muren wordt toegelaten. Vastgesteld .werd een verordening tot het verleenen van wachtgeld aan ambte naren en werklieden in vasten dienst der gemeente, waarbij ia bepaald, dat het wachtgeld gedurende ten hoogste 10 jaar kon worden genoten, teryijl voor een bepaalde groep deze termijn nog belang rijk korter is. Een voorstel van de s.-d.- fractie om het onderscheid, hetwelk in het ontwerp-verordening was gemaakt tussehen personen, die wel en die niet gemakkelijk naar het vrije bedrijf kunnen overgaan, te schrappen, wordt verworpén. Met het voorstel tot aflossing van een 6 pet. Rijksvoorschot ingevolge de Wo ningwet en het aangaan daarvoor van een 4 8/4 pct leaning bij de Algemeene Friesche Levensverzekering Mij. ging de raad accoord. De raad is tegemoet gekomen aan de bezwaren van verschillende ingezetenen tegen het pas ingevoerde watertarief, hetwelk thans is gebaseerd op de opper vlakte der perceelen. De verordening van den geheime, politieagent en fluistert eenige woorden. Ontsteld deinst deze terug. „Wat? Dat is onmogelijk. Morgen zult gij van dit ontzettend voornemen af zien.” „Neen. Als ik voor morgen van gedach ten verander dan moogt ge me naar Rusland, naar Siberië sleepen waar heen ge wilt. Uw bode zal morgen vroeg bericht zendenZeg aan mijn klein dochter, dat ik vooruit gereden ben en haar op het schip verwacht!” Nog eenmaal schouwt de agent der geheime politie den blinden grijsaard twijfelend aan; dan zegt hij met een kort lachje. „Komaan, je zult je zin hebben!” hen dermate uitgeput, dat zij bijna niet in staat zijn, zich te bewegen. Eindelijk gelukt hej de wanhopige po gingen der vrouw, zich in een zittende houding te brengen en het touw te grij pen, dat haar voeten met die van haar man vereenigd houdt. „Den hond zal ik het doen boeten, als hij werkelijk nog boven is,” krijscht zij. „Laat hem liever met vrede!” mom pelt haar man, die herhaaldelijk tever geefs zich tracht op te richten en toans afgemat op zijn linker elleboog steunt, epn menschelijk wezen. „Sedert wij hem kennen, brengt hij k;; slechts ongeluk over ons. Ik geloof, dal hij bovennatuurlijke krachten bezit.” „Dat willen wij toch eens zien!” Pit zeggende rukt zij woedend aan het toüw, dat vast in de knoop zit. „Wat zit je daar als een stuk hout en verroer je niet?” schreeuwt zij weder. „Moet ik al het werk alleen doen? Jullie mannen deugen nergens toe!” „Hou je mond!” gromt de ander. „Je hebt wat nioois voor al je werk gezregen De chéque is weg en je beenen zijn verbrand dat is alles!” „Ha, wacht maar totdat ik den knoop los heb! Dan zal ik dien ouden smeer lap daar hoven koud maken. Jij zult gauw genoeg bakzeil halen! Ah!.... Het is haar gelukt, - den bovensten knoop te ontwarren;! de overigen volgen spoediger.... Thans zijn alletwee haar voeten vrij. Met een schreeuw springt vrouw Par ker op, maar zinkt dadelijk weer neer; haar voeten branden als vuur..Tever geefs doet zij herhaalde pogingen om op te staan. Eindelijk kan zij lyigzaam voortstrompelen. Elke schrede vermeer dert haar woede; bij elke pijnlijke ineen- krimping bedenkt zij een nieuwe marte ling voor den ouden man daar boven Zij klautert den trap op op banden en beenen. Zij ziet niemendal, maar zij kent den weg op een prik. De brandende wrtiakdorst beheerscht haar zóó zeer, dat zij niet eens op haar man wacht,

Schoonhovensche Courant | 1926 | | pagina 1