NIEUWSBLAD VOOR ZUID HOLLAND EN UTRECHT M :lf I" >u 59* Jaargang Vrijdag 18 Februari 1927 No. 5238. Bit EERST E BLAD. Phntrelijk Nieww» FEUILLETON. en t 53 en, ttel nummer bestaat uit DRIE BLADEN. MIJNHARDT’S wL Hoest- Jgyl; tabletten De Dochters van den Smokkelaar. Terug naar het Land SCHOONHOVEN SC HE COURANT Bij adv< Telefoon 20. INGEZONDEN MEDEDEELING. d. Wouden alhier is' herkozen nog voorzitter vuor UW beefde, hij Judith Huber zag, dat vier jaren het geklikklak van de nagels zich hooren deed. S. i. W. N. VAN NOOTEN.SCHOONHOVEN. Uitgevers. Poetch. en Girodienst 13783. et bedrijf i, daar hij zou kun- wijzend te t de raad zake be- malerij. op alle droge en kaar. de inrich- schen vol- nieuwe i wachten, rveld t van La- ngekomen, gemoetko- v gebouw- i voortzet- wordt be- i art. 134 i belasting, Staten. ID AM. letsel. an Z., 31 serk, we- in hebben laf licha- verdachte if, die be an wagen 20 boete iTS. Ihef-molenaar. zijn der schattings- nkom- daar hij ig enz. een richten, geeft, moet geen gele- met hem den put onderzoek den put al ze er een ve zal gn- de lood den pomp V 7 aan de st over- B. en W. den en weet van de zorgen, die er zijn. Dat alles tezamen houdt velen ervan terug om in de groote steden zich te véstigen.. De werkloosheid grijpt er om zich heen eischt nu reeds vele jaren aaneen slacht offers, die tevergeefs zoeken als zij al zoeken naar werk en die teren op steun van vakvereeniging en overheid. t de aan goot aan is gezakt uur. aarschijn- ivethouder om 3 uur te zijn en nffie. Bo uden voet Openbare een nieu- ling bij de het dorp, met koffie omen, tot ezigen.) ,t de op gesteld en leen. Ech- issie den ening niet n versta n- ilaan, dat in wor- it het on om al die hten. Hij van goed- 'aarschijn- met één ’t gema^ AN Doos 30ct KeelpijntableHen 30 en60ct AWOTH.KH OROOI8TKN mmm® Prye der Advertentiin: Van 1 tot 6 regels 1.80; elke regel meer 0.20 8 maal plaatuing wordt de 8e plaaUing tegen f 0.10 per regel berekend. Voo renenüën tuauchen den tekst, waarbij de kolommen breeder xyn, wordt de drie ▼oudige prijs berekend. Voor meer plaatsingen, groot aantel regels en conditie ▼rage men tarief. Is het *wonder, dat thans de roep weer klinkt: torug naar het land Zooals de Physiocraten in 1750 en volgende jaren den lof der natuur bezongen en den land bouw prezen, komt nu weer naar voren de weeide van het land, waar lokkende stilte is, en waar de suizelingen van het geboomte het kabbelen van de beken, het stroomen der rivieren, het verre gerucht van de landbouwwerkzaamheden worden gehoord. En dit laatste niet het min ste waar eerder werk gevonden wordt dan in de groote steden, welke tien duizenden werkloozen tellen. Terug naar het land, denkt de regee- ring en zij slaat het oog op Drente. Terug uaar het land, denken de ge meentebesturen en zij wenden zich naar ontginningen, waar hun werkloozen wel licht door arbeid brood zullen, kunnen erlangen Terug naar het land zoo over peinzen vele zoekenden, die in de groote stad verloren dreigen te gaan. Dit is een probleem, dat niet van vandaag of giste ren is, maar dat reeds vele jaren klemt. En de oplos^jng is nog niet te zien. Maar toch is het teekenend, dat waar vroeger de jgroote stad zoo lokte met haar schitteringen, waarvan zoo heel veel schijn was, dat thans opkomt, al sterker aanzwellend de roep: „Terug naar het land, terug naar het land*’, Nederland zal naar binnenlandsche expansie moeten zoeken om zijn steeds grooter wordende bevolking te kunnen dragen. En het is te hopen, dat het land, dat ontgonnen, moet worden en het land, dat aan het water zal worden ontwoekerd, dienstbaar zal kunnen worden gemaakt aan bestrij ding der werkloosheid in de groote steden. Deze Courant wordt des Maandags-, de» Woentdaff»- en des Vrijdagmiddag» uit gegeven. Prijs voor Schoonhoven per 8 maanden 1.25, franco per poet in Nederland 1.50. Ovet het abonnement wordt in de eerute maand beechikt Men k*n zich abonneeren by onze Agenten, Boekhandelaren en Kantoor houder». van den Ned. Bond houders. Nleuwerkerk a.d. IJssel, 18 Febr. In de vergadering van den raad zijn de ver zoeken van de bijzondere schoolbesturen om voorschotten op de gemeentelijke ver- goeding ex. art. 101 der Lager Onderwijs wet over 1927 in behandeling genomen, hetgeen tot gevolg had, dat de aanvraag van het .bestuur der R.-K. School om een voorschot ad f 402,84, niet kon worden in gewilligd, wijl het Schoolbestuur, vol gens de berekening overeenkomstig de desbetreffende bepalingen der L. O. Wet 1920. slee! ts recht heeft op ’n bebdrag ad f 348, weshalve dit laatste bedrag werd aangenomen. De aanvraag van het be stuur der bijzondere lagere school werd conform de opgaaf, ad f 1400 ingewil ligd. In verband met den particulieren wo ningbouw aan de Rijskade werd overeen komstig het voorstel van B. en W., als mede het advies der bedrijvencommissie besloten over te gaan tot .den aanleg van eloctrisch licht en waterleiding langs ge noemde kade, opd§t de nieuwe woningen kunnen worden aangesloten reep, aan de hoofdbuis der gemeentelijke drinkwater leiding, alsmede aan de lichtkabel. Een parig was men van gevoelen, dat voor alsnog de noodige buizen en kabels niet verder doorgetrokken moeten worden dan 200 Meter ,in afwachting boe de verdere bouw aldaar zich in de toekomst zal ont wikkelen. Eveneens werd op voorstel van B. en W. besloten over te gaan tot het sluiten van een overeenkomst met de N.V. Ned. Thermo Chem. Fabrieken te Amsterdam betrekking hebbende op de verwerking van afgekeurd vee m vleesch. Bij het voorstel van B. en W. tot vast stelling van de vermenigvuldigingsfactor voor den dienst 19271928, zeide de voorzitter te kunnen melden, dat de be lasting ook voor dit dienstjaar niet ver hoogd behoeft te w^rd«n en dat de fac tor evenals het vorig» j&ar kan worden bepaald op 1 Wanneer het oude spreekwoord: „de i ring i»«r de nering zetten” ook wat in deze gemeente kan worden toe gepast, dan zal, meende de voorzitter ,ook allengs kunnen worden overgegaan tot vermindering van het aantal opcenten op de rijksinkomsfenbelasting. hetgeen dan vooral voor de hoogaangeslagenen in de gemeente een welkom iets zal zijn Vonr’« zal dan de hooge belastingdruk, die op de burgerij is .gelegd, gele:delijk kunnen worden verminderd. Conform het voorstel van B. en W besloot de raad, het vermenigvuldig!ngseufer op 1 vast te stellen. Het kohier der belasting op de hon den. dienst 1927, wérd tot een bedrag van ruim f 800 vastgesteld Overeenkomstig het voorstel van B. en W. werd de huur der voormalige zieken barak, welke thans tot woonhuis woru. ngericht, vastgosteld op f 3 per week. Zij is verhuurd aan den gemeentewerk man A. van Gelderen. De b’idrage van het in de kos ten van de Intercommunale Arbeids bemiddeling is door den Minister van Arbeid. Handel en Nijverheid over 1926 bepaald op f 40. De hehren W. van Waasberven, moeder stierf, heeft zij toen niet u als de oudste opgedragen steeds op bijzon- der^ wijze te zorgen, voor uw jongste zus ter, nog zoo onervaren, nog zoo geheel een kind. En gij hebt haar dit op haar sterfbed beloofd. Welnu, thans is het oogenblik daar, om uw belofte te houden, wat gij weigert te doen om mijnentwille, gij rnoogt het niet laten om uw zuster. Denk toch eens aan,” vervolgde de schurk op overredenden toon, „Kramer bemint u, hij wil u tot vrouw. Weigert gij, dan zal hij gaan spreken. Het leven is hem zelf dan niets meer waard en hij zal ook het mijne vernietigen. Hij zal bekend maken, dat ik het ben, die jaren de sluik handel gedreven heb, waarvan de leider al die jaren vergeefs gezocht is en hij zal mij in de gevangenis werken. Dat zal ook Ida’s leven vernietigen. Zij zoo onbezorgd en vroolijk, zal alle levenslust verliezen, edere kans om met een man te leven, dien zij liefheeft, zal voor haar verkeken zijn en iedere traan, die zij vergiet, iedere klacht, die zij uit, zult gij als een beschul diging voelen. Gij zult u dan verwijten, dat gii haar hebt kunnen redden, maar dat gij het niet hebt gewild. Gij zult u verwijten, dat gij de belofte uw moeder op haar sterfbed gedaan, niet hebt gehou- Huber zweeg. In afwachting zag hij naar zijn dochter, wier gelaat van een hevigen zielestrijd getuigde. Zij beefde over haar geheele lichaam en wrong in wanhoop haar handen. „Denk daarover na,” zei haar vader nog, „en gij zult inzien, dat gij niet weige ren moogt. Laat het dan een opoffering zijn voor u, gij zult het offer brengen. Ik ben er zeker van. Denk er over na.” In ons hoofdartikel van de vorige week bespraken we de plannen der regeering om werkloozen uit de vier groote steden over te plaatsen naar werkverschaffingen in Drente. Eigenaardig doet het verschijnsel aan, dat thans door de na-oorlogsche malaise de aandrang komt en. de roep klinkt tot terügkeeren naar het land In de tweede helft der 18e eeuw was ’t de Physiocra- tische school, die leerde, dat teruggang naar de natuur hèt aangewezen middel was om te komen tot verbetering in den economischen toestand en met name in Frankrijk maakte deze leer opgang Maria Antoinette bouwde volgens de geschied schrijvers haar natuurdorp op Trianon, heeren kleedden zich in grof kostuum, wandelden met knoestige, uit boomen ge sneden takken, dames droegen op haar hoed de beeltenis van een hondje of an deren „natuurvriend”. Heel het leven was doortrokken van de gedachte, dat terugkeer tot de natuur het menschdom moest brengen op hooger plan, het zou doen voortschrijden »p den weg van eco- nomische ontwikkeling en welvaart Met de industrialiseering kwam de op komst en de bloei van de grootere en grootste steden Heele volksbuurten wer den neergesmeten, huis aan, huis gerijd, alles naar eenzelfde regelmatig vervelende type, waaruit geen geest spreekt en waar de verveling den wandelaar tegendrenst Later kwam er in de bouwplannen ver andering, gingen de kunstenaars met de vaklieden samenwerken om iets schoons tot stand te brengen op het gebied van de verzorging der woonruimte en thans staan de Nederlandsche steden, met name Amsterdam aan de spits, wat volkswo ningbouw betreft. Duizenden bij duizenden werden de vorige eeuw van het land getrokken naar de gróote steden, waarheen de zuigkracht zoo groot was, dat men meende het ge wonnen te hebben, wanneer men van een nederig dorpje aan Lek of IJssel naar een der groote industrieele centra kon verhuizen, waar altijd werk te vinden was hetzij aan de havens of in de fabrie ken, waar de stoomhamer daverde en I Wie zal kennen het levensleed, dat in die groote steden geleden werd door menschen, die pas van het land gekomen, zich zoo vaak zagen ontnuchterd. Heel (vreemd tegenover nieuwigheden, moeilijk- l heden van velerlei aard deden zich voor, omstandigheden waaraan men zich eertt moest aanpassen. Zoo hebben de verschil lende provincies van Nederland aan de groote sleden geleverd een belangrijk per centage van haar inwoners Het aantal Friezen en Groningers in de groote steden is bv enorm, maar ook uit andere pro vincies zijn er velen, die zich in de groote steden gevestigd hebben. En nu gaan we het omgekeerde zien igebeuren Thans lokken de groote steden niet meer zooals in vorige decennia Men weet wat er te koop is. Men weet, dat niet alles goud is, wat daar blinkt. Men kent de nooden, die daar gevonden wor- „Zijt gij dan onverschillig voor i goeden naam.” „Dien zal niet ik benadeeld hebben ,Zult gij dan kunnen dulden, dat ons met den vinger na wijst.” I „Mijn lijden zal er niet grooter om zijn dan thans papa, sinds ik toch alles I weet.” „Misschien kom ik in de gevangenis. Ja ik zatezeker in de gevangenis komen en in ieder geval een gebroken man zijn Gij zijt toch mijn dochter, ik ben imm»re ondank» alles uw vader. Gij kunt mij red den en gij zult het niet doen.” „Als ik u redden kan door te trouwen door mij voor het leven te verbinden met een moordenaar, met iemand, dien ik veracht en verafschuw, als ik u red den kan tot dien prijs, dan,” zei Judith diep ademhalend, neen, dan zal ik het niet doen, gij hebt niet het recht, dat of fer van mij te eischen.” Huber liep als wanhopig de kamer op en neer. „Spreek niet zoo beslist,” sprak hij op smeekenden toon, „bedenk u er eenige dagen over Judith, overweeg alles goed voor gij weigert Neen, gij kunt niet Wei geren. Gij gelooft mij misschien niet; gij meent, dat ik de gevolgen erger voorstel dan ze zullen zijn? Toch is dat niet zool Gij levert mij en u zelf aan de schande over. En ook uw zuster. Haar hebt ge toch lief. Als ge om u zelf dan niet geeft als gij meent, dat ik de straf verdiend heb. denk dan toch aan Ida.” Huber zag, dat Judith beefde, hi) meende terrein te Winnen. Daarom ging hij voort: ,7 tef.‘ „Denk om haar. Zij is uw jongste zus- Toen voor vier jaren uw» Ammerstol, 18 Febr. J..1 Woensdag avond werd in de lokalen der Openbare Lagere School alhier een filmvoorstelling gegeven. De films, die hier werden ver toond, hadden betrekking op de dieren bescherming. Van de zijde der ingezetenen werd, een groote belangstelling getoond. In de middaguren waren deze films voor de schoolkinderen afgedraaid. Groot-Ammers, 18 Febr. Voor de fa- cante betrekking van ouderwijzer aan de Openbare Lagere School alhier, hoofd de 1 heer J. van Vliet, hebben zich 38 solli citanten aangemeld. De trompvoerders bij de auto- brandspuit alhier, zijn door het gemeente bestuur van doelmatige regenkleeding voorzien. Zevenhuizen, 18 Febr. Reet ficatie. In het verslag der Eierveiling-vergadering is een zetfout geslopen, n.L, dat niet 8 leden voor het bestuur stemden, maar 98. De aandachtige lezer zal dit wel be grepen hebben. De rijwielhersteller P. J. 'reêd met zijn motor naar Zoetermeer. Onderweg slipte hij, waardoor hij kwam te vallen J. bezeerde zich aan zijn vingers, waardoor hij niet in staat is, werkzaamheden in zijn winkel te verrichten ken en haar alles mededeelen? Neen neen hij voelde zich genoeg vernederd voor zijn dochter^, hij wilde het niet. Moest zij hem nu niet reeds verachten, wat zou het dan zijn, indien zij daj. wist? Toch bad Kramer misschien gelijk en was dit de eenige manier om haar over té halen zijn zin te doen. De eenige manier^ Het mocht dan zoo zijn, nog kon Huber er niet toe besluiten, haar dat te openbaren. Neen, hij zou het niet doen, nog nietl In deze overpeinzingen werd hij ge stoord door de stem van Judith, die zeide: „Welnu vader, mag ik gaan, ik geloof, dat wij elkaar niets meer te zeggen heb ben.” „Misschien, maar ja, ga heen, gij hebt mij niet lief, anders zoudt gij aldus niet handelen.” Zijn dochter antwoordde niet on dit verwijt, doch verliet de kamer, waar Hu ber nu met zijn gedachten alleen bleef. „En toch, zij moet toegeven,” mompelde hij, „zij moet met Kramer «trouwen. Wist, ik slechts, hoe haar daartoe te dwingen? Zij schijnt evenwel vast besloten te zijn. Misschien had Kramer gelijk en ben ik onvoorzichtig geweest. Zij heeft dien Flinte wel evenzeer geweigerd, maar zij verklaarde hem toch lief te hebben. En als'-zij hem bemint, zal zij des te hals starriger een ander weigeren. Zou zij hem beminnen?” Op eens scheen Huber op een gedachte te komen. Tenminste zijn trekken ont spanden zich en hij mompelde weer:« „Ja, als dat mogelijk ware. Maar het ui is misschien te probeeren an in ieder ge- Moeet hij Judith daarvan gaan ipre- val Kramer aal mij helpen, het ia per bracht aan een winkel en 3 monsters on derzocht. Voorts bedroeg het aantal ter plaatse van verkoop gekeurde voorra den 23. De particuliere woningbouw mag .zich hier in een toenemenden bloei ver heugen. Nadat het dubbel woonhuis langs den Provincialen weg gereed is ge komen, heeft de heer Van Diest te Oude- water andermaal van den landbouwer Slingerland een strookje grond aange kocht om daarop «en blok van 3 woningen te bouwen. Loplk, 18 Febr. Donderdagavond had in het café Oosterom aan den Uitweg de algemeene vergadering plaats van de vereeniging „Het Groene Kruis” voor Lo- pik, Jaarsveld en Willige-Langerak. De vergadering werd bijgewoond door 39 leden. De voorzitter opent de vergadering en roept de aanwezigen een welkom toe. Hij wijst Vr op, dat deze vergadering hier gehouden wordt, onr de leden uit deze omgeving gelegenheid te geven ook eens ter vergadering te komen. Hij noemt het een goed teeken, dat hier min stens evenveel leden opgekomen zijn, als te Loplk in den regel het geval is. De notulen worden door den secretaris voorgelezen en ongewijzigd goedgekeurd. Vervolgens wordt het jaarverslag voor gelezen, waaruit o.a. blijkt, dat het aan tal leden gestegen is van 531 op 597 met* een contributie van respectievelijk f 870.12 en f 923,50. Betreurd wordt, dat nog 300 gezinnen geen lid der vereeni- glng zijn. De vereeniging is in het bezit .van 5 draaibare en 2 vaste llgtenten. Het voornemen van het bestuur is ,om dit jaar wederom een bezaar te organiseeren. Uit de rekening tuberculose bestrijding blijkt, dat de uitgaven f 1153.37 hebben bedragen, de inkomsten f 688, zoodat het nadeelig saldoi f 465.37 is. De rekeging, zrinder tuberculose bestrij ding. geeft voordeelig saldo aan van f 120.75^, teffwijl het bouwfond» 1» aan gegroeid is tot f 324.93 De heeren Verweij en Boon worden vervolgen? belast met het nakijken der rekeningen. Deze werden in orde be vonden. De sccrdlaris deelt verder mede, dat de tekorten zullen gedekt worden door subsidies van de gemeenten De heer-Verweij brengt hulde aan 't be stuur vpor den aan den dag gelegden ijver Was de vereeniging vroeger kwijnend, thans is zij door de volharding van het bestuur tot bloei gekomen. Hij stelt voor om voor de t.b c. bestrijding busjes te plaatsen en eens rond te gaan om de tekorten te dekken. De voorzitter brengt hem dank het gesprokene, terwijl het laatste punt van overweging bij het bestuur zal vor men. Door den secretaris wordt een lijst van goederen voorgelezen, die in de 16 Maar ik zeg u, die man move dan nog zoo onvolmaakt zijn, hij bemint u oprecht en zal u gelukkig ma ken. Als toch geen ander wilt toebe- hooreii, waarom neemt gij hem dan niet.” Judith zag haar vader aan. ,X3ij bedoelt Herbert Kramer, niet waar.” „Ja zeker, hij is. „Wat hij is, of wat hij wil vader, kun nen wij buiten bespreking laten. Ik zeg u slechts dit; nooit zal ik het jawoord geven aan dien man, ik trouw hem niet. In alles wil ik u gehoorzamen, maar daartoe brengt gij mij nooit.” ..Judith, gij weet niet wat gij zegt trek die woorden in. Gij zoudt er mijn liefsten wensch mee vervullen.” „Laten wij er niet meer over spréken, vader.” „Maar als ik u zeg dat het moet.” „Gij kunt mij tot dien stap niet dwin gen.” „Het moét Judith, om onze eer en goeden naam.'' Begrijp mij toch. Als gij hem niet neemt, zal spoedig heel de we reld weten, dat uw vader een smokkelaar is, zal ieider weten, hoe ik mijn geld ver diende.” „Welnu, dat «uilen velen toch wel vermoeden en in ieder geval zal hetveen wij daardoor lijden niet onverdiend zijn.” Lekkerkerk, 18' Febr. De heer C B F. P Kapteijn en M. Vente v. d. Wouden alhier is' herkozen als herbenoemd als leden dv. commissaris van de afd. Lek en IJssel J commissie voor de -Jaatselijke i - - van Koffiehuis- stenbelasting. Gouderak, 18 Febr. Tengevolge van ’t zeer mistige weer is Woensdagmorgen in den IJssel het motorschip „Stad Leiden” ter hoogte van de steenbakkerij Van Vliet op een rik ^varen en vast blijven zitten. Meerdere booten zijn buiten hun vaar- water geraakt en velen zagen zich ge- water geraakt en velen zagen zich noodzaakt de reis eenigen tijd te ónder- breken. Bovengenoemd schip is in den avond met hoog water weer vlot gekomen en kon dus zijn reis weder vérder voort zetten. Nleuw-Lskk»rland, 18 Febr. De com missie tot wering van schoolverzuim heeft haar jaarvergadering gehouden. Uit het iaarverslag bleek, dat de com missie 7 gewone zittingen heeft gehou den en 1 buitengewone. Er zijn 35 ge vallen van onwettig schoolverzuim be handeld. Tot voorzitter werd gekozen de heer A. D. Scholten, tot vice-voorzitter de heer W. Euser, tot seretaris de heer F. H. van Wijnen, tot vice-secre- taris de heer S. Boschma. De betonwerker J. d. 0. bad het ongeluk tijdens zijn werkzaamheden een stukje steen in het oog, te krijgen. Hij moest terstond het wek neerleggen en zich onder geneeskundige behandeling stellen. Oud-Alblas, 18 Febr. Door het be stuur van het Boudet vag Dam fonds is besloten de statuten te laten drukken en ze daarna langs de hu zen te laten ver spreiden opdat zoodoende de inwoners óp de hoogte komen wat het doel is der vereeniging. De heer C. van Rees heeft ingevolge de hinderwet vergunning gevraagd tot het uitbreiden van zijn bakkerij, door plaatsing van een electromotor. Benschop, 18 Febr. Door den Keurings dienst voor Waren voor het gebied Utrecht werden in deze gemeente geduren de het 4e kwartaal 1926 de navolgende werkzaamheden verlicht: aantal bezoe ken aan winkels en bergplaatsen 29; aan bakkerijen 7; aantal onderzochte mon sters 16; daarvan melk en melkproduc ten 6; aantal ter plaatse van verkoop gekeurde voorraden 536; aantal partijen gewogen brood 1; aantal uitgereikte waarschuwingen 2. Polsbroek, 18 Febr. Burgemeester en Wethouders dezer gemeente hebèen be kend gemaakt, dat op Vrijdag 25 Febr. as., des v.oorm. 8.30 uur, ten huize van den gemeente-geneesheer, de gelegenheid zal zijn opengesteld tot kostelooze inen ting of herinenting van kinderen. Door den Keuringsdienst voor Waren voor het gebied Utrecht, werden in deze gemeente gedurende het 4e kwartaé.1 1926 de navolgende werkzaamheden verricht: aantal bezoeken aan winkels en berg plaatsen 14, aan bakkerijen 4; aantal be zoeken aan stallen 2; aantal onderzochte monsters 10; waarvan 3 bestaande uit melk en melkproducten; aantal ter plaat se van verkoop gekeurde voorraden 198, aantal partijen gewogen brood 7; aantal afgekeurde voorraden 1; aantal uitge reikte waarschuwingen 2, terwijl 1 ^ro- ces-verbaal werd opgemaakt. Hoenkoor' 18 Febr. Door den Keurings dienst van Waren te Utrecht werd in het afgeloopen kwartaal 1 bezoek ge- „Neen vader,” zei Judith thans, „ik be hoef er niet meer over te denken. Meent gij, dat indien moeder nog leefde, dat zij ook om alles te voorkomen, wat gij daar geschielderd hebt, zou verlangen, dat ik mij verbinden zou. met een moorde naar? Neen, duizendmaal neen, zij *ou het mij verbieden. En als Ida wist, tegen welken prijs ik haar geluk koopen moest, zij zou niet gelukkig kunnen zijn en de eerste zijn, om mij van dien stap terug te houden. Ik weiger vader, ik blijf weige ren, ondanks alles. Verlang van mij, wat gij wilt, maar eisch niet, dat ik trouw met een moordenaar.” En onwillekeurig herhaalde zij de woorden, die zij tot Flinte gericht had: „Neen, neen, hem nooit.” Huber bemerkte aan den klank harer woorden, dat zij zich een vast besluit ge vormd had, dat ook zijn werken op du liefde, die zij Ida toedroeg, hem niet ge baat had Wat nu? Zou hij Kramer’» raad volgen en zijn dochter vertellen, dat veel andere en ergere dingen te gebeuren stonden, zoo Kramer tegen hem optrad. Ho. als dat het geval niet ware, dan zou werkelijk Huber zijn dochter niet hebben, willen dwingen. v. Want hij had dit nu wel Judith ver schrikkelijk voorgesteld, maar, wat gaf hij er nog om als Kramer uitbracht, dat 'hij een smokkelaar was. In Steenkerken zouden weinigen er hem om aanzien en elders kende hem immer» zoo voed als niemand. Als hij verraden werd, kon hij desnoods met den sluikhandel ophouden en elders gaan leven Maar Kramer had heel wat verschrikkelijker wapen tegen hem in handen.

Schoonhovensche Courant | 1927 | | pagina 1