No. 520! t Oit EEK8 Bl in N <r Burgerlijke Stand. FEUIL Door Rechtzaken. 1WEI I SC Wij een t.b.c.-lijder daar vluchten moest en tijd der Voorden. we- Getrouwd: D. Vermaat, oud 25 J. en M. M. van Asperen, oud (Slot volgt.) dan was alles voorbij. Spr. kan zich niet 1 I in dag uit lastig zitten. Het is hier maar dat het hier is er eerst doch II Wilt MIV xxuuu vvrieiue, uai uij op .NOV. per fiets reed in de richting Gouda, toen Deze Couran gegeven. Prijs v Nederland 1.50 Men kan zi houders. roepen om te waarschuwen, maar de auto reed door en het spatbord van get's fiets werd door den auto gegrepen, waar door get. in de sloot terecht kwam onder de fiets, Toen get. eruit was gekomen, was de auto een eindje doorgereden, maar stopte toen, en de inzittenden keken om om te zien, wat er van get. geworden Overleden: G. Hol, oud 60 j., echtge- noote van W. Romeijn A. Verdoold, oud 14 mnd. OUDERKERK a.d. IJSSEL. Nov. Geboren: Aart Gerard, z. van A. Schou ten en G. Brussee Johannes, z. van A. Noorlander en G. Stolk Aletta Arina, d. van J. Berger en A. A. van Zwienen Grietje Hilligje, d. van A. W. van Ga- duwe van A. Snoek, oud 70 j. Get. Oostrom, autobusondernemer, ve^- i --1» j. J-u ji- ir I v. d. Berg en J. van den Dool. Gvnuunu. as, G. Both, oud 28_J.. Getuige Both, autobuschauffeur, ver klaarde, dat hij geen signaal gehoord had van D., hoewel schooljongens verklaarden dat D geblazen had. Hij heeft lang niet I voldoende uïtgehaald hoewel er ruimte genoeg voor was. En hij mijn spatscherm in elkaar gereden. Rechter; Uit wat jullie zeggen moet ik afleiden, dat D. stom gereden heeft, ver bazend stöm gereden hoor. „O, Martha,” zei bedropfd zich oprici voorstellen dat zij d tijd gekend van de in haar wieg lag. E ten zienFrits nietwaar, en zij waf irJa wel,<jnaar i wijs was geweest., verjaardag.” „Een ongelukkige moeders begrafenis, stad. Gij weet dat ik zoek en toen moeqt val hooren.” „Ik zeg maar, da zinnigheid komt; mi altijd zijn z n ncbbei genoeg gewaarschuv volgt steeds zijn eij „Hoe dan?” Martha verhaalde denis van het nieuv val. Dit was onbewu; in de bijna gesloten wrok. De toorn kwam in „Ik had beter voi Cecile,” sprak hij do. de me niet.” Hij wierp een dei wit gewaad hadden zich had gestoken, „Zij is gelukkigl” ger dan wij; zij hee gekend van het level vreemd, ge hebt mij hem wol, dat kind! Hij keerde’ zich n als altijd. De verteei was voorbij; zijn zie ijzer geworden. „Martha, laat nle hier ben geweest, nie heeft pellen en G. den Duijf Cornells, l. van _j.zena stom gereaen noor. De ambt, vroeg f 10 subs. 4 da<*en en conform viel de veroordeeling. De derde die terecht stond wegens autokwestie was E. G., wonende te Schoonhoven, die verdacht werd op fl Nov. te hard gp re den te hebben in de Vliet, waardoor Arie Rond, die op de fiets voorbijkwam, niet voldoende ruimte zou hebben gehad ent te water zou zijn ge raakt. Arie Rond vertelde, dat hij op 6 Nov. Nederlandse!) Unze consul heeft offic eet aangeboden de waarvoor het hier te lande ge. en die is opgeri de stichting, van .Nederlanders, J den. De stalen vlaj hoog is, heeft e< stal van graniet, zijde een Holian land van een in kanten staan insc geeft een voorstel land in de 17de worpen en uitgev wer H. A. van d. onder wiens per. New-York is op; naast het Agnan Bij de onlhullij Amenkaansche g» sche Hof, Richar regeonng der Vei Melkcontrolesta Utrecht is een bije in opzet en werkv Utrecht opgericl werden uiteengezi Dr. B. Sjoliema x Hel station, werkzaamheden i Utrecht en enkele ion Oosten daarv reeds meer dan 4 jaar. De cooperati ve melkhandel e beide aangesloten. Hel doel der v< leden melkhandels fr.blieken zijn, is i betering der melk Spreker zotte ui schelijk is de mell De grondgedach werken der planm dit station heeft vi alleen dan succes wanneer n\en van boeren verzekerd i bestuur evenveel x den landbouw als melkindustrie zitti: nou een buitendie waardoor een gere boer en station m< Het stat on wil tische voorlichting, veehouders zijn. H boer in de gelegen! van elk zijner koeii neer de melk, welk gekomen. De gemeente kan geen stappen doen om deze zaak op te lossen. Het voorloopig advies aan Ged. Staten is om er een i nog in onderzoek. Eerst moeten belang- j s\ond' he7 water'ïn'de" keuken 'ook al Al» hebbenden zelf over deze zaak beslissen. Zooeven heb ik nog een schrijven ontvan- gen van de commissie (wellicht waren ze niet eer in staat dit te geven), dat van wege het rijk er vooralsnog nog niets aan gedaan kan worden, maar dat het bij Ged. Staten in onderzoek is. Spreker erkent ook, dat het daar onmogelijke toe standen zijn. En wanneer we een rond gang door de gemeente maken, wijzen we er telkens op, om deze zaak in orde te brengen. Evenwel om deze zaak zelf op te lossen, men gevoelt, dat kan niet. Het is iets, waar het Rijk en Ged. Staten geen weg mee weten. Het is niet zoo gemakke lijk om dit op te lossen. De heer L. Smit acht het een kwestie van algemeen belang. Midden in töen zo mer moeten de menschen soms vluchten voor het water. Om de kwestie op te los sen, acht spreker hoogst eenvoudig. Er behoeft maar een klein eindje kade ge legd te worden tot de werf De Noord en het is klaar. Het is eenvoudig, maar ook hoogst geheimzinnig. Dat heele terrein is opgespoten, alleen dat kleine stukje niet, het is net of men zeggen wil, dat zullen we nu lekker eens niet doen. Dat polder- tje is' in erfpacht bij de werf De Noord, wat die daar nu aan heeft om het zoo te laten liggen, weet spr. niet. Om te hooien hebben zij het toch niet noodig en spr. weet ook, dat het wel volgespoten mag worden, maar dan met zand, ’t Is dus al leen een transactie met het Rijk, waar door het verhinderd wordt. En het kan alleen benit worden voor doeleinden van die fabriek of werf. Het Rijk heeft dus geen reeht op zijn eigen terrein. Spr. ziet hier niets anders dan een kwestie van machtsmisbruik, maar spr. acht het een geweldig onverantwoordelijke manier van doen en laten, dat buiten alle fatsoen is, want als mijnheer Smit maar wilde, ƒ3 -ll-- Qvtw ban vïnK wint indenken, waarom nu vele menschen zoo 1 worden getergd en begrijpt ook niet, dat 1 het rijk zoo iets heeft kunnen besluiten. Dat hier een bedrijf zou worden tegenge houden, is geen sprake van. Spr meent, dat het gemeentebestuur het algeme4g be- r k Kantongerecht te Schoonhoven (Plaatsvervangend Ambtenaar van het O. M. de heer J. J van der Plas.) De vischstroopersgeschiedenis. Te recht stond eerst Pieter Leendert H., die in verzet gekomen was van het vonnis waartoe hij bij verstek veroordeeld was tot f 60 boete subs. 30 dagen hechtenis, evenals zijn broer wegens stroopen van visch te Bergambacht. De behandeling was ongeveer dezelfde als de vorige maal. De ambtenaar vroeg bevestiging van het vorige vonnis en de kantonrechter veroordeelde hem daartoe. Het varkensloodsje. Je mag eigen lijk heelemaal mets doen op je eigen erf, dat is nu eenmaal zoo, zei de kantonrech ter .tot Cornells van V. te Bergambacht, die terecht stond, omdat bij een varkens loodsje had opgericht in zijn woonplaats Bergambacht zonder vergunning van B. en W. De verdachte zei niet geweten te hebben dat daar een vergunning voor noodig was. Toen de veldwachter hem gewaarschuwd had, heeft hij eerst vergunning aange vraagd en ging toen pas door met timme ren. De ambtenaar vroeg f 5 subs. 3. da -en de rechter veroordeelde hem tot f 2 boete subs. 2 dagen. Het autogevaar. We hebben het gele gevaar, het zwarte gevaar en al dergelij ke gevaren meer en in dezen gejaagden tijd hebben we er ook het autogevaar bij gekregen. Drie zaakjes dienden thans weer Eerst stond terecht Arie van der W., die door woest rijden in de bocht bij de Glijbaan in de Vliet een aanrijding gehad heeft met de auto van den heer A. N. van Zessen. Getuige Van Zessen vertelde, dat op 23 Aug. hij reed op den Westelijken kant vajj de Vlist, om zes uur in de richting j Gouda, toen bij de Glijbaan in de scherpe bocht een auto ineens den hoek kwam omzetten, zonder signaal te geven en te gen getuige’s auto opreed. Getuige stond stil en was zooveel mogelijk rechts uitge weken. Het is onmogelijk elkaar daar te passeeren. De verdachte had op een uit haal moeten wachten. Rechter: Reed hij vlugger dan een bus? Getuige: Veel vlugger en zonder signaal te geven. Direct na de aanrijding heeft meneer dan ook bekend „bet is mijn schuld, ik zal alles betalen”. Verdachte; Door het schielijk remmen van den heer Van Zessen is diens auto dwars over den weg geschoven. Ik kon passeeren, want met de voorwielen was ik al voorbij de voorwielen van den auto van meneer Van Zessen. Maar doordat LEXMOND. Nov. Geboren: Maaike, d. van A. Versluis en A. van Santen Maria, d. van H. van Brucbem en M Kruyt Dina Agatha, d. van N. van Kleef en W. Brouwer Pieter, z. van L. de Jong en M. Versluis. Getrouwd; A. Jacobse, oud 23 j. en A. de Jong, oud 28 j. G. van Loon, oud 27 j. en A. P. van Drenth, .oud 24 j. K. Molenaar, oud 24 j. en W. Chaigneau, oud 21 j. J. van Arkel, oud 29 j. en A. C. van den Heuvel, oud 26 j. Overleden: J. het Lam, oud 42 j., echt genoot van J A. Bikker P. Donker, oud 34 j-, weduwe van Frans de Jong D. van der Neut, oud 61 j. J. Oos terling, oud 62 j., echtgenoot van P. van Dam. HEI- EN BOEICOP. Nov. Geboren: Willempje, d. van D. H. de Bruin en A. Oosterom. Overleden: C. Brouwer, oud 72 j., echt genoot van Gerrigje van der Neut. HARDINXVELD. Nov. Geboren: Jaantje, d. van J. Blokland en H. van der Plas. Getrouwd: K. Wijbrans, oud 33 j. en C. J. Vogel, oud 28 j. Overleden: F. Dankers, oud 5 d. ALBLASSERDAM. Nov Getrouwd; J. Opmeer, oud 41 j. en G. v .d. Laan, oud 41 j. A. v. d. Horst, oud 28 j. en H. Roodnat, oud 26 j. P. Eijkenaar, oud 28 j. en H. v. d. Graaf, oud 24 j. Overleden: A. Zwartbol, oud 47 j., echt genoot van A. de Bie. GIESSENDAM. Nov. Geboren: Berberdina, d. van J. v. Gen deren en M. Smjt Pidtertje, d. van J de Mik en E. Kroon Jannigje Cornel a, d. van J. H. van Gemerden en A. H. Kam steeg Jacob, z. van G. de Ruiter en J. G. Kansel aar. Overleden: A. Nederveen, oud 80 j-, echtgenoot van D, Nederveen, A. Vonk, oud 65 j. GOUDA. Nov. Geboren: Johannes Matthijs, z. van J. J. Mul en A. van Vliet. Getrouwd: P. van der Hout en G. van der Voorden. Overleden; C. de Greef, oud 70 J., STOLWIJK. Nov Geboren; Clara Pietertje, d. van C. G. zijn gevo doen. Wi deze heeft het onderwijs een trap ge geven. Ten tweede haalt de heer Vgn Es de al of niet combinatie der scholen aan. De meerderheid van den raad besloot om niet tot combinatie over te gaan en nu Zitten de heeren met deze aangelegen heid. Ten aerae Drengt spreker het on derwijs ter tafel. De heer Van Duijvpn- dijk doel te veel alleen. Spreker houdt niet van beleefdheidsvormen, die toch hoegenaamd nlets^zeggen. Het is belache lijk hoe een onWrwijzer, wanneer deze heeft bericht, dat de kachel niet wil branden, een wethouder er heen gaat. Als deze het niet voor elkaar kan bren gen, dan wordt de opzichter gestuurd, omi de kachel op te porren. Als ook deze geen begin aan de kachel kan krijgen wordt er een ondergeschikte gezonden Spreker vraagt zich af wat dat zeggen wil. Hij meent, dat hier door alles heen de dictatuur van den heer Van Duijven- dijk spreekt. Spreker meent, dat men op zijn eigen terrein moet blijven, want met. weet door het beste, wat men door eigen studie te weten is gekomen. Ten vierde haalt spreker de woningvoorzieuing aan. De toestand is, zooals hij nu is, treurig. Als een der raadseleden spreker weet te zeggen, waar er een woning ledig staat, dan zou men hem daarmede een ge noegen doen. Een voldoend aantal wo ningen is er dan, wanneer er drie pro cent, gerekend naar het aantal woningen, dat zich in de gemeente bevindt, ledig staat. Deze drie procent is noodig om door ruil een beteren woningtoestand te krijgen. Omtrent het afkeuren van huizen hoort of ziet spreker ook nog niets. Sj>r. komt daarop nader terug. Verder deelt hij nog mede, dat een ingezetene van de gemeente Lekkerkerk den moed heeft gehgd, om voor een krotwoning nog een huur te nemen van vijftig centen. Hij juicht het toe, dat de raad zoover is ge komen. dat er tenminste een bedrag ter bestrijding van de t.b c. op de begroo ting voorkomt. Toch gelooft spreker, dal het nog meer geluk zal brengen als de Lb c. voorkomen wordt. Dat kan men verkrijgen door een goede woning-voor- ziening in het leven te roepen. Door de S.D A.P. zijn er w’oningen in de gemeente lekkerkerk gebouwd, wier evenaarding in geheel Lekkerkerk niet te vinden zijn. Ook de grondpolitiek, die de gemeente volgt, moet uit een ander oogpunt worden gezien. Gelukkig is de woningraad in het leven geroepen, die goed werk verricht ondanks den reactionairen zin van de regeering. Menschen van verschillende haalt de toedracht der zaak. Verdachte had genoeg ruimte om te passeeren, maar is voorbij gekomen, zonder signaal te ge ven. Onze bus stond stil voorbij den stoep, zoodat D. hem had kunnen zien. Getuige Both, autobuschauffeur, ALBLASSERD AM. Aan de orde kwam de rondvraag, waarbij allereerst de voorzitter behandel- de de vragen gesteld door den heer L. Smit, aangaande de toestanden van de bewoners van den Hoogendijk (West) en van Zuiderstek, wat betreft de voortdu rende last en schade van het water in de Ruigenkil en Stekpolder, wat veroor zaakt wordt door telkens terugkeerende kadebreuk en hot sinds 1916 opengeslagen gedeelte in den toegangsweg van de Scheepswerf De Noord. Allereerst was gevraagd of de toestand daar ter plaatse de aandacht had van B. en W. en het nadeel wat de bewoners daardoor ondervinden; en of B. en C. om trent deze dingen eenige mededeelingeen kunnen doen of zelf daar verbeteringen kunnen aanbrengon. Do voorzitter zegt, dat er hunnerzijds weinig aan te doen is. Er is een com-, missie gevormd, die zal trachten bij den Rijkswaterstaat deze zaak in de' goede richting te ^rijgen., Er is een vergadering van belanghebbenden gehouden, waartoe B en W. ook uitgenoodigd waren, hebben toen verzocht om ons op de hoog te te houden en in overleg te treden. La ter is een verslag in/ekomen omtrent een bezoek bij autoriteiten gedaan. Sindsdien hebben we weinig van deze commissie meer gehoord. Telkens is spreker bij be voegden daarover wezen spreken. Doch B. en W. kunnen niet ingrijpen. Na de laatste raadvergadering zijn &eer enkele inlichtingen van genoemde commissie in- baar, zou die dan richtingen, die in dien raad zitting heb ben .zullen voor beiert woningen zofgen, Spreker meent, dal de raad nu voor den grond, waarop eventueel zou kugnen worden gebouwd, behoort te zorgen. Jen vijfde wordt door spreker het wegenbe heer aangehaald. Bij de Korle Stoep is de toestand treurig te noennen. Verschil lende keeren is er over den Achterweg fesproken en heelt het raadslid Van der Graaf daar de aandacht van den raad op, gevestigd. Maar van bestra- t ng is niets gezien op den Korten Achterweg. Het is kortzichtig geweest om niet tot bestrating over te gaan, te meer daar hel hier een belrekkelijk klein verschil opleverde tusscl e.i herhaalde lijk biggelen en bestralen. Deze handelwijze is reactionair. Spreker hoopt exen wel, dan tot bestrating van den Korten Achter weg zal worden overgegaan, als het rio- leeringsplan onder de ‘oogen zal worden gezien. Ten zesde brengt spreker de loon regeling naar voren. Ofschoon er tot heden nog geen heel groote werken voor de gemeente zijn uitgevoerd, vindt spre ker het goed dat de werken ,die plaats moeten hebben, aanbesteed worden. Toch «ou hij gaarne zien, dat er. ondanks de aanbesteding, gezorgd wordt voor dey arbeider. In de bestekken zou men daar om vast kunnen leggen wat het mini mum loon van de.n arbeider moet zijn, die bij den patroon werkt, dje hel werk heeft -uit te voeren. Spreker heeft nu no verschillende dingen naar voren gebracht daar ook en hij zal niet rusten voordat er ver beteringen zijn aangebracht. Wanneer er geen drie S.D A P. ers in den raad zalen, zoo vraagt spreker zich af, wat zou er dan van vooruitstrevende pogingen merk baar zijn geweest? Vroeger was het zoo dat de raad de gehvele begrooting in een half uur afhandelde en haar dan slikte. Spreker zou zich schamen als hij in het iaar 1926 de leider moest zijn van de Vrijheidsbonden in deze gemeente. Spreker vraagt of men de couranten niet leest, waarin de uitslagen staan van de verkiezingen uit andere landen. Hij con cludeert daaruit, dat de S.D.A.P. steeds nader komL Thans is reeds de vierde roode burgemeester benoemd en spre ker sluit zijn rede met te zeggen, dat de S.D.A.P. steeds nader komt en de toe- komst aan haar behoort (Wordt vervolgd). zoo met aardache goederen bedeeld was, on zooveel voor hoeft buiten anderen, gaat hel toch niot aan om te zeggen.’ ik heb er geen zin in om dat dicht te ma ken. Spr. herinnert aan diegeneü, die vo rig jaar de oorzaak waren in Qns land, dat een h$ele kade of dijk wegspqelde, die daad van die boeren met die groöte over- etrooming. Dit ia precies gelijk, alleen men kan aan dien man niet komen, omdat i het zijn eigen terrein ia. Maar Éan men nu door tactisch overleg niet tot benade ring komen. Wanneer ik zooveel had in de wereld, zoü ik met willen hebben dat er zooveel menschen lust van mij hadden. Mijnheer Van der Lee had daar een pol der, later heeft de heer Smit daar een werf ge|egd, daar is niets tegen, maar op hem rust toch de grootste verantwoor ding. Laat dat nd eens een paar centen kosten, maak dat nu zelf eens in orde, mijnheer Smit. De heer J U. Smit: Ik Jcan het niet doen, ga zelf maar naar Den Haag en je zult het hooren. De landbouwer D0 Pater verklaarde den auto van verdachte even voor de aan- rijding te hebben zien voorbijgaan. Hij reed harder als een gewone auto en ze ker harder als een bus. Ik zei tegen den knecht van mijn buurman: „die sjeest er goed van door.” Ambtenaar; Hebt u dien weg reeda vaak gereden. Getuige; Ik had hem voor dien twee keer bereden. De ambtenaar acht hard rijden altijd roekeloos en vroeg f 12 boete subs. 6 da gen hechtenis.* De rechter veroordeelde hem tot f 10 boete, subs. 6 dagen hech tenis. Mkrtinus D., niet verschenen, had een aanrijding veroorzaakt, door niet genoeg uithalen met een auto te Lekkerkerk bij een stoep nabij de school. een j b, dat da heer Oskam een verzoek tot den raad heelt gericht, waarin hij oin vrijstelling van hondenbelablmg vraagt. .wordt voor kennisgeving aangenomen. Bij de mededeeling van den voorzitter, dat de driejaarlijksche afrekening met de Bijzondere School heeft plaats geliad, vraagt de heer Mudde, hoe het ut met den post eereblijken en belooningen. waarop de heer Van Duijvendijk ant woordt, dat deze post door het bestuur der bijzondere school is overschreden. Nadat dc begrooting, dienst 1927, voor de Waterleiding aan de orde is geweest, brengt de voorzitter de gein een lebegroo- tuig voor het dienstjaar 1927 ter tafel. Voordat zij in behandeling wordt geno men, vraag l de heer C. van Es het woord tot het houden van een algemeene 1 beschouwing. Spreker zegt, dat, nu men weer voor de behandeling staal van de nieuwe gemeente-begrooting, hij zich ge drongen gevoelt tot bet houden van een algemeene beschouwing. Hij wil mei le- rugkeeren tot hel begin, n.l. tol de eer ste vergaderingen, omdat daarin het re- actionnaire stempel inzake het xerkiezen van een wethouder sterk naar yoren kwam. Als bewijs voor dezen reactionai ren geest haalt spreker het belasting stelsel aan. Dit werd toen ter tijd op één lijn getrokken met dat van het jaar 1923, terwijl, zegt spreker, het maat schappelijk leven aantoonde, dat de levensstandaard meer dan honderd pro cent was gestegen. Als voorbeeld wijst spreker op de kosten van zijn eigen ge zin. Hij neemt dit den heer van Duijven dijk niet kwalijk, omdat hij de man is, die in de gemeente de lakens uitdeelt. Ofschoon de heer Van Duijvendijk een werker genoemd moet worden, moet spr. toch een afkeurende houding aannemeu tegenover de reactionairen handelwijze van genoemden wethouder. Verder spreekt de heer 'Van Es over de be lasting, die ondanks de pogingen om haar laag te houden, toch nog een bedrag beloopt van zestig duizend gulden. Dat het college van Burg, en Weth. en de meerderheid van den raad reactionair is, vindt spreker jammer. Waren er geen raadsleden in den raad tegenwoordig, die de fractie der S.D.A.P. vertegenwoor digden, dan zou het er treurig met de sociale maatregelen uitzien. Wat er in die richting door den raad gedaan is, is aan de S.DA..P.’ers te danken. De Vrij- heidsbonders waarvan de heer C. Broere de leider is, moet spreker evenwel blameeren. Deze .raadsleden staan niet zelfstandig, zij loopen aan den leiband van den wethouder Van Duijvendijk. Zelfs durven de Vrijheidabonders geen aandeel te nemen in het dagelijkse!) bestuur der gemeente. De sociale stemmen, die in den raad zijn opgegaan, zijn van de leden die de S.D A.P. in den raad vertegen woordigen. Hierna memoreert spreker de leiding van den heer Van Duijvendijk en de meerderheid van den raad, door ten eerste den gang van zaken bij het on derwijs aan te halen. Zes en vijftig kin deren zijn in een klas opgenomen, die dan alle door één leerkracht geleerd worden. Verder wijst spreker in dit verband op de aanstelling van een leerkracht, die, ofschoon ten volle bevoegd tot het geven van onderwijs, niet voldoende gesala rieerd wordL Hierdoor, meent spreker, wordt de wet onder den voet geloopen. Het gevolg hiervan moet zijn, dal de klas er onder lijdt. Naast de Vrijheids- bonders is er ook nog een arbeider in den raad vertegenwoordigd, die eveneens misbrüik maakte van den toestand ver oorzaakt door de werkloosheid. Spreker kan zich niet begreipen, hoe een arbei der zoo kan denken. Uit beginsel van roei moet hij reeds zoo iets niet 7al de Vrijheidsbond betreft, ook B. en W. zich daar nu zelf eens voor spanden en naar da Gezondheidscommis sie schreven, dan moest er toch een einde aan komen. Weth Ross: En wij hebben een schrij ven van de Gezondheidscommissie, dat we moeten zorgen, dat daar een einde aar. dien toestand komt. Maar hoe, wat moe ten wij er aan doen Weth. Korevaar meent, dat de com missie een klein beetje niet actief ia ge weest. De heer J.de Wit: Dat is enkel e en brief, die wat laat is binnengekomen, maar anders niet. B. en W. weten alles. Die zijn op de hoogte gehouden, men moet ook niet vergeten, r particulier eigendom is. Nu is er een commissie gevormd, die op onzen ruimen steun kon rekenen. Wij zullen doen wat we kunnen. Een kade leggen gaat niet zoo gemakkelijk. Zelfs de Minister van Wa terstaat weet er nog geen doen aan. De commissie zelf ook niet en wij ook niet. Spreker meent, dat'zakelijk overlp" is ge mist door de commissie. Men moet actief zijn. Het moet oordeelkundig besproken wordpn. Dat zijn ook geweest de resulta ten voor het Zuiderstek. Laat men ons van alles op do hoogte houden eifc trach ten een weg te vinden om aan dien toe stand een einde te maken. Ook wij zullen niets liever zien dan dat. Spr. zegt, dat 6e eenigste weg is om er een polder van tbsmaken, maar kunnen B. en W. dat nu niet meehelpen bespoedigen. Het bedrag is zooveel niet, het kost f 900 per jaar en daar is alles onder begrepen: onderhoud, rente geldleening en aflossing. De heer J. Bardam zegt, dat men ver- langergOitziet naar overle^ iedereen ziet daarnMf uit; maar voor daden is men niet fiWinden. De heer Smit heeft daar eep werf gelegd en nu is daar een kade weggenomen, waardoor de menschen dag een schandalige kwestie. Daar wordt veel last ondervonden, alles wraakt het. Daar zijn nu twee menschen, die wel in zouden kunnen grijpen, dat zijn de machtheb bers. Nu zou ik toch I M. P. Melgers en L. Heuvelman. Overleden: R. van Walsum, oud 91 j., j echtgenoot van M. Mourik M Mourik, oud 83 j., weduwe van R. van Walsum. GIESSEN-NIEUWKERK. Nov. Geboren: Jozijntje, d. van G. Hartkorn en W. van Wijgerden. Arie Leendert, z. van A. Peele en G. W. Wesftrlaken Thomas, z. van G. Muilwijk en N. van Dieren. Overleden: 11 mnd. GOUDA. Dec. Geboren: Frederikus Petrus, z. van L. P. Brink en J. C. Oomens Maria, d. van J. F. Kempers en G. Schouten Jo- -z. van J. Tak en H. M. van Schooneveld. Overleden: J. G. van Leeuwen, oud 40 j. D. J. van Wijk, oud 62 j., echtgenoote van P. H’. Kersbergen E. van der Slijs, oud 72 j. was. Verdachte zegt, dat de wagen op* hem gewacht had op een uithaal Daarop kon vefrd. met zijn auto passeeren. Ik had dien meneer eerst niet gezien. Hij reed nog al een vaart en ik dacht: die heeft zeker haast. Getuige Rond: Ik heb nog mijn hand opgestoken en geroepen. Meneer had mij ver genoeg aan kunnen zien komen. Rechter: Ja, dat handen opsteken enz. avn fietsers geeft niets. Dan wordt je toe het kind van de rekening. Dat is mij ook laatst bijna overkomen. Getuige J. G. Neleman, landbouwer, reed met zijn wagen voor den auto uit. Een fiets kwam van den anderen kant en de fiets en de auto waren beide bezij den het. paard, toen ze passeeren wilden. Get. heeft gezien, dat Rond de hand op stak en gehoord, dat deze riep. Getuige a déchartre is Overbeek, die in den wagen xan verdachte zat. We re den achter een boerenwagen aluda uizp getuige toen de wagen bij een wijkplaats kwam en wij voorbij konden. De man week uit en wij konden passee ren. Ik zag, dat de fietser hard reed en dat hij nog gauw een spurtje wou nemen om nog voorbij te komen. We konden daar niet stoppen, omdat de wagen dan verzakt zou zijn. De wijkplaats was niet zoo breed en daarom had do boerenwagen ook nog een stuk van den weg in beslag. Daardoor moesten wij aan den kant rij den en konden niet stoppen. Ambtenaar (tot verdachte): Rijd u nooit hard. Verdachte: Neen, vooral niet in de Vlist. Ambtenaar; Maar ik heb het zelf on dervonden, meneer, dat u wel hard rijdt. De ambtenaar vraagt f 20 boete subs. 10 dagen hechtenis. De rechter neemt enkele omstandighe den in acht, daar het hier een samen loop van omstandigheden is, en veroor deelt verdachte tot f 4 boete subs. 2 da gen. auto. De auto bleef ter dien boerenwagen, doch is toen plotseling daarachter vandaan ge komen. Get. ging van de fiets af, wat niet zoo gauw ging, omdat hij zijn lange jas aan had. Toen hij aan den kant stond, zeggen, wanneer men heeft hij nog zijn hand op^estoken en ge lang niet dienen en niet moet zien of b.v mijnheer Smit wel boos zou worden. Heel de zaak is hoogst eenvoudig, als er een klam eindje kade wordt gelegd, is het voor elkaar. Dat deze toestand zoo is, wil spr. niet chuiven op B. en W.. zij hebben dat i niet op hungeweten. Het is hier een par- ticulier, waarvoor men in aanbidding ligt ’t Is alleen geld, dat deze zaak draineert en de heer Smit ziet dat heel genoeglijk aan. Maai het is een schandelijke naad. Als het mogrlijk is, laat dan de gemeente er wat geld voor over hebben om dit op te knappen. Hoe het opgelost kan worden, kan spr’. ook niet zeggen, maar kunnen B. en W. geen wettelijke distantie berei ken om het opgelost te keygen. Spreker heeft de bedoeling gehad, deze zaak meer >n het publiek te brengen. De.voorzitter zegt, dat B. en W. niets .liever zouden zien, dan dat het daar droog kwam. Maar welke maatregelen kunnen wdj daartegen nu nemen, Het is niet zoo gemakkelijk als de heer Smit wel denkt. Daar moet een dijk gelegd worden, maar hoe. Ook de Minister van Waterstaat is niet bij machte dit te doen. Trachten om door overleg te komen tot oplossing van een zaak is door ons altijd gedaan. Doch dit is nog niet gelukt. Do heer J. U. Smit zegt te begrijpen, dat het over hem gaat, maar alles wat er van gezegd is, dat is onwaar. Spr. heeft aan de commissie te kennen gegeven, graag daar een dijk te leggen en heeft daar eek een vrij groot bedrag voor aan geboden, maar spr. heeft nooit iets vau die commissie meer gehoord De voorzitter; Zou het beste dan niet wezen, dat u tracht nogmaals in verbin ding te stellen met die commissie. De heer J U Smit; Ik dank u wel, en wie is daar nu eigenaar, ik niet, maar mijnheer Van der Lee; het is waar, het is daar een on dragelijke positie, maar er is niets aan te doen. De heer J. de Wit zegt, dat als de beer J. U. Smit meent, dat de commissie de zaak heeft vertroebeld, daar geen woord van w aar is, dat is gelogen De heer J. U. Smit; Nu, dank u wel. De heer J. de Wit: Ja, dat is zoo, daar is over die kade niet meer gesproken. Het stond heelemaal voor elkaar, want dat was gebaseerd tusschen dio werf en die molen in en toen is dat ineen gevallen, maar over die kade, die u bedoelt, is toen niet meer gesprokeh. Maar in dat gat in dien toegangsweg zit de fout, wanneer u dat dicht maakt, is het klaar. En nu i behoeft u niet te komen, dat de werf dan i wegspoelt, want die is van 1903 tot 1916, toen het dicht was, ook niet weggespoeld. Het is van den heer Smit niets dan onwil en zouden B. en W. daar nu niets aan kunnen doen. De dokters keuren alle nat te woningen af en hier zijn er wel 50. Ja, 50 woningen, die 5 a 6 maal onder water staan geruimen tijd per jaar. Ik heb ge zegd, ik zal «niet rusten voor het dicht is of op het doode punt staat. Laat u, mijn heer Smit, dat gat dan dicht maken, dan zijn we klaar. De heer J. U. Smit’ Dan kan ik wel aan het dicht maken blijven ten eeuwigen dage. De heer De Wit: Laat ons het dan dicht maken, wij willen het wel doen, zeg maar of het mag. De heer Joh. Jonker: Is het niet moge lijk, om belanghebbenden bij elkaar te brengen. De voorzitter; Het is te hopen; maar daar is verschil van meening en nu kun nen wij dat moeilijk doen, als we niet pre cies op de hoogte worden gehouden De heer Joh. Jonker: Ik bedoel, dat B. en W. bemiddelend optreden. De heer J. de Wit snapt niet, dat het niet droog kan worden gemaakt. De Ge zondheidscommissie is toch een macht, die ook veel te zeggen heeft, die bijna alles te zeggen heeft, als nu_toch die toe- diens wagen waggeschoven was, is van stand onhoudbaar is en die is onhoud- achteren de aanrijding veroorzaakt. geen invloed hebben. Wanneer er een nat huis is, moeten de i menschen er uit. Hel is toch gebeurd, dat - een t.b.c.-lijder daar vluchten moest en poldei* van te maken. Doch dit is dij kwam uit zijn tedt naar huis en toen van tegenovergestelde richting een boe renwagen naderde en daar achter De dien ach- hannes,

Schoonhovensche Courant | 1926 | | pagina 4