SGHOONHOVENSCHE COURANT NIEUWSBLAD VOOR ZUID HOLLAND EN UTRECHT o .- Quick Quaker VLUOKOKINO HAVUMOOT voor Uw Baby. Woensdag 13 April 1927 No. 5261. ^9* Jaargang Buitenlandsch Overzicht Plaatselijk Nieuws. FEUILLETON. I De dochters van den srrtokkelaar. EERSTE BLAD, bit nummer bestaat uit TWEE BLADEN. fytil fiy. Nachtelijk beioek. V s» Telefoon 20. INGE20NDEN MEDEDEEL» NA i kaart be- ind. d dl J-, en In andoren toonaard over uit. j tot f 127.50 een tien uur. uur en (Wordt vervsgld.) heel gratis léfat en ad- el, d. van T. M. de Jong, en, weduwe knl PLtiRU DOLDE P' Omtrent het conflict tusschen ITALIË en JOEGOSLAVIË valt het volgende te melden het heeft er geen hinder van ondervon den ,noch moreele schade, terwijl juist België erdoor geblameerd is. Wat heimelijk geschiedt, ia veelmaalfl iets verkeerds. Zoo is het ook hiermee. Slechts hebben we erdoor geleerd, dat we de deur van Nederlandsch Limburg goed op het nachtslot hebben te houden. F. C. Mulder, ansz. o, oud 1 j i aangegeven van Eijk. naar van G. d 75 j.» we- JSEN elefoon 3260 Bouter en ;je Cornelia, Heuvelman. m en M. Ot- W. van Rij r, z. van P. in der Want Nioolaaa 1 en W. M. van H. Th. abel. f ie- ankrijker en JWI> AD1UN I n zoogenaamde I toper als daar. I HUIS»” I •dam. I leer f 28, met I 12, 2 Ctapaud» I en met moquette I et f 95, Schuif- I Cylinderbureau I els f 8.50, enz. I •ubelen worden I geleverd. I KOBEMEN. f 1 mals. Een gram meel- en 70 gram b.v. gelijke aangegeven en N. Ver- n, oud 72 j. -8 April Imina, d. den Heuvel. oud 25 j., - J. Broere, j. Ammerstol, 13 April. Tot leden van de schattingscommissie zijn herbenoemd ge worden de heeren J. A. A. Uilkens, C. Dogterom, J. Stuurman en J. de Jong Jz. Allen hun herbenoeming aangenomen’ Het nieuwe hoofd der openbare school, de heer Winkler, zal, naar wij uit goede bron vernemen, den 16den dezer in dienst treden. S. W. N. VAN NOOTEN. SCHOONHOVEN. Uitgevers. Posted, en Girodienst 13763. f uiterst wacht De JAPANSCHE minister van buiten- landsche zaken verklaarde in een kabi- netszitting voor de eerste maal, dat door de verscherping van den toestand van Chin er Japansche "belangen in Mand- sjoerije en Mongolië bedreigd worden en dat het treffen van veiligheidsmaatregelen noodzakeljjk is Vier torpedoboot jagers zjjn naar Port Arthur vertrokken, De grootstd nationale oorlogsvloot, die ooit in de Chineesde wateren geweest is, is thans bijeen. Zij bestaat uit 171 oorlogsbodems, onder bevel van 8 ad miraals; 3 Engelsche, 3 Amerikaansche. 1 Fransche en 1 Japaimeesche, Van de schepen zijn er 76 Engelsche, 48 Japan- neesche, 30 Amerikaansche, 10 Fransche, 4 Italiaansche, 1 Spaansch, 1 Portu- geesch en 1 Nederlandsch, iet cadaver orgezonden, is nog niet. :f van vra- net een vrij e doodsoor- chreef, dat en 2H K.G. a 7 dagen ste was wv- o>> 1 deel nengd voer ,n men dus uit 90 pCL jen ze per 100 gram, Ivoer (och- B kregen ze een groote en tegen ge- rd. Het ge- dder vet en (aandoening De Italiaansche en Joegoslavische re geert ngen hebben zich er mede ver- eenigd, dat deze week nog met de recht- streeksche onderhandelingen zal worden begonnen. De regeeringen te Londen en Parjjs hebben aan de Italiaansche, Joe goslavische en 'Albaneesche regeeringen gevraagd, of deze in geval van in cidenten aan de Albaneesche grens tij dens de onderhandelingen zich er mede zouden kunnen vereenigen, dat de Fran sche en Britsche militaire attachés en de Duitsche gezantschapsattaché ter plaatse éen onderzoek instellen, ten einde de mogelijkheid van een conflict tijdens de besprekingen te vermijden. Dit voorstel is door de betrokken regeeringen aan vaard. Zoo zal hierin dus spoedig een oplos sing kunnen worden tegemoet gezien. slecht leg- wel duide- Prgs der Ad Bij 8 maal plaatein advertentiën voudige prijs berekjix vrage men tarief. ïntusschen de Belgische regeering kan alsnog ophelderingen geven. Wij ver wachten, dat die haar door de Neder- landsche regeering ook wel zullen wor den verzocht i Dan zal wel blijken, dat deze nachte lijke daad geen officieel of officieus ka rakter draagt, zooals de Belgische regee ring trouwens al officieus te kennen he.eft gegeven en kan het bezoek’ der nacht vlinders tot de ware proporties worden teruggebracht Het Nederlandsche volk en ook Neder landsch Limburg behoeft er zich al heel weinig aan gelegen te laten liggen. Want ..De betaling geschiedt een jaar voor uit.” „Daar heb ik niet tegen. Ik zal u da delijk tienduizend francs betalen. Sohrtjf de quitantie, maar vul haar in voor een bedrag van vier duizend francs.” „Waarom?” „Dat is dunkt me eenvoudig, als ik zoo hoogen prijs betaalde, zou dat argwaan kunnen wekken.” „U heeft gelijk. Ik zal de quitantie schrijven, maar ik weet nog niet de naam van mijn patiënt en evenmin uw naam.” „De patiënt heet Herbert Kramer, ik ben zijn broeder.” „Ah zoo. Ik zal maar even van uw schrijfgereedschap gebruik maken, niet waar.” De dokter schreef eenige regels op een blad papier en onderteekende die daarna Mijnheer Huber las: „Ontvangen van den heer Kramer de somma van 4000 francs als vooruit behaalde verpleegkosten voor één jaar voor de verpleging van zijn broeder, den heer Herbert Kramer, dien hij in mijn gesticht onder mijn behandeling zal stéllen.” Het stuk was gedateerd en van de hand teek ening van den krankzinnigenajis voorzien. „Ik geloof d»t het zoo voldoende is, niet waar,” vroeg de dokter. „Zeker,” antwoordde Huber, de (pii- tantie in zijn portefeuille stekend en er tien biljetten van duizend francs uit ne mend, het js geheel in orde, zie hier uw geld.” „Dank u.” D "Ttentiën: Van 1 tot 6 regels f LBO; elke regel meer 0JD sing rordt de 8e plaatsing tegen f 0.10 per regal berekend. Voor juh. 1 den tekst, waarbij de kolommen breeder aqn, wordt de drie* .ut Voor meer plaatsingen, groot aantal regels en aonditks 19 Twee dagen na dit gesprek was mijn heer Huber inderdaad reeds op reis naar Parijs, het hoofd vol plannen. Een maal tot misdaad vervallen, zonk hij al dieper om zich zelf te redden, moest hij steeds nieuwe misdaden verzinnen. k Herbert Kramer dreigde öo genezen en dat was voor hem een ontzaglijk ge vaar. Immers, geen twijfel was er ook, of zijn slachtoffer zou met diepen haat bezield zijn jegens hem en mets zou den wraakzuchtige weerhouden kunnen, hem in het verderf te storten. Eens had hjj hem machteloos gemaakt door den vree slijken slag met den zwared kandelaar, doch thans bleek, dat dit niet afdoend geweest was. Nu moest hij ten tweeden male beproeven hem onschadelijk te mak ken en, om dat te bewerkstellen, was er een duivelsch plan bij hem opgekomen. Over dat plan zat hij in den trein al maar na te denken en ten laatste knikte hij goedkeurend met het hoofd: „Inderdaad”, zoo zeide hij, „zoo moet het gaan, op die wijze loop ik geen ge vaar.” Te Parijs aangekomen liet hij zich naar een hotel brengen, waar hij, na z ah verfrischt te hebben, een brief schreef aan een zekeren dokter Bonnet, wiens adres hij in zijn zakboekje had staan. *Den volgenden morgen ontving hij een, stadstelegram, hem meldende, dat Dr. De mogendheden en China' Wat zal Japan doenf ftalië en Joe goslavië' De protestnota door de groote mogend heden gezamenlijk ingediend bij de Kan- tonneesche regeering in CHINA bevat de navolgende punten: lo Behoorlijke bestraffing van de offi cieren, die de uitspattingen te Nanking gelast hebben, evenals voor alle perso-^ nen ,die daarbij betrokken waren, 2o Schrifte'ljke verontschuldigingen vanwege den opperbevelhebber der' na tionalisten, alsmede de verzekering, dat men zich onthouden zal van alle ver dere gewelddadigheden jegens de vreem delingen. i 3o. Algeheele schadevergoeding. De nota zegt verder, dat de nationa- lesten ten genoege van de betrokken re geeringen moeten doen blykan van hun bedoeling om deze eischem snel in te willigen door het nemen van daartoe strekkende maatregelen. Het zal de vraag zijn, wat de mogend heden met deze nota zullen bereiken, De verwarring is in China zoo volko men, dat er geen touw aan vast te knoopen is. Men ziet in Sjanghai met spanning uit naar wat JAPAN zal doen, of het in zijn toeziende houding zal blyven volhar den dan wel of het actief deel zal gaan nemen aan de maatregelen der mogend heden. Er zijn tal van aanwijzingen dat Japan j zijn geheele leger mobiliseert. Men vraagt zich af of dit op een oorlogs verklaring aan Rusland wijst, of dat het niet anders is dan een mobilisatie voor plaatseiyk,e troepenbewegingen, De Ja pansche inwoners van Hankou dringen er bij hun regeering op aan, dat zij on- middellyk een expeditie uit zal zenden om het gedane onrecht te wreken. Te /Sjanghai worden binnen eenige weken belangrijke gebeurtenissen ver- NJeuw-Lekkerland, 13 April. Op de algemeene vergadering van de muziek- vereeniging „Apollo” alhier is besloten om deel te nemen aan het groot natio naal concours te Hoog-Blolkland op 24 Augustus a s. De vereeniging zal uitkomen in de afdeeling Uitmuntendheid, Door bemiddeling van den heer H. Vermeulen alhier is te Alblasserdam op gericht een afdeeling van den vrijzinnig democratischen bond met aanvankelijk vijftig leden. Door die afdeeling werden tegelijk tot candidaat voor den gemeente raad gesteld de heeren: 1, J. de Wit, 2. J. Riseeuw, 3. L. van Polen, 4, J, A, Blom, 5. C. den Boef. Een openbare vergadering van den gemeenteraad alhier, is belegd op Don derdag 14 April, des voormiddags ten Groot-Ammsrs, 18 April. Als een bij zonderheid zij vermeld, dat j.l. Maandag door vijf kippen, toebehoorende aan den heer A. G. de Kovel, alhier, zes eieren i zijn gelegd. Het zes-jarig zoontje van den alhier wonenden heer Hendrikse, dierenarts, had Maandagavond j.l. het ongeluk van een ijzeren hek, waarop hij stond, te glijden, met het ongelukkig gevolg, dat een ijzeren punt in zijn lichaam drong. Door Dr. A. Flohil werd geneeskundige hulp verleend. Krimpen a.d. IJssel, 13 April. De candidatenlijst voor de C.H. Partij bevat de volgende namen: 1. P. Boon aftr., 2. B. Kalkman, 3 P. Pols, 4. J. M, Meijer, i 5. Joh Slingerland. P Rolloos, 7 Th, Buijs. De eerste 6 candidaten van de A.R, Partij zyn reeds opgegeven en volgen hieronder de namen der overige 6, t‘w| 7, G. Jongste, 8 J Mourik Jzn,., 9, A, Loeve, 10. D. Gouwens, 11 D. Vogele- zang, 12, B. W Noorlander De kiezerslijst voor het jaar 1927— 1928 bevat 1926 kiezers voor de Tweede Kamer, 1920 voor de Prov. Staten en 1847 voor den Gemeenteraad. Bonnet hem ’s mddaga om twaalf in zijn hotel zou opzoeken. Met ongeduld verwachtte mynheer Huber den knan.k zin,n i gentris en toen deze zich op zijn kamer liet aandienen, liep hij hem verheugd tegemoet. Voor hem stond een lange, magere man met een niet aangenaam uitarljjk, „U is doktor Bonnet,” vroeg Huber hem. „Inderdaad, maar ik heb niet de eer u te kennen. Ik heb uw brief ontvangen, maar herinner my niet uw naam vroe ger gehoord te hebben.” „Neen, maar gij rijt mij aanbevolen door een goeden vriend. U is immers di recteur van een krankrimnigengesticht.” „Ja, eigenaar en directeur van een in richting, waar krankzinn gen worden verpleegd en behandedd.” „Precies 1 De vriend van mij, zijn naam doet niets ter zake, heeft in uw inrich ting eenige jaren 'een bloedverwant ge had, de ongeneeelijk krankzinnig was en hiér later gestorven is.” „Dat is niogelijk.” „Ja, de man moet rich ingebeeld heb ben volstrekt niet krankzinnig te zijn en de overtuiging hebben gehad, dat men hem in uw inrichting opgesloten hield, omdat zijn verwanten daar voordeel bij hadden.” „Dat kon wel zijn. Krankzinnigen heb ben soms vreemde inbeeldingen.” „Waarop gij geen acht slaat?” „Niet altijd.” „Welnu, ik zoek ook voor iemand ver pleging en -deskundige behandeling. Die persoo^ is niet in het bezit vanteijn ver standelijke vermogens en moet veilig op- gebörgÊin zijn. Misschien zal ook hij dah verbeelden, dat hij wederrechtelijk ge- justitie.” Deze Goannt wordt doe Uaandafft-, des Wotntdag^- en des Vrijdagmiddags alt- j: gegeven. Prijs voor Schoonhoven per 8 maanden 1.25, franco per poet in Nederland 1.50. Over het abonnement wordt in de eerste maand beschikt. Men kan rioh abonnaeren by odm Agenten, Boekhandelaren en Kantoor- honden. mer dat er niet wat meer teen is om te schilleq, want er zullen handen ge noeg zijn om ze wit ïe maken. Tianhoven, 13 April. Voor de ax ge meenteraadsverkiezing zijn hier twee caa- didatenlijsten ingeleverd. Een Ijjst gaat uit van de A. Rev. Partij en bevat de volgende namen: 1. T. de Jongh, 2 L. Spek, 3, G, C. van Lomwel, 4 D. Ver sluis, 5, C. Lakerveld, 6. C ven Es, 7, Wi, Nomen, 8. Bast, van Middelkoop, 9 J, van Straten Johz., 10. G. H, Spek, II H, van Dieren. De tweede een zoogenaamde wilde lijst bevat de nannqn, vajn 1 *C, 'de Jongh, 2 D. v d. Leden en 3. A. Wink, Door den te hoogen waterstand in de rivier moest de zalmzegenvisscherij „De Koekoek” haar werkzaamheden weer staken. Zeer jammer is dit, daar hierdoor weer verscheiden werklieden zonder werk zijn, maar ook jammer omdat er thans goed gevangen werd. De vorige week werden 47 zalmen bemachtigd. Het water in de rivier staat thans op 17 voet, maar is nu weer dalende. Aangelokt door het mooie weer van Maandagmorgen hebben onderscheiden landbouwers hun stallen zoo goed als leeg gejaagd Het lie pevenwel niet mee. Pas waren de dieren uit den warmen stal of het zonnetje ging schuil, om de eerste dagen bijna niets van zich te laten zien. Hierbi’ gevoegd nog een kon de Noorden wind, geen wonder, dat de koeien al loeiende met een hooge rug trachtten eenige beschutting te vinden. Al is er wel voor het oogenblik gras genoeg, toch is de overgang te groot. Een enkeling heeft ze dan ook weer binnen gehaald om gunstiger weer af te wachten., Schellulnan, 13 April. In de leden vergadering van de afdeeling Volksonder wijs is tot bestuurslid in de vacature J, Pierhagen gekozen, de heer H. van Hoogdalem, herkozen als secretaris is de heer M. Stoutjesdyk. De rekening van den penningmeester, den heer J. Beusekom, gaf aan f 80 ont vangsten, f 45,85 (uitgaven en een batig saldo van f 34,15. Zoowel de voorzitter, de heer A. M. Zanen als de secretaris in zijn jaarver slag maakten gewag van den opgerichten cursus in avondonderwijs voor de rij pere jeugd Deze cursus is het afgeloopen najaar opgericht met 18 leerlingen. In herinnering wordt gebracht, hoe de ge meenteraad eerst een schoollokaal voor dit doel met 4 tqgen1 3‘stemmen weigerde, maar hoe door de tusschenkomst van Ged. Staten zoo’n verlicht en verwarmd lokaal later kosteloos is afgestaan, De voorzitter brengt dank: aan “het hoofd der school, door wiens medewer king het mogelijk Saras dezen .cursus zon der gemeentelijke subsidie op te richten en voor Gedeputeerde Staten voor hun bemoeiingen. Namens het bestuur geeft de secretaris verslag van een Vergadering te Gorkum, Bleskensgraaf, 13 April. Mej. E. van Dijkhuizen te Brandwijk kom( voor als - no. 1 op een voordracht ter benoeming van ‘een onderwijzeres bij het gewoon lager onderwijs te Rotterdam. Haastrecht, 13 April. Vrijdag 15 April as. zal de heer D. Kok den dag her-,* denken, waarop hij voor 25 jaar bij Ge broeders Bakker en Zonen in dienst trad. Den 29en dezer wordt hij daarin opge- volgd door den heer J. van Eijk. Het zal beiden wel niet aan belangstelling ont- 1 breken. De timmerman J. Donk had het on geluk in de fabriek van. Gebr. Bakker en Zonen met zijn hand de lintzaag te ra- ken. Hij werd door Dr. Hakkenberg ver- bonden, Lekkerktrk, 13 April. De Gymnaztiek- vereeniging >rK. D. 0.” alhier zal op 21 Mqi a.s deelnemen aan de wedstrijden te Bergambddht, uitgeechreven door de GyinnastHekvereenigkng „T. H. 0. R.” aldaar. Nleuwerkerk a.d, IJsmI, 18 April ^oor de a.s. gemeenteraadsverkiezingen rijn 6 candi datenlijsten in geleverd, n.l. door den Vrijheidsbond, C,-H., A.-R., R-.K. SD.A.P. en Neutrale Partij.. Da namen der lijsten zijn reeds eerder medegedeeld. De lijsten liggen ten gemeentehuise voor een ieder ter inzage. Mej. 8. Paree, onderwijzerea aan. de 2e Openbare Lagere School alhier, komt als no. 2 voor op de voordracht voor on derwijzeres aan de school voor gewoon lager onderwijs A no. 147 te Rotterdam, en als no. 3 aan de school voor gewoon lager onderwijs A no. 269 te Rotterdam. Gouderak, 18 April. De Gymnastiek- vereeniging „T. H. 0. R.” heeft besloten een medaille ter beschikking te stellen aan de Muriekvereeniging „Caecilia” voor het te houden concours op Hemel vaartsdag aa. Hier ter plaatse is een nieuwe Idea- vereeniging opgericht, onder den naam „Gemeentebelangen”. Aan de gemeente raadsverkiezingen zal worden deelgeno men en candidaat zullen worden gesteld: 1 H. de Jong Lz., 2 J. J. Boer en 3 A Kool Bz. De heeren De Jong en J. J. Boer zijn aftredend, doch zijn bij de vo rige verkiezing gekozen als a.-r. De afdeeling Gouderak van den VJXB. heeft besloten geen candidaten te stellen voor den gemeenteraad. Ameide, 13 April. De metselaars knecht A. Veen uit Vi men in dienst bij den heer L. Woudenberg alhier, had bij het vertillen van cementenpalen het ongeluk met de linkerhand onder een paal beklemd te raken, De middelste vinger werd hierbij deerlijk gehavend, 1 zoodat geneeskundige behandeling nood zakelijk bleek. Dr. Donker verleende de eerste geneeskundige hulp De candidatenlijst van de Vrij- heidsbonders is thans in samenwerking met de Vrij7. Dem. vastgesteld. Ze bevat de volgende namen; No.l. Adr Kruijt, 1 2, A. J C. Nugteren, 3, A, P, dq Jong, 4 ;A. Bouter, 5. P Koudstaal, 6, A, A, Dijksman, 7. H. 'Diepenhorst, 8. C. van Gel deren j Hek teenschillen begint thans grooter omvang te nemen. Hoewel het nog vroeg is gaat de bast er nogal tame lijk goed af. Wat warm 'weer zou evenwel ook hierin zeer ten goede komen, Jam- vangen gehouden wordt, doch op zijn be weringen zal men geen acht kunnen slaan als komende van iemand, die niet wel bij het hoofd is en aan vervolgings waanzin lijdt.” Dr. Bonnet en Huber zagen elkaar aan, zij begrepen elkander. De dokter vroeg: „U heeft mij een overeenkomst voor te stellen.” ,^Als u het zoo noemen wilt, ja.” „Het betreft de opneming van dien patiënt?” ,^a.” „Voor korten of langen tijd.” „Hij is ongeneeslijk krankzinnig „Ah, maar als hij geneest.” „Hij zal niet genezen mijnheer Bonnet.” „Nu, dat is mogelijk. Vertel mij iets van hem. Mijn voorwaanden hangen af van zijn toestand.” „Dat begrijp ik. De zaak is zoo een voudig mogelijk. De man, dien ik bedoel is thans verpleegde in een uitmuntende inrichting bij ons te lande. Hij verkeert n een toestand van wezenloosheid, ge heugenverlies enz., tengevolge van een hersenbeleediging door den slag van een geweerkolf. De zaak is voor u zonder ri sico en zoo zuiver mogelijk. Gij zult hem- opmemen met het attest van een paar zenuwartsen, die daarin zullen verklaren, dat hij werkelijk krankzinnig is. Hij be hoeft dan ook volstrekt niet in het ge- hayn hierheen vervoerd te worden.” „Maar ik begrijp niet....’4*' ,.Gij begrijpt niet, waarom wij hem dan niet in eigen land laten. Nu, dat zal ik u mede doelen. De man, dien ik bedoel, wat te verrekenen met de Het bezoek door een achttal Belgen des nachts aan ons land gebracht om er proclamaties (pamfletten zou een beter woord rijn) aan te plakken op het jxjstkantoor te Roosteren en op telefoon palen, moet niet te hoog aangeslagen worden, maar mag daarentegenover ook niet geheel onverschillig worden voorbij gegaan. Het moet niet te hoog worden aange slagen, omdat het zeer waarschijnlijk heetgebakerde jongelui zullen zijn ge weest in vollen omvang is het feit nog niet bekend die door hun „dapnere” daad blijk wilden geven van hun liefde voor hun vaderland België. Maar aan den anderen kant is het toch een symptoom, een verschijnsel, vau wat er leeft en woelt in een deel van het Belgische volk. De verwerpiug van het Verdrag door de Eerste Kamer in ons land, heeft bij een deel van België kwaad bloed gezet en dat uit zich op manieren, zooals te Roosteren geschiedde en ook in oen deel der Belgische pers. Het is typeerend om te zien op welke geheel van elkander verschillende wijzen de Belgische bladen deze nachtelijke ge beurtenis bespreken. Het eene blad keurt het gedoe onvoorwaardelijk af, terwijl een ander het opblaast tot iets heel gewel digs, waarbij wel een duizend proclama ties zouden zijn aangeplakt. Naarmate de bladen Vlaamsch of Waalsch gekleurd zijn, laten rij er rich in anderen toonaard over uil. Maar één rake opmerking trof en wel, dat de Belgische regeering er zich zoo weinig aan gelegen laat liggen. Het Vlaamsche Blad ,,De Schelde”, dat zich daarover verwondert, trekt eer. parallel tusschen het in Nederlandsch Limburg gebeurde en een vooronderstelde dergelij ke gebeurtenis in Fransch Vlaanderen „Stel u voor,” zoo schrijft het blad, „dat Vlamingen naar Fransch Vlaanderen zou den gaan en daar in verscheidene gemeen ten proclamaties zouden aanplakken, waarbij de bevolking wordt aangespoord rich van Frankrijk los te scheuren. Dade lijk zal het geheele Belgische gendarme- rie-oorps gemobiliseerd worden om de daders van dien aanslag als oproerma kers in de doos te stoppen, als hebbende een land in gevaar gébracht en een be vriende natie beleedigd.” „Maar zoolang hij krankzinnig is?” „Zoolang zal men hen? ongemoeid la ten, zeker, doch de specialiteiten mochten eens constateeren dat hij ondanks alle verwachtingen toch genas.” „Hij kan ook in mijn inrichting ge nezen.” „Het is voor hem en anderen wen- schejijk, dat dit niet gebeurt.” „Hij blijft dus een krankzinnige.” „Juist, u begrijpt mij blijkbaar.” „Nu mijnheer, dan moet ik u zeggen, dat er voor mij wel resico aan verbon den is. Als ik u goed begrijp, moet ik hem r- -esloten houden ook tegen zijn eigen wil en dank.” „Alle krankzinnigen worden tegen wil en dank opgesloten.” „Maar hij kan genezen en als hij ge nezen is, wat dan?” „Dat staat toch niet te beoordeel en aan iiem zelf. Hij is thans nog ontoereken baar, welnu, als u meent, dat hij het blijft, kan u hem immers houden. Op zijn oordeel behoeft u toch zeker niet af te gaan. Zie eens, hij komt hier onder attest van deskundigen, dat zijn geest niet ge zond is en daarmee is u altijd gedekt” „Enfin, ik weiger niet maar gij zult moeten betalen.” „En de prijs?” „Als u een krankzinnige doet opnamen in een eerste klasse inrichting, kost u dat 4000 francs, evenwel eisch ik meer, omdat ik garandeeren moet, dat hij on geneselijk zal zijn.'Ik wil per jaar 10.000 francs.” „Het is veel!” „Niet te veel voor zóó iets.” „Nu. ik neem het aan."

Schoonhovensche Courant | 1927 | | pagina 1