NIEUWSBLAD VOOR ZUIDHOLLAND EN UTRECHT f k n ll SCHOONHOVENSCHE COURANT Quick Quaker VUMKOKIND HAVERMOUT vootdeelig in het gebruik. I Woensdag 4 Mei 1927 59* Jaargang No. 5269. EERSTE BLAD. Plaatselijk Nieuws. BINNENLAND FEUILLETON. eel De Dochters van den Smokkelaar. Dit nummer bestaat uit TWEE BLADEN. -J Telefoon 20 INGEZONDEN MEDEDEELING (k navod- (hm als Het Tweede Meisjesvereenb de o ireoimisiwo, uy nioi uit doen. Hij stelde de beslissing nog varr«lfO. .„.Ierland 1 Men kan houden. 47 Hem pen. hij >rdt de óne en conditie* .174.448,46 •ring van 5<)0.(W.— 731 297,69 uldbrieven Hekening- i,14); Cre- 0.451,19); 15.000.—); 390.399,58 de Han- 973858,76 121.650,29 wen, Meu )7>, toe- 25.000.— 7292,70 79.725 1 f 885,85 3.543,32 29. sn. ;ozen de S. A. W. N. VAN NOOTEN, SCHOONHOVEN. Uitgevers. Postch. en Girodienst 13763. van de Koningin en den Prins aan deze nieènte in de dagen van den -waters nood. Het zal zijn een 3.50 NL hooge zuil van Beiersch graniet. met r met dingen, die hij meende dat niemand be kend konden zijn. En die man oefende macht over hem uit, dwong hem en had juist macht om te dwingen door de geheimzinnigheid, waarmee hij optrad. ortefeuille Grediet- 308,71 S), 312.04K); Munten Kan- SG. 847,71 64.073,95 doen, misschien dat op die wijze gij u zelf nog het beste helpt. In ieder geval, indien Herbert Kra mer uit zijn gevangenschap niet ver lost wordt door u, zal hem buiten uw toedoen toch de vrijheid hergeven wor den en de gevolgen daarvan zullen voor u des te onaangenamer zijn.’’ Huber wits door dezen brief als het ware verpletterd. Hij begreep niet, wie de schrijver van dien brief kon zijn en wat deze met dat schrijven zou kunnen bedoelen. Was het dan werkelijk slechts te doen om Herbert Kramer uit het ge sticht te verlossen .Kon hij zijn bedrei ging, dat Kramer toch verlost zou wor den, tot, waarheid maken? Ja, Jat moest hij zeker kunnen, aan gezien hij van allee op de hoogte was en ook wist dat Huber degene was, die Herbert Kramer opgesloten hield en dat niet diens broer van die ojtfluiting de feitelijke oorzaak was. Wat moest Huber doen? Aan den raad in den brief neerge legd gevolg geven? Maar dan gaf hij zelf aan. Herbert Kramer de vrijheid, weer, dat wilde zeggen, hij gaf zijn vijand de gelegenheid hem te vemlet teren. Den brief naast «ach neerleggen en afwaohten? Maar dat gaf misschien een, twee weken uitstel, mlsschieh een maand, doch dan. kwam Kramer toch vrij en het werd er voor Haber niet beter op. Wie, wie toch zou de schrijver kunnen zijn. Zoo gaarne zou Huber dit hebben geweten, ook om te kunnen oordtelen of het waar was, hetgeen in den brief zoiA geen geneesheer kunnen hel- wist het maar al te goed, het was schiildbewijstzyn, wroeging en angst, die hem zich zwak en ziek deden gevoelen Dat duurde zoo twee maanden, zonder dat Huber iets nieuws hoorde en gelei delijk herleefde in hem de hoop, dat hel bericht van dr. Bonnet^ loos alarm ge weest zpu zijn, dat het*gevaar geweken was Kramer was zeker nog in het ge sticht, anders zou hij wel wat tan z oh hebben doen hooren, de justitie was dus niet op bezoek bij dr. Bonnet geweest, of deze had kans gezien haar om den tuin te leiden. Op een morgen evenwel vond Huber op zijn ontbijttafel een brief en toen hij dezen gelezen had, keerde al zijn angst al zijn vreeze in groote hevigheid terug. Die brief, welke geen oadorteekening droeg, luidde: Mijnheer I In het krankzinnigengesticht van ze keren dokter Bonnet, u wel bekend, ver blijft tot op heden een jonge man, Her bert Kramer genaamd, die er sedert zijn aankomst genezen ia. Hem wordt even wel belet het gesticht te verlaten, onder bewering, dat hij niet yerkelijk genezen zou zijn. Ik weet echter, dat hij volstrekt niet gek ik en raad1 u aan alles in het werk te stelled om hem zijn vrijheid te geven. Gij kunt dat en gij moet dat ook emng gat, Her resul- Dit is in ot langrijke lemen op voorname- hetgeen rredenlieid ijijk geen wonder, dat Ivan dezen brief nog verbaasd wlas dan* toen hij den eorstep ontving. Wie was toch degene, die zich ongevraagd met Zijn zaken be moeide, waarom mengde hij zich daar in en in wat betrekking stond hij tot Kramer of tot hem. Huber verkeerde in tweestrijd, maar tenslotte besloot hij den raad van den ring, ver tinnen de eelen go- toi 1937, gebracht. van het jgenwoor- Bsnschop, 4 Mei. Ter gelegenheid van den jaardag van Prinses Juliana, werd Zaterdagavond j.l door hel lauiarekoips „Onderling Genoegen”, alhier, op het dorpsplein eene uitvoering gegeven, welke uitstekend is geslaagd. Op zeer verdienstelijke wijze werden de verschillende nummers gespeeld en met onverdeelde belangstelling aange hoord door een talrijk publiek, dat telken^ door applaus daaraan uiting gat ’t Mag dan ook worden geconstateerd, dat deze jonge vereeniging flink vooruit gaat en door haar getrouw reporleeren al stukken ten gehoore brengt, welke niet gemakkelijk zonder fout zijn te spelen. „Onderling Genoegen’’ speelt dit echter klaar. Gaarne brengen we dan ook bij deze ons Fanfarekorps de welverdiende lof en niet in 't mitst den volijveren Directeur, den heer Achterveld, van IJsselstein die steeds met volle toewijding zijn vereeni- ging dirigeert op een wijze welke vele bewondering afdwingt. Wc hopen nog dikwijls zoo’n muziek avondje te mogen aanhooren en vertrou wen, dat allen, die zich een muziek^ bloempje lieten aanhechten, geen spijt zullen hebben door hun gaven, tot in-i standhouding dezer vereeniging te hebben medegewerkt. Oudewater, 4 Mei. In den nacht is ingebroken in het station Oudewater Papekop. De inbrekers hebben de brand kast meegenomen en per auto naar een de -pólatie onbekende bestemming ver voerd. Waarschijnlijk zijn de daders ge- «mt meerde inbrekers geweest, daar zelfs geen vingerafdrukken waren te vinden. Omtrent deze inbraak in het spoor wegstation OudewaterPapekop wordt later nog gemeld: In den nacht is ingebroken in het hou ten gebouwtje, dat dienst doet als sta tion Oudewater der Nederlandsohe Spoorwegen. Met een auto zijn de in brekers gekomen en in onbekende rich ting vertrokken, nadat het hun gelukt was, onbemerkt in het gebouwtje te ko men, de brandkast los te werken en op den auto te laden. Verschillende ondendeelen der hande ling waren te reconstrueeren uit de sporen, achtergelaten in de dien nacht berijpte bennen. Hoewel z ch in de on- middellijke plaats van actie een sein hui» bevindt, in hetwelk den ganschen nacht werk wordt verricht, hebben de inbrekers het brutale stukje onopge merkt kunnen volvoeren. De brandkast bevatte aan contanten ruim elf honderd gulden. Gouda, 4 Mei. In de vergadering van den gemeenteraad is de nieuwe burge meester,. de heer E. G Gaarlandt, ge ïnstalleerd. De nieuwe burgemeester werd welkom geheeten door den oudsten wed hou der, den heer Muijlwijk. Ln’-zijn install at ierede zeide de bur gemeester, dat de uitermate gunstige ligging van Gouda, te midden van een stellenden verzameld tegen het uur waarop de Koninklijke Familie aan he. gebouw van den Raad van State ver wacht werd. Precies 2 uur kwam „de Koninklijke auto aan. De Koningin droeg een blauw mantel- costuum, de Prinses een witten mantel boven een lichtblauw toilet en de Prins wu in admiraals-uniform Hij droeg het lint van het Grootkruis van den Neder- landschen Leeuw. Ten half drie was de vergadering ge ëindigd. Bij het bestijgen van de auto steeg een hartelijk hoerageroep uil de menigte op. De koninklijke familie werd door de zelfde heeren die haar ontvangen hadden uitgeleid. Er werd druk gefotografeerd en ge filmd. Geschenken voor de Prinses. Prin ses Juliana heeft in tegenwoordigheid van barones Bentïnck, haar hofdame den grootmeester van haar Huis, graaf van Lynden van Sandenburg en baron Baud, kamerheer, een reeks van deputa ties ontvangen, welke haar geschenken kwamen aanbieden. De audiënties hadden plaats tusschen negen uur en kwart voor twaalven. Het eerst werd ontvangen een afvaardi ging van het Internationaal Intermediair Instutuut, bestaande uit Mr. Loder, voor zitter van den raad van bestuur, de bur gemeester van Den Haag, Mr. Patijn, als voorzitter van den raad van be scherming, mej. Van Manen, lid van den raad van bestuur en mr. Torby Duwel directeur. Aangeboden werden de geza menlijke publicaties van de nu bijna tien jaar bestaande stichting. Deze werken zijn gebonden in leder en aan de achter zijde voorzien van het wapen van Hare Koninklijke Hoogheid. Met een korte toe spraak overhandigde Mr. Loder het ge schenk aan de Prinses. Daarna heeft de Prinses achtereenvol gens ontvangen: een deputatie uit het bestuur van den Nationalen Vrouwenraad voor Nederland welke aanbood een ledenen schrijfporte feuille: afgevaardigden van 20 Scheveningsche vereenigingen, welke deputatie aanbood een model, in zilver, van het Schevening sche vaartuig, aangeduid met den naam van bom en een model van de Ge denknaald te Scheveningen geplaatst. een deputatie van de Oranjevereenigin- gen te Delft, die met eert oorkonde een schotel van Delftsch aardewerk, vervaar digd door de Porceleyne Fles, aanbood; een deputatie uit de Oranjevereenigin- gen 'te Rotterdam, uit wier handen de Prinses een schilderij voorstellende een gezicht op de Maas, aanvaardde; gedelegeerden uit de commissie voor openbare feesten te Gouda, die een jar- dinière van aardewerk aanboden. een deputatie uit de Oranjevereeniging te Leerdam, aanbiedende een Unica-vaas. afgevaardigden van de Vereeniging voor Penningkunst, die een penning aanboden. een afvaardiging uit de Jonge Geuzen en Geuzinnengroep Kerk, Oranje en Va derland te Amsterdam en Arnhem, welke deputatie aanbood een afbeelding van de Catharine-Kerk in Den Briel; twee kinderen van de Boddaert-Tehui- zen te Amsterdam, die een fraai bewerkt kussen kwamen brengen; een deputatie van de Bk uit- jjtmet Kftnnen :ou die - terwijl zmT^jn vijand verpletterenden slag tee ns en ton n de Han- r onze be- •legeu XMt cijfer sp- 976,77 es 11 #9 tot er nog bjj uitstaande en de per f 532.00U, de totalen onze be gingen op Gereformeerden grondslag in Neder.and, aanbiedende een lederen boek omslag: een commissie uit de ingezetenen van Vreeswijk, die meebracht het portret van de Koningin en Prins Hendrik, in zilveren lijst. Tenslotte een vertegenwoordiging van Friesche schoolkinderen, die aan de Prin ses e&n zilveren schrjjfgarnituur schon ken. Hof nieuws. Gistermiddag om half vier zijn de Koningin en Prinses Juliana met gevolg in vier open auto’s vsin het Koninklijk Paleis in het Noordeinde naar het Loo teruggekeerd. Eenige honderden belangstellenden waren van het vertrek getuigen en juich ten KqningÉn en Prinses bij het wegs rijden toe. Verlaging Posttarleven. De voorbe reidende werkzaamheden voor herziening van het briefposttarief zijn thans zóó ver gevorderd, dat waarschijnlijk reeds tegen 1 Juli kan worden tegemoet ge zien a. Verlaging van het port der binnen- landsche brieven van enkelvoudig ge wicht tot zeven en halve cent. b. Idem van het onmiddellijk daarmede samenhangende port der brieven voor Nederlandsch-Indië, Suriname en Curacao alsmede van het port der in het grens verkeer naar Duitschland en België ver zonden brieven. De mindere ontvangst tengevolge hier van wordt geraamd op f 4.100 000 per jaar. - In verband met den stand van de be- drijfsrekening der P. T T en de eischen der schatkist zal voor het loopende jaar, voor zoover thans kan worden voorzien, met de aangegeven tariefsverlagingen moeten worden volstaan. Gewetensbezwaarden. Kamerlid Kersten heeft den minister van justitie de volgende vragen gesteld. Is het Uw Excellentie bekend, dat vele vrouwen aan de laatstgehouden stemming voor de Provinciale Staten niet hebben kunnen deelnemen, omda. zij zich over tuigd achtten, dat het deèlnemen in strijd is met Gods Woord? Is Uw Excellentie bereid, zoo noodlg in overleg met Uwer Excellenties ambt genoot den minister van binnenlandsche zaken en landbouw, te bevorderen, dat conciëntie-bezwaarden niet vervolgd won den, maar gerekend onder hen. die om geldende redenen, in den zin der wet. verhinderd waren? Autobussen tn Zuld-Holland. God. Staten van Zuld-Holland hebben aan C. Room te Lexmond vergunning verleend tot het in werking houden van een auto- bus dienst van Gorinchem over Arkel, Kedlchem, Oosterwijk. Leerdam, Schoon- rewoerd. Heicop en Lexmond naar Via- nenen omgekeerd. Aan C. Brakband te Leerdam hebben zij vergunning verleend tot het in wer king houden van een autobsisdienst a. van Schoonrewoerd over Schaik, Leer broek, Nieuwland en Arkel naar Gorin- hem (alleen op Maandag) en b van Leer broek over Middelkoop, Leerbroek en Recht van ter Leede naar Leerdam (al leen op Donderdag) en omgekeerd. Na den watersnood. In de buurt schap Alverna (Wychen) wordt tegen het einde van deze maand een monument onthuld ter herinnerinng aan het bezoek welvarende (tuinbouw- en veeteeltstreek en in het gezicht van de steden, waar de krachten,/toegespitst op handel, nij verheid en [wetensc .ap, g edit-Is zyi. samen getrokken, moet worden ten nutte gemaakt. Naast het behoud van de be staande industrieën zal moeten worden gestreefd naar de vestiging van nieuw». In iederen Gouwenaar, die het uit sluitend belang van zijn stad in het hart draagt, zal spreker een medestander zien De rede van den burgemeester werd beantwoord door het oudste raadslid, den heer Donker Dee nachts ia ingebroken ten huize van de familie B aan den Martenasingel alhier De bewoners waren Zaterda?'- nwcldag op reis gegaan en vonden bij hun terugkomst alle kasten overhoop gehaald. Er wordt een aantal gouden- en zilveren voorwerpen vermist. H111 igersberg, 4 Mei. De polite alhier heeft een tweetal lieruchle inbrekers op iieeterdaad betrapt Reeds eenige weken was het bekend, dat getracht zou worden te stelen uit do woonschuit van den aannemer D*' Jong aan de Linkerrvttekade. Deze aan nemer, de hier vele werken in uitvoe ring heeft, moet op Zaterdag altijd veel geld in huis hebben. Reeds twee Zater dagen had de politie zich in de woon schuit verdekt opgesteld, zonder resul taat. Dezen keer echter ia hun volhar ding beloond. Toen het echtpaar De Jong was uit gegaan, bleven twee rechercheurs in de woonschuit achter, legen acht uur kwa men drie hiannen, die, nadat zij zich er van overtuigd hadden, d^t niemand Üiuia was, het elot van de deur trachtten te foroeeren. Toen dat niet gelukte, heb ben zij een raam uitgesneden en zich daardoor toegang verethaft. Alvorens echter aan het werk te gaan lieten zij een electrische zaxlantaara schijnen en zoodoende ontdekten zij de twee rechercheure op den grond Onmid- dellijk sloegen zij op de vlucht. Een hun ner sprong zelfs door een raam. De rechercheurs sprongen op en bevalen den vluchtenden halt te houdeto Toen zij ahn het bevel .,IIalt of ik sohietl” niet voldeden, heeft een der re el ie rol <eu rs een schot in de lucht en daarna twice wchioten op de inbrekers getost. (Een der mannen de 28-jarige loswerkman J. S. uit Rotterdam, werd in den rug en den linkervoet gewond en viel neer De twwde, die later bleek te zijn de 42-jarge W. J K. uit Rotter dam, een goede bekende der jusitte, gaf zich daarop over. De derde wiet te ontkomen eh wordt nog gezocht De gewonde J. iS. wen! naar het po litiebureau alhier en vervolgens per auto naar „Eudokia” te Rotterdam g»*braoht en aldaar opgenomen. Zijn toestand is - onbekende op te volgen, hij durfde niet andere. Twee slapelooze nachten pracht hij door en toen hij den derden dag naar Parijs wilde reizen, voelde hij zicL on wel gelijk nimmer te voren, hij was te ziek om op te staan. Nu sloeg de schrik hem om het harte, hij^wist niet wat te doen Hij zou niet naar Parijs kunnen gaan en in zijn koortsachtige verbeelding ste.de hij zich daar allerlei vreeselijke dingen van voor. Hij zou niet naar Parijs kunnen gaan en de geheimzinnige vreemdeling zou dit aan onwil toeschrijren. Kramer zofi/op andere wijze verlost worden en Kramer zou zich vroeselijk wreken. De machtige onbekende had hé weg gewezen, om misschie/f Kranker tot overeeneternwlg geraken, doch als hij zmkf uitweg ham af gesneden hij op het ziekbed lag hem den brengen. Neen, Huber zou, moest genezen I Het kon nóet anders zijn, het was een kleine ongesteldheid, wat hij nu voelde, dat wilde hij zichzelf wijsmaken, maar hij voelde maar al te goed, dat het dit met was, hij voelde met groote zekerheid, dat hij een gevaarlijke ziekte onder de leden had. Hij belde en toen een bediende ver scheen. zond hij dezen dadelijk uit om een dokter te halen De dokter' kwam, onderzocht den pa tiënt en zeide: Prinses Juliana In den Raad van State In de groote vergaderzaal van den Raad vau State, bestemd voor de voltal lige vergaderingen van den Raad heeft de plechtige buitengewone vergadering plaats gehad onder leiding van de presi dente, de Koningin en bestemd om Pruw ses, Juliana, Prinses van Oranje-Js'assau, Hertogin van Mecklenburg, die volgens de desbetreffende grondwelteiijke bepa ling, thans nu haar achttiende jaar ver vuld is, van rechtswege zitting heeft ge kregen in den Raad van State, haar plaats in dit hooge staatscollege te doen innemen. De Koningin kwam zelf, vergezeld van den Prins, die, naar men weet, medfa zitting heeft in het college, haar .doelt-1 ter in den Raad van State binnenleiden. Bij aankomst, per auto, aan het ge bouw van den Raad van State, waarvan de nationale driekleur met oranjewinpel wapperde en waarvan óe toegang, even als de corridor, die naar de vergader zaal leidt, met kostbare tapijten was be legd, werden de Koningin, de Prins en de Prinses aan den ingang ontvangen door de twee oudste leden naar anciënniteit van den Raad van State: Mr. J L I. Harte van Tecklenburg en Mr. A. D. W. de Vries, benevens door den secre taris van den R?.ad, jhr. Mr. J. D„ N de Beaulort, we.ke heenen, evenals de vice-president en alle overige Staatsraden Jiet ambtscostuum droegen. Aan den ingang van de groqte ven gaderzaal begroette de vice-president, Mr. F van Leeuwen, de Koninklijke fa milie en stelde daarna de leden van den Raad van State, die naar anciënniteit stonden opgesteld aan prinses Juliana voor. Hierna nam de Koningin, president» van den Raad, plaats aan het midden van de groote ovale, met stemmig grijs bekleede tafel, op den voor haar blestem den zetel, waarop geborduurd is het oude wapen der Vereenigde Republiek met de spreuk: Res Parvae Crescuut Naast Hare Majesteit aan haar rechter zijde, nam de Prins plaats en naast hem nam Prinses Juliana haar zetel in. Aan de linkerzijde van de Koningin nam de vice-president van den Raad van State plaats. De staatsraden namen naar anciënniteit de verdere zetels in. Toen allen hadden plaats genomen, opende de Koningin deze plechtige bui tengewone vergadering. Hare Majesteit nam daarna het woord en heette de Prinses welkom in de eerste vergadering, door haar bijgewoond. Deze toespraak werd door de Prinses beantwoord Daarna heeft Mr. Van Leeuwen Hare Majesteit dank gebracht, dat het haar behaagd heeft, haar Koninklijke dochter zelf in deze hooge vergadering in te leiden en beval daarna het college in de hooge belangstelling van Hare Ko ninklijke Hoogheid aan. Op het Binnenhof te ’s Gravennhage hadden zich eenige honderden belang-t Desa Courant wordt dat Jfatmdupa-, daa JFoan«i<w»> en daa uit gegeven. Prya voor Schoonhoven per 8 maanden 1J5, franco per poet in Nederland 150. Over het abonnement wordt in de eerate maand becchikt Men kan zich abonneeren by onxe Agenten, Boekhandelaren en Kantoor- Zijn brief luidde: Mijnheer I e „Tot heden hebt gij nog niet gepoogd Herbert Kramer te verlossen Toch moet gij dit doen en gij zult het doen, omdat het in uw eigen belang ie. Ik zal u den weg aangeven, waarlangs gij uw plicht kuïfi doen en toch uw eigen be lang in deze zaak zult behartigen, gaat binnen enkele dagen naai Parijs, logeert er m het hotel „Bi/oli” en schrijft vandaar een brief naar dokter Bonnet. In dien brief deelt gij hem mede, dat hij zonder bezwaar uwerzijds Her bert Kramer als genezen kan ontslaan, dat gij trouwens -niet voornemens zijl voor het volgende jaar opnieuw te be talen. Dan laat dr. Bonnet natuurlijk dadelijk Kramer heengaan Kramer zal u dan in bet hotel be zoeken en gij zult trachten met hem tot een, overeenkomst te geraken. Misschien gdlukt u dit, het is in ieder geval te beproeven. Voor bet laatst voeg u er de waarschuwing bij, dat, indien gij nigt naar mijn aanwijzingen handelt, de, oplos sing vast en zeker voor u en vopr uw kinderen een zeer onaangename zijn “J” Het was ^vaarltt*L Huber na lezing Ivan dezen brief meer J~~ Prijs d«r Advertentiën: Van 1 tot 6 regels 1.80; elke regel meer 0.20 Bij 8 maal plaatsing wordt de 8e plaatsing tegen f 0.10 per regel berekend. Voot- I advertentiën tusschen den tekst, waarby de kolommen breeder xyn, woi voudige prys berekend. Voor meer plaatsingen, groot aantal regels ▼rage men tarief. stond, dat hij zich misschien ook nog het beste hielp, indien hij er toe mede werkte Kramer te verlossen Hoe zou hij evenwel zich zelf daardoor kunnen helpen. Hij wist te goed, dat hij op eenige dankbaarheid van Kramer’s kant daarvoor niet te rekenen had, hij wist maar al te wel, dat deze niet zou rusten, voor hij zich gewroken had op den man, die hem zooveel leed had veroorzaakt. Ja, als Judith nog vrij was. als zij nog niet" gehuwd was, dan zou om haar Kramer misschien nog mededoogend zijn, maar nu kon dit het geval beslist niet wezen. Maar de onbekende, die van allee op hoogte bleek, beweerde toen, dat het beter was indien Kramer door toedoen van hem, Huber, bevrijd was. Huber was geheel besluiteloos, hij wist niet wat te doen. Hij stelde de beslissing van den eenen dag tot den anderen uit en liet zoo vier dagen verloopen. toen hij weer een brief ontvang, blijkbaar van denzelfden sohrijvef. Men begrijpt met hoe groote haast hij^dezen brief van den geheimzinnige openbrak en met hoe groote belangstel ling hij las, wat deze hem nu te mel den had. En toen hij den brief gelezen had, wist hij in liet geheel niet meer, wat te denken van deiF geheimzinni -en schrijver. Die man bemoeide zich zijn zaken, die man was bekend

Schoonhovensche Courant | 1927 | | pagina 1