Officieele 1 No. 5206. Dit EERS'l FEU11 Doo Rechtzaken. gemeenteraads vergaderingen DRIE St N Kostelooze Herl van hen die zich aar Bergambacht, 2 L De Secretaris, SCHIPPERS. SC] den AMEIDE. Het is een voordeel I dering waa deze verheugd, dat het keur- m.ocovr «Ldigraa, directeur van het i 4" *,J rkijs observatorium op den Vesuvius acht te voor «eer Maar zouden w willen missen? V< immers. Welk ee in als de ouder: tevreden zijn in< geschenken. Wel schap op het gel die door ztfn vn moeder de vrou’ wordt verblijd ir Niet de waard het. maar de Ik schenk spreekt numm Gemeente 5 December, d; vroolijkheid en 1 Weken tevoren over begonnen o Sinterklaas en ze maakten surprise den zich in de b teweeg brengen nissen. De ouders maal lang vooruit bei van Sint op den Piet en kregen bed. En zelfs de niet recht geloofc slapenstyd en wat der de wol te k Wat is er al ni klaas Sedert er nen zijn in dupli firma haar eigen iedere zaak den S is er wei wat var ger den goeden, awênen. We weten teve ging er wel wat hem omstraalde 4 Hij trad binnei haard, waar een lezen en toen zij merkte hij dat z „Wat scheelt hij verschrikt „Niets Bertie, i „Waarom schr „Och, ’t boek ii „Laat me zien „Neen, neen,” „Is ’l werkelijk „Geloof je mij ooit gejokt?” en weenen. „Maar Cecile, i „Niels,” snikte ,,’t Is zeker iets komen’ „Neen, ik weet En zij verborg haar gelaat in de Adelberts gelas „Cecile,” zeide ik geen kunstjes wat je mankeert. Zij richtte het 1 met haar beschre „Je hebt me Bertie.” „Maar je bent Zeg me spoedig i lies mijn geduld. „Ik ben geen „Wie heeft je Juist kwam me „Mevrouw,” ze den, „wat beteeke vind Cecile in bi, beid en nu ik haa zegt ze, dat ze gei moeder zag er h. als haar dochter. „Wind je niet i BUROEMEEST vaa BER6AMBACH Woensdag I nam. 2 uur, open Deze Courant gegeven. Prijs voc k Nederland 1.50. Men kan zich houders. gelegen vallei). De lava beweegt zich over een breede van zes meter met een snelheid van vier meter per minuut voorwaarts. Zondag had de lavastroom reeds een lengte van circa 1500 meter bereikt ^Drqfe^aor Malgrad, directeur van het het onmogelijk, dat de omliggenden plaat sen gevaar zuilen loopen. daar de uit- stroomende heete lava bij verder voort- ■troomen zal moeten stellen voor en aleer zy de bewoonde gebieden zal zijn gena derd. De bevolking gedraagt zich dan ook volkomen rustig. Twee brandweerlieden omgekomen, fwee gewond. In een groot fabrieksge bouw te Berlijn is gisteren ren brand uit gebroken, die door de brandweer slechts na zeer veel moeite gebluscht kon worden. Het bluschmgswerk werd zeer bemoei lijkt. Twee lirandweerlieden zijn hierbij door verstikking om het leven gekomen terwijl twee andoren ernstig gewond wer- den. -arwvvaiot.aauu verzuCK, worden de punten vijf en zes,, inhoudende respectievelijk bespreking verordening tot i heffing van keurloonen en bespreking en zoo mogelijk vaststelling verordening slachtloon per dier voor het in gebruik nemen van de noodslachtplaats, in be handeling genomen. Naar aanleid ng van het ingekomen stuk van den heer Barten, zegt de heer De Boer; Mag ik uit dit stuk de conclu sie trekken, dat wij onredelijk tegen Bar ten zijn geweest met ons vorig raadsbe sluit inzake keurloonen? De heer Streefkerk: Het heeft betrek king op het mindere goed. Daarom moe ten wij de keurloondh zoo laag* mogelijk zetten, daar het vee anders in een an dere gemeente geslacht wordt en onzen neus voorbij gaat. Dit verzoek heeft be trekking op vee ter waarde van vijf of zes gulden per stuk. De heer De Vroomen: Ik geloof, dat het beste is, om niet op het verzoek van sla ger Barten in te gaan. Als fcr keurloonen geheven moeten worden naargelang de marktprijzen van het vee rijzen of dalen, dan kunnen wij iedere raadsvergadering wel gelegenheid krijgen om de verorde ning wat betreft bet \aststellen van keur loonen te wijzigen. Laten wij aan het ge- nomen raadsbesluit vasthouden. De heer De Boer: Wij dienen de rcgo ling omtrent de keurloonen goed te bekij ken. In zeker opzicht ben ik het wel met den heer De Vroomen eens, doch wij die- nep toch verschil te maken tusschen het keurloon, dat voor een pink en voor een vaars geheven wordt. De heer Streefkerk: Wanneer een koe een waarde heeft van f 300 en daar wordt een keurloon van vijf gulden per stuk voor gevraagd, dan moeten we het keur loon voor een pink naar verhouding la ger brengen. Maar vooral het mindere vee, daarvoor moet het keurloon lager gezet worden. De heer De Boer: Laten we het keurloon van een koe op vijf gulden houden en dat voor een kalf op drie gulden zetten. De heer Streefkerk: Wanneer er voor het mindere vee te veelkeurgeld geheven •wordt, dan wordt dat hier niet meer ge slacht, omdat bet te duur wordt. De voorzitter: Laten wij het keurloon dan houden, zooals het in de vorige raadsvergadering is vastgesteld. De heer De Boer: Toch zou ik er een tusschenregel in willen lasschen, name lijk die, waarbij bepaald wordt, dat het keurloon van een pink op vier gulden wordt gebracht. Ik heb hierbij niet alleen het belarig van den heer Barten op het oog, doch vooral het algemeen belang Laten wij ons vorig raadsbesluit handha ven en wat punt zes der agenda be treft De voorzitter: U moet niet ^vooruitloo- pen De heer De Boer: En u wilde straks ge lijktijdig met het verzoek van Barten de punten vijf en zes der agenda afhandelen. Als u het anders wilt, mij goed, dan zal ik niet vooi^uitloopen. Ik wil het keurloon van een vaars en een pink op vier gul-, den brengen De voorzitter: U wilt dus de rest hand haven. zooals de vorige raadsvergadering ijj besloten en alle^Mdezen zin er in voe gen: voor een vaaR en oen pink moet vier gulden keurloon bétaald worden. Dp heer Van Gent: Als we dat gaan doen, dan komt de pink in de klem. De heer Streefkerk weet dat .beter dan ik, maar dat zou ik niet doen. Laten we het keurloon van een vaars op vier en dat Door deze reorganisatie zal de begrooting van het G.E.B. sluiten met een tekort yan f 3600. Bij de gehouden stemming over de reorganisatie van het G.E.B werd het voorstel van Wteth. Van Leeuwen met 8 tegen 2 stemmen, die van de heeren Van Os en Van Boon aangenomen. (De beer Verboom had inmiddels de verga dering verlaten). De begrooting voor het G.E.B. werd vastgesteld ia uitgaven op f 23090.50 en Inkomsten f 19490.50, na- dêelig saldo f 3600. De begrooting voor hét Bouwbedrijf werd vastgesteld op f 1369603 aan uit gaven en op ff 11789.09 aan Inkomsten nadeellg saldo f 1906.94, De gemeentebegrooting voor 1927 wat den gewonen dienst betreft, werd daar na vaslgestold op f 72.151,30 aan in komsten en uitgaven, terwijl de begroo ting van den kapitaaldienst werd vast gesteld op f 6581.56. Na nog een opmerking van den heer De Jong over den afbraak van het Zieken huis, ging de vergadering over in een geheime zitting. Kantongerecht van Gouds. In de zitting van 24 November werden veroordeeld: Wegens op den openb. weg rooken be neden 15 jaar: G. v d. H., C. J. J. 0., J. V., allen le Gouda, ieder berisping. Wegens met rijwiel op Doelebrug: L. G te Gouda, f 1 subs. 1 w. t. Wegéns te Gouda beldeurtje spelen: F. C. W C. B. te Gouda, f 0,50 subs. 1 w. t. Wegens overtreding Arbeidswet: A. D. te Nieuwer- kerk a.d. IJssel, f 6 subs. 3 d. h. Wegens overtr. Pol. Veiord. te Gouda: L. Ph. v. d H., f 2 subs 1 d. h.; J. S te Reeuwyk, f 2 subs 1 d. b.; N. v. d. K. te Gouda, f 3 subs. 2d h J. C. H. te Gouda, f 3 subs. 2 d. h. Wegens ziek vee vervoeren: P. H. te Gouda, f 15 subs 5 d. h. Wegens overtr. Melkbesluit: A. v. D. te Waddinx- veen, f 10 subs 5 d. h. Wegens overtr. Bouwverord. Gouda: Th. M te Gouda? f 5 subs. 2 d. h. Wegens overtr. Bouwverord. Gouda: Tb. M te Gouda, f 5 subs. 2 d. h Wegens overtr ongevallenwet: J. v. d. P. te Moordrecht, f 8 subs. 4 d. h. Wegens dieren op pijnlijke wijze vervoeren: B. v. d. W. te Lekkerkerk, f 8 subs. 4 d. h. We gens overtr. Regl. wegen en voetpaden: D. M. te Waddinxveen, f 3 subs. 1 d.; P. H. te Waddinxveen, f 3 subs, ld h J. v. ,8- te ’s-Gravenhage, f 5 subs. 2 d h Wegens opefib. dronkenschap: S de U. en G. Pbeiden te Gouda, ieder f 8 subs 4 d. h. Wegens overtr. regl. op de Gouwe: G. A. v. d. D te Amsterdam, f 2 subs. 1 d. h. Wegens overtr. regl. op de Gouwe: G. A. v. D le Amsterdam, f 2 suba. 1 d. h Wegens fietsen zonder licht: A. JA. te Jutphaas en P. J v. d. S-, te Gouda, ieder f 3 subs. 1 d. h. Wegens overtr. leer plichtwet: P v d. H. te Moordrecht, f 25 auba. 5 d. h I I meen te gegeven Wordt voor schoeisel aan schoolgaande kinderen, wenscht Weth. Van Leeuwen aan elk der scholen een even groot kwantum in geld te geven en niet zooals het nu gaat aan de «en» adhool meer dan aan de andere. De heer Verboom merkt op, dat er zeer zeker wel naar den wel standsgrens van de schoolgaande kinderen dibnt ge- I keken te worden en wat Weth. Van Leeuwen voorstelt, niet kan opgaan. He! Voorstel wordt dan ook verworpen met 6 stemmen tegen. Bij de subsidie voor de R. K. Geiten fokkerij werd f 10 wtgetrokken, mits de gemeente het recht verkreeg van inzage van de rekening en veranlwoording. Hierop hield Weth. Vente een heel'■plei dooi tot schrapping van de 100 opcenten op de vermogensbelasting. Met cijfers toonde hij aan, dat iemand met een klein vermogen en een klein Inkomen door deze KM) opcenten nog een voordeeltje behaalde. De voorzitter merkt op, dat in het college van B. en W. <Je meeningen om trent dat voorstel uiteenliepen. Welh. Vente wil de 100 opcenten geheel schrap pen. Weth. Van Leeuwen wil 50 opcenten en ik zelf wensch te behouden wat er is, door het schrappen van de 100 opcenten zal de begrooting zeer veel rijzen. De he^r Van Os is er voor de 100 op centen te laten en wenscht den aftrek Voor het noodzakelijk levensonderhoud grooter te maken. Ook Weth. Van Leeuwen wenscht ;mlk( en wil om tegemoet te komen inplaats van 100 opcenten 50 opcenten heffen. De voorzitter' stelt voor eerst te stem men om de 100 opcenten te behouden. Dit voorstel wordt met 10 stemmen tegen en 1 stem voor, verworpen, die van den heer Van Os. Daarna wordt gestemd om de 100 opcen ten en ook de 50 opcenten geheel \te schrappen. Dit voorstel wordt met 7 tegen 4 stemmen, die van de hoeren Van Os, Van Roon, L. P. van Leeuwen en Verboom, aahgenomen. Bij de subsidie voor den Landdag wenscht de heer Van Os aangeteekend te ■ien ,dat hij tegen stemt. De begrooting van het Burgerlijk Arm bestuur voor 1927, wordt a.h.s. aangeno men. I Bij de begrooting van het Gem. Electr. Bedrijf wenscht wethouder Van Leeuwen I voorzitter der Lichtcommissie een ge- fceele reorganisatie van dit bedrijf en stelt voor monteur Kloet te ontslaan, Be- lonje, opzichter ook te ontslaan, maar direct weder aan te stellen als zoodanig qp een salaris van f 1200 (vorige sala ris f 2100) met de toezegging, dat Be- lonje zelf mag installeeren, daar de ge meente zelf, dat in het vervolg zal na laten. De spreker zelf kan zich niet met dit voorstel vereenigen Kloet de monteur zal natuurlijk wachtgeld moeten genieten. De heer Hagen merkt op, dat er geen posl voor wachtgeld op de begrooting is uulgp trokken. De voorzitter vreest, dat zoo de ge meente niet meer installeert het tekort belangrijk zal vermeerderen, ook nog biet het oog op het uit te keeren wacht geld en verdere betaling van werken die door den opzichter worden uitgevoerd. weg wordt aangehouden met verwijzing om advies naar de Lichtcommissie. Punt 5. Voorstel B. en W onbewoon baar verklaren van da woning no. 536 aan den Laixiijk, thans onbewoond, eer der bewoond door wijlen Van Dijk. Wordt z.h.&. aangenomen. Punt 6. Voorstel van B. en W. om een lokaal van school A af te staan voor hel houden van een Landbou-Huisboudcunt sus voor meisjes. Vergoeding voor vuur en licht f 25 per cursus. De voorzitter zegt, dat deze cursus op het oogenblik bij gebrek aan deelneming nog wel niet door kan gaan, maar, dat dit bij meerdere deelename wel zal plaats hebben. Met algemeene stemmen wordt1 het voorstel aangenomen. Punt 7. Voorstel B. en W. instructie gemeente-ontvanger aanvullen met een bepaling betreffende rekening postchèque en girodienst zulks op aanzegging van Ged. Staten. De heer Van Roon informeert of er door den postchèque en girodienst ook rente wordt betaald van het gestorte kapitaal. De voorzitter Komt heel weinig op de giro. Het geld gaat naar de Bank van Ned. gemeenten. Het voorstel wordt z.h.s. aangenomen. Punt 8. Voorstel B. en Wpaden kerk hof Sluipwijk te bedekken met beton-* zand voor f 4 per kub. M. benoodigd 18 kub. M. Weth Vente maakt de dbmerking, dat het betonzand niet alleen over de paden, maar over het geheele kerkhof worde gebracht. Het voorstel in dier voege ge wijzigd wordt aangenomen. Punt 9. Voorstel B. en W aan den heer H. J. C. v. d Snoek eervol ontslag te verleenen als onderwijzer aan Je open bare lagere school B., in de afdeellng Sluipwijk, wegens zijn benoeming tot on derwijzer te Gouda, wordt aangenomen onder dankbetuiging voor de diensten de gemeente bewezen en dat wel met in- jjang 3 Jan. 1927. Punt 10. Voorstel B. en W.. een half Jaar ontheffing te verleenen van de hon- den-belasting aan P. L, v. d. Geest. Verzoeker verzocht zulks naar aanlei ding, dat het beestje gestorven is. Wordt goedgevonden. Punt 11. Voorstel B. en W- kosten bouw Ziekenhuis gedeeltelijk te betalen met de winst van het Bouwbedrijf gedeel telijk uit den kapitaaldienst 1926. Nadat Weth. Vente, voorzitter van liet Bouwbedrijf nog gewezen had op het verschil van f 200 bij *het nemen van een grenietyloer of plankenvoer, wordt het voorstel met algemeene stemmen aan genomen en B. en W. opgedragen voor de verdere uitvoering zorg te dragen. Punt 12. Wijziging der begrooting 1926 wordt met algemeene stemmen aangeno men. Bij punt 13. de begrooting der gemeen- - het jaar 1927, ontspon zich een geanimeerde discussie bij de post verhooging van het salaris van den 2en ambtenaar ter secretarie. Het salaris dat thans f 1000 bedraagt «al vefhopgd worden met vijf jaarhjk- sche verhoogingen van f 100 maximum f 1500. De heer Van Roon, die de presentie gelden van de raadsleden wilde verlagen, kant, zich ook sterk tegen verhooging bovengenoemd. Ook de heer Hagen vindt het maximum salaris van f 1500 le hoog niet voor den ambtenaar zelf, maar voor de gemeente. De heer Verboom vindt het voor de gemeente een lux© uitgave. De voorzitter ,ln vergelijk met de om liggende gemeenten is dat salaris niet zoo hoog. De heer Vaii Os wenscht een geheele reorganisatie van het personeel ter se cretarie. Hij wenscht slechts één amb tenaar’ aangezien er nog een gemeente secretaris ook is. De heer Hagen: /TT «mciuc. (Vervolg en Slot van No. 5203.) De beer De Boer. Ik stel voor om de gemeente Tienhoven twee-derde der te maken kosten te laten betalen wi Arneide «en derde. De voorzitter: Het komt mij gewenscht voor om het andersom te doen. Wordt myn voorstel ondersteund? 1 Gezien het voorstel van den voorzitter met ondersteund wordt, wordt het voor- •tel—De Boer, dat eveneens een voorstel van den heer Streefkerk inhoudt, met al gemeene stemmen aangenomen. k. Dat van den heer L. de Jong een prysopgave is ingekomen, inhoudende de kosten die verbonden zyn aan het inkoo- pen van graszaad, welk zaad aangewend aal worden voor het bestrooien van het kerkhof, waar dit noodig is. De Baad besluit oia 14 K.G. graszaad aan te koopen voor den prijs van f 1 90 per kilogram. l. Dat er een verzoek van slager Bar ten is ontvangen, waarin verzocht wordt om de keurloonen, die in de vorige raads vergadering zijn vastgesteld, té wijzigen. Adressant meent, dat men, door de keur loonen van het kleine vee te verlagen, een I financieel voordeel voor de gemeente ver- e krijgt. Worden de keurloonen voor het kleine vee op het peil gehouden, waarop zij staan, dan vreest de heer Barten, dat het kle ne vee niet meer in de gemeente zal worden geslacht. Ook de gemeente Go- I rinchem heeft een lager tarief voor de keurloonen. In verband met bovenstaand verzoek, De voorzitter: Dat gaat niet, want de r‘ Worden de ounfen viif nn zoo Knninklilko crnoriki iirincr vnnat REEUWIJK. Voorzitter tevens secretaris, de heer L. J. Lucasse, burgemeester. Alle leden aanwezig. De voorzitter opent de vergadering met het voorlezen van een gebed. De notulen worden gelezen, goedge keurd en onveranderd vastgesteid. Mededeeling wordt vervolgens gedaan van een viertal ingekomen missiven van Ged. Staten inhoudende de goedkeuring van genomen raadsbesluiten. Een brief van B. en W. der gemeente Gouda inhoudende de mededeeling, dat B. en W. dezer gemeente niet voornemens zijn de vuilnisbelt aan den Zwarte weg onder de gemeente Reeuwijk op te rui men, maar zooveel vnogelijk maatregelen zullen nemen aan de bezwaren der ge- I meente Reeuwijk tegemoet te komen. Weth. Van Leeuwen wil een datum bepaald zien tot opruiming van deze vuilnisbelt. Zij houdt de uitbreiding der igemeente tegen. Zoo Gouda niet wil, dan kunnen er andere maatregelen getroffen worden. De voorzitter: Gouda heeft geen vopr- nemen tot opruiming, dus van een dltum vaststelling tot opruimen gaat niet. De heer Hagen wenscht zich te wen den tot Ged. Staten met klachten aan gaande deze aangelegenheid. De heer Van Os wenscht spoed achter deze zaak te zetten en dringt daartoe aan. De voorzitter geeft toezegging. Vervolgens is nog ingekomen een ver- jpek van de R. K. Geiten fokkerij om in aanmerking te komen voor subsidie over 1927. Dit verzoek komt in behandeling bij de begrooting. Punt 2 der agenda: Voorstel B. en W. de algemeene politieverordening aan te vullen. De aanvulling betreft het in Jasschen van een artikel houdende het verbod van het oplaten van vliegers daar waar zulks hinderlijk kan zijn voor het electrisch net. Bij dit verbod is ook op- feenomen dat B. en W. ontheffing van dit artikel kunnen verleenen. De heer Hagen wenscht deze bepaling te schrappen. De voorzitter: Zij is genomen met het oog op eventueele vliegerwedstrijden. De heer Hagen neemt zijn opmerking- terug. De aanvulling wordt daarna goedge keurd. Punt 3. Voorstel B. en W om aan C,, H. v. d Laan ontheffing te verleenen van het betalen van schoolgeld wordt aange- nomeb. Punt 4. Voorstel B. en W« een straat lantaarn in de afdeeling Stemmeer, tevens verzoek Zwarte weg om aldaar meerdere straatverlichting. De eene straatlantaarn meer, in de afd. Stein wordt na eènige discussie goedgevonden. Het meerdere licht aan den Zwarte joon in de boogte ging, om aldoende de kosten van de noodslachtplaats te dek ken. W’ant, zei hij, dat moet gedekt worden Stel eens voor, dat er op de rekening van de begraafplaats een tekort is, dan gaat men toch niet de havengelden véfhoogen om dat tekort te dekken, maar wel de be- grafenisrechten. Zoo ook hier. De nood slachtplaats moet zich, ‘indien mogelijk, kunnen bedruipen. Het gaat toch niet om de keurloonen, die de gemeente een voor deelig saldo geven, te verhoogen. Wan- dezen post wenschen te weten en zij zien den, dan zullen zij dit zekér niet toestaan, i van een geldleening, groot f 2300. 1 Hierna leest de voorzitter de verordening lossing vau deze leening bedraagt van een pink op drie gulden zetten. Zoo iets bijvoorbeeld. De voorzitter: Ik begrijp den heer Streefkerk niet goed. In de vorige verga- Koninklijke goedkeuring moet er op ge vraagd worden. Do heer De Boer: In een naburige ge meente is het gebeurd, dat.de eigenaar van het in nood geslachte vee alleen de huid or af haalde en de rest liet liggen. Dat zou ik in ieder geval willen voorko men. Als er in de maand Januari a s. nu zoo iets eens gebeurde, wtuT dan? Waarmede kan dan zoo’n eigenaar ge prest worden om dien rommel op te rui men? De heer Van Gant: Ja, wij moeten toch wat hebben. De voorzitter. M y kunnen een borg tocht laten storten er. op die wyze bepa len, dat de boei oersc opgeruimd moet worden na de slacl.t ng. Na cep jaar kun nen we zien, vsat er voor het in gebruik nemen van de noodsiachtplaats gerekend Mn worden. ™IJo heer De Boei: Ik heb getracht mij door studie een geheet van de verorde ning voor te stollen Ik meen, dat wy aan de vastgestelde keurloonen vast móeten houden met dien verstande, dat er voor een vaars vier gulden en voor een pink drie gulden geheven wordt. De rest kun nen wy zoo laten als bet i» Ofschoon de voorzitter meent, dat wij dit moeilijk goedgekeurd zullen krijgen door Gedepu- rege- teerde Staten, besenouw ik het toch zoo, dat alles een goneel is. Bovendien zou ik geen huur voor het in gebruik nemen van de noodslachtplaats willen heffen. Wel j moet het lokaal van de noodslachtplaats weer schoon worden opgeleverd. Doch I geen kosten daarvoor Daarbij moet dat- 1 gene, wat van het geslachte dier niet bruik baar is, begraven of weggevoerd worden. Voor het vervoer van het niet bruikbare moet de gemeente voor een voertuig zor gen De heer Van Gent: Neen, dat niet, want de gebruiker van de noodslachtplaati moet alles opruimen en verwijderen. De heer De Boer: Ik wensch geen huur voor het gebruik van de Doodslachtplaata te heffen, want een boer houdt daar nu eenmaal niet van. Dat leert de praktijk. Verder zou ik de keurloonen houden, zoo als zij zijn vastgesteld en geen huur voor het gebruik van de noodslachtplaats eischen. Een en ander zou wellicht voor Ged. Staten aanleiding geven hun goed keuring hieraan te hechten. De voorzitter meent, dat het toch niet in orde is, want voor de begraafplaats worden toch ook rechten geheven. Spr. meent, dat er wel wat van de gemaakte kosten vergoed mogen worden door de gebruikers. Voor de haven worden toch ook havenrechteri gevorderd. Met de school is het toch ook zoo. Daarvoor wordt toch door de ouders der leerlingen betaald. Wat geeft een gemeente per slot van rekening cadeau? Er behoeft wel geen winst gemaakt te worden, doch zonder huur gaat het toch ook niet. Spreker wenscht later op deze zaak terug te ko men, want, zegt hij, dan kennen wij de praktijk. De heer De Vroomen stelt nu voor om de keurloonen aldus vast te stellen: paard vijf gulden, veulen drie gulden; koe vijf gulden, vaars vier gulden; graskalf en pink drie gulden; varken twee gulden; kalf een gulden, een big onder de veertig kilo een gulden; geit en schaap een gulden vijftig cent. De beer Streefkerk: We moeten het keurloon voor klein vee zoo laag moge lijk houden. De beer De Boer: Dat is een gemeente belang. op de^ noodsjachlplaats artikelsgewijze voor. Spreker 'zegt daarna: Indien de raadsleden van deze verordening eerst een afschrift wenscht te hebben, dan kunnen zij er een krijgen, opdat zij thuis goed nagelezen kan worden. Gezien er kosten aan den bouw van deze noodslachtplaats verbonden zijn, is het van belang, dat er ook iets voor het gebruik daarvan terug komt. De heer Streefkerk: Die baar gebruikt, moet maar betalen, dat is billijk De voorzitter: Wellicht ia het beter, om met het vaststellen van deze verordening te wachten totdat de noodslachtplaats klaar ia. Nu is er aigenlijk niet veel te bepalen. Na eenige onderlinge discussie over bet al of niet vaststellen van de verorde ning op de noodslachtplaats, zegt de heer De Boer, dat het gewenscht ia, om deze aangelegenheid onder de oogen te zien Wanneer men met het vaststellen dezer verordening kan wachten, dan is dat zijns inziens, ook beter. Toch zou hij evenwel enkele bepalingen willen maken omtrent een eventueel gebruik van de noodalachtplaats, voordat de eigenlijke verordening hierop is vastgesteid. Men kan nooit te voorzichtig zyn, want, als men de noodslachtplaats eventueel in ge bruik geeft, zonder eerst enkele bepalin gen hiervoor te hebben gemaakt, dan kan men daardoor later last ondervinden. De voorzitter zegt hierna, dat hy dit punt op de agenda had gezet om de aan dacht van den raad op een en ander te vestigen. Het wachten met de behandeling van het vaststellen dezer verordening beeft geen bezwaar. De heer Van Gent meent, dat de ver ordening wel gemaakt en later vastgesteld kan^JWorden. Door het maken van bepa lingen zou het raauslid De Boer gedekt I zijn. Een ambtenaar ont slaan zoo maar, zal zoo licht niet gaan. De heer Van Os: voor de gemeente. De voorzitter: Men dient zich aan de Voorschriften te houden. Regel is, dat op elke 2000 inwoners 1 ambtenaar ter secretarie is. De werkzaamheden zijn van dien aard, dat 1 ambtenaar het niet klaar speelt. De verhooging in stemming gebracht fvordt aangenomen met 6 tegen 5 stem men. Tegen stemden de heeren: Ver boom, v. d. Laan, Schouten, Van Roon en Hagen. Bij de post vergoeding stembureaux i wenscht de. heer Van Os evenals vroe ger presentiegeld te zien ingevoerd en niet «ooals nu gebruikelijk is, dat de ver* teringen door de leden van het stembu- reu gemaakt, vergoed worden. Hij stelt daarop voor f 5 presentiegeld te geven. Dit voorstel wordt door den heer Ver boom ondersteund. In stemming gebracht wordt het verworpen met 9 tegen 2 stemmen die van de heeren Van Os en Verboom. Bij de post kleeding der politiebeamb ten stelt de heer Van Roon voor^ aan eiken politiebeambte f 100 uit te keeren voör kleeding. De voorzitter is daar niet voor. De politie zie ik gaarne goed gekleed en wanneer «e nu f 100 ter hand worden gesteld zullen ze waarschijnlijk wel trachten die f 100 niet uit te (geven gan kleeding. Het voorstel van den heer Van Roon wordt niet ondersteund. Bij de post brandweer bepleit de heer Van Os bet hebben van een motorspuit inplaats van 7 spuitjes die minderwaar dig zijn. De voorzitter: B. en W. wenschen met het oog op de financiën der gemeente dit onderwerp aan te houden tot het volgende jaar en raden tevens aan, dat ,de gemeente lid wordt van de Konink lijke Nederlandsche Brandweervereeni- ging, gevestigd te Utrecht. Aldus wordt besloten. Bij de post begraafplaatsen wenscht de heer Van Os voor de beide begraaf plaatsen slechts één directeur. De heeren Van Leeuwen en Hagen: Dit gaat niet, er kunnen twee begrafenissen op een dag op de verschillende begraaf plaatsen zijn. Bij de vergoeding, die vanwege de ge- De heer Van Gent: Andere gaan xe naar een andere gemeente De heer Streefkerk: Het keurloon voor een varken blyft dus twee gulden, dat werd den vorigen keer op dit bedrag ge zet voor de proietareu. Dit voorstel wordt hierna dooi raad goedgekeurd. In verband met het bouwen van de noodslachtplaats, deelt de voorzitter ver volgens mede, dat de aanbesteding, waar voor 12 biljetten waren ingekomen, to taal aan te maken onkosten gaf een som van f 2250. Hierin is de inventaris be grepen. Op de vraag van den voorzitter of de raad goed kan keuren, dat het s ea.iuu ie veruuogen. wan- werk aan de laagste inschryvers wordt Ged. Staten het voordeelig saldo op gegund, antwoordt de raad bevestigend, i nnai i Hierna komt het tweede punt der agen da aan de orde, namelyk het aangaan geldleening, groot f 2300. De af- - „t per I jaar f 100, met dien verstande, dat do l eerste vijf jaren niet tot versterkte of al- geheele aflossing mag worden overge- I gaan. Het te bt talen rentetype bedraagt i vier erv dne kwart procent ten honderd per jaar. De leaning zal worden aange gaan bij de Bank van Nederlandsche Ge meenten tv Den Haag. Wordt door den raad goedgekeurd. Vervolgens wordt het vierde punt dor agenda ter tafel gebracht. Dit behelst een voorstel van het dagelijksch bestuur tot het overgaan van herstellingen aan de ge- meente-woningen. Verschillende gebreken zijn er door den opzichter opgegwen, welke in hoofdzaak In de W C.’s te vinden zijn. De kosten die aan het herstellen hiervan zijn ver bonden," beloopen een bedrag van f 44, Verder moet er nog herstellingen a$n een deur en een dakgoot plaats hebben. De raad besluit tot het doen van deze herstellingen over te gaan. Voordat de voorzitter de gelegenheid open stelt tot het stellen van vragen voor de gebruikelijke rondvraag, deelt bij als antwoord op de vragen in de vorige raadszitting door het raadslid De Vrpo- men omtrent de afbetaling van den aan leg van electrische geleiding aan de ge meen te-woningen, mede, dat er in totaal dour de bewoners der genoemde woningen is afbetaald een bedrag van f 403,60. Er moet nog een bedrag van f 423,15 door hen betaald worden, zoodat er gerekend mag worden, dat de helft vereffend la. Dit zelfde geldt voor de onderwyzerswo ning. Daar is een bedrag van vijftig gul den betaald, zoodat er nog f 38 aangezui verd moet worden. Na nog vier of vijf ja ren zal alles in orde zijn. Bij de rondvraag vraagt de voorzitter of de raad het antwqprd, dat door hem in de vorige raadszitting door den heer De Aruijk inzake de hondenkwestie ia ge geven voldoende acht of dat *het raads lid De Kruijk nog in de gelegenheid moet worden gesteld op die vragen terug te komen. De heer De Boer meent, dat het de meest democratische wijze van handelen is het raadslid De Kruijk hierop nog maals in de gelegenheid te stellen hierop terug te laten komen. Wordt goedgevonden. Daar niemand meer ieta voor de rond- .rraag heeft, wordt de openbare raads zitting door den voorziter gesloten, waar na de raad in comité overgaat. daarna, dat de keurloonen vertiougd

Schoonhovensche Courant | 1926 | | pagina 4