'yföu Jiqqz, dafóofait„ vat men,ak St. Nicolaas Geschenken UITVERKOOP ->I| Foto „LUX", Kr 30 Particulier Kapitaal Bloembollen! H. BOTH Edël 8 Baar Sigaren A.s. Zaterdag 10 uur begin! de GROOTE Heeren- en Jongeheerenkleeding Amsterdamsche Kooplieden, mooie Foto me! of zonder lijs! ütMEEN TEKAADi- VERtiADERlNGEN. Gemengd Nieuws. MIJNHARDT's Afloop Aanbestedingen. Afloop Verkoopingen. Rechtzaken. Yisscherij Berichten. Burgerlijke Stand, VRAAG uw WINKELIER ON5 GRATIS TIJDSCHRIFT CENT PER HALF POND MAP6ARINE ZOtiT AL5 ROOM 1 80 Sigarenmagazijn Wed. H. BOUT ER Het fijnste geschenk met Sint Nicolaas is een kistje Firma H. W. J. WIJTENBURG, Komt U ook eens een kijkje nemen 1 tegen spotprijzen op. Denkt er wel aan KOOPJES halen Korle Tiendeweg 3, by de Markt, Gouda. St. Nicola* Kleiweg 80 GOUDA - iö onderwijzeres en een jaar assistente aan genoemde school geweest is, en nu we gens huwelijk de 'school gaat verlaten. kinderen waren aanwezig. Het" hoofd ran de school, de heer Van Donk, brachi in gevoelvolle woorden dank aan mej. Donker, voor wat zij gedaan had voor het onderwijs, wal ten goede was gekomen aan het kind. Verder gewaagde spreker van haar act sch optreden bij het onder wijs, waardoor de kinderen haar Hef kregen. Ook memoreerde de heer Van Donk nog de aangename samenwerking die hij met mej. Donker ondervonden heeft en waarom hij haar noode zag vei trekken. Ook de ouders en leerlingen zijn van deze gevoelens en ik breng dan u, mej. Donker^ hartelijk dank namens hen voor wat u gedaan hebt, om de goede verstandhouding tusschen u en de ouders dor kinderen" te bevorderen. En als blijk van groote waardeering en dankbaanioid der ouders, hebben zij gemeend een stof felijk aandenken te moeten aanbieden. Mej. J. DullaardDoth overhandigde mej Donker een prachtige kapstok met bijbehoorend kleed en vazen. Ten zeerste aangedaan dankte mej. Donker het hoofd der school, de ouders, en degenen, die bijgedragen hadden aan het zoo mooie cadeau en gaf de verzeke ring, dat het verblijf aan de Rotte en ook dezen avond lang in aangename herinne ring bij haar zal blijven voorleven. Van oud-leerlingen waren ook blijken van belangstelling binnengekomen. Hierna bood mevr Donk ververschin, gen aan de aanwezigen aan. Vervolgenb hield de heer Van Donk een leerzame reede over: Steenkolen en daar- uit voortkomende producten. Ook een en ander over de voedingswaarde der levens middelen, vooral van groenten, werd door den heer Van Donk uiteengezet Toen de met alle aandacht gevolgde re de was geëindigd, werd de vergadering gesloten. Alle belangstellenden verlieten hoogst voldaan de school en zeker is het, ,>dat bij hen deze'welgeslaagde avond niet 'licht vergeten zal worden. Den volgenden morgen Loden de kin deren der school mej. Donker een bak met bloemen en planten aan. Op de vergadering van de V.P.Z.H. zijn tot afgevaardigden voor de algem. vergadering, die. te Gouda zal gehouden worden, benoemd de heer J. van Marle en Jac. van Erfc. De heeren hebben geen bindend mandaat om te stemmen .voor een voorz tter, die gekozen moet worden vacature-Hellendoorn, die bedankt heeft. Gouda, 26 Nov. Aan de gemeentelijke arbeidsbeurs alhier vervoegde zich een persoon, die vooigaf vertegenwoordiger te zijn van de uitgevers van een nieuw op te richten dagblad en de bemiddeling in riep van de arbeidsbeurs bij de aanstel ling van eenige hoofdagenten en agenten in de omgeving van Gouda. Er werden hem adressen verstrekt van werkzoekenden, dio na storting van een waarborgsom tot hoofdagent werden aangesteld. De gedragingen van den man wekten echter argwaan, en de politie werd gewaarschuwd. Men bleek te" doen te hebben met een handig oplichter die de boven omschreven truc reeds in verschillende plaatsen heeft toegepast. Do politie stelt een pnderzoek in, maar heeft den man nog met gevon den. De politie heeft hier een zeer goede vangst gedaan dóór de arrestatie van een bekend inbreker. De koster der R.-K. Kerk aan de Gouwe heeft aanwijzingen gedaan welke leidden tot arrestatie van A. J. A., een berucht Amsterdammer, die meerdere delicten op zijn kerfstok heeft. In deze kerk moet hij hebben gepro beerd met een lijmstok en door het pas sen var sleuteltjes, ar'eld uit de offerblok ken te ontvreemden De man werd in het bezit gevonden van pl.m. 70 sleuteltj^g, waaronder loopers en dergelijke Tevens was hij in het bezit van schroevendraaier, breekijzer, lijm, enz. enz. Hij is opge sloten. Lexmond, 26 Nov Door den heer .T. Kleyn, gemeentebode, is met mgang van 1 Januari a.s. eervol ontslag gevraagd; eenzelfde ontslag is ook door hem aan gevraagd als bode van de polders Acht- hoven en Lexmond. -— Rij den veehouder B. Ipenburg al hier, worden door veeartsen groeven ge nomen met een n euw middel tegen mond- en klauwzeer onder varkens. Twee bui- tenlandsche journalisten zijn er bij tegen woordig om het verloop der rekte na toe passing van het- nieuwe middel na te gaan. Njeuwcrkerk a.d. IJssel, 26 Nov In de cómmissio voor tuberculosebestrijding zijn gekozen de heeten A. G. van der Wees, J. Terdu en A. Dijksman Cz., resp. tot voorzitter, secretaris en penningmeester. Bij Kortenoord wordt een groot ge tal konijnen verijaist. Of de dieren gosto- len, dan wel door een hond vermoord zijn is nog niet vastgesteld kunnen worden. Goudriaan, 26 Nov. De heer M. N. Drinkwaard is herbenoemd tot lid van het Burgerlijk Armbestuur. Tot lid van de commissie van toe zicht op het lager onderwijs is herbe noemd de heer G Aanen Door den Raad dezer gemeente is be sloten de gemeentegebouwen op kosten van de gemeente te voorzien van eiec- trisch licht, en wel het schoolhuis der Openbare School en de veld wachters wo ning Benschop, 26 Nov. Voor de eieren van de Benschopsche Pluimveevereenigine, besteedde men deze week op de veiling te Utrecht de navolgende prijzen. Voor bruine f 13. voor witte f 10—f 13, en voor eondeieren f 78 per 100 stuks Per K.G. besteedde men voor bruine f 2,20, voor witte f 2,20 en voor eendeieren t 1,14. Door het bestuur der Stichting be doeld in de wet van den 26en Juii 1026, houdende nadere bestemming van de be- zitt ngen van het Kon. Nat. Steuncomité, i is aan de wed. W. Brouwer—Gooiman al hier een bijslag op haar pensioen ver leend van f 8,50 per maand. We twijfe len niet, of deze bijna 83-jarige weduwe zal deze toeslag met dankbaarheid aan vaarden. De gewone dienstplichtigen der lichting 1927 zijn bestemd om het volgen de jaar te worden ingelijfd, «ooals hier onder wordt weergegeven: P. van Buuren bij het le Regt. Vold-Art. (beredene) te Utrecht van 37 October; P. HogendoÖrn bij het Reg. Wielrijders te 's-Hertogen- bosch van 22—26 Maart; T. Kers bij het Reg. Genietroepen te Utrecht van 14>18 Febr.; W. Kool bij het le Reg. Veld-Art. (beredene) te Utrecht van 48 April, A. de Kruijf bij het Reg. Vest -Art. 5e School- comp te Utrecht van 711 Juni; H. A. Maaijen bij het 16e Reg. Infanterie te Amersfoort van 37 October; A. Schin kel, idem, van 2327 Juni; W. V. Ver gouw hij het Keg. Wielrijders te 's-ller- tOgenbosch van 3—7 October; H. W. Ver hoef bij het Reg. Geuictroepen te Utrecht van 16—20 Juni; Th. Wiegeraad, idem. Gaarne ver wijzón we belanghebben den naar eep in dit blad voorkomende advertentie, waaruit blijkt, dat de boomen- verkooping volgende week niet doorgaat, Polsbroek, 26 Nov. De gewone d enst- plichfigen der lichting 1927, die bestemd zijd om het volgend jaar te worden inge lijfd zijn: 1. C. van Alphen, bestemd voor de 5de Schoolcompagnie te Amersfoort in het tijdvak van 1—5 Februari a s 2. G. Hailing, bestemd voor het 16de Reg. Infanterie te. Amersfoort in het tijdvak van 2327 Juni a.s.. Lekkerkerk, 26 Nov. Als blijk van in stemming met de werking van de afd. Lekkerkerk vaip de Z -H. Vereeniging Het Groene Kruis, maar bovenal als w aardee- ring voor de uitstekende en liefderijke behandeling van de wijkverpleegster zuster Kramer, is bij de afdeeling van drie verschillende personen een gift van f 10 binnengekomen. Bij den heer G. Verkaik staat thans een appelboom met verscheidene bloemen te prijken. Wel voor dezen tijd van 't jaar een groote zeldzaamheid. Door don gemeenteraad is het sala ris van mej. De Jager—Van (Beek als schoonhoudster der le Openbare Lagere School door meerdere werkzaamheden gebracht van f 340 op f 400. De Zangvereeniging „L.V.K." voer de gisteravond in De Groote Boer voor 'n stampvolle zaal op: „Malle Geert," Operet te in drie bedrijven, onder de bekwame leiding van den heor F 't Hart, uit Rotterdam. De moeilijk© hoofdrollen, n.l die van vrouw Dekker en haar kleindochter Geertje (Mallo Griet) waren in goede handen. De -twee dames speelden haar rol voortreffelijk Ook de andere rollen waren goed bezet. De kgreu, bestaande uit boeren en boe rinnen vervulden met zorg hun zangpar tijen, begeleid met do daarbij passende mooie muziek. Dat alle nanwezigen met volle teugen genoten, bewees wel de doodsche stilte, tijdens het spel en het applaus, .na elk bedrijf en in 't bijzonder het daverend applaus aan he* slot Het was voor de vereeniging met haar wakkeren en emi- nenten directeur een welverdiende hulde. Een zeer gezellig bal hield velen nog eenigen tijd prettig bijeen. den INGEZONDEN MEDEOEELING. LEEUWARDEN ZEVENHUIZEN. (Vervolg van No. 5202). De heer v. Dorp begint te zeggen, dat j de heer Braat minne uitdrukkingen doet tegenover den Inspecteur, maar, zegt 'de j heer Van "Dorp dit zijn wij van hem ge- woon. Spr, vervolgt en zegt, de heer Braat nil een aanklacht indienen tegen den Inspecteur en hem af laten zetten. De lieer Braat tian zuilen wij jou In specteur maken, want jij denkt overal verstand van te hebben, zelfs van zulke hooge situaties. Maar ik zeg aldus spr. dat jij ook absoluut geen verstand hebt (of denk jij het) van onderwijs zaken. Wij moeien de deskundige gejooven en dat doe ik en niet de heer Braat die overal een groote mond over hröft. Nu zit Braat te zeggen, dat er gezegd is laten ,/ij die scholen bouwen, zelf betalen, zeg wie, maai dat doe je niet graag, liever zit je onder water door te steken. Neen man, dat doe ik niet. Zeg inaar, J. v. Dorp heeft het gezegd. Dit is zoo. Ik zeg het nog. De heer Van Reeuwijk begint te zeggen dat hij uiet op de gezegden van den heer Braat in zal gaan, die zijn niet erg fair. De heei Van Dorp heeft dit al voldoende gedaan.Dit wil ik opmerken, dal de heer Braatzeer en zeer en altijd inconsequent is. Als het den heer Braat in zijn kraam te pas komt, is hij voor deskundig advies. Wel' duizendmaal heb- „ben B. en W. moeten hooren en bijna ©en ieder, toen had er deskundig advies moe ten wezen b.v. met electricileit in 1919 Nu is er een deskundig advies van zoo'n hoogstaand onpartijdig persoon, dat ik me niet begrijpen kan hoe Braat den moed heeft om zoo iemand in het open baar waar hij nie? bij is, op zoo n schan delijke wijze te beleedigen. Iemand die in de onderwijs wereld, zelfs ook bij de christelijke onderwijzers, hoog staat aan geschrevenen nu n blaam op zijn goeden naam tracht te werpen» Ook he hoeft de heer Braat het den Tieer Van Dorp niet kwaad aan le dulden, als Van Dorp zégt die scholen wil, moeten ze zelf maar betalen. Neen hoor, want nie mand anders dan de oud-Antirevolutio naire Minister Heemskerk, heeft in (ik meen omstreeks 1880) nok gezegd, toen er Jiij de Tweede (vainer oin subsidie gevraagd r „wie licht wil rijden moet zelf maa/r équipage koopen", dus wie scholen wil, moet het zelf maar betalen. M. de V. Verder zegt Braat. ar vrouwen van de Rotte op. .1* zo heer Braat willen vragen, zij dan geen oudera als zij schoolgaande kin deren hebben. Er staat ook iemand op buiten de gemeente. Dit is zoo De heer Braat: Vlak bovenal De heer Van Reeuwijk Ja man! Ik weet dit wel, hij heeft toch een kind op die school. Gelukkig hebben wjj op de O. S. maar een kind uit een andere ge meente. Jelui wei dertig. Als er eens een adres kwam van jelui, nu ik geloof wel, dat je niet zou rusten, of alle ouders van dc buiten de gemeente wonende kin deren zouden er opstaan. Maar M. de V ik eindig want al wat Braat aantoont tot zijn verdediging, is mij veel te on benullig, om het recht te verkorten van de ouders der kinderen aan de Rotte. Een ding nog, dat ik hulde breng aan Je oommissie en inzonderheid aan de twee Antirevolutionaire leden' van de commis sie van Toezicht. Hieraan kan men zien dat zij ras echt zijn, beter dan de recht- sche mannen hier in den Raad, dat zijn maar van die la, la mannetjes. Deze twee heeren zien zeer goed het recht in, van ouders die voor hun kinderen opqp- baafr onderwijs willen. Een er van zei mij persoonlijk, wat ik graag voor mijn kinderen begeer n.in. Christelijk onder wijs gun ik ook hen, voor hun kinderen openbaar onderwijs. Kijk M. de V. dit is Christelijk. De heer Meijer zegt: M. de V., toen de heer Van Reeuwijk, de vorige verga dering naar mij toekwam, hoe of het nu moest met de assistente, zei ik hem, dat ik tegen een assistente was, want deze zijn oorzaak voor loonsderving. Nu is dit wel door tfet Rijk ons opgelegd, maar dit neemt dit weg, het is bederf voor de maatschappij, daarom en daarom al leen zijn wij S.D.A.P. tegen assistenten, Ik zei toen ook tegen Van Reeuwijk, laat het hoofd van dc school dc heer Van Donk de bijbel op de school doen, dan komen er misschien meer leerlingen, dan zijn wij als er voldoende kinderen komen er af. Deze gezegden heeft Van# Reeuwijk niet onbenut gelaten en het is zoo ver- geloopen, dat wij zijn tn conferentie met de oudere aan de Rotte geweest. Ik heb daar mijn standpunt uiteengezet en de oudere namen genoegen als er Gods dienst onderwijs gegeven zal worden op de O. S., maar vooral geen „Dogmatie, daar willen wij ook absoluut niet van weten. Den heer Braat bevreemt het, dat de heeren nu den bijbel op de school wil- n, omdat Meijer het wil. De heer Van Dorp: Neen niet omdat Meijer dit wil, maar ik ben er altijd vóór geweest, dat er Godsdienst onder wijs gegeven wordt op de O. S. evenals vroeger. Geen doodpapier of doode letter daar hecht ik niet niet aan zooals jelui, maar de geest van de letfer, het ware Godsdienst onderwijs. De heer* J. L. Paul Zegt bij ztfn mee ning te blijven en tegen assistenten te zijn, omdat het te duur is. Spreker vraagf aan den heer Van Reeuwijk of hij het in' het belang der gemeente al eens ge probeerd heeft, om de Ouders te be wegen hun kinderen naar het dorp te aftilden, Van Reeuwijk zal mij toch toe stemmen, dat het dan goedkooper uit komt. De lieer Van Reeuwijk antwoordt den heer Paul, Neen, dit zal Ik ook nooit doen ook. U spreekt van goedkooper, kom eerst eens inet cijfers en sla geen gat in de lucht U spreekt van probeeren bij de ouders, maar Paul we zullen de zaak eens omkeeren. Hebt L' het al eens geprobeerd bij het schoolbestuur, om verlichting voor de gemeente te krijgen. Hebt U met het bestuur aan de Hotte al eêns gesproken orn die 30 kinderen die uit andere ge meenten komen te weren. Dat kan het bestuur doen. Dan schieten er bij Van Kooten 44 over. Nu heeft Braat zoo even voor gerekend, dat Miedema met zijn drieën het makkelijk aan kan met 136 km deren. Deelt men nu 3 op 136, dan krijgt men ruim 15. Deelt men 2 op 44, dan krijgt men 22. Als nu die kinderen uit Ilillegersberg en Bergschen hoek weg blijven, kan Van Kooien het zeker wei af met 22 kinderen pei hoofd. Dan behoeven wij hem geen assistente te geven. Dit is dén f 750 voordeel. De voorzitter zegt, U moei tegen mij spreken Van Reeuw ijk. De heer Van Reeuwijk: Best M. de V. maar dan verlang ik, dat U mij terstond antwoordt of (J deze gezegden ook bij Braat en Paul toe zal passen. Die laut U maar praten. De voorzitter stemt dit toe. De heer .Van Reeuwijk: Nu maak ik de gevolgtrekking,-dat' de heer Paul zeer partijdig handelt. Ik voor mij M. de V zal niet probeeren hij de ouders zooals Paul wenscht, ook niet bij hel schoolbe stuur. Wat de kinderen uit de andere gemeenten betreft, laat ze gerust hun gang gaan. Maar M. de V. laat dan ook Paul niet tornen aan de openbare schooi. De lieer Braat er gaan in de 80 kinde ren bij Van Kooten en maar 20 uit an deren gemeenten. De heer Van Reeuwijk: De laatste op gaven voor het feest was 75. De heer .1. L. Paul Ik kan niet be grijpen, dut Meijer zod veranderd is. De lieer Meijer: Dit heb ik toch al gezegd Zoo eu zoo zullen wij het eens probeeren. De heer Braat: De bijbel mag niet op de O. S. hel mag niet in het leerplan. De heer Van Dorp. Toch wel, zooals Van Donk het doet. Er mag gebeden en gedankt worden eo ook Godsdienst geleerd worden. De voorzitter zegt, dat sommige leer boeken het nu al mede brengen,' dat men dan vun zelf Godsdienst onderwijs krijgt ook een gebed mag ook gedaan worden en Godsdienst onderwijs zooals Van Donk het aankleedt, kan niemand beletten. De heer Braat zegt: M. de V., mag ik eens even do Schoonhovensche Courant voorlezen, daar staat iu, dat Van Reeu wijk gezegd heeft, dat wol de bijbel op de Openbare School komt. De heer Van Reeuwijk; Noen, M. de V., dat staat er niet in. Er staat Godsdienst onderwijs. De heer Braat leest een stukje (het ver slag een er vergadering) en kan het er niet uit lezen, tan minste het woord hübel De heer Van Reeuwijk: Zie je wel, dat je aiet lezen kan. De keer Braat: De HD A.P.-ere ver bieden den bijbel. Wil ik eens even late voorlezen hieromtrent. De heer Meijer; Ja hoor, leee jij maar voor. De heer Van Dorp: Daar zal Kaalte wel komen. De heer Van Reeuwijk: 0 ja, dat komt hoor, Raalte. De heer Braat: Juist. De heer Meijer: Leee maar, maar ik zal het je wel zeggen, dat ii daar anderz, dat gold een oproeping er bij, dat de bijbel gebruikt moest worden. Daar kwam een mijner partijgenooten tegen op. Dit mag niet volgens de wet. Daar komen wij tegen op De heer Braat leest na niet voor. De heer Van Reeuwijk: Ik wil nog even iets zeggen aan het adres van den heer J. L. Paul. Die kaïy «niet begrijpen, dat de heer Meijer veranderd is. Ik wel. Maar begrijpt dan de heer Paul zich zelf wel? Twee raadsvergadering voor deze stelden B. en W. voor om de assistente te behouden U, M de V., sprak toen na mens B. en W. Toen de heer Meijer er toen tegen was, nam direct wethouder J. Paul een zwenking en zei: Kijk, nu ik Meijer hoor, wil ik mij eens bedenken tn vraag uitstel. Waaneer mij dan blijkt, dat bet noodjg ia, dat er assistenten noodig zijn, zal ik er voor stemmen. Maar Wan neer ik nu moet stemmen,- stem ik er tegen. Toen is de stemming opgeschort. U veranderde zelfs op de vergadering. Daar oen zelf veranderde, kunt u zich toch wel indenken, dat een ander ook wel eens veranderen kan. (Wordt vervolgd). AMEIDE. Openbare raadszitting op Donderdag 25 November 1926, des voonniddags te half elf uur Voorzitter secretaris de burgemeester, de heer C. W, Luijendijk. Tegenwoordig zijn alle raadsleden, be halve de heer De Kruijk. De voorzitter opent de openbare raads zitting jwaurna hij het gebed leest. Hier na worden door hem de notulen der von- ge openbare raadsvergtftlering gelezen. Deze worden na een. kleine opmerking van het raadslid De Boer onveranderd goedgekeurd en geteekend. Hierna stelt de voorzitter het eerste punt der agenda aan de orde, namelijk mededeelingen en ingekomen stukken* Medegedeeld wordt a. dat van aen Minister van Onderwijs bericht' is ingekomen, dat de gemeente over liet jaar 1925 een bedrag van f 991.55 te veel van het Rijk heeft ge noten. Dit bedrag zal over het jaar 1927 verrikend worden. Aan de hand van deze mededeeling vraagt de heer Streefkerk: Hoe komt het^ M. de V., dat het teveel genotenv zoo hoog bedrag beloopt Kan het ook zijn, dat er naar verhouding van het aantal schoolgaande kinderen een onder wijzer te veel aan dei school verhouden lis? - Het Rijk rekent toch steeds af? De voorzitter: Er is nog een voldoend aantal leerlingen, er zoud er desnoods nog een enkele af kunnen, voordat men aan het verplichte aantal is. Dit is dus in orde. De lieer Streefkerk. Hoeveel onder wijzers zijn er? De voorzitter: Een hoofd en een on derwijzer. En er zijn een honderd school gaande kinderen. De heer Streefkerk: Werkelijk school gaande kinderen? De voorzitter: Ja. De'heer Streefkerk: Toch begrijp ik niet, dat er zoo'n groot bedrag terugbe taald moet worden De voorzitter: Het eene jaar geeft het Rijk meer Han bet andere. Daar is wel eeue 'erechil in De heer Streefkerk; Maar dat kan toch nooit zooveel schelen. De heer De Boer: Vroeger, in deu tijd van wijlen den heer Van Eeten, is het wel eens gebeurd, dat er een bedrag van •vier duizend gulden door de gemeente aan het Rijk terugbetaald moest worden vanwege het teveel door de gemeente genotene. De voorzitter: Er Is geen overvloed van schoulpersoneel, want er zijn nog een honderd kinderen, die schobl gaan. Wordt voor kennisgeving aangenomen. b. dat de kns van den gemeente-ont vanger ia nagezien. Boeken en beschei den werden ïn orde bevonden. Verder deelt de voorzitter nog mede, dat een bedrag van zeven duizend guides van de Boerenleenbank ia gehaald en overge bracht op de Bank voor Nederlandsche Gemeenten. c. dat van Gedeputeerde Staten bericht is ingekomen, dat zij het raadsbesluit in zake het afsluiten van een reken ing-cou- rant-o vereen komst door de gemeente met de Bank voor Nederlandsche Gemeen ten is goedgekeurd. d. dat van Ged. Staten de mededee ling is ontvangen, dat zij het raadsbesluit aangaande de opheffing *an de reke ning-courant overeenkomst met de Boe- reuleenbank hebben goedgekeurd. e. dat van den heer A. Streefkerk de mededeeling is binnengekomen, dat hij zijn benoeming tot lid van het burger lijk armbestuur heeft aangenomen. f. dat een schrijven van den Inspecteur der Gezondheidscommissie is ontvangen, waarin wordt be^jcht, dat hij acooonf kan gaan met de uitgewerkte plannen voor den bouw van een noodslachtplaats. g. dat een schrijven van Ged. Staten is binnengekomen, waarin wordt medege deeld, dat zij de begrooting voor het dienstjaar 1927 hebben goedgekeurd. En- v kele opmerkingen zijn door dit college omtrent genoemde begrooting gemaakt. Nadat deze opmerkingen door den .voorzitter zijn voorgelezen besluit da raad hieraan tegemoet te komen. Door de heer De Boer wordt nog ge vraagd hoe of het komt, dat er op de begrooting geen post voor krankzinnigen is uitgetrokken waarop de voorzitter ant- '.woordt, dat er op heden geen raenschen Uit de gemeente in een krankzinnigen gesticht worden verpleegd, zoodat het uittrekken voor een post voor de bestrij ding der kosten hiervan niet noodig is. i. dal Ged. Staten hebben medegedeeld, dat zij de gemeepte-rekening voor het dienstjaar 1925 hebben goedgevonden. In een schrijven worden enkele opmer kingen aangaande deze begrooting ge daan. De raad besluip hieraan tegemoet te komen. J. dat er van M. Kool e a. een verroek is ingekomen aangaande het plaatsen van lichtpunten langs den Hoogen Waard. Op de vraag van den voorzitter of iemand uit deu raad hieromtrent het woord verlangt zegt de heer Streefkerk: Het is gewenscht M. de V., dat er met de gemeente Tienhoven overleg wordt gepleegd. De menschen uit Tienhoven profiteered er het meest van. Wanneer de kosten gedeeld worden, zyn fij met zoo zwaar. De heer De Boer: Ik deel -de gedach ten van den heer Streefkerk omdat het meerendeel, dat van deze lichtpunten ge niet, bewoners van de gemeente Tien hoven zijn. Niet alleen, dat er meer stroomlevenng moet plaats hebben, doch de aanleg moet ook bekostigd worden. De voorzitter: Wanneer er een adres door dc bewoners van Tienhoven, dio aan den Hoogen Waard wonen, aan den raad van Tienhoven wordt gezonden, met verzoek om lichtpunten, dan zal men allicht tot inwilliging van het adres ko men. Het betreft hier de voornaamste belastingbetalers. Wat hét betalen der te maken onkosten betreft, wij zouden het foo kunnen regelen, dat Tienhoven een derde gedeelte en Ameide twea derde gedeelten betaalt. De heer Streefkerk: Wanneer wij met het betalen juist andersom deden, dan zou het beter uitkomen. Ameide een der de en Tienhoven twee derde gedeelten. I}at zou billijk zijn. In Tienhoven zullen Zij er Wel voor te vinden zijn, dat ze daar een derde gedeelte la-talen. De heer Van («ent: Wij zouden het ook ora de héïft kunnen doen. Aan on zen kant van den Hoogen Waard kunnen door lengte van tijd meer menschen ko men wonen. De heer Streefkerk: Wie profiteert hiervan het meeste? Tienboven. De heer „De Boer Ik heb zoo eens even met mijn gedachten op den Hoo- 'gen Waard vertoefd en ik kom tot de slotsom, dat er de verhouding der be- woners drie tot veertien is. Het laagste getal behoort aan onze gemeente. Het klinkt dan ook wat raar een verhouding van een derde tot twee derde gedeelte te hooren wat het betalen der kosten betreft. Ik zou mij zoo afvragen. Zou de gemeente Tienhoven dat wel willen hebben? Het lijkt wal of het van de EEN TEGENVALLER! Weikman: „(Iaat u zitta, dame." Dame: „Zeer vriendelijk van u." Werkman: „Beteekent niks. Die jonge kereltjes stane alleen op as se wat moois an aardigs van dienst kenne wetxe, maar voor mijn blijft bet allemaal hetzelfde." I armen gaat. (Gelach). Zouden wij met zoo'n voorstelt de gemeente Tienhoven niet krenken? Laten wij het eerst pro beeren met twea derde gedeelten te vra- «an. De voorzitter: Al woonde er niet een bewoner van Tienhoven aan den Hoo ge# Waard en dit verzoek werd toch door genoemde personen tot de gemeen te Ameide gericht, dan zouden wij het toch ook moeten verlichten. En wat Tienhoven betreft, daar betaalt men een hoogere belasting dan in deze gemeente. I)e heer Streefkerk: Daar wonen ook de meeste rijke boeren (Wordt vervolgd). De moord te Overschle. Omtrent de Wending, die de moordzaak te Over- schie heeft genomen, wordt nog nader gemeld, dat de koopman H. C. M., die thans gearresteerd is. verdacht van mede plichtigheid. ten stelligste ontkent, iets met de zaak uitstaande te hebben. De gearresteerde is de 26-jarige straat venter, een te Delft bekend straattype, die nu eens met liedjes, dan weer met knonpen en band ventte. Men staat tegen over de beschuldiging van M. zeer af wijzend. Wel is hij in den tijd, dat de moord geschiedde, te Delft geweest, doch men acht hem niet in staat tot de daad, waarvan hij thans beticht Wordt. Hij heeft een alibi opgégeven, dat nauwkeu- "rig zal worden onderzocht. Het merkwaardigste is wel, dat V, on middellijk na zijn arrestatie voor de Dclftsche en Rotterdamsrhe inspecteurs een volledige bekentenis had afgelegd. Hij verklaarde tevens dat hij de eenige dader was geweest en hij geen medeplich- tig£ had. Denzelfden dag heeft hij deze verklaring al herroepen en gaf hij voor, dut een Duitscher eigenlijk de daad had bedreveu. Hij zou zelTs niet in de boerderij zijn geweest, doch hij had buiten de wacht gehouden, terwijl de ander trachtte, zijn slag te slaan. "Men heeft toen heel lang naar dien Duitscher gezocht, doch te vergeef Tot driemaal toe had V. een anderen naam opgegeven voor zijn vennoedelijken medeplichtige. Eerst sinds gisteren is de naam van den Delftenaar M. genoemd. Dit is nu de vierde. Hoewel .weinig geloof wordt geslagen aan de beweringen van V.. wordt de «aak toch grondig onderzocht Tijdens dit onderzoek is het van belang, den yer- dachte M. vast te houden. De verwach ting is echter, tdat :ijn invrijheidstel ling spoedig zal moeten volgen- Late bloei. Bij den, heer P. Zwaren- stein te Strijcn, staat thans nog oen appelboom in vollen bloei. INGEZONDEN MEDEDEELING. Hoofdpijn-Tabletten GO"" Laxear-T abletten, 60°' Zenuw-T abletten75°' Staal-Tabletten. 90°' Maag-Tabletten 75ct Bij Apoth. en Drogisten Twist aan boord. Tijdens da reis van Antwerpen naar Rotterdam ontstond des nachts aan boprd van het s.s. „Sos- ma" twist tusschen twee matrozen. De twist liep zoo hoog, dat één hunner, D. B. uit IJmuiden, zijn kameraad J R. een stéék in den buik toebracht. Bij aankomst iu dc Rotterdamschc haven werd de rivierpolitie gewaarschuwd, waarna de gewond? naar het ziekenhuis aan den Cooisingel vervoerd werd. Zijn toestand is niet ernstig. Scherpe concurrentiestrijd. Dat or tegenwoordig scherpe concurrentie ge voerd wordt tusschen de winkeliers weet een ieder. Maar zoo sterk als het tus schen IJmuiden en Beverwijk gaat zal nog maar zelden zijn voorgekomen. De winkeliers te IJmuiden en Bever wijk voeren een scherpen strijd, om de menschen naar hun winkels te trekken. Het kleine Beverwijk heeft een betrek kelijk grooten winkelstand eu men ziet daar graag de menschen uit Velseti, IJmuiden enz. komen koopen. Maar in Vplzen en in IJmuiden heeft men dat natuurlijk liever niet en daarom doet de winkelstand van IJmuiden zijn bast, om de menschen in dc plaats te houden. Zoo hebben de IJmuider winkeliers on langs tijdens de feesten voor het 50- jarig bestaan een winkelweek georgani seerd met een groote verloting, waar; voor de loten gratis beschikbaar werden gesteld. Maar nu komt de St. Nicolaascampagne en de Beverwijksche winkeliers maken veel reclame. Zoo kwamen ze met 10 auto's ïd IJmuiden en verspreidden dui zenden biljetten eu bons voor prijzen, verder geldbons en vrijkaartjea voor autobusritten naar Beverwijk. Bovendien hebben de Beverwijkere dui zenden bons door eeu vliegmachine over de stad lateu verspreiden. Als tegenmaatregel hebben de IJmui der winkeliers met scheepsroepers vari auto's af laten verkondigen, dat zij geld prijzen uitloven van f ,85, f 25. enz. voor wie de meeste van deze bons ihleverden, zoodat de bons dus, iuplaats van bij de winkeaere tc Beverwijk, wel bij hun con currenten te IJmuiden zullen terecht ge komen zyn. ■oederenfreln ontspoord. Gister morgen ia de goederentrein dia om zes uur uit Zutphan vertrekt, op de kruising van de lijn ZutphanlAmaterdaip an Zutoban—-.Apeldoorn ontipoord. Da oor zaak was vermoedelijk een verkeerde vrio- •elstand. Twee wagens kantelden. De lijn ZutphenArnhem werd versperd. Later op den dag is de treinenloop hersteld. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Er 'is m&terieele schade. Waddinxveen, 26 Nov. Uitslag der door P. D. Stuurman, architect alhier gehouden aanbesteding tot het maken van een dröoginrichting met ketelhuis en fabrieksgebouwen met kantoorlokalen, monsterzaal enz., voor de N.V. Stoommeu- belfabriok v.b. Modderkolk an Dijs al- hiel. N.V. Beton-Terrazzo- en Marmorith- fabr. Gouda te Gouda f 54.255; P. Vink te Moordrecht f 68 840, L.de Kloe Mz te Alblasserdam f 68.855; D. Koster te Waddinxveen f 68.947; j.J Gesman te Alphen a.ij. Bijn f 72.067; A. den Ouden te Moercapelle f 72.850; J Hoekstra te Leeuwarden i 80.400; Van der Velden en De Jong te Oegstgeest f 96 200, De gunning is aangehouden. Reeuwijk, 26 Nov. De uitslag van de dpor notaris J. van Kranenburg gehou- gen afslag is als volgt: Het burgerwoonhuia aan den 's-Gra- venbroekscheweg, groot 410 cA., kooper de heer A. P. de Klerk alhier voor f 6150. Het perceel weiland aan den Ouden- weg, groot 1.31.90 HA., koopster mej. de wed. J. Kwakernaat alhier voor f 3475. Het perceel weiland, aan den Laixdijk, groot 2.51.30 H.A., kooper de heer N. v. d, Smit alhier voor f 3350. Ds collectezwendel. Naar wij verne men zal het Gerechtshof te Den Haag Woensdag 15 December' a.s. in booger be roep behandelen de zaak tegen Verschoor, die in eerste instantie door de Rechtbank te Rotterdam wegens verduistering van gelden, ingezameld voor leniging van den nood in de Drentsche veenstreken, is ver oordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf met aftrek van drie maanden preventieve hechtenis. De rivier- tn blnnenvisscherl] in Odober. De afdeeling Visscherijen deelt bet vol gende mede aangaande den toestand der rivier -en binnenvisschery in de afgeloo- pen maand. Op de Zuid-Hollsndsche benedenrivie ren ward in da tweede week van Octo ber veel hinder ondervonden van storm en hooge getijden, tengevolge waarvan de meeste takken van visscherij siet of althans onvoldoende konden worden uit geoefend. Overigens kon vrjj geregeld worden gevischt. In de eerste helft van de maand word met de drijfnetten en de zalmsteken nog geregeld op zalm gevischt, doch over het geheel genomen waren de vangsten zoo gering, dat tegen het einde der maand de visscherij zoo goed als stil lag. De aanvoer was dan ook belangrijk minder dan de laatst voorafgaande maand doch overtrof nog dien van de oveireen- komstige maand van het vorige jaar. In totaal werden aangevoerd 36 zalmen, met eén gezamenlijk gewicht van 233 K.G. en een opbrengst v^n f 1435, tegen 7 zalmen met een gewicht van 55 K.G. en een op brengst van f 66 in October 1925. Ook nu bevond zich onder de gevangen zalmen wederom een win terzalm. De aanvoer van zeeforellen of t.g. schotjes bedroeg 75 stuks, tegen 32 stuks ten vorigen jare. De aanvoer van houtlng, welks in hoofdzaak afkomstig was van den Beneden-Amer enhet Hollaudssch Diep, was iets ruimer dan het vorige jaar. De uilkomsten van de visscherij op witvisch met de zegen en de bliek- en pooknetten waren op de Zuid-Holland- sche benedenrivieren zeer uiteenloopend; op sommige pla#tsen waren de vangsten vrij goed, op andere daarentegen onbevre digend. Over het geheel lieten de uit komsten van deze visscherij te wenschen over. Evenals vorig jaar Werd op sommige riviergedeelten wederom opzettelijk met de nauwmazige zegen op grondel ge vischt, doch tengevolge van het voor die visscherij ongunstige weder bleven vangsten van eenige beteekenis nog uit en buitendien was de gevangen grondel voor het meerendeel zoo klein van stuk en derhalve zoo gering in prijs, dat van een behoorlijke opbrengst toch geen sprake was. Door de meeste ploegen werd de visscherij tegen het einde der maand dan ook tijdelijk gestaakt. Op de bovenrivieren werd de paling- visscherij met den ankerkuil zeer inten sief beoefend, niet alleen door de vis- schers, die het geheele seizoen op onze rivieren plegen te visschen, doch ook door verschillende visschers, die na be ëindiging Yan de schokkervisscherij op den Duitschen Rijn huiswaarts waren ge keerd, ofschoon de vangsten plaatselijk nogal sterk uiteenliepen ,werd over het algemeen'toch loonend paling gevangen, ▼ooral In hat begin en op het einde der maand. Ook met de vischzegen werd op de verschillende rivieren druk gevischt •n ook daarmede werden zeer bevredig de vangsten van witvisch en daarnaast ook van snoek en baars verkregen. De snoekvangsten waren somtijds zelfs zeer voorspoedig. In de binnenwateren werd de vissche rij met de vischzegen over een groot deel van de maand belemmerd door "hoog water eu sterken stroom; overigens werd van dit vischluig nog maar matig ge bruik gemaakt, daar de prijzen van de •witvisch over het algemeen nog te laag bleven om loonend te kunnen vis schen. Voor zoover gevischt werd, wa ren de vangsten over het geheel geno men niet onvoorspoedig. Met schakels en andere wargarens werd vrij druk ge vischt en daarmede werden nu en dan loonende vangsten van brasem en snoek en een enkele,, maal ook van suoekbaars en karper gemaakt. Met de aal- en palingfudken en de dicht- zetten, voor zoover deze laatste nog te water stonden, werden in de tweede m derde wegk van October in -verschillend© streken van het land bij ruw weder nog vrij goede tot ruime palingvangsten ver kregen; ook -werd in verschillende wa teren nog flink wat aal bemachtigd. Tegen het einde der maand waren de vangsten echter algemeen gering. In den stand der vischprijzen kwam nog steeds geen verbetering; zelfs liepen de prijzen van aal en snoek nog (eenig- zins omlaag. Intusschen werd de handel van viseh naar het buitenland in de laat ste dagen van October weer iets leveu- SCHOONHOVEN. November. Getrouwd: G. van Zeldëren, oud 25 J., en A. W. van Kuijl, oud 21 j. OTTOLAND. November. Getrouwd: H. Leuvenink, oud 20 J., «n J. E. van Beuzekom, oud 24 j. Overleden: Een levenloos aangegeven kind van B. van Engelen en J. L. M. Hartman. HARDINXVELD. Nov. Geboren: Elisabeth, d. van J. L. van den Bout en T. D. Vogel Marinus, x. van G. Danl&ers en J. BoogaarÜL Overleden. G. Dubbeldam, oud 1 j., d, van P. J. Dubbeldam en J. de Bruin. N. den Breejen, oud 29 j., echtgen. van S. den Breejen.- ALBLASSERDAM. November. Geboren: Cornelia, z. van J. Veen ên J. Verwaal. Getrouwd: R. Öosterom, oud 29 j., en -M. van 't Hof, oud 22 j. Overleden: J. Gieselbach, oud 84 J., echtgenoot van Z. Martens. DARWIN TULPtN, de trots van het voorjaar, Wij leveren 200 Dar- wmtulpen, gemengde kleuren, bloei gegarandeerd, voor f 3.— franco onder rembours. - 15 Narcissen gratis. Beleefd aanbevelend, KEUT8-C0LIJN, KWEEKERIJ „ZELDEN RUST", Loestcrweg I No. 20, Hillegom. tot elk bedrag, onder 1ste hypo thecair verband van landerijen mei ruime, overwaarde. Rente 4j pCt. Inlichtingen bij J. C. jUI- Gz., Makelaar, Westhaven 17, Gouda ROTTERDAM Onze groot* Prijsvermindering in da afdeellngan: Mantels en Japonnen biedt een z'eer geschikte gelegenheid voor het koopen van uwe practlsche In alle afdeellngen specials 1 Reclameaanbiedingen- Loplkerstroat 5, Schoonhoven. Meest gesorteerd ADRES voor: Sloren, Tabak, Sigaretten tn nnnverwnnte Artikelen. Ook een prachtcollectle Houten en Steenen PIJPEN. Uitstekend^ geschikt voor St. Nicolaas Cadeaus. Lood-, Zink- en .Mastlekwork Aanleg Gas- en Waterleiding Sanitair en alle Pompwerk Beleefd aanbev-lend, A. M. PONSIOEN Wal to 't Zusterhuis - - - Schoonhoven Fabrikant Wijd8traat 43 Goud». Alom verkrijgbaar. Hot zlan kost niets, koopen koet geld. Wij ruimen enzen geheelen voorraad bij de •O BI N LU in at «eni Uw keuze vallen op een m n a

Schoonhovensche Courant | 1926 | | pagina 6