H. Een perceel Grasland, De ziekten van ons vee. GEMEENTERAADS VERGADERINGEN Gemengd Nieuws. Rechtzaken. Burgerlijke Stand. VAN ALLES WAT. Advertentiën. Openbare Vrijwillige Verkooping. Notaris G. Vos woensdagen 2 en 9 maan 1927. I- De Kapitale Waddinxveen.' Openbare Vrijwillige Verkooping. Notaris Mahlstede Lekkerkerk onder Bergambacht, Ged, Staten namens de gemeente te mo gen bepleiten. De burgemeester, de heer J. G. Diepenhorst is aangewosen de ge meente te vertegenwoordigen. - Het lossen en het vervoer van steenkolen voor rekening van den kolen- bond is opgedragen aan den hoer Jac. de Groot, die met 14 ct. per H.L. de laag ste inschrijver waa Schelluinsn, 18 Febr. Woensdagmorgen kwam een zoon van de wed. A. Kolff te Almkerk met een zwaar beladen wagen met stroo den Hoogendijk afrijden, met de bedoeling om over de Kanaaibrug te gaan en zoo vervolgens naar Ottoland. Doch, juist bij het hoogste gedeelte der brug gekomen zijnde, valt plotseling, door het breken der boorden van den wagen, het geheele voer stroo achterover. Geluk kig bleef het paard plotseling stil staan, anders zouden er zeer zeker ongelukken gebeurd zijn, doch nu liep alles nog al goed af. Bereidwillige menschen waren spoedig tegenwoordig om de vracht op een anderen wagen over te laden en toen kon de reis verder vervolgd worden. Het verkeer over den brug was ongeveer een half uur belemmerd. Goudriaan, 18 Febr. Alhier is over leden de oudste inwoonster, mej. H. Ter louw; zij bereikte den hoogen ouderdom van 88 jaar. De heer C. W. K. alhier, heeft een broeibak gelegd met een glasopper vlakte van 40 vierk. M. Alhier zijn weer 3 jongens door het ijs gezakt, zij konden allen gelijktijdig den vasten wal weer bereiken, zoodat zij er met den schrik en een nat pak afkwamen. Da collecte voor den Geref. Bond van j.I. Dinsdag heeft opgebracht de som van f 30. Op den weg van Goudriaan naar Nieuwpoort reed een luxe auto van den heer Prins uit Sliedrecht, bereden door den heer Boschman. in do Poortscheweg- sloot, doordat de heer Boschman niet goed mei de stuurinrichting bekend was. De inzittende B. en echigenoote kwamen er wonder boven wonder goed af, daar dit ongeval in volle vu art geschiedde. De auO aeeft men vanwege do assuran ce Mij gelicht met eer bok. De auto zat zoo vast, dat men èr de heele vooras uittrok. Hij was zoo zwaar beschadigd, dat er niet meer mee te rijden was D# prijs der kaas bedroeg deze week hier en in de omgeving le soort f 48 tot f 50, 2e soort f 43 tot f 46. Zware f 52. Handel vlug. De prijs der varkens le kw. 30 tot 33 ct., 2e kw'. 28 tot 30 ct., varkens voor exporthandel 32 X ct. Han del vlug. Beraam bacht, 18 Febr. Geruimen tijd is er alhier verschil geweest tusschen twee ingezetenen, die beiden meenden recht te hebben op eenige knotwilgen, die stonden langs het Breede Wegje al hier en het dorp verbazend ontsierden. Thans heeft een der vermeende eigena ren de boomen laten omhakken. Of hier mede ook de twist zal zijn vetdwenen, is nog onbekend, doch het aanzioht daar ter plaatse ia er veel mee vooruit gegaan. De heer J. Burger, vischhandelaar alhier, beeft 500 pond karper aange kocht van de Heide Maatschappij en deze visachen in zijn Vischwater alhier uitgezet. Voor de jongelingsvereeniging vaft de Geref. Kerk alhier, zal Ds. Scheele, van Oudewater, een rede houden over het onderwerp: „De spelbrekers van het wereldfeost." De in Benedenberg alhier gehouden collecte voor het behoud van den auto busdienst door de gemeente, heeft ruim f 100 opgebracht, zoodat. als de bewo ners van Bovenberg ook een goede gift schenken, de dienst wel zal kunnen wor den voortgezet. Molenaarsgraaf, 18 Febr De timmer man H. M. zaagde met een lintzaag, ge dreven door een electro-motor, in zijn lin kerknie. Dr. J. de Konink alhier vervoer de hem met zijn auto naar zijn woning om de wond te hechten en te verbinden, daarna werd hij weer met den auto van den geneeskundige naar huis gebracht. Het ia de motorschippera verboden in den Graafstroom hun motoren te ge bruiken. Maar thans is de Graafstroom dichtgevroren en &1# uitzondering is aan enkele motorschippers vergunning ver leend, voor het ijsbrekep van him motor- ren gebruik te maken. Brandwijk, 18 Febr. Bij onderhandsche opgave is het bouwen van een woonhuis voor den gemeente-ontvanger ongedragen aan L. .T. Molenaar het timmerwerk en aan C. van Tuil het metselwerk. Barkanwouds, 18 Febr. Dinsdagavond bad in het café van den heer P. den Braven alhier de tweede Nutsavond plaats van de afdeeling Berkenwoude van de Maatschappij tot Nut van 't Al gemeen. Als spreker trad op Ds. Van der Giessen, van Ooatgrafdijk. Door hem werd een novelle voorgedragen. Van praten en lasteren; en na de pauze nog eenige bij dragen die ook allen zeer in den smaak van het niet talrijk opgekomen publiek waren. De voorzitter der vergadering bracht hierna Hunk aan Ds. Van der Giessen voor zijn prachtig gehouden voordrachten. Glssssn-Nisuwkerk, 19 Febr. Woensdag avond werd in de consistoriekamer der Ned. Herv. Kerk alhier, gehouden, on der leiding "van Ds. Nugteren, de eerste jaarvergadering van de Chr. Naaivereeni- ging „Dorcas" te dezer plaatse. Nadat gezongen was Psalm 146 vera 4 en 8 werd op de gebruikelijke wijze deze sa menkomst geopend door den predikant, waarna hij een hartelijk woord van wel kom tot de genoodigden Sprak, in bet bijzonder tot de Presidente, mevrouw Die penhorst, welke na een ernstige ge steldheid deze vergadering thans wfer bezocht. Hierna volgden verslagen van secretaresse en penningmeestereeae Uit deze verslagen bleek, dat in het afgeloo- pen vereenigingsjaar niet minder dan 111 kleedingstukken waren vervaardigd, waaronder zeer bewerkelijk^ tukkan. welke allen aan de behoeftige gezinnen dezer gemeente zijn ten goede gekomen. Afwisselend werden psalmen en liedoren gezongen en schoone voordrachten door de leden der vereeniging ten gehoore gebracht. Aan het einde dezer welge slaagde vergadering nam mevrouw Die penhorst het woord, die in enkele gevoel volle woorden den band teekende, die was tusschen de leden onderling en de Presidente. Zij bracht een woord van dank toe aan de leden der vereeniging, die het hunne er toe hadden bijgedragen om de wekelijksche vergaderingen zoo gezellig mogelijk te doen verloopen. Aan den WelEerw. heer Ds.Nugteren voor zijn belangelooze medewerking van de op richting ef tot op heden, maar bovenal aan God, die de vereeniging zoo kenne lijk had gezegend Na deze toespraak be antwoordde Ds. Nugteren het gesprokene door de presidente. Hij wees er op, dat hij dit werk ais een herderlijke taak be schouwde en zou, zoover in zijn ver mogen was, dit werk blijven steunen. Door enkele dames werd gezorgd, dat de inwendige mensch werd versterkt. Na het zingen van Psalm 72 vers 11, sloot Ds. Nudtcren de bijeenkomst met dank gebed. Loplk, 18 Febr. De aiphaietisdie lijst der in deze gemeente metterwoon geves tigde eigenaren of beheerders van een of meer paarden, als bedoeld in art. 17 van het K. B. van 10 Nov. 1892, Staatsblad 253, ligt gedurende de maand Februari 1927 voor belanghebbenden ter inzage op de gemeente-secretarie. Besmettelijk verwerpen. Dit is een van de ergste plagen, die een t veehouder kunnen treffen, doordat de toe- gebrachte schade enorm groot is en het zeer moeilijk is om er, indien men deze ziekte eenmaal onder het vee heeft, af te komen. Lange jaren heeft men de eigenlijke oorzaak er'van niet geweten, hoewel men tenslotte wel inzag, dat het een besmet telijke veeziekte was en niet moest wor den toegeschreven aan allerlei invloeden van buitenaf, als kouvatten, bedorven voeder enz., totdat het tenslotte aan een Deensch veearts gelukte de verwekker van het lijden aan te toonen. Deze verwekker nu, die men abortus- bacil noemt, wordt gewoonlijk naar de ontdekker abortusbacil van Bang ge noemd en bevindt zich in de baarmoeder vloeistof van runderen. 4ie aan de ziekto lijdende zijn en bovendien in de tpaag en darmen der te vroeg geboren kalveren. De verspreiding der ziekte komt tot stand door de vïbeistof die de zieke dieren zoowel voor als na het afkalveren uit de "eslachtsopening uitscheiden. Deze besmette vloeistof dus, die de om geving van het lijdende rund besmei, kan dan op twee manieren andere run deren infecteeren en wel door de geslacht opening öf door den mond, dus doordai het met het voeren naar binnengaat en deze laatste wijze van besmetting is wel de meest waarschijnlijke. Tenslotte kan dan ook nog de besmet ting tot stand komen door den stier b j de dekking, doordat de stier bij een vo rige dekking- door een zieke koe zelf ia besmet geraakt en alzoo de smetstof kan overbrengen. De besmetting, eenmaal tot stand gekomen, veroorzaakt een slependa verloopende ziekte, daar het in den regel maanden duurt voordat de aandoening een dergelijke omfËpg heeft genomen, dat het kalf ontijdig wordt uitgestooten De meeste runderen verwerpen in de zo vende maand dus zoo pl.m. twee maan- 1 den te vroeg. De ziekte zelf zetelt in de baarmoeder terwijl bovendien de vruchtvliezen, waar in het kalf gelegen ós, aangetast worden De zoogenaamde knoopen beginnen etteren en laten gedeeltelijk los- en ten slotte wordt een dood, althans een in den regel niet levensvatbaar kalf ter wereld gebracht. Soms gebeurt dit verwerpen nog vroecer dan de 7e maand en. in en kele gevallen later. Nu is het eigenaardige dat indien een' rund eenmaal aan be smettelijk verwerpen lijdende is, dus eenmaal verworpen heeft, dit in den re gel het volgende jaar weer doet, doch dan later, zoodat de draagtijd steed' korter bij de normale komt Verwerpt dus een rund wat voor de le keer aa-> de ziekte lijdende is, in de 7e maand, dan bomt het in het volgende jaar in den regel nog wel te vroeg, b.v. een maand of 14 dagen, maar dan bestaat in ieder geval de mogelijkheid, dat een levend kalf ter wereld wordt gebracht, hoewel het niet zeker is. dat het in leven blijft, omdat het toch in ieder geval al geleden heeft tijdens zijn verblijf in de baarmoe der. Wederom een jaar later is de draag tijd dan in den regel tot de normale gekomen en merkt men aah het betrok ken rund eventueel kalf, niet veel meer Wanneer de eerste keer verwerpen dus vroeger komt, b.v. in de 4e of 5e maand, zooveel te langer duurt het eer het betrokken rund de ziekte als bet ware overgroeid is. Indien dus de run deren van het verwerpen geen verdere nadeelen ondervinden/ zoodat men geen last heeft met het met kalf krijgen door een na en tengevolge van het verwerpen ontataan baarmoeder lijden, dan over groeien de runderen op deze manier de ziekte, maar daar er op die manier jaren over heen gaan en men voortdurend de kans heeft dat het jongvee besmet wordt en men er op die wijze nooit uitkomt, ia dit niet de aangewezen methode. Ieder geval van verwerpen is ver dacht als te kunnen zijn van besmetteUj- ken aard en aan het eerste gfffal, op welke wijze men daar dan ook aan komt, aanleiding kan geven tot besmetting van den gebeden «tal, moet men er juist met zoo'n eerste geval zeer voorzichtig mee wezen Het beste is dan ook. indien men merkt dat een rond ontijdig gaat kal ren, dit apart te zetten en op een afgezonderde plaats te laten kalvsn m «enigen tijd te j laten staan en indien het noodig is, dat daar een andere koe komt, de plaats, waar dit rund gestaan heeft, zorgvuldig schoon te maken en te reinigen, het stroo enz. te verbranden en evenzeer het ver worpen kalf of dit althans diep te be graven. Op deze wijze kan men mis schien de besmetting voorkomen, ma'ir zoohIs ik U zeide, dan moet men iedor geval van. verwerpen, al heeft men daar ook nooit last van gehad, beschouwen als verdacht en van besmettelijken aard. Het verloop der besmetting is verder soms zeer eigenaardig. Soms worden op een stal zeer vele tot alle runderen aange tast, soms betreft het slechts enkele run deren. Men heeft geprobeerd om de ziekte te bestrijden door medicamenten te geven, dat wil zeggen, door bepaalde vloeistoffen onderhuids in te spuiten en soms meen de men daar succes mee te hebben, wat door anderen weer is tegengesproken. Daarnaast heeft men de behandeling der zieke dieren met serum en ook over deze behandelingsmethode loopen de ge voelens zeer uiteen.. Sommigen zijn er zeer tevreden over, anderen weer niet. De meest toegepaste en klaarblijkelijk ook de methode die de beste resultaten geeft is een feitelijk voorbehoedende en ting, eenkele weken voordat het betrok ken rund wordt gedekt. Deze enting kan men toepassen bij runderen die verwor pen hebben en eveneens indien men de ziekte dus onder zijn veestapel heeft bij jongvee, wat voor de eerste maal zal ge sprongen worden. Men moet er echter rekening mee hou den. dat deze enting moet worden toe gepast uiterlijk 14 dagen voordat de die ren zuilen gedekt worden, zoo mogelijk nog wat vroeger, dus b.v. 4 tot 6 weken van te voren. Deze enting geschiedt m<|t een cultuur van abortusbacillen en deze manier geeft eeste succet, A. M. A. VAN iLANGEHAAD, Dierenarts te Peursuin. Vragen betreffende veeziekten kunnen door onze abonné'a worden gesteld en worden dan koa telooa beantwoord. Men zende de vragen in aan ons bureau, met insluiting van postzegel van 10 cent WILLIGE-LANGERAK. Vergadering van den Raad dozer ge meente op 16 Februari 1927. Voorzitter de Kéèf K. Vink, burge meester. Secretaris de beer H. van der Weerd. Tegenwoordig zijn de heeren J. van Rossum en H. Hakkesteegt, wethouders, J. A. van Leusden, B. Timmer, J. Schep, A. G. Rijneveid en J. Vermeulen. De vergadering wordt met gebed ge opend. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en z. h. et. ongewijzigd vastgesteld I. Ingekomen stukken; Procesverbaal kasopname gemeente ontvanger. Z. b. st. aangenomen voor kennisgeving. Voorstellen Ged. Staten inzake genees kundig schooltoezicht. B. en W. meenen, dat hoewel de raad van deze stukken wellicht met groote be langstelling heeft kennis genomen, tocb wel om der financiën wille, wel acoord woj;dt gegaan met bet voorstel deze stuk ken voor kennisgeving aan te nemen. Hiertoe wordt z. h. st besloten. Voor kennisgeving wordt aangenomen het door de P. U. E. M. ingevoerd „vast recht" tarief. Idem het schrijven van B. en W. van Lopik, waarbij accoord wordt gegaan met de hulpverleening met de autospuit. Bestuur Bijz. Brandweerkorps te Lopik vraagt of de gemeente bereid is donatrice te worden. B. en W. stellen voor zulks te doen a f 2,50 per jaar. Hiertoe wordt z. h. st. besloten. Afschrift Kon. besluit, waarbij dispen satie wordt verleend van art. 59 L. 0. Wet 1920. Z. h. st. aangenomen voor kennis geving. Besluit Ged. Staten tot vaststelling der gemeenterekening over 1923. als volgt: gewone ontvangsten f 27.828,55 K, gewone uitgaven f 30463,83 nadeelig saldo f 2.635,28. Buitengewone ontvangsten en uitgaven op f 30.271. Saldo nihil. Wordt op voorstel van B. en W. z. h. at. aangenomen. II. Bepaling voorschot 1927 R.-K. School te Cabauw „Imxnanuel" 3 Aug 31 Dec. 1926. Overeenkomstig het ontwerp wordt z. h. st. het bedrag van het voorschot der R.-K. Bijzondere School te Cabauw be paald op f 1239,20. Komt ter tafel een ontwerp besluit om het voorschot over het tijdvak 3 Aug.— 31 Dec 1926 der vereeniging ..Immanuel" voor Ger. onderwijs te Willige-Langerak te berekenen naar een jaarlijksch bedrag van f 552 22 en dit vast te stellen op rond f 225j De heer Schep vraagt of B, en W. weten, dat deze school voldoet aan art 88 L.O.-wet 1920. De voorzitter antwoordt, dat dit ligt opgesloten in het concept besluit be lichaamd voorstel. Voorlezing wordt gedaan van de toe passelijke bepalingen der L.O.-wet 1920. De heer Schep acht deze zaak zoo in gewikkeld, dat hij zijn, steun er niet aan kan geven. De heer v. Leusden meent na voorlezing der wetsbepalingen, dat de heer Schep zjjn stem er wel voor kan uitbrengen B. en W, lichten no^ toe, dat het hier betreft een voorstel, dat zij voornemens zijn de vergoeding te doen vaststellen, nadat de rijksvergoeding is vastgesteld, waardoor dan onomstootelijk vaslstaat, dat aan de wettelijke bepaling wordt vol daan. De heer Schep verklaart, dat hierdoor zijn bezwaar is vervallen Het voorschat 1926 wordt daarop vast gesteld op f 225, voor 1927 pp t 552J22. Komt aan de orde een verzoek van de zelfde schoolvereenigLng om een vergoo ding voor 3 Aug—31 Dec. 1926 vopr één school assistente. Z.h.s. wordt besloten deze vergoeding te bepalen over het tijdvak 3 Aug.— 31 Dec. 1926 naar een jaarlijksch bedrag van f 300 zijnde de belooning der school- assistente aan de openbare lagere school Adhaesie-betuiging adres Lopik om den Voordijk op het wegenplan te krijgen./ Besloten wordt adhaesie te betuigen aan een adres door den Raad der ge meente Lopik tot de Staten gericht om den Lopikschen Voordijk op het provin ciaal wegenplan te plaatsen, Daarna sluiting met dankzegging. BENSCHOP. Aanwezig met den voorzitter, tevena secretaris, alle leden, behalve de heer E. van Oosterom wegens ongesteldheid. De notulen der Yorige vergadering worden na voorlezing gearresteerd. Ingekomen zijn: Besluit van Ged. Staten, waarbij zij goedeekeurd terugzenden een raadsbe sluit tot wijziging van de begrooting voor 1926; voorts een besluit, waarbij zij hunne beslissing ten aanzien van de begrooting voor 1927 verdagen. Procesverbaal van kasopngming bij den ontvanger, waaruit blijkt, dat op 1 Febr. j.l. aan contanten, met inbegrip van het saldo van de postrekening en het tegoed bij de Boerenleenbank, aanwezig was in totaal f 10.203,93/4. Verslag van de bevindingen en hande lingen der Gezondheidscommissie te Wijk bij Duurstede over het jaar 1926. Brief van de heeren Labee en Kwaker- naak, waaruit blijkt, dat zij voortaan zul len trachten den autobusdienst Ussel- steinGouda via deze gemeente zonder gemeentelijke subsidie te exploiteeren.' Zij betuigen tevens hun dank voor den geldelijken steun dien zij in de afgoloopen jaren mochten 'ontvangen. Deze stukken worden vqor kennisge ving aangenomen. De instructie -van den gemeente-ont vanger, wordt behoudens een kleine wijziging, onveranderd vastgesteld. Hierna legt de nieuw benoemde sul- vanger, de heer H. van dor Vlist, in han den van den voorzitter de bij de Gemeen tewet vereischte eeden af. De voorzitter wenscht den ontvanger geluk met zijn nieuwe betrekking en hoopt, dat hij deze met nauwgezetheid ve le jaren sal mogen vervullen. De ontvanger dankt den voorzitter voor diens woorden en hoopt, dat zoowel do voorzitter als de raad vole jaren getuigen mogen zijn van zijn betrekkiötf, terwijl hij die, zooveel jaren als in zijn vermo gen is, accuraat zal vervullen. De voorzitter deelt mede, dat vele ge meentebesturen in de laatste jaren ten dienste van de administratie een mult'i- plicator hebben aangeschaft. Spr. heeft daaromtrent betrouwbare inlichtingen verkregen en aarzelt daarom niet, in over weging te geven, zoo'n machine voor den prijs van f 530 aan te schaffen. Ook de gemeente Polsbroek en Hoenkoop, als mede twee waterschappen, kunnen van het gebruik profiteered; reeds heeft de raad van Polsbroek alsmede het bestuur van het waterschap Benschop toezegging gedaan een zeker aandeel der kosten bij aanschaffing te zullen dragen. De kosten voor Benschop beloopeo dan slechts f 251,75. Na eenige bespreking wordt met alge- in eene stemmen de aanschaffing goedge keurd. Wordt overgegaan tot de benoeming van leden der commissie tot wering van schoolverzuim in de plaats! van de heeren I. Beukelman, vertrokken, en P. van Oosterom, die bedankt heeft. Burge meester en Wethouders bevelen voor deze vacature's aan in de eerste plaats J Breekveldt en E. van Oosterom en in de tweede plaats D. van der Geer en D. van der Vlist. 5 stemmen worden uitgebracht op J. Breekveldt, 3 stemmen op E. van Oosterom en 2 stemmen op D. van der Vlist. terwijl 1 briefje blanco is. Derhalve zijn met meerderheid van stemmen tot leden van bedoelde commissie benoemd de heeren J. Breekveldt en E. van Ooste rom Pz. Ingekomen is een verzoek van de Vrijw. Brandweer alhier, om voor dit jaar een subsidie te mogen ontvangen &d f 617,20, teneinde de kosten te kunnen dekken van aanschaffing van uitrusting enz., die verbonden zijn aan een goed vrijwillig brandweercorps, en voorts een bedrag ad f 150, noodig om daaruit de onvermijdelijke kosten van oprichting (goedkeuring statuten, schrijf- en bureau behoeften enz.) te kunnen betalen. Een en ander is gemotiveerd omschreven in een bij het adres gevoegde memorie van toe lichting. Sommige leden spreken als hün mee ning uit. dat deze kosten zeer hoof zijn en waarschijnlijk niet de noodige zuinig heid is betracht. De voorzitter zegt, dat tegenover deze kosten gesteld moet worden het feit, dat de leden hun tijd en krachten er vrijwil lig aan besteden. De ervaring heeft meer dere malen geleerd, dat een brand veel geld kost en in 't vervolg zal het met minder uitgaven kunnen worden gedaan. De Vrijw. Brandweer moet volgens Bpr. de beschikking kunnen hebben over geld en wanneer dat wordt toegestaan, zou zulks een oorzaak zijn, dat do Vrijw. Brandweer al spoedig zou moeten wor den opgeheven. Het lid De Vries zegt. dat o.a. een be drag gevraagd wordt groot f 322 voor het aanschaffen van 23 heuplaarzen. Z.i. komt hier zeldèh een brand voor en spr. vindt zulk een uitgaaf niet geoorloofd. Ook wethouder Van Ieperen kan zich met de opgezette plannen niet geheel ver eenigen. Op verzoek licht de voorzitter der ver eeniging, die juist aanwezig is, toe, dat bij het stellen van de lijst van de noodige uitrustingsstukken de grootste zuinigheid is betracht, daar weliswaar te rade is gegaan met het advies van den Prov. Bond, doch om zuinigheidsredenen hier van is afgeweken. De voorzitter der vereeniging zegt, dat in het uiterste geval ook met 8 paar laar zen kan worden volstaan. Nadat nog eenige inlichtingen worden verstrekt over benoodigd slangenmateri- aal, stelt de voorzitter voor niet een be drag van f 767,20, doch een bedrag van f 550 toe te staan, welk voorstel in om vraag gebracht, wordt aangenomen met 5 tegen 1 stem. Tegen stemt het lid Van Beek. Van den heer Koppenol, hoofd der Openbare Lagere School I, is ingekomen het verzoek om aan de Oudercommissie een jaariijksche subsidie toe te kennen, tot dekking van noodzakelijk# kosten Daar aan school H reeds een Ouder commissie is verbonden, wijst wethouder Van Ieperen er op. dat met het oog op de kosten, evengoed Oudercommissie vöor beide scholen voldoetade is te achten. De voorzitter zegt. dat hieraan ver schillende bezwaren zijn verbonden. Spr. zou in overweging willen geven, de kos ten te laten declareeren. Het lid Lekker kerker zou liever een be drag willen toekennen, daar men anders niet weet, waar men mee af is, wat ook het oordeel van andere leden is. In verband met een nader onderzoek, wosdt dit punt uitgesteld tot een volgen de {vergadering. Vim de plaatselijke vereeniging Het Groene Kruis is ingekomen een verzoek om uit de gemeentekas jaarlijks een sub sidie te mogen ontvangen voor aankoop en onderhoud van ziekteverplegingaarti- kelen ten dienst van de leden dier ver eeniging. De voorzitter zegt, dat de vereeniging die pas ia opgericht, dringend om geld verlegen is, daar de contributie voor een jaar nog niet veel uitgaven kan dekken. Het lid Lekkerkerker is er voor om de vereenicing met een kleine subsidie te steunen. Het lid De Vries oordeelt, dat het be ter is, eerst voor het jaar 1927 subsidie te verleenen. Op voorstel van den voorzitter wordt met algemeene stemmen besloten voor dit jaar f 100 subsidie toegekend. Voorts is ingekomen een gezegeld adres van het bestuur der R.-K. Vereeniging voor Ziekenverpleging voor IJsselstein en Benschop, om voor het jaar 1926 en volgende jaren een jaariijksche bijdrage van f 200 te mogen ontvangen. Adres santen wijzen er op. dat in het afgeloopen jaar de Wijkverpleging en Tuberculose bestrijding in deze gemeente is tor hand genomen, dai dag- en nachtverpleging is verricht en dat de wijkverpleegster 426 bezoeken 'in dezegemeente heeft gs- gebracht by 32 personen. Het lid Van Breukelen vindt de wijk verpleging een zeer nuttige instelling en Btelt voor f 100 subsidie te verleenen. Het lid De Vries vindt het bedrag wat hoog, daar z.i. slechts een gedeelte der ingezetenen hiervan gebruik zal maken en men er toch voor betalen moet. Het lid Van Breukelen merkt op, dat iedereen ,van welke gezindte ook, er ge bruik van kan maken en dat de wijk verpleging heusch niet minderwaardig behoeft geacht te worden, naast andere, die ongeveer eenzelfde doel beoogen. Het voorstel van den heer Van Breu kelen wordt ondersteund door den heer Van Beek en Van Ieperen. Aangezien de raad niet voltallig is, wordt de beslissing aangehouden tot een volgende vergadering. Aan M. Benschop wordt op voorstel van het lid Van Breukelen een gratificatie toegekend van f 25 voor werkzaamheden door zijn zoon verricht in de plaats van M van der Velden, die wegens ziekte zijn werkzaamheden op den weg-enkele weken niet kon verrichte®. Aan het bestuur der School met den Bijbel en van de St. Victorschool wordt reep. een voorschot voor 1927 verleend van f 600 en f 1200. Hierna sluiting. Man In brand geraakt. Den nachts is de 26-jarige kellner C. G. de Wtoen hij in zijn woning aan de Frederikstraat te Rotterdam gedeeltelijk ontkleed op een stoel een sigaret was gaan rooken, in. slaap gevallen en in brand geraakt. Met vrij ernstige brandwonden aan borst, buik en beenen, is hij in het ziekenhuis aan den Bergweg ter verpleging opge nomen. De pet van den machinist. Bekend is het verbaal van den toren, die moest worden afgebroken, omdat de pet van een metselaar er onder was geraakt. Dat zulk een nuttig hoofddeksel wel storend kan werken, blijkt uit een voor val, dat te Harderwijk plaats vond. De locaal trein, die van daar des avonds 7.12 uur in de richting Amersfoort moest vertrekken, bleek zeven min. over tijd te zijn. Wat was hjgt geval De pet van den machinist was afge waaid en de trein vertrok niet vóórdat het hoofddeksel teruggevonden was. Het was frisch weer en ook machi nisten zijn vatbaftr voor verkoudheid. Van den auto gevallen. Een knecht van de meelfabriek Holland is uit een vrachtauto gevallen, waardoor hij vrij ernstig gewond werd. Per autobrancard is hij naar het Wilhelminagastbuis ver voerd. De vrachtauto, geladen met balen meel, reed in de Meeuwenlaan vlak bij Buiksloot D.e knecht zat op een der zij schotten, dat op zij" geweken is, tenge volge waarvan de man op straat viel. Zijn toestand is zeer ernstig. Verdorven Jeugd. In de leerschool des levens zou men ook boven hot hier onder volgenden bericht kunnen zetten. Door bet lezen van Nick Carters, het be zoeken van de bioscoop en oefenen in een schiettent was eén 12-jarige knaap uit Richmond Hill (Amerika) gemaakt tot een roover. I Van het dak van het Adams-gebouw kan men een prachtig uitzicht genieten over Battery Park en het nabijiiggende gedeelte der havens. Er aijn plannen ontworpen voor een nog hooger gebouw, hetwelk alles wat op dit gebied door de Amerikaanache in genieurskunst tot stand werd gebracht, in de schaduw zal stellen. Het gevaarte moet, 360 M. hoog worden en 110 ver diepingen krijgen. Wwrt DAT angels van bijen een goed middel moeten zijn tegert rheumatiek? DAT opalen, als ze uit de mijron ko men, zóó zacht zijn, dat men ze met de nagels kan doorsnijden? DAT de industrie van kunstbloemen in Engeland aan meer dn.™ 10.000 perso nen arbeid verschaft? DAT men in de Poolstreken makkelijk met iemand kan spreken op ren afstand van een Engelsche mijl, omdat de lucht daar koud, helder ep stil is? DAT een zijdeworm in zijn korte leven bijna 3OQ0 Meter draad spint? DAT de sprinkhaan 200 maal zijn eigen lengte springt? Kantongerecht van Gouda. In de zitting van 16 Februari werden veroordeeld: Wegens om geld spelen: W. G. F te Gouda, schuldig zonder toepassing van straf; centen verbeurd verklaard. Werens rijwiel zonder bel: Q. K. te Gouda f 2 eube. 1 w. i Wegens noodeloos geschreeuwd: A. van P., C. A. van H. en T. W. Mallen te Gouda, ieder f 2 subt. lw L; en N A. M. te Gouda, schuldig sonder toepas sing van straf. Wegens overtreding regl. van pol voor de Gouwe: C. B. te Gouda f 3 sub». 1 d. h. Wegens «overtreding we tb. van S5tr. H. C. J. M. F. te Gouda, f 10 eubs. 1 d h., toew. civiele vordering ad f 10. Wegens met geld gespeeld: A. J. van S. te Reeuwijk f 3 aubs. 2 d. h. Wegens fietsen zonder licht:-A. de J. te Reeuwijk f 3 subs. 1 d. h.; J. J. H. to Gouda f 1 subs. 1 d. h.; H. S. S. to Alphen f 3 aubs. 1 d. h. Wegens openbaro dronkenschap: A. D. te Gouderak en G. van U. 'te Gouda, ieder f 8 subs. 4 d. h. Wegens overtreding Arbeidswet: A. B. te Reeuwijk 2 maal f 0,50 subs. 2 maal 1 d. h. Wegens overtreding Motorwet: Th. de K. te Gouda f 1 aubs. 1 d. h. ALBLASSERDAM. Febr. Geboren: Govert Joan, s. van J. T. de Bruijn en J. W. de Graaf Adriana Burgerina, d. van H. van Zessen en C. Bos Elizabeth Maria, d. van P. van den Berg en A. van den Herik Jan, z. van J. van Krimpen en M. H. Spek Johannia, a ran A. den Boef en L. Smit Johannes, a. ran J- ran Asperen en M. ran 't Hof. Overleden: H. van Krimpen, oud 82 j. weduwnaar van C Kersbergen J. Zeedijk, oud 101 j., weduwnaar van H. M. J. Maurik. GIESSENDAM. Februari. Gebyen: Caroline, d. van N. de Bruijp en A. F. H. Muller. Willem, s. ran T. Bakker en A. M. van Noordenne. Maria Geertje, d. van B. 't Hooft en B. Kersbergen. Getrouwd: J. A. Schutte, oud 25 j., en J. A. van Slype, oud 22 j. Overleden; M. Baardman, oud 23 j. J. H. van Houwelingen, oud 42 j.. echt- gen. van J. de Jong. GOUDA. Februari. Geboren: Catharina Geertruida, d. van P. J. G. Emst en O. dan Riet Eli sabeth Adolphina Theresia, d. van C. H. van Koningsbrugge en M. C. Engeler. Hendrik, z. van H. Sijl en H. van Waas Theodorus Johannes Ignatius!, van C. J. Dijkman en M. J. van der Hoeven Johannes Gerard, z. van W. Sibbee en H. A. van Driesten. Getrouwd: J. A. C. Meuris en M. M. Schoonderwoerd. W. J. A. van Leeu wen en G. J. Oosterling. H. K. de Waal en Q. Tijbout G. Blonk en G. Rietveld. C. W. Godecke en W. van der Starre. Overleden: C. J. A. van der Geest, oud 22 j. - T. Hol, oud 10 m. H. F. Wirtx, oud 43 j. J. Slinger, oud 4 m. A. van Buuren. oud 85 J-, weduwe van H. J. Hornis. BENSCHOP. Februari. Overleden: B. de Jong, oud 41 j.,%5ht- genoot van T. Booij. POLSBROEK. Februari. Getrouwd:J. Oskam, oud 24 j., en W B. Breedveld, oud 19 J- (te GroOt-Am- mera). P. van der Vlist, oud 22 Jen M. Brouwer ,oud 20 j. (te Molenaars graaf). LOPIK. Van 2—16 Febr. Geboren: Henricus Cornell® Karl®, a van J. Vermond en P. von Kats. Cor nelia, d. van T. van Meteren en B. Streef kerk. Martina Cornelia, d. van M. van Leeuwen en A. J. ran Vliet. Overleden: E. Eikelenboom, oud 63 J-. echtgenoote van W. A. Benschop. A, van Bruchem, oud 63 J. A. C. Bokho ven, oud 24 d. WILLIGE-LANGERAK. Van 2-d6 Februari. Geboren: Alida Anna, d. van Th. J. Na derend en H. M- Breij. Getrouwd; H. Oosterling, oud 28 j-, en M. Schippers, oud 26 j. JAARSVELD. Van 2—16 Febr. Geboren: Maria Cornelia, d. van G. de Gier en G. van 't Hoog. Overleden: R. T. Berkulo, oud 4 m. W. van Heinigen. oud 68 j. %A. Hel sloot. oud 16 m. HARDINXVEID. Februari. Geboren: Gerrigje Cornelia, d. van A. van Noor dennen en M Hoekwater. Gerrit, z. van W. Advokaat en H. Vlot Joost Cornelia, a. van E. Hoftijzer en T. de Krijger. Geertje, d. van L. Dubbel dam en P. A. de Leeuwerk. Adriaan Gerardus, van J. Haeser en P. Hoor naar. Huibertje Hendrika. d. van K. Grinwis en N. van Tricht. Overleden: L. van Tricht. oud 17 j. De knaap, die zelfs nog klein is voor zijn leeftijd, liep weg van huis en wan delde een lederwinkel binnen om zich geld voor zijn avondmaal tu verschaffen Hij vroeg den winkelier naar een buik riem en toen deze zich omdraaide, haal de hij een revolver voor den daggen schoot den man in zijn ruj?. De winkelier was wel geraakt, maar wist toch nog naar de deur te strompe len en de politie te roepen. Deze vond dsn jeugdigen misdadiger verscholen ach ter eenige pakkisten in een vertrek ach ter den winkel. De jongen verklaarde, dat hij de revolver gevonden had. Dat had hem op het idee gebracht roover te gaan spelen, zooals zijn geliefde roman- en filmhelden. In de schiettenten van* Coney Island had de „veelbelovende knaap" zich in het gebruik van een re volver bekwaamd, i Onder sin autobus geraakt. De 30- jarige havenarbeider S. M., van het Ach terklooster, is op de Prins Hendrikkade te Rotterdam onder een autobus geraakt. Met een gebroken linkerbeen is hij in het ziekenhuis aan den Coolsingel ter verple ging opgenomen. Moord In een Egyptische stad. Voor bijgangers in een van de hoofdstraten fkn Kairo hoorden schoten klinken uit een ju weiiers winkel. Even later trachtte een Egyptenaar het gebouw te verlaten door een spiegelruit in te slaan. Onder de toeschouwers bevond zich een speur der, die trachtte den man aan te houden. Deze loste eenige revolverschoten op den politieman enftrof hem in den buik en den voet. De-Keurder schoot ook en trof den Egyptenaar in de hartstreek. Toen de deur van den winkel geopend was. vond men den eigenaar en zijn zoon vermoord door revolverschoten. Er werd een aantal juweelen vermist, die op den gewonden Egyptenaar terugge vonden zijn. V Nog zoo'n slacht basntjs nisi An tonio Pagluighi, een New Yorksch or geldraaier, ia door een vrachtauto over reden en aan de gevolgen gestorven. Zijn weduwe heeft tegen de ijsmaatschappij, waaraan de auto toebehoorde, een eisch tot schadeloosstelling van 180.GX) gulden ingediend. De eisch heeft verschillende instanties doorloopen en is nu bij het Hooggerechtshof te New York aanhan gig. Een dochter van den orgeldraaier heeft voor het Hof verklaard, dat haar vader gemiddeld 35 gulden per dag op haalde, maar 's Zaterdags en op vacan- tiedairen wel gemiddeld 60 gulden. Botsing. Te Tottenham (Engeland) zijn een tram en een vrachtauto bij een kruising met elkaar in botsing gekomen. De bestuurder van de traan werd gedood, en twee passagiers kregen snijwomlan. Het verkeer was een vol uur gestremd. Hollands paarden. Aan de Haag poort te Delft is de agent van politie T. van Velzen, toen hij een span paarden, dat op hol geslagen was, tot staan tracht te te brengen, onder een beladen vracht wagen geraakt. Met gebroken arm en ge- kneusden schouder en inwendige verwon dingen werd hij naar het gasthuis ver voerd. Mijnongeluk. In de mijnen van Sint Eloy in Frankrijk ia een mynkooi, waar in zich 17 arbeiders bevonden, naar be neden gestort. Twee arbeiders werden ge dood en d% overigen ernstig gewond- Botsing tusschsn trsln sn auto. De sneltrein van Cambridge naar Londen is bij «en overweg op een vrachtauto ge reden. De auto werd totaal vernield en het lijk van den bestuurder werd 50 rui ter weggeslingerd. De voorste wielen van de locomotief liepen uit de rails, maar de trein kon, hoewel hij hevig schokte, bin nen een kwart mijl sonder ontsporing tot stilstand worden gebracht. Diefstal vih een geldkistje. Uit een perceel in de Smaragdatr&at te Rotterdam s tijdens de afwezigheid van de bewo ners een geldkistje, inhoudende f 1200, eenige oude papieren marken, een por tefeuille, een heerenportemonnaie en drie blikken doos jee ontvreemd. Ernstfgi aanvaring. Te Rotterdam heeft op de Maas een ernstige aanva ring plaats gevonden. Des avonds te on geveer zéven uur kwam hot binnen komend Duitsche stoomschip Rio de Janeiro" ter hoogte van de Vonde lingenplaat tegen het Italiaanse he stoom schip „De Fianona" op te varen. Kapitein F. Paauw. van De Wit's ber gingsbedrijf, die met zijn pompboot. de Everdina, in de onmiddellijke nabijhedd lag en dadelijk ter assistentie is uitr- getrokken, heeft aan de N. R. Ct het volgende verteld: Om kwart voor «even was het zicht nog vrij goed. Weliswaar was het al wat heiig, maar men kon nog goed van wal tot wal zien. De Rio de Janeiro, welke op kwam varen, droeg drie roode lichten, ten toe ken, dat het schip meer dan 32 voet diep-, gang had en de vaargeul moest houden. Ook de Fianona, die recht voor het tij «r stond een stevige eb af kwam ▼aren, voer dit sein. De Fianona gaf eerst één stoot, ten teeken, dat deze boot den Noord wal wildo houden; de Rio de Janeiro antwoordde met twee atooten .hetgeen beteekent dat het schip naar bakboord zou uitwijken, dus eveneens naar den Noord wal zou koersen. De Fianona gaf weer één stoot «n van dé Rio de Janeiro klonken op nieuw twee atooten. Op dat oogetaoük, zoo zeide kapitein Paauw, dacht ik al, dat dit niet goed zou afloopen, want de schepen waren elkaar inmiddels al dicht genaderd en ik geloofde niet. dat de een den ander nog tijdig vóór langs zou kun nen komen. De Fianoma gaf voor den derden keer één stoot en hield zooveel ^öRelijk stuurboord. De Rio de Janeiro Wf daarna drie 'stooten, daarmee te kennen gevende, dat de boot achteruit Itfng slaan. Het was evenwel al te laat. Met groote kracht liepen de schepen op Mkaar in. Er weerklonk een luide knal, dan een gerommel als van een zwanen donderslag, gevolgd door een onheilspel lend gekraak. De vonken sloegen er uit van het over elkaar wrijvende ijzer. De Rio de Janeiro stootte met kracht in het achterschip van de Fianona, aan bakboondszijde, ter hoogte van de machi nekamer, welke in het achterschip is ondergebracht Drie dekhutten werden totaal versplinterd. Het sloepeudek is ge heel ontzet en er ontstond een gat van ten minste tien meter middellijn, waardoor het water met kracht naar binnen stroomde. Het schip maakte water in de machinekamer en in ruim IV. Het dreef op den ebstroom of, botste tegen een paar tanklichters, welke bij het terrein van de Matex lagen en welke lichters licht wer den beschadigd en liep tenslotte buiten den vaargeul onder den Noordwai aan den grond. Het scheelde maar weinig of de Fianoma was tegen een groot tank schip opgeloopen, dat ook bij de Matex lag. Op slechts één meter afstand van dit zeeschip bleef de Fianona aan den grond zitten. Dadelijk na de aanvaring heeft de mar conist van het Italiaansche stoomschip het S. O. S.-sein gegeven. Toen ik aan boord kwam,stond de geheele equipage al met hun spullen klaar om van boord te gaan. Later bleek, dat men rustig aan boord kon blijven. Persoonlijke ongelukken zijn er bij deze aanvaring, voor zoover mij bekend is, niet gebeurd. De Rio de Janeiro is na de aanvaring doorgestoomd. Aldus vertelde kapitein Paauw De Rio de Janeiro is opgestoomd naar Rotterdam, waar bet schip li go laats heeft genomen aan paal 6. De voorsteven heeft belangrijke averij opgeloopen. Deze ste ven is over een hoogte van ten minste zes meter geheel omgekruld. Ter hoogte van de waterlijn is een gat, waardoor het water in den voorpiek is gestroomd. Vele platen van den boeg zijn .totaal verbogen en ontzet. Een stuk van den steven hangt er aan flarden bij. De havendlefstallen. Het onrustba^ rend aantal diefstallen uit scheepsladin gen en loodsen in de groote havenplaat sen op de geheele wereld hebben zoo merkt een der Engelsche bladen op de betrokkenen de overtuiging geschonken dat er achter deze diefstallen een alge- meij verspreide bende van helers steekt. De Kamer van Koophandel te Sydney (Australië) heeft het verbond van Ka mers van Koophandel in het Britsche rijk verzocht een onderzoek in te stellen. Hoe wel de meeste scheepvaartondememingen en handelaren een zekere mate van dief stal „normaal" achten, heeft de Kamer van Scheepvaart in het Vereenigd Ko ninkrijk toch besloten naar aanleiding van de klacht uit Sydney nogmaals een onderzoek naar het euvel in te stellen. De heer Leigh, secretaris van het ver bond van Kamers van Koophandel, heeft gezegd, dat het duidelijk is, dat de dieven over een afzetgebied voor het gestolene beschikken, waarschijnlijk door een inter nationale helersbende. Zoolang men deze organisatie niet met wortel en tak kan uitroeien, schijnt er weinig kans te lijn, dat de diefstallen zullen ophouden. Ongeluk mst sen kabelspoor. Naar uit Buenos Ayres gemeld wordt, is bij Choriilos in Peru de kabel van een ka belspoorweg gebroken. Een trein, waarin zich zeventien personen bevonden, viel naar beneden. Zes personen werden on middellijk gedood en de andere reizigers min of meer ernstig gewond. De Zuid-Afrikaansche veestapel. De Regeering der Zuid-Afrikaansche Unie heeft een onderzoek doen instellen naar de veesoorten in het land. Onge veer het derde gedeelte van den vee stapel bestaat uit dieren, die tot een be paald ras behoorpn en daarvan is bijna de helft Friesch, n.l. 44.3 pCt.; 21.8 pCt. is Shorthorn, 16.8 pCt. Afrikaanache vee en 8 pCt. S. Devon. In de zuivelcentra rondom Kaapstad en Johannesburg is resp. 77 en 84 pGt. van het rasechte vee Friesch. Van de 200.000 ossen, welke de Unie bezit en die uitsluitend voor de slacht zijn gefokt, behooren slechts 6Q.000 tot een bepaald ras; de rest zijn „prulbeeate". Trekossen zijn er zeer veel. n.l. 1.585.000 doch slechts 213.000 daarvan zijn min of meer rasecht. De beste beesten worden aangetroffen in de streken, waar de regenval meer dan 25 duim is en waarvan minstens 75 pGt. gedurende den zomer valt. Ongeveer 70 pGt. van het goede vee wordt gehouden in het Hoogeveld van Transvaal, Nfcord- en "West-Transvaal, West-Vrijstaat en de Middellanden van Natal. Ean kanjer van san vlsch. ï)oor den atoomtreiled „Beatrice" werd te IJmui- den een groote steur aangebracht, die 146 KG. woog en voor f 258 word verkocht. Ds Engslschst» wordsn grootsr. Op het oogenblik zijn in Engeland zeven tig schoolartsen bezig om met behulp van speciale meetinstrumenten, gegevens te verzamelen omtrent lichaamslengte, gewicht, borstomvang, kleur van oogen, haar en schedelvorm van ongeveer 55.000 schoolkinderen. Dit onderzoek ia reeds meer dan een jaar aan den gang en zal vermoedelijk met Kerstmis gereed komen waarna overgegaan kan worden tot het rangschikken der verkregen resultaten. Het is intusschen reeds gebleken, dat de lengte en het gewicht vah de nietfwe generatie in Engeland gedurende do af geloopen dertig tol veertig jaar aanzien lijk zijn toegenomen. De Engelsche school jongens an -meisjes zijn op 5-jarigen leef tijd bijna 5 centimeter meer gegroeid dan hun voorgangers der tachtiger jaren, de jongens vertoonen daarbij een evenredige gewiohtstoename. Zij zijn op die leeftijd n.l gemiddeld ook een half KG. zwaar der. terwijl het gemiddeld gewicht van de meisjös slechts ongeveer anderhalf ons ls toegenomen. Over vlsr doodskoppen. In een ge vangenis te Michigan-city (Amerika), bevindt zich een neger, James C. Coyner, die daar een straftijd uitsit. Thans heeft deze man bekend de eigenaar te zijn ran een onlangs nabij Chicago gevonden kist, waarin vier doodshoofden waren aange troffen. De man wil de herkomst van die schedels niet mededeelen. Hij wordt ech ter nog ondervraagd en zal op den duur wel iets vertellen, denkt men. Het mis drijf, waarvoor de man zit, ia het beste len van een graf'te Hasnmond, eveneens in de staat Indiana. Ds tijd der trekpaardsn keert terug. Er zi;" op het oogenblik meer paarden in de Engelsche hoofdstad in gebruik, dan in jaren het geval is geweest en de vraag neemt nog toe. Dat vindt zijn oor zaak in twee redenen, de verhoogde be lasting op motorrijtuigen en de vele ver keersopstoppingen. Firma's, die zoowel auto'a als sleepers wagens in gebruik hebben, zeggen, dat onder dè huidige omstandigheden paar- detrekkracht het goedkoopst is. De ^aar den komen bij de opstoppingen telkens tot rust en trekken dan weer met fris- achen moed aan, terwijl de motoren omdat men nooit weet hoelang de op* stopping duren zal maar door blijven ronken en daarbij benzine verslinden, vooral voor de groote vrachtauto's. Vandaar dat paard en kar weer in eere hersteld worden. De vraag naar trekpaarden neemt toe en de prijzen rij zen weer tot Jiet peil van voor den oor log. In Manchester en Liverpool ziet men hetzelfde verschijnsel. Het ongeluk is alleen maar, dat de paardewagena dü op- stoppineen nog weer erger maken dan «ij nu reeds zijn. Vorstelijks fooien. Wanneer wij een café bezoeken, dan geven we bij de afrekening den kellner ean fooi. En als we in een hotel logeer en dan wordt bij het verlaten ook weer een fooi uitgereikt. Hoe gaat dat echter met vorstelijke personen en met menschen van zeer aan zienleken stand, die door den directeur van een hotel zelf worden uitgeleide ge daan. Zij verstrekken een bedrag onder couvert ter verdeeling onder het hotel personeel, aan de hoteldirectie en ver eeren meestentijds den gerant zelf met een fraaie dasspóld of gouden ring, of iets dergelijks, als souvenir. Ex-keizer Wil helm ia erg kwistig met het uitdeelen van zijn portretten met handteekoning. Men weet dat de koningin van Roe menië Amerika bezocht heeft. Zij logeer de in New York in hotel „Ambassador" Bij haar vertrek liet zij tusschen 3500 en 4500 gulden aan fooi achter voor het personeel. De fooien bevonden zich in envelopjes, die in vier partijen werden verdeeld en daarna ter hand gesteld wer den aan den gerant voor het geuniform- de personeel, aan den hotelchef voor het restaurant-personeel, aan de linnen- juffrouw voor het kamerperaoneel en aan de chef-telefoniste voor de telefoon meisjes. Er waren honderdvijftig van zulke envelopjes. De grootste fooien waren van f 60, nar melijk voor elk van de kellners en kamer- i meisjes. Dan volgden envelopjes van f 25 voor eiken portier, wat met het oog op de geweldige hoeveelheid bagage der ko ningin die ze hadden moeten verstuwen, niet te veel was. Fooien van f 12 waren er voor eiken liftjongen piccolo en tele foniste. De chef kreeg bij het vertrek der koningin haar portret met handteekening en de hoteleigenaar een gouden dasspeld met haar voor létters in blauw email. Zoo ziet men dus, dat het aardig wat kost als vorstelijke personen op reis gaan. Hef foppunf van verstrooidheid. Als een staaltje van verstrooidheid, verhaalde njen van den theoloog Grotzy, toen hij nog aan de Sorbonne te Parijs studeerde, dat hij op weg naar de col leges zich opeena bedacht, zijn horloge te hebben vergeten. Enhij haalde het uit zijn vestzak om te zien of er nog tijd zou zijn om het te halen 1 Cljfsrsi omtrent New York. Alles in N«w York is grootach, gróót en verheven. Daarvan geven onderstaan de cijfers ook weer een duidelijk beeld, die gaan over gebouwen in deze wereld stad. Het Woolworth-gebouw bereikt een hoogte van ongeveer 260 meter Jioven de Broadway. Het bevat 2800 telefoontoe stellen, terwijl 14.000 menschen er werk zaam zijn Het Hudson Terminal gebouw heeft 22 verdiepingen boven den beganec grond en 4 verdiepingen beneden den grond. Door dit gebouwencomplex, het welk-kantoren, winkels en stations voor de ondergrondache spoorwegen bevat, be wegen zich per jaar naar schatting ean 75 millioen menschen. Het Singer-gebouw met zijn 47 ver diepingen is ongeveer 200 meter hoog, terwijl do fundamenten 30 meter onder de oppervlakte der straat liggen. Het West Street-gebouw, eveneens bo- hoorende tot de statige rij van toren huizen in de wereldstad, wordt door een groen dak gedekt. De groene kleur levert een eigenaardig effect op tusschen de vale tinten der overige wolkenkrabbers. Het Equitable-gebouw In het midden der rij van torenhuizen geplaatst, ia heit. grootste kantoorgebouw ter wereld. Men schat de waarde op een 75 millioen gul den, voor het vervoer van personen die nen niet minder dan 63 liften terwijl de bevolking van deze wereld op-zich-zelf de beschikking heeft over 4800 telefoon toestellen. Per dag komen circa 125.000 menschen het gebouw door den hoofd ingang binnen. De post brengt er dage lijks 63.0OD stukken binnen, terwijl er 88.000 stukken per dag verzonden worden. In het Nationaal Surety-gebouw, een der minder hooge gebouwen is een post kantoor gevestigd. Alle postkantoren in New-York behandelen per dag ongeveer 15 milliosn poststukkan. te Waddinxveen, zal op telkens des voorrt. 11 uur, in het Café „DE UNIE" aan de Brug te Waddinxveen, voor den Heer J. VAN' BEROEN, publiek verkoopen: pi. get. Wijk K. no. 68, met Schuur, Erf en Tuin met Vruchtboomen en Siergewas, groot ruim 3000 Mi, gelegen aan den Brugweg In d« kom der gemeente Het Huis bevat ruime suite met serre, breede gang, groote en kleine slaapkamer, keuken, kelder en boven: 2 slaapkamers met droog zolder; voorts gas en waterleiding en verdere gemakken. Dagelijks te bezichtigen behalve op Zater- en Zondagen. gelegen slsvoren, naast perceel I, breed ruim 28 M., (m. kalversloot) geschikt voor bouwterrein, waarop 30 Iepeboomen, Steenen Schuur voor stalling van 6 koelen «n 2 paarden, Oarage en Varkens- schuur voor 30 varkens, alsmede Kippenschuur en daarachter Moes- tuin, samen groot pl m. 2360 M2. Aanvaarding bij ds betaling op 15 April 1027, of zooveel eerder als wordt overeengekomen Lasten vanaf 1 April 1927. Inmiddels uit de hand te koop tot 24 Februari a.s. Te bevragen bij genoemden Notaris. te Bergambacht, zal op Woensdagnn 23 Febraari en 2 Maart 1927, telkens dés voormiddags tien uur, in het Café „HET BONTE PAARD" te Lekkerkerk, in het openbaar veilen en verkoopen, ten verzoeke van Mej de Wed. T. BREEDVELD—ZwyNENBURO, aldaar: „De Kakebeenen" met steenen Schuur, benevens twee houten Schuren, zoomede diverse perceelen uitmuntend Wel-, Hooi- «n Bouwland, Boomgaard, Weg en Water, staande en gelegen onder de gemeente In den Polder „DEN HOEK", ter grootte van 18 Hectares, 86 Arsn, 82 Centiaren, in 12 perceelen. Aanvaarding: Landerijen bij de toewijzing en de Gebouwen en Erf met Boomgaard 1 Mei 1927. En op Woaaidag 23 Fabraarl 1927, des namiddags twee uur, In het Café van den Heer C. DE JONQ aan de Hoeksche Sluis in het open baar verkoopen, in eene zitting, ten verzoeke van den Heer AR1E BREEDVELD Az., tneonz.: Drie perceelen gélegen nabij den Heer Koppe, te zamen groot 5 0 Aren, 12 Centlaren. Aanvaarding zooala nader zal worden opgegeven. Nadere Inlichtingen en veiling- boekjes te bekomen ten kantore van genoemden Notaris.

Schoonhovensche Courant | 1927 | | pagina 4