•41 Foto L erbakenv Purol bij Huiduitslag en Huidverwonding Particulier Kapitaal TUINLAND WEILAND Griend land en Bouwland, Het Woonhuis Woonhuis Demo van Bouwland, BOELHUIS. Naaimachines. het Perceel Bericht Yan InzetNotariï p-A v Buur«n ZEEUWSCH 0CHTENDV0ER mooie Foto met of zonder lijst Kleiweg 80 - GOUDA - De ziekten van ons vee. GEMEENTERAADS VERGADERINGEN. Gemengd Nieuws. VAN ALLES WAT. Burgerlijke Stand. Advertentiën. Openbarê Vrijwillige Verkooping. Notaris B. Ets Hardinxveld, Woonhuis Bouwland Openbare Vrijwillige Verkooping. Notaris C. H. W. Meijer te Lekkerkerk, Willige-Langerak. Notaris H. C. Kooi Tuingrond db Jaariijkscne verkooping Boomen si Brandhout H. C. Kooi, Notaris, R. van Blokland te Schoonhoven Meubelen, Huisraad enz., Oermeuien's naalifhchlnetiandei, Notaris Houtzagers Tuin en Weidegrond, Bericht van Inzet. Het Woonhuis Lekkerkerk f 4.800.- Te huur: Burgerwoonhuis Weiland Weiland, J, van Kranenburg, publiek verkoopen: 91 Arts 99. «.A. Nieuw-Lekkerland. FIRMA WILLEM HEHEWERTH St. Nlcolaa U Wel van het ongeluk hoorde, zond hij een boodschap, dat mej. K. direct naar den dokter moest en de fiets naar een repe- rateur, daar hij al de onkosten zou be talen. Benschop, 19 Nov. Met ingang van 1 December a s. is tot brievenbesteller al hier benoemd de heer J. van Dijk, thans in gelijke functie te Woudenberg. Polsbroek, 19 Nov. Woensdagmiddag is de vrachtauto van den veehouder C. E. alhier op de smalle Noordzijde, in .de buurt, gedeeltelijk, n.l. met de linker zijde in de wetering gegleden. De oorzaak van t ongeval was, dat bij t uitwijken voor een kruiwagen, plotse ling een stuk berm wegzakte. Do timmerman Strien had met zijn takels en touwen- het vehikel weer spoe- dtg op den weg en kon daar 'er geen defect aar. den motor was, de onderbro ken reis weer worden voortgezet Giessen-Oudekerk, 19 Nov. Door den gemeenteraad is aangenomen de kom al hier een beter aanzien te geven. De oude boomen zullen alls uitgerooid en ver vangen worden door jonge lindeboomen. Het driehoekige plein zal ten bate van het verkeer eenigszins kleiner worden ge maakt. Het is de bedoeling alles klaar te hebben voor Kerstmis a.s. Berkenwoude, 19 Nov. Donderdagmid dag is de landbouwer A. de G. te Bergam bacht met zijn auto onder deze gemeente te water gereden. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats; direct is men begon nen do auto op het droge te brengen. Moercapelis, 19 Nov. Donderdagmiddag kwam de beurtschipper Bakker van Rot terdam op huis aan. Onder Zevenhuizen overkwam hem een leelijk ongeval, daar hij met zijn motorboot in aanraking kwam met een vlet, geladen met suiker bieten. Daar er vele vaten petroleum bo ven op den motor lagen, wilde het, dat door den hevigen schok de vaten met olie J aan het rollen gingen en er zoodoende vijftien stuks in het kanaal terecht kwa men. Men begrijpt dat Bakker hierdoor een heele vertraging had, eer hij met de lier de vaten weer op het dek had. Toen de vaten weer op het dek lagen, rolden voor de tweede maal rijf vaten van de boot. Gouda, 19 Not. In de vergadering van dén gemeenteraad zijn goedgekeurd de geloofsbrieven van het nieuw benoemde lid van den raad, de heer P. J. Kolijn, die zal zitting nemen als opvolger van wijlen den heer Jongenburger. Het rapport van de soc.-dem. raads-* fractie inzake de rioleeringswerken in bet stadsdeel Korte Akkeren werd in handen gesteld van B. en W., die om trent de in dit rapport gedane voorstel len prae-advies zuilen uitbrengen. Vervolgens kwam aan de orde het voorstel tot stichting van een gemeente lijk slachthuis, annex koelhuis, op het terrein, deel uitmakende van de voorma lige hofstede Burgvliet. De stichtingg- kosten van het abattoir zullen f 154.000 bedragen. De heer Van Staal zeide, dat de aan vaarding van dit voorstel voor Gouda van buitengewone groote beteekenis is. Niet alleen de slachters, maar ook de exporteurs zijn bij het slachthuis gebaat. Hij stelde het op hoogen prijs, dat reke- ning is gehouden met slachten voor uit voer, aangezien een groot aantal export bedrijven* in de onmiddellijke nabijheid van Gouda zijn gevestigd. De teleurstel ling, die men bij het ontwerpen van de plannen tot stichting van het slachthuis onderfond, doordat de invoer van ge slacht vee in Engeland werd verboden, is ruimschoot goedgemaakt door 't nieu we afzetgebied, dat in Ditftschland is ge vonden. De expojt naar dit land is de laatste maanden sterk toegenomen. Bo vendien meende de heer Van Aalten, dat het invoerverbod in Engeland niet van blijvenden aard zal zijn. Wethouder Bokhoven zeide, dat B. en W. na langdurige beraadslagingen tot de conclusie zyn gekomen, dat met de mogelijkheid van export rekening moest worden gehouden, hoewel mén hierom trent niet te groote verwachtingen mag hebben. Nadat de heer Vingerling had aange drongen op verbreeding van de langs heW abattoir geprojecteerde straat, om in de toekomst een breeden verkeersweg te verkrijgen langs de Breevaart, naar den Bddegraafschen straatweg, werd het voorstel van B. en W. zonder hoofdelijke •temming aangenomen. De heer Donker bracht namens den r«*ad een woord van hulde aan B. en W. voor de wijze, waarop zij zich van hun moeilijke taak bij de voorbereidende werkzaamheden hebben gekweten. Het voorstel tot aankoop van een nieu wen turbogenerator voor de lichtfabrie ken ontmoette eenigen tegenstand bij den INGEZONDEN MEDEDEELING jicht, spit, stram heid in de ledema ten behoeven U niet meer te kwellen. Crypt naar het heerlijke wrijfmid- del, dat tot diep in de huid zijn welda dig verzachtende werking voortzet. Uw spieren lenig maakt en Uw pij nen verdrijft, deo beroemden UtUT* ■ulvmrand feneeend 0*«ral nritrUikur ia perceleiaea ptltoi f» ZO Cr. fO.SOi BO Gr. IL-I 100 Cr. I l.7g heer Oostingh, die zeide, dat in 1923 ma chines van grooter oapaciteit zijb aan gekocht, omdat men toen voorzag, dat de Goudsèhe centrale talrijke platteland gemeenten van electrischen stroom zou moeten voorzien. Doch spr. geloofde, dat het aantal s.g.n. kring-gemeenten zieh thans niet meer verder zal uitbreiden, aangezien de gemeenten, die men moge lijk op het oog heeft, dichter bij Delft en Utrecht zijn gelegen dan bij Gouda. De uitgave van f 128.000, die de aanschaf fing van den nieuwen generator eischt, achtte de heer Oostingh slechts gewettigd, indien de toeslemming van stroomver bruik in de stad zelf machines van groo ter capaciteit vordert. Aan de buitenge meenten wordt de stroom immers nage noeg tegen den kostprijs geleverd en de afschrijving óp bet materiaal der licht fabrieken wordt dus niet door meerdere inkomsten gedekt^ De wethouder voor de bedrijven, de heer Muilwijk erkende, dat er niet veel plattelandsgemeenten meer zijn, die voor stroomlevering op de Goudsghe centrale fcijn aangewezen, doch de toestand is op"het oogenblik zoo, dat men, om oiver voldoende reservekracht te beschikken, noodzakelijk machines met grootere ca paciteit moet aanschaffen. Spr. zeide ver- 1 der, dat de met de lichtfabrieken be haalde winst van f 40.000 in 1922, tot f 97.500 in 1925 is toegendtnen. Het voorstel van B. en W. werd aan genomen. Vervolgens hield de heer Overhand een Interpellatie over de door B. en W. ge nomen maatregelen ter verbetering van den ingapg van het veemarkt-terrein. De voorzitter antwoordde, dat de ge meente niet de vrije beschikking kan krijgen over de woning, die den ingang van het terrein gedeeltelijk verspert, aan gezien dit huis beschikbaar moet blijven voor den bewaker van het kazerne ge bouw. Het gemeentebestuur heeft echter toezegging verkregen, dat de kazerne spoedig aan de gemeente zal worden teruggegeven en dan zal het mogelijk zjjn, den ingang te verbeteren. Ten slotte vroeg de héér Van Staal, of B. en W. reeds gevorderd zyn met hun rapport, inzake de gestes van de Goudsche waterleidingmaatschappij, waar omtrent spr. in Augustus een aantal vra gen heeft gesteld. Ook het rapport inzake de financieele administratie der gemeen te zeide hij met verlangen tegemoet te zien dat hem kort geleden weer eenige feiten bekend werden,-die spoedige publicatie van het rapport wenscheltjk maken. De voorzitter antwoordde, dat beide rapporten in de eerstvolgende vergade ring zullen worden behandeld. Bij Kon. Besluit van 15 dezer is toegekend de aan de orde van Oranje- Nassau verboni!en eeremedaille, in zil ver, aan G. H. Hagedorn, filiaalhouder der Naaml.' Venn. Amsterdamsche Naai machinehandel v/h A. Lewenstein, te Gouda. De heer Tukker, Achter de Waag, alhier, mocht inzake zijn nieuwe vinding T. H. F. Sonora Radio reeds vele waar- deerende beoordeelingen in ontvangst ne men, doch een zoo animeerend schrijven als thans in zijn bezit is gekomen, v el hem zeker nog niet ten dool. De heer Tuk ker heeft n.l. met de T. H. T. Sonora ge demonstreerd voor de Radio-experts der Luistergids te Amsterdam. Naar aanlei ding deze demonstratie zond de heer Bernard Hatting den heer Tukker een schrijven, dat gedeeltelijk is opgenomen in een in djt nummer geplaatste annonce. Lopik, 19 Nov. Naar wordt medege deeld, stelt do Edelachtbaren heer X. Vink alhier, zich bij de a.s. verkiezingen voor de Provinciale Staten, niet meer herkiesbaar. Lsxmond, 19 Nov. De dezer dagen langs de huiz ender ingezetenen voor al leen staande blinden gehouden collecte heeft opgebracht een bedrag van f 60,00. tflrdlnxvsld, 19 Nor. Volgeffs door Burgemeester en Wethouders genomen besluit is thans niet alleen voor het vervoer van melk vergunning noodig, doch Ir zylka ook het geval voor het ten verkoop vóorradig hebben van melk, voor zoover in net perceel meer dan 20 L. per dag wordt verkocht. Voor do afdeeling Boven-Hardinx- veld van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen zal optreden do heer J. Boe- zer, uit 's-Gravenhage. Deze bekende de clamator zal o.a. eenige fragmenten uit „Als de ster bleef stille staan", „De Heks van Endor", enz. vertolken. Naar we vernemen zal de Tooneel- vereeniging „Onderling «Genoegen" op ZaZterdag 20 November a.s. een uitvoe ring geven ten huize van den heer A. J. Rijkaart te Boven-H'ardinxveld. Ottoland, 19 Nov. De prijzen der kaas waren deze week als volgt: le soort f 56 f 58, 2e soort f 5052, alles per 50 kilogram, met tamelijken handel. Vette varkens gelden: le soort f 0,85»-0,38, 2e soort f 0,330,34, alles per 50 K.G., met 4 KG. korting en redelijken handel. Met een drietal auto's zou de land bouwer Van V. varkens naar Rotterdam laten brengen. Onderweg geraakte een -der auto's aan het wegzinken en kantelde in een sloot. Do varkens kwamen er goed af en ook de chauffeur bleef ongedeerd. Op eon andoren auto werden de varkens overgeladen en verder vervoerd. De in de sloot geraakte auto is later op hét droge gehaald en was,' weinig beschadigd. Bij de gehouden bestuursverkiezing voor de Ned. Eferv. Jongelinesvoreeniging „Daniël" werd als le voorzitter gekozen de heer J. C. de Bruijn, als 2e voorzitter de heer D. Verheul, als secretaris de heer H de Heer, als penningmeester de heer J. A. Korevaar, als bibl othecaris de* heer .H. van den Herik en als algemeen ad junct de heer G. Kreukniet. Ten huize van den heer J. Korevaar alhier is een tweede geval van besmet telijke ziekte Typhus" geconstateerd bij een tijdelijk inwonend nichtje, van 20 jaar. Dit i» bet achtste geval, dat dit jaar in deze gemeente voorkemt. De heer G. Hartkoorn is dit jaar aan de beurt van aftreding als lid van 't Algemeen Burgerlijk Armbestuur in deze gemeente In de eerstvolgende Raadsver gadering ral de benoeming aan de orde komen. BOUTVJJUR. IV. Een bepaald gif spoort dus het lichaam aan tot het vormen van een bepaald tegen gif, wat alleen werkzi&m is ten opzichte van dat bepaalde gif en onwerkzaam te genover andere. Dat bepaalde tegengif past als het wa re alleen op dat bepaalde gif en niet op andere, evenals een bepaalde sleutel past op een bepaald slot, en niet op sloten van een andei% samenstelling. Nu IS het een bewezen en voor mensch en dier zeer gelukkig verschijnsel, dat wanneer een lichaam door een of ander gif er toe aangezet wordt om tegengiffen te gaan vormen, het lichaam dit altijd doet in overmaat, dat wil zeggen, indien 'drie boutvuurbacillen drie bepaalde hoe veelheden boutvuurvergif afscheiden dan vormt het lichaam met precies drie hoeveelheden tegengif juist voldoende om de drie geproduceerde hoeveelheden vergif onschadelijk te maken, 'maar wel vijftig of honderd of nog meer hoeveel heden tegengif, zoodat wij een heele boel tegengif in het lichaam overhouden, want ons houdende aan ons voorbeeld: „de sleutels en de sloten" dan zien wij, dat, als wij drie sloten hebben gelijk van vorm en b.v. honderd gelijke sleutels, wij er toch maar drie tegêlijk in de drie slo ten kunnen steken en er zeven en negen tig overhouden. Zoo is het nu ook het met teveel ge produceerde tegengif. Een hoeveelheid benoodigd om het afgescheiden gif on schadelijk te maken, wordt verbruikt en de rest houden wij over. De grondslag nu van de geheele bestrijding door voorbe hoedende enting, berust op die eigen schappen van het in overmaat vormen van tegengif. Nu zoudt ge kunnen zeggen, waarom sterft dan een dier zoo vaak aan een dergelijke ziekte, als het lichaam toch die eigenschappen bezit, om zoo gauw een groote hoeveelheid tegengif af te scheiden? Het antwoord hierop is weer 't gemak kelijkst te geven door een voorbeeld tt stellen. Stel dat een volkomen gezond kalf op een oogenblik langs welken weg dan ook, van uit den bodem een bepaald aantal boutvuursporen binnenkrijgt, die zich, omdat ze zich in 't lichaam onder zeer gunstige omstandigheden voor hun levens wijze bevinden, gaan ontwikkelen tot boutvuurbacillen. Onmiddellijk gaat het lichaam lÜtjp reageeren door het afscheiden van tegen giffen, die zich op de geproduceerde gif fen werpen en zullen trachten deze on schadelijk te maken. Nu nemen wij aan, dat in dit geval slechts zeer weinige sporen zijn binnen gekomen, en dat het lichaam in de wed strijd die ontstaat tusschen de boutvuur bacillen aan den eenen kant, die de ver giften afscheiden en het lichaam aan den anderen kant, dat de tegengiften af scheidt; de overwinning behaalt. Dat wil dus zeggen dat het lichaam tijd genoeg heeft om zóóveel tegengiften af te schei den dat het alle giften geproduceerd door de bacillen onschadelijk kan maken Is dit nu het geval en speelt zich dat af in een betrekkelijk korten tijd, dan merken wij van een dergeiijken aanval der. bacillen zoo goed als niets en heeft deze plaats gehad, zonder dat bijzondere verschijnselen optreden. Alleen is het lichaam natuurlijk zooali wij reeds we ten, in het bezit gekomen van een groote hoeveelheid tegengiften, die het nu als het ware in reserve heeft. Komt nu na verloop van eenigen tijd een tweeden aanval door middel van spo ren uit den bodem, die misschien hevi ger is dan de le, dan bezit het lichaam alreeds een aantal tegengiften, die het nog van den vorigen aanval beeft ovorg9- houden en deze kunnen onmiddellijk dienst gaan doen als bestrijders van de opgetreden infectie, zoodat, om dat voor- loopig al reeds een aantal tegengiften uit die reserve werkzaam zijn, het lichaam eenigen tijd krijgt om nog meer tegen giften tengevolge van dien herhaalden aan val te gaan vormen en op deze manier loopt ook die 2e aanval weer op niets uit en behaalt het lichaam de overwin ning. Op deze manier zijn er dus een aantal dieren, die niet aan houtvuur ten gronde gaan, alhoewel ze meermalen met boutyuurfporen van uit den bodem besmet zijn geraakt en op deze manier is het voor het grootste gedeelte te ver klaren, hoe het komt, dat in een district, waar overigens veel houtvuur voorkomt, toch altijd kalveren overschieten, die er niet aan sterven. Nu gaan wij echter een ander geval beschouwen. Stel, dat het aantal sporen wat binnenkomt van dien aard is, dat een volkomen gezond kalf den aanval 'zou kunnen weerstaan, doch, dat in dit ge val het kalf door een of andere, onver schillig welke, oorzaak niet volkomen ge zond is. Een dergelijk niet volkomen ge zond lichaam is niet instaat om met de zelfde energie te reageeren op de op getreden prikkel als een volkomen gezond lichaam. Het prodeceeren van tegen-gif- \fen gaat niet zoo volkomen en zoo vlug van stapel als dat zou gebeuren in een gezond lichaam en dit wel in die mate, dat t den wedstrijd tusschen 't produ- ceeren van vergiffen door den bacillèn eenerztyds en het afscheiden van daarop passende tegen-giffen door het lichaam anderszijds verliest en dan krjjgen wij het bekende verloop van de geschieden*^ en wei dit, dit de bacillen in het pro- duceeren van de vergiffen het winnen waardoor de algemeene vergiftiging van het bloed, de seplicaemie, tot stand komt en het dier sterft. Dat echter ook volkomen gezonde kal veren aan een houtvuur infectie ten gronde gaan, „hoe kan dat danf en dan is dit Qp deze manier te verklaren, daardat direct by den len aanval vanuit den bodem op een of andere manier zoo'n groot aantal sporen in het lichaam komen dat deze instaat zijn in minder dan geen tijd zoo'n groote hoeveelheid vergiffen af te scheiden dat zelfs een volkomen gezond lichaam niet instaat is in denzelfdeu tijd voldoende hoeveel heden tengen-gif af te scheiden om deze onschadelijk te maken en dus op dezq wijze eveneens den wedstrijd verliest en dien tengevolge er aan sterft. De bestrijding nu van het houtvuur door voorbehoedende entmg berust op het feit van het in overmaat vormen van tegen-giffen zooals ik reeds mede deelde. Men brengt een bepaald aantal sporen in het lichaam en wel juist zoo veel als een gezond kali gemakkelijk kan weerstaan en rekent er dan op dat een overmaat van tegen-giffen dientenge volge in het lichaam ontstaan en het lichaam dus bij een later optredende na tuurlijken aanval de beschikking heeft over een aantal reserve tegengiffen. Hoe die bestrijding wordt toegepast en de resultaten ervan bespreken wij in een volgend artikel wat dan tevens het slot artikel wordt over boutvuur. A. M. A. VAN LANGERA'AD, Dierenarts, Peursum. Vragen worden kosteloos beantwoord voor abonne's wanneer ze die aan ons bur£j»u insturen met .postzegel van tien cent ingesloten voor doorzending. BERGAMBACHT. De heer C. Kok zegt het jamimei te zullen vinden als er niet tot aansluiting over gegaan zal worden. Nu zou men allicht tot de meening komen, dat de zoons van hem wel electrisch licht heb ben gekregen, omdat zij kinderen van een raadslid zijn. De voorzitter antwoordt den heer Kok hierop, dat zijn kinderen er ook vlugger bij zijn geweest. Toch spijt het den heer C. Kok dat degenen, die wel electrisch licht wil heb ben, pijn moesten lijden voor hen, die het niet wenschen. De voorzitter deelt verder mede, dat de lichtcommissie er voor is om allen zoo veel mogelijk te helpen. Nu stuit de uitbreiding evenwel op een practisch bezwaar, namelyk het niet mogen graven in den Lekdijk na 1 November. De be woners hadden vroeger met hun adres kunnen komen, waardoor zij op lijd met hun aanvrage waren geweest. Het gra ven van bokken vereischt groote gaten in den djjk waardoor geen toestemming tot bet plaatsen van deze bokken zal kunnen worden verkregen. De heer Hofland gelooft ook niet, dat er toestemming tot het graven van zulke gaten in den dijk gegeven zal worden. Hij vindt het beter, dat alle bewoners zich voor aansluiting aan het net ver klaren. De heer Van der Hee informeert ot de menschen, die aan den Lekdijk wonen, wel weten, dat er niet in deq dijk gegraven mag worden na 1 Novem ber. De heer C. Kok iheent te weten, dat zal *1 tevreden zijn met de wetenschap, dat zij ook aangesloten zullen worden. Spreker zou gaarne zien, dat hier ook tot uitbreiding werd besloten. Hy zou in principe^ willen besluiten om tot door trekking van het net over te gaan. De voorzitter ontraadt den heer Kok een dergelijk voorsfëT ólmTat 'hït béter is eerst de zaak de lichtcommissie te laten passeeren. Hiermede gaat de heer Kok«accoord. 6. Adres van M. den Haan jaarwedde- verhooging met voorstel van Burg. en Weth. x 7. Idem C. Kok W*. 8. Idem. G de Groot Voordat deze drie adressen behandeld Worden, schorst de voorzitter de open bare raadszitting en gaat de raad in comité over. Na heropening van de openbare raadsvergadering wordt door den voorzitter hel adres van den heer M. den Haan aan de orde gesteld. Be sloten wordt om den heer Den Haan een vrije woning te geven. Deze bepa ling zal van kracht zijn totdat er een vacature ontsaat. Dan vervalt zij. Wat het adres vau den heer C. Kok Wz. betreft, daaromtrent besluit de raad Benoemden persoon in de functie van opzichter een salarisverhooging toe te staan van f 50 per jaar. Aangaande de functie van het handhaven der bouwver ordening daaromtrent wenscht de raad geen verandering in het salaris te bren gen. Op het adres van den heer G. de Groot wordt eeu afwijzende houding deor den raad aangenomen. Vaststelling begrooting van het gemeen teiyk electrisch bedrijf dienst 1927. Uit dc voorlezing der cijfers blijkt, dat bij deze begrooting op een verlies wordt gerekend van l 6900. Verder blijkt, aat het bedryf ongeveer f ÏOOOO is voor uit gegaan. Op voorstel van het dage- lijksch bestuur wordt besloten op den verliespost ad f 6900 op de gemeente- rekening te brengpn. Wat het stroomver bruik betreft, daaromtrent zij medege^ dceld, dat op een verbruik door parti culieren wordt gerekend van 31000 K.W.U., terwyi de straatyerlichting op 1000 K.W.U. is gesteld. Bij elkander ge nomen dus ongeveer 36000 K.W.U. Wordt goedgekeurd. 10. Vaststelling gemeente-begrooting, dienst 1927. Gezien deze rekening door den raad in comité is behandeld worden er thans geen algemeene beschouwingen gehouden of discussies gevoerd. Voordat over deze oegrooting wordt gestemd deelt de voor zitter nog mede, dat het aandeel in de kwade posten op f 500 per maand komt te staan. Bij het klaarmaken van de begrooting was op een kleiner bedrag gerekend. Behoudens het geven van vrije woning aan dsn h«er Deo Haan, de sa larisverhooglng aan den heer C. Kok Wz. en den verhoogden post aandeel kwade posten, wordt de begrooting vastgesteld voor wat den gewonen dienst betreft in inkomsten is behoudens de hier boven genoemde drie uitzonderingen een post van onvoorzien van f 19.928,26 S. Wat den kupitaaldienst aangaat, deze heeft aan inkomsten f 19500 en aan uit gaven f 21750. zoodat er een nadeelio slot is van f 2250. Aldus wordt de begrooting goedge- keurd. Bij de rondvraag zegt de heer Van den Dool, dat het hem niet duidelijk is waarom er geen uitvoering is gegeven aan het raadsbesluit inzake het plaatsen van balustrade aan den Kadijksrhe laan Verder wenscht de heer van Uooi' daar een wit lichtpunt op een hand- wijzer te plaatsen met 't oog op een even- tueeleu zwaren mist Tevens zou daan door de aandacht van de automobilisten op getrokken kunnen wol-den, dat daar het doode eind van den Kadijksche laan zich bevindt. Op den handwijzer zou mm kunnen plaatsen het opschrift- richting Beroam- bacht—Gouda of omgekeerd. Wat het plaatsen van de balustrade betreft, daarop antwoordt de voorzitter dat hij den heer Kok hiertoe last hééft gegeven. Spreker zal er direct werk van maken, dat het werk wordt uitgevoerd Wat de tweede vraag betreft over het plaatsen van een lichtpunt of een hand wijzer aan de Kadijksche laan, dat zal de aandacht van het dagelijksch bestuur hebben. Daar niemand meer het woord ver langt, sluit de voorzitter de openbare raadszitting. INGEZONDEN MEDEDEELING. WMKEflBURG'S LEVERTR LEEUWARDEN Arbeldsongelukken. In de oliefa- briek de Zaan te Koog aan de Zaan is de arbeider Wu Mas in een pers bekneld geraakt. In ernstigen toestand is de man naar de klinieken overgebracht. Meh vreest voor zijn leven. De 21-jarige J. C. van M. heeft toen hij in de Eerste Gyzingstraat te Rotter dam onder een stelling stond, een bak met kaïk op het hoofd gekregen. Hij is ernstig gewond en met een hersenschud ding in het ziekenhuis aan dpn Cool- singel ter verpleging opgenomen. Branden. Te Herpen (N.-Br.) is de boerenwoning van den heer F. S. afge brand. De oorzaak van den brand is on bekend. Verzekering dekt de schade. Te Gulpen is het huis van den heer E. tot den grond afgebrand. Te Gaanderen is de woning van den landbouwer E. geheel afgebrand. De oorzaak van den brand is onbekend. Ver zekering dekt de schade. Verstekelingen. Te Vlissingen zijn van hel Duitscke stoomschip Borkum vier verstekelingen, twee Duitschers, een Pool en een Hongaar, aan wal gezet. Schoten In den nacht. Een nader onderzoek inzake den gesignaleerden „aaftval* te Arcen, op twee heeren uit Venlo, die per auto den rijksweg pas seerden wat wij in ons vorig nummer vermeldden, heeft aan het licht gebracht, dat de schoten gelost zijn door rijks- ambtenaren, die controle hielden op frau duleus vervoer. Toen de auto niet stopte bij het zwaaien van een roode vlag, Wer- den twee schoten Irt de lucht gelost Van een overval of poging tot berooving is dus geen sprake. Brandstichting? Zooals gemeld is, heeft een brand gewoed in een Sigarenr winkel op den Zeedijjc 92 te Amsteidara. De wijze waarop de brand uitbrak heeft de politie aanleiding gegeven, den 24- 1 jarigen sigarenwmkelier aan te houden. Hij is door den commissaris van po litie gehoord, waarbij hij ontkend hoelt,- dat de brand aan zijn schuld te wijten is. By het onderzoek is echter gebleken, dat in het magezijn ,waar het vuur -is ontstaan, twee petroleumkannen, gevuld met petroleum, waren geplaatst, terwijl op dc eerste verdieping een petroleumkan gevuld met petroleum en een flesch brandspiritus zijn gevonden. De petro leumkannen zijn echter niet in brand geraakt. De aangehouden sigarenwinkelier was om half 11 uit den winkel gegaan%en tien minuten nadat hy het huis had ver laten sloegen de vlammen uit De man zou waarschijnlijk ter beschik king van de justitie worden gesteld. Als dat maar waar is. Op de ten toonstelling van pluimgedierte in het Kristallen Paleis heeft Lord Dewar met zijn verschillende inzendingen precies inzender. Ook de tentoonstelling -was een inezrtder. Ook de tentoonstelling was een keurcolleetie zilvervossen ingezonden waarvan de gezamelijke waarde er waren 80 stuks op 10.000 pond ge schat werd. Aan het noenmaal hield Lord Dewar een toespraak over kippenteelt en eieren- productie, waarby hy de volgende ver makelijke geschiedenis als waar gebeurd te beste gaf. Eqa zyner kennissen, lief hebber van versche eieren, liet in den winter zyn eieren versch van bet platte land komen, heel ver uit de buurt. Op zekeren dag had bij een ei op 'Welk^ schaal geschreven stond: Degene, die dit ei ingepakt heeft, gaat door voor het mooiste meisje hier uit de buurt en is bereid den man te trouwen, die dit j ei verorberen zal. De kennis .toevallig ongetrouwd, en ge troffen door de origineelc mededeeling wachtte geen seconde maar telegrafeerde aan het bijgevoegde adres: „Ik kom en trouw U". Een uur later bracht -de, telegraaf het antwoord „Vereerd door uw aanzoek. Echter sinds vijf jaar* getrouwd en moe der van drie kinderen. Van versche eieren gesproken 1 Door een autobus gedood. Te Am sterdam is de broodbezorger J. Nierkens op den Middenweg nabij het Ajaxterrein doóir den autobus van de Gooiexpres overreden e'n gedood. De bestuurder vftin <ie autobus schynt de broodkar niet te hebben qpgemerkt en reed tegen den linkeilcant van de kruk' der kar aan. De kar maakte een slingerende beweging en de broodbezor ger kwam*onder de autobus terecht en werd eenige meters meegesleurd. Dé chauffeur van de autobus remde uit alle macht en bracht daardoor 'de bus spoedig tot staan. Het slachtoffer bleek echter reeds te zijn overleden. De politie heeft een onderzoek naar den toestand van de autobus ingesteld en daarbij bleek haar, dat de voetremmen niet al te best werkten. Zij heeft j pro ces-verbaal tegen den bestuurder opge maakt. Geheel vernield. Het rijksbeton- ningsvaartuig, dat te Enkhuizen is ge- stationneerd, heeft een onderzoek inge steld naar het houten vaartuig Vijf Ge broeders, dat op 13 dezer ten Noordefi van Marken is gezonken. Er werd niets meer van het schip aangetroffen. Ver- vermoedelijk is het vaartuig geheel ^uit elkaar geslagen. Bunschoter visschers hebben gerappor teerd, dat"*op 15 dezer groote stukken wrakhout in de buurt ronddreven. Een held! De chef van het station Hatfield, dat aan de lyn Lmiden-Edin- durgh gelegen is, zag een papiertje, blijk baar uit een blocnote gescheurd, voor zyn voeten neerdwarrelen, juist terwijl de groote express langsstoof. Op het pa piertje stond gekrabbeld. „Bel Hitchin op. Zorg voor anderen machinist. Ben erg gewond". Onmiddellijk telefoneerde hij naar^het station Hitchen, waar de trein vanzelf tot stilstand kwam, of- schoons Leeds de eerste stopplaats op de dienstregeling was. Toen bleek, dat de machinist zware brandwonden aan den linkerarm had be komen maar heldhaftig had hy verder, over de 30 K.M., 24 minuten rijden, die hem van Hitchen scheidden, voor „zijn" trein gezorgd. Na van de machinle getild te zijn, viel hij flauw van .pijn. Eerst na eenige uren kon hij in het ziekenhuis het geheelt relaas van het gebeurde geven. In een tunnel had fcy plotseling het gevoel gehad, dat de ma chine, door een of andere vette substan tie op de rails, doorslipte zonder dat de wielen draaiden. Het ergste vreezende by een snelheid van 90 K.M. per uur, had hy den regulator fceopend om vaart te minderen en de door de stoompyp bin nenkomende lucht blies hem de vlam men uil de vuurhaardj regelrecht tegen het lichaam. Zyn linkerhand '♦en arm werden hevig verbrand. Daar machinisten voor het bedienen der handles voornamelijk op hun linker hand zyu aangewezen, begreep hij dat hij den geheelen rit niet kon meemaken. Daarop had hij met potlood het briefje aan den chef gekrabbeld. „Voordeelige" visschsrij. Het Bel gische vischersvaartuig „Ostende" ia in i de IJslandscht Zee iu beslag genome* wegens verboden visscherij. De reeders moeten 200.000 francs boete betlen, het- uepeiqoseS ubjj prreem a?9 ui ueaü Door de tram aangereden. Te Rot terdam is op de Kaasmarkt de 15-jarige fietsjongen R. v. G. uit de Rubens Eraat met zijn fiets geslipt. Hij kwam tusschen een motorwagen en een bijwagen van j lijn 5 terecht De trambestuurder, die niets van het ongeval bemerkte, reed door, totdat een voorbijganger hem j waarschuwde. De jongen was inmiddels eenige meters meegesleurd. Hij heeft evenwel in het getieel geen letsel ge kregen; ook de fiets is niet beschadigd. I Alleen is van een ijzeren pan, welke hij in een mand vervoerde, een oor afge broken. Gevallen. De 79-jarige juffrouw J. B. V. uit de Zwarte Paardenstraat is op den Schiedamsthen Singel te Rotterdam tengevolge van een duizeling gevallen. Zij kreeg een schedelbreuk on is In het ziakenhuis aan den Bergweg tei verpier ging opgenomen. Hoewel het ongeluk dicht bij het ziekenhuis aan den Cool- singel is gebeurd, moeat men haar naar den Bergweg vervoeren, omdat in eerst genoemde richting geen plaats was, even min in het St. Franciscus gasthuis aan de Schiekade, waarheen men de patiënte aanvankelyk ook nog had willen brengen. Een kwattagensraal. Generaal H. 4L F. Greniell een zoon van wijlen veld maarschalk Lord Grenfell, is na 21 jaar harden dienst als soldaat te hebben ge daan, chocolade-fabrikant géworden en pp het oogenblik bezig een reclame-veld tocht te voeren voor een vreedzame over winning. Hy wil het Engelsche publiek overtuigen dat Engelsche cacao, choco lade en bonbons zoo goed zijn als de buitenlandsche fabrikaten en bovendien goedkooper. Sedert een paar maanden werkt zyn nieuwe fabriek te Landen. De generaal is in 1870' geboren en in 1906 getrouwd met de oudste 3ochter van graaf Rosse. In 1892 nam hij dienst bij het leger. Hij heeft in Soedan en Zuid-Afrika gevochten. In den Boeren oorlog onderscheidde hy zich als aan voerder van een regiment van Brabant s Ruiterij. Hy erkent dat het beroep van choco laden-fabrikant „een beetje verschilt van het soldatenberoep", maar, zegt hy, op Ingazondan Madadaalngan beide is dezelfde leus van toepassing. „Doe Uw best en gij zult het winnen"* Esn wilds Jacht. Uit een boerderij bij Chelmsford Engel.) werd door'auto bandieten een brandkast gestolen. De politie werd gewaarschuwd en een wilde jacht begon op de dieven, die den groo- ten weg naar Londen genomen hadden. Een agent die de auto te Chelmsford wilde tegenhouden^ werd omvergereden. Overal langs den weg werden politie posten uitgezet. By Widford wilde een 'politieman op een motorfiets de vluchte lingen tegenhoudten doch een der bandie ten wierp een ijzeren staaf naar zijn voorwiel, waardoor de berijder kwam I te vallen. Te Rombord brak de auto door een politiecordon heen. Een agent klampte zich aan het voertuig vast, maar moest ten slotte loslaten. Twee auto's met po litie zetten de bandieten eenige mijlesn ver na. - Te Chftdwell Heath werd wederom een politiecordon verbroken. In het hartje van Londen raakte de politie na een ver volging over een afstand van 40 K.M. het spoor bijster. De auto werd later onbe heerd by Forest Gate gevonden, met de brandkast nog ongeopend er in, benevens inbrekerswerktuigen. „Ik moet naar een tweede meisje om zien, Mina", sprak mevrouw. Jaantje wordt nu te slordig en te brutaal, zou het verhuur kantoor van Smit geschikt zijn? „Dat gaat nogal mevrouw", antwoord de Mina: „Daar heb ik U ook. vandaan''. „U moet de neerslachtigheid verdry- ven' sprak de dokter. „Zing wat onder qw werk". „Dat zal moeilijk gaan", zei de man, „ik ben glasblazer'. „Wy moeten gaan bezuinigen", sprak mijnheer ernstig. We zouden bijvoorbeeld kunnen beginnen met slechts half zoo veel kennissen uit te noodigem als an ders wanneer we eén diner of een par tijtje geven. Wat denk jij daórvan? „Ja, als 't moet, dat moet 't'*, ant woordde mevrouw met 'n zucht Het zal anders wfl jammer zyn, als we *1 jouw keunissen zoo ineens moeten fhis- Da knoop doorgshakt. Dat is, ongetwijfeld die, welke het ge meentebestuur van Gluj (Klausenburg) in Roemeenseh Zevenburgen in de moei lijke straathamenkwestie heeft genomen. Telkens, wanneer straten persoons-' namen moesten ontvangen, was er he vige twist tusschen Hongaarsche en Roe- meensche ingezetenen der stad gaande. Dat is de vroede vaderen van Cluj ten slotte gaan vervelen en zoo hebben zij zoo juist besloten, voortaan, om deze be zwaren te ontgaan, de straten met num mers aan te duiden, geheel naar Ameri kaanse h voorbeeld. Nogal geen kleinigheid. Een van de groote bronzen lantaarn palen op de Place de la République te Parijs is door een vrachtauto omver ge reden. Werklieden, die het gevaarte moesten herstellen, laadden het op ,een handkar en brachten die naar de jbin- nenplaats van de kazerne van de repu- blikeinscbe garde aan de Noordzijde van het plein. Zij schroefderf de lamp los en namen die mee, terwijl zij de kar met de rest achterlieten. Toen zij Zaterdag met 1 degerepareerde lamp terugkeerden, wa- refa kar en lantaarnpaal verdwenen. De karv is ledig teruggevonden in de rue de l'Entrepot. De waarde van het brons is ongeveer 25.000 franca Een paar manden geleden is er een groote bronzen dolfijn van de fontein op de Place de la République gestolen, doch j die is eenige dagen later teruggevonden. 1 Misschien komt dus de lantaarnpaal ook nog wel terecht-. Die gooit zijn eigen ruitsft In. Op het Nationale Vredescongres te Vork, is een merkwaardige uitlating van Sir Hugh Trenchard, den chef van den Engelschen militairen vliegdienst, aan gehaald. Trenchard had, volgens een der sprekers gezegd, dat, als hij zijn zin kreeg, het vliegwezen, zoowel het bur gerlijke als het militaire, afgeschaft zou worden, aangezien hij overtuigd is, dat het kwaad, dat vliegen k&n stichten, on vergelijkelijk veel grooter is dan al het goed dat het kan doen. Alles levert kracht In de Fransche academie van weten schappen heeft Georges Claude een mee- deeling gedaan over zijn onderzoekingen om aan de zee een beweegkracht van beteekenis te ontleenen voor de industrie. Hij wil daarvoor gebruik maken van het verschil in temperatuur tusschen bet altijd lauwe opperwater in tropische ge westen en de koude waterlagen irf de diepte. De kracht, die zoo verkregen zou kunnen worden voqr het voortstuwen van een turbjne, staat gelijk met de kracht van een waterval van 100 M. hoogte. Men zou een onbeperkte hoeveelheid energie aan do zee kannen onttrekken tegen een maatstaf van 400.000 kilowatt per 1000 kub. M. warm of koud water per seconde. Weet DAT dagelijks uit Philips Fabrieken te Eindhoven een kwart miilioen lampen wordt verzonden naar alle deelen der we- refd? DAT er 75.000 Lynotipe zetmachines over de heele wereld in gebruik zijn? DAT de vroegere koning van Grieken land deurknoppen verzamelde en er eeni ge duizenden van bezat? DAT de eerste electrische trams geëx ploiteerd werden in 1882? DAT angels van bijen een goed middel moet zijn tegen rheumatiek? DAT de Engelsche post 12 miilioen per jaar bespaart door op Zondag geen brieven te sorteeren? SCHOONHOVEN. Nov. Getrouwd: J. C. Boekestein, oud 30 J. en J. P. Manifarges, oud 23 j. GOUDA. Nov. Geboren: Louis, d. van A. Blok pn M. Kooijman Adriaan Cornelia, z. van J. de Visser en C. H. de Kok Huibertys, z. van C. Schinkel en G. Vermij Pie- ter, z. van J. van Dam en J. de Mol Cornelia Hvorardu8» van N. J. Mokveld en S. G. de Bent Daniel Anthonie, z. van J. Slaman en M. A. van Hoorn Johannes Franciscus, z. van R. de Vroom en J. Broer. Getrouwd: W. H. R. Kaptein en A. H. EijgeLsheim D. M. Gibbon en M. C. van der Kist C, Slinger en M. J. de Wit P. A. Konijn en N. Knoop J. G. de Bruin en A. C. Verkerk t— J. J. van Leeu wen eü A. A. Redegeld. Overleden: C. Grendel, oud 48 j., echt- genoote van P. G. den Broeder L van der Kleij, oud 73 j. te Oiessendam, zal op Vrijdag 3 December 1926 bij inzet, en op Vrijdag 10 December d.a.T. bij afslag, beide dagen des avonds 8 uur in de „HARMONIE" te Neder-hardinxveld, in hetopdhbaar verkoopenI Voor den Heer J. J. BLOKLAND: Diverse pereeeleè •amen groot ongeveer (6 H.A., onder de gemeente In den Benedenpolder aan den Pafallelweg nabij de Buldersteeg; ten Noorden van den Spoorweg en Oostwaa tsvan de Molentocht; nabij den Parallelweg tegenover het Station en tegenover de Goederen loods; aan den Dijk tegenover de werf „De Merwede"; en ten Oosten van den Nieuweweg, ten Zuiden van de Middelwetering, alsmede een met Hoepmakersschuur tegenover de werf „De Hoop". In 18 perceelen en diverse com binatiën. En voor den Heer J SCHALK Jz.. II A, 8 c.A. te Lekkerkerk, zal op Weenidagea 24 November en 1 December 1926, telkens dea voormiddag» 11 uur, in het Café „De Qroote Boir", aldaar publiek verkoopen: Voor de Heeren I. en .A. E. DE VOS met ERP aan de Achterstraat No'. 2, kadaster Ssctic C, Hommer 4482, groot 65 Centiaren. Aanvaarding vrij van huur en ba- taling der kooppenningen op 29 December 1926. Nadere inliahtingen tan kaïtore van genoemden Notaris —o— t« Lopik, zal op Woensdag 24 Navenibtr a.s. bij inzet, an op Woensdag 1 Dscember o.a. bij afslag, telkens dea v.m. 11 uur, te Schoonhoven, in het Koffiehuis DEN HOED, ten verzoeke van Mej. da Wed. en Erven D. DE OIER, publiek verkoopen: I* Een goed onderhouden te HARDINXVELD, in den Beneden- me! «teuwe Schuur en uitstekenden polder ten Oosten van den Nieuwe weg, aan en ten Noorden van de Mid,delwetering. Aanvaarding en betaaldag 30 December 1926. Alles breeder omschreven bij notitiën, welke te bekomen zijn bij genperhden Notaris, die desverlangd nadere inlichtingen verstrekt. tot elk bedrag, onder 1ste hypo thecair vgrband van landerijen met ruime overwaarde. Rente 4J pCt. Inlichtingen bij J. C. JUE Qz., Makelaar, Westha^n 17, Oouda. Tuingrond, Erf Weg en Boschje onder Willige Langerak, nabij dsn Singel van Schoonhoven, groot 25 A. 20 c.A. II. Kon perceel met boschje aldaar, ten Westen van ds Langt- of Kerksteeg, groot 14 A. 60 c.A. Aanvaarding: de'tuingrond 12 Janueri en de gebouwen met het erf 1 Maart 1927. Betaling der kooppenningen 12 Januari 1927. Breeder,bij biljetten. Jaarsveld. van en dc te JAARSVELD, in het voormalig Raadhuis, zulle* plaats hebben oo Doiderdog 9 December 1926, des v.m. 10 uur. 1HHP Opgaaf psrceclen wordt ten spoedigste jngewacht. Lopik. Deurwaarder te Schoonhoven, zal op Doiderdsg 2 December 1926. des voorm. half tien, in het Veilingsgebouw, In, het openbaar, om contant geld verkoopeni bestaande uit: Stoelep, Kasten, Tafels, Schilderijen, Spiegels, Kachels, Ledikanten, Bedden enz. Daags voor den verkoop te be zichtigen vsn 9—12 en van 2—4 uur. •AT" Nette Ooederen kunnen worden «bijgebracht, waartoe zich ts vervoegen bij den Afslager, den Heer C. PEERBOLTE te Schoonhoven. Pracht Salonkastmeubel met inzink bare machine, sterk concurreerend. Alle merken handmachines. Kipstraat 42, Rotterdam. te Boskoop bericht, dat In den Tempelpólder, van den Heer JANUS EDELMAN, zijn ingezet als volgt; Perceel I op f 1000.—. II f 1000.-. III f 1000.—. IV f 1100.—. V I 250.-. TOESLAQ op Woensdag 24 Nor. a.s. In Hotel „NEUF" te Boskoop. met Schuur, Erf en Tuin In Schuagt van de Erven van den Heer A. VAN DER WOUDEN,den 17. November j I. geveild, sta4k in bod op AFSLAOt Woensdag 24 Novamber 1926, morgens 11 uur, in „Dz Grootz Boer" te Lekkerkerk. Notaris MEIJER. Pirn I Hectare met WOONHUIS en groote VARKENS SCHUUR, te Nisuwsrksrk san don IJssel, in den Zuidplaspolder, Tweede Tochtweg, aan vaarwater, voor 5 jaar. Plm. duizend Ramen, Rails, Lorrie en Matten kunnen desgewenscht door huurder op nader te maken bedingen wordsn overgenomen. Te bevragen bij ADR. MARKUS, Groeneweg, Zevenhuizen (Z.-H.). Openbare Verkooping Directies VAN M 4RLH EN DE NlLLE Vendumeesters, Makelaars en Taxateurs NOT A RIS HU IN, WIJNSTRAAT 85, ROTTERDAM Door den NoiarU J. A. MOLENAAR, op Woensdag 1 December lttSO, v.m. 11 air, pp de plaats's-ORAVEN WEU no. 809, ROTTERDAMi* BOELHUIS, waarbij: 7 kalfdrngcndo Koeien, 8 Vaarakoeien, »H h tO.OOO halv<v Jfc.G, Hooi, VIERWIELIGE MELKWAGEN met hekken en boorden, 1 Melk wagen op twee wielen, Voerkisten, Tonnen, compleet Eén- paardstuig, partijtje Koedekken, 1 Mestschouw, inhoud 1 j ton, Landhekken, Stalgereedschappen, Houtwerk, ete. Daagt* te voren van ÏO tot 4 nar en op de den dag der verkooping van O tot 11 aar te alen. Nadere informaties te bekomen bij VAN MA RLE EN DESILLE, Wijnstraat 35, Rotterdam. te Alblasserdam, zal op Ie Rieawijk, 's-Sravenbroekscheweg 410; c.a. groot 27 Aren* f 5100. a/d Ouden W*g> aldaar, groot 1.31.90 H A. - 3000 n/d Lslïdijk, aldaar, groot 2 51.30 H.A3300 De AFSLAG blijft bepaald «p Donderdag 25 Navember n.»., elf uur, In HÖIel .DE ZALM" la 'GOUDA. Notaris, Gouda. den Notaria. Donderdag 2 Dectmbtr 1928, d«t v.m. elf uur bij P. VAN VLIET te Nieuw Lekkeriand, in ééne zitting voor Mej. Wed. S. KLOMF-ds Haah mat Tiendwtg ra Waleriig, aan en binnen de Oude Wetering, in het Boveneinde te Aanvaarding bij de betaling der kooppenningen op Woehsdag 29 December 1926. Inlichtingen bij merk „Do Loggende Kip" rakken van 2J KII6 f 0.60. 5 Kilo f 1.15 eit In rtle katoenen balen van 50 Kilo f 0 50, la het 'CHTLNDVOFK'voor Uwe kippen bij uitnemendheid Raapt nu Eieren WEDERVERK00PFRS wende ilch lol da GROSSIER IN KOLONIALE WAREN SCHOQNnOV EN TELEFOON 56 Hoofdvertegenwoordigers der Pluimveevoedtr-Fabriek: Vennootschap Firma K. HEERTENS Jr., HIDDELDUR6 "3 0> 8 N 2 last «cos Uw kenae vallen op een

Schoonhovensche Courant | 1926 | | pagina 4