>uda II ER NIEUWSBLAD VOOR ZUID HOLLAND EN UTRECHT tadio itten atieK jicht, «pA. stram* heid in de ledema ten behoeven U met meer te kwellen. Grypf naar het heerlijke wnjfmid- del. dat tot diep in de huid zijn welda dig verzachtende werking voortzet. Uw spieren lenig maakt en Uw pij- IZtMI jOUDA iOLIDA Maandag 22 November 1926 58* Jaargang No 5201, n riaatselijk ï\ieu v Dit edekens F E UI L L E T 0 N. De gestolen Diamant. II, Gouda EERSTE BLAD. BIN NENLAND. nummer bestaat uit TWEE BLADEN. Tekdoon 90. INGEZONDEN MEDEDEELING. werd besteed tot iadfo-experts is o.a. haar'vin- Sir Ed- bet D HATT1NO. •ld taant ember 1926. (Slot TOlgt). SGHOONHOVENSCHE COURANT. 8. W.N.VAN WOOTEN, SCHOONHOVEN Mownra. Poflteh. en Gteatest 13TC3. ir een Conceit e factoren, die tueel genieten, looier stel dan in de Studio, in harte geluk- taat en ben er ia! aangelegde It boeken, jvenschen voor te, het wil mij oor aangenaam het en sch? r stekent haald. Manfred’s hart klopt of I TelefBoi 43 ;tm. Reeuwijk. ril Hondenbelasting is door den Raad vast gesteld op f 25,50. Zevenhuizen, 22 Nov. Alhier doen rich twee gevallen van besmettelijke ziekte voor, n.l. typhus en roodvonk. Een Hjd- ster van eerstgenoemde ziekte, mej. Matse oud 10 jaar, is overleden. De hoer A. van R. had het ongeluk tqen hij op zijn fiets zou stappen, van «ie step te glijden, waardoor hij kwam te vallen. Van R. bezeerde zich zoo aan zijn been, dat hij niet kon loopen, en derhalve nu moet blijven zitten Vrijdagavond had bij den heer J. Vos een openbare vergadering plaats om te komen tot oprichting van een Oranje- vereeniging, met als spreker de heer Den Boer, uit Den Haag. De voorzitter, de heer A. H van Reeu wijk, opende met een toepasselijk woord de vergadering en leidde den heer Den Boer in. „Mevjnuw Scott ijlt”, zegt hij ernstig. „Zij denkt in Engeland te zijn en spreekt niets dan Engelsch. Wees zoo goed «n kom nader maar voorzichtigl” Prjjs der Advertentiên: Van 1 tot 6 regels 1J0elke regel meer 0.2G Bij 8 maal plaatsing wordt de 8e plaatsing tegen f 0.10 per regel berekend. Voo advertention tisseehen den tekst, waarbij de kolommen breeder lijn, wordt de drie vowdege prijs beenband. Voor meer plaatetngen, groot aantal regels en conditie, veage men taeeuf -- - Zwijgend wijst deze op twee papieren, die hij zooeven uit een'couvert heeft ge nomen. 4 Sir Edward neemt ze op en deinst ge-»- troffen een gtap achterwaarts. „Is het mogêlijk de chéque en dit briefje?” mompelt hij, terwijl hij nog maals die paar regels doorloopt. „Mijn boven alies beminde echtgenoot! Ik gqef je je vrijheid tetug en met haar je vermogen. Vergeef mij al bet kwaad wat ik je berokkend heb! Je zult mij nooit wederzien. gemeenten is een positief antwoord ont vangen. Men kan het aantal gemeenten waar iets voor invoering in eenigen vorm of verbetering van het medisch school toezicht gevoeld wordt, stellen op onge veer 20. Principieele tegenstander is de gemeen te Zwijndrecht, welker bestuur meent, dat de overheid geen zorg op zich nemen moet, die op de ouders rust. De vraag beantwoordende of hpt door de provincie Utrecht in deze gegeven voor beeld navolging verdient, dan wel of an dere maatregelen tot voorziening van provinciewege wenschelijk zijn te achten, merken Ged. Stateh op, dat hej prov,. bestuur van Utrecht zich voorstelt het vraagstuk der schoolhigiëne op te losset door verdeeling der provincie in distric ten en bevordering der aanstelling van districtschoolantsen. Volgens de regeling blijft het initiatief voor de aanstelling van districtschoolart- sen bij de gemeenten; immers er moeten zich ten minste drie gemeenten met een cont ngent van ten minste 3000 schoolkin deren vereenigen, voordat de provincie haar steun verleent ten behoeve van de instelling van een schoolartsendienst in een benaalde groep van gemeenten. De regeling is in Utrecht echter niet geslaagd en Ged. Staten- meenen, dat eenzelfde re geling in Zuid-Holland geen betere kans van slagen zou hebben, waarom, zij den maatregel ontraden. De vraag of maatregelen in anderen vorm tot voorziening van "rovinciewege wenschelijk zijn te achten, is op dit oogen- blik nog bij het college in onderzoek. De communistische onlusten op Java. Hieronder volgen nog berichten: Een kleine bende week uit Zuid-Ban- tam uit in Zuidelijke richting. De militairen kregen aanraking met eenige kleine benden; drie communisten werden neergelegd en een groot aantal gevangen genomen. Twee politieagenten, die door de com munisten gevangen gehouden werden, zijn bevrijd. De omsingelingsactie. wordt voortgezet. Dertig communisten hebben des nachts de woning van een rechercheur buiten Soerakarta aangevallen. De re chercheur werd vermoord, zijn vrouw en kinderen bleven ongedeerd. Zijn revol ver is meegenomen. Militairen, die ter hulp snelden, arres teerden twee verzetslieden. Zu zetten de vluchtenden na, van wie er 22 gearres teerd werden. Het aantal arrestanten in Soerakarta bedraagt 200. De regeering bereidt de verbanning voor van alle leiders van de communis ten naar Nieuw-Guinea. Met de leiders zullen eerstdaags op vraagpunten worden gehoord In West-Sumatra is het rustig. Te Painan werden enkele personen gearres teerd. n, dat ik Uw „Moed, mijn zoon! Wij zullen den, dat beloof’ ik je.” Er glinstert een traan in zijn oog XLIV. Hsralnd. v Dagen lang zoekt iSir Edward met al de hem ten dienste staande middelen naar de verdwenen eChtgenoote van zijn zoon. Tevergeefs. Bijna geeft hij de hoop haar ooit we der te vinden, op, als er iets voorvalt, dat geheel onverwachts de nasporingen in een andere richting leidt. Hemmings kopit plotseling te voor schijn en doet een menigte aangiften, die eenig licht in deze duistere zaak bren gen. Hij heeft gehoord, dat de Parkers, verdacht van moord, zich achter slot en grendel bevinden en dat Jack reeds be kend heeft. Hij houdt het voor raadzaam z ch niet langer te verbergen, daar hij anders misschien door het gerecht daar toe gedrongen zou worden. Zijn ver klaringen laten haast geen twijfel over, of Olga is door de Russische geheime politie oj) de „Wolga” getransporteerd en naar Rusland vervoerd. Sir Edward’s besluit is terstond ge maakt. Hij verschaft zich onmiddellijk aPe legitimatiepapieren, die de Engel- regeering aan een van haar uit- idste mannen ter, beschikking kaft stellen ep reist reeds den volgenden avond4 vergezeld vanszijn zoon, met den sneltrein naar Petersburg. Hier verneemt hij, dat zijn vermoeden jitist was en dat Olga reeds met een troep bannelingen op weg is naar Siberië. Hj weet van den Czaar een bevel van iri i ijheidsstellhig te verkrijgen en volgt met Manfred te paard het* spoor der rampzalige vrouw. otwu Zij lijn rwd» ettelijke dagen onderleg I naar"eën"n«derig vertrek geleid, en nog altijd is er niets van de karavaan 1 te zien. Zij houden in hun rakenden rit slechts op^om het noodige voedsel te na men en aan de van ?weet druipende paarden een korte rust te gunnen Dan gaat het weder voorwaarts onvermoeid hare verdere verklaringen geloof hech ten.” En hij bedekt weder het gelaat van den doode, dat thans een rust en kalmte ver toont, die hei in ’t leven niet bezat. „Wilt ge ons niet iets nauwkeurigers mededeelen?” *begint Sir Edward on geduldig. „Met genoegen. Dus van morgen vroeg een beetje voor /essen' be speurde ik dat er iets op Beatriqes-Ter- rasse niet in den haak was. „Ik nam een paar mannetjes mede en snelde naar het huis, waaruit herhaal delijk om hulp geroepen werd....,” „Ik zal eens kijken, wat er daar bin nen te koop is,” zeide ik, „kom met mijn lantaarn in een kamer en wat zie ik daar? De arme oude Orsinsky, geloof ik dat zij hem noemden „Jawel. Orsinky is zijn naam.” „Dus de arme oude ligt dood op den grond en de vrouw had een arm ge broken.” De inspecteur houdt even op, om den indruk zijner woorden nd te gaan. Dan vervolgt hij op zakelijken tooir. „De vrouw bezwoer dat, de oude man, haar commensaal, Isapkofs heette en niet wel bij ’t hoofd was. Verder wist zij niets." „ïk liet haar weder in de cel brengen en nam haar man onder handen. Deze was zoo benauwd, dat hij een volledige bekentenisij aflegde niettegenstaande hij daarmede zichzelven en vooral zijn vrouw bezwaarde.” En de inspecteur ver haalt in weinige woorden al wat er voor gevallen is vanaf het oogenblik, dat de taker’s den blinden grijsaard in hun huis lokten, tot aan het moment, waarin hij, Jack Parker, op het hulpgeroep zij ner vrouw in het vertrek was gekomen en de oude man’ dood op d^ grond zag „Behalve Parker’s verklaring, dat l ij mevrouw Scott met eenige heeren in zijn huis heeft zien komen, weet gij niets.om trent het verblijf dezer dame?” vraagt Sir Edvjard teleurgesleld. „Niets, totaal niets, ofschoon ik mijl de Deze Courant wordt des Maandag»-, des Wotnedag»- en des Vrijdagmiddag» uit- ij gegeven. Prjjs voor Schoonhoven per 8 maanden 1.25, franco per post in Ij Nederland 1A0. Over het abonnement wordt in de eerste maand beschikt Men kan aeh abonneeren bij onae Agenten, Boekhandelaren en Kantoor- y houders. grootste moeite héb gegeven. Parker zag de dame slechts eenige oogenblikken. Ook' was zij er niet bij toen de chéque uit haar schuilplaats werd te voorschijn gehaald. Misschien zou vrouw Parker wel meer weten maar zij zwijgt hardnekkig.” Sir Edward neemt'dankend afscheid van den voorkomenden inspecteur van politie en rijdt met Manfred naar 1 het Kuis van zijn zoon. Het is hem nu vol komen duidelijk: in een plotseling gevoel van onafhankelijkheid of wellicht ook van schaamtegevoel, heeft zijn schoondochter besloten baar eigen weg te gaan, om den onderstand vin haar schoonvader met te moeten aannemen. Klaarblijkelijk be zit zij vrienden door wier bemiddeling zij de chéque tot geld zal maken. Hij acht het haast onnoodig nog meer tijd en moeite aan deze zaak te verkwis ten -- doch een blik op Manfred, die sprakeloos en in zich zelven gekeerd naast hem zit, beweegt hem, dezen naar zijn woning te vergezellen. Misschien, dat huitf/daar eenig nader bericht wacht Nadat hij den koetsier betaald heeft, volgt hij zijn zoon, die ijlings het bordes is opgestormd. Manfred zit voor den haard, met gelaat in beide handen verborgen snikt, als of zijn hart zal breken „Manfred, wat scheelt er.aan?” rarkens, welks ideld met Uw hiervan waren rijn deze ook ntend|| middel Nog eenige minuten <ab»hij is inge- --moet bersten. Met doodsangst zweeft zijn blik langs elk gelaat, kijkt hij in elke wagen, die de zwakken en zieken bergt Olga is er niet bij. Sir Edward laat zich bij den comman dant aan dienen en overreikt desen het met het zegel vah den Czaar voorziene bevel-van in vrijheides telling. „Ik vrees haast, dat u te laat komt, mijne heeren,’•Stogt deze ernstig in het Fransch. „Eergisteren moesten wij me vrouw Scott in het veldhospitaal No. 13 achterlaten, daar zij zeer 'ui|gdpul was. Zij was zoo zwak, dat wij haar niet ver der konden vervoeren. Misschien treft u de dame nog levend aan doch ik vrees er voor.en hij haalt medelijdend de schouders op. Dadelijk-doen Sir Edward en Manfred hun paarden omkeereif en jagen terug denzelfden weg, dien zij zooeven zijn afgekomen. 4 Thans bereiken zij het armzalige veld hospitaal No 13 en worden, na hun pa pieren te hebben getoond, door den dok- beroemden AKKER'* loosierbahem Versachtend suirerend genezend Overal rarkrijfbaar In paraalalaan petten van ZO Gr. f Oj BO 100 Crl-Jt „Wij komen in zake de verdwenen mevrouw Manfred Scott.” Sir Edward staat met volle majesteit zijner waardige deftigheid voor den klei nen inspecteur van politie op den Ka- pellerweg. ,,’t Is mij een groote eer, Sir Ed ward!” antwoordt deze met een diepe buiging voor het door iedereen gekende lid van hét parlement. „Er heeft een moord plaats gevonden „Op een man of op een vrouw?" „Op een man.” Een zucht van verlichting ontsnapt aan Sir Edward’s borst. Hij heeft zijn zoon onkundig gelaten van hetgeen hij ducht te thans is hij blij aldus te hebben gehandeld. „Welaan dan wat weet gij van me vrouw Manfred Scott?” roept Manfred ongeduldig. „Zoo dadelijk mijnheer. De inlichtingen betreffende deze dame hangen samen met een ander voorval, waaromtrent twee verschillende getuigenissen zijn gegeven. Ik moet eerst weten, welke der twee par tijen de waarheid heeft gesproken. Wil u zoo goed zijn met mij op de binnenplaats te komen?” „Zeker. Maar waartoe?” „Ik zouu willen verzoeken den ver moorde te zien, om mij te zeggen, wie het is." Aan den eenen kant der binnenplaats staat een baar, waarop een lijk met een laken bedekt. De inspecteur slaat het doek elpen, zoodat het gelaat van den doode^ zichtbaar is en ziét Sir Edward vragend aan. „Het is de grootvader van mevrouw Manfred Scott, zegt deze ernstig. De inspecteur knikt mét hét hoofd „De pene partij zegt hetzelfde. Daar het de waarheid is, mag men ook aan Van tijd tot tijd komen zij lange, lage barakkenloods n voorbij, wier nadering steeds door een dikke, bedorven lucift wordt aangekondigd. Met huivering be schouwt Manfred deze onherbergzame huizen. Hij weet maar al te goed uit Olga’s beschrijving, dat daar des nachts de bannelingen als een kudde vee op el kaar wordt gedrongen. Eindelijk bespeuren zijn oogen heel in de verte een zwarte streep, die rich scherp tegên de witte sneeuwvlakte af- teekent. Dat kan niets anders zijn dan een trein van bannelingen. Hofnieuws. De Koningin en Prinses Juliana hebben de opening van een Ver- eenigingsgebouw, te Uddel bijgewoond. 11. M. heeft daarvoor een barak beschik baar gesteld, die geplaatst is op grond van het Kroondomein. De Koningin en de Prinses werden met koraalmuziek ontvangen en vervolgens toe gesproken door den voorzitter van de Buurtvereniging, den heer K. W. Boe- le, Hoofd der Openbare Lagère School Uddel. Prov. Staten van Zuld-Holland. Ged. Staten van Zuid-Holland hebben aan de Staten dier provincie doen toekomen de resultaten van een onderzoek, ingesteld naar aanleiding van de vraag uit de Staten of Ged. Staten niet bereid waren op ’t spoor van hun ambtgenoote in Utrecht aanschrijvingen aan de gemeen ten te doen ter instelling van hygiënisch schooltoezicht. Ged. Staten hebben aan alle gemeente besturen in de provincie een brief ge richt, houdende verzoek om inlichting om trent den stand van het geneeskundig j schooltoezicht in hun gemeente en of naar hun meening de regeling van het ge neeskundig schooltoezicht in hun ge meente voldoende is te achten dan wel, indien zoodanige regeling voor de ge meente niet bestaat, of zulks niet als een leemte wordt gevoeld, en op welke wijze dan naar het oordeel van het gemeente bestuur daarin zou behooren te worden voorzien. Blijkens de antwoorden zijn in de groo- tere gemeenten speciale schoolartsen (Rotterdam, Den Haag, Leiden, Dordrecht en Schiedam) of is het schooltoezicht op gedragen aan een of meer gemeenteart sen (Delft en Gorinchem). Ook in Delft is echter een speciale regeling in voorberei ding In Gouda en Vlaardingen bestaat geen geneeskundig schooltoezicht. Onder de,kleinere genreenten zijn ei dusgenoemde schoolartsen in eenige ge meenten en in een aantal andere is het geneeskundig schooltoezicht bij instruc tie opgedragen aan een of meer gemeente- artsen. In 154 van de 183 gemeenten ia dit gebied nog volstrekt onverzorgd, twee gemeenten vallen echter af, t.w. Tienho- ven en Vlist, waar geen scholen zijn ge- vestigd, terwijl tevens het getal van 154 iets kleiner moet worden gepomen, om dat na het instellen van het onderzoek in enkele gemeenten de ihsturctie van den gemeentearts is uitgebreid met de op dracht tot geneeskundig schooltoezicht. Verreweg de meeste gemeentebesturen wenschen geen verbetering in den be- ataanden toestand. Van slechts weinige Bergambacht, 22 Nov. Naar men ver neemt, zal de tentoonstelling van de Plu.mveevereeniging „Verbetering zij ons Doel” worden gehouden in de bovenzaal van den heer T van Zoest In de vorige, week werd alhier voor le soort kaas besteed van f 5560 en voor 2e soort van f 4853 de 50^ K.G. Voor vette varkens werd besteed tot f 36,50 de 50 K.G. De bouwman A de G. alhier, komen de met zijn luxr- auto van de markt te Gouda, geraakte onderweg te wafer. Door spoedig toegeschoten hulp kon De G. worden gered. De auto werd later opge haald. In een lokaal van de Eerste Open bare Lagere School alhier werd ecu Ouderavond gehouden. Door het Hoofd der School, de heer P. van Balen, werd een rede gehouden over de opvoeding van het kind in hu.3 en in de scaool Nieuwpoort, 22 Nov. Door den heer A.den Ouden, commies van ’s Rijks be lastingen, werd in de Kerkstraat te Groot- Ammers een rijwiel in beslag genomen, hetwelk niet wae voorzien met een belas- tingplaatje 1926. Langerak, 22 Nov. Alhier werd een drijfjacht gehouden door tien jagers, ge holpen door 20 drijvers, ’s Avonds werd bij enkele ingezetenen een haas cadeau bezorgd. De vorige week moest onze dorps genoot N. P. in den Zouwendijk met een autobus een anderen wagen passeeren. Daar de weg bijzonder smal was, zette P. den bus voo ver mogelijk aan den kant stop. De grond scheen dit gewicht niet te kunnen dragen, want de wagen' viel overzij. Slechts was er eenige mate- rieele schade. Op verschillende plaatsen is de Lekdijk aanmerkelijk verbeterd door het slaan van bazalten paaltjes op plaatsen, waar de grond erg weggeloopen werd. Na ’t slaan dier paaltjes werd de rest aangevuld met klei en cement. Giessendam, 22 Nov. Dezer dagen mis te de heer BI. alhier, die een reis pei autobus had gemaakt, zijn portefeuille met f ISO. Hij ging terug om een onder zoek in te stellen en toen bleek, dat het verlorene door den chauffeur was gevon den. Deze had het gevondene in bewa ring .gehouden, doch nu de eigenaar er naar vroeg, gaf hij het direct terug. Later vernamen we, toen de heer BI. de porte feuille opende, meende hij, dat hieruit geld was zopkgéraakt. De qhauffeur moest ontkennen, hiervan iets af te weten, zoo dat ten slotte de politie zich met het geval moest bemoeien, die een en ander dan ook wel zal uitzoeken Nleuw-Lekkerland, 22 Nov. Öe kaas- prijzen bedroegen in dé afgeloopen week hier en in de omgeving: le soort f 50 f 54; 2e soort f 44f 48 per 50 K.G Bij de Firma L. Smit en Zoon te dorp, en er werd geïnformeerd naar hetl bedoelde adres. Doordat geadresseerde1 ufwezig was, zoo, verscheen toevallig de burgemeester onzer gemeente, en maakte den dierenarts opmerkzaam, dat hier be drog in het spel is, want een landbouwer met dezen naam-«n in het bezit van een veestapel, woont hier niet Ter overtuiging werd echter de brief kaart aan den burgemeester overhandigd, dus wel degeliji bleek, dat hier valsch- heid in het spel aanwezig was Naar we vernemen, is de zaak in han den der. politie, welke een ijverig onder zoek naar den bewusten kaartschfijver zal instellen. Bleskansgraaf, 22 Nov. De collecte van het Roode Kruis heeft* in deze gemeente f 33,73 ojigebracht. LtDe suppletoire begrooting voor de „Olga „Ik heb je vrouw bitter.onrecht aan- gedaan!” zegt Sir Edward 'diep ontróerd. 1 zonder oponthoud. I Kinderdijk zijn ue ioonen der e riieden met 2 cent per uur verhoogd. Het bestuur van de ijsclub „Heems kerk” alhier heeft de verschillende func ties onderling verdeeld als volgt: C. C. van Dijk, voorzitter, P. van den Beek, vi ce-voorzitter; A. D. Scholten, secretaris J J. Verhaar, vice-secretaris: H. de Vrii penningmeester. Lopik, 22 Nov. Volgens bekendmaking van den Burgemeester dezer g meentr moeten de dienstplichtigen der ichting 1911 hun militair? goederen op Dinsdag 7 December 1926, des v.m. 11.15 uur, te Usselstein nleieren in de Openba e La gere School, ingang Hofstraat. Tengevolge van het natte w?er zijn in deze gemeente zoo goed als alle koeien naar de stallen gebracht. Lopikerkapel, 22 Nov. Naar men ver neemt, zal de Ghr. Gemengde Zangver- eeniging „Juliana” alhier een uitvoering geven in de Openbare Lager? School al-' hier. Alblasserdam, 22 Nov. Namens het co mité van Winterlezingen trad in de Ge- ref Kerk op Ds. L. van Leeuwen, van Hil versum, met het onderwerp: „Nehemia”. In gloedvolle taal schilderde de geach te spreker ons achtereenvolgens den tijd, waarin deze reformator leefde, de per soonlijkheid die hij openbaarde en de re formatorische maatregelen, die hij tot heil van zijn volk nam en uitvoerde Ten voete teekende hij ons dezen held des ve- loofs. Het gespannen aandacht volgde de vergadering den redenaar en wel voldaan keerden allen huiswaarts. Glessen-Oudekerk, 22 Nov. De Burge meester heeft dezer dagen een onderhan- deling gehad met het gemeentebestuur van Sliedrecht, om de waterleidingbuizen naar hier door te leggen, zoodat we wel dra niet meer verstoken zullen zijn van goed drinkwater. Glessen-Nleuwkerk, 22 Nov. In de Openbare School alhier zal onder leiding van den directeur,- den heer T. J. Ham, een uitvoer, ng worden gegeven door de Gemengde Zangvereeniging „Giessen- koor”. De prijs der kaas is alhier en in de omgeving le soort van f45 tot f 48 en 2e soort van f 42 tol f 44 per 50 K G. Han del matig. Voor varkens besteedt mem le kwal, van 35 tot 37 cent en 2e kwal. 1 van 30 tot 84 cent per half K.G. Handel tamelijk. t Een gemeene truc! Dezer -dagen ontving een burger uit onze geipeente een briefkaart van een zekerjen dierenarts uit den omtrek, dat deze hem zou komen be zoeken tot behandeling van zijn vee voor hot mond- en klauwzeer. Men begrijpt, dat geadresseerde verwonderd opkeek. want een veestapel, hoe gering ook, be zit hij niet. En jawel, aangezien het tijde verloop te kort was, om den bedoelden veearts te waarschuwen, dat dit wel een vergissing of een „beetneming” was, zoo verschijnen een viertal auto’s op ons

Schoonhovensche Courant | 1926 | | pagina 1