Een Hulshcudsier \/Z Electricien, Dienstmeisje Huishoudster KerknitMws. STADSNIEUWS. Telegrammen. Beoordeelingen. Gemengd Nieuws. Burgerlijk# Slaud. Marktberichten Advertentiën. Jan, Dirk, Dankbetuiging. Sijgje Maria de Groot, C. Seton-Roth, wordt cevraagd, Gevraagd boerenknechtje. Gevraagd: Jonge rmist: Zwaan, werken, men een eeniijdigen Iiohaame- buuw krijgt. Zoo ook hier. Spreker meent, dat men liaaet geneigd sou zijn aan te nemen, dat wanneer de S.D.A.P. haar toe- kometetaat uet verwezeniyat, men dan geen geaag meer van noode aal hebben Mocht deze beweging de sterkste worden, dan aai er toch weer een andere macht trachten in het bezit van die macht te komen. Spreker meent, dat, nu men op eer- zoo goedkoope wijze een instituut als deze vrijwillige landstorm kan krijgen, het op den weg van den raad ligt, haar te steunen De heer Tempelman wijst op de tegen stelling, die men zou te zien krijgen, als er zoo iets als een anti-landstorm be stond. De eene vereeniging zou veel en de andere wellicht hoegenaamd geen steun ondervinden. Spreker is voor den land storm en zal dus ook voor het voorstel van het dagelijksch bestuur stemmen. De heer W. Kok merkt hierna op, dat hij expresselijk het noemen van partij namen heeft achterwege gelaten. Nu de heer Van den Dool de behoefte heeft ge voeld om do S.D.A.P. naar voren te bren gen, wenscht hij toch nog bet een en an- der te zeggen. Spreker is niet van plan om hier een ontwapeningsspeech te hou den. Heeft men evenwel de behoefte, dat deze zaak uitgelegd wordt, dan is het beste, dat de besturen der verschillende partijen een openbare vergadering beleg gen, waar deze kwestie kan worden be sproken. Hij kan zijn stem niet aan dit voorstel geven. Op de vraag van den voorzitteT aan het raadslid W. Kok of deze hoofdelijke stemming wenscht, antwoordt deze ont kennend, doch deze wenscht in de notulen to zien opgenomen, dat hij tegen dit voorstel is geweest Overeenkomstig den wensch van den heer Kok zal dit plaats hebben. IV. Verzoek van bewoners van den Kerkweg om electrificatie van dien weg, met voorstel van Burg. en Weth. Wanneer dit punt der agenda in be handeling wordt genomen, zegt de voor zitter, dat door adressanten aan de ge meente is gevraagd om een garantiebedrag van ongeveer f 350 per jaar te geven, teneinde het aan de gemeente Ammorstol mogelijk te maken het electrisch net uit te breiden aan den Kerkweg. Dit adres is toen in handen van het dagelijksch be stuur gesteld, teneinde advies uit te kun nen brengen Dit adres is naar de licht- commiasie gegaan en naar hare bereke ning zou deze uitbreiding per jaar een tekort van f 20 per aansluiting opleveren Naar aanleiding van de*e uitkomst stellen Burg. en Weth. voor om niet tot garan tieverklaring over te gaan. Door een ga rantieverklaring te geven, zou men den weg openen tot het doen van een aanslag of de z.g. publieke kas. Een en ander in verband met andere hoeken van de ge meente, die niet verlicht zijn. Mochten de bewoners von den Kerkweg allen geneigd zijn om aan het electrisch net hun wonin gen te doen aansluiten, dan sullen B. en Weth hiervoor een open oor hebben. Verder' heeft het dagelijksch bestuur de overname van dat gedeelte van Ammers- tol onder het oog gezien. Men dacht door overname een beter uitkomst te krijgen doch dat is ook niet het geval. Daar door zouden de tekorten nog grootcr wor den. Een rechtstreeksche aausluiting op den transformator hier op het dorp, gaat ook niet. Een en ander heeft het dage lijksch bestuur aanleiding gegeven om goen garantieverklaring te geven (Het raadslid Joh. Boer komt ter ver gadering.) De heer Van den Dool kan de motie ven, die door den voorzitter zijn genoenid en die het dagelijksch bestuur aanleiding gaven tot het gev8n van een afwijzend ad vies in deze kwestie, slechts ten deele onderschrijven. Spreker zou willen weten, hoe groot het aantal aansluitingen dan moet zijn, wil men kans hebben, dat aan sluiting plaats heeft Hij wenscht, dat de raad in beginsel besluit, welk aantal er vcor noodig is wil men tot aansluiting over kunnen gaan. Dool men dat niet, dan kemt deze gelegenheid op de lange baan, Do heer Tempelman wonsoht, Jat do gemeente zdlf tot aansluiting van deze woningen overgaat. De voorzitter antwoordt hierop, dat, wanneor meu daartoe overgaat, het tekort nog met een paar duizend gulden zal worden vergroot. Wanneer men tot over name van dat gedeelte, dat de gemeente Ammerstol verlicht, overneemt, dan moet de stich tings waar de verminderd met de aflossingen, die in den loop van den tijd hebben plaats gehad, betaald worden. Wordt er een transformator gpplaatst. dan worden de kosten nog grooter. Hier kan men dus niet op ingaan. Wat door den heer Van den Dool naar voren is ge bracht, heeft veel practische waarde Worden er 18 aansluitingen tot stand ge bracht, dan heeft men op elke aanslui ting ongeveer f 20 per Jaar tekort. Heb ben er meer aansluitingen plaats, dan zal bet tekort ook minder worden. De heer Van den Dool blijft er bij, dat er een zeker aantal aansluitingen moet worden vastgesteld want daardoor ver krijgt men meer zekerheid of de aan sluitingen plaats zullen hebben, ja of neen. De heer Van der Hoe vraagt of er zoo veel electrisch© stroom verbruikt kun worden door de bewoners van den Kerk weg, dat er nog winst kan overschieten. De voorzitter deelt mede, dat er op een verbruik van 30 K.W.U. por aansluiting gerekend is. Dan zou er nog een tekort Zijn van f 350 per jaar. De heer A. Oskam zegt, dat hij de stuk ken heeft nagezien en dat er onder deze 18 adressanten de grootste stzoomafne- mers moet worden geacht. De resteerende bewoners van den Kerkweg, die niet heb ben geteekend op dit verzoek, behooren tot de minder" groote stroomverbruikers. De voorzitter meent, dat hetgeen, wat door den heer Van den Dool naar voren is gebracht, practische waarde heeft Wanneer alle bewoners van den Kerk weg aansluiten, dan zou een verzoek om aansluiting nogmaals gedaan kunnen worden. Zijn opmerking- hoeveel aanslui tingen zijn er dan noodig, i« geheel juist. De heer Van den Dool antwoordt hier op, dat het heel gemakkelijk is om hand- teekeningen te verzamelen. In het verzoek dat tot den raad is gekomen, heeft hij de hand gehad. Op de opmerking, die ge daan ie, toen het adres hier aan den raad werd gezonden, of ez meer hand teekeningen op moesten worden geplaatst, heeft spreker gezegd, dat het beter was om hetzelfde aantal handteekeningen - te houden, dat op het verzoek, dat aan de gemeente Ammerstol werd gezonden, werd geplaatst Het verzamelen van meer handteekeningen, dat zal wel gaan, 'maar dan het nakomen van de verplichtingen Wanneer later blijkt,' dat het tegenvalt, dan doen ze het niet, ondanks de hand- teekening. De heer Blanken meent, als men niet meer vertrouwen in de menschen kan stellen, als door den heer, Van den Dool hier wordt geschilderd, er dan ln het ge heel niet aan behoeft te worden begon nen. De voorzitter is ookde meening toege daan, dat men den weg van de praktiik moet volgen Dit behoeft geen wantrouwen in to houden, doch men moet zekerheid hebben. De heer A. Oskam wenscht dit adres nogmaals naar B. en W en de Licht- commissie terug te zenden in verband met de nieuwe gezichtspunten, die men heeft verkregen naar aanleiding van wat door den heer Van den Dool naar voren is gebracht. Als men weet hoeveel aan sluitingen er beslist moeten zijn, voordat men tot uitbreiding van het net kan over gaan. dan kan inen dat aan adressanten mededeelen. Na nog eenige onderlinge discussie be sluit de raad het adres nogmaals ln han den van het dagelijksch bestuur te stellen voor advies. (Wordt vervolgd NED. HERV. KEBK. Beroepen te Gulemborg (toez.): Ds. Klein Wassink, te Röttevalle. Beroepen te Nieuwerkerk a.d. IJasel: ds. W. C. Keur, te Heinkenszand. Bergambacht, 29 Deo. De heeren G. ,den Hoed en Joh. Boer zijn herkozen als kerkvoogden van de Ned. Herv. Kerk alhier. Krimpen a.d. Lek, 29 eDc. -ot ouderling en diaken der Geref Kerk zijn benoemd de heeren H. van der Graaf en B. G. Kooyman. Lexmond, 29 Dec. Tot notabelen in de Ned. Herv. Kerk zijn herkozen de heeien P, A. van der Heiden en T. Bikker. In de vacature, wegens overladen vzn den heer Joh. 'tl.a na is gekozen de heer Joh. 't Lam, die echter voor deze benoeming niet in aanmeiking wenscht te komen. Bij de stemming gehouden Do ïderdag 1.1. is ge kozen de heer Joh. van Ek. Schoonhoven 29 Deeember 1926 Benoemd. Tot assistente aan de openbare lagere sohool te Vreeswijk is benoemd mej. A. Stalenburg alhier. Benoenfd. - Tot plaats werker aan de Gasfabriek is benoemd de heer M. P. Murck alhier. Aansluitlngskosten gas en eledrlciteit. Op advies van de commissie voor de be drijven stellen B. en W. den Raad vooi de aansluitingskosten als volgt te be palen. lo. voor gas- en wateraansluitingen de helft van den kostenden prijs. 2o. voor een electriciteitsaansluiting f 35 per aansluiting en indien het een kabelaansluiting betreft tot een lengte van 8 M. kabel; meerdere lengte a f 2 per M. Evenwel met dien verstande, dat indien gelijktijdige aansluiting van meer dere aangebouwde perceelen op één ka belaansluiting kan worden gemaakt, niet meer dan de totale kostprijs van de ge zamenlijke kabel- en nevonpaudaanslul- tingen zal worden betaald. Bijdrage Keuringsdienst van Waren. De bijdrage voor deze gemeente is over 1926 bepaald op f 469,05. Regenten Gereformeerd Weeshuis. B. en W. bevelen den Raad ter benoe ming aan als regent en regentes van het Gereformeerd Weeshuis alhier; Ter voorziening in de vacature we gens periodieke aftreding van den heer A. Sytzema en Echtgenoote: le. A. Syt- zema en Echtgenoote en 2e. Hugo Scheer en Echtgenoote; ter voorziening in de vacature, ontstaan door het vertrek van den heer en mevr. Van der SpekJanzen. 1. de heer en mevr. F. L. J. E. Rom- bonnetSpeet en 2e. de heer en mevr. J. van der Pauw—Den DijL Benoeming leden Burgerlijk Armbe stuur. 1 Januari 1927 zullen periodiek als ledèn van het Burgerlijk Armbestuur alhier aftreden de heeren J. F. van Sie- renberg de Boer én L. D. Ponsioen. Ter voorziening in de vacaturen bevelen B en W. den Raad ter benoeming aan; 1 J. F. van Sierenberg de Boer, la. G. Hoogenboezem; 2. L. D. Ponsioen en 2a. A Driesen. Tstrleven Gas en Water buiten de ge-, meente. Bij de verordening op de le vering van gas en de levering vaii water is bepaald, dat buiten de gemeente gas en water kan worden geleverd met 40 pet. verhooging der tarieven. Deze bepa ling is indertijd in het leven geroepen om te voorkomen, dat personen, buiten Schoonhoven wonende, die hier geen cent belasting betalen, profiteeren van deze gemeente. Voor de personen, die hier thans forensén-belasting betalen is deze bepaling echter niet meer juist, waarom B en W. den Raad voorstellen te be sluiten, dat genoemde bepaling niet van toepassing is voor de personen, buiten deze gemeente wonende, maar die hier forensenbelastin/j betalen. Radio-avond In '1 NutTer afwis seling in de voordracht-avonden wak er de vorige week in 't Nut een radio-avond. Radiomuziek en -voordracht ia op zich- zoif niet iets van zoo bijzonderen aard dat daaraan een speciale avond gewijd behoeft te worden. Hier, op dezen avond, was er echter wel iets bijzonders en dat was de weergave van muziek en voor- diacht met een nieuw toestel, het T.H.T. Sonora- toestel van den heer Tukker te Gouda. In zijn inleiding schetste de heer Tukker in 't kort de samenstelling van dit toestel en de uitvinding door hem gedaan om de geluidsopvanging en weer gave te verbeteren. Het zou ons te ver voeren om de verschillende techniscüe details hier weer te geven. Dat er een zeer belangrijke verbetering in de geluida- voortbrenging was, dat bleek ten dui delijkste, want de heer Tukker had niet alleen het Sonora-toeatel op de antenne van het Nut ingeschakeld, hij had er ook een „gewoon" toestel, een Tehatee zon der de bedoelde uitvinding. Dit was ver bonden me» een luidspreker in den be kenden hoornvorm, de Ethovox, een zeer goed bekend staand type. Het andere toestel, de Sonora, gaf het geluid weer door een aantal conische luidsprekers, de Western Bicone Het verschil in toon was inderdaad treffend Bij het eene de bekende reso- neerende klank, des te sterker en we zouden zeggen holler en boller, wegens de versterking terwille van de groote zaal ,bij het andere een zacht, zuiver geluid, met prachtige warmte en diepte in alle tonen. Het eenige was, dat de toon wat te zacht was, iets, wat ook volgens technici van het publiek, die zelf wel eens in de Nutzaal radio-muziek hebben weergegeven, te danken was aan de hoogte van de groote zaal, welke voor radio een enorme versterking vereischt. De bedoeling van deze demonstratie, n.l. om den vooruitgang in klankweergave te doen hooren, is echter stellig geslaagd. De zuiverheid, soepelheid en warmte van toon, viel ieder op. De belangstelling leek matig. Doch wanneer in oen stadje als Schoonhoven voor een zoo speciale voordracht zich een veertigtal- luisteraars interesseeren, dan maakt dit zeker geen slecht figuur tegenover het zooveel grootere Gouda, Gorinchem e,a., waar een honderdtal be langstellenden waren. Alleen ware een en ander beter in d© koffiekamer, dan in de groote zaal gedemonstreerd ge worden. Voor bijzondere avonden loopt de toeloop In Schoonhoven nu eenmaal niet in de honderdenl De heer Tukker heeft zijn toestel met succes gedemonstreerd voor de Philips- fabrieken, de H.D.O. enz. Dezer dagen zal hij in Rotterdam een demonstratie geven voor de technlsohe redacteuren Van de groote pers. De Sehoonhovensehe politie Antwoord van dsn Burgemeestsr aan den heer Bouwmeester. Door den Burgemeester is aan den heer het navolgende schrijven Schoonhoven, 28 Dec. 1926 Hooggeachte Heer Bouwmeester I Ter beantwoording van Uw schrijven van 24 Dec. j.l. betreffende de kwestie gemeen.ebodebenoeming - politieorganisa tie meen ik het volgende onder Uw aan dacht te moeten brengen. Wilt U er daarbij overtuigd houden, dat ik. hoe wel in meening van U verschillende, l we goede bedoelingen, die slechts het werkelijk belang der gemeente beoogen op hoogen prijs stel en dat ook dé1 alge- meene bezuiniging mij, indien mogelijk, zeer ter harte gaat. De kwestie dan, welke aanleiding was tot Uw schrijven is niet geheel nieuw, reeds van den aanvang der bode-vaca ture, ja reeds daarvóór is mij van ver schillende zijden ter oore gekomen, dat pogingen zouden worden gedaan op verschillende wijzen om door benoe ming van den agent Veldhuis tot ge meentebode te geraken tot een inkrim ping van het polltieoorps. Reeds dade lijk heb ik mij toen op het standpunt geplaatst, dal van verdere inkrimping van het politiecorps geen sprake kan zijn. Mijn ambtsvoorganger, de hefer Van Kempen, bezuinigde rëeds in deze richting door niet-vervul- ling der vacature Tilstra, mijn andere voorganger de heer De Smeth volgde den zelfden lijn door in de gedurende zijn ambtsperiode ontstane nachtwakers vacature een niet volledige kracht aan te stellen. Zelf heb Ik getracht door op andere" uitgaven voor de politie te be zuinigen (men zie de achtereenvolgende begrootingcijfers) geleidelijk tot verdere bezuiniging te komen. Het is echter mijn vaste .overtuiging, dat op 't personeel niet bezuinigd kan en mag worden. En wel om de volgende redenen de mini mum eisch voor Schoonhoven is: lo dat «feËBIh man voor straattoezicht noodig is (Wen gemeente van plm. 4500 inwoners met stedelijk karakter toch geen luxe) welke man door gebruik van een rijwiel zoo prdouctief mogelijk wordt gemaakt, anders zouden er zeker twee noodig zijn en 2e dat er één persoon aan de wacht aanwezig is voor t in ontvangst nemen van klachten, aanvragen en verzoeken om assistentie."Toch zijn met alle goede ,wil deze onder lo en 2o genoemde eischen met 't thans aanwezige perso neel niet volledig te vervullen. Niettegen staande zeer lange dagdiensten zijn er steeds tijden dat de wacht onbezet is of de straat zonder toezicht. Gedurende de nacht is steeds slechts één man be schikbaar. Reeds daar doet zich de vraag voor hoe (en dat komt juist in de nacht 't meest voor) iemand die politiehulp wenscht den op surveillance zijnden nachtwaker moet bereiken Resumeerende zou 't dus voor ondergeteekende met als, argumenten lo zwak of te weinig of ge heel geen straattoezicht, 2o onbezette wacht gedurende enkele uren, 3o onvol-, doende naehtbewnking een geringe moei te zijn om 't College van Gedeputeerde Staten tot de overtuiging te brengen, dat aanvulling derA>egrooting met 't salaris van nog één politieagent c.q. vervulling der vacature Tilstra noodig zou zijn. Hier ga ik echter met U, mijnheer Bouw meester, accoord, waar ik erken, dat de zeer rustige bevolking en dc alsnog niet voorgekomen klachten deze zaak met ur gent makeii, waarmede tevens de ge- meentefinancièn zeer gebaat zijn. Moch ten «Je toestanden evenwel verauderen dan bêhoud ik my in deze alle rechten voor. Krachtens uw verder betoog zult u mij in deze tegenwerpen, dat door mij geen rekening is gehouden met de dien sten van den hoofdagent, maar dit zou dan in u w systeem, daar u dezen wat straatdienst betreft, wilt laten mee- rouleeren, maar de eventueele vacature Veldhuis onvervuld laten, hetzelfde blij ven. Blijft dus de kwestie of in de tegen woordige gestalsterkte een hoofdagent noodig blijft. Volgens mij beslist ja. Daargelaten of de door u genoemde ge meenten werkelijk overeenkomstige ge meenten zijn elke gemeente heeft haar eigenaardigheden of stelt bijzondere eischen zou ik zonder een enquête te hebben gehouden als u, er wel kunnen noemen die kleiner zijn dan Schoon hoven en een even talrijk politiecorps be zitten; b.v. ('t valt mij toevallig ln) Den Bnel heeft (na 't vertrek van den in specteur baron v.d. Borch van Ver- wolde(l) een hoofdagent, 3 agenten nachtbewaking. Aantal inwoners pl.m. 3800. Vóór dien had deze gemeente een inspecteur èn een hoofdagent. Het reken sommetje verder als zouden de ongeveer 5 ziektemaanden van den hoofdagent diens overbodigheid hebben bewezen gaat niet op, om de navolgende redenen: lo. Zijn deze maanden er toevallig eenige geweest van buitengewone slap te op politioneel en justitioneel gebied; belangrijke zaken of ander werk kwa men niet voor; 2o. heb ik zelf gedurende dien tijd vctir een deel de functie van den hoofd agent vervuld, iets dat ik in deze bui tengewone omstandigheden gaarne deed, maar waartoe ik verder niet be reid ben, omdat mijn andere bezig heden dit niet toelaten; 3o. i3 er gedurende die periode abnor maal veel, veel te veel, van de andere 4o. is met alle inspanning waarvoor nogmaals een woord van lof aan alle agenten de dienst toch niet zoo tot zijn recht gekomen als dat in normale omstandigheden behoort, öo. is 't overal en in elk dienstvak, voor al waar een geregeld rouleerende denst plaats heeft, noodig, dat deze éénhoofdig wordt geregeld en ook wordt g e o o n t r o 1 e e r d; bij een goede geest als in ons politiecorps bestaat kan dit eens een tijdlang zonder directe leiding met eenig on derling overleg en inschikkelijkheid plaats vinden; het minste conflict of verschil van meening doet echter in dat geval orde en discipline als een kaartenhuis ineenstorten en een toe stand van anarchie en onverantwoor delijkheid ontstaan, die moordend is voor alle behoorlijke dienstvervulling. Sohakelt mon dus 't door u bedoelde „kader" uit, dan volgt daaruit dat automatisch de regeling met de con trole daarvan wordt verschoven naar den burgemeester en dat daarvan in den regel niets terecht komt weet ik bij ondervinding reeds uit mijn vorige veel kleinere gemeentf; 6o werd de eenige maal dat zich in deze gemeente gedurende de ziekte van den hoofdagent iets belangrijks voordeed, n.l. de Landdag van den Vrijw. Land storm, het gemis van een chef der ge meentepolitie zeer gevoeld. Het doet mij leed dat door U in dit verband en nog wel in 't openbaar, door plaatsing van Uw schrijven in de cou rant, eenige beschuldigingèn over de. dienstvervulling en den takt van den tfr- genwoordigen chef van politie werden geuit. Ik stel daartegenover er prijs op U te Verklaren dat volgens mijne mee ning Schoonhoven in den tegenwoordi- gen politiechef eon ambtenaar bezit, wiens onkreukbaarheid, pl chtsgetrouw- heid en dienstijver, hem tot d« zeldxamen in den lande doen behooren. Nu ligt het in den aard van het politievak, dat dik wijls zijn dienaren in minder aangename aanraking komen met andere elementen der burgerij en deze laatste niet altijd de boste. Elkeopenbare critiek, juist 'of onjuist, zal van deze laatste zijde worden toegejuicht Of hiermede aan het gezag van de politie vooral wanneer 't als in dit geval van de zijde van een bestuurs- functionaris komt ja aan 't gezag in 't algemeen geen afbreuk wordt gedaan, meen ik hier wel als een vraag te mogen stellen. Ik zal de laatste zijn om te be weren dat de politio onfeilbaar is en nooit in 't openbaar gecritiseerd mag worden. Dit laatste kan zelfs nuttig en noodig zijn. Maar dan mag dit eerst ge schieden wanneer allp andere weget zijn afgesloten en atie middelen uitgeput en dit is in 't onderhavige geval niet ge schied. Door de door geuite kritiek geloof ik, dat U slechts bijval zult heb ben gevonden van een zijde, die U zelf niet zult wenscjien. Bij ondervinding weet ik maar al te goed, welk een gemakkelijk en dankbaar werk het is de politie te critiseeren en haar werk te kleineeren en af te breken; de eigenaardige menta liteit van ons Nederlandsche volk, die steeds tot tuchteloosheid geneigd is, doet hot steeds in de politie een vijand zien, waar ze een vriend behoorde te zien. Des te méér respect en sympath e voel ik voor die personen der politiedienaren, die des al niettemin zonder naar bijval of populariteit te streven eerlijk en on partijdig hum plicht boven alles stellen. De door U genoemde paar feiten zijn van weinig beteekenis. Ik kan mij zeer goeif voorstellen, dat er verschil van meening kan bestaan over de vraag of het gewenscht is', dat eene niet geheel door de bepalingen der Loterijwet ge dekte ..verloting" politietoezicht «behoeft als waarborg tegenover 't^ publiek voor een eerlijken gang van zaken. Ik voor mij acht zulks wel geWenscht, maar in elk geval Avas hier door den waarnemend burgemeester geen directe opdracht daar toe aan den chef van politie verstrekt. Het andere geval n.l, het direct verbali seeren by overtredingen zonder vooraf gaande waarschuwing kan als van meer algemeenen aard worden beschouwd. Mijn indruk van deze zaak is, dat vroe ger direct na de invoering der nieuwe politieverordening misschien in te groot enthousiasme over het slagen van dit overigens knappe munitieuze en uit gebreide stuk werk de volledige toepas sing daarvan wat te plotseling en te dra conisch hééft plaats gehad.» Dit heeft na- tuurlijkerwijs Wrevel gewekt tegen de verordening met haar overigens groote schat van nuttige bepalingen alsook tegen de met hare uitvoering belaste ambte naren. Dit is een fout, hoewel een zeer begrijpelyke en veel woorkpinende fout geweest. Daarby moet niet uit 't oog worden verloren, dat strafbepalingen bij - overtredingen zuiver en alle,en dienen ter voorkoming dier overtredingen. Dient bij misdrijven in tegenstelling daarvan de strafbepaling ook tot verbetering van den misdadiger en bescherming der maat schappelijke orde tegen diens misdadige neigingen zoo kan bij overtredingen vol staan worden niet aanwending van elk nflddel (b.v waarschuwing, berisping, enz.) dat voldoende kan worden geaéht om het verboden feit of de herhaling daarvan te voorkomen. Eerst bij opzet, merkbare achteloosheid en onverschillig heid dient de strafbepaling met alle kracht tegen den overtreder in werking- te worden gebracht. Dit laatste kan pok noodig zijn bij doorgevoerde actie of mas saal verzet legen bepaalde yvettelyke of verordeningsbepalingen of tegen de met de handhaving daarvan belaste autori teiten omdat t dan alleen om de hand having van 't gezag gaat. Ik heb gemeend "U eenigszins uitvoerig in deze mijn op vatting te moeien uiteenzetten met de bedoeling daarmede ook veel ongerust heid ook Uwerzijds weg te nemen. Zoo lang ik hier ben heb ik reeds in deze richting gewerkt, de misschien zeer ver schillende opvaltingen der elkaar in een korte periode opvolgende dragers van het burgemeestersambt in deze gemeente hebben misschien bij de personen der politiemannen wel eens wat twijlel doen ontstaan die naar ik hoop en verwacht echter meltertyd geheel zal verdwijnen. Uit 't bovenstaande zal U wel duidelijk zijn geworden, waarom de hoofdagent bij ziekte niet en de nachtwaker wel werd vervangen. Trouwens voor den eerste was geen vervanger beschikbaar (dus moest de vervanging wel door mij zelf met hulp van den oudsten politieagent plaats vin-- den), terwijl voor den tweeden toevallig een eerste-rangskracht in de gemeente aanwezig was. Ik protesteer trouwens ten sterkste tegen de meening als zou de hoofdagent ziju tijd4 met nietigheden vul len. Wie hel burgemeestersambt waar neemt in de gemeente weet wel betcrjfll slechts buitenstaanders kunnen over zijn dienstvervulling zoo'n absoluut verkeerd oordeel vellen. Wel is waar, dat de hoofdagent zijn taak haast bovenmatig accuraat opvat en vele dingen doet die niet direct op den weg van zijn dienst liggen (alles echter tot direct belang van het publiek) maar daarvoor dan ook bijna zyn geheelen vrijen tij,d en vacam- tie opoffert. Juist deze zaken hebben ge durende zijn afwezigheid veel geleden en is er verder nu nog veel achterstal lig werk. Wat betreft de kwestie tusschen Rijks- en Gemeentepolitie, waarover zooals *u schrijft, den laatsten tijd zooveel stof is opgejaagd, hoop ik"daarover in mijq ant woord aan de heeren Van Harmeien en Peerbolte ook u voldoende in te lich ten. Ik heb goede hoop en verwach ting, dat die zaak tot een be vredigend einde is te brengen. Deze zaak zal echter geregeld worden door m ij alleen (zoo noodig in overleg mot den heer Districtscommandant van de. Rijksveldwacht) krachtens de mij door de Gemeentewet verleende bevoegdheid. In dit verband moet ik u dan ook mede deelen, dat ik niets gevoel voor uw voorstel tot instelling van een onderzoeks commissie naar z.g. politietoestanden, waarin ook raadsleden zoudeh zitting hebben. Krachtens de artikelen 190 en 191 der Gemeentewet behoort de be voegdheid tot regeling en bestuur der in terne politie uitsluitend aan den Burge meester. Zeer terecht zou de Raad mij euvel duiden, wanneer ik mij bevoegd heden aanmatigde, die door de wet aan den Raad zijn voorbehouden, evenmin sta ik den Raad toe het terrein mijner be voegdheid te betreden. Op een raads besluit tot instelling dier commissie zou door mij onherroepelijk een vernietigings- voorstel volgens art. 70 der Gemeente wet aan de Kroon worden gedaan. Ik roep u daartoe m herinnering, het ge beurde te Delft in 1918 in eenzelfde ge val. Zie Weekblad Burgerlijke Admini stratie no. 3609 en besluit van den Minis ter van Binnenlandsche Zaken van 1 Juni 1918. Zie verder in dit verband Gemeentestem no. 2088 en 2869-20, be nevens het Koninklijk Besluit van 25 Nov. 1855 S. 135, en het Proefschrift van Mr. C. Beelarts van Blokland: Op merkingen over het begrootingsrecht van den Gemeenteraad in verband met de ba- paling van het aantal dienaren van po litie. Ik meen niet te mogen eindigen zonder u mijn dank te hebben betuigd voor de welwillende toon, waarin uw schrijven was gesteld, als voor de gelegenheid, die u mij daardoor hebt geboden mijn ziens wijze tn deze eens en vooral eens nauw keurig uiteen te zetten. Ik teeken mit met de meeste hoogachting, UEd. Dw. Dr., .Mr. F. L. J. E. RAMBONNET, Burgemeester van Schoonhoven. Eiervelllng. Op de heden alhier ge houden eierve ling was de aanvoer 3042. Prijs- witte eieren f 8—8,50, bruine f 8,50-9,50, diverse f 8,40—8,95, e'eren van jonge- bennen f 67,45, eendeieren f 7, alles per 100 Waterstand: Keulen, v.m. 1.57 m. - 0.09 m. Telegrafisch Weerbericht. Naar waarneming in den morgen van 29 December. Verwachting tot Donderdagavond: Krachtige, later tijdelijke afnemende N.W. lot W. wind, zwaar bewolkt met tijdelijke opklaringen, aaflvankelijk nog kans op regen- of hagelbuien, iets kou- der. (Eigen Radio dienst.) De doodende draad. DORDRECHT, 2J Dec. In de Jurgens Oliefabrieken te Zwijndrecht is gister avond de arbeider H. uit Hendrik ido Ambacht aan een pijpleiding blijven han gen, welke op onverklaarbare wijze on- 'der electrische stroom stond. Bewusteloos werd hij hier van ver wijderd. De levensgeesten konden niet meer opgewekt worden. Do man Iaat een vrouw en een kind achter. school aan den Kleinen Houtweg. Uit het kantoor van de directrice werd f 300 gestolen. De dief heeft zich vermoedelijk toegang verschaft door het opschuiven van een raam aan de achterzijde van het gebouw. Te Vlijmen ig ingebroken bij den ge meente-ontvanger. Door forceering van een W. C.-raampje is de dief in de slaap kamer gekomen. Uit een brandkast is on geveer f 3400 gestolen. Drie menschen aangereden. - Tus schen Enschede en Hengelo heeft de heer Gerritsen uit Hengelo met zijn motor rijwiel drie voetgangers aangereden. Hij kreeg een ernstige schedelfractuur en een der voetgangers brak een been. Bei den zijn in het ziekenhuis te Hengelo op- ■Door een vallenden boom gedood. De arbeider Huisjes te Den,Velde (gem. Hardenberg) werd door een vallenden boom getroffen. Hij 'was onmiddellijk Ontploffing. Te Antwerpen is aan boord van het Rijnschip Mannheim, een door een schipper van den lichter Saba in het Scheldoslijk gevonden schietgra- naat, bij een poging tot toeschroeving van den koperen kop, met vreeselijk ge- Weid ontploft. Het lJ-jarig zoontje van den schigper van de Mannheim. De Block bleef op slag dood, De Block diens vrouw en 'n oudere zoon liepen zwa re verwondingen op. Deu schuldige van het ongeluk, Pieter Alleman, werd de rechterhand letterlijk afgerukt. Diefstal. Twee rechercheurs van politie hebben op de Bloemgracht te Am- ssterdam een timmerman aangehouden, die per handkar een party' gebloemd damast vervoerde. Deze goederen waren door een zeeman uit een kelder in de Rozenstraat, de oplagplaats van -zn bed denmagazijn gehaald. Ook deze zeemui U aangehouden. Beiden zouden ter be schikking van de justitie worden gesteld. Drie kinderen gestikt. In het dorpje Bogen bij Koningsbergen zijn drie kin deren van vijf tot twee jaar gestikt, door dat een partij hooi, die achter den kachel lag om te drogen, hegon te smeulen en lo rookeu. De ouders waren bij huren op bezoek. Dolle koe. Te Sofia is een koe, die naar liet slachthuis gebracht werd, op straat plotseling dol geworden. Het beest rukte zich los en rende verschillende hoofdstraten door. Een voorbijganger werd door het dier op de horens geno men ou in een groentenwinkel gesmeten, waar hij dood neerkwam. Vervolgens verwondde het woeste dier verschillende menschen. Bereden politie werd ontboden om het dier af te maken. Het paard van den eersten agent, die het dier naderde, werd gedood. De agent trok zijn sabel en wondde de koe zwaar. Het dier eerst echter nog verschillende offers, voor het door de agenten werd neergeschoten. In totaal ziin 30 personen gewond, van wie 16 levensgevaarlijk. Een dezer is j-eeds in het ziekenhuis over- Slachtoffers van hei Ijs, De 10-jari- ge G. Klootwijk uit H.-I. Ambacht is dp de Waal door het ijs gezakt en ver dronken. Vier personen zakten door het ijs van de Brouwerskolk te Overveen, bij Haarlem, waar, hoewel het ijs onbe trouwbaar was, druk gereden werd. Ve len verdrongen zich om het gat, en als eenige personen niet kordaat opgetreden waren, zouden er nog meer door het ijs gezakt zijn. Een moment was er een heele opschudding, maar gelukkig konden alle drenkolingen gered worden. Een meisje had 7 minuten in het water gelegen. De politie van Bloemendaal heeft ten slotte de Brouwerskolk ontruimd en het schaatsenrijden daar voorloopig ver boden. Te Koggel (Limburg) is de 26-ja- rige P. Bergs door het ijs gezakt en ver dronken. Hot 10-jarige zoontje van den heer B. te Krommenie is bij het schootsen- rydeü door het ijs gezakt en verdronken Te Tynje (Friesl.) is een 10-jarige jongen bij het schaatsenrijden verdron ken. Te Deurne is het 15-jarige doch tertje van den heer A. Beyers door het ijs gezakt en verdronken. De 20-jarige K. uit de Kruisstraat te Tilburg is bij het schaatsenrijden op een der Oisterwijksche vennen verdron ken. Mishandelingen. In den nacht heeft de politie op den Sehiedamschen Dijk te Rotterdam aangehouden, wegens het be gaan van een overtreding, den kermis reiziger A. H. Toen deze man in de agentenwaoht zat te wachten, greep hu plotseling een keteltje, mot thee, dat op den kachel stond te trekken, en wierp het een van de agenten naar het hoofd. De agent reeg enkele onbeduidende wond jes Tegen M. is procesverbaal wegens mishandeling opgemaakt. Hij is opgeslo ten. -i. Tomi de Sfl-jariae Ch. A. J., thuis kwam in zijn kosthuis, aan de Linker Rottekade te Rotterdam, maakte hij nog al lawaai, Zijn hospita, die al in bed lag, stond OP, om hem tot stilte te ma nen Be man gaf haar een stomp tegen den neus. De hospita gaf hem daarop een klpip, waardoor hij achterover is het bed rolde, J sprong weer overeind, greep een bijl, welke onder zijn bed lag, en liep daarmee op de juffrouw toe De man van de hos pita, die inmiddels ook nit bed was ge kt men en naar het lawaai kwam kijken kreeg met den bijl een tik op het hoofd, waardoor een onbeduidend wondje ont stond. ,T. is aangehouden Inbraken,. In den nacht Is te Haar lem ingebroken in de R.-K. Huishoud- Gids voor Schoonhoven. Bij de N.V. Alta's Uitgevers- en Cou- rantenhedrijl is verschenen: „Gids voor Schoonhoven" (samengesteld door Jan van Oostende), uitgegeven met medewer king van het Gemeentebestuur en van de Vereeniging tot Bevordering van het V reemdelmgen verkeer. Een pakkende omslag met den mooien toren van de Groote Kerk in halfsilhouet tegen een gelen achtergrond, waarin mo tieven van levendigheid en bewegelijkheid verwerkt zijn (een decoratieve, (pikante teekening van H. E., H, Ellens), omsluit een werkje van een veertigtal bladzijden beschrijving en illustraties, benevens ette lijke bladzijden advertenties. Het is niet de eerste maal, dat er van Schoonhoven een gids wordt uitgegeven. Toch is deze verschijning teekenend En wel om 't versohit in opzet met den vroege, ren, bchrijver dezes herinnert zich goed, boe destijds de uitgave van den gids, voornamelijk, ja uitsluitend gegrond was op de belangstelling van de inwoners van ons stadje dit boekje bedoelt vooral een gids te zijn voor anderen, voor hen, die ons stadje niet kennen. Het wil toe risten trekken tot een bezoek, het wil ook de aandacht vestigen op de geschikte mo gelijkheden, die Schoonhoven voor vesti ging van handel en industrieën biedt. Dit verschil in' opzet mogen we aan- teekenen als een verschijnsel, dat op zich zelf aandacht verdient en kenmerkend is. Het bewijst, dat, in Schoonhoven het be sef levendig geworden is, èn bij het Ge meentebestuur, èn bij V.V.V., èn bij ad verteerders, dat onze stad bekendheid naar, belangstelling van en contact met buiten b e b o e f t Een gids, die zoodanige belangstelling wjl trekken, heeft ten eenenmale de onontkoombare, inhaerente noodzakelijk heid, dat hij moet aanprijzen. Dat kan niet anders, die noodzakelijkheid erken nend, aanvaarden we maar dat de belas ting hier als matig aangeprezen wordt en dat kleine renteniers hier moeten bou- j wen al zijn er 100 opcenten op de vermogensbelasting en al .zijn er de ge schikte huizen nog een illusie. We glim lachen een tikje ironisch, wanneer Schoonhoven vergeleken wordt met een kleine freule, die zich zelf en haar stand respecteert en die fijn, op het preutsche af gedistingueerd en kam ligt te midden 1 van een vruchtbare omgeving we den ken dan bij het fijne even aan de Zeven- i der en we zouden wenschen, dat de freu- j le niet zoolang was blijven liggen, doch opgestaan en tot een flinke moderne vrouw geworden was. die de handen uit de mouwen steekt en zichzelf door het le- ven slaat Maar dit zijn dingen, die men in een gids gaarne vergeeft, zoolang zij niet tot overdrijving vervallen, die belachelijk wordt. En het blijkt uit het boekje, dat dit geenszins de bedoeling van den schrij ver isl Integendeel 1 Hij geeft in kort be- stek een geschiedkundig overzicht, dat, zonder te veel in bijzonderheden te ver vallen, zooveel aardige wetenswaardighe den bevat, dat het den toerist tot een be zoek aan Schoonhoven stellig opwekken zal. Aantrekkelijk en nuttig voor hem is ook het kaartje met de beschrijving van een vijftal tochtjes vanuit Schoonhoven te maken, samengesteld door den heer Ellens, secretaris 'der V.V.V. Deze gids is echter niet alleen bestemd ▼oor den toerist. Men vindt ter ook een opsomming in van hetgeen er in het Sehoonhovensehe leven omgaat: handel, industrie, onderwijs, vereenigingsleven, kerkgenootschappen, gemeentelijke be drijven enz. In de beschrijving hiervan (voor bijzonderheden verwijzen we naar het boekje) is de soberheid en de neutra liteit te waardeeren. Wat het Vereenigin 'S- leven betreft zelfs te sober, want we missen enkele groote organisaties. Naast een „Knapenvereeniging" had „St. Ludwi- naM, had „Nosokomos" wel genoemd mogen wordenDe beschrijving zal echter ongetwijfeld bij hen, voor wie Schoonhoven onbekend is, belangstelling wekken voor ons stadje en dat is het hoofddoel. Daarin, als gids, als inleidster, is het stellig geslaagd. Een combinatie van opsomming en aanprijzing in aangenamen vorm en vlot geschreven. Bóven dien ;s bet uiterlijk van dit boek je goed verzorgd door de Firma S. W. N van Nooten te Schoonhoven met fraaijen druk en aardige illustraties. Aan het verzoek der redactie van dit blad om als schrijver van een vroegeren gids het boekje met enkele woorden to willen inleiden, heb ik dan ook gaarne voldaan. Gemeentebestuur, Y.V.V., de schrijver en de uitgever doen een goed werk dat op resultaten doet hopen. Wanneer nu slechts bereikt kon worden, dat de toe risten, die hier Zondags komen, nok een tweeden keer terugkwamen. Want ontkend mag niet worden, dat de animo daartoe gering is, omdat al te weinig hun R. van Zwientn. Grietje, 4 van A. Graafland en A van Buien Margo- retha Klaaina, d. tan P. Neef en A. de Gruijter. Bastiaan, van ,M. K. Mudde en N. A. Berger. Getrouwd: K. de Bruin en M. A. Broere. C. van der Graaf en G. Stont Overleden: A. Kalkman, oud 67 j., weduwnaar van A. den Ouden. G Graafland, oud 3 4 A. Kaptein, oud 71 j., weduwe van G. Deelen. SQHOONHOVEN. December. Geboren: Roely Tilly Willy, 4 van A H. Vermeulen en R. Wijkstra. GOUDA. Dec. Geboren: Arie, z. van S. G. Schoon- derwoerd en E. van der Draai David, z. van J. van Dam en G. de Jong Adriana Cornelia, d. van P. M. de Groot en P. Schouten Gerardus Hermanus, z van E. A. B. Vissers en J. M. Flux Bartolomeus, z. van A. E. Dortland en G. Castelein Bernardus, z van B. van der Kaa en A. Th. G. van Reden Neeltje, d. van L. de-Graaf en N. Blonk Antonius Bartholomew Jo hannes, z. van B. B. van der Sprong en G P. Verhoef. Overleden: P. G. M. van der Enden, oud 57 j., echtgenoote van J. C. Grob- ben N. Dogterom, oud 56 j. T van der Ham, oud 48 j., echtgenoote van J van der Kleij. I-Teuikuturitn. Vrijdau 31 December 1926 (Oude jaarsdag) en Zaterdag 1 Januari 1927 (Nieuwjaarsdag). NED. HERV. KERK. ADBLAibtbizHDAM. Ouiiejaeisdag; 'a Avonds 7 uur, Us. P. van Kooten, van Rotterdam. Xueuwjaarsdag: Geen Dienst. A.iVI M l'iltibLUL. Oudejaarsdag; 's A». b^uur. Da. J. B. Xh. iiugennoitz. aAiM.i.iuSiUL." Evangensaue. Oude jaarsdag: 'g Av. 7 uur de heer J. E. oeeixerxen, van Schoonhoven. BERaENWOUDE. Oudejaarsdag Avonds ü.30 uur, Ds. L. R. van oen Broek. BlESKENSGRAAF. Oudejaarsdag: 's avonds de heer M. de Heer, üoda- diens tonder wijzer te Nieuw-Leakeriand. Nieuwjaarsdag; Geen Dienst. EiLShiüUT. Oudejaarsdag. Oeen Dienst. Nieuwjaaibdag. V.m. 9.JÜ uur, Da. G. Alers. van Nieuw-Lekkerland GJLESbrea.N-aSiJi,U WAü-Ra. Oudejaars dag; 's zivonub (j.3U uur Ds. L. Nugteren (collecte Emeritus-predikanten). iNieuwjaarsuag. V.m. uur Ds. L. N ugteren. GiEöSDxN-oLDEKERK. Oudejaars dag. s Avonus Ö.3U uur Ds. Jongens. OROUT-a M .vi KRS. Oudejaarsdag, 'a Avonds 6.3t) uur, de heer Boesherg. I Nieuwjaarsdag: 's Avonds Ö-.dO uur, De. W. Uieshaar, van Den Haag. JAARBVEED. Oudejaarsdag, 'a Av. 6.3U uur Ds. Bouthoorn, Emeritus-pre dikant te Zeist. RRIidPrjiS a.d. LEK. Oudejaarsdag: ,'a Avonds 7 uur Ds. J. V. d, i lassche. Nieuwjaarsdag; V.m. 9.30 urn Ja. J v. d. Plassche. LEKkEhJLeRK. Evangelisatie, 's Av. 7 uur de heer De Vries, van ötoiwijk. Nieuwjaarsdag: V.m. 10 uur Ds. Deen mans, van Deiit. LEKKEhKERK. Oudejaarsdag; 's Av. 6.30 uur Ds. J. N. v. d. Heijden. 1 Nieuwjaarsdag: Geen 'Dienst LEXMOND. Oudejaarsdag; 's Avonds 5.30 uur de heer Van Iporen, Godsdienst onderwijzer te Oosterwyk. MUERGAPELLE. Oudejaarsdag: 's Av. Dienst. Nieuwjaarsdag: V.m. 9.38 uur Dien3t. NIEUW-LEKKEIILAND. Oudejaars- dag; 's Avonds 7 uur, Ds. G. Alers! Extra Collecte voor de Diaconie. Nieuwjaarsdag; Geen Dienst. NIEUWFOORT. Donderdag 30 Decem ber, 's avonds 6.30 uur, Ds. W. Deur, van Schoonhoven. CHJD-AiLBLAS. Oudejaarsdag: 's Av. 7.30 uur, Ds. J. J. van der Pol. POLSBROEK en VLIST. Oudejaarsdag 's Avonds 6 uur, de beer A. H. van der Kolff, van Dubbbeldam. Nieuwjaarsdag: Geen Dienst. SCHOONHOVEN. Oudejaarsdag: 's Avonds 7 uur, Ds. W. Deur. Nieuwjaarsdag: V.m .10 uur, Ds. W. Deur. STOLWIJK. Evangelisatie. Oudejaars dag: 's Avonds 0.30 uur, de beer W. Bouwhuis, Godsdienst-Onderwijzer ie Kootwijkerbroek STREEFKERK. Oudejaarsdag: 's Av. 7 uur, Ds. H. J. L..Poort. Nieuwjaarsdag: Geen Dienst. W1LLIGE-L AN GERAKOudejaars dag: 's Avon/ia 6.30 uur Da. A. J. Hoek- Nieuwjaarsdag: V.m. 9.30-uur Da. A. J Hoekzema. ZEVENHUIZEN. Oudejaarsdag: 's Avonds 6.30 uur Ds. Tak. Nieuwjaarsdag: V.m. 9.30 uur Ds. Tak. REM. GEREF. GEM. SQHOONHOVEN. Oudejaarsdag: 's Avonds 7 uur, Ds. J. A. de Koning, van UtrechC Extra Collecte. GEREF. KERKEN. ALBLASSERDAM. Oudejaersdag: 's Avonds 7 uur, Ds. J. Joh. Wielenga. ^Nieuwjaarsdag: V.m. 1- »ur, Ds. J. Joh. Wielen^. KRIMPEN a.d. LEK. Oudejaarsdag: 's Avonds 7 uur Ds. Kalkman. Nieuwjaarsdag; V.m. 9.30 uur Ds. Av. geboden wordt. C. •VREEDENBTTROH LEKKERKERK December. Geboren; Maria, d. van H. Littel en ^L'EKKERKERK Oudejaarsdag: 6.30 uur, Ds. P. Roos. Nieuwjaarsdag: V.m. 9.30 uur, Ds. P. Roos, Bevestiging Kerkoraadsleden. NIEUW-LLKKERLAND. Oudejaars dag: 's Avonds 7.30 uur, Ds. J. P. Vis- scher. Nieuwjaarsdag: V.m. 9.30 ufir, Ds. J. P Visschei1. OUDERKERK ad. USSEL Oude jaarsdag; Avonds 7 uur, Ds. J. van der Sluis. Nieuwjaarsdag: V.m. 0.15 uur, De. J. van der Sluis. PEURSUM. Oudejaarsdag: Avonds 6.30 uur Ds. Dolleman. Nieuwjaarsdag: 'V.m. 9.30 uur Ds. Dolleman. SCHOONHOVEN en WILLIGE-LAN- GERAK. Oudejaarsdag; 's Avonds 7 uur Leesdienst. Nieuwjaarsdag: Geen Dienst. ZEVENHUIZEN. Oudejaarsdag, 's Avonds^ Leesdienst. Nieuwjaar8dag:r V.m. 9.30 uur Lees dienst. CHR. GEREF. KERK. NIEUWPOORT..Oudejaarsdag: 's Av. 6 30 uur, Ds. J. P. Mcycrlig. Nieuwjaarsdag: V.m. 9 30 uur, Ds. J. T Meijering. NOORDELOOS. Oudejaarsdag: 's Av. 6 30 uur. de heer A. Bikker, Missionair Dienaar des Woorda. MEERKERK. Donderdag 30 December 's avonds 6.30 uur Ds. Jongeleen, van Hilversum. OUD GEREF. GEM. MOEiRGAPELLE. Oudejaarsdag:.'s Av. Leesdienst. WOERDEN, 29 Dec. (Draadloos). Kaasmarkt van heden. Aangevoerd 194 kaaspartijen. Zondek rijksmerk le soort f 40—47, met rijksmerk le soort f 47— f 50, 2e soort f 4240, handel matig. Totale aanvoer in 1926 18168 kaas partijen. GORINCHEM, 127 (Dec. Aangevoerd 113 runderen, 2 nuchtere kalveren, 40 overloopers en 172 biggen. Zware kalf- koeien f 350370, melkkoeien f 250 f 300, kalfvaarzen f 200'275, guiste vaarzen f 125150, pinken f 100160. fok nuchtere kalveren f 2025, dito export f 10—15, overloopers f 3045, biggen f 1522 per stuk. GORINCHEM, 27 Dec. Eieren. Aan voer 4252 stuks. Kippeneieren f 8—0,90, eendeneieren f 7,40 per 100 stuks. ROTTERDAM, 28 Dec. Eieren Rotter- damsche Veiling Warmoezierstraat. Kip peneieren f 9,4011,50, ^idem kleine f 0,509,35, eendeieren f 89,65. Aan voer 42.000 stuks. BODEGRAVEN, 28 Dec, Kaas. Aan voer 181 wagens .waarvan 1ÖÖ rijxa- merk, totaal 7103 stuks, wegende 57.544 K.G. Eerste soort i 4953, mindere kwal. f 43—47, zonder njksmerk f 42 47 Handel flauw. ROTTERDAM, 28 Dec. Ter veemarkt waren heden aangevoerd 242 paarden, fl veulens, 881 magere runderen, 708 vette runderen, 142 vette kalveren, 574 nuch tere kalveren, 114 grasxalveren, 039 schapen of lammeren, 123 biggen, 2 bok ken of geiten, 20 overloopers. Prijzen per half KXi.: Koeien-30—32 >4 cent, 48—50 cent, ossen 35 cent, 40—42 cent, 45—47 X cent, stieren 34 cent, 37 cent, 40—42 cent, kalveren 57 K—60 cent, 77)4—80 cent.^O—92% cent. Prijzen per stuk van mager vee: melk koeien f 275—425, kalfkoeien f 280— 430, stieren f 140—<150, pinken f 100— 130, graskalveren f 45—100, vaarzan l 150—225; paarden f 200-^00; slacui- paarden f 100—180; biggen f 8—li. per week f 1,25—1,75; hitten f 100—.50- oter loopers f 2435; veulens f 60—l '.u, f k nuchtere kalveren f 15—25, slacht nuc - tere kalveren f 1217. Overzicht; Op de vette markt was de aanvoer van koeien en ossen goed. De handel was tamelijk vlug en de prijzen van gisteren konden dan ook gemakke lijk worden bedongen. Een puik best spoe ling koe ging nog tot 3)4 en een beste os tot 2)4 cent boven noteering. Stieren waren weinig ter markt met veel vraag. Dientengevolge vlugge handel en hoogere prijzen. De aanvoer van vette kalveren was kort. De handel was stil, doch de pjijzen van gisteren bleven toch gehand haafd. Een enkel puik best kalf werd nog van 57)4 cent boven noteering ver handeld. Op de magere markt was de aanvoer van melk- en kalfkoeien matig, met redelijken handel en vrijwel de oude prijzen. .Jongvee was weinig aangevoerd. Zeer stille handel en ongeveer de prijzen van de vorige week. De aanvoer van big gen was aanmerkelijk veel minder. Daar was weinig handel en lagere prijzen. Overloopers zeer beperkt aangevoerd, met kalmen handel en de oude prijzen. LEIDEN, 28 Dec. Vette varkensmarkt Aangevoerd aantal 259, alle van 100 K.G. en daarboven. Prijs per K.G. (le vend gewicht) 6870 cent. Handel vlug. Heden cmrleed, tot onze diepe droefheid, na een kort stondig lijden, ons eenigst Zoontje en Broertje in den leeftijd van 10 maanden. H W. DE KATER. A. DE KATER-Bouman en Kinderen. Groot Am mers, 28 Dec. 1926. Heden behaagde het den Heere van onze zijde weg te nemen, ons innig geliefd Zoontje en Broertje in den jeugdigen leeftijd van 2 jaar De diepbedroefde Ouders, W. VERWaAL. j. VERW VAL Vfrdoonn en Kinderen. Nieuwerkerk a/d IJssel, 27 December 1926. Voor de vele blijken van belang stelling, ondervonden tijdens de ziekte en het overlijden van onze ge liefde Echtgenoote, Moeder, Be huwd- en Grootmoeder, Mejuffrouw geb Van der Bas, bt*iuigen wij onzen oprechten dank. Uit aller naam, C. A. DE GROOT. Ouderkerk a.d IJssel, 29 Dec. 1926. Voor de vele bewijzen van belang stelling ondervonden, gedurende de ziekte en bij het overlijden van mijne geliefde Echtgenoote, Mej. betuig ik mijn oprechten dank. A. SETON. Nieuwpoort, 29 Dec. 1926. Aangezien reeds vroeger meermalen aanvragen bij het Besluur der Wijkverpleging te Gouda Inkwamen, om aan be jaarde Dames uit den gegoeden stand huisvesting en verzorging te ver- leenen, wenscht het Bestuur daartoe thans een gelegenheid te openen, indien voldoende aanvragen daar toe inkoipen. Zich schriftelijk te richten aan het Bestuur der Wijkverpleging, West haven 12, Gouda. Op Chemische Fabriek In de p#bijheid van Rotterdam zelfstandig kunnende werken en volledig bekend met draaistroom installaties Brieven onder no. 6630, bureau van dit blad. Een zegen voor de menschheid. Iederj lijder a£n verzwakte nieren, die gaarne zijn'gezondheid zou her krijgen, behoort Fosters kugpyn Nieren Pillen te gebruiken, het mid del dat nieuwe kracht i n energie aan tal van angstige niei lijders bra lit. Met 25 jarig succes stempelt dit niermiddel tot een ware zegen voor de im n»chln <d. Ook g kunt daarvan profit»eren. Begin* nog h> den nu t Het ge-oruik van F'ostei's Rugpijn Nieren Pillen. Merk op hoe uw gezond! tid er door verbeteit! Hoe de rugpijn afneemt, hoe de pijn in uw ledematen en ■spieren verminden hoe spoedig uw nier en blaas»stoormsseii verdwijnen Door het versterken van uw zwakke nieren raakt gij bevii d van urine- kwalen, lugpijn, rheumatiek, blaas ontsteking, waterzuchtige zwellin gen, ischias en spit. Stel 't niet uit. laat de trage nierwerking niet van kwaad tot rgi r worden. Begin dadelijk met Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Kom de aan getaste nieren te hulp, waardoor h t bloed weder behoorlijk gezui verd en verrijkt wordt en hit ge- hetle gestel bevrijd wordt van schadelijke onzuiverheden. Foster's Pillen worden vervaardigd ii< mo dern ihgerichte laboratoria, worden noch bij de vervaardiging, noch bij de vrpakkmg door menschetijke handen aangeraakt, tn bevatten geen schadelijke bestanddeelen. Verkrijgbaar (in glasverpakking met geel etiket, let hier vooral op) bij apotheken en drogisten k f I 75 per flacon, een aankomend Aanbieden Boekh NOTEBOOM, Waddinxveeu. Voor direct gevraagd: Een nette bij Man, Vrouw en Zoon, P.O., *te Schoonhoven Qoe^g behandeling verzekerd. Br. fr., no. 6650, Bureau van dit Blad. van middelbaren leeftijd, P. O. Adres: F. O'OUDRIAAN, Ouderkerk a/d IJssel. Voor direct gevraagd Net voor dag en nacht. Aanmelden 's avonds na 7 uur'bit Mevr. OOMPERS, Wijdstraat 17, Oouda Een v links geleewiekt met gaten in alle vliezen. legen belooning terug te be zorgen bij J. L. KOOL te Qouderak.

Schoonhovensche Courant | 1926 | | pagina 2