HulpmesMeD tiaar ideaal! GERO Standaardcassette "boelhiiis. WEILAND HOFSTEDE Woonhuis Bericht van Inzet Het Woonhuis HUYSMANS m <£Aede S*esm CocOaSrozenzeep Aardappelmoes Schouwen of Mestschuiten GERO ZILVER GERO ALPACCA ^"1 Markt 12-13, Gouda f™" Heden begint onze GROOTE Wintermantels Kindermantels Pelterijen Enorme partij Lappen-* ORGEL, GEMEENTERAADS VERGADERINGEN Gemengd Nieuws. Gezondlieid en Veiligheid VAN-ALLES WAT. Burgerlijks Stand. Advertentiën. R. van Blokland te Schoonhoven Meubelen, JflBIlllilllGFSUIIOIlillO, Huisraad enz., Notaris P. A. v Buuren publiek verkoopen: 91 Arèi 91 c.A. Nieuw-Lekkerland. Openbare Vrijwillige Verkooping te Qud-Alblas. J. W. van Bockel Wei-, Bosw- en Grasland, F. A. Minkema, Een Kapitale Wei- en Hooilanden, Openbare Vrijwillige Verkooping. Notaris Mahlstede Willige-Langerak. O» Goederen te Lekkerkerk Notarii Meijer, w Kanarievogels. Locri Venn- ii Aqusrlumhindol Over le nemes: Meubelmagazijnea Ziet onz» Etalages St Nicolaascadeaux C. van Zijll Mm, met het Anker NYZEEPmBRIEKEN .HET ANKER' Ykdebr. D0B5ELMANM- Nijmegen. HOUTMAN Nz., Turfmarkt 24, Gouda Pakjes, Jurkjes, Manteltjes, Hpedjes, enz. Heeren Landbouwers >SjL3Br'Jsr" t l 76- tot Fl 419- FL 20.- tot FL 88.- Alle nog voorradige worden tegen spotprijzen opgeruimd School in Wijk B alhier, is met ingang ran 1 Januari xx benoemd de heer Sj. Zeyl te Dockum. In school II werd de eerste Ouder avond in dit seisoen gehouden. Een flink aantal ouders, voornamelijk moeders, was opgekomen. Na opening der bijeenkomst behandelde de heer Molhoek, hoofd der school, met de leerlingen van het zescte en het zevende leerjaar „Iets over het menschelijk lichaam", waarbij hij voor namelijk wees op de noodzakelijkheid van reinig ng, niet alleen van hoofd en ban den, maar van geheel ons lichaam., („Ge meentelijk badhuis", riepen enkele moe ders onder instemming der aanwezigen). Met grooto belangstelling volgden ook de ouders de les, waaruit teel viel to leeren. Tot loden der commissie werden bij ac clamatie herkozen mevr. SwetsSchalk «n de heer J. Swets Lz., die de benoeming weder aannamen. Als gewoonlijk werd koffie en koek ge presenteerd en den heeren sigaren aan geboden. Op verzoek van den voorzitter deT commissie, den heer P. "W. Groenenberg, zongen de ouders verschillende liederen uit den bekenden bundel „Kun je nog zingen, zing dan mee"*, waarna deze goed geslaagde bijeenkomst met een geestige toespraak werd gesloten, 't Was weder een welgeslaagde avond. Het lid der Permanente Commissie voor de Ziekteverzekering van den Neder- landschen Bond van Gemeente-ambtena ren is benoemd de heer K. de Boer, ge meente-secretaris alhier. De typhus heeft in deze gemeente een slachtoffer geëiscM. Zooals bekend deed zich deze besmettelijke ziekte voor bij het 15-jarig meisje F. B., in wijk A. Gelukkigh eeft zich de ziekte bd dit ééne geval beperkt. Dezer dasen had ontsmet ting van het pand plaats. Wegens het plegen van baldadigheid is tegen een tweetal personen proces-ver baal opgemaakt, ala hebbende zich schul dig gemaakt aan straatschenderij. Gorinchem, 26 Nov. ïn verband met een verzoek van Ged. Staten om de be dragen van de pens iconen van het per soneel der voormalige gasfabriek op de begrooting te plaatsen, hebben B. en W. advies ingewonnen van den heer Mr. F. Fernhout te 's-Gravenhage. Deze betoogt, in zijn advies uitvoerig, dat de gemeente in strijd met het gemeentebelang Zou han- delèn, indien aan den wensch van Ged. Staten werd voldaan. In verband met dit acMes hebben B. en W. een concept-brief ontworpen, waarin de door Mr. Fernhout aangevoerde argumenten zijn overgeno men. Zij stellen eten raad voor, dit ont werp onveranderd vast te stellen en aan Ged. Staten toe te zenden. B. en W. stellen verder voor, in de ver ordening tot heffing van een hondenbelas ting eenige wijziging te brengen. Deze belasting bedraagt thans f 5 per hond, behalve voor trek- en waakhonden (f 2), B. en W. stellen nu voor ze progressief te maken, zoodat bij een jaarlijksch inko men van minder dan f 2000 f 5 verschul digd zal zijn, van f 2000 tot f 5000 f 7,50 en bij f 5000 of meer f 10. Ottoland, 26 Nov. Bij een aantal ty- phuslijder8, n.l. in de gezinnen van P. S., A. van H., G. H. en gez. H. was de ziek te ggweken verklaard door den genees heer, doch nu zijn weer twee typüusge- vallen geconstateerd in het gezin van P. S., gelukkig tot nog toe in lichten graad. Bij besluit van B. en W. dezer ge meente is uitgevaardigd het verbod, be doeld bij artikel 24 van het Melkbesluit, zoodat ook veehouders, die meer dan 20 liter melk per dag aan huis verkoopen, daarvoor vergunning van den burgemees ter moeten bezitten. - De handel in kaas was deze week traag en werd besteed voor le soort f 52 -f 54, 2e soort f 48f 50, alios per 50 K.G. Voor vette varkens werd besteed ie soort zware f 85f 35,50, lichtere soor ten f 84f 34,50, alles per 50 K.G. bruto met flauwen handel. De begrooting van inkomsten en uit gaven dezer gemeente voor het dienst jaar 1927 is door ped. Staten dezer pro vincie goedgekeurd. Groot-Ammers, 26 Nov. Onder voor zitterschap van den heer D. Hendrikse, vergaderde bet Leesgezelschap „Nut en Vermaak'' alhier'in de zaal van den heer Van As. Van de 37 leden waren er 19 aanwezig. Nadat de vergadering op de gebruike lijke wijze was geopend, werden de no tulen voorgelezen en geen op- of aanmer kingen hierop inkomende, dezelve onver anderd goedgekeurd. Uit de rekening en verantwoording van den penningmeester bleek, dat was ont vangen, met inbegrip van het saldo van 't vorige jaar, f 452,89, uitgegeven f 420,42, alzoo een batig saldo van f 32,47. Door de heoren B. Minkema en J. van Vliet werd deze rekening met de noodige bescheiden gecontroleerd en goedgekeurd, en den penningmeester dank gebracht voor zijn accurate boekhouding. De aftredende secretaris, de heer G. Lagendijk, werd bij acclamatie herkozen en neemt, onder dankbetuiging voor het genoten vertrouwen, zijn herbenoeming weder aan. Bij punt 4: Aan- en afschaffing Tijd schriften werd nog al een aardig woord je gesproken 't Eindresultaat was, dat uit de portefeuille gaan: De Vrouw en haar Huis, en Nederland, dat als nieuw tijd schrift zal worden opgenomen Het Haagsch Maandblad en een Kindertijd schrift en dat bij de in de portefeuille cir- culeerende tijdschriften Groot Rotterdam en Wereldkroniek met één exemplaar zal worden vermeerderd. Voor het aankoopen van'nieuwe boek werken werden door vele leden diverse werken opgegeven, wat de taak voor de commissie, belast met het aanschaffen daarvan, zeer vergemakkelijkt Ten slotte kwam een van de amusante punten van de agenda aan de orde, n 1. het verkoopen van uitgelezen boeken en tijdschriften. De heer G. Voorspnij was zoo welwil- lijd als afslager te fungeeren en dank zij de vele animo, die hiervoor bestond, braoht dit de som op van f 85,80. Eenige onverkochte perceelen werden onder de aanwezigen verloot. Winnaars van de Levén-puizle waren de heeren F. van Eijl, A. Boon, D. Hen drikse en Jtfh. Kuijl, va» bet boekwerk „Het Geheim van den Grooten Driehoek" de heer D. Lagendijk en van het pracht werk „Neêrlands Volksleven" de heer fl. Lagendijk. Na nog een woord van dank te hebben uitgesproken over de zeer prettige en aan gename manier van samenzijn, sluit de voorzitter deze vergadering. ALBLASSERDAM. (Vervolg van No. 5202.) De heer Joh. Jonker voelt voor de re deneering van den heer De Wit heel veel, laten we daarom twee adviezen nemen. Verder vraagt Bpr., of hot nu in verband met de vorige raadszitting gewijzigd is, toen was er een aanvrage, en nu zijn er drie? De voorzitter: Eerst kwam de heer v. d. Vorm, daaraan hebben we ons natuur lijk niet willen verbinden. Daarna hebben we een onderhoud gehad nipt B. en W. van de gemeenten Dordrecht en Slie- drecht. De heer L. Smit zegt, dat we nu naast v. d. Vorm ook Dordrecht en Sliedrecht hebben. Spr. zegt het daartoe geleid te hebben en zegt, ik heb dat verzocht. Nu gaat bot er maar om zoo billijk mogelijke voorwaarden te krijgen. En dan moet dat onderzoek niet te begrensd zijn. We moeten afvragen ten eerste; Hoe wordt het v^rbruikersbelang gediend en weike kosten zijn er aan verbonden, in dien de gemeente hetzelf distribueert, zooals da gemeente Ridderkerk met het electrisch licht. Wat nu het Bureau van Nederl. Gemeenten aangaat, is men ge waarborgd voor een onbevooroordeeld ad vies. Dat bureau is er in het belang der gemeenten gekomen. Het is ons eigen li chaam, is economisch en hei voordeelig- ste. En omdat dat nu zulk qjn groote zaak betreft, kom ik met net voorstel om een commissie te benoemen, zooals b.v de woningvoorziening, dan is er toch ook een-commissie. Die commissie kost geen geld en kan zelfs veel werk uit de han den nemen van B. en W. De heer Joh Jonker vraagt of spr. bedoelt een aparte cómmissie of een die samenwerkt met B. en W.? De heer L. Smit' Neen, in samenwer king. I De heer J. de Jager voelt ook veel voor een commissie uit den Raai Het gaat niet aan, om in openbare zitting alles te noemen, dat is tot schade van de zaak. De heöt J. Hardam zegt, dat het col lege van B en W. gekozen is uit de meer derheid van den Raad; dat is wel juist; zelfs weth. Korevaar met algeipeene stemmen, maar nu wordt het met deze geschiedenis toch wat anders. Spr. zou .villen, dat de richting Smit ook vertegen woordigd was bij deze aangelegenheid. Nu zijn het, die het onderzcek instellen, die meer de richting der concessionnarissen zijn toégoaaan. Als dan het rapport komt kan er ook rekening gehouden worden met andersdenkenden. Een commissie uit den Raad is zeker op zijn plaats. Het zou- wel eens eenzijdig bekeken kunnen Weth Ross zegt in de eerste.instantie I het vex langen naar een commissio te heb- ben begrepen, doch nu komt opeens de heer JHardam de zaak heelemaal beder ven. pet is zoo'n soort compromis nu. Het is nu goen commissie van bijmand, meer, maar nu beschouwt spreker het als een commissie van wantrouwen. Eerst wordtBhet voorgesteld, dat voor voorberei ding en bijsta ad een commissie goed zou zijn en daarna hoort men ineens de ver klaring van den heer Hardam. Dit is een vreemde Hi&nier van zaken doen. De heer Hardam zegt, dat wantrouwen de bedoeling niet is. Door deft heer Smit ia het aaneesnoden als een commissie tot steun voor B. on W. Qft wat is er nu tegen als er verschillende richtingen in verte genwoordigd zijn. Daar zijn er, die voor gemeentelijke exploitatie zijn en weer an deren voor particuliere en nu zou men soms geen rekening houden "met die eene groep. De heer J. de Jager heeft alleen de gedachteSmit ondersteund uit oog punt van zakenbelang, niet uit principi eel pogpunt. Het was spreker alleen te doen, dat er een stem zou worden ge hoord uit den Raad. Weth. Ross: Het spreekt natuurlijk van zelf, dat B. en W. zullen komen met een keut«yan argumenten, daar zij toch we ten, dat er ook in den Raad voorstanders zijn van gemeentebedrijf. Dus van een zijdigheid kan geen sprake zijn. Neen, spr. meent, dat de reden van den heer Hardam»beer ongelukkig is geweest. Weth. Korevaar zegt al gedacht te' hebben, als mijnheer v. d. Vorm dit alles gehoord had, zou hij misschien wel den ken, was ik maar teruggebleven. Want nu zou hier dio mijnheer v. d. Vorm de gelukkige man maar worden, die Alblasserdam heeft wakker gemaakt. Wat nu het electrisch licht aangaat en waterleiding, dat moeten we hebben, maar'met gas wordt dit geheel anders. Ja, als allen aansluiten, dan was het anders, maar dit is zoo niét. Er zijn ge heel andere factoren die meewerken, dal de heer v. d. Vorm deze concessie wil. Hij is ook mijneigenaar en zookt nu ook een zeker afzetgebied voor kolen. En als wij nu gas nemen, moet het goedkooper zijn dan petroleum dan zouden de gemeen tenaren er voordeel van hebben. Daar is geen gemeente die welvaart bij een eigen gasfabriek, uitgezonderd de stad, maar een plattelandsgemeente niet. Wo hebben hier, wat gaa aangaat, volop voorbeelden. De heer L. Smit: De heer v. d. Vorm zou dus zoo iets ais een cadeautje geven aan de gemeente Met St. Nicolaaa begint hij er al aan. De voorzitter acht nu de zap.k genoee besproken en wil de discussie sluiten. Eerst wil sur. in stemming brengen het. voorstel van den heer Smit, om een oommisaie te benoemen uit den Raad. De heer J. de Wit wil eerst nog graag het woord en zegt genoodzaakt te lijn om lich voortaan buiten stemming te houden, want wanneer men klei niet stemt naar den li» van dea vooraittei, wordt hü eenigiins kwaad. In nu kan de voorzitter daarom lachen, maar de waarheid te het Kijk eens hier, toen het onderwerp hier was het bouwen 1Ü meter nit den as van den weg in de Polderstraat, was ik te gen en dat speelt nu de voorzitter uit, wat aangaat de verbreeding van den Veerdam bbij hpt Nieuwe Veer. Uit dat oogpunt had ik er voor moeten stemmen. Dat heeft hij tegen die persoon wel drie maal gezegd. Dus wat men hier voorlegt moet men maar voorstemmen. Men wil mij dus onder de tafel hebben. Maar voorzitter, ik mag nog lang of nog kort zitting hebben, maar ik zal stemmen naar mijn eigen overtuiging. De voorzitter zal op deze babbelpraat jes niet ingaan, spr, wil hem op een an- •dere wijze' van antwoord dienen Ik heb geen verantwoording voor uw stem, wan neer ik dit wel had, kon u mij dat in de schoenen schuiven. Hierna komt eerst het voorstelSmit in stemming om een commisie te benoe men, die naast B.en W. deze zaak mee in onderzoek neemt. Voor stemden: J. Hardam, L. Smit, Van der Rhee, J. de Wit en J. de Jager. Tegen stemden de heeren G. Ross, W. Korevaar, Joh. Jon ker, J. U. Smit sa H. Zwartbol. Alzoo staakten de stemmen, zoodat in een volgende raadszitting deze zaak voor de derde maal aan de orde komt. Poging tot straatroof. Rij de politie te Tiel heelt de heer Lamers aangifte ge daan, dat hij des avonds per fiets komen de van Lienden, bij de Vogelzangache brug te Echteld door een man werd aan geroepen: „politie". Nadat hij was afge stapt, vroeg deze hem, of hij geld bij zich had. Een tweede «n later nog een derde per soon kwamen te voorschijn, en vielen hem aan, waardoor hij gedeeltelijk in een sloot geraakte. Hij wist er zich uit te wer ken en sloeg met een schroevendraaier om zich heen, waardoor een van zijn aan vallers zoo in den rug getroffen werd, dat hij een luiden schreeuw gaf. Toen zag L. de kans schoon op zijn rijwiel te springen en Tiel te bereiken. Een onderzoek van de Tielsche pobtie bleef zonder resultaat. De zaak is thans in handen van den burgemeester der ge meente Lienden. Twee bandieten onschadelijk gemaakt. Het dorpje Guttentach in Opper-Sile- zië werd sedert geruimen tijd door twee bandieten bezocht, die dan ware roof tochten in dat (lorp op touw zetten.. Deze roovers woonden in een naburig dorp en hadden de gewoonte 'i nachts naar Guttentach te rijden en eerst er wat op los te schieten om de inwoners in hun woningen te houden. De politie heeft de hulp van 30 man marechaussee moeten inroepen en met vereende krachten heeft men het hol, waar de broedera hun opslagplaats had den Ingericht, omsingeld. De bandieten verwtradden nog twee beambten, maar toen ze geen munitie meer hadden, gaven ze zich over. Het hol geleek op een klein warenhuis. Auto vernield. Door het springen van een band is een auto, die tegen de belling van den Dachsberg bii Saean op reed, omgeslagen en vernield. Een der drie inzittenden werd gedood, de chauf feur zwaar gewond. Steiger Ingestort. In de Bulow straat te Berlijn is^een steiger van vijf verdie pingen hoog, ingestort. Vier arbeiders zijn zwaar gewond. Vliegtuigen met een luchtschip mee. De R 33 van de Engelsche luchtvaart heeft een proeftocht gemaakt van Cardi gan naar Pulham, waar het luchtschip aan de nieuwe 70 Meter hooge mast moest vastgemaakt worden. De R 83 nam op haar vlucht twee. vliegtuigen mee, die gedurende den tocht vrijgelaten werden, het een onmiddellijk na de opstijging, het ander vlak voor de aankomst t.e Pulham. Zoowel de oefeningen van het vastmaken aan den n euwen mast als het loslaten der vliegtuigen uit de R. 33 als moeder schip zijn glad van Btapel geloopen. Aan de gevolgen overleden. De ar beider O. J. Tlx. te Maurik is eenige we ken geleden bij het perenplukken uit den boom gevallen. Hij is aan de gevolgen van dien val overleden. Hij laat een vrouw met vijf kleine kinderen achter. Verdronken. De Duitsche schippers knecht Heinrich Rufo is van de sleep- kraan Bacis, der Ned. Transport Mij, te water gevallen en verdronken. Zijn lijk is nog niet gevonden Hei geheimzinnige geval in Den Haag. De beide personen, die aangehouden zijn in verband met de mishandeling van K. op den Rijswijkschen weg in Dén Haag, zijn na verhoor door de politie weer op vrije voeten gesteld. De toestand van K. blijft zorgwekkend. De politie heeft tegen de beide aange houdenen proces-verbaal opgemaakt. Platina ring gestolen. De centrale recherche heeft te Rotterdam aangenou- den de 25-jarige correspondente E. R. en de 51-jarige dienstbode J. D. F., die ver dacht worden van diefstal van een pla tina ring en een bedrag van f 23, ten na- deele van mevrouw O. H. uit Amsterdam Zij zijn naar Amsterdam op transport ge steld. Zakkenrollers In dsn trein. In den laatsten tijd werd er herhaaldelijk ge klaagd ovèr diefstallen, zakkenrollerij en beroovingen op de lijn Amsterdam-Parijs. De politie te Antwerpen heeft in de af- geloopen week een streng toezicht uitge oefend aan hel Centraal Station, terwijl de commisaris van politie Gaerenmynck op het traject Antworpen-Brus9el twee personen volgde, die hem bijzonder op vielen door hun uitermate verzorgd toilet. In den trein kreeg de commissaris de overtuiging, dat hü met zakkenrollers te doen had en bij aankomst aan het sta tion te Brusel liet bij beiden aanhouden. Het waren een Uruguyaan en een Roe- ■nb, die iteh herhaaldelijk i» dea van Amsterdam komenden trein hadden •chuldig gemaakt aan het rollen van por tefeuilles en het wegnemen van koffers en dergelijke. De beide personen nik) tel beschikking der justitie gesteld. Botsing tusschea auto en tram. len personenauto is op den hoek van de Groen van Pribsterenstraat en de Van der Hoopstraat te Amsterdam in botsing ge komen met een motorwagen van lijn 14. «De auto. werd vrij ernstig besohadigd; de tram kwam er beter af. Belangrijke ontsporing. Gistermid dag omstreeks twee uur is een goederen trein van Leiden naar Amsterdam bij kilometerpaal 46.400 ontspoord, even voorbjj den spoorwegovergang aan den Haarlemmerweg te Leiden. Dit gedeelte van den spoorweg is in reparatie eh na het pa&seeren van den trein zou een wissel gelegd worden. De locomotief reed tot juist voorbij dit punt. Drie goederenwagens direct achter de locomotief sloegen om an kwa men in de sloot terecht Een tiemtal andere wagens ontspoorden eveneens. De spoorweg in de richting Leiden—Amsterdam werd totaal versperd. Men begon onmiddellijk met het oprui- mingswerk. Persoonlijke ongevallen had den niet plaats. Reusachtigs ontploffing. E«a hevigs ontploffing heeft plaats gehad in een stijfselfabriek. De oorzaak is onbekend. De fabriek is geheel afgebrand. Twee per sonen werden gedood, twaalf gewond. Ds schade bedraagt zes millioen francs. Zwaar stormweer. Een hevige storm heeft gewoed boven de Zuidwestelijke ge deelten van polen. Ten Zuiden van Krakau is zeer veel sohede "aangericht. De wind bereikte een gemiddelde snelheid van zestig mijl per uur. Honderden boomen zijn ontworteld en dakon afgewaaid. De telegrafische en telefonische verbindingen tusschea Krakau on Zakopane zijn ver broken. Miit boven Engsland. De dikko mist wrfke Woensdag en Donderdag over ge heel Engeland hing, maakte straatver lichting overdag noodzakelijk. Het ver keer werd er ten zeerste door belemmerd Do spoorwegen alsmede de scheepvaart ondervonden groote vertraging. Verschei dene ongevallen hadden plaats, doch er zijn geen levens te betreuren Beschonken vreemdelingen. Op de Hoogstraat te Rotterdam werd 's avonds kwart voor el! de assistentie van een agent van politie ingero«pen, omdat eeni- go beschonken vreemdelingen een café in die straat niet goedschiks wilds» ver laten. Toon de agent de mannen met zacii- ten drang wilde manen zich behoorlijk te gedragen en de wenscben van den café houder op te volgen, werd hij plotseling door een hunner aangegrepen. Hij kreeg een harden slag in bet gelaat, waardoor zijn wang opzwol en bij bloedend aao het oog verwond werd. De agent trok zijn sabel en gaf zijn aanvaller een gevoeiigen slag op de rechterpols. De vreemdeling, de 22-jarige Engelschman D. 8., moest in het ziekenhuis Coolsingel verbonden worden. Hij ia daarna in het bureau Groote Pauwensleeg opgesloten. Esn rumoerigs raadsvergadering. In Weststellingwerf's raadsvergadering gaat 't nog al esns rumoerig toe. Ook in de jongste raadszitting kwam het weer tot een felle botsing, toen het ging over de werkverschaffing De heer Do Jong: tiet college (B. en W.)heeft niet stil gezeten, maar het schijnt dat sommige heeren nooit tevre den zijn. Opscheppen is ook-een kunst. De heer Joh. Moov Ik schep niet oh- De heer De Jong: Maar om te vol brengen, dat valt niet mee. We hebben dezen zomer een kijkje genomen in de Boornbergumer Petten, maar de beer Joh. Mooy schitterde door afwezigheid... De heer Mooy: Schandaal! Schandalig, dat je dat noemt, vuile kerel! Ken je met mijn omstandigheden}' De voorzitter hamert De heer Mooy: Mynheer de voorzitter, ik protesteer I Kerel, lfc ben niet mee ge weest omdat ik dien dag een daggeldje kon verdienen. Na nog verder gesputter tusschen beide heeren, maakt de voorzitter een eind aan de discussie. Esn varksn mat drie pooten. Als jongen werd ons reeds op de schoolban ken geleerd, dal een varken 4 pooten had, Op onzen aardbol is bet echter den laat sten tijü veel veranderd, ook enkele zwijn tjes schijnen zich de nieuwe mode toe te passen om van nature te veranderen, zooals dezer dagen bleek, toen bij een in gezetene van Oldenzaal, een zekere J. B., een varken werd geslacht. De slager kwam en stond verstomd, toen hij een varken moest slachten, dat maar 3 pooten had. Hij stelde de eigenaar van het var ken in kennis met hot geval, die verbluft stond, omdat Lfj dit nummer had op gemerkt. V Ook in verband met den keuringsdtpnit had de slager nog al eenige bezwaren. Ten slotte ging hij echter tot zijn work over. 't Is onbegrijpelijk dat de eigenaar van het varken gedurende den meettijd dit nimmer bemerkt had. Naar vernomen wordt, wil thans de eigenaar een rechtsvordering instellen bij den boer, bij wien hij het varken als big gekocht had. wenken door den Rij fu-geuomJkeids raad). "Werp geen water in een brandend tTansformatorhuiaje. De doodelijke stroom zou u langs den waterstraal kunnen tref fen. Bij olie- of benzinebrand, Blusch niet met water, doch met zand. Ondeugdelijk gereedschap, zooals los zittende hamers, gescheurde hamerstelen, uitgesleten ech roef sleutels, vsroorc&ken ernstigs ongelukken. Goeds verlichting, verwarming tm lucht- verversehimg bevorderen dea lust let werken. Matroos (die aan bezoekers het admi raalschip toont uit den zeeslag van Tra falgar): „Hier is Nelson gevallen." Oude dame: „Dat verwondert mij niets 't la hier ook zoo glad,* dat ik ook bijna gevallen ben." „Mijn man is tegenwoordig gelukkig bij de bereden politie." „Hoe zoo gelukkig. Verdient hij dan meer dan bij de gewone politie?" „Neen, dat niet; maar als er nu iets te doen is, kan hij veel gauwer wegkomen. Nieuwsgierige buurman tot werkman, dio onder een kast' zwoegend, deze in een verhuiawagen draagt: „Gaan die men- schen verhuizen?" Werkman: „Weipee, meneer, we maken alleen maar effe 'n ritje met de meubels om m 'n luchie te laten scheppen!" Schrijfmateriaal uit dan oudsn tijd. Vóór de uitvinding van het papier, dat thans in zulke kolossale hoeveelheden be reid en gebruikt wordt, was de stof, waar op men schreef, veel kostbaarder dan he den tea dage en het mag dan ook inder daad een geluk genoemd worden, dat de menschen in die ver achter ons liggende eeuwen niet zoo achrijfluatig waren als in dan tegsnwoordigen tijd. Tot de oudste schrijfmaterialen behooren wastafelen, tafelen van hout, of ivoor, dffe in een ge ringe verdieping een plaat of een blad van was bevallen, waarop met een puntig staafje, gewoonlijk van been, aanteekenin- gen van allerlei aard, rekeningen, schuld bekentenissen enz., docb ook brieven en oorkonden werden gegrift. Had men daar op aangebrachte inschriften niet meer noödig, dan werd de wasopnervlakto met behulp van u tsluiteftd daartoe bestemd gereedschap weder glad gemaakt en kon men die weder opnieuw gebruiken. Bij de Grieken en Romeinen waren deze wastafelen algemeen in gebruik. De Romeinsche dichter Propertiua (circa 50 jaar voor Chr.), beklaagt zich in een ■choone elegie over het verlies zijner wastafelen, dio de hartstochtelijkste lief desbetuigingen bevattende, zoo tailooze malen tusschen hem en zijn geliefde heen en weder getrokken zijn, hij vreest, dat zo in handen vgn een woekeraar ge vallen zijn, die nu zijn berekeningen er op grift. Aan do 19e eeuw, die zoovele schatten uit de oudheid aan het licht heeft gebracht, was het voorbehouden, ook oud-Romeinsche wastafelen, die men vroeger alleen naar de oude beschrijvin gen kende, in original! weder te voor schijn te-brengen en wel uit de goud mijnen van het vorstendom Zevenbergen, die door de Romeinen werden geëxploi teerd en ook in Egypte en op andere plaatsen. De daar ontdekte tafelevfc be-« vatten echter meestal koopcontracten en schuldbrieven. Kostbaar bewerkt waren daarentegen de uit twee, door scharnieren verbonden, ivoren tafelen bestaande „Diphtycha", die de Romeinsche Consuls in den lateien keizerstijd bij de aanfMarding van hun ambt ten geschenke plachten te geven en uitwendig van prachtig snijwerk voorzien waren. Velo soortgelijke tafelen, die in de middeleeuwen als prachtbanden van boe ken dienden, zijn tot op den huidigen dag bewaard gebleven. Van de Romeinen hebben de Germanen de wastafelen als schrijfmateriaal over genomen; zij waren bij hen in de middel eeuwen algemeen in gebruik, voorname lijk ook als schrijfmaterialen voor de scholieren. Te Lubeck zijn omstreeks de helft der vorige eeuw zulke tafeiep, die nog schrijfwerk bevatten, gevonden. Was tafelen met berekeningen van verschillen den aard zijn veel menigvuldige* en ba- vinden zich dan ook in vele musea. Tegen het begin der zestiondo eeuvs werden de wastafelen door de uitbreiding der papier fabricatie, gaandeweg bijna geheel verdrongen; toch vermpoht het pa pier niet het oude en eerwaardige schrijf materiaal geheel en al uit den weg te rui men. Zelfs tot in de lPo eeuw was het op enkele plaatsen nog In gebrbuik, o a. te Rouaan, waar vóór omstreeks vijftig jaren de afloop van den afslag der op de visch- markt aangevoerde v sch op wastafelen aangeteekend werd. De grootste vijand van het papier, het water, had hier Tictf duizende jaren oude schrijfmateriaal in den stiijd tegen hot papier bijgestaan. GOUDA. November. Geboren: Arie, x van A. Oudenss en J. Baas. •Getrouwd: J. A. Hendrikse en Th. M. L. Gerhards. A. Hofman en N. E. van der Veer. A. M. Smit en G M. Fijn. H. Bruijniks en A. J. H. van Schaik. A. de Jong. en C. W. Toor Overleden: T. Gibbon, oud 66 j. J. W. Brakel, oud 53 j- LOPIK. Van 1024 November. Geboren: Hendrika Klaz na, d. van A. R. Kraaijeveld en A Verweij. Teun'je» d. van T. Vonk en A van Oort. Jan Adrianua, s. van P. Manschot en W. Veiburg. Getrouwd: C. M. van Eek, oud 87 j., (te Hoftten), en J". G. de With, oud 30 j. G. Boere, oud 28 j., en M. van Baaren, oud 25 j. JAARSVELD. Van 10—24 November. Geboren: Leendert, z. van G. H'oogen- doorn en E. Kortlever Gerritje, d. van G. H. Langerak en H. de Weerd. Eg- bertus, z. van C. Molenaar en W. van Vulpen. Huibert, z. van-M. van de Laagemaal en D. van Gangelen. Getrouwd: A. J. Schep, oud 23 j. (te Waddinxveen), en P. van Elteren, oud 33 J. WILLIGE-LANGERAK. Van 10-24 November. Getrouwd: C. Rijneveld, oud 30 j., en G. G. Timmer, oud 23 J' Deurwaarder te Schoonhoven, zal op Donderdag 2 December 1920. des voorm. half tien, jn het Veillngsgebouw, in hst - openbaar, om contant geld verkoopeni bestaande uit: Stoelen, Kasten Tafel», Schilderijen, Spiegels, Kachel», Ledikanten, Bedden enz. Daags voor den verkoop te be zichtigen van 9—12 en van 2—4 uur. tdtT Nette Góederen kunnen worden bijgebracht, waar'oe zich te vervoegen bij den Afslager, den Heer C. PEERBOLTE te Schoonhoven. te Alblasserdam, zal op Donderdag 2 December 1926, des v.m. elf uur bij P. VAN VI IFT te Nieuw Lekker land in ééne zitting, voor Mej. Wed. S. KLOMP-de Haan met Tiendweg en Watering, aan en binnen de Oude Wetering, in het Boveneinde te Aanvaarding bij de betaling der kooppenningen op Woensdag 29 December 1926.. Inlichtingen bij den Notaris. /geld. D 78, met SCHUUR, ERP en TUIN, «taande en gelegen in BOVENBERG onder de Gemeente Bergambacht, tegenover de Fransche Kade, groot 18 Aren, 44 Centiaren. Te aanvaarden bij de betaling der kooppenningen op 10 Januari 1927 of zooveel eerder, als nader zal worden overeengekomen. Sleutel ter bezichtiging, te be komen bij den Heer T SPIJKER te Bergambacht, Bovenberg. II. Esn Notaris te Sliedre$ht, Is voornemens om op Woensdagea 8 e. 15 December 1926, telktns dei voormiddsga 10 uur, ten Koffiehuize van C. A. DE VRIES te OUD-ALBLAft, in de Kromme, ii het opeibaar te verkoopen: Ten verzoeke van den Hstr E. DE GROOTt no». 8 en 9, met SCHUUR annex afzonderlijk staands SCHUUR, ERFj TUIN, daarvoor gelegen WEG enAVEUNO, 2afzonderlijk gelegen perceelen WEG, alsmede een perceel WAT^R in de Snelle, •n voorts eenige perceelen alles onder de gemeente OUB- ALBLA8, op de Zuidzijde, ter gezamenlijke grootte van ongeveer 2.32.74 Hectaren. Te veilen In 6 perceelei In combinatie!. Aanvaarding bij de betaling op 15 Jaeuari 1927. Lasten vanaf 1 januari 1927 voor de koopers. Nadere informaties verstrekt voor noemde Notaris, bij wfen ndtitis's tijdig verkrijgbaar zijn. Ten overstaan van. Notaris te Woerden, zal op Woensdag 15 (fecember 1926, v.m. 11 uur, in het Hotel „t>S DUBBELE SLEUTEL" tldur publiek worden verkocht i met SCHUUfl, BERO, groot 20 H.A. 39 A. 31 e.A., gelegen aan de Holland'sche Kade onder Zegveld en Nieuwkoop. Aanvaardinglanderi|en bij de be uling, gebouwen uiterlijk 1 Mei a.a. Betaling 23 Februari 1927. Meerdere inlichtingen gaeft voorn. Bergambacht, Is om op voornemens Woensdag 8 December 1926, des voormiddags ELF uur, In het Koffiehuis van dsn Heer A. N. 08KAM te Schoonhoven, in eene zitting, in het openbaar te verkoopen, ten verzoeke van de Erven van wijten Mejuffrouw de Weduwe 1 JAN VERDUIJN Janszooni Een van de Wed. ei Erven den Heer D. DE OIER, zijn ingezet: Perc. I Woonhuis ca. met Tuingrond, groot 25.20 A. op f 4500.-. Perc. II Tuingrond, groot 14.60 Aop f 850.-. Afslag en toewijzing blijven bepaald op WtHidog 1 Seeembtr 1926, v.m. 11 uur In Café DIN HOED ts Schoonhoven. H. C. KOOI, Notaris, Loplk. met ERF onder de Gemeente Schoonhoven aan de ALBRECHT BEYLINO- ORACHT no. 14, proot 1 Are, 2 Centiaren; Per week verhuurd aan P. van den Berg en Wed. J. Heerens. Nadert inlichtingen geeft ge noemde Notaris. - met ERP aan de Achterstraat 2. van de Heeren I. en A. E. DE VOS, den >4 November J.l. gevejld, staat in bod op f 800. Afslag: Voenodog 1 Dee. 1926, voorm. 11 uur, in „Ds flrsets issr" te LEKKERKERK. Prim, dag- en avond- xangert met garantia. Sijsje», Puttara, Vinken, Robijntje,, Oraa- parkieten. Oreotata «Brteering en nl.uwlt» modellen KOPLREN VOQELKOOIEM vanaf 1 4.2Citlak 14 50, Vertind f 3.50, Beukenhout vanaf t 1.2». Qroote keuxe Aquariumbatldan mat bljpaaaeud Olaa. Kleurvaat «n •terk. Ktelwsy 61, Dsuda. Een pracht bijna nog nlaaw mtt 17 registers, met doorl. harp, fluiten 16-voets muziek, gekost*^ 560.-, voor f 275.-, beslist geen gebreken, ook Oen te ruilen voor klein tJc.Te bevr. Oebr. Koojj, Dw. Nieuwstr. 54, Boakoop (bij Oouda). Brieven worden beantwoord. voorheen Arkelstrast Nu Hoogstraat B 655, fiofoum THEEKASTEN SCHILDERSTUKJES WANDKASTJES TAFELKLEEDEN SPIEGELS BOEKENKASTEN SCHRIJFBUREAUX FAUTEUILS BLOEMTAFELS MUZIEKSTANDAARDS MACHINETAFELS WERKZAKJES ROOKTAFELS OUD-HOLLANDSCHE MEUBELTJES KAPSTOKKEN enz. enz. Nrsstsr keuxe Lager prijzen vindt U nargsnil worden in alle soortsn, franco, het meest coneurrccrend geleverd door It Diessea-Nieuvkert, Telefoon No. 19. ▼an de kleinste tot de grootste gebruikt om haar bijzondere eigenschappen Het is de toiletzeep bij uitnemendheid voor iedereen. Zij reiniat vlug, ge makkelijk en afdoende, schuimt heerlijk en is frisch geparfumeerd. Bovendien is het een uitnemende badzeep. Het groote succes van de echte Cocosrozen» zeep met het Anker heeft tot gevolg dat ze veel nagemaakt wordt. Deze namaak is blijkens onderzoek, wegens on bekendheid van het recept, niet te verge- lijken mei de origincele Cocosrozenzeep. Let daarom voor echtheid steeds op naam en merk van Openbare Verkooping Dlre«tl.> VAN NARLH Ik ÜK 1511,1,JE Vendumeesters, Makelaars en Taxateurs NOTARISHUI*, WIJNSTRAAT 85, ROTTERDAM Daar den Matarl* J. A. MOLENAAR, ap Va«nd»gl l)ee«mb«r load, v.m. 11 nor, op de plaats'I-DRAVENWEU no. 805, ROTTERDAM! BOELHUIS, waarbij: 7 kaïrdragenda Koeten, 8 Vaarnkoelen, 0 Varken», goed l»U denwegloopendeeea JarigeH.lt, 3* A 80.000 halve K.G. Hooi, VIERWIELIGE MELKWAGEN met hekken en boorden, Spoed- wzgen, twee-willige Melkwagen, Voerkisten, Tonnen, complets senpaarda-Paardetuigen, partijtje Koedekken, Mestschouw inh. 11 Ton, Landhekken, Stalgereedschappen, Houtwerk, enz. Daagt» te voren van 10 tot 4 nar en op den dag der verkooping van O tot 11 uur te sten. Voor Uw Kinderen la het goedkoopste adresi Groote voorraad voor den winter ln Sjaals, Mutsen, Truien, Vestjes enz., Damesvesten, Pullovers, Kousen enz., Heerentrulen, Pullovers en Vesten. Gaat de etalages zien voor St. Nicolaaa, Turfmarkt 8—4 Koopt na in plaats van Nattf Pulp, tegen scherp concurreerenden prijs en kwaliteit. Levering naar keuze. Bij alle aanvragen om inlichting wordt schriftelijk beantwoord of persoon lijk bezocht Beleefd aanbévelend, W. VAN DEN BERG, Pulp-Agqnt, Haarlemmerweg 77huis, Amsterdam Telefoon No. 49648. Hot van oudi bakende adret voor la by L. VAN LOON, Schoonhovenseha Veer. D« waardevolle Cassette wordt gratia bijgeleverd. VRAAGT INLICHTINGEN BI) UWEN LEVERANC1EÜ} C. F. Busch I Seizoen-Opruiming1

Schoonhovensche Courant | 1926 | | pagina 4